^olitieke brug naatschappii en tussen academie Leidse vrachtauto projectielin voortuin Hoe lang zullen ze hier staan? Streekschool wil in Morskwartier houwen ar O DE LEIDSE KANTONRECHTER Beroepsbegeleidend onderwijs ven< IET ORDEMAN. NIEUW E HOOFDRE EUR Zo is nieuwe redactie LUB Benoemingen in Leidse raad Damtoernooi om Rijnstreekbeker II oonwagens aan Blauwe Vogelweg 3RUA£DAG 3 FEBRUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE Twent' d. No M (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Het is nog altijd dubieus of het LUB (Leids Uni- versiteits Blad) blijft voortbestaan. De 22-jarige Piet Ordeman, sinds vorige week donderdag hoofdredacteur, zegt tot taak te hebben de lopende jaargang af te maken. Er zullen nog elf nummers van het LUB verschijnen. Daarna zal bekeken moe ten worden, of het wel verantwoord is het LUB nog langer uit te geven. Het blad bevindt zich in een financiële positie, die verre van rooskleurig is. and« 2.30: 'oor* a« 2 PIET ORDEMAN: politieke brug (Foto LD/Holvast) De benoeming van Piet Ordeman i6 gevolgd na een confliot tussen Hein Vink. de vorige hoofdredacteur, en het LUB-stichtingsbestuur dat het blad zakelijk uitgeeft. De voltallige LUB-redaotie trad onlangs af. na dat het sttchtingbestuur een aantal sex-annonces van de voorpagina weerde. Hein Vink bestempelde dit als ontoelaatbare censuur. Het stich tingsbestuur meende het recht te heb ben om de annonces te verbieden, omdat de (weliswaar onbetaalde» ad vertenties onder zijn advertentiebe leid zouden vallen. Achter deze directe conflictsitua tie schuilt het onbehagen van som migen over „de koers" van het LUB onder supervisie van Hein Vink Met name in kringen van het weten schappelijk korps werd het geluid ge hoord. dat het LUB steeds meer een underground-blad werd. Prof. R. F. Beerling voorzitter van het LUB— stichtingsbestuur, wond er nauwelijks doekjes om. dat het ontslag van Hein Vink en consorten hem niet speet. Over deze voorgeschiedenis zegt de nieuwe hoofdredacteur„Formeel was het ingrijpen van het stich tingsbestuur gerechtvaardigd. hoe wel ik het er volkomen niet mee eens ben. Maar advertenties vallen nu eenmaal niet onder de bevoegdheden van de redactie". In de koers van het LUB denkt hij wel enige verandering te brengen. „De zaak van die sex-advertenties vond ik te onbelangrijk om op de spits te drijven. Het LUB kan zich wel met belangrijker dingen bezig houden dan met artikelen over sub- oultuur, sex en zelfmoord. Op zich zelf z(jn deze onderwerpen wel goed en ik zeg niet dat ze nooit meer aan de orde zullen komen, maar je kunt veel algemenere onderwerpen aansnijden zoals de woningnood, (t.e. ur; enk LEIDEN De stunt, die een 21-jarige chauffeur uit Leiden estijds met zijn vrachtauto op de Rijnsburger weg in Rijnsburg 10ithaalde, had schadelijke gevolgen. Toen hij een personen- DiiPto inhalen botste hij namelijk tegen een bebakeningston *lus een verkeerspaal op, raakte hierdoor in een slip en kwam *jia een rijwielpad uiteindelijk in een voortuin terecht. De kan mr. W. de Koning, las gisteren dit proces-verbaal th<oor, dat verdachte een hele ravage had aangericht en de schade enkele duizenden guldens bedroeg!:. 31. Verdachte voerde tot zijn verdedi- id-ing aan. dat tijdens de inhaalma noeuvre de personenauto ging slin- a?ren en hij daardoor genoodzaakt naai- links uit te wijken met e ile gevolgen van dien. 3d- „U staat met deze lezing van de Drzaak geheel alleen, want de ge dingen hebben destijds verklaard ver- 20laard, dat die personenauto abso- mt niet van de rechte weg afweek", diende de kantonrechter na raad- leging van het proces-verbaal ver- 2 achte van repliek, De officier, mr. T. van Daalen, tot de conclusie, dat verdach- ipï om welke reden dan ook kennelijk 1 macht over het stuur verloor, 'aardoor zijn vrachtauto als een pro- de weg over en de tuin in- phoot. HU noemde het een wonder, I3'at er geen persoonlijke ongelukken ulaats vonden. Gezien de ernst van en ander eiste hij een boete van .jj 100 subs 20 dagen, nc Verdachte vond de eis rijkelijk '®ioog. De kantonrechter was een an- mening toegedaan. Hij vond de lteëiste boete gezien het gevaar, dat had opgeleverd, te mild •li vonniste met f 150 subs 30 dagen. Si Gevaar Een totale geldboete van f350 jfubs 70 dagen alsmede bij wijze van vaarschuwing een voorwaardelijke Jntzegging der rijbevoegdheid voor tijd van 6 maanden met een proef tijd van 2 jaar, eiste de officier tegen ien 21-jarige automonteur uit Leiden. De monteur dankte deze hoge eis lan het feit, dat de auto, waarmede ?Jiij destijds op de Langegracht werd aangehouden vrijwel onberembaar was, op vier gladde banden reed. tal van roestgaten vertoonde en waar voor geen geldig kentekenbewijs werd afgegeven. Het verweer van de monteur kwam hier op neer: .De politie heeft sterk overdreven. Zo slecht was het echt niet met die auto gesteld". „Volgens het proces-verbaal van de politie-deskundige betekende die auto een groot gevaar op de weg", aldus de kantonrechter. „Ik werk zelf in een garage en weet dus heus wel iets van auto's af", reageerde de verdachte hierop. Waarop de kantonrechter puompt repliceerde: „Ik zou mijn auto niet graag door u laten repareren, want u hebt wel een vreemde kijk op de staat, waarin een goede auto moet verkeren". Het requisitoir was kort maar krachtig en resulteerde in boven vermelde eis. ,.Ik heb al zoveel tTchade, omdat de auto moest wor den gesloopt", zo pleitte verdachte Indirect voor enige clementie. De kantonrechter kwam hem enigs zins tegemoet en vonniste met een totale boete van f250 subs 50 dagen. Inzake de voorwaardelijke ontzeg ging der rijbevoegdheid vonniste hij conform. Drank Een 38-jarige bloemengrossier uit Rijnsburg kon geen verklaring ge ven voor het feit, dat zijn auto destljd in een bocht van de Brouwerstraat ging slippen en vervolgens tegen twee gevels opbotste. Wel wist hij, dat het wegdek door de regen nogal glad en de bocht nogal lastig te nemen was. „U had tevoren nogal wat sterke drank genuttigd en was daardoor waarschijnlijk wat overmoedig ge worden". veronderstelde de rechter. „Ik was nog best in staat de auto te besturen", wierp verdachte tegen. Waarop de rechter repliceerde: ..Vol gens de getuigen wekte u anders de indruk niet helemaal nuchter te zijn'. De officier zocht de oorzaak van de slippartij eveneens in het drank gebruik. dat hij dan ook als een straf- bezwarende omstandigheid zag. Vand dat hij zowel een geldboete van f 100 subs 20 dagen als de voorwaar delijke intrekking van verdachtes rij bevoegdheid voor de tijd van 6 maan den met een proeftijd van 2 Jaar eis te. Het vonnis luidde conform. Bollen Een 32-jange bloembollenkweker uit Voorhout kreeg op 18 juli een procesverbaal omdat hij een Jongen en twee meisjes, die nog geen 15 jaar oud waren op zijn bedrijf bollen had laten pellen. Ter zitting verklaarde hij giste ren: ..De moeders van die kinderen zaten ook bij mij bollen te pellen en de kinderen hielpen een handje". Ik verleende officieel geen arbeid". U werd door de politie gewaar schuwd voor dit feit en ging er toch mee door", merkte de officier ter loops op. Omdat verdachte nu een maal in overtreding was eiste de officier ter correctie een boete van f30 subs. 6 dagen. „Als ik die kinderen had wegge stuurd. was ik de moeders ook kwijt geweest en ik k»on om die tijd echt geen enkele kracht missen", voerde verdachte alsnog tot zijn verdediging aan. „Het is in deze streek een nogal veelvoorkomend euvel, dat men kin deren die nog niet de vereiste leef tijd hebben in het hoogseizoen bollen laat pellen", zo merkte de kanton rechter in zijn vonniswljzing op. Hij had, zo zei hij tot slot n>og, begrip voor verdachtes moeilijkheden en be perkte zijn vonnis tot een boete van f5 subs. 1 dag. waar meer mensen mee kampen. Ze moeten dus niet de hoofdzaak wor den in een biad al shet LUB' Wat wordt dan wel de hoofdzaak? Piet Ordeman: „Ik hoop met de nieuwe redactie overeen te komen dat er iets meer over politiek ge praat gaat worden. Veel belangrijker dan sex zijn de dingen die gebeurd zijn in de gemeenteraad. Dingen dus die in de stad zelf gebeuren en ogen schijnlijk niet direct te maken hebben met de universiteit, zoals de woning nood. Belangrijk vind ik het verband leggen tussen de maatschappij en de universiteit. Zo verwacht ik ook veel van het Zwartboek Leiden, waar al lerlei aspecten van de maatschappij in belicht worden". Piet Ordeman is voorzitter gewor den op voorstel van de ALSV, die haar vertegenwoordigers heeft in het stichtingsbestuur. Als lid van het NSR-bestuur (het afgelopen half Jaar is hij secretaii-is buitenland geweest! heeft hij veel contact gehad met de ALSV. Hij is op de nominatie ge komen omdat men bij de ALSV wist dat hij geen NSR-bestuurslid meer was en op de hoogte was van zijn Journalistieke ervaring. Piet Orde man heeft een jaar lang btf een krant gewerkt. Probeerde ook Hein Vink niet een brug te slaan tussen maatschappij en universiteit? Piet Ordeman: „Ja wel, maar mijn vrijg is toch een andere dan de zijne. De brug die Hein Vink sloeg liep via zaken die met één of ander taboe omweven waren, zoals sex, commune of zelf moord. Mijn brug is meer een poli tieke brug". Verder zegt Piet Ordeman die op twee plaatsen tegelijk studeert: socio logie in Leiden en politieke weten schappen in Amsterdam dat hij van prof. Beerling niet de indruk heeft gekregen dat het stichtingsbe stuur geen maatschappelijke proble men in het LUB zou willen hebben. „Al is de redactie natuurlijk volko men onafhankelijk", voegt hij er nog aan toe. LEIDEN Gisteravond is het nieuwe radectieteam van het Leids Universiteits Blad samengesteld. Het bestaat naast hoofdredacteur Piet Ordeman uit de studenten Ron Visser en Paul Rusman, namens het technisch en ad ministratief personeel Frits Kleinhans en Luc Molle, na mens de wetenschappelijke staf Dick Couprie (naar een tweede kandidaat wordt nog gezocht) en Kees V/alle, de secretaris van de ALSV. De ze laatste is de enige, die ook deel uitmaakte van de vorige redactie. Hij ivilde het con flict om de sex-advertenties niet op de spits drijven om redenen, die ook Piet Orde man in bijgaand vraagge sprek aanvaardt. LEIDEN De In oprichting zijnde Stichting streekschool voor beroeps begeleidend onderwijs in de regio Leiden heeft tijdens haar eerste be stuursvergadering besloten het ge meentebestuur van Leiden te verzoe ken bouwgrond beschikbaar te stel len In het Morskwartier. De centra le ligging en de goede bereikbaarheid van de toekomstige school gaven hiervoor de doorslag. Hoe groot de terreinbehoefte is, wordt momenteel onderzocht. De mi nimale bezetting van de school schat men thans op 1200 leerlingen, die al len gedurende een dag per week een algemene en praktisch gerichte op leiding (theoretisch deel van het leerlingenstelsel) volgen. Het bouw volume hangt onder meer af van andere niet-technische opleidingen, zoals het eventueel in te passen vor mingswerk voor de werkende jon geren. Dezer dagen is een voorlopig finan- cieringsverzoek bij het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen inge diend. Verwacht wordt dat dit bin nenkort door een definitief verzoek kan worden gevolgd De stichting, in het leven geroe pen door de besturen van de acht regionale lagere technische scholen ADVERTENTIE Behoud van Uw tanden Officiële publikaties Stemmen In een willekeurige ge meente. De burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat aan de kie zer op zijn verzoek wordt toegestaan in een willekeurige gemeente aan de stemming ter verkiezing van de leden der Provinciale Staten deel te nemen. De gemeente, waar de kiezer aan de stemming wenst deel te nemen, moet gelegen zijn in dezelfde provincie als de gemeente, waar hb op de dag der kandidaatstelling (3 februari) in het klezersreglster is opgenomen. De kiezer, die van vorenbedoelde be voegdheid gebruik wenst te maken moet daarvan uiterlijk 4 maart a s. mededeling doen aan de burgemeester der gemeente, waar hij op de dag der kandidaatstelling ln het kiezersregls- ter is opgenomen, met gebruikmaking van een formulier, dat van heden af tot en met 4 maart a s. ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijg, baar ls. Lelden. 3 februari 1970. De Burgemeester van Lelden, Van der Willigen. in Leiden (3). Katwijk. Hillegom, Voorhout, Alphen aan den Rijn en Roelof arendsveen, heeft inmiddels een 17 personen tellend bestuur ge kregen. Hierin zijn ook diverse orga nisaties vertegenwoordigd. In het dagelijks bestuur zijn be noemd de here N. L. M. Jansen uit Leiden (eerste voorzitter). J. W. van Buuren uit Leiden (eerste secretaris), W. Dijkdrentn uit Katwijk teerste penningmeester) en voorts de heren J. J. M. Bakker uit Roelofarendsveen, C. Feytel uit Alphen aan den Rijn en Ir. E. Ruempol uit Voorschoten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Sharmlla Karin. d. v. W W. M. Dwarskaslng en K. Eased, Petronel- la. d. v. H. de Bolster en P. GullJ. Bl- anca Barta. d. v. M. Keyzer en J Sloos. Ronny H»iigo. z. v. L. Haasnoot en A T. Niels. Cornells, z. v. C Mo raal en J. T Rietveld. Carolina Maria, d. v. H. C. Marais en M. S. Harmse. Luctor Daniël Petronella, d. v. J. J. van Tongeren en H. C. Sloos. Frede- rlcus Johannes Mattheus. z. v. J. M. T. Nlesthoven en J. W M. de Bruin. Leo Johannes, z. v. A. de Vet en T. J. Ver- weii. Jacuqeline Annette Jolanda, d. v. H. W. de Fei) en J. Blikman. Jo landa. d. v. G. A. van Halem en M. W. C. van Saarloo6, Arle Clemens, z. v, J. M. Duijvenvoorde en A. A. Ouwe hand. Jacob Mlchël, z. v. J. Borst en E. M. Ouwerkerk, Sylvia, d. v. J. Turk en W. Boer Roelf, z. v. P. Overwljk en W. Honders, Dennis Wouter, z. v, W. A P. van der Vet en J. E. M. van Wetten. Victor Danny, z. v. C D. Kraaijenoord en L. L. de Baare. Hen drik. z v. J. van der Nagel en D Du- rleux. Marcel, z. v. A. Wlelders en R. M. van der Ven. Barbara Ageeth, d. v. M. J. van der Kloet en M. E. de Graef. Anna Elisabeth, d v. P C. Klip en W. H. T. Daraen, Pieter Cornlls, z. v. C Haasnoot en J. van den Oever. OVERLEDEN M. A. den Elzen. wed. v. G. A. Dries een. J. Kok, man. M. J. A. Lennarte. man. N. L. A. van der Velde, man. G. van Rijn, echtg. v. A. van 't Voort. GETROUWD A. H. Wilhelm en E. D. D. Kengen, P. B. M. Raumann en A. A. van dor Poel, B. A. Harteveld en C. Tegelaar. Voetbal De Westduitse bonds coach Helmut Schön zal voor de in terlandwedstrijd, die het Westduitse elftal op 11 februari in Sevellia speelt, kunnen beschikken over Karl Heinz Schnellinger «AC Milan) en Helmut Halier (Juventus). De Ita liaanse verenigingen hebben hun Duitse spelers vrij gegeven voor de oefenwedstrijd voor Mexico van het Westduitse elftal. Twee benoemingen staan op de agenda van de eerstvolgende Leidse raadsvergadering, die stof tot denken geven. Van beide is de redactie zó vrijblijvend ge steld. dat men kan veronderstel len, dat B. en W. de raad de kans laten alle kanten uit te gaan. Dat is het geval met de ont slagaanvrage van wethouder Sannes in verband met zijn uit treden uit de fractie van de Par tij van de Arbeid. Aanvankelijk werd gesteld: benoeming van een wethouder. Bij nader overleg heeft het college ervan gemaakt: behandeling van de ontslagbrief. Dat is ook het geval met de be noeming van een directeur voor de Groenoordhal. een zaak, die (te) lang heeft geduurd. De hal is al sinds september officieel open en al langer is een gemeen te-ambtenaar met de directie be last. Nu komen B. en W. met de benoeming in de raad. Ze doen dat niet met een keiharde voor dracht. maar met een vrijblijven de aanbeveling van twee sollici tanten. De raad kan wel achter het „hoe en wat" van de kandidaten komen, maar in de aanbeveling staat niets meer vermeld dan hun naam en woonplaats. Nadere in formatie wordt ten stadhuize niet gegeven in dit stadium, „omdat de raad om de aanbeveling heen kan". Vrijblijvend of niet? Men kan zich dan wel afvragen waar om de waarnemend directeur ook niet op de aanbeveling staat, die ervaring met de Groenoordhal heeft. LEIDEN Twee benoemingen zjjn toegevoegd aan de agenda van de raadsvergadering van as. maan dagmiddag. van een directeur van de gemeentelijke reinigings- en ont- smettingsdienst en van een directeur van de dienst voor de Groenoord hal. Eén al op de agenda staand be- noemingspunt heeft een andere re dactie gekregen. In plaats van „be noeming van een wethouder (vaca ture de heer S. Sannes»" staat nu op de agenda „behandeling van het schrijven van wethouder S. San nes waarby hij zijn functie van wet houder ter beschikking stelt". Burgemeester en wethouders stel len de raad voor met ingang van i maart as. te benoemen tot directeur van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst de heer F. van Overmeire. De toen in Rotterdam en nu in Leiderdorp wonende heer Van Overmeire werd in 1968 tot ad junct-directeur benoemd met he® oog op de opvolging van de toenma lige directeur, de heer H. Hoorn, aan wie inmiddels eervol ontslag is ver-» leend. Ter voorziening in de functie van directeur v. d. dienst voor de Groen-» oordhal bieden B. en W. de volgende alfabetische aanbeveling aan: 1. J. Burgers te Hollandsche Rading en 2. W. Corne te Amstelveen. HAZERSWOUDE Op initiatief van de Hazerswoudse damvereniging Samen Sterk" gaan de verenigingen ADC uit Alphen, LDC uit Leiderdorp LDV uit Leiden en Samen Sterk uit Hazerswoude een damcompetitie (thuis- en uitwedstrijden) houden, met als inzet de Rijnstreekbeker. Het ligt in de bedoeling, dat iede re vereniging zes wedstrijden speelt waarvan dus drie in eigen huis. Van de vier genoemde verenigingen heeft het Leidse LDV wel de beste papieren, gezien het feit, dat het eerste tiental uitkomt in de lan delijke ereklasse, met enkele interna tionaal bekende spelers. De wedstrijden moeten worden ge speeld vóór 13 maart. LEIDEN Omwonenden ma ken zich zorgen over de aanwe zigheid van vijf caravans, waar mee een aantal woonwagenbewo ners is neergestreken op de Blauwe Vogelweg nabij de Anna- kliniek. Ze staan hier sinds vrij dagmiddag en de vraag is of ze binnenkort zullen verdwijnen. De omwonenden ergeren zich er aan, dat de woonwagenbewoners 's nachts herrie maken, met elkaar vechten, vuil weggooien op straat en in de bosjes, om water vragen en proberen licht af te tappen in de buurt. Zij hebben de politie gevraagd van die overlast te worden bevrijd. De politie, zo bleek ons bij infor matie, zit met het probleem, dat het woonwagenkamp vol is en er in Lei den geen andere plek is. Zodra er plaats komt, moeten de wagens naar het officiële kamp. De wagens weg halen en over de gemeentegrens zet ten is volgens de politie geen oplos sing, omdat dan een andere gemeen te ermee wordt opgescheept. Dat kan alleen als de vorige standplaats be kend is, waarnaar de woonwagenbe woners kunnen worden verwezen. Die vorige standplaats houden ze angstvallig voor zich. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3