Luchtvervuilermoet nu ook bijdragen in kosten Toch opkomstplicht bij statenverkiezingen In vijf provincies een PAK-lijst Een all-round auto, die Mercedes 280 Een klasse apart. Al eens gereden? Kruisinga in debat over volksgezondheid: LOF OPPOSITIE VOOR VERINGA Dit jaar 2 miljoen brommers op de weg Grenswijziging KatwijkNoordwij li, Rijnsburg bleef liggen.... Koningin Juliana naar doop van Prins Carlos N.V. L.I.A.M. Zuid-Holland heeft keuze uit 13 partijen WOENSDAG 4 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De schade die de vervuilers van lucht »n water de volksgezondheid toebrengen, moeten hun ook op *en of andere manier in rekening worden gebracht. Dat zei itaatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) gisteravond in le Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting. De staatssecretaris meent dat bij het aantrekken van indus trieën de milieuhygiëne een belangrijke rol moet spelen. Hij .prak zich uit voor een toelatingsprocedure die alle betrokke- len maximale inspraak verschaft. Vooral de socialist dr. Lamberts oonde zich in het debat ernstig be- lorgd over de toenemende vervuiling ran hot milieu. „Wy gaan met de eetbaarheid hollend achteruit", zei De socialist eiste dat elke over- •enkomst met grote vervuilende in- iuetrieën door de regering wordt foedgekeurd, opdat het parlement la&rof) controle kan uitoefenen. De vestiging van Pechiney in het Hoegebied noch dat van het Hoog- wenbedryf op de Maasvlakte, temde hem erg gerust. Dergelijke urojecten kunnen naar zijn mening iesastreuae gevolgen hebben voor le gezondheid. „Geen medicus turft er zijn stem aan te geven", ildus dr. Lamberts. Mr. Imkamp (D'66> sprak zich uit voor een apart ministerie voor de Volksgezondheid dat verantwoordelijk kan worden ge steld voor de milieubeheersing. Endosulfan Mr. Imkamp diende, met steun van de PvdA en de PSP. een motie ln. waarin de regering wordt gevraagd druk uit te oefenen op de EEO-partners tot aanvaarding van een internationaal beheerlichaam dat moet waken voor verdere vervui ling van de Rijn. De staatssecreta ris deelde mee, dat een onderzoek van het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid heeft uitgewezen dat de verontreiniging van de Rijn bet endosulfan, dat vorig jaar tot massa le vissterfte leidde, nog steeds groot is. Metingen, eind november uitge voerd. hebben aangetoond dat de oorzaak van de verontreiniging voor al by het chemisch bedrijf van Höchst in Mainz moet liggen. De re sultaten van het onderzoek zijn ter kennis gebracht van de Westduitse regering. Zoetstoffen DEN HAAG (GPD) Het ziet sr naar uit, dat er nog steeds een >pkoinstplicht zal zyn bij de komen- le statenverkiezingen. Het wetsont werp, waarbij de opkomstplicht zou worden afgeschaft, zal zelfs indien het parlement op tijd het ontwerp »1 goedkeuren te laat komen. Ka mervoorzitter Van Thiel merkte gis- DEN HAAG (ANP) Koningin fuliana en Prins Bernhard zijn van >lan de doop van hun jongste klein- >oon, Prins Carlos Xavier Bernardo, te wonen. De doop zal op dinsdag- norgen 10 februari in' Frankrijk op Chateau Lignières plaatsvinden. Ook Prinses Beatrix, Prins Claus m mr. Pieter van Vollenhoven zul- en de doop van Prins Carlos bywo- ien. zo deelt de RVD mede. Op het IJsselmeer jaagt een rtevige bries uit het westen het trijfifs op in de richting van het noordoosten. Bij de haveningang fan Staveren begon het kruien- ie Ijs gisteren reeds bergen te for men. r - teren op dat de oproepingskaarten, die nu reeds worden gedrukt, reeds wijzen op de opkomstplicht. Bij het begin van de vergadering gistermiddag had dr. Vondeling de voorzitter van de bijzondere kamer commissie, de Kamer verzocht het wetsontwerp waarbij de grenswijzi ging van Katwijk. Noordiwyk em Rijnsburg wordt geregeld. De voorzitter van de commissie van Binnenlandse Zaken. mr. Geert - sema, maakte daartegen bezwaar omdat dat zou betekenen dat de ka merleden dan te weinig tijd zullen hebben voor de voorbereiding van de behandeling. Mr. Van Thiel raad de daarop beide kamerleden aan eerst samen hierover te vergaderen om tot een oplossing te komen. Voorrang Vlak voor de avondschorsing deel de voorzitter Van Thiel mee. dat de beide commissievoorzitters tot de conclusie waren gekomen dat het toch beter was het grens wij ziginga - voorstel te behandelen en niet de opkomstplicht. Mej. mr. Goudsmid (D'66) maakte daartegen ernstig be zwaar. „Intrekking van de opkomst plicht heeft voorrang boven de grens wijziging van Katwijk, omdat deze grenswijziging vermoedelijk toch niet tot extra verkiezingen aanlei ding zal geven", zoz eei zij. Mr. Van Mierlo, haar fractievoorzitter, vroeg zich af. of een spoedige behandeling kan bewerkstelligen dat er dan ook inderdaad geen opkomstplicht meer zal zijn bij de komen staten veilde- zigen. Mr Van Hhiel betwijfelde het omdat hij vernomen had dat de op roepkaarten reeds klaar worden ge maakt. Dr. Vondeling deelde daarop mee da tJhet beslist niet zo is dat het ene wetsontwerp meer haast heeft dan het. andere. Bij een aantal leden doen zich moeilijkheden voor bij een snelle behandeling, zo deelde hij mee. Toch kondigde mi-. Goudsmid aan dat zij vanmiddag bij het begin van de vergadering officiéél zou verzoe ken het wetsontwerp afschaffing op- komstplicht vanavond te behandelen in plaats van de grenswijzlgings- voorstellen. Voorzitter Van Thiel kon digde reeds bij voorbaar aan dat hij daar niet voor zou zijn. Terwijl drs. Den Uyl verklaarde het Jammer te vinden dat Van Mierlo en de zijnen niet eerder waren gekomen met hun opmerkingen. De staatssecretaris deelde mee het advies van de Gezondheidsraad te willen volgen om de cycla- maten (zoetstoffen) tot geneesmid del te verklaren en slechts voor sui kerzieken beschikbaar te stellen. Hij zei het advies van de Gezondheids raad te hebben gevraagd over de me dische hygiënische aspecten van het wonen in hoogbouw. Voorts deelde hij mee dat er een werkgroep is ingesteld die moet ad viseren over het tegengaan van kin dermishandeling. voor de bestrijding van geslachtsziekten worden provin ciale diensten opgericht, terwijl de voorlichting zal worden geïntensi veerd. Gezondheidsdienst Drs. Tilanus <CHU> vroeg de so cialisten wat zij nu eigenlijk bedoe len met socialisatie van de gezond heidszorg. waarvoor het PvdA-con- gres in Groningen zich in een resolu tie heeft uitgesproken. Volgens dr Lamberts betekent dat geenszins dat artsen in overheidsdienst zouden moeten komen en dat ziekenhuizen en kruisverenigingen tot rijksdien sten zouden moeten worden omge vormd. De resolutie betekent wel dat alle medische voorzieningen worden ondergebracht in een volks verzekering met gesloten financie ringssysteem. Dr. Van der Lek <PSP> bleek de uitleg die de socialisten aan de Gro ninger resolutie geven nogal teleur stellend te vinden. Socialisatie van de gezondheidszorg wil volgens hem zeggen dat er een nationale gezond heidsdienst komt en dat artsen in overheidsdienst treden. Abortus 7i de Tweede Kamer is gis teren een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van Sociae Zaken en Volksge zondheid. Op de foto: minister B. Roolvink (voorgrond i en staats secretaris dr. R. J. H. Kruisinga. over zijn optreden. Hij kreeg de toezegging dat de Gezondheidsraad zal worden gevraagd zich op deze problemen te bezinnen. Dr. Lamberts kondigde aan dat hij in mei njet een initiatief-ontwerp zal komen dat de artsen de bevoegdheid moet geven abortus te verrichten in daartoe erkende ziekenhuizen en in richtingen De staatssecretaris bleek er echter nog niet van overtuigd dat een wetswijziging in die zin tot ver betering van de situatie zal leiden. Hij wees er op dat de vrije verkoop van voorbehoedmiddelen tot een da ling van het aantal abortusgevallen heeft geleid. De rijkst geïllustreerde brochure verbleekt, vergeleken bij een proefrit met de Mercedes 280 S of SE. Die is groots. Hier ondergaat u één harmonische totaliteit van veiligheid, betrouwbaarheid en comfort zoals u misschien niet voor mogelijk hield. In deze auto is op alle punten nèt dat stapje verder gegaan waardoor de volmaaktheid bereikt lijkt. Mooie woorden? Neen. Want zoals we al zeiden: de praktijk is nog veel mooier. Een praktijk die niet hoeft te éindigen met een proefrit. Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710- 4 45 45 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het PvdA- eerste kamerlid prof. De Rijk heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van Onderwijs en Weten schappen minister Veringa een com pliment gemaakt voor zijn hoge- schoolbeleid. De betrekkelijke rust aan universiteiten en hogescholen 1 ln het nieuwe studiejaar is volgens prof. De Rijk voor een niet onbe langrijk deel te danken aan deze be- windsman. Voor de oppositiepartij had de PvdA-senaatsfractie opvallend veel waardering voor het hele onderwys- Tweewielers en caravans in RAI Drs. Tilanus bepleitte invoering van een nieuwe medische ethiek, die meer is afgestemd op de medisch- j technische macht over leven en dood waarover de arts van deze tijd be- 1 schikt ein die leidt tot onbehagen AMSTERDAM Dit jaar wordt de twee miljoenste brommer in ons land op de weg verwacht. Dit zei de heer G. Bakker Schut, vice-voor- zitter van de afdeling fabrikanten en importeurs van bromfietsen van de RAI. gisteren tijdens een inleiding op de komende expositie van tweewielers m het RAI-complex. Hij voorspelde voorts een gedurige groei van het brommerpark tot 2M: miljoen stuks rond 1975. Op deze tweewielertentoonstelling in de nieuwe Amstelhal zullen pro- dukten uit zeventien landen worden geëxposeerd. De expositie wordt «we gens ruimtegebrek) samen met de Caravan-RAI gehouden, nl van 21 februari tot en met 1 maart. De opening van deze twee tentoon stellingen worden verricht door mr. H. I J van der Poel, staatssecretaris van het ministerie van C.RM. Het jaar 1969 is bijzonder gunstig geweest voor de caravanbranche. Meer dan 20.000 nieuwe kampeerwa gens vonden een koper, waardoor een aantal van 100.000 caravans in ons land werd overschreden. Er heb ben zich in de verkoop twee tenden sen voorgedaan. In de eerste plaats een verschuiving van de afzet in de richting van de sta-caravan (thans al meer dan 20 procenten daar naast een grote belangstelling voor de goedkopere toerwagen. Op de Caravan-RAI zullen 500 fcy- 1 pen te zien zijn. beleid. Prof. De Rijk, hoogleraar in Nijmegen, meende dat minister Ve ringa zijn nota over de nieuwe be stuursstructuur van het wetenschap pelijk onderwijs op het juiste tydstip heeft uitgebracht. Hy hoopte dat het wetsontwerp dat nu volgt uitgaat van de zelfde intentie. Prof. De Ryk keerde zich tegen de opvatting van de KVP'er mr. Schelfhout, die. waarschuwende tegen de verpolitisermg van d euniversiteit, aezegd had .lat ..kleine pressiegroe pen" de macht willen om de univer siteiten om te vormen tot een semi narie van activisten". Ook de Chris telijk Historische senator prof. Van Hulst meende dat er nog steeds geen sprake is van „destructieve krachten", die zich vaak verschuilen onder de vlag van de onderwijs-vernieuwlng. Hy bespeurde dit vooral by de sociale wetenschappen, waar studenten vol gens hem van collegezalen „discus sie cafés" proberen te maken. Prof. Van Hulst nam het op voor de hoogleraren. Velen gaan gebukt onder vermoeidheid en moedeloos heid, meende hy. De professoren zijn bang dat door sommige democrati- seringsacties de wetenschapsbeoefe ning in gevaar komt. Het kamerlid vroeg minister Veringa om garanties voor de positie van de hoogleraren. Algemeen vond de senaat dat in de universiteitsraad ..nieuwe styl" door de kroon benoemde vertegenwoordi gers moeten zitten. Prof. De Ryk vond de term maatschappij-vertegen woordigers ongepast, omdat dit sug gereert dat universiteit en maat schappij naast elkaar staan in plaats van de universiteit er deel van uit maakt. Mr. dr. M. J. J. A. Imkamp <D '06> drong aan op een apart ministerie voor milieubeheersing, of een apart te creëren ministerie voor Volksge zondheid. (Van onae parlementaire redactie) maart uit maar liefst vijftien DEN HAAG (GPDi De lijsten een keus doen bij de ver- Noordhollanders kunnen op 18 1 kiezing voor de Provinciale Sta- S$5* ten. Daarmee hebben zij, verge leken met andere provincies, de grootste keus. In vijf provincies (Drente, Friesland, Utrecht, Overijssel en Noord-Brabant) hebben de PvdA, PSP en PPR een gemeenschappe lijke lijst onder de naam PAK in gediend. Aan de komende statenverkiezin gen zullen overigens D '66, de PPR, Binding-Rechts en de CDU voor het eerst mee doen. Gezien de verkie- zingsonderzoeken in de afgelopen maanden zal daarbij vooral de aan dacht worden gericht op D '66, die in 1967 bij de tweede-kamerverkiezingen plotseling op de voorgrond trad door zeven zetels te veroveren. Om vijf uur gistermiddag sloten de verschillende verkiezingsbureaus in onze elf provincies voor het in dienen van de kieslijsten. Na infor maties bij al deze bureaus is ons ge bleken dat in geen enkele provincie dezelfde lysten zyn ingediend verge leken met andere provincies. Zowel het aantal lijsten varieert (van vyftien in Noord-Holland tot tien in Utrecht en Drente), als de geregistreerde partijen. Wat de regi stratie betreft, valt het aantal in Zuid-Holland „tegen", omdat in deze provincie officieel zestien partijen zijn geregisteerd. terwyl er maar der tien aan de verkiezingen meedoen. De fractievoorzitter van de Boe renpartij, H. Koekoek, heeft zich in een groot aantal provincies als lyst- teekkar latei? rw» streep lyk was ons meegedeeld dat hy in alle provincies lijsttrekker zou zyn, maar voor zover thans bekend is, is in Drente zyn broer S. Koekoek uit Hollandscheveld nummer één, in Groningen de heer Renkema en in Limburg de heer Machiels. In Noord-Brabant kon de Boeren- party niet van haar eigen naam ge bruik maken. Daar is een lijst-Koe- koek en een Boerenpartij, die onder leiding staat van onlangs geschorste statenleden van de Boerenparty. Bo vendien heeft het door de BP ge schorste statenlid B M. Steur uit Berkhout in Noord-Holland een eigen lyst ingediend, waar hy alleen op staat. Ook in Friesland heeft een ex-Boerenpartyiid een eigen lyst in gediend. De Christen-Democraten Unie. die voor het eerst aan de verkiezingen deelneemt, maar toch reeds in de persoon van ex-BP-lid mr. Kronen burg een kamerzetel heeft, diende al leen een lijst in in Zeeland en Noord- Holland. Voorts is opvallend dat de confes sionelen alleen in Limburg en Fries land gezamenlyk optrekken. In en kele provincies komen zy wel met verschillende lysten uit, maar met een gemeenschappelijk programma. In Friesland doet verder nog de Fryske Nasjonale Party aan de ver kiezingen mee, terwyl alleen in het district Hulst i Zeeuws-Vlaanderen) er een lyst-Volleman is ingediend. Vanuit Limburg werd ons bericht dat op de PPR-iyst zy het op ver moedelijk onverkiesbare plaatsen een r k.-pater en een zuster zyn ge plaatst Er stonden voor de verkiesingen van de leden van provinciale staten van Zuid-Holland op de Leidse ge meentesecretarie zestien politieke groeperingen geregistreerd. Inge diend zyn vandaag dertien kandida tenlijsten. Zy zyn van de volgende partyen afkomstig: PvdA, hjstrekker J. P. van Praag te Voorburg i thans lid Gedeputeerde Staten ZH). KVP, S. Menken, Leiden. VVD, Sydney van den Berg, Wasse naar. CHU, ir. N. Buysert, Alphen e/d Ryn. ARP, T. Spaan, Voorburg. D '66, E. K. Wessel-Tuinstra, Oeget- geest. PSP, J. Brandsen, Ryswyk. BoerenpartU, H. Koekoek, Bennekom. CPN, J. H. L. Visser. Zoetermeer. SGP, A. Vlasblom. Delft. PPR. A. Q. C. Van Ruiten, Gouda. GPV, P. van Leeuwen, Berkel en Rodenrys. Binding Rechts, mr. L. van Heynin- gen. Den Haag. By de voorgaande statenverkiezin gen in Zuid-Holland waren eveneens dertien lijsten ingediend. Groepe ringen die zich in 1966 in deze atryd waagden en thans niet meer: Vrye Burgers; Party voor Volkswil en Referendum; Party van mr. L. R. J. van Rappard (Gorinchem). Nieuw zyn thans ten opzichte van 1966: D '66. PPR en Binding Rechts. Deze lyst vermeldt, overigens op een onverkiesbare, de 19de plaats, thank de naam van Ridder van Rappard.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7