Vier fractieleden nu ook uit de partij Brandt is tevreden Openingstijden over Frans bezoek Besprekingen klein-metaal weer op gang Kloof in de Leidse Partij van de Arbeid Zakelijk gesprek in Moskou Winterweer "Nog geen besluit over Jonckheer" lllllllllllllillllllllllllllllllllllilll CARNAVAL Ronnie Tober Play-boy Bar lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll1 Bouwvakkers hoeven in 7 0 niet in dienst winterwarm bont bij van egmond breestraat 173 HUISMAN LEIDEN TEL. 34000 ©uc/ ©©e. teuivo Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH ZATERDAG 31 JANUARI 1970 No. 33007 DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14.85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25) f4,J)5 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Witte Singel 1 Lelden - Giro 57056 Telefoon Directie en Administratie 25041: Redactie: 21507 (Van één onzer stadsredacteuren LEIDEN Wethouder Sannes en de raadsleden de heren Zun- derman, Versnel en Fakkel, die op 12 januari besloten uit de raadsfractie van de PvdA te tre den in verband met enkele over wegingen, die voor hen in de PAK-overeenkomst niet aan vaardbaar waren alleen bij een PAK-meerderheid treedt men toe tot het college van B. en W. hebben thans ook besloten uit de gelederen van de PvdA te treden In dit weekeinde zullen zij be danken voor hun lidmaatschap van deze partij. Op grond van het hen bij de verkiezingen in 1966 door de kiezers verstrekte mandaat blijven zij tot september deel uitmaken van de Leidse raad. In dit geval stellen zij het gemeentebelang boven het par tijbelang. In de komende week zullen zij een gesprek hebben met hun achterban teneinde na te gaan of zij bij de ko mende gemeenteraadsverkiezingen met een eigen lijst zullen uitkomen. Tiidens een gesprek, dat wij gister middag met de heren Sannes. Zun- derman en Versnel hadden werd het ons duidelijk, dat zü geen heil meer zien in een verder overleg, dat de standpunten dichter bij elkaar zou kunnen brengen, vooral nu ook in de J.l. dinsdagavond gehouden ledenver gadering van de P.v.d.A. werd beslo ten het PAK niet meer in discussie te brengen. Alle vier werden ook afgevoerd van de kandidatenlijst voor de nog op te maken groslijst. Uit gesprek ken en reacties is het het duidelijk geworden, dat er tal van P.v.d.A.- leden zijn, die het door hen inge nomen standpunt kunnen onder schrijven. Het viertal, dat geen behoefte heeft aan contact met Democratisch Appèl, doch zo nodig zelfstandig denkt te opereren, heeft het ver schil in inzicht nog onlangs voorge legd aan partijvoorzitter Vondeling, die zich op het standpunt stelde, dat zo mogelijk de eenheid dient te wor den hersteld. Na het congres in Groningen, waar een besluit om bij een PAK-minderheid in de raad geen wethouderszetel te bezetten werd verworpen, hebben de Leids vier zich wederom tot voorzitter Vonde ling gewend met de vraag of het lan delijk bestuur nu de plaatselijke af delingen niet kan verplichten met deze congresuitspraak rekening te houden M.a.w ook bij het niet behalen van een PAK-meerderheid toch (PAK> wethouders in het col lege van B. en W. op te nemen. Het antwoord van partijvoorzitter Vondeling luidde: de plaatselijke be sturen zijn autonoom. Na dit ant woord stond het besluit van de viei vast: bedanken als lid van de P.v.d.A. Hoewel wü, aldus de heer Zunder- man. nog een stille hoop hadden, dat de standpunten wel naar elkaar toe zouden groeien, is daarop voor ons alle hoop de bode mingeslagen. Men De Bilt verwacht van heden tot zondagavond: droog weer met op klaringen, in de nacht overwegend lichte tot matige, maar in het oosten plaatselijk strenge vorst. Morgen middag lichte vorst tot temperatu ren om het vriespunt. Aanvankelijk zwakke, later tot matig toenemende zuidoostelijke wind. (opgemaakt te 9.00 uur) 1 februari 1970 Zon op: 08.21, onder: 17.27. Maan op: 04.18, onder: 11.26. Hoogwater te Katwijk: 9.48 en 22.30, laagwater: 5.13 en 17.53. 2 februari 1970 Zon op: 08.19, onder: 17.29, Maan op. 05.40, onder: 12.10. Hoogwater: 11.08 en 23.57, laagwa ter: 6.34 en 19.17. Dit nummer bestaat uit 24 pagina's houdt star vast aan het eens ingeno men standpunt. Naar mijn gevoel is thans de tijd aangebroken, dat wij iets moeten gaan doen. Vandaar ons gesprek in de komende week, waar van hü de indruk heeft, dat daar iets positiefs uit te voorschijn kan komen. Wethouder Sannes: het is niet al leen de wethoudersclausule in het PAK (alleen bij het verkrijgen van een meerderheid in de raad wethou derszetels bezetten) doch ook het ge stelde, dat een minimumprogramma moet worden uitgevoerd. Er kunnen zich toch immers omstandigheden voordoen, dat een dergelijk program ma i.v.m. het ontbreken van finan ciën of regeringsingrijpen niet kan worden gerealiseerd. Dit kan ook het geval zijn als b.v. d" Kamerverkiezin gen een PAK-meerderheid te zien gaven. Niemand kan mij verplichten tot iets ook al is dat dan in het PAK-programma omschreven waarvoor ik de verantwoordelijkheid niet kan aanvaarden. Het is onwaar achtig om de kiezers een program van eisen voor te schotelen, waar van het niet van te voren vaststaat, dat deze verlangens ook inderdaad te verwezenlijken zijn. Tegen 23 februari is weer een af delingsvergadering van de PvdA belegd, waarbij de beide standpun ten vooraf schriftelijk ingediend nog eens in discussie zouden wor den gebracht. Volgens de heer San nes cs. heeft dit thans weinig zin. Tegen die tijd maken wij geen deel van de PvdA meer uit. Een lid van de erewacht voor het presidentiële paleis in Parijs stond stram in de houding toen de Westduit se bondskanselier Brandt gis teren naar journalisten tmiif- de alvorens het Elysée te be treden voor een belangrijk gesprek met president Pom pidou van Frankrijk. In verband met de arbeids- tydsverkorting in de grafische industrie zullen onze kantoren op werkdagen vanaf maandag 2 februari a.s. geopend zijn van 8.30 tot 17.30; op zaterdagen van 8.30 tot 12 uur. DEN HAAG (GPD) De kans bestaat dat de onderhandelingen over een nieuwe cao voor de me taalnijverheid weer op gang ko men. De werkgevers in de klein- metaal hebben tijdens het kort geding van het Hoornse bedrijf Lomefa tegen de metaalvakbon den. dat gisteren diende voor de president van de Haagse recht bank. later doorschemeren, dat zij mogelijk geen bezwaar zouden hebben tegen betaling van het ..vakbondstientje", wanneer dat bestemd is voor scholings- en vormingsactiviteiten. De metaalvakbonden hebben daar na de werkgevers gevraagd binnen een week mee te delen of zü akkoord kunnen gaan met een cao-bepaling zoals die voorkomt in het contract voor de groot-metaal. PARIJS (Reuter, DPA, AP) De Westduitse bondskanselier Brandt, die gisteren in Parijs is aangekomen voor een tweedaags topoverleg in het kader van het Frans-Duitse vriendschapsver drag, toonde zich gisteravond bijzonder tevreden. „De Frans- Duitse betrekkingen hebben een reikwijdte en een diepte bereikt, die de stoutste verwachtingen hebben overtroffen". Na zyn tevredenheid te hebben betuigd over de Haagse topcon ferentie zei kanselier Brandt ervan overtuigd te zyn „Dat wy er geza- Vice-premier Bakker WILLEMSTAD (GPD) Minis ter Bakker heeft bij zijn vertrek van de Nederlandse Antillen verklaard, dat er in de kwestie-Jonckheer nog geen beslissing is gevallen. Wel deel de hy mede, dat bij het overleg met de Antilliaanse en Surinaamse pre miers over de rechtsorde van het ko ninkrijk een akkoord is bereikt tus sen de drie koninkrijkpartners. ADVERTENTIE A.S. WOENSDAG 4 FEBRUARI met optreden van vanaf 7 uur. LAMMERMARKT 11 menlyk voor zullen zorgen dat deze vooruitgang niet meer ter discussie gesteld zal worden by de uiteinde- lyke beslissing". Over zyn beleid ten aanzien van Oost-Europa zei Brandt, dat beiden het eens zijn over de poging om een situatie die tien tallen jaren lang bevroren is geweest, te ontdooien met behoud van be staande gerechtvaardigde stand punten. Behalve met president Pompictou had de Westduitse kanselier ook een onderhoud met premier Chaban-Del- mas. Minister Scheel en minister Schumann hebben een gesprek ge voerd over hun meningsverschil over de kwestie of het Europese parlement na 1975 de bevoegdheid moet krygen om de begroting van de EEG te con troleren. Frankryk is van mening dat de Europese ministerraad het laatste woord moet hebben over bud gettaire vraagstukken, West-Duits- land meent dat deze bevoegdheid aan het parlement toekomt, dat ech ter geen onbeperkte uitgaven zou mo gen noteren. De Franse regeringswoordvoerder Hamon deelde gisteravond mede dat bondskanselier Brandt aan pre mier Chaban-Delmas heeft voorge steld een Frans-Duitse organisatie op te richten om de samenwerking tussen kleine en middelgrote firma's In de twee landen te bevorderen. Tot zover Hamon. De Duitse en Franse particuliere industrie moeten voor taan by de bouw van atoomcentra les gaan samenwerken, zo zyn de West-Duitse minister voor Weten- schappeiyk onderzoek, Leussink, en de Franse minister van Industrie en wetenschappen. Ortoli, overeengeko men. MOSKOU (Reuter, DPA) De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr, verbonden aan de bondskan- selarij. heeft gisteren zes uur lang ge sproken met de Sowjetrussische mi nister van Buitenlandse Zaken Gro- miko. Het gesprek was bedoeld om de mogelijkheden te verkennen voor het sluiten van een tweezydig niet- aan vals verdrag. Bahr verklaarde na afloop dat de ontmoeting in een „goe de. zakeiyke sfeer" was verlopen. Hy had de indruk dat de Sowjet-Unie ernstig pogingen doet om volledige duideiykheid te scheppen over de vraag of een niet-aanvalsverdrag tus sen beide landen al dan niet moge- lyk is. Beide partyen. aldus Bahr, hebben hun standpunten diepgaand uiteengezet. Hü vond het nog te vroeg om zich in positieve of nega- tieve zin over de besprekingen uit te laten. „Evenals tevoren" zün ook problemen besproken, die niet direct iets met het afzien van geweld te maken hebben, aldus de staatssecre taris. De volgende byeenkomst ls op dinsdag vastgesteld. Daarin staat dat de bydrage van d« werkgevers van een tientje per Jaar per werknemer aan de vakbanden bestemd is voor scholing en vorming. Wanneer het antwoord bevestigend is kan het overleg over een nieuwe cao worden hervat. Omdat er tydens het kort geding verwarring ontstond over de bewoor dingen. waarin de eis was gesteld, en de bestemming van het „vakbond tientje", besloot de rechtbankpresi dent de verdere behandeling van het geding een week uit te stellen. De metaalvakbonden besloten toen de staking by de machinefabriel Lo- mega een week op te schortéh. De zelfde beslissing werd genomen ten aanzien van het ultimatum voor het Haagse installatiehedrüf Van Swaay, dat gisteren afliep. Wanneer de werkgevers niet ak koord gaan met een bepaling die in decao voorde metaalindustrie voor komt. zal de staking by Lomefa over een week worden hervat. Dan zal ook het ultimatum voor Van Swaay weer gelden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Bouwvak arbeiders die dit jaar moeten opko men voor hun dienstplicht, zullen daarvan worden vry gesteld Dat heeft de ministerraad vrüdag op voorstel van minister Schut (Bouw- nüverheid) in principe besloten. De vrüstelling geldt voor de nieuwe lichting die dit jaar opkomt, maar de kans bestaat dat ook een aantal reeds dienende bouwvakkers ver vroegd zullen mogen afzwaaien. De maatregel is genomen om het areaal van arbeiders in de bouw vakken te vergroten en daarmee de productieviteit in de bouwnyverheid op te voeren. Om welke categorlën het precies gaat. moet nog nader worden bezien. De ministeries van Volkshuisvesting en Defensie gaan de beslissing van de ministerraad de komende week nader uitwerken. ADVERTENTIE Bont als kouverdrijver zijn we natuurlijk al lang vergeten. Hoeweldat heerlijke bont is inderdaad lekker warm, winterwarm. Maar in deze tijd is bont toch vooral modieus, volgens de lijn die in de grote mode-centra wordt aangegeven. Van Egmond volgt die lijn en past de creaties aan naar de Nederlandse smaak en mogelijkheden. Een bontmantel van Van Egmond is daarom altijd een winterwarme modemantel. Van Egmond - Internationale bontmoc Telefoon 01710-23337 - Leiden ADVERTENTIE Café Rest. „DE ZWAAN" BOULEVARD - KATWIJK (t.o. de Vuurtoren) Tel. 01718-20G4 a la carte keuken Boeiend uitzicht op zee Voor zakenlunches. diners, recepties of uitstapjes. Onbeperkt parkeren. Het gehele jaar geopend. De arbeidsonrust in België breidt zich uit: de staking in het Limburgse kolenbekken is giste ren overgeslagen naar de Ford fabrieken in Genk en maanda- gaat General Motors in Antwer pen in staking. Ondanks de du delijke spanning aan het arbeids front zijn er toneeltjes, die ee zekere gemoedelijkheid verradei zoals op de foto: een arbeiders leiderdie zijn collega's via d< microfoon toespreekt, heeft eet van zijn kinderen op de schou ders meegenomen. Intusse: schijnen de officiële vakbonds leiders veel van hun invloed t hebben verloren aan nieuw plaatselijke voormannen. i n\ ERTENTTT ADVERTENTIE czbu VzMtwm'. INTERIEURVERZORGING CP'JNSBURGD MEER KEUS IN 1 PASSENDE OMGEVING Uit het Leidsch Dagblad van 31 Januari 1870: Uit Alphen wordt gemeld, dat eergisteren 2 kinderen, één van 9 en één van 7 jaar oud, van den watermolenaar T. Mol te Korteraar, die naar school gaande zich op het ijs hebben begeven, er zijn door gezakt en verdronken. 's Gravenhage Bij gele genheid van den verjaardag des Konings, op 19 Februari a.s., zal er van gemeentewege eene illuminatie worden ont stoken. Tot dat einde zal Vrijdag, 4 Februari, eene openbare aanbesteding van 8000 illumineerglazen wor den gehouden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1