Aqua Hortus: diepzeeduik SCHOKEFFECT WEG EN KLOOF OVERBRUGGEN Wijkt hoogte toren Witte Singelcomplex af van eerder plan? HOCRA-bond neemt doel van actie over J. Kalsbeek (77), oud- schoolhoofd overleden elke 2ef les SiSi-sinas GROT IN ORANGERIE VAN LEIDENS Geen actie kasteleins Raadsleden vragen B. en If.: Jur. faculteit op weg naar een nieuwe structuur NRf dacht al aan de zomer Nog een zeskamp- activiteit in de Groenoordhal Jteas lifter PROEF MET „PRAAT- EN DOE-KINDEREN" WOENSDAG 4 rBBKttom 1070 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 (Van één onzer stadsredacteuren LEIDEN Het ziet ernaar uit. dat de Leidse aquarianen, die deel uitmaken van „De Natuur vriend", bij het veertigjarig be staan van hun vereniging met de „Aqua Hortus '70" uitstekend voor de dag zullen komen. Zij zijn dit dan ook wel verplicht, gelet op de bijzonder grote belangstel ling zowel uit binnen- als buitenland die voorgaande tentoonstellingen trokken. „Aqua Hortus '66" alleen al bijna 50.000 bezoekers. De bezielende artistieke figuur achter de schermen is ook ditmaal de reclameman Jan Visser, wiens oontact met „de bak" dateert uit de tijd nu twintig jaar geleden dat zijn oudste zoon liefhebberij kreeg voor visjes en planten. Het jeugdige enthousiasme sloeg reeds spoedig over op de heer Visser, die met veel experimenteren, waarbij hij van de gedachte uitging, dat de leefbaarheid van de vis voor een groot deel afhan kelijk is van het groen, een „Leid se school" tot leven bracht, waarin ook de belichting een grote rol speelt. Een compromis, dat de heer Visser tot in alle details heeft uitgewerkt en waarvan zijn kolossale „bak" een natuurmonument achter glas in zijn woning aan de Hogewoerd een levend bewijs vormt. Over de komende Aqua Hortus van 31 juli t.e.m. 14 augustus in de orangerie van Leidens plantentuin vertelt ons de heer Visser, wiens architectonische aquariumbouw tot ver in het buitenland is doorgedron gen. dat deze orangerie geheel wordt Ingericht als een grot, met zij-aan zichten van voorwereldlijke dieren, die door fosforlampen worden be licht. hetgeen het geheel een myste- rische aanblik zal verschaffen. Eén vleugel wordt geheel bezet door tro pische aquaria, met enkele zeer fraaie terraria. Een Noordzee-afde ling wordt ingericht door „Zee- aquarium" te Scheveningen Uit Ber lijn. waar men zeer is geïnteresseerd v'3or de Leidse School, komen twee bakken met tropische vissen. Waterval In het midden van de expositie ruimte wordt, temidden van een rots partij, een plaats ingeruimd voor een waterval, bestaande uit vijf trappen. Met enkele dierentuinen is de heer Visser nog in gesprek over het aan trekken van exotisohe vogels, w.o. fla mingo's. Stunt Ongetwijfeld de attractie van „Aqua Hortus '70" wordt het tro pisch zee-aquarium, met een afme ting van vijf bij twee meter. De „waterspiegel" komt in dit aquarium te liggen op twee meter. Het aquarium wordt bevolkt door vissen, die geleverd worden door de heer Wijnbergen, een bekend importeur en leverancier aan bin nen- en buitenlandse dierentuinen Onder zijn collectie bevindt zich o.a. de duurste vis van de tentoon stelling. een Hawaii-keizervis <plm. f. 1.600). Het ligt in de be doeling, dat een diepzeeduiker en kele malen per dag in het aquarium afdaalt om de vissen te voederen. Een verzameling vissen zal men er in aantreffen, waarvan de kleur en vorm waarlijk uniek zullen zijn. Het zou wel eens de stunt van de ten toonstelling kunnen worden. In de plannen van de heer Vis ser is bij de ingang van de orangerie een vijver opgenomen, die eveneens met vissen wordt bevolkt en waar omheen (in gips) voorwereldlijke krokodillen worden gegroepeerd. Grot De grot in de orangerie van de Hortus naar een idee van de heer J. Visser. Foto LD/Holvast) LEIDEN Het bestuur van de Leidse HOC PA. de bond van horeca bedrijven, heeft zich gistermiddag gekeerd tegen de actie die een aan tal Leidse kasteleins zaterdag wilde gaan voeren. De caféhouders willen dat hun zaken tot drie uur 's nachts mogen openblijven. In het Leidscn Dagblad van afgelopen maandag drukten wij een interview af met enkele leden van het actiecomité. Het HOCRA bestuur verweet het co mité gisteren in de maandelijkse afdelingsvergadering, dat men zich eerst tot het bestuur had moeten wenden, in plaats van een onderhoud aan te vragen met de krant. HOCRA-voorzitter W. F. Buys dacht vanochtend dat de voorgeno men actie na de discussie van giste ren nu wel van de baan is. Hij ver klaarde wel helemaal achter het streven van .iet actiecomité te staan sluitingstijd stellen van één op drie uur, de muziekvergunning van kwart voor twaalf tot half drie). „Ik kan me voorstellen dat ze daaraan in de buurt van het oude veemarkt terrein oehoefte hebben", zei hij. „Al is 't maar voor de weekeinden". Op aanraden van de heren Peet en A.'gra van de Leidse politie (afdeling bnzonere wetten) heeft het HOCRA- b es tuur nu een onderhoud aange- viaagd met ie burgemeester over de mogelijkheid tot verlenging van de sluitingstijd. De heer Sweens van de Playboy- bar, één van de oorspronkelijke actievoerders, is ontstemd over de mededeling van hoofdagent Peet. dat er een advie. naar de burgemeester onderweg is om de vergunning van de heer Sweens helemaal in te trek- aen. De heer Peet verklaarde desge» vraagd. dat deze intrekking geen ver band houdt rnet de actie, maar ge baseerd is op al langer durend burengerucht van de Playboy-bar. De heer Peet wilde niets zeggen over een bekeuring die pas maandag aan de eigenaar van de Playboy-bar zou zijn gegeven voor geluidshinder, die de vrijdag ervóór was veroor zaakt. LEIDEN Op donderdag 12 fe bruari wordt voor alle juridische studenten in het Academiegebouw, Rapenburg 73. een vergadering ge houden, waarop met de Commissie Herstructurering Juridische Facul teit zal worden gediscussieerd over de voorstellen van de commissie. De vergadering, die openbaar is, begint om half acht. LEIDEN De z.g. faculteitstoren van het Witte Singel-complex van de Leidse universiteit is inzet van schriftelijke vragen, die de raadsle den Gransch en Van Aken (PvdA) hebben gesteld met het verzoek aan burgemeester en wethouders om een antwoord in de eerstvolgende raads vergadering. De vragen gaan over de hoogte van de te bouwen toren. De raadsleden vragen of het colle ge kan meedelen wat volgens de de finitieve of in elk geval volgens de huidige plannen de totale hoogte wordt van de toren. In aansluiting daarop vragen zij of deze hoogte af wijkt van de hoogte, die is genoemd in het stuk, waarover de raad in 1968 praatte. Voorts vragen zij of het juist is, dat de toren of andere delen van het Witte Singelcomplex zodanige afme tingen en ligging verkrijgen, dat be staande bouwwerken of delen daar van niet meer zullen voldoen aan de bepalingen' in de bouwverordening op het gebied van de toetreding van (zon)licht. Met name worden de wo ningen Rijn- en Schiekade 40 tot en met 45 genoemd. Als dit juist Is of als enige on- LEIDEN —..Juist nu het koud en donker is, denken veel mensen aan de zomervakantie. Zij maken nu al plannen en genieten daar bijna even veel van als van de vakantie zelf". Aldus de heer C. van Zwijndrecht, directeur van de Nederlandse Reis Vereniging in zijn openingswoord van de filmavond, die de afdeling Leiden van de NRV in samenwer king met het hoofdkantoor in Den Haag gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal organiseerde. „De zomergids. de vijfde gids die we dit seizoen uitbrengen, zal nog de ze week verschijnen", vervolgde de heer Van Zwyndrecht. „Er is wat vertraging ontstaan door het zeer vele werk dat er voor de verschij ning van een nieuwe gids verzet moet worden, en door de griep, maar de ze week hebt u hem in de bus", zo beloofde hij. Tenslotte ging hij uit voerig in op de drie aspecten van de reis: vervoer, verblijf en uitstapjes Prachtige vakantiegebieden in Oos tenrijk, Zwitserland, Joegoslavië enz. werden getoond in een aantal nieuwe kleurenfilms, die door de goed ge vulde zaal zeer op prijs werden ge steld. De aanwezigen kregen niet alleen films te zien. Zij mochten bo vendien hun parate toeristische ken nis toetsen aan de hand van dia's. Tijdens de pauze kon men zich aan de reisstand laten voorlichten over alle mogelijkheden, die de NRV biedt. Er was ook de mogelijkheid om te boeken. Voor sommigen was dat het mooist van de hele avond. zekrheid hierover bestaat, willen B en W. dan verklaren, dat noch een bouwvergunning, noch een heiver gunning voor het complex zal wor den' afgegeven? zo luidt een volgende vraag. De raadsleden vragen van het col lege de toezegging, dat op of in de nabijheid van de plaats, waar het complex is geprojecteerd, geen bo men worden gerooid, schuttingen worden geplaatst, grond- of bestra tingswerkzaamheden zullen worden uitgevoerd, verkeersmaatregelen ge nomen. wateren worden gedempt voordat: het hoogheemraadschap van Rijnland toestemming heeft gegeven voor de «gedeeltelijke) demping van de Trekvliet; definitief vaststaat, dat wat i zon licht-toetreding betreft niet van I de bouwverordening wordt afgewe- j ken. In dit verband vragen de raads leden het college of het juist is, dat de Leidse universiteit tracht de wo ningen Rijn- en Schiekade 40 tot en met 45 te kopen met de bedoeling deze aan de woningvoorraad te ont trekken. Wat zou dit volgens B. en W. rechtvaardigen? Tenslotte wordt gevraagd of de commissie van overleg tussen raad en curatoren van de universiteit heeft vergaderd en zo ja, wat de me ning van de commissie is over de in de vragen aan de orde gestelde pun ten. LEIDEN In de ouderdom van 77 jaar overleed gisteren in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag de heer J. Kalsbeek, oud-hoofd van de Christelijke school aan de Pasteurstraat, een functie die hij gedurende 36 jaar heeft bekleed. De heer Kalsbeek werd op 18 fe bruari 1892 te Woerden geboren als oudste zeon in het gezin vam een be kend voox-man van het christelijk ondea-wijs, wiens vier zonen allen als (hoofd) onderwijzer en lei'aar het christelijke onderwijs hebben ge diend. Na zijn opleiding aan de Klok ken berg was hij achtereenvolgens werkzaam aan de Van Wassenaar Hoffmanschool te Voorburg, van 1918 tot 1921 als honfd op Terschelling en van 1921 tot 1957 in gelijke func tie aan de school aan de Pasteur straat. Daarnaast gaf hij hier ter ste de vele jaren zijn krachten aan het algemeen vormend onderwijs op de Avondschool voor meisjes. Tal van Jaren was hij een gewaardeerde do cent aan de Nederlandse Zendings school te Oegst geest. Naast zijn werkzaamheden op het terrein van de kinderbescherming en de organi satie van kinderkolonies was de heer Kalsbeek 'Dok op kerkelijk gebied ac tief. In Oegstgeest, waar hij sinds 1940 woonachtig was, diende hij de Hervormde gemeente jarenlang als oudeiiing. In november 1968 vier de hij met zijn talrijke familie zijn vijftigjarig huwelijksfeest. De begrafenis vindt &.s. zaterdag om 11 uur plaats op de begraaf plaats rond de Groene Kerk te Oegstgeest. LEIDEN Behalve de finale van de NCRV-televisie-wedstrijd Dubbelzeskamp op 25 april komt er nog een zeskamp-gebeuren in de Leidse Groenoordhal. Op zaterdag 23 mei wordt een wedstrijd gehouden tussen de winnaars van vorig j en dit seizoen. waarvan een rechtstreekse kleurenuitzending wordt i gemaakt. Ook op deze avond zullen tussen de vier- en vijfduizend plaat sen beschikbaar zijn voor verkoop Met de NCRV zijn besprekingen gaande over volgende zeskamp-acti viteiten. ADVERTENTIE Neem nu twee grote literflessen SiSi tegelijk mee. Lekker voordelig! J. KALSBEEK LEIDEN Het Leids-Haagse onderwijsexperiment, waarbij men, zoals op de voorpagina ver meld, twee bestaande kloven wil overbruggen, is opgezet ten bate van het kind. Verbale en motori sche opleidingen gaan samen in een mate, die de leerling de ge wenste differentiatie biedt, als mede de mogelijkheid om een optimaal resultaat te bereiken. Eenvoudig gezegd gaan „praat kinderen" en „doe-kinderen" sa menwerken om voor ieder van hen het beste resultaat te berei ken. De Mammoetwet heeft het voort gezet onderwijs aangepakt. De werk groep, die dit experiment voorbereidt kan zelf niet zo vei- teruggaan. Wel wordt de zesde klas van het lager onderwijs bij de proef betrokken om de overgang van basis naar voort gezet onderwijs zonder het schokef fect van nu te laten verlopen. Dit systeem stelt op de overtuiging in onderwijskringen, dat het brugjaar voor de determinatie (welk school type is het meest geschikt?) te koit is. En op de mening, dat een te vroege keuze van de onderwijs- richting en de starheid van de ver schillende schooltypen tot gevolg hebben, dat niet alle bekwaamheden van de kinderen tot ontwikkeling worden gebracht. Twee jaar Op de bij het experiment betrok ken scholen krijgt de leerling straks gedurende twee jaar de kans te tonen voor welke voortgezette op leiding hij het geschiktst is: algemeen voortgezet «lavo, mavo, havo) voorbereidend wetenschappelijk (gymnasium en atheneum) lager beroeps «lts, nijverheidson derwijs voor meisjes, leao-school en voor Den Haag visseryschool) Na de zesde klas vloeit een klein deel van de „proefklas" af (leerlin gen, die doorgaan naar eenvodige soorten van individueel onderwijs), maar de rest gaat in haar geheel naar de brugklas en vervolgens in de vooitgezette opleidingen, in wel ke periode de programma's van het beroeps- en theoretisch onderwijs zo veel mogelijk op elkaar worden af gestemd om tussentijdse overgangen en individuele vakkencombinaties mogelyk te maken. Eén en ander betekent een nauwe samenwerking en tevens een uitwis seling van docenten van de basis scholen, de scholengemeenschappen en de scholen voor bei-oepsonderwijs. De samenwerking tussen het beroeps en theoretisch onderwijs moet het mogelijk maken, dat b.v. een lts- leerling voor wiskunde het niveau van de mavo-opleiding bereikt. Daar staat tegenover, dat een leerling van het theoretisch onderwijs zich zal kunnen bekwamen in een technisch vak. Eigen weg De werkgroep spreekt van een in tegratie en uitwisseling van vor men van onderwijs, in welke groeps- constructie elke leerling zijn eigen weg moet vinden naar het voor hem of haar optimale i"esultaat. Het ex periment biedt natuurlek elke leer ling de kans zich voor te bereiden op één van de normale eindexa mens of od een eindexamen per vak per niveau. De ouders van deelne mende leerlingen krijgen de garantie dat hun kinderen dezelfde kansen krygen als andeie scholieren in de voortgezette opleiding. De Haaese wethouder van onder wijs H. J. Wilzen stelt, dat de proef by wyze van spreken 'n open deur in trapt in die zin, dat de aansluiting van opleidingen verbetering behoeft en dat de scheiding tussen algemeen vormend en bei-oepsonderwys min der star moet worden. Het experi ment zal open staan voor beproe ving van wensen, zoals er één ligt voor een opleiding in „burgerschaps kunde". 'n belangrijk facet. Om or ganisatorische redenen gaan de ge- dachtx voor het Haagse proefveld uit naar Scheveningen. Evenals m Lei den zullen hier ongeveer 250 kinde ren bij het experiment worden be trokken .wat acht zesde klassen van basisscholen betekent. Dit zullen openbare scholen zyn. De Leid se wethouder van onderwijs S. San- nes vertelt, dat in Leiden een keus in verschillende wijken zal wor den gemaakt en dat beslist nie al leen scholen, die volgens een verou derd begrip bekend staan als oplei dingsscholen zullen deelnemen. Voor de voortgezette opleiding is veelal samenwerking nodig met het bijzonder onderwijs, omdat dit soort scholen voor een groot deel uitgaat van verenigingen. De besturen hier van moeten achter het experiment staan. Wat Leiden betreft hebben volgens wethouder Sarin es de school besturen inmiddels „ja" gezegd. Ook de docenten moeten con amore met het experiment meegaan. Uiter aard zal hun rechtspositie moeten worden geregeld. Dat is één facet van de vele or ganisatorische problemen, die de proef zal meebrengen. De ad ministratieve verwerking is een an der. Moeilijk zal ook zijn om het in te passen in de bestaande gebDUweo. Het zal verkassen en verhuizen van docenten en leerlingen met zich brengen, omdat geen eigen gebouw wordt gesticht. De zesde klassen blij ven gewoon op de lagere scholen en by de voortgezette opleiding wordt gebruik gemaakt van lokalen van de deelnemende scholen. Verwezenlijking van het plan is afhankelijk van de goedkeuring van de gemeenten en van het feit of de Kroon het goed vindt, dat wordt afgeweken van verschillende wettelijke bepalingen en dat het rijk bijdraagt in de kosten, die ruwweg op eixige tonnen worden geschat. De wethouders van onderwijs van beide steden staan achter de plan nen. evenals de rijksinspecteurs van de verschillende soorten van ander wijs. De mogelijkheid wordt beke ken om in augustus 1971 te starten. Het experiment heeft een tijdsplan ning tot omstreeks 1978. Wetenschappelijke begeleiding is noodzakelijk. De werkgroep zegt die te hebben gevonden door inschake ling van gemeentelijke adviesdiens ten en van het pedagogisch en het psychologisch instituut van de Leid se universiteit. Wethouder Sannes acht samenwerking met de univer siteit van essentieel belang. De ze wetenschappelijke begeleiding, zo wel van dDcenten als van leerlingen, zal onder meer de grondslag van het experiment vormen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3