Afschaffing zelfs niet PAUS: „CELIBAAT BLIJFT!" Onrust blijft in Willemstad i Steeds meer conflicten in Partij van de Arbeid J Stuur de intekenbon voor Treinramp Argentinië 150 doden Q M.v. v. d. velde Citroën UTRECHT Breuk ©01 Doorzettende dooi De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog Deze week beslissing over dr. E. Jonckheer Celibaat Broertjes botsten acht vrachtauto's vol deuken Opgericat 1 maart 1360 MAANDAG 2 FEBRUARI 1970 No. 33008 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 VATICAANSTAD (AP, GPD) In een strenge terechtwijzing van Nederland se priesters en anderen, die verandering wensen van de celibaatswetten, heeft Paus Pau- lus gisteren verklaard, dat het celibaat niet zal worden opgeheven - en dat daar zelfs niet over gesproken zou kunnen worden. Voorlopig geen commentaar Het „nee" van de Paus was dit keer absoluut en onvoor waardelijk. Het boorde alle ioop de grond in, dat een voor- genomen gesprek met de Ne- derlandse primaat kardinaal [Alfrink zou kunnen leiden tot een zekere herziening van de 1500 jaar oude celibaatsregel in de Westerse kerk. Het celibaat, aldus Paus Faulus, is een kapitale wet van oaze Latijnse kerk. Hij kan n.et worden afgeschaft of ter dscussie gesteld. Inmiddels hebben de Neder- laidse bisschoppen meege- d-eld dat ze niet onmiddellijk zllen reageren op de uitspra- kn van de Paus. Voor de bis- saoppen commentaar leveren zllen ze eerst op korte ter- njn bijeenkomen om mogelijk ei eensgezind standpunt te, fanuleren. Het artikel is van de hand van de conservatieve Franse kardinaal Jean Danielou. Danielou schroomt niet om de rede natie van de Nederlandse bisschop pen ten aanzien van de celibaats- kwestie als „leugenachtig" af te doen. De controverse om het celi baat —zo schrijft de Franse kar dinaal is slechts één aspect van de veel grotere crises die op het ogenblik door een deel van de kerk gaat. En hij gaat voort met te zeggen, dat de celibaatskwestie voor de Nederlanders alleen maar een middel is om zich te verzet ten tegen de autoriteit van de Paus. Volgens Danielou zijn. „kleine machtsgroeperingen" en „falcifiseer- ders" aan het werk om dit doel te bereiken. Wij zien hoe zich een ma noeuvre ontvouwt die ten doel heeft tegenover Paus Paulus de episcopa le collegialiteit te plaatsen. Handi ge oproepen worden aan het wereld episcopaat gericht met het doel dat dit zich met de Nederlanders zal so- lidariseren". „Maar" zo gaat Danielou in de „Osservatore Romano" verder „het christelijke kerkvolk zal niets van doen willen hebben met klei ne pressiegroepjes, die de wet wil len voorschrijven en het zal zijn herders niet verlaten om achter deze mesters van de vervalsing aan te lopen." De Paus tijdens zijn toto- spraak, waarin hij meedeelde vast te houden aan de celïbaats- wet. Stap terug „Het zou een stap terug zijn", i de Paus. „Het zou in onze La- nse kerk een mindere trouw aan fde en opoffering introduceren, vitaliteit van het volk Gods." rvolgde hy. „is afhankelijk van rp t celibaat." „Zeker, het is adellijk. Maar juist dit kenmerk maakt het aantrekkelijk voor de ij vurige jonge zielen en maakt het meer dan ooit van waarde voor de noden van onze tijd." De Paus heeft tijdens zijn ambts- •riode, die nu 7 jaar duurt, her- aaide malen de waarde van het ce- ibaat benadrukt, maar nooit zo rachtig als gisteren, sinds hij in .967 zijn encycliek „Sacerdotalis 'oelibatus" uitgaf, waarin h(j het :elibaat roemde als de „schitterende idelsteen" van de R.-K. Kerk. Hij stelde, dat als de rooms-katho- jlieken slechts de juiste houding aan nemen het celibaat „gemakkelijk, ^gelukkig, schoon en universeel kan worden." S.WU moeten het bewaren en ver- dedigen. Wij moeten bidden, dat Christus vandaag de dag iedereen helpe dit te doen, zowel hen die roe ping voelen (voor het priesterschap) als de anderen, zodat het (celibaat) begrepen, geacht en vereerd zal worden door allen, leken, religieu- t zen en bisschoppen." Een snijdend artikel in de „Osser vatore Romano", het officiële dag blad van het Vaticaan, over de Ne derlandse celibaatskwestie heeft de verhouding tussen Rome en de Ne derlandse kerkprovincie in een nieuw en schril licht geplaatst. Vanochtend, aan het begin van de vijfde stakingsiveek in de mijnen en fabrieken van Belgisch Lim burghebben politie en rijkswacht nogal wat arrestaties verricht: bij de mijn te Eisden twaalf, te Wa terschei vier. Bij de Ford-fabrieken in Genk, waar sedert eind vorige week gestaakt wordt, zijn 32 per sonen aangehouden wegens het hinderen van het verkeer. Op de foto: een van de stakers wordt weg geleid. ADVERTENTIE ADVERTENTIE SYSTEMEN f8"* I «55 1SS 1 SS BR RISIDK RST EN KANTOORINRICHTING IHOOFDSTR. 186 I TEL:01710-30797* I LEIDERDORP De Bilt verwacht van heden tot j dinsdagavond: doorzettende dooi met tijdelijk regen, maar later ook opkla ringen. Matige tot krachtige wind J \ussen zuid en west. (Opgemaakt te 12.40 uur). 8 FEBRUARI 1970 gé an op: 8.18 uur; onder: 17.31 uur. Maan op: 6.50 uur; onder: 13.15 u. rloogwater te Katwijk te 12.30 uur. Laagwater te 8.04 en 20.43 uur. Dit nummer bestaat alt 18 pagina's DEN HAAG (GPD) De conflic ten binnen de P.v.d.A. nemen nog steeds toe. Zes van de tien leden van de partij commissie voor het midden- en kleinbedrijf van de Partij van de Arbeid hebben voor hun lid maatschap bedankt. Zij kunnen zich niet verenigen met de nieuwe linkse koers van het partijbestuur en ver zetten zich vooral tegen het voorstel van de P.v.d.A. kamerfractie om de successierechten te verdubbelen. Dit zou de ondergang van de kleine ondernemer betekenen, menen de uitgetreden commissieleden. De P.v.d.A.-commissie, die vroeger deel uitmaakte van het wetenschap pelijk bureau de Wiardi Beekman stichting, omvat vertegenwoordi gers van middenstandsorganisaties en publiekrechtelijke bedrijfsorganisa ties. Voorzitter is het kamerlid drs. A. J. Lems. Een verzoek van partijvoor zitter dr. A. Vondeling voor een ge sprek met de zes leden die hebben bedankt, is afgewezen. In kringen van Democratisch Ap pèl, de verontruste rechtervleugel in de Partij van de Arbeid, gaan steeds meer stemmen op om collectief voor het partij lidmaatschap te bedanken Tijdens een vergadering, vorige week in Amsterdam, met de uitgetreden raadsleden uit Eindhoven en Gorin- chem en de afdeling Ermelo is door verscheidene adhesiebetuigers de stichting van een nieuwe landelijke democratisoh-soclalistische partij be pleit. Democratisch Appèl belegt nu in maart as. een congres, waar dit punt aan de orde komt. Ook niet P.v.d.A.'ers worden verwacht. André van der Louw, de vice-voor- zdtter van de P.v.d.A., tilt niet zwaar aan de groep socialisten die zich in Eindhoven van de P.v.d.A. heeft los gemaakt. Het gaat hier volgens hem slechts om een kleine minderheid. De kleine afscheiding was naar zijn mening de prijs die voor elke vernieuwing moest worden betaald. „Een werkelijke vernieuwing", zei hij", komt nooit tot stand zonder achterhoedegevecht". nu OP! Naam, adres, woonplaats en uw handtekening niet vergeten en adresseerj Leldsch Dagblad Antwoordnummer 214 Ueen postzegel plakken BUENOS AIRES (Reuter) Bij een hevige botsing tussen een snel trein en een D-trein zijn in de nacht van zondag op maandag in Argen tinië meer dan 150 personen om het leven gekomen en 400 gewond ge raakt. Gevreesd wordt, dat het aan tal doden tot 250 kan stijgen. Het ongeluk gebeurde gisteravond om kwart over elf op ongeveer 50 km van de hoofdstad Buenos Aires. De sneltrein, die van Tucuman in noordwest-Argentinië op weg was naar Buenos Aires, botste met vol le snelheid op een D-trein, olge- pakt met weekend-reizigers die van het platteland terugkeerden naar de Argentijnse hoofdstad. Door de duis ternis had men aanvankelijk de in druk dat het slechts een lichte bot sing betrof. Later, toen men de wa re omvang van de ramp onderken de, werden in allerijl reddingsmaat regelen getroffen. Een onderdeel daarvan vormde hot inschakelen van een groot aantal helikopters omdat de plaats van het ongeluk zich in een zeer moerassig en ontoeganke lijk gebied bevindt. De breuk in de Leidse Partij van de Arbeid is dus defi nitief. Voor de politieke eerlijkheid is de definitieve be slissing van wethouder Sannes en de zijnen om hun partij te verlag ten alleen maar toe te juichen. De mentaliteitsverschillen die in deze partij tot uiting komen, zijn te groot geworden om ter wille van het gewin bij verkiezingen bij elkaar te blijven. Maar het blijft een pijnlijke breuk voor de betrokkenen. Hun partij is hun partij niet meer, Dat hebben zij in de Leidse raad op soms emotionele wijze laten blij ken. De naam Sannes heeft een grote klank in de geschiedenis van de socialistische arbeidersbe weging tussen de beide wereld oorlogen. Maar de Partij van de Arbeid in 1970 is geen voortzet ting meer van de vooroorlogse SDAP. De „doorbraak-gedachte" na 1945 gekoesterd, is tot werke lijkheid geworden, zij het in an dere zin dan de stichters van de na-oorlogse Partij van de Arbeid ook maar hadden kunnen ver moeden. Voor sommige leden van de PvdA zal het vertrek van de 4 'n ouluchting betekenen. Maar voor vele anderen zal het toch een schok zijn, die voor een ieder individueel dwingt tot een gewe tensvol zelfonderzoek over de vraag tot welke politieke groepe ring men eigenlijk wenst te beho ren. De Paus heeft zich uitgespro ken voor handhaving van de traditie van het celibaat. Een traditie die stamt uit het be gin van de katholieke kerk, want al in de vierde eeuw, toen het nog allerminst vast stond dat het christendom een wereldgodsdienst zou worden, werd het celibaat voor priesters verplicht gesteld. In de elfde eeuw maakte de be roemde Paus Gregorius VII het celibaat tot een ijzeren wet voor de rooms-katholieke priesters. Nu ontwikkelt zich een tragisch conflict tussen de Paus en de Ne derlandse bisschoppen. Want ter wijl de Paus, als hoogste verte genwoordiger van de wereldkerk geen afstand wenst te doen van de traditie die de geschiedenis van de kerk belichaamt, willen de bisschoppen in Nederland er zorg voor dragen dat die kerk zich vernieuwt, zich aanpast bij de omstandigheden van de twin tigste eeuw. Een verzoenende op lossing lijkt vooralsnog bijzonder moeilijk te bereiken. DEN HAAG, WILLEMSTAD (ANP) Nog deze week zal de Ne derlandse ministerraad een beslis sing nemen over de eventuele in trekking van het Koninklijk Besluit waarbij dr. E. Jonckheer werd be noemd tot gouverneur van de Neder landse Antillen. Hoewel bü geruchten al andere kandidaten voor deze gou verneurspost worden genoemd, heeft minister Bakker zaterdag bü zij" te rugkeer op Schiphol niets van een „nieuwe" benoeming laten door schemeren. Inmiddels heerst er op Curasao nog steeds onrust. In Willemstad werd zaterdagmiddag een demon stratie gehouden tegen de komst van dr. Jonck' - :t. Een protestmars met borden, begonnen door een kleine groep, waarby zich steeds meel mensen aansloten, werd verstoord, doordat de brug tussen de twee In Milaan heeft de politie de laatste dagen de handen vol ge had om extremistische betogers van links en rechts uit elkaar te houden. Ultra-rechtse demon stranten deden een poging een stevig gesloten deur van de rijks universiteit in Milaan open te trappen (zie foto), maar werden door de politie, die snél ter plaatse was, ingerekend. Nie mand werd gewond. ADVERTENTIE V. ZUYLEN V. NIJEVF.LTSTR. 372. WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWQUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 stadsdelen was opengedraaid en veerpontjes, die in zo'n geval voor gratis vervoer zorgen, waren stilge legd. Later hielden de enkele honderden demonstranten een bijeenkomst op een plein, waar ze door de organisa tor van de actie, B. Fox, werden toegesproken. Deze verklaarde later dat de politie zeer tactvol was opge treden. Er hadden zich geen inciden ten voorgedaan. Wel waren de bord jes. die de betogers meedroegen, in beslag genomen, maar de in gereed heid gehouden overvalwagens be hoefden niet gebruikt te worden. Het Antilliaanse statenlid J. M. G. Evertsz (fractieleider van de op positionele Nationale Volkspartij) heeft de Antilliaanse premier ge vraagd of de regering zich al over de benoeming van dr. Jonckheer heeft beraden en op de kortst moge lijke termijn haar standpunt bekend wil maken. Minister Bakker deelde zaterdag mee op een vraag of de zorgen de nieuwe Antilliaanse regering derma te boven het hoofd groeien dat er een kabinetscrisis dreigt: „Er heer sen Inderdaad grote politieke span ningen en verdeeldheid in de Antil len. De Antilliaanse regering is ech ter nog kersvers. Zonder twüfel po gen alle ministers het landsbelang zo goed mogelyk te dienen, maar de zorgen waarmee zü worden gecon fronteerd, zijn werkelijk ernstig en talrijk." DEN HAAG (GPD) Twee on dernemende Hagenaartjes, Leo (9) en Theo (7), zyn gisteren met hun 5- Jarig zusje op het terrein van de melkfabriek Leerdam met acht zware vrachtauto's aan het spelerijden ge weest. De kinderen klommen in de oabi- nes, peuterden aan alle knopjes en draaiden de contactsleuteltjes om. Alle acht wagens kregen aanzienlijke schade door talrijke kop-staartbotsin- gen. Een stapel kratten met lege flessen werd omver gebotst en viel met veel geraas door de ruiten van het ketelhuis. Nadat er in de auto's geen bewe ging meer was te krijgen, waren de kinderen creatief bezig in het kan toor en de directiekamer, waar ze met kartonnetjes vanille- en chocola devla composities in geel en bruin op de muren smeerden. Omwonenden, die gejuich, zware klappen en glasgerinkel hadden ge hoord, waarschuwden de politie. ©uc/ teuwo Uit het Leidsch Dagblad van j| 1 Februari 1870: Bepaalden zich tot nu toe de ongelukken, door het rooien der boom en veroor zaakt, tot bruggen en pom pen, heden heeft er een al lertreurigst ongeval, bij het omhalen van een boom op de Vest plaats had. De lood gieter Kramers heeft een tak van een boom op zijn hoofd gekregen en is in bijna hoo- peloze toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Haarlem. De arr. recht bank alhier heeft den kas telein M. veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf f 101 boete en 10 jaren ver vallen verklaring van zijne burgerlijke rechten, terzake van het toestaan van ha zardspelen door jongelingen beneden de 18 jaren in de herberg.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1