INoordwijkerhouter heeft succes met tennisbal Duik naar gezonken auto Katwijk krijgt nieuwe grens Frontale botsing in Alphen H. Oostdam: "k Heb geen minuut spijt mij in de £j)ort gestort te hebben; de hal is overbezet Belangstelling Remmen haperden: Boskoopse vrouw ernstig gewond BRAND IN GR.4ANSILO fA Het idee Ongelijk Man pleegt ontucht met buurmeisje (10) Koudekerk heeft 3314 inwoners Tevreden zijn JRTIRDAG 5 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 EB( ten zo. dat het moeilijk is de buitenlandse concurrentie het hoofd te bieden. Daarom overwegt hij de helft van de hal in het zomerseizoen beschik baar te stellen voor het organiseren van evenementen voor de binnen- en buitenlandse toeristen. Dat zal ge schieden in samenwerking met de V V V. Gedacht wordt aan bal- en showavonden. De heer Oostdam tevreden: de hal heeft van het eerste jaar af al in de belangstelling van de tennissers (sters) gestaan. De KNLTB heeft er trainingsbijeenkomsten gehouden voor de Nederlandse tennistop met onder andere Tom Okker, Niek Fleu- ry en Trudi Groenmans en het CIOS in Overeen maakte er ook ge bruik van. Dat was in 1967. Nu komen er beoefenaars van de tennissport uit de verre omgeving om gezellig een partijtje te spelen: uit de gehele Bolldenstreek, IJmuiden. Noordwyk. Katwijk. Wassenaar en Leiden. Ook de burgemeesters van Alpen a. d. Rijn, Boskoop. Haas trecht en Schoonhoven spelen er we kelijks hun partijtje en dan na tuurlijk niet te vergeten de leden van ..Boekhorst". De jeugd van de Noordwijkerhoutse tennisvereniging heeft een apart plaatsje in het hart van de heer Oostdam: zij mag drie uur per week gratis trainen op de baan. die de officiële afmetingen heeft. Ieder jaar weer worden verbeterin gen aan de hal aangebracht. Het vo rig jaar bijvoorbeeld kwam het café bedrijf met bar er bij en werden de toiletgelebenheden uitgebreid en voor zien van douches. Het zaaltje bij het café, dat een veertig personen kan bevatten, wordt druk gebruikt voor vergaderingen en nu, juist voor car naval. heeft de heer Oostdam 700 stoelen gekocht, waardoor de hal ook gebruikt kan worden voor grote eve nementen. De heer Oostdam is het bollen vak. waarin hy van jongs af aan heeft gezeten, niet ontrouw geworden. Hy blijft er mee doorgaan. Maar in ver band met de onzekere situatie is hy biy. dat hy deze tennishal heeft ge realiseerd. Daardoor heeft hy in de maanden, dat het in de bollensector j rustig is, ook nog emplooi voor deze hal. Misschien wordt het in de toe komst nog eens zo. dat de Noordwy- kerhouter zich geheel in de sport I stort. DEN HAAG ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de Haagse rechtbank i moest een 38-jarige chauffeur uit Alphen aan den Ryn zich verant woorden voor het veroorzaken van zwaar lichameiyk letsel docr schuld. Verdachte reed op 19 september van het vorig jaar met zyn auto over de Zyde in Boskoop en week daarby niet voldoende uit voor een wielryd- ster. Deze werd aangereden en liep verschillende verwondingen en ook een schedelbreuk op. Het bleek, dat de remmen van de auto niet geheel in orde waren. De Alphenaar ontkende echter zich aan een ernstige fout te hebben schuldig gemaakt. ..Het was 'n samenloop van omstandigheden". De rechtbank heeft de automobilist tot f 80,- boete veroordeeld voor het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer, voor het ryden met 'n auto, waarvan' de remmen niet ge heel in orde waren, tot een geldboete van f. 40,-. Het slachtoffer mad verklaard, dat zy naast haar schoonmoeder fietste en in een rechte lijn over genoemde straat reed. De Alphenaar was evenwel van mening, dat beide wiel- rijdsters plotseling van richting wa ren veranderd en meer naar links waren gegaan, omdat langs de kant een caravan geparkeerd stond. De auto was niet zyn eigendom, naar hy had die even van een vriend in bruikleen. Daarom wist hy niet. dat er aan de rem iets haperde. De officier van justitie had twee we ken geleden tegen verdachte een geldboete van f. 250,- geëist en intrek king van het rybewys gedurende een jaar waarvan zes ..ïaanden voor waar - deiyk en voer het tweede feit een geldboete van f. 50.-. BEINSDORP De brandweer korpsen van Hoofddorp en Nieuw- Vennep rukten vannacht uit om een brand in een graansilo aan de Hille- gommerweg te blussen. Achteraf viel het allemaal nogal mee. want omwonenden slaagden er in het vuur meester te worden. De brand was door nog onbekende oorzaak ontstaan in een hoop zaagsel. Later sloeg het vuur over op een van de wanden van de houten loods. De schade bleef, door snel en doeltref fend ingrypen van de omwonenden, beperkt tot enkele honderden gul dens. Noordwyk Tafeltennisuitslagen van TOV. Heren: TOV 1 Ons Ver maak 7—3: TOV 2 Detas 1 6—4: Treffers 7 TOV 3 7—3; TOV 4 Steeds Hoger/TSB 12 6—4; TOV 3 Reflex 4 6—4. Meisjes: TOV 1 Avanti 5 3—7; TOV 2 St. Vooruit 2 1—9; TOV 3 Baronie 2 10—0; Baronie 1 TOV 4 82. Jongens: TOGB 1 TOV 1 5—5; TOV 3 Effect '54 1 6—4; Baronie 1 TOV 4 8—2; Effect '54 2 TOV 5 5—5| Effect '54 3 TOV 6 1—9. Het succes van de twee grote vis- verwerkende fabrieksschepen „Wil lem Barendsz" (de vroegere Holland se Walvisvaarder) en de „Suiker- kruis", toebehorende aan de Zuid- af rikaanse firma's en opererende voor de kust van Z.W. Afrika, heeft de Sowjet Unie aangemoedigd om ook een fabrieksschip van deze grootte te bouwen. Hiertoe is opdracht ge geven voor de bouw van een 28.000 tan-schip, dat per dag 600 ton vis kan veerwerken. (Doos Cees Combee) .^RWIJKERHOUT ,,'k Had tien jaar eerder mijn bol- gilhuis moeten laten omtoveren in een sport-tennishal. Er ls ^t zo'n grote belangstelling voor, dat er geen uur meer v£t is. Van 's morgens acht uur tot 's avonds twaalf uur er tennis gespeeld. Als ik een tweede overdekte baan \ou deze ook „volgeboekt" zijn." Met zichtbaare voldoe- lomen deze woorden uit de mond van de heer W. H. Oost- ^lie nu al ruim vier jaar de tennishal aan de Kerklaan in -^wijkerhout exploiteert f Utfoordwykerhoutse bloembol- Arteur Oostdam voegt er aan VHet is één van de weinige ^.ndse sporthallen, die particu- i^it genoemd mogen worden. 5» met myn plannen op tafel l^ood de Nederlandse Sport Fe rny een belangryk financië- aatfage aan. Die heb ik van de ulagewezen. Ik wilde vry zyn ope kiezen van ie tennissers Spk die van deze hal gebruik ,peJ te maken. Daarvan heb ik pyt gehad". ,pe.t smaakvol ingerichte (nieu- fnnishal-café hebben we een [ïscJ gesprek met de heer Oost- jkrrgeboren en getogen Noord- e pouter die alles weet van rj. ollen. maar die ook geen ne e blykt te zyn op het terrein az^ sport. Hy was negen jaar ;er van de sportvereniging iGt. (met afdelingen voor voet- ij f feitennis en handbal) en hy nede de stoot gegeven tot op- rEg van de tennisvereniging ia,^orst" Nu acht jaar geleden. 'de!S een initiatief van V.V.S.B. bent u op het idee van een .al gekomen? Oostdam adrem e zit in je vrye tyd tot aan i in de sport en als voorzit- n V.V S.B was ik nauw be- n by de aanleg van de sport- iccomodatie door de gemeente ekhorst". Fantastisch was dat Jammer vond ik het, dat er togelykheid werd geschapen e binnensporten. Een sporthal aar we ook als tennissers in itermaanden ons spel kunnen Dat heeft me aan het den- eet". lad toch een bollenexportbe- lat al uw aandacht opeiste en )or u, om deze bloembollen le export naar Duitsland te 1, toch de beschikbare be- Uimte dringend nodig had?" c eens", zegt de heer Oostdam f meer ernstig, „ik moest om blyven in de sector van de tollenexport myn pakhuis ten. Het risico om daar een •lijk kapitaal in te investeren ik met het ook op de Stige ontwikkeling van het bol- te groot. Daarom heb ik me ten „dubben" of een combina- khuis-sporthal mogelyk was. eb ik adviezen ingewonnen en lelyk kwam ik tot de conclusie, een zeer redelyke kans van in myn plan zat. 'k Had een is met een front van 16 meter diepte van 12 meter. Dat was ;en tennishal veel te weinig, nkelyk wilde ik de hal dertig diep maken, doch na lang ken leek het me beter er nog oeter aan toe te voegen. Het fas rond, de tekeningen waren Jtt en toen heb ik maar beslo- )or te byten. Heb ik me ooit en beslissing verheugd, dan is sl deze. hy over dat realiseren van de hal spreekt, dan herinnert de Oostdam zich, dat men hem yf, zes jaar geleden in Noord hout voor gek verklaarde, plan kan toch niets worden", en. ..Laat die Oostdam het by (lien houden" Die pessimisten b ongelyk gekregen, tyn echter sportief genoeg om erkennen en met vele Noord- wykerhouters zyn ze bly, dat er zo'n indoor-tennisgelegenheid in de gemeente is. Bovendiende hal wordt ook nog gebruikt voor andere evenementen, zoals de komende vier carnavalsdagen. Dan moeten de ten nissers (sters) even het veld ruimen. Ze doen dat overigens graag. De heer Oostdam vertelt, dat de hal alleen 's winters van 15 ok tober tot 15 april voor de tennis sport beschikbaar is, want daarna na zoeken deze sportbeoefenaars de open banen op. Tot 1 juli is de hal dan geheel beschikbaar voor shows, BODEGRAVEN Een Bodegra ver randde deze week een tienjarig buurmeisje in zyn auto aan. De man had aan de moeder van het meisje aangeboden haar man in het zieken huis te gaan bezoeken. Tegen zyn verzoek om het tienjarig dochtertje van de vrouw mee te nemen op zie kenbezoek by haar man. vader, had de vrouw geen bezwaar. Met de auto reed de buurman met het meisje naar het ziekenhuis waar een bezoek werd gebracht aan de zieke vader. Op de terugweg stelde de man voor nog even een kleine omweg te maken. Het meisje maakte daar tegen bezwaar omdat ze tydig thuis moest zyn. De man luisterde niet naar haar be zwaren en sloeg toch een zijweg in. Op een stil punt vergreep hy zich aan het kind. Daarna reed hy met haar naar huis. waarhy met de moeder nog een kopje koffie dronk. De moeder, die wel door had dat er iets met het meisje niet in orde was. kreeg, nadat de buurman ver trokken was het verhaal van het hevig geschokte kind te horen. Zy stapte onmiddeliyif naar de politie, die de man een verhoor af nam. ALPHEN AAN DEN RIJN Op de Steekterweg in Alphen aan den Ryn botsten clótermiddag, omstreeks drie uur ,tw«* personenauto's fron taal. Een inwoner uit Woerden brak liierby onde*- andere zijn knieschyf. Het ongeval gebeurde toen een Alphense automobilist, die in de richting Alphen reed. linksaf het Goudserijpad wilde inrijden Op het zelfde moment naderde uit de tegen- overgestede riohting de auto uit Woerden. De Alphenaar en zyn passagier wenden lich (gewond .Nadat de ver wondingen door dokter Cornet wa ren verzorgd konden zij naar huis keren. De W<>erdenaar werd naar een ziekenhuis in zyn woonplaats verVoerd. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De tennishal aan de Kerk laan in Noordwijkerhout is zeer in trek. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is de baan bezet. (Foto LD/Holvast) exposities en feestavonden en daar na worden er bollen ingepakt. Hoelang dat bollenpakken nog zal duren weet de heer Oostdam niet. Hy behoort nog tot die exporteurs, die een behoorlyk afzetgebied in West- Duitsland hebben, doch hy ziet de spoeling steeds dunner en dunner worden en bovendien stygen de kos- KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het aantal inwoners van Koudekerk aan den Rijn is het afgelopen jaar met 114 toegenomen. Op 31 decem ber 1968 woonden er in de gemeente I 1687 mannen en 1513 vrouwen.'Door <?eboorten nan» het inwonertal met 140 jongens en 139 meisjes toe. Er overleden 88 mannen en 77 vrouwen. Op 31 dev-ember 1969 waren er 1575 vrouwen en 1739 mannen in Koudekerk. liet totaal inwonertal bedraagt dus 3314. In het afgelopen i jaar werden 39 huwelyken voltrok- ken. LEIDEN De Leidse brand weer heeft gisteren een staaltje van snel optreden ten beste moe ten geven, toen 's middags om streeks kwart voor drie een per sonenauto zoetjes-aan in het wa ter tussen Beestenmarkt en Turf markt reed. Naar later bleek, zocht de wagen uit eigen beive- ging het water op, maar het ri sico dat er inzittenden waren, kon uiteraard niet worden geno men. Twee kikvorsmannen van de gealarmeerde brandweer door zochten voor alle zekerheid de geheel onder water verdwenen Volkswagen (rechter deel van de foto). Hun taak was afgelopen, toen ze merkten dat er niemand in had gezeten. De auto werd door een particuliere kraanwagen „aan de haak" geslagen. Aan de walkant werden de ver~ i volgd. Op de Turfmarkt en voor- i keer kwam door deze „massa's" richtingen van de kikvorsman- al op de Beestenmarkt stond het geruime tijd danig in de knel te nen met grote belangstelling ge- I zwart van de mensen. Het ver- zitten. (Foto-combinatie LD/Holvast) (door Cees Combee) DEN HAAG De behandeling van de grenswijziging Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg heeft gisteravond in de Tweede Kamer heel wat tijd gevergd. Tot een positieve afwijzing kwam alleen de V.V.D. bij monde van de heer H. de Beer. Op de tribune voor genodigden volgden vele leden van de gemeentebesturen van Katwijk en Noordwijk met aan het hoofd respectievelijk loco-burgemeester C. van der Plas (burgemeester A. G. Vermeulen van Katwijk is met vakantie) en burgemeester mr. J. M. Bonnike aandachtig de beraadslagingen. Het debat werd geopend door de FvdA-afgevaarcligde J. T. Vellenga, die een uitvoerige uiteenzetting gaf van de standpunten van de gemeen ten Katwyk en Noordwyk, waarby hy stelde, dat Katwyk dringend uit breiding van zyn grondgebied be hoeft, aangezien deze badplaats by na is volgebouwd Toch was de heer Vellenga niet geheel tevreden met het wetsontwerp, want, zei hy, als het in deze vorm wordt aangenomen, kan Katwyk slechts uitgroeien tot een gemeente van 44.000 inwoners, terwyl er in de streekplannen sprake is van 50.000. Groter gebied Hy wees erop. dat in Katwyk een stringent toewyzingsbeleid wordt ge voerd en dat het zeer begrijpelyk is, dat deze gemeente vraagt om 'n gro ter gebied (tot tegenover de Mr. Dr. W. v. d. Berghstichtingom zodoen de een natuurlyk afgerond geheel te krijgen. Ook aan de Noordwykse bezwaren tegen overgave van dit bebied schonk de PvdA-afgevaardigde de no dige aandacht: het vliegveld Valken- I burg. dat in de toekomst zou verdwy- I nen. de zandery Westerbaan waar nog gebouwd kan worden en het kunnen bouwen van woningen op het industrieterrein „'t Heen", dat te groot zou zyn voor een gemeente als Katwyk. De heer Vellenga diende een j amanedement in, waarin hy erop aandrong de gemeente Katwyk de door haar gevraagde uitbreiding toe I te staan, waardoor men voor jaren I vooruit zou kunnen met de woning bouw. De bestemming van de zan- dery zou dan gewijzigd dienen te worden in h°t streekplan. Mr. dr. A Veerman (ARP) wilde het probleem als volgt samenvatten: Katwyk heeft een groeiend volk en een zeer beperkte ruimte. Daarom kon hy' akkoord gaan met het wets ontwerp. Het geboortcyfer in deze gemeente ligt vyf procent hoger dan het landelyk gemiddelde en het sterftecyfer is twee procent lager Per jaar worden er in Katwyk 250 baby's meer geboren, dan landelyk het geval is en bovendien zyn de Katwykers erg gehecht aan hun grond. Bezwaren Tegen het verzoek van het ge meentebestuur van Katwyk om ver dere uitbreiding had mr. Veerman onoverkomelyke bezwaren. Onder andere, omdat de open ruimte tus sen de duinen en de bebouwing ver der zou worden aangetast; omdat er geen directe noodzaak is tot het nog meer uitbreiden van het grondgebied, aangezien de definitieve oplossing in groter verband moest worden gezocht en omdat de wens van Katwiik voor uit loopt op een nadere afweging van de belangen van de bij de/a gvenswyziging betrokken gemeenten Mevrouw A. M C. V. Groensmit- V. d. Kallen (KVP) betoogde, dat haar fractie wel medewerking wilde verlenen aan deze incidentele oplos sing, doch dat zij liever zag. dat deze zaken geregeld werden in streekver- band. Bovendien vond zy het onno dig, dat industrie uit de regio wordt aangetrokken en dat er een verdere inbreuk wordt gemaakt op de open ruimte tussen Katwyk en Noord wyk. Na Estec moeten we geen nieu we fouten toevoegen aan het streek plan. zei dit kamerlid, dat voorts de vraag stelde, waarom er geen wonin gen mogen worden gebouwd in de zandery. „Ik kan my indenken, dat Katwyk vraagt om extra grondgebied en dat zoekt in de richting van Noordwyk", constateerde de heer T. Tolman (CHU). die voorts meende dat de ar gumenten tegen dit verzoek van Noordwykse zyde niet zo sterk wa ren: het marinevliegveld Valkenburg en de Westerbaan moeten we bui ten beschouwing laten. Drs. H. Wiebenga (PSP' achtte een soort lintbebouwing achter de duinenrij onaanvaardbaar, temeer omdat de totale afstand van de dui nen tot de bebouwing nu neerkomt op twee kilometer, terwyl normaal vier kilometer wordt gehanteerd Mitn fractie, zei hy, is wel bereid Katwijk uit de ruimtenood te hel pen. doch dan op de goede manier Hy dacht daarby aan opheffing van het vliegveld Valkenburg en meende, dat de planning die nu op tafel ligt een wezeniyke aantasting was van de ruimteiyke ordening. Tegen De heer H. de Beer WD maakte ernstige bezwaren tegen het dicht groeien van de open ruimte tussen Katwyk en Noordwyk. omdat er minder ruimte komt voor de vier miljoen inwoners, die in het achter land wonen. Ook toonde het VVD-kamerlid zich verbaasd over de grootte van het in dustriegebied „Heen", namelyk 41 ha, waaraan de minister nog 15 ha wil toevoegen. Daardoor creëert men arbeidsplaatsen in een omgeving waar huisvesting onmogeiyk is. Bovendien is Katwyk niet het centrum van de Bollenstreek, reden waarom de heer De Beer Hillegom en Lisse meer de aangewezen plaatsen voor de vesti ging van toeleveringsbedrijven vond. De VVD. zei hy, is tegen het amendement Vellenga en vindt de gedachten tot uitbreiding van het industrieterrein n iet aanvaardbaar, doch maakt geen bezwaar tegen de grenscorrectie met Rynsburg. Het recreatieve belang van de ge hele streek, zei mr. Imkamp (D'66), weegt zwaar, zwaarder althans dan het industrieterrein in Katwyk. Daarom is de opstelling van D'66 ten aanzien van het wetsontwerp nega tief. Namens de SGP-fractle stelde us H. Ga Abma in een kort betoog, dat Katwyk belhoefte heeft aan bouwgrond voor woningen, in het byzonder omdat de bevolking heel erg gehecht is aan de geboortegrond. Nadat tenslotte de heer N Ver laan (BP) betoogd had. dat het be ter was geweest als de partyen in vrijheid tot overeenstemming waren gekomen over deze grenswijziging ant woordde minister Beernink, na een korte schorsing van de vergadering, de sprekers. De minister had niet de indruk, dat G.S. bereid zullen zyn de agra rische bestemming van het gebied zandery Westerbaan te wyzigen, maar wel zegde hy de kamer toe met gedeputeerde staten te zullen spreken over een eventuele bestemm ingswy - zlging van het Noordwykse deel van „t Heen", zodat daar woningen kun nen worden gebouwd waardoor Kat wyk toch aan de 50.000 inwoners kan komen. Ook ten aanzien van het te rugbrengen van de open ruimte tus sen de duinen en de bebouwing was de minister geen voorstander. Tenslotte merkte de heer Beer nink op, dat he*, niet in zyn bedoe ling ligt steeds weer met incidentele oplossingen te komen voor grenswij zigingen, maar in dit geval moest Katwyk op korte termyn worden geholpen. Hy waarschuwde het Kat- wijkse gemeentebestuur voorzichtig te zyn met het aantrekken van in dustrieën en meende, dat niet ver der gegaan kon worden dan in het wetsontwerp wordt voorgesteld. Na repliek, waarby de heer Vellen ga verklaarde dit naar aanleiding van een opmerking van minister Beernink, dat de nacht aan de wyze raad brengt voor de stemming van vanmiddag te zullen mededelen of hy zyn amendement handhaaft, werd ae zitting door kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel geschorst. De Tweede Kamer heeft gister avond begrip getoond voor de wensen van het gemeentebe stuur van Katwyk om de grens met Noordwyk en Rijnsburg te wyzigen, zodat er weer grond beschikbaar komt voor de woningbouw. Toch wa ren de Katwykers op de tribune wat teleurgesteld. Het zat er niet in, dat de grens verlegd werd tot ongeveer de Mr. dr. Willem v. d. Bergstich ting. Dat verlangen was groot, om dat men dan een natuuriyke grens kreeg er ook nog een groene zone met onder andere sportterreinen zou komen. Hoe jammer het ook is, we gelo ven dat het Katwykse gemeentebe stuur op dit momeut tevreden dient te zyn. Het grondgebied wordt ln be- langryke mate uitgebreid, zodat men weer aan realisering van bouwplan nen kan gaan denken. Duidelyk bleek, dat èn de minis ter èn de Kamer weinig voelen voor incidentele grenscorrecties en dat men deze liever in groter verband beziet. De nood van Katwyk ken nende wilde men in dit geval wel helpen. Dat moet tot voldoening stemmen. Beter een half ei. dan een lege dop. maar zo half is dat el ook weer niet. want Katwyk kan ni op naar de 50.000.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13