Welkom thuis' van Gowon: macabere bijklank niet meer zo Spanje op Gibraltar happig Newyorkse schelm kinderen verkopen liet drie heroïne Nigeriaanse wapenspreuk „Eenheid en vertrouwen" blijft wensdroom LIEVER 1600 MILJOEN TON FOSFAAT DAN EEN KALE APENROTS WAARSCHUWING VAN NIXON AAN HANOI BONN IN GSPREK MET OOSTELIJK EUROPA In vogelvlucht KOERDEN ZATERDAG 31 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze reisredactewr H. Kolb) LAGOS (GPD) Terwijl de echo's der talloze triomfmar sen langzamerhand uitsterven, begint Nigerië zich enigszins beduusd bewust te worden van een zeer zorgelijke toekomst. Daarbij gaat het niet alleen om het in leven houden van één tot twee miljoen hongerende Ibo's, maar veel meer nog om het bewerkstelligen van een soort nationale eenheid met andere bindmiddelen dan een burgeroorlog. Generaal Gowon mag dan als taatshoofd min of meer een natio- lale figuur zijn geworden, zelfs het eit dat hij stamt uit een minder- leidsgroepering wil nog niet zeggen at de verderfelijke tegenstellingen ossen de diverse landsdelen en be- olkingsgroepen ook maar enigszins ijn verminderd nu de in velerlei op- ich voorheen zo overheersende Ibo- evolking met geweld is neergezet an het begin van de weg terug. Gezien enkele uitspraken van de linister van Voorlichting Enahoro, het de vraag waar zij tenslotte zul- uitkomen. Woensdag namelijk erklaarde hij dat het nimmer in de edoeling heeft gelegen alle Ibo- mctionarissen in de gelegenheid te ellen naar hun oude baantjes te ug te keren. Hij kondigde ook al- ast aan dat er natuurlijk een ver- :hil bestaat tussen leiders en mis- idden. Reden waarom er naar zijn naak middelen moeten worden ge- unden om binnen het raam van de loofde amnestie de leiders van de jo-opstand toch hun schuld aan te rijven. En daarmee krijgt het „welkom mis" dat generaal Gowon bij de of- ciéle capitulatie zo gevoelvol uit- irak toch een wat macabere jklank aangezien Nigerië nu een- aal op grond van zijn eigen histo- niet kan worden aangemerkt als land waar het recht van de rerwinnaar mild wordt toegepast. Geheime geheimen O De Nigeriaanse wapenspreuk „Een- tid en evrtrouwen" lijkt vooralsnog in ook de korte samenvatting van n wensdroom in een land waar de nog heeft onbroken- om zand- kkenbarricades te slechten of ta- ntloos getekende affiches van de uur te scheuren, waarop staat: loudt onze geheimen geheim". Deze nsporing lijkt trouwens nog volle- g van toepassing, want na een eer- e bezoek van verslaggevers aan de ïst-provincie zijn de wegen daar- weer potdicht afgesloten. De ak om één tot twee miljoen honge- nde mensen althans zo lang in le- n te houden tot het leed in cijfers statistieken kan worden geordend adequater bestreden, is gigantisch, aar zelfs al zal het merendeel van knokige vluchtelingen, die zich tt hun laatste krachten voortsle- n langs de wegen van het gevelde af ra wel in leven blijvenMet dicamenten noch voedsel kan Ni- rië zUn toekomst veilig stellen. Met het uit zijn krachten gescho- leger van ruwweg honderddui- ïd man, die redelijk modern zijn ivapend en althans enige gevechts- raring hebben, is Nigerië wat zijn itenlandse politiek betreft ineens gevreesde buurman geworden in omgeving waar mer oV' d«or- an slechts een zeer beperkt ver- iuwen toekent. Maar het zal ter- Ie van zijn economie die honderd- Izend soldaten grotendeels weer >eten terugleiden naar een burger- atschappij waarin zij zonder twij- de vruchten zullen willen pluk- van hun opofferende va- rlandsliefde. Het gespikkelde groen hun camouflagepakken zal als afdkleur uit het leven van alle dag (eten verdwijnen, maar het valt te izen dat demobilisatie op grote laai de werkloosheid angstaania- id zal doen groeien. Er zyn uit recente verleden genoeg voorval- bekend om te vermoeden dat irmee gepaard ook de criminali- zal stijgen. loe zullen de ontslagen soldaten geren als Gowon inderdaad de I's naar hun oude plaatsen zal la- terugkeren. waar bovendien in- idels anderen, die geen lat ren, op hun stoelen zyn gaan zit- De Ibo's zullen het vermoedelijk t eens durven, maar het blijft on kenbaar dat hun persoonlijke ta- ten en ijver in dit land slechts Ie kunnen worden gemist, loe valt een nationale eenheid te raren als het land steeds meer steeds kleinere staten" moet wor- verdeeld teneinde de kwalijke ge- gen van de traditionele staminde- g zoveel mogelijk te ontgaan? Ni- ië was aanvankelijk verdeeld in ard. Oost en West, doch het heeft al twalf staten met twaalf maal onvermijdelijke aantal hoogwaar- heidsbekleders en twaalf verschil de soorten prestige en veel meer twaalf volksgroeperingen, die nog g niet gewend zyn aan het idee de stamfilosofie uit de tijd be- irt te zijn. De militaire leiders, tijdens de burgeroorlog zo in aan- i stonden, zullen zeker niet vrij- ig aanzien hoe hun macht terug valt tot het uiterst beperkte nut van een soldaat in vredestijd. Ongetwijfeld heeft de oorlog ook vooruitgang gebracht. De industrie is sneller ontwikkeld en heeft daardoor iets ongevangen van 't arbeidsvraag stuk. De oliewinning zal nu in sterk- toenemde mate revenuen gaan af werpen. Het is de vraag in hoever re het volk daarvan gaan profiteren en in hoeverre niet 'n nog groter cor ruptie maatschappelijke misvorming teweeg zal brengen in een nog steeds voornamelijk agrarisch land dat de landbouwende bevolking en de bewo ners van de stedelijke gebieden nog zal zien uitdijen. Gowon is niet aan de macht ge komen als uitvloeisel van een ver langen naar meer algemene sociale rechtvaardigheid. Hij werd een ex ponent van een voorheen onderdruk- NEW YROK -Reuter» Twee da- j de politie drie schooljongens van 11, gen nadat de Newyorkse politie drie 13 en 15 jaar arresteerde, die da- kinderen aanhield die „bijverdien- gelijks op Corey Island zo n 90 doos den" door verkoop van heroïne, heeft 1 jes heroïne verkochten voor 10 dol- zij de man gearresteerd die ervan verdacht wordt de kindern op pad te hebben gestuurd. Het is de 39' jarige Victor Santiago, vader van vier kinderen, die dear officier van justitie David Epstein wordt verge leken met Fagin, de figuur uit Char les Dickens' boek „Oliver Twist", die een bende kinderen gebruikte om voor hem uit stelen te gaan. Ep stein wilde op vrijlating van Santia go een borgtocht van 50.000 dollar gesteld zien. lar per stuk. Deze „bijverdienste" na schooltijd leverde hun 50 dollar per dag op. Bij de inval in Santiago's woning vond de politie een hoeveelheid he roïne en marinhuana en de midde len om narcotica te vervaardigen. De verdachte kwam 20 jaar gele den illegaal de Verenigde Staten bin nen. Demonstraties in Manilla Bij maar rechter Gagliano het presidentiele paleis in Manilla te groep. Voor zyn tegenstander Ojoekwoe geldt precies hetzelfde. Daarom is er eigenlky in beginsel niet zoveel verahderd, sedert de burgeroorlog tot een einde kwam. Op die gronden mag men Nigerië dan ook een moeilijke toekomst voorspel len, waarin alle explosieve elemen ten voorhanden liggen die voor de burgeroorlog gevaar voor het staats bestel inhielden. Intussen landen op het vliegveld van Lagos meer en meer vliegtuigen met hulpgoederen, voornamelijk ver voer middelen die volgens het Nigeri aanse Rode Kruis gemiddeld bin nen vier dagen worden ingezet by voedseltransporten. Er is voorlopig eten genoeg be schikbaar, aldus dat Rode Kruis, om tot maart één miljoen mensen van bijvoeding te voorzien en driekwart miljoen' volledig in de kost te nemen. Het werkelijke probleem schuilt in de distributie die helemaal opnieuw moet worden opgezet, omdat het ou de uitdelingssysteem volledig in el kaar is gestort. Voor het onaanzienlijke hoofdkwar tier van het Nigeriaanse Rode Kruis in Lagos staat een schamel gekle de knaap met behulp van een teken- Voedseluitreiking in Biafra: het distributiesysteem moet he lemaal opnieuw worden opgezet. driehoek zorgvuldig uit te meten hoe aan de achterzijde van een gloed nieuwe Britse vrachtauto op een wit te cirkel een bloedrood kruis moet worden getekend. De dunne potlood- lynen waarmee hy zij uitkomsten vastlegt, tonen onweerlegbaar aan dat de hulpverlening op gang is ge komen. Met alles wat daar in Nige rië aan inefficiëncy bureaucratie en propaganda aan moet worden toege voegd. noemde dit onvoldoende en verhoog de 't bedrag tot 100.000 dollar. Rech ter Gagliano zei tegen Santiago, dat hij hem, zo hy schuldig wordt be vonden, „geen rustig ogenblik in zijn verdere leven zal gunnen". De zaak kwam aan het rollen toen Weer zelfverbranding Gisteren is in Perpignan het verbrande lichaam van een 25-jarige leraar langs de weg vlak bij de Spaanse grens gevonden Dit is het negende geval van zelfmoord door verbran ding in Frankrijk sinds 17 januari. Vorstelijk bezoek aan markt Koning Bouiewijn en Koningin Fa- biola van België hebben gisteren op ae exotische markten van Nieuw Delhi gewinkeld en daar allerlei za ken. van sieraden tot zyden stola's en in ivoor uitgesneden olifantjes ge- xocht. Net als alle andere toeristen gingen zij van winkeltje to fcwin- keltje, bekeken de uitgestalde waren en stelden vragen aan de verkopers. Ook bezochten zij het kunstnijver heidscentrum waar souvenirs van zilver, ivoor en koper vervaardigd worden. Philippynen» hebben zich gisteren gewelddadige demonstraties voorge daan. toen studenten trachtten de ambtswoning van president Marcos te bestormen. De gebouwen van het p.üeis werden met stenen bekogeld en een aantal studenten probeerde het hek over te klimmen. Zij werden I tegengehouden met waterkanonnen. Onrust in India In de Indiase sua at Noord-Harjana heeft de politie gisteren zes personen doodgeschoten en velen verwond van een menigte aie in opstand was geraak tuit pro test tegen het feit dat premier Gandhi de betwiste stad Chandigarh (destijds door La Corbusier ontwer pen» geheel aan de aangrenzende staat Per.djaaib heeft toegewezen. m (Van onze correspondent) MADRID (GPD) De Spaanse pers wijdde de afgelopen tijd grote aandacht aan het feit dat de dekolonisatiecommissie van de Verenigde Naties een resolutie heeft goedgekeurd, waarin Spanje wordt verzocht een referendum te houden in de Spaanse Sahara en onder handelingen hierover te voeren met Marokko en Mauretanië. Soortgelijke resoluties zijn reeds eerder aangenomen en dit was dus niets bijzonders. Het interes sante was dat de Spaanse afgevaardigdedie in voorgaande jaren altijd had vóór gestemd en erop had gewezen dat Madrid haar Afrikaanse gebied inderdaad aan het dekoloniseren ivas, zich ditmaal onder protest van stemming onthield. De Spaanse pers heeft daarop gereageerd door erop te wijzen dat Spanje ten onrechte is zwartgemaakt in de dekolonisatiecommissie waar zij onder andere door Ma rokko ervan beschuldigd werd een referendum vooV te bereiden waarvan zijzelf de uitslag kan be stemmen. De Marokkaanse afgevaardigde voegde hier aan toe dat Spanje te gelijkertijd haar medewerking aan de dekolonisatie van de Sahara had ont trokken en haar eisen op Gibraltar had laten varen. Onder de vorige re gering had de Gibraltar-campagne de hoeksteen gevormd voor de buiten landse politiek van Madrid. Achterban Voor de achterban gerechtvaar digd als een zaak, waarin alle Span jaarden van om het even welke poli tieke overtuiging de handen ineen konden slaan en tegenover de we reldopinie voorgesteld als een bewijs van de moderne, v»nti-koloniale men taliteit van Madrid, was de aan spraak op Gibraltar eigenlijk een restje van de Falangistische heim wee naar de goede oude tijd van het Spaanse „ryk waar de zon nooit on dergaat"; een poging om het verlo ren prestige weer te herstellen. Het was echter een dure bedoening, die weinig resultaten opleverde en in on ze 20ste eeuwse wereld bepaald overtrokken leek. De Spaanse diplo matie. met haar lange en eerbied waardige tradities, had de wereld toch wel wat meer te bieden dan een Gibraltar-campagne. De eis van „dekolonisatie" van Gi braltar noopte Spanje bovendien om zelf ook vroegere kolonies af te staan. Zo kreeg op 12 oktober vorig Iberisch schiereiland) dat al in de 15de eeuw door Spaanse vissers van de Canarische eilanden werd be zocht en onder de naam Rio de Oro Goudrivier) werd gekoloniseerd. Madrid toonde er weinig belangstel ling voor, totdat de Engelsen in 1884 dreigden het gebied in te palmen. Toen werd er een militair garnizoen naar Villa Cisneros gestuurd. Verder deed men niet veel aan het weinig produktieve gebied, totdat generaal Franco er in 1950 een officieel be zoek bracht en verbetering beloofde. De drie omliggende landen. Ma rokko, Mauretanië en Algerije eisen alle de Spaanse sahara op als „een historisch en geografisch" onderdeel van hun grond gebied; maar geen van hen zou er vrede mee hebben dat Madrid het gebied aan één van de rivalen gaf. Daar is trouwens ook weinig kans op. In 1958, na een mis lukte poging van zogenaamd onge regelde Marokkaanse nationalistische troepen om het onder de voet te lo pen. werd de Sahara plotsklaps tot „overzeese provincie" gebombar deerd. Toen de Verenigde Naties bleven aandringen op dekolonisatie, kreeg het gebied in 1962 interne, au tonomie met een „raad" van veer tien notabelen en een president, dia zich vooral met de socio-economische ontwikke ling bezighouden. Volksgezondlieids- en schoolvoorzieningen zijn, dankzy de Spaanse vrijgevigheid, bijzonder „andere belanghebbenden" waarmee waarschijnlijk de schietgrage noma de werden bedoeld) een volksstem ming te organiseren over de toe komst van het gebied. Maar als men weet dat de bevolking volgens de Spaanse lijsten bestaat uit 27.000 per- (,v,an_™e iT,-EuriopeanenM Atlantische kus* een haven gebouwd en is men bezig met de constructie van de langste transportband ter wei-eld tussen het mijngebied en de nieuwe haven. De Spaanse staatson- derneming, die met Amerikaanse volksstemming zal geloven. Trouwens hier kwam Madrid in het gedrang met haar Gibraltarzaak. Haar be langrijkste stelling in de touwtrek kerij met Engeland was immers dat de bevolking van de rots geen recht had om zelf te beslissen over de toekomst van het gebied dat duide lijk een geografisch en historisch on derdeel van Spanje is. Hoe kon Ma drid dan eisen dat over de toekomst van de Sahara besloten moest wor den door Spanje gunstig gezinde be woners van een gebied, dat „geo grafisch en historisch" allesbehalve bij Spanje hoort. Spanje had 1600 miljoen goede re denen om de Sahara niet op te ge ven: de 1600 miljoen ton fosfaaterts van een kwaliteit tussen 62 en 75 procent, ofwel de grootste reserve van dit waardevolle materiaal die er ">r? de hele wereld bestaat. Rio de Oro, „Goudrivier") is eindelijk een goudmijntje geworden toen men in 1962 het fosfaaterts ontdekte dat zo voor het opscheppen lag over een gebied van 253 vierkante kilometer ter noordoosten van de hoofdstad El Aaiun. Sindsdien heeft men aan de WASHINGTON PARIJS .Reuter» President Nixon heeft gisteravond op een persconferentie in Washing ton de regering in Hanoi ei-voor ge waarschuwd dat de VS bereid zijn krachtiger op te treden dan in het verleden als Noord-Vietnam mocht pogen de strijd in Zuid-Vietnam te intensiveren en uit te breiden. Nixon zei dat de infiltratie van Noordviet- namezen in Zuid-Vietnam i-n januari ls toegenomen maar nog niet van die omvang is dat men rekening moet houden met de dreiging van een langdurig offensief. I De VS. aldus Nixon. zullen tot uu.p het fosfaaterts gaat exploiteren, nieuwe en krachtige militaire acties kan rekenen op tweehonderd jaar overgaan als Noord-Vietnam van de hoogst rendabele arbeid. terugtrekking van de Amerikaanse troepen gebruik zou maken om de InrlimtnV str^d op te voeren 1 De Amerikaanse president verklaar- terwijl Marokko en Mauretanië ver zekeren dat het er minstens 250.000 zijn (omdat zij al hun nomaden mee tellen» dan is het wel duidelijk dat niemand ooit de resultaten van de In de nieuwe regering kwam de pritefeuille van Buitenlandse Zaken uitgerekend in handen van de voor malige minister van Industrie, de jonge en dynamische Gregorio Lo pez Bravo. In de regeringsverkla ring die weinige dagen later de doel stellingen van het nieuwe kabinet omlijnde, schitterde de kwestie Gi- b -altar door afwezigheid. En dezer dagen, terwijl in Madrid Falangisti sche parlementsleden de minister verzochten klare wijn te schenken over zijn plannen aangaande Gibral tar. liet in de Verenigde Naties een Spaanse afgevaardigde de dekoloni satiecommissie plechtig weten dat zij'; land boven alles het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht verde- aigt. „Niets anders dan de vrijelijk uitgedrukte wil van de bevolking zal d? toekomst van de Spaanse Sahara beslissen." zo verzekerde de afge vaardigde. die alle pretenties van Marokko en Mauretanië terzijde schoof. Per slot van rekening heeft men meer aan 1600 miljoen ton fosfaat erts dan aan een kale Britse apen rots de, dat de „vietnamiseringspolitiek" het steeds meer inschakelen van d« Zuidvietnamese strijdkrachten bij de strijd niet gewijzigd zal worden. De terugtrekking van de Ameri kaanse troepen hangt af van de vol gende drie criteria de kracht van de vijandelijke ac tiviteit; de vorderingen by de Parijse vre desbesprekingen het tempo van de opleiding van de Zuidvietnamese strijdkrachten. Mocht de vijand de resterende Amerikaanse troepen bedreigen, zo zei Nixon, dan zullen wij direct rea geren. wy hebben de middelen daar toe. „Als president Nixon vrede en onderhandelingen wil, zijn wy daartoe bereid, maar als hij met geweld druk op ons wil oefenen, zaJ hij zijn doel nooit bereiken. Op dat punt zullen wij nooit concessies doen. Aan hem de keuze". Dit zei gisteren Le Doec-tho, bijzonder adviseur van de Noord Vietnamese onderhandelings delegatie in Parijs en lid van het po litiek bureau van de Noordvietname- se arbeiderspartij, by zijn aankormst in Parys. Be v ETERE betrekkingen tussen West-Duitsland en het com munistische blok in Oost-Eu ropa" blykt meer dan een verkie zingsleus te zijn: kanselier Brandt spant zich tot het uiterste in om de contacten te versterken. Gisteren begonnen in Moskou de besprekingen tussen de Westduitse staatssecreta ris Egon Bahr een van Brandts belangrijkste adviseurs en de Sowjetrussische minister van Buiten landse Zaken Gromiko over een niet- aanvalsverdrag tussen beide landen. Dit overleg op ministerieel niveau was voorafgegaan door drie voorbe reidende gesprekken van Gromiko met de Westduitse ambassadeur en dit beraad beloofde genoeg om jaar het gebied van Equatoriaal Guinea zijn onafhankelijkheid en werd op 1 juli van dit jaar de encla- landen. Geen wonder dat Madrid, toen ve Ifni teruggegeven aan Marokko. I de zaak van de Sahara in 1966 weer Deze stappen bezorgden Madrid wel voorkwam bij de VN. een document ■Rahr naar Moskou te laten reizen goed voor Afrika en steken gunstig pri de besprekingen op hoger niveau af by de toestanden in omringende voort te zetter. Overigens staat niet alleen Moskou op het lijstje van lijke politiek. De kanselier mag dan bepaalde idealen voor ogen houden, hy is anderzijds te veel realist om zich door Oost-Europa de wet te la ten voorschrijven. Een slappe wel willendheid jegens de communisten -s trouwens allerminst noodzakelijk. West-Duitsland, een kwart eeuw ge leden diep in de afgrond, is dooreen ongelooflijke krachtsinspanning om- noog geklauterd en heeft thans, met name op financieel en economisch gebied een zodanige hoogte bereikt, dat het een gewaardeerde partner is. Fm dat niet alleen voor politiek- gelijkgerichte landen als Amerika en bijv. Nederland, maar ook voor po litieke antipoden als de Sowjet-Unie en de andere Oosteuropese staten. Daarbij komt. dat de communisten politiek en economie terdege uit el kaar weten te houden. Economische contacten laten bepalen door poli- Over dwangpositie ook elders in de steun in de dekolonisatiecommissie van dp Verenigde Naties, maar met weinig gunstige gevolgen. Londen lapte alle VN-bevelen inzake Gi braltar aan zijn laars. De overhaas te onafhankelijkheidsverklaring van Guinea was één van de ooi-zaken van de politieke onrijpheid die dit jaar tot een mislukte staatsgreep in de jonge republiek leidde, waarbij. Spaanse belangen danig schade op liepen. Stemmen Ondanks de dekolonisatie van Gui nea en Ifni bleven er bovendien stemmen opgaan tegen Span jes macht in de Sahara. Het gaat om kon tonen waarin 14.000 inwoners verklaarden dat zij hun banden met Spanje wensten te behouden en hun rechten zelfs met eeweld zouden ver dedigen. Dit laatste was vooral be doeld als waarschuwing voor de heet hoofdige nomaden in het achterland, die sinds jaar en dag de gewoonte hebben om overvallen te plegen op nederzettingen. Zy trekken zich niets aan van grenzen, zitten nu eens in Marokko, dan wee rin de Spaanse Saliara of in Mauretanië en laten zich door iedereen tegen iedereen helpen. *4AAAAAAAAAA KAA AAA "randt, want de bondskanselier wil tieke sym- en antipathieën is blijk- volgende week een contact als nu met de Sowjet-Unie ook met Polen laten beginnen. Moskou-Warschau het is duidelijk, dat de Oostduitsers de derde partij in deze reeks zullen Bevelen De kolonisatiecommissie besloot eaan vormen. Bonn verwacht, dat geslaagde besprekingen met de Sow- iet-Unie en Polen de Oostduitse lei der U.bricht zullen bewegen tot een conferentie over nauwere intern- Duitse bindingen. Maar zover is het intussen nog niet. Het is zelfs, on danks de moeite die Brandt zich ireeff om dit belangrijke onderdeel van zijn politike te verwerkelijken, denkbaar dat het. niet eens zover komt. Brandts activiteit is dan ook niet gebaseerd op aan zekerheid Drenzende verwachtingen, maar veel eer op de vaste overtuiging, dat het baar voorbehouden aan „realistische" volken als het Nederlandse. En wat de politieke verhoudingen betreft Moskou wenst garanties in het wes ten om niet voor onaangename ver rassingen te komen staan als het in het oosten, aan de grens met China, n moeilijkheden zou geraken. Brandts politiek is erop gericht Mos- kou's dwangpositie uit te buiten, maar niet op een zodanige wijze, dat de Sowjet-Unie van overleg afziet. De huidige kanselier is bereid tot een politiek van geven en nemen. Kieshiger. in de oppositie, vreest dat dan wel de visie van Brandt juist is, zal pas in de komende maanden aan het daglicht komen. gesproken in de wereld doet zich dit verschijnsel voor, met name in Irak. dat de laatste tijd een lugubere naam heeft gekregen door een groot aantal terechtstellingen. Die executies blyken by nader in zien een duidelijke uiting van zwak heid. Het regime van Hassan al-Bakr is er niet in geslaagd de binnenland se problemen van Irak tot een op lossing te brengen. Bovendien zyn de betrekkingen met Perzië zonder meei slecht. De spanningen in het land hebben onlangs geleid tot een staats greep. die echter mislukte: Al-Bakr kon tijdig ingrijpen, arresteerde een aantal officieren en liet ze terecht stellen. Op de achtergrond van deze zich de nu al vele strijd met de Koerden af. die blijven vasthouden aan hun eis voor een redelijke mate van zelf bestuur Bagdad heeft daarvan nooit veel willen weten, vooral omdat het moorden, waar de Koerden wo nen. rijk is aan olie. Militaire maat regelen hebben echter tot nu toe weinig uitgehaald. Vorig jaar zond Bagdad twee divisies tegen de Koer den in het veld. die echter door de guerrilla-tactiek van de tegenstander weinig succes konden oogsten. Er gingen zelfs geruchten, dat de rege ring besprekingen voerde met de vertegenwoordigers van de Koer den en dat er een overeenkomst ge- HMHH!^H in waard WÊÊJJÊM een kustgebied van 190.000 vierkan- toch om Spanje te bevelen om met koers als de hu dige te volgen, onge- f liet teveel geven en te weinig nemen tekend zou worden, die de erkenning te kilometer (bijna de helft van hethulp van Marokko, Mauretanië en acht de resultaten van een derge- wordt. In hoeverre hij gelijk heeft, van de Koerdische staat inhield, i Volgens berichten uit Libanon kwa men tal van officieren tegen deze koers van de regering ln opstand en besloten naar Bagdad te marche ren. waar zy echter door trouw ge bleven legereenheden werden over meesterd. Opmerkelyk was, dat de beschuldigingen, die aan de officiële berichten in Bagdad over de poging tot staatsgreep gepaard gingen, geen enkel verwijt aan de Koerden inhielden. Alleen Amerika, Engeland Perzië. Israël en binnenlandse „sa menzweerders en agenten" werden genoemd. Het ziet er naar uit, dat Bagdad en de Koerden nu wel spoedig tot een akkoord zullen ko men. De regering kan dan de divi sies uit liet noorden terugroepen, troepen die zy dringend nodig heeft, vooral omdat er twintigduizend man van het Iraakse leger in Syrië en Jordanië zyn gelegerd. Ook Bagdad verkeert dus in een dwangpositie en de Koerden kunnen daarvan gebruik maken. Vermoedelyk zullen zij de toezegging krygen. dat het akkoord van juni 1966 zal worden uitgevoerd, teen de regering - Al Bazzaz hun autonomie en amnestie voor de op sta ndigen beloofde, een belofte die echter nooit werkeiykheid is gewor den. Al Bazzaz werd later tot vyf- tien jaar gevangenisstraf veroordeeld maar de regering-Al Bakr zou nu bereid zyn hem vry te laten op voor waarde, dat hy belooft zich van po litieke activiteit te onthouden. Het ziet er voor de Koerden en hun els van zelfbestuur op het ogenblik dus beter uit dan ooit tevoren. Aangeno men althans, dat de toezeggingen niet oogmaals in rook opgaan RL

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9