I Alles net echt ANWB: driedelig kent ekenbe wij s W isselstr oomdynamo wint steeds meer veld aarom zijn stoelen voor auto's niet tiaar maat everbaar? Auto's op aardgas Simca 1000 nu ook in rallye-uitv*ering l«" wegen, wagens, wielen en wat-er-zo-bij-kamt Sr Nieuwe regeling voorgesteld RIJSIMULATOR VAN GENERAL MOTORS J deeld, dat binnen drie Jaar een ex- Parkeerbon aan de ketting Kart autonieuws lONDERDAG 5 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1-1 - General Motors heeft een nieuwe uitvoering van haai- eer der ontwikkelde rysimulator ge demonstreerd. die in staat is be langrijke nieuwe gegevens te verschaffen over de gedragin gen van chauffeurs en hun wa gen onder wisselende rij- en ver keersomstandigheden Het nieuwe toestel heeft een beweegbaar onderstel waar bij de „bestuurder" aan dezelfde krachten onderhevig is als bij het besturen van een echte au tomobiel. ^FTTTTTT' GM's nieuwe rijsimulator is een compacte stuurcabine, die gelijkenis vertoont met het inte rieur van een Chevrolet Nova. Beelden in kleur worden op de „voorruit" en op de binnenach- beruitkijkspiegel geprojecteerd. Wanneer de bestuurder het gaspedaal indrukt, stijgt het ge- luids- en trillingsniveau in de stuurcabine. waardoor de indruk van een verhoging van de snel heid van motor en wagen, vol maakt wordt weergegeven. Het markantste kenmerk van de nieuwe simulator is ontegen zeggelijk de nabootsing van de „vooruit/achteruit" en „links rechts"-bewegingen, die mo gelijk gemaakt wordt door de rol- en slingeruitrusting. Wan neer de bestuurder het rempe daal indrukt, gaat de cockpit voorover hellen. Gaat hij daar entegen accelereren, dan helt het geheel naar achteren. Over eenkomstig worden zijdelingse krachten, zoals de bestuur dei- die bij snel rijden in een bocht ervaart, nagebootst door het naar links of rechts overhellen van de simulator, naar gelang de snelheid en stuurultslag. Behalve de hartslag van de De ANWB heeft in een uitvoerig rapport aan minister Bakker van Verkeers- en Waterstaat een voorstel gedaan tot herziening van de huidige kentekenregeling. De rege ling is zó ontworpen, dat de Wegenverkeerswet niet be hoeft te worden gewijzigd. De ANWB meent, dat in de praktijk duidelijk is gebleken, dat de huidige regeling niet voldoet. Het voorstel tot herziening van de huidige regeling houdt o.a. in. dat in plaats van een tweedelig kente kenbewijs een driedelig bewijs nood zakelijk zal zyn. Deze handtekening die op het huidi ge deel 2 niet voorkomt dient om on regelmatigheden bij eigendomsover dracht zoveel mogelijk tegen te gaan. Dit deel mag zich nooit in de auto Deel 1 bevat de gegevens van de bevinden. In het voorstel wordt I auto. soals thans ook bij het huidige aangeraden het thuis te bewaren deel I het geval is. Dit deel krijgt de i als een waardepapier vorm van een vignet, dat achter de voorruit van de auto wordt bevestigd. J Het vignet blijft aan de auto verbon- P den Doel van dit deel is het onmo- gelyk of in ieder geval moeilijker te maken met een vals kenteken te rij- den. Deel 2 bevat o.a. de gegevens van de eigenaar. Het is de bedoeling dat de I bestuurder dit deel altijd bij zich wijl deel 2 door de nieuwe eigenaar I draagt. E Deel 3 dient om de overschrijving van het kentekenbewijs op naam van een volgende eigenaar mogelijk te r maken. Het bevat naast de gegevens van de auto en de eigenaar ook de handtekening van de eigenaar. bestuurder, kan de simulator ook nog gegevens verschaffen over de snelheid van de auto, de zij delingse krachten, de stand van het stuurwiel en van de gas- en rempedalen, de koersafwijkin gen, alsmede de verstreken tijd en afgelegde afstanden. Di-, Kyropoulos, technisch di recteur bij GM's Styling-afde- ling verwacht dat dit nieuwe la boratorium-toestel van bijzon dere waarde zou kunnen zijn, ondermeer voor het naboot sen van 't rijden 's nachts, voor het bestuderen van de achter verlichting van wagens en voor onderzoekingen naar de aflees baarheid en reflectie van in- strumentenpanelen. „Wij willen meer te weten ko men over de invloed van ver moeidheid op de gedragingen van de bestuurder. Het ligt in onze bedoeling bestuurders die de hele dag of nacht achter het stuur hebben gezeten aan tests met de simulator te onderwer pen, ten einde hun gedragingen na te gaan, in vergelijking met hun rijprestaties na een degelij ke nachtrust", verklaarde dr. Kyropoulos, die eraan toevoeg de: „In welke mate beïnvloedt het normale ouder worden de gedragingen van een autobe stuurder en zijn reactiever mogen? Niemand weet dit pre cies, en wy nemen ons voor jon ge en oude bestuurders te obser veren, om aldus gegevens te kunnen verzamelen". Legitimeren Het voorstel van.de ANWB houdt in dat de adspirant-koper zich ter verkrijging van een geldig kenteken bewijs bij het plaatsen van zijn handtekening als toekomstig eige naar zal moeten legitimeren zowel bij de aankoop van een nieuwe auto als bij inruil of verkoop aan een particulier. Deel 2 wordt door de oude eigenaar met de naam van de nieuwe eige naar rechtstreeks opgestuurd aan de Rijksdienst voor het Wegverkeer, ter wijl deel 3 door de nieuwe eigenaar voorzien van zijn handtekening moet worden opgestuurd. BIJ deze dienst staat dus onmiddellijk de naam van de nieuwe eigenaar van een auto ver meld. Diefstal moeilijk Op deze wijze zullen de nadelen, die aan de huidige regeling kleven, teniet worden gedaan. Zo zal o.a. diefstal van een auto worden bemoei lijkt, omdat de dief hoogstens in het bezit kan zijn van deel 2, dat per ongelijk door de eigenaar in de auto is achtergelaten. Deel 3 immers be vindt zich bij de eigenaar thuis. Een tweede voordeel is, dat de justitie het gemakkelijker krijgt bij de opsporing van overtredingen en misdrijven: dé kentekenregistratie is immers up-to- date. Het houdt tevens in dat hel voor de particulier bij een aanrijding eenvoudiger wordt de eigenaar van de auto, die hem heeft aangereden, te identificeren. De neiging om én- verzekerd te ryden zal daardoor te vens afnemen. Wanneer de kente kenregistratie „by" is zal de inning van motorrijtuigenbelasting worden vergemakkelijkt. Als voordeel van dit voorstel Kan verder nog worden genoemd, dat autowrakken makkelijker kunnen worden opgeruimd, omdat de eige naar niet zo moeilijk is te vinden. De handel in gestolen automobielen tenslotte wordt door dit voorstel vrijwel onmogelijk gemaakt. Bij de introductie van vele nieuwe auto's blijkt, dat de gelijkstroomdy namo steeds meer wordt vervangen door een wisselstroomgenerator (wis selstroomdynamo De wisselstroomdynamo vindt nog niet zo lang toepassing in de auto industrie. Chrysler introduceerde hem in 1960 als eerste bij de lan cering van de Valiant. En in 1964 waren de meeste Amerikaanse auto's er reeds mee uitgerust. Het is geen puur toeval, dat juist in Amerika de gelijkstroomdynamo het, eerst ging verdwijnen. De grote re luxe die men in de USA-perso- nenwagens aantreft, zijn tendele ook stroomverbruikende accessoires Het is geen uitzondering, dat in oponthoud voor stoplichten en in fl* leverkeer, krijgt de gelijkstroomdy namo deze kans niet, zodat het uit eindelijk gevolg een lege accu is. Een der hoofdbezwaren tegen de gelykstroomdynamo is namelyk, dat hij bij lagere toerentallen niet in een Amerikaanse slee behave door j staat is voldoende stroom te leve- de normale stroomverbruikers, zoals I ren. De wisselstroomdynamo, (of met iten kan tegenwoordig auto's ko- in allerlei schakeringen. Met erse motoren, in verschillende uren en met allerhands toebeho- Maar auto's met stoelen op maat i er nog niet te verkrijgen. Toch dit zeer belangrijk, want vele auto- bilisten hebben rugklachten na lange autorit. Een op de drie, ;ft men in Duitsland geconsta- rd. Eigenlijk is dat niet zo verwon- •lyk, want de zitplaats is ingesteld een persoon van gemiddeld for- •at. Wie echter kleiner of groter a postuur is, heeft dus al een min- prettige zit. Op korte trajec- zal hij dit niet zo direct mer- n maar op lange ritten doet zich i onvermijdelijk gelden. Nu zijn er ^1 stoelen die in diverse standen rstelbaar zijn: horizontaal, verti- - al en soms de rugleuningen ook Als deze drie mogelijkheden aan- szig zijn maar dan betreft het stal wagens in de hogere prys- kan men in de regel nog 52fl het een en ander aan de zitpo- tie corrigeren, maar zou het zo tlmogelijk zijn om voor alle auto's Kfels van verschillende zitgroottes schikbaar te stellen? Niet onbe- uiteraard, maar bijvoorbeeld ie verschillende maten? koper van een nieuwe auto kan ;dui de keuze maken uit de stoel, die •out beste bij zijn formaat past. vaEen goed-zittende stoel is namelijk oulnstens van even groot belang als 5 motor, de kleur of de wegligging asjn de auto. Slechte autozetels hebben name- een ongunstige invloed op de ver- iersveiligheid. Rugpijnen of ander igemak tengevolge van een slechte zit beïnvloeden namelijk de concen tratie van de bestuurder. De spieren verkrampen en de bestuurders staan eerder aan vermoeidheid bloot. Dit geldt vooral voor automobi listen die uit hoofde van hun be roep veel op de weg zitten. Soms trachten ze het ongerief op te lossen met zitkussens, extra rug- gesteuntjes, maar het blijven lap middelen. Met drie stoelen van verschillend formaat voor grote en kleine men sen en voor personen van normaal startmotor, lichten, waarschuwinge lampjes, ruitewissers, clignoteurs, aanjagers enz., ook nog tot elektri citeitsafname bijdragen een radio, een tweede verwarmingssysteem, dubbele koplampen, koflerrulmte- en een leer behoorlijke hoeveelheid ener- motorcompartiment- verlichting.gie. mist- en bermlampen, een lampje By een gelijkstroomdynamo ma- in het handschoenenkastje, sigaret- ken de kwetsbare wikkelingen een een Engels woord alternator) heeft het voordeel dat; hy lang niet zwaar is als een gelijkstroomdynamo van dezelfde capaciteit. Bovendien le vert hy by een laag toerental al tenaansteker, parkeerlichten. achter- uitrijlampen. dubbele leeslampen, een klokje, elektrisch bediende ruiten en zitplaatsen, en wat niet al, kort om een hoeveelheid elektrische klan ten die onmogelyk door een gelijk stroomdynamo met zyn beperkte roterende beweging, maar bij de wis selstroomgenerator is het juist an dersom. Daar zyn deze wikkelingen aangebracht in het stilstaande deel, de stator. Het draaiende deel, de rotor, kan daarom een vee] hogere snelheid ver- En dit it de Scaldia 412, waarover de Nederlandse impor teur van Russische wagens, de fa. Gremi in Groningin dit jaar ook de beschikking zal krijgen. Ten opzichte van de Scaldia 408 is de motorinhoud vergroot van 1357 tot 1478 cc. De krachtbron is hierdoor een stuk pittiger gewarr den (het vermogen steeg van 60,5 tot 75 pk) en de topsnelheid capaciteit zouden kunnen worden be- 1 dragen dan by de gelykstroomdyna- diend mo. Ook by minder opgetuigde Euro- Bovendien heeft de wiaselstroom- pese wagens kunnen er zich omstan- dynamo geen koolborstels die siyten digheden voordoen, dat de gelyk- en daardoor gemakkeiyker in on- stroomdynamo het niet kan by benen derhoud en ook de levensduur van de Dat behoeft nog allerminst aanlei- wisselstroomgenerator overtreft die ding tot narigheden te zyn, want van de gelykstroomdynamo. Ook by de auto beschikt in de vorm van een de Europese auto's ziet men daarom accu over een voorraadschuur van j hoe langer hoe de wLs6e,_ elektrische energie, die in geval van st.roomdynamo da geiykatroomdy- nood kan worden aangesproken namo verdrijven. Als de dynamo dan later gelegen heid krygt tydens langere ritten met I behoorlyke snelheid de verbruikte voorraad weer aan te vullen, is er Anti. CP lint Q lit si geen vuiltje aan de lucht. Maar by imlIU OLIIU1V ctlllU diverse auto's die hoofdzokelyk voor A korte ritten worden gebruikt en dan Amerikaanse minister van veelal nog in stadsverkeer met veel J Vervoer, John Volpe, heeft meege- perlmentele auto w»i worden ge bouwd, die bestand zal zyn tegen Proeven met aardgas als brandstof I kan in slechts vier uur geschieden. postuur en dan voor autos in j £on worden opgevoerd van 120 iedere prysklasse, zou men een heel eind op de goede weg komen, i tot 145 km/u. voor auto's zyn zo succesvol ver lopen. dat plannen in de maak zyn voor het einde van het jaar duizend Amerikaanse regeringsauto's om te bouwen voor de nieuwe brandstof. De uitlaatgassen van het aardgas blyken aanzienlyk minder luchtver ontreinigend dan die van benzine en olie. Thans worden al proeven geno men met 12 verbouwde auto's. De in stallatie van de aardgas-convector De kosten zyn 340 dollar. De ver ontreiniging door uitlaatgassen van automobielen wordt in Amerika ge rekend tot de voornaamste bron van luchtvervuiling. Van 1 januari 1972 af moeten alle nieuw verkochte personenauto'* in Zweden voorzien zyn van een scheiden remsysteem. Later z*', 0? een rembekrachtbegrenzer -rPhcht worden gesteld. Zoals reeds uit het samengaan met Matra-Sports blykt, toont Sim ca steeds meer interesse voor de autosport. Begin februari bracht deze Franse fabriek voor jeugdige sportliefhebbers een Simca 1000 Rallye uit. Het is een wedstrydwagen met de motor van de Simca 1000 Special, die 53 DIN-pk ontwikkelt en met een topsnelheid van 150 km u. Uiterlyk wykt de Rallye-uitvoe- ring o.m. van de 1000 LS af door een felle oranjekleur, door een matzwart gespoten kofferdeksel en door een dwarse strip over de motorkap. Op beide voorspatschermen is een af beelding van een gazelle aange bracht, het embleem van het Sim ca Racing Team. Tot de standaarduitvoering behoort een racespiegel op het linker voor portier. In het dashboard zyn vier ronde klokken gemonteerd, waarby een toerenteller. Het sportstuur is met zwart leer bekleed en heeft ge perforeerde. mat gespoten, metalen spaken. Voor de bestuurder is er een kuip- stoel. In Poissy worden nog twee opvoersets ontwikkeld om tot nog ho gere sportprestaties te komen, die de topsnelheid van de wagen op resp 155 en 170 km u zal brengen t, Op een later te bepalen tydjn zal de presentatie van dit me Nederland plaats hebben. Overtredingen v-h het par keerverbod beze8en politie en justitie over de gehele wereld hoofd brei-ns en extra werk. omdat 'eel overtreders de par- keef^onnen eenvoudig verscheu- ,..i De Japanse politie meent nu een oplossing te hebben ge vonden. Zij heeft een parkeer bon ontwikkeld, die met een ketting en een slot aan de auto wordt bevestigd en alleen in het politiebureau kan worden ver- wyderd. Dit „parkeerbonslot" bestaat uit een vinyl étui. be vestigd aan een 16 cm lange ket ting met slot. In het étui komt de parkeerbon, waarop is aan gegeven waar men zich bij de politie dient melden. Het geheel wordt zodanig aan een buiten spiegel of ander uitstekend deel van de auto bevestigd, dat het niet kan worden afgescho ven. De politie is er van uit gegaan dat weinig automobilisten met een aan de auto bungelend be- wys-van overtreding zullen bly- ven rondryden. Dat dit uit gangspunt juist was heeft de praktyk inmiddels uitgewezen. Tydens een tiendaagse proefne ming in Yokohama meldden zich 89.6 van de overtreders die een „parkeerboxslot" aan hun wagen aantroffen en slechts 41,8 van de overtreders die een gewone bon of de voorruit vonden. botsing»» (daarby inbegrepen fron taal met een snelheid van 80 kilo meter per uur. Omslaan met snel heden tot 112 kilometer per uur zal ook geen ernstige gevolgen hebben. Het systeem werkt op een zich auto- j matisch opblazende ballon in geval van botsing, die de passagiers be schermt. De minister zei te verwach ten, dat in 1973 voldoende erva- ring zal zyn verkregen om de vindin gen by de serie- bouw van auto's toe j te passen. De verlichting van het rond 4000 km. lange Duitse autowegennet zou op een slordige 1000 miljoen DM aan onderhoud gaan kosten. Op financië le gronden is daarom een dergelijk plan niet te realiseren. Sinds 1956 is het aantal benzi nestations in de Duitse Bondsrepu bliek verdubbeld en bedraagt thans rond 47.000 stuks. Sinds 1 januari 1970 is ook in alle Duitse auto's het meevoeren van een waarschuwingsdriehock ver plicht gesteld. Alle nieuw verkochte auto's moeten sinds die datum van een waarschuwingsknippcrlichtin- stallatie zijn voorzien en een ver- bandtrommel by zich hebben.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11