City-plan voor Alphen gereed Lenteparade 1970 in opbouw EMPEO geeft na studie richtlijnen aan; zonder rijkssubsidie niet te realiseren .Voorschoten heeft 21060 inwoners Student miste stukje vinger Carillonbespeling Bijbelgenootschap v i komt in Leiden in Voorschoten Jos van Driel: We hebben al 22 praalwagens in het Bollenstreekcorso ran 25 april PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1970 (Door Will Dijkman) ALPHEN AAN DEN RIJN Een klein jaar nadat de raad van Alphen aan den Rijn om precies te zijn op 27 maart 1969 besloot aan de N.V. Mij. voor projektontwikkeling „Empeo" in Utrecht opdracht te geven tot het opstellen van een plan voor de fcentrumexpansie is dit rapport „Centrum Alphen aan den Rijn ontwikkelingsprogramma" verschenen. Over onge- ver een maand zal deze maatschappij dit programma door een financieringsvoorstel laten volgen. By het aanbieden van dit rapport wijst het college van b. en w. er met nadruk op, dat de technische en fi nanciële aspecten van een mogelijke uitvoering van dit centrumplan door de raad noch door het college zyn bezien. Over een en ander zal nog nader uitvoerig beraad moeten plaatsvinden. Er wordt echter wel naar gestreefd, deze zaak binnen een half jaar uitvoerig In de gemeente- raad te behandelen. Het ontnikke- orden gerealiseerd als hel rijlt be- een zaal voor rond 500 zitplaatsen wordt zeer gewenst geacht. Dit cul turele centrum kan het best opgeno men worden in de centrum-ontwik keling van de toekomstige city. Mede met het oog op de nodige parkeer ruimte voor de winkels in het cen trum is het gewenst, dat dit cultu rele centrum in de omgeving van de winkels komt. Opgemerkt wordt, dat het beoogde plan slechts kan lingsprogramma omvat niet minder dan 54 pagina's met daarbij een aan tal kaarten en ter verluchtiging wat foto's van het centrum van Alphen. Het centrumgebied, dat voor her structurering in aanmerking komt langrijke financiële medewerking ver- I leent. Fases Deze plannen zullen geleidelijk wordt begrensd door Van Manders- moeten worden uitgevoerd. De eerste loostraat. Van Boetselaerstraat. fase zou als volgt moeten worden op- Bloemhoefstraat, Aarkade oost en gebouwd: 7500 m2 winkelbedrijfsop- Thorbeckeplein. Dit centrum is weer pervlakte, daarna het cultureel cen- in twee gedeelten uiteengevallen, na- trum. vervolgens 1000 m2 kantoor- melijk in het bestemmingsplan Van ruimte, daarna woningen met kan- Boetselaerstraat en bestemmingsplan toorruimte, parkeerruimte voor 300 Thorbeckeplein. Men is daarby van de gedachte uitgegaan, dat in een snel groeiende gemeente als Alphen een gedetailleerde prognose omtrent het behoeftepatroon zich niet over auto's en verkeersvoorzieningen in en rond het plangebied. Deze fase omvat in hoofdzaak het eerste gedeelte van de tuin van de firma Lemkes en Zoon. met daarbij oostelijk gelegen een langere periode dan 5 tot 10 jaar een parkeerruimte met een toegang behoeft uit te strekken. Het heeft.naar en van de Aarkade. Goede zo menen de samenstellers, dan ook j rechtstreekse wegverbindingen zullen geen zin tot in details bouwkundige in de toekomst dit winkelcentrum plannen uit te werken voor objecten, j nog meer doen uitkomen. die eerst na een periode van bij voorbeeld 10 jaar aan de orde komen. Opl>! «uw Na een overzicht te hebben gege ven van de opbouw van Alphen met Aarlanderveen, Oudshoorn en een Er wordt voorts op gewezen, dat zeker twee Rynovergangen nodig zyn. Maar de bouw van de brug over de Rijn vanaf het Thorbeckeplein zal pas gerealiseerd kunnen worden als de Rijnomlegging een feit is en dat kan nog wel even duren Tenslotte wijst men er in dit pro gramma nog op, dat indien de ge- VOORSCHOTEN Het aantal in. woners in de gemeente Voorschoten I gaat betrekkelyk snel in stygende lijn. Per 1 januari 1970 waren er 21.060 inwoners. Vorig jaar waren er per 1 januari 1969 19.879 inwoners. I In het voorjaar van 1969 werd door de geboorte van Arjan- Westhoek de j 20.000ste inwoner genoteerd. Het aan. i tal geboorten bedroeg 382; het aan tal overly den 114; geboorteoverschot 268. Aantal gevestigde personen 2604: vertrokken 1691; vestigingsoverschot 913. Aantal personen' verhuisd bin nen de gemeente 1379. Aantal vol trokken huwelyken 177. GRONINGEN GPD) De Gro ningse student Reinders vroeg van morgen op het politiebureau in Gro ningen aan een verbaasde agent of men moeite wilde doen dat hij het kootje van zijn wijsvinger te rugkreeg. Met andere studenten wil de hy omstreeks kwart over vyf in een bus stappen, die voor de sociëteit Mutua Fides in Groningen stond. Hy kreeg echter zyn linker wysvinger tussen de deur die een kootje af kneep. De bus op weg naar de Afsluitdyk werd op verzoek van de Groningse politie in Drachten aangehouden. Ijverig begon men te zoeken naar het vingertopje, dat echter spoorloos bleef. De arts. die de heer Reinders behandelde, vertelde echter dat het overigens te lang geduurd zou heb ben om het kootje nog weer te kun nen aanbrengen. Burgerlijke stand van Leiden gedeelte van Zwammerdam en van i meenteraad in beginsel besluit tot de de groei in de laatste jaren, komen uitbouw van dit centrum als in dit de rapporteurs tot de conclusie, dat programma aangegeven, ook de Alphen vooral na 1960 de stuwkracht raadsbesluiten in de toekomst daar- ondervindt van een gezonde expansie van ter plaatse aanwezige werkgele genheid en het feit, dat Alphen cen traal in de Randstad ligt en der halve een deel van de Haagse en Amsterdamse agglomeraties ontvangt. Daarby wordt tevens opgemerkt, dat deze groei heeft kunnen plaatsvin den ondanks het feit, dat tot nu toe de verbindingen over de weg maar matig zyn geweest. ..Het ver beteren van de wegverbindingen en het vollopen van de Haagse agglo meratie zal in Alphen in de naaste toekomst beslist kansen gaan bieden", zo wordt in het rapport gesteld. Teneinde een juist inzicht te krij gen in de huidige functie van Alphen als gebied voor de detailhandel met name het centrum zowel voor Alphen's inwoners zelf als voor die uit de omliggende gemeenten, is een enquête gehouden. Er heben daartoe 1251 vraagge sprekken plaatsgevonden waarvan 287 in Alphen en 964 in de omgeving. Het ging daarby om de vraag waar de mensen veelal voornamelyk hun duurzame artikelen kopen. Het ge- j bied waar geënquêtteerd is telt rond 105.000 Inwoners. Deze enquête gaf het verrassende resultaat te zien. dat bijvoorbeeld 77% van Alphen's inwoners de inko- pen van duurzame gebruiksartikelen I in Alphen zelf doet. Dit komt er op j neer, dat per jaar voor 19 tot 20 miljoen gulden door de Alphenaren in Alphen-centrum wordt besteed voor aankoop van duurzame ge- bruiksartikelentwee miljoen in de 1 overige winkels van Alphen en 6 tot 7 miljoen gulden vloeit naar andere plaatsen af. op gericht moeten zyn, waarby in de eerste plaats gedacht moet worden aan de vestiging van winkels elders in de gemeente. Naast het team van Empeo uit Utrecht heeft ook de stedebouwkun- dige prof. ir. J. van Tol medewer king verleend aan de samenstelling van dit rapport, alsmede de directeur van openbare werken, ir. C. Hakstege en de adjunct-directeur, de heer A. J. T. M. Korver. Percentages Staatje van plaatsnamen en buurt schappen met daarachter de percen tages vermeldt, waar de inwoners hun inkopen doen. Daaruit biykt nog eens duideiyk, dat meerdere gemeen ten wat dat betreft wel heel sterk op Alphen aan den Rijn zyn gericht: eigen plaats Alphen elders Alphen 77% 77% 23% Zwammerdam 12% 54% 34% Rynsaterwoude 4% 52% 44% Aarlanderveen 31% 50% 19% Ter Aar-Aardam 17% 46% 37% Korteraar 1% 40% 59% Zevenhoven 17% 36% 47% Woubrugge 33% 30% 37%. Nieuwveen 34% 28% 38% Nieuwkoop 29% 23% 48% Koudekerk a d R 20% 21% 59% Papeveer 4% 20% 76% Langeraar 46% 18'7 36% Noorden 36% 17% 47% Leimuiden 45% 16% 39% Hazersw.-Rijnd. 16% 10% 74% Boskoop 58% 5% 37% Oude Wetering 16% 3% 81% Bodegraven 63% 3% 34% Hazersw. dorp 45% 3% 52% Roelof arendsveen 35% 3% 63% Een overzicht van de plaats waar in de toekomst het grote centrum van Alphen zal verrij zen. Rechts op de voorgrond de brug in de Pieter Doelmanstraat met naar boven de Van Boetse laerstraat en links daarvan de kassen van de kwekerij van Lem kes en Zoondie straks geheel zullen verdwijnen. Het te vesti gen centrum zal dus wel een heel ander beeld te zien geven. Links op de foto de flatwoningen aan de noordzijde van de Aar. Foto Leidsch Dagblad) Japan ondertekent kernstopverdrag Japan, het enige land dat het slachtoffer van kernbommen is ge- weest. heeft gisteren als 95-ste staat j het internationale verdrag tegen ver dere verspreiding van kernwapens j ondertekent. De korte plechtigheid vond plaats in Moskou. VOORSCHOTEN De beiaardier Addie de Jong. bespeelt iedere za terdag het carillon van Voorschoten. Het programma voor 7 februari luidt: 1. Volksliedjes; a. Hertog Jan; b. Daar was een sneeuwwit vogeltje; c. Het weren twee kóningskinderen (twee versies) 2. Andante uit 1ste orgelconcert; G. F Handel (1685 1759) Adagio uit 10de orgelconcert; 3. Volksliedjes; a Thus and so: b. Vem kan segla; c. Vreneli: 4. Fan tasia in d; W. A. Mozart <1756 1791) 5. Parafase: „Hoe zachtkens glydt ons bootje": 6. Suite; Willem Vogel (geb. 1920) 7. Improvisatie. LEIDEN In het gebouw van de speeltuinvereniging aan de Korte- I naerstraat wordt morgenavond een I by eenkomst gehouden, die is voorbe- I reid door het Ned. By belgenootschap en de hervormde wykgemeente „Pniël" en waarin de districtssecre taris van het N.B.G., de heer H. A. j van Til aan de hand van dia's zal aantonen, dat de bybel met de tyd meegaat. In de pauze zal gelegen - heid zyn de vele uitgaven van het By belgenootschap te bekyken. Dr. P. L. Schoonheim zal deze avond een overzicht geven van de namen van God in de bybel. In verband met bet karakter van deze avond zyn ook leden van andere kerken uit- I genodigd. Centrum Wat de dagelijkse verbruiksartike- len betreft wordt geconstateerd, dat 45 tot 50% daarvan in Alphen-cen trum wordt gekocht en 50 tot 55% in winkels in eigen buurt of omge ving. Slechts 3% wordt in gemeen ten buiten Alphen besteed. Momenteel is de situatie zo. dat er slechts één echte centrumstraat is. namelyk de Van Mandersloostraat met daarby in mindere mate de Hoofdstraat. Pieter Doelmanstraat. Van Boetselaerstraat, Julianastraat en Raadhuisstraat. Het rapport komt tot de conclusie, dat er evenveel koopkracht van el ders naar Alphen komt als er van Alphen naar elders afvloeit. Vastge steld wordt daarby tevens, dat er in Alphen sprake is van een onder maats winkelcentrum, dat gezien de functies, die het reeds vervult, goede toekomstmogelykheden heeft. Uitbouw van de centrumfunctie is om deze reden dan ook beslist wel verantwoord en zelfs ook gewenst, daarby mag beslist geen verspilling van city-vormende krachten optre den. Integendeel een zo groot moge- lyke bundeling van Vrachten is een eerste els. Ook wordt gedacht aan de vestiging van kantoorruimten. In het rapport wordt voorts geconstateerd, dat de sociaal-culturele accommoda tie in Alphen beslist onvoldoende is. De bouw van een cultureel cen trum met een toneelaccommodatie en (Door Cees Com bee) HILLEGOM In het bloembollenhandelscentrum „Treslong" in Hillegom lopen we een druk gebarende corso-generaal Jos van Driel tegen het lijf. Hij heeft wat tekenin gen in zijn hand en is in druk gesprek gewikkeld met een bollenkweker. „Wacht een ogenblikje", zegt Jos, „ik heb je nog wat belangrijks te vertellen". We nemen plaats aan een tafeltje in het niet zo volle restaurant. Als het gesprek, dat lan ger heeft geduurd, dan we verwacht hadden, ten einde is, horen we Van Driel zeg gen: „Fijn, dat je toch meedoet. Dat Bollenstreekcorso is een uitgelezen propaganda vooi de streek en. voor het bollenvak". GEBOREN I Catharina Johanna, d v. H H Wit- teman en J. A Beljk. Paula. d. v J. C. Verstelle en A. Kuijper. Fenny, d v. L. Sligerland en Y M. van den Burg, Sven. z. v. J. Clement en T. Otten. Eugéie. d. v. W. de Graaf en C. van der Meulen. Laurentius Christlaan, z. v. J A. Moerkens. en C. C. T. Schenk. Fokeltje Johana. d. v B D Bergsma i en E. J. E. L. Bakker, Martine. d. v. D L de Jong en M. Tit. Antoon Jo hannes. z v. A. J. Hoornweg en J G. Groen wold, Christina Adriana Wtlhel- mina, d. v. J. Mijnswes en G. Tulen. OVERLEDEN J. G. Pulle. 89 Jr. man. S. van Duu- ren. 79 Jr.. wed. v. J J. Ab6poel, H. Giethoorn. 56 Jr., man. Burgerlijke Stand VOORSCHOTEN Geboren: Jo hanna W.. d v. M. van Boven enL. W. Best, Petronella J., d v. P. J. M Meegdes en Th. Rass, Leonardus J z. v. L. J. M. van Kins en W. C. Zon neveld. Ferdinand A J. P. ,z. v. P. Dierckx en W C. van den Berg, Mi- chèle J d. v. K. Boluijt en K. Loos. Jurrlën J.. z. v. W. Westhoek en H. A. Zwaan, Marko J R., z. v Th Gou- tier en C. M. J. Boot. Michael, z. v R F. Fillié en M. A. ter Haar. Roe land, z. v. W C R. Hoogstraten en I v. Loon. Manon E.. a. v G. H v d. List en E J. L. Harderwijk. Cor nelia W., d. v. H A. Kranenburg en C W. Boelee, Maarten J., z. v. J. Breu- nesse en M J. Stigter. Arnoud A. G.. z. v. W. A. Driessen en A. A. M v d. Pol, Ingrid J. M., d. v A J. Velthul- zen en M J. J Pijnaken, Frederlcus J. z. v. P C. van Vliet en J. M. v Wissen, Petrus J. M.. z. v. H. P. M. v d. Hulst en B G M Mulder, Bian- ca J W.. d. v. C. K Stuiver en H. Th. Verbeek, Antoinette, d. v. F. D. Gaads- ma en A. E. Verhoef, Johannes G.. z. v. W. A. G. v d Drift en A C. N. Beurze. Wouter S., z. v. A J C. van West en W A H de Boer. Dirk A. z v. R J. Snakman en J C. Wiers. Ondertrouwd: L. J. van der Krogto en S. M. Graf porz-Urbach. Duitsl., J. W. Rietmulder en H W. Scheur water. Leiden. R. E. H. van de Perel, Utrecht en R. J. ten Hoeve. Th. KneiJ- boer en M. Vrenken, H. Noort en E. M. J. Kop. 's-Gravenhage. H. van Kla veren en F. J. Jansen C. A. Crielaard Emmeloord en H. ten Donkelaar. J. H. Freerikst en M C. Bouman, 's-Gra venhage. Getrouwd: Ph. L. Hakker en M. H. Vranken, D. A. van den Berg. Lei- I den en J. J. Verhoef. J W. Rischke. Delft en M. A. Dijkman. J. C. de Kos- l ter, 's-Gravenhage en C J van Ewijk 's-Gravenhage. H. Klljn, Amster dam en I. A. A Kragt. Overleden: W. van den Berg, wed. v. C. Solleveld, 84 jr., J. van Sant brink. 84 Jr. Met een breed lachend gezicht komt Jos van Driel naar ons tafel tje. Het gaat hem kennelyk goed. In dez- tyd staat de 66-jarige cor somaker met het Bollenstreekcorso in zyn hoofd op en gaat er mee naar bed. Het is z'n lust en z'n leven en hoe dichter de 25ste april naby komt, hoe onrustiger hij wordt. Als we hem eens aankyken zegt hij, kenne lyk onze gedachten radend. „Mag ik me alsjeblieft een beetje druk maken, 'k Moet toch zorgen, dat het corso er zó uitziet en dat er zoveel wagens zyn, dat het de binnen- en buitenlandse bezoekers aanspreekt en dat het bloemenstoet in de ware zin van het woord wordt. Al 22 wagens Onder een kopje koffie „graag een stukje appelgebak er by, daar ben ik dol op") vertelt de ongekroonde corso-generaal hy maakt nu het twintigste van de drie-en-twintig in successie dat het dit jaar beter loDpt, dan voorgaande jaren. Ver heugend: 't Is nog nooit voorgekomen dat we om deze tyd al 22 praalwa gens hadden en dat de smeden al be gonnen zyn met het buigen van het yzer voor de geraamten van deze wa gens. Geweldig! Als het zo doorgaat kunnen we 10 of 11 maart al begin nen met het aanbrengen van het stro. waarin op 23 en 24 april de bol- bloemen zullen worden gestoken. We hebben te doen met een geheel andere Jos van Driel. dan die we be gin november ontmoetten. Toen was hy wat obstinaat en maakte hy nogal wat aanmerkingen over de geringe medewerking van de Bollenstreekbe woners. Nu is een mopperende Van Driel geen onbekende verschyning in de Bollenstreek. Men kent hem daar langer dan vandaag en laat hem maar uitrazen, 't Komt wel goed. Op corsodag staat Jos weer als altyd glunderend te kyken naar de bloe menpracht. die gedragen wordt door zyn creaties. Toch kunnen we er wel een beetje begrip voor opbrengen, dat Jos van Driel wel eens opstandig gestemd is. Hij zou namelijk zo graag zien, dat ook de burgery wat meer acti viteit betoonde door by voorbeeld een praalwagen voor haar rekening te nemen. „Zo'n wagen het hoeft niet eens duur te kosten, dat zie je in Zundert mag gerust wat afsteken by de praalwagens, die door de vaardige handen van „professionals" in het arrangeren en bloembinden zyn gemaakt", stelt hy nadrukke- lyk. Van Driel: Het gaat er in de al lereerste plaats om. dat we bij het gereed maken van de wagens met elkaar bezig zijn en er plezier in heb- j ben. Een beetje vreugde, maakt al vrede en dan nog dicht by huis. Daar is het toch om begonnen. Lenteparade-koorts Jos en zoon Kees zyn nu al meer dan een half jaar lang bevangen dooi de Lenteparade 1970-koorts. Ze heb ben eerst speelse lynen op het pa pier aangebracht, waardoor de voor stellingen gestalte kregen. Daarna hebben zy de «40» ontwerpen ter keu ze aangeboden met als resultaat, dat er nu 22 „besproken" zyn. En nu staat Jos naast de smid. die het yzer buigt en de potloodlynen tot leven brengt. Hy kykt in het vuur, dat het ijzer roodgloeiend maakt, waar door het in grillige vormen gebogen kan worden. Straks is hy by het lassen en daar na ziet d-e corso-generaal nauwlet tend toe of het stro goed op de „skeletten" wordt aangebracht, zyn laatste werk dat duurt echter nog even zal zyn adviezen geven by het opprikken van de miljoenen bol- bloemen. Dit jaar zal aan de tulp ook meer aandacht worden geschon ken en zal niet alleen de hyacint vic torie kraaien. Jos van Driel is de komende we ken weinig meer in z'n Amstel- veense woning. Men kan de oDrso-ge- neraal nu byna dagelyks In de Bol lenstreek ontmoeten. En als hy daar is, dan kijkt hij niet op een uurtje. Z'n twintigste corso wil hy tot een artistiek groots evenement ma ken. Een bloemenstoet. die uitblinkt door speelse voorstellingen, waarop de bolbloemen in een palet van kleu ren pronken. Tevreden Corso-gernaal van Driel ls nu al een tevreden man. Hy zal voor het 25 april nog wel eens een „woede- uitbarsting" hebben, doch dat ne men ze in de Bollenstreek op de koop toe. Ze zeggen: Als Van Driel rus tig blyft gaat het niet goed. Hy moet zo af en toe zyn opgekropte zenuwen de vrye loop kunnen laten .'t Is niet eenvoudig een corso vorm te geven. Er komt heel wat voor kyken en he laas loopt het lang niet altyd even glad. De Amstelveense corso-maker by het afscheid: We hebben er nu twee- en-twintig. 'k Heb wel het idee, dat er nog enige by komen. De ontwerpen liggen klaar. Van harte hoop ik, Deze praalwagen werd ge maakt aan de hand van de bouw plaat-maquette, die hierbij ge toond ivordt. Het is een uitermate precisie-werk, doch voor ieder een die het vak verstaat gemakt- kelijk uit te voeren. dat de burgers ook iets gaan doen. Het is een prachtige vrye- tydsbesteding. Wat zou het fyn zyn als we dit jaar wat meer deelnemers buiten de bollensector zouden kriigen. Het zou een nieuw begin betekenen in de geschiedenis van het corso.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6