DOORN IN HET OOG Parkeergarages Klap in gezicht van de afdeling II dnneer wordt rommel eens opgeruimd y i jfö'- .y f 1* fel M CV .rj j: Selskip Fryslan PvdA-voorzitter Dirks: Illegaal Dit jaar geen Diësviering Diploma zwemmen Krotten en zomerhuisjes ZATERDAG 31 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Z LEIDEN „Nou hebben ze het to vaak over een Leefbaar Lei den. Waar blijft ons stuk Leef baar Leiden op deze manier?" vragen verbolgen bewoners van een stuk Utrechts Jaagpad. „We worden van het kastje naar de muur gestuurd. Bij de gemeente zeggen ze dat we bij de provin cie moeten wezen, en daar ver wijzen ze ons weer terug." Naar buiten wijzend„Wanneer wordt die rommel nou eens op geruimd?" „Die rommel" bestaat uit auto's van een woonbootbewcner, die met de autohandel zijn brood verdient. Vier wagens staat er op het ogen blik half in de berm en half op de weg van het Utrechtse Jaagpad Ze zijn de bewoners van het huizenblok links op de foto een doom in het oog. „We hebben helemaal niks tegen die mensen, dat moet u goed be grijpen. Het gaat ons om de troep v»Dor de deur. Die auto's zo half op de weg zijn nog gevaarlijk ook. De mensen hier waren gewend om voor de deur te hengelen. Dat kan nou ook niet meer". LEIDEN De ..Leidse" Friezen, samengebundeld in het Selskip Frys lan, hielden gisteravond in het An- toniusclubhuis hun 1ste toneelavond in dit jaar. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer Keestra voerde de toneelgroep „Rijnmond" (Hoogvliet, Rotterdam en Vlaardin- gen> met veel elan het stuk „Jow se de romte" op. Een spel waarin de levensvreugde van een arme doch artistieke vader met zijn vier kinde ren werd gesteld tegenover het taaie fantasieloze leven van twee oude broers en een zuster. Aan het ein de van de avond, die ook werd bijge woond door leden van de Groninger vereniging, maakte de voorzitter de verdere plannen voor dit seizoen be kend eind februari een lezing door de bekende Friese schrijver Abe Brou wer en begin april 'n toneelavond sa men met de Groninger- en Zeeuwse vereniging. Op het bewuste rijtje huizen heeft men het niet erg op met de lakse manier van optreden van de gemeen te. „Die boten zijn hier zo maar ille gaal komen liggen", zeggen ze, „en de politie doet er niets aan". Bij de gemeente erkent men rond uit met het geval flink in de maag te zitten. „Tegen de autohandelaar is al eens proces-verbaal opgemaakt. We hebben ook de reinigingsdienst een keer opdracht gegeven de ber men schoon te maken, maar wat ach iet je daar uiteindelijk mee op? Alleen maar dat de man zelf de boel niet hoeft op te ruimen". De bewoners van het Utrechtse Jaagpad voeren ook aan, dat er he lemaal geen auto's het smalle weg getje op mogen rijden. En van de andere kant is geen toegansmoge- lijkheid, zeggen ze. Van de zijde der gemeente haalt men moedeloos de schouders op: „Bewijs maar eens dat de wagens werkelijk langs het ver bodsbord het Utrechtse Jaagpad op komen. Het punt is, dat je die bo ten ook niet zonder meer weg kunt slepen. Waar moeten ze heen? Dit is geen plaatselijk, maar een landelijk probleem, dat door de rijksoverheid moet worden aangepakt". Om dit geval heen speelt de re constructie van het Utrechtse Jaag pad, die al jaren in de pet zit, maar er nog niet uitkomt. In '68 heeft de provincie het idee geopperd om de bermslootjes te dempen, het pad te verbreden en op te hogen en een nieuwe verlichting aan te brengen. Het Jaagpad is eigendom van de pro vincie. De gemeente Leiden draagt al- Kerkelijk leven GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Kantens. Musselka- naal en Valthermond: K. Folkerts- ma, kandidaat te Bedum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Drogeham: B. Bijle- veld te Bussum. Tegen minirokken Een reli gieuze groep in Cairo heeft gedreigd de faculteit van schone kunsten in de Egyptische hoofdstad in brand te zullen steken, indien binnen drie da gen geen verbod wordt uitgevaardigd op het dragen van minirokken. On danks protesten uit religieuze krin gen zijn de zomen van de rokken van de Egyptische meisjes gedu rende het afgelopen jaar centimeter voor centimeter gestegen. leen de zorg voor de riolering en de verlichting. In vervolg op deze provinciale suggestie hebben B. en W. medio vorig jaar aan gemeentewerken opdracht gegeven om in over leg met provinciale waterstaat een definitief reconstructieplan LEIDEN In verband met de viering van het negenenzeventigste lustrum van de Leidse Universiteit van 26 juni tot en met 2 Juli zal dit jaar, evenals in 1965, de dies na- talis in februari niet worden gevierd. Dit betekent onder meer, dat op maandag 9 februari geen receptie wordt gehouden. Wel zal op die dag 's morgens de gebruikelijke senaats vergadering plaatsvinden en begint om kwart over vier in het Grcot Auditorium, Rapenburg 73, een bij eenkomst, waar, op uitnodiging van de rector magnificus, prof. dr. A. Kla- sens, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden, zal spreken over „Universiteit, universitaire collecties, musea". De auto's midden op de foto I vormen een doorn in het oog van de bewoners van het Utrechtse Jaagpad. (Foto LD/Holvastj uit te werken. Dit ligt thans nog op de tekentafel. Voorlopig dus wei nig uitzicht voor de bewoners van het Utrechtse Jaagpad. LEIDEN Leden van de Zwem en polovereniging „De Zijl" hebben in „De Overdekte" en in het Zwei- landbad gezwommen om het a, b en c-diploma. In het bezit van het a- diploma kwamen: R. v. Gellicum, A. Tjerks, L. Nagel. A. Oei. W. Lam mere, H. Brussee, R. J. Mulder, M. Ruygrok, P Maghlelse, A. v. d. Schrier, L. Jansen, L. Stekenburg, H. Verver, V. Stokhuyzen; het b-diplo- I ma werd uitgereikt aan M. v. d. j Blom. P. v. d. Blom. J. Nierboer. F. Evenblij, J. Rosink. W. Pieters, R. Filippo. E. Verbaan, A Dolle; het c-diploma ontvingen: A. Boomgaardt J. Boomgaardt, H. v. Westbroe S. v. Leon, L. Leupen, A. Kamphues, J. v. Duyn, J. Arnoldus, G. de Groot. In uw blad wordt veel geschreven over de krotten van Leiden. Noord- wijk heeft naar verhouding weinig krotten, vele ziin afgebroken, daarvoor zijn parkeerruimten gekomen, maar denkt men wel eens aan de vele jonge gezinnen met een of twee kin deren, die in een zomerhuisje moeten leven. Deze huisjes zyn halfsteens opge trokken. meestal staan ze lager en achter de woning, zonder zon en het water loopt van de muren, vriest het dan is alles kapot, met de ellende van dien. vooral als er baby's zyn, en dat is meestal het geval. Van die huisjes zyn er weinig die voor win- terbewoning in aanmerking komen. Dan de ellende om met maart of april er weer uit te moeten. Waar moet je heen. Voor een kindje onder het jaar is een tent dan nog te koud en iets anders is er niet. Zou U niet denken, dat deze men sen graag een krot zouden hebben om het wat op te knappen en daar af te wachten tot zy een woning krij gen. En als je dan. na ik weet niet hoe lang lopen, te horen krijgt, dat je op je eigen risico in een zo'n huis trekt, kan ik nog niet begrijpen dat er niet meer ongelukken gebeuren. Na de oorlog moesten wy 't land helpen opbouwen. Autoriteiten zorg nu voor onze kinderen. E. BOS—VENSELAAR, Jac. Juchstr. 10, Noordwijk. telefoon 4275. (Van één onzer stadsredacteuren LEIDEN Voor de voor zitter van de Leidse PvdA- afdeling, de heer Th. Dirks. was het gisteravond een wat hij noemde complete en nare verrassing te horen, dat de vier uit de fractie getreden leden ook de partij zullen verlaten. Hij had op de re dactie van de krant in Den Haag, waar hij werkzaam is, net contact gehad met de overige bestuursleden, die met het bestuur van de PSP- afdeling vergaderden, en had er niets over vernomen. Als altijd ivas hij bereid rijn commentaar te geven, zij het met de restrictie, dat het bestuur zich uiteraard over deze stap van de vier moet beraden. Theo Dirks had rekening gehouden met de mogelijkheid, maar had de beslissing niet verwacht vóór de besloten vergadering over het onderwerp op 23 februari. Van partijvoorzit ter Vondeling had hij begre pen. dat diens advies om dit te doen. was uitgebracht in overeenstemming met de vier. De houding van de vier acht hij niet netjes te genover de ledenvergadering. De afdelingsvoorzitter sprak van een nare zaak en stijlloos handelen, dat riekt naar kwade trouw, kortom een klap in het gezicht van de afdeling. De afdeling kan na het be danken van de vier. die dan niet aanwezig kunnen zijn. omdat de vergadering alleen voor leden is. eenvoudig en eenzijdig over de zaak pra ten. De heer Dirks verklaar de. dat bestuur en afdeling de zaak serieus hebben be handeld en dat het bestuur steeds heeft geprobeerd haar uit de emotionele sfeer te halen en te houden. De achterban van de vier acht de voorzitter niet zo groot door hun gedrag in deze aangelegenheid. Als zij met een eigen lijst zullen uit komen bij de komende raadsverkiezingzal dit z.i. natuurlijk consequenties hebben voor de uitslag, ook in PAK-verband, juist omdat het Progressief Akkoord werkt met een meerderheids- en minderheidsstandpunt. Hij acht de vier evenwel niet zo sterk verbonden, dat ze als nieuwe partij de verkie zingen zullen ingaan en is derhalve niet somber ge stemd. Het plan van vier leden was fractieleider M. van Aken naar hij verklaarde wel ter ore gekomen, maar hij verwacht van deze stap door de desbetreffende leden zelf op de hoogte te worden gebracht. In dit stadium was de heer Van Aken niet be reid zijn mening uit te spre ken voor publicatie in de krant. Hij verzekerde ons op het standpunt te staan, dat hij tot de ledenvergadering van de 23-ste om redenen van fatsoen zijn mond moet houden. Noodtoestand Premier Jonathan van Lesotho, het voormalige Basoe- toland, dat geheel door Zuidafri kaans gebied wordt omringd, heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd en de grondwet buiten werking ge steld. De leider van de oppositie, Mokkele, is gearresteerd. In Lesotho is het na de algemene verkiezingen van dinsdag onrustig gebleven. Mok- hele, leider van de officiële opposi tiepartij, is in hechtenis genomen, nadat hij had gezegd, dat zijn par ty bij de verkiezingen de meerder heid had behaald. ADVERTENTIE Gedurende februari 's avonds na 8 uur FONDUE ETEN BIJ KAARSLICHT Zondags gesloten tegenover parkeerterrein Steenstraat 49/51. LEIDEN. Tel 33144* LEIDEN Mag ik vandaag ook meedoen met het lanceren van een plan voor een parkeergarage? U be grijpt, dat die in de Haarlemmer straat op de plaats van de Harte- brugkerk gebouwde parkeertoren een geplakt foefje is ter illustratie van wat ik over het onderwerp parkeer garages wil zeggen Vorige week is in deze krant een opvallend particulier plan gelanceerd om tot de bouw van een parkeer garage tussen Breestraat en Bom- mart te komen. Voor dit en andere plannen is het noodzakelijk, dat er eerst een bestemmingsplan voor de binnenstad komt. Dat heeft de raad bepaald, waarmee zy heeft uitgespro ken. dat het hoog tyd is. dat er zo'n handleiding komt. Ook bij belangstellenden in de binnenstads problemen leeft deze wens. Als reactie op het plan Breestraat- Boommarkt kwam deze reactie uit de lezerskring: „In gemeenteraads zitting van 22 september vorig jaar Is besloten: geen parkeergarage in binnenstad zonder bestemmingsplan voor dit gebied". Dit klopt en men kan het met deze „waarschuwing" eens zyn. De gemèenreraad heeft alleen goedkeuring verleend om plan nen uit te werken voor een parkeer garage aan de Ir. Driessenstraat. Maar zoals van de week gemeld, vin den oliemaatschappyen, die voor de verwezenlijking moeten zorgen, deze plaats niet voldoende centraal in óe I binnenstad. Het onderwerp parkeergarage is ac tueel. In een vergadering van de Par ty van de Arbeid zei fractieleider Van Aken —die geen eigen stand punt ten gehore bracht dat het goed is, dat er reactie op het plan I voor de Breestraat-Boommarkt ko- men. U weet het. deze rubriek is daarvoor. Uw reacties, vóór en tegen, j zijn welkom. Dit alles kan bydragen tot een besluitvorming in de organen, die zich moeten bezighouden met de 1 toekomst van de Leidse binnenstad. De op de foto in de Haarlem - merstr. geplakte parkeergarage ls er één van Japanse makelij, die sinds kort in Nederland te leveren is. Het is een volautomatische parkeergara ge, die speciaal is ontwikkeld om in drukke stadscentra veel auto's op een kleine oppervlakte kunnen par keren. Deze parkeergarage bestaat uit een torengebouw met zoals een teke ning van het interieur laat zien een centrale liftschacht met aan weerszijden op de veridpeingen ruim te voor de te stallen auto's. Een grondoppervlak van 8x8 me ter ls voor deze parkeergarage ge noeg zo meldt De Reus Liftenfabriek in Krimpen a. d. IJssel, die de al leenverkoop voor ons land heeft. Mensenhanden zijn niet nodig. De automobilist zet zyn wagen op het liftplatvorm en de zelfdenkende be sturing van de liftgarage doet de Irest. Wie zyn auto haalt, hoeft slechts een sleutel in een slot te steken en de wagen komt automatisch terug. De capaciteit van de garage is af- hankelyk van het beschikbare grond, oppervlak en de (toegestane; hoogte. Joop Walenkamp nam ditmaal voor „Binnenstad onder de loep" de Hoogstraat in de kijker om daar een getekende situatie te schep pen, die aantrekkelijker is dan de huidige. Feestelijke tentenmet een terrasje op deze verbinding zouden hier aan het water van de Nieuwe Rijn een trekpleister kunnen zijn. De keldertjes aan de voet van het water zouden gebruikt kunnen worden, zoals dat in andere steden bijvoorbeeld Utrecht met succes gebeurt. De tekening spreekt voor zichzelf en het aardige daarbij is, dat in het verleden al eens een plan heeft bestaan om hier een discobar onder te brengen. Ook over deze feestelijke dromerij zal wel worden ge zegd, dat er niets van terecht komt in een stad. waar geen horeca bedrijven komen, maar juist sluiten. Toch wil ik doorgaan met het lanceren van ideeën. Men kan toch niet veronderstellen, dat er hele maal geen particulier initiatief op dit gebied zou zijn?

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3