Nieuwe groepering in Eindhoven en Gorkum Protest in Den Haag Nauwer contact tussen 'Juf' verliet na 48 jaar Noordwijks politiekorps drie parlementen Van Gogh- scliandaal berecht FINALE-LIEDJES ZIJN NU BEKEND Scheuring in de PvdA: "Financiële positie CHU zorgwekkendv Songfestival BOERENPARTIJ EIST 2 MILLE BORGSOM V AN PS-KANDIDATEN J. A. Langelaan Kweekschoolleerlingen Lachmon bepleit PAGINA 6 LUDSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 JANUARI 18Vp EINDHOVEN/GORKUM (GPD) De scheuring binnen de Partij van de Arbeid op gemeentelijk niveau is gisteren een feit geworden. In een tweetal gemeenten, Eindhoven en Gor kum, werden nieuwe groeperingen opgericht. Ónder de naam Democratische Socialisten '70 wil een groep uit de Eindhoven- se afdeling van de Partij van de Arbeid gestapte leden deel nemen aan de komende raadsverkiezingen. „Wü willen een voorbeeld stellen. Ik weet zeker, dat we elders in het land medestanders hebben. Wy lo pen hier in Eindhoven waarschijn lijk een beetje voorop" zei woord voerder mr. W. Offermans gister middag bij de officiële presentatie van D.S. '70. Voorlopig hebben vijftien oud- PvdA-'ers, onder wie wethouder drs. A. van Stuyvenberg en fractie leidster mevrouw S. van Veenendaal, een soort beginselprogramma onder tekend waarin het ontstaan van de groep wordt uiteengezet. Daarin wordt de christelijke partijen behoud zucht verweten, terwijl de PvdA af zou drijven naar een .starre" en daar door heilloze houding". De uitgetre den PvdA-ers keren zich fel tegen de invloed van Nieuw Links in de PvdA. LUZERN (SDA/AFP) De offi cier van justitie heeft in Luzern twee jaar gevangenisstraf en een boete van duizend Zw Frs geëist te gen de 56-jarige Anton Achermann, eigenaar van de kustzaal Hofgalerie ui Luzern. In de zomer vanl967 heeft hij 130 schilderijen geëxposeerd, eigendom van de Nederlander Jelle de Boer. De doeken werden aangekondigd als „onbekende werken van Van Gogh en Franse impressionisten". Er wa ren 115 schilderijen van Van Gogh bij, ailsanede doeken van Cézonne, Manet, Toulouse Lautrec en Matisse. Volgens de aankondiging waren de werken voorzien van certificaten van echtheid. Deskundigen hebben vastgesteld, dat de schilderijen vals zijn. De waarde is volgens hen 11.000 Zw. Frs, terwijl aan de doeken in de cata logus een totale waarde van 8.297.000 Zw. Frc werd Toegeschreven. Acherman, die 107 dagen in voor arrest heeft gezeten,wordt beschul digd van oplichting, reep. poging daartoe, en valsheid in geschrifte. Een psychiater acht hem in lichte mate verminderd toerekeningsvat baar. Van D'66 zeggen de Eindhovenaren dat de burger niet weet wat hy aan deze party heeft. De vorming van een Progressief Akkoord voor de plaatselijke verkie zingen is de aanleiding geweest van de splitsing in de PvdA Verontrusten besloten onder aanvoering van de wethouder en de raadsfractie uit de party te treden, toen bleek dat de afdeling onder druk stond van „een groep politiek onvolwassen vernieu wers-om-de-vernieuwing". Sinds de PAK-moeilijkheden hebben 61 leden oftewel 11 procent voor de partij be dankt. Het PAK bestaat in Eindho ven uit PvdA, PPR, PSP enniet- partij leden. Volgens mr. Offermans is het contact met Democratisch Appèl, de „rechtervleugel" in de PvdA. eenzydig op uitnodiging van deze AMERSFOORT G.P.D. Nadat eergisteren in de eerste voorronde in de nationale finale van het songfestival in Amersfoort be kend werd met welk liedje Ben Cra mer, Sandra Reemer, Tony Ander son, Ine Berg en het duo Saskia en Serge in die finale in Den Haag zul len uitkomen, weet Nederland nu ook welk nummer de andere vijf so listen zullen zingen. In de tweede voorronde gister avond in het Grand Theater werd Rasita Bloom het liedje „Illusie" toe gewezen, de drie Harderwykse zusjes Hearts of Soul komen in den Haag met „Waterman", D. G. Lewis zingt „Linda", Joke Bruys gaat het pro beren met „Oki Do" en Bonnie St. Clair tenslotte brengt het liedje „Manna". Het liedje „Illusie", waarmee Ro- sita Bloom in de nationale finale uitkomt, is een produkt van M. de Garriga, die de tekst en de muziek schreef. „Illusie" is een tamelijk rus tig nummer, waarin zinnen voorko men als „ik heb alleen nog maar een paar vage beelden, ik heb Je nooit gekend". Alle liedjes, die in de tweede voor ronde gekozen werden, hebben op de een of andere manier wel iets met de liefde te maken. Zo bezin gen de Hearts of Soul in „Water man" (tekst en muziek Peter Goe- mans) een man wiens sterrenbeeld zo goed bij het hunne past. Joke Bruys zingt een vlot werkje van Tony Eyck (muziek) en John ny Austerlitz, achter welke naam Herman Pieter de Boer schuilgaat (tekst). Een regel uit haar „Oki Do": „De winter is voorbij, ik neem nu mijn parasolletje mee". „Manna", dat door Bonnie St.-Clair vertolkt zal worden, is gecomponeerd en van tekst voorzien door Peter Koelewyn. D. G. Lewis tenslotte zingt van Harry en Loes Sacksioni het liedje „Lin da", waarin wordt terugverlangd naar een allerliefst meisje. D. G. Lewis heeft snel furore gemaakt nadat hij in Willem Duys' Oudejaars-vuist de aandacht op zich vestigde met het lied „Dit is uw orgel heer, dit is uw kerk", een nummer met een in houd waarover de meningen ver deeld zijn en dat gisteravond nog ter discussie stond in het Avro-tele- visieprogramma „Doebidoe". De liedjes waarmee Sandra Ree- mei', Ben Cramer, Tony Anderson, Ine Berg en Saskia en Serge aan de nationale finale zullen deelnemen, waren donderdagavond al bekend. Echter niet de namen van de ma kers ervan. Hier zyn ze: Ben Cra mer „Julia", muziek Gerard Engels man, tekst Koos Huisman, Ine Berg „Ik lach om jouw liefde", muziek Pe ter Snoey, tekst Guus Marco, Saskia en Serge „Spinnewiel", tekst en mu ziek van Serge, Tony Anderson „Spanje", tekst John Moering, mu ziek Tony Anderson. Sandra Reemer „Voorbij is de winter", muziek Harry Sackiont, tekst H. Leefsma. De woordvoerders van Demo cratische Socialisten 1970. V.l.n.r. F. Kramer, W. Tuinenburg, mr. W. Offermans, ir. L. Manstra, mevrouw W. Haagsma. groep ontstaan. Democratisch Socia listen '70 voelen zich er nauwelijks verwant mee. De drie overgebleven raadsleden van de voormalige PvdA-fractie in de Gorkumse gemeenteraad (zes van de negen fractieleden traden na de bestuurscrisis van 13 oktober 1969 af hebben een nieuwe partij op gericht, die zij voorlopig de naam Democratisch Socialisten hebben ge geven. Een van de drie, de heer G. J. Kr oef, las gisteravond ten overstaan van een uitgedunde raad en een bomvolle publieke tribune onder doodse stilte een verklaring voor, waar hij het uittreden van hemzelf en van zijn medestanders, mevrouw C. van Emmerik-Viveen en wethou der A. C. Tuinenburg aankondigde. „Ook reeds voor het uittreden van de zes fractieleden dreigde er een scheu ring in de PvdA" aldus de heer Kroef, „doordat deze leden op onde mocratische wijze vertrokken, vol trok de scheiding zich en kwam zij in de openbaarheid". De heer Kroef, die -x>k bezwaren had tegen het landelijke PvdA-be- leid, zei te weten dat een groot aan tal kiezers achter de nieuwe partij staat. „Dat blijkt vooral uit het feit dat velen als lid van de PvdA heb ben bedankt," aldus het raadslid. „Dat wij uit de partij treden is voor ons geen reden het raadslid maatschap op te zeggen. Daarom gaan we verder als Democratisch Socialisten". Het uittreden van de drie raadsle den uit de plaatselijke afdeling van de Party van de Arbeid is een recht streeks gevolg van de bestuurscrisis van 13 oktober. Het drietal trok zich op een PvdA-ledenvergadering niets aan van de meerderheid, die wilde dat ook zij hun raadszetels beschik baar zouden stellen. Ook het PvdA- hoofdbestuur heeft hier niets aan kunnen veranderen. De nieuwe raads fractie zal via advertenties in plaat selijke bladen zyn programma en wensen bekend maken en proberen leden te winnen voor de komende verkiezingen. GRONINGEN (GPD) Leden van de Boerenpartij, die aspiraties hebben in de politiek en deel willen gaan uitmaken van tien van de elf colleges van Provinciale Staten in ons land, moeten een borgsom van 2.000 gulden storten in de partijkas. Het hoofdbestuur van de Boerenpartij heeft besloten dat dit voor alle kan didaten voor de op 18 maart te hou den statenverkiezingen geldt. In het blad „De vrije boer" staat dat men noodgedwongen tot de ze maatregel is overgegaan, omdat er enkele symptomen zijn, die waak zaamheid vragen. „Helaas is in het verleden een te hoge prijs betaald voor geschonden vertrouwen, dat la ter werd beschaamd", aldus „De vrije boer". Het hoofdbestuur van de Boeren partij doelt zeker op de splitsingen, die zich sinds de statenverkiezingen van 1966 in de partij hebben voor gedaan. In maart 1966 koos het kie zersvolk 44 leden van de Boeren partij in de elf colleges van Pro vinciale Staten. Op het ogenblik be horen er nog 23 tot de Boerenpartij, 18 statenleden sloten zich aan bij „Binding Rechts" (groep-Harmsen), terwijl 3 zich by geen van beide par tijen thuisvoelen. Het verlies voor de Boerenpartij is het grootste geweest in Gelderland, waar alle zes statenleden zich bij „Binding Rechts", aansloten. UTRECHT (ANP) Het vorige week door een aantal CHU-leden ge vormde „comité 31 januari 1970" verlangt dat er binnen de Christc- lijk-Historische Unie zo spoedig mo gelijk een aantal principieel- en tech- nisch-organisatorische kwesties wor den onderkend en door de bevoegde Unie-organen behandeld. Dat bleek vandaag tijdens de door deze groep van verontrusten in Utrecht gehou den byeenkomst. In een inleiding over financiëel beheer en interne organisatie noem de de heer J. A. Langelaan de fi nanciële positie van de Unie voor 1970 met een geraamd tekort van een halve ton niet minder dan zorgwekkend. „Het is in strijd met een ordelijk bestuur, dat het da gelijks bestuur nog steeds aarzelt t.a. v. het onvoldoende en ondoorzich tig financiëel beheer, waarvoor dat en niet de penningmeester alleen in zyn geheel verantwoordelijk is. orde op zaken te stellen". Het is, naar de mening van de heer Langelaan. onbegrijpelijk dat aan het besluit, in mei 1969 genomen, een financiële oommissie uit de le den te benoemen nog steeds geen ge volg is gegeven. Over de interne organisatie merkte de heer Langelaan op dat de slappe hand van de penningmeester ook voor het personeel zichtbaar was en voor sommigen hunner tot financiëel onverkwikkelijke en voor de CHU tot onaanvaardbare en onwaardige situaties leidde. Het benoemingenbeleid van het dagelijks bestuur voor wat de vervulling betreft van zetels in de commissies en in organen als de uniepers, de Savomin Lohmanstich- ting enz. gaat in de richting van opeenstapeling van functies. Verlangd mag worden dat het dagelijks be stuur zyn beleid in dit opzicht om buigt en waar nodig corrigeert, aldus de heer Langelaan. Op de komende algemene ver gadering van 7 maart a.s. wil men nu de grondslagen van de CHU op nieuw formuleren. De statuten laten dat toe. maar vergen volgens de heer Brijnen van Houten dat de oproep èen de te behandelen voorstellen uiterlijk vier maanden tevoren in het bezit van de kiesverenigingen zijn. Dit heeft ten doel de behandeling in deze autonome lichamen. In dit geval heeft men een termijn van elf weken gekozen, die dus meer dan een maand te kort is. Het begane verzuim van het hoofdbestuur kan worden hersteld door alsnog de da tum der vergadering te verschuiven naai' een later tijdstip, dat voldoet aan deze vereiste. PARAMARIBO (ANP) De voor zitter van de Staten van Suriname, de heer J. Lachmon, heeft gisteren in Paramaribo meegedeeld, dat hij het. initiatief heeft genomen om het contact tussen de drie parlementen van het koninkrijk „te intensiveren en te verzakelijken". Lachmon, en kele uren eerder teruggekeerd van zyn reis naar Nederland en de Ne derlandse Antillen, meende dat dit contact in het verleden onvoldoende was geweest. Het was niettemin van zeer groot belang. De nederlandse parlementa riërs waren volgens hem nu huive rig om vragen te stellen, bevreesd dat ze beschuldigd zouden worden van inmenging in Surinaamse bin nenlandse aangelegenheden. Lachmon had zijn plan ontvouwd in Den Haag en Willemstad, waar het goede weerklank had gevonden. Hij zal het nu ook met de Surinaamse statenleden bespreken. Zijn gedachte is dat de drie parlementen elk twee of drie vertegenwoordigers aanwij zen die „naarmate daartoe behoefte wordt gevoeld vrijwillig bijeenkomen om de verschillende zaken te be spreken". Volgens de huidige rege ling vindt weliswaar om de twee jaar contact plaats tussen parlemen taire delegaties, maar dan moesten toch volgens de staten voorzitter „niet alleen projecten worden be zocht of feestjes georganiseerd". Er dienden agenda's te worden op gesteld waarbij punten zouden kun nen zyn: de ontwikkelingshulp aan Suriname en de Nederlandse An tillen en de kwestie van de onder linge bijstand en hulp. Vermoedelijk zullen in mei a.s. parlementaire de legaties uit Nederland en de Neder landse Antillen voor het tweejaar lijks overleg naar Suriname komen, volgens Lachmon een goede gele genheid om uit deze delegaties com missies te benoemen die samen met een Surinaamse commissie een werk document zullen opsetllen. Hy verwachtte, dat het document dan spoedig ter goedkeuring aan de partementen kon worden aangeboden. NOORDWIJK Met een zeer druk bezochte receptie heeft mej. J. van der Deijl de „first lady" van het Noordwijks© politiekorps, aldus burgemeester mr. J. M. Bonnike gistermiddag in de raadzaal afscheid genomen van 1 de gemeentedienst. Behalve het college van B. en W. bevonden zich onder de schare receptie- gangers ds. en mevrouw Bouma, ds. C. Warner, verscheidene hoof den van dienst, collega's van de politie-administratie uit Katwijk, vroegere medewerksters van de scheidende ambtenares, het na genoeg voltallige politiekorps en verder vele familieleden, vrien den en bekenden. In een geestige toespraak releveer de burgemeester mr. Bonnike de 48- Jarige ambtelijke loopbaan van mej Van der Deijl. „Heel jong, nog maar net 17, kwam u ineens tussen zoveel mannen terecht" en wel als schrijf ster in tydelijke dienst" ten burele van den commissaris van politie". Als hoofdcommies de rang, die haar in 1965 werd toegekend en chef van de politie-administratie, ging zij thans het korps verlaten. De burgemeester herinnerde verder aan de betekenis van de politie-ad ministratie, in een voorname bad plaats als Noordwyk en hoe mej. Van der Deijl van vele taken het middel punt was geweest. „In het korps kent men u als „de Juf" en dit beteken de, dat met u rekening moest worden gehouden", merkte de burgemeester <>p, die in dit verband ook vader Cats citeerde. „Dankbaar zijn wy voor alles wat u in deze 48 jaar voor de N oord wij kse gemeenschap hebt gedaan". De korpschef van politie in Noord- wiJk, hoofdinspecteur J. F. Basten greep in zijn toespraak terug op het verleden. „Wat moeten wij met dat kind", had men gezegd, toen mej. Van der Deijl haar intrede deed in het toenmalige korpsje van 10 k 12 robuuste politiemannen. Zy had ge toond haar mannetje te staan, want zy behaalde actereenvolgens twee po- Hoofdinspecteur J. F. Bas ten biedt mej. J. van der Deijl namens het korps een pick-up aan. (Foto LD/Holvast) litiediploma's en volgde bovendien nog cursussen in de politie-admini stratie. Hy haalde verschillende leu ke episodes op uit de loopbaan van de scheidende „juf". De heer Basten wees verder op de nauwgezetheid, waarmee zy als chef van de administratie haar werk pleegde te doen en waarvoor haar eens door de officier van justitie een compliment was gemaakt. „Wij zul- Drle afgevaardigden van actie» groepen van pedagogische aca demies hebben gistermiddag staatssecretaris Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen te kennen gegeven, dat zij zyn wei gering om de Alternatieve Peda gogische Academie in Beverwijk te legaliseren, veroordeelden. De staatssecretaris liet daar op weten niet naai' buiten te zullen komen om zijn weigering te motiveren. Het protest had namelijk de vorm van een ver klaring en niet die van een ver zoekschrift. De bijeenkomst van vierhonderd studenten op het Binnenhof in Den Haag was voorafgegaan door een protestmars, die van met Malieveld naar Amicitia aan het Westeinde voerde en een protestbijeenkomst in het ge bouw. len u missen", aldus de korpschef, die besloot met haar nog vele goede jaren toe te wensen. Als herinne ringsgeschenk bood hy namens het korps een pick-up aan. Voor de afdeling KatwykNoord wyk van de Bond van Chr. Politie ambtenaren sprak de voorzitter, de heer C. Leeflang. Wy nemen van u geen afscheid, want u blyft als ge pensioneerd lid. De afdelingsvoorzit ter prees haar voor de trouw, waar mee „juf" de vergaderingen bywoon- de. „Op dit punt was u zestig mannen te erg". De afdeling eerde haar met een smaakvol „blyvend" Bidermayer- boeket. De heer Akkerman dankte mej. Van der Deyl met een humoristisch speechje voor haar aandeel by de verschillende sportaktiviteiten. Van de ochtendgymnastiek heeft de dienst alleen maar winst geboekt, stelde de NPSV-voorzitter vast. Hy bood na mens de politiesportvereniging een platenbon aan. Mej. Van der Deyi dankte voor de medewerking die zy by haar taak van allen had ondervonden. „Ik wens het korps veel succes en Gods onmisbare zegen toe", zo besloot zij. Zeer velen kwamen haar daarna de hand druk ken, waarna men nog geruime tyd in een zeer gezellige sfeer byeen was. Burgemeester mr. J. M. Bonnike maakte tydens de receptie bekend, dat met ingang van 1 februari a.s. de heer G. Slats bevorderd werd tot hoofdcommies en mej. J. M. Hooge- veen tot adjunct-commies A.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6