„Stewardess had vooral een kalmerende functie" Geluidshinder schaadt het kind in de moederschoot i«r EN -jplJ Damestas is bergruimte Mevr. N. la Rivière-de I rieze, een van de eerste vier bij de K.L.M. *11 I f yffSCfl Stewardessen van nu en Mevrouw Nel la Rivière-de eze voorgrondvloog in haar form van 35 jaar geleden nog keer mee als stewardess. „Je doet maar gezellig en orgt maar. dat de passa- iers het naar hun zin héb- en." Zo ongeveer luidde een erste KLM^steioar dessen de instructies die de meekregen toen ze hun eer- te vlucht gingen maken. at is dit jaar precies vijf- ndertig jaar geleden. Een an die vier steioardessen vas Nel de Vrieze, nu me- rouw N. la Rivière-de Vrieze, emeenteraadslid (voor de VD) van Hilversum. In bij- aand artikel een aantal van aar herinneringen aan de Iijd waarin stewardess zijn log pionieren betekende. HILVERSUM <GPiy ..Dec* jongedames zien er aardig uit, ze zijn opgewekt en vrolijk, moeten met kinderen om kunnen gaan en moeten vooral haar aan dacht geven aan meer bejaarde passagiers. Haar taak is het, evenals van iedere goede gast vrouw, haar gasten op hun ge mak te stellen." Passage uit een vergeeld kran tenknipsel van vijfendertig jaar ge leden. gewijd aan het in 1935 splin ternieuwe beroep van KLM-stewar- dess. Mevrouw Nel la Rivière-de Vrieze. een van de vier Nederland se meisjes die in dat jaar uit enkele honderden sollicitantén tot de eerste stewardessenopleiding werden toege laten, vist het op uit een stapel knip sel- en fotoboeken. Terwijl ze in de berg papier naar bepaalde foto's zoekt vertelt ze het verhaal dat bij die papieren herinneringen hoort. „We hadden een soort kalmerende functie in het vliegtuig. Een stewar dess moest doen wat ze thuis zou doen als ze gasten ontving. Jassen aannemen, de mensen op hun gemak stellen, helemaal de gastvrouw spe len. En dat terwijl er in het begin niets anders werd geserveerd dan kauwgum. Dat is vrij snel veranderd. We kregen thermosflessen mee met kokend water zodat er thee, koffie en bouillon met sandwiches kon den worden geserveerd. Aanvanke lijk moesten de passagiers daarvoor betalen en dat betekende voor de stewardessen een verschrikkelijk ge reken met buitenlands geld en wis selmuntjes. Voor die tijd was ik stewardess op cruise-boten van de Holland-Ameri ka lijn. Ik had een secretaressedi ploma. maar daarmee kwam je in die tijd niet aan de slag. Vandaar die twee jaar werken bij de Holland- Amerika lijn. Op die grote boten be tekende dat hard werken maar ook veel zien. Het leek me een goede aanloop om by de KLM te sollicite ren toen daar in navolging van het buitenland stewardessen werden ge zocht. Het toelatingsbeleid was bijzon der streng, met allerlei psychotech nische testen en als klap op de vuur pijl een proefvlucht in aanwezigheid niets anders werd geserveerd dan van een dokter en een psychiater, waarbij diverse capriolen werden ge maakt. Van de geselecteerde groep van tien bleven er toen nog maar vier over. Er werd gedegen naar je familie geïnformeerd. Tenslotte wer den we uitgenodigd voor een diner. Dat vonden we reusachtig aardig, maar achteraf bleef het bedoeld als test voor tafelmanieren en tafelge sprekken. Make-up gebruiken was er in die eerste tyd niet by en in de opleidingstyd ging een verpleegster mee als chaperonne als we meevlo gen naar Parys of Londen. De op leiding duurde toen ook zes weken. Het salaris was. voor die tyd, niet zo slecht. Hondervyftig gulden per maand plus dag- en nachtvergoe dingen. Niet overdreven veel dus, maar beslist niet ongunstig. Het uni form was verre van modieus. Hele maal aangepast aan het mannen uni form en oerdegelyk. Donkerblauw kamgaren pak, overhemdbloes met zwarte stropdas, rok tot op de kuit, schoenen met platte blokhakken, een alpinopet en een koperen speld met. het woord stewardess op je revers. Dat werd allemaal gemaakt door Blomjous, de speciale KLM-kleerma ker. De verste reizen die we in die tyd maakten gingen naar Rome en Boe dapest, want we vlogen alleen in Eu ropa. Er was een druk diplomaten- verkeer en dat betekende een kern van bekende passagiers. Ik vond het gezelliger en persoonlyker dan nu. In zo'n DC-2 gingen maar veertien pas sagiers, Links zaten er z even en rechts zeven. Daarby waren er altyd wel drie of vier die vaker vlogen en geen speciale aandacht nodig hadden, 's Winters had je dikwyls een rustig publiek van zakenmensen die aan vliegen gewend waren, 's zo mers vaak zenuwachtige vakantie gangers die voor het eerst vlogen. In theorie kon je in die tyd on beperkt in dit beroep blyven. Er werd geen probleem gemaakt van de duur van het dienstverband, omdat men ervan uit ging dat de meisjes toch snel zouden trouwen. We begon- j nen met vier meisjes; dat aantal is nu verhonderdvoudigd. Een van die vier is na twintig dagen, nog tydens de opleidingstyd, al verongelukt. De i overige drie kregen meteen een tele- I gram van thuis. Onmiddellyk thuis- j komen en ophouden met vliegen. Dat deden we natuuriyk niet. Maar we moesten wel thuis gaan praten en cmze ouders om schriftelyke toestem ming vragen. Praatje (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) Er zijn tal van schadelijke invloeden op de groeiende vrucht kend, welke van de moeder afkomstig zijn. Virus-infecties t als heel bekend voorbeeld rode hond tijdens de eerste ken van de zwangerschap, het rhesustype van het moeder- bloed, het gebruik van geneesmiddelen in de eerste tijd h de zwangerschap, met als berucht voorbeeld het thalido- ne (softenon) zijn enkele heel bekende onder deze schade- invloeden. rokende moeders kleinere kin- krygen dan niet-rokende vrou- en dat er aan de vrucht vaker ernstiger schade wordt toege- :ht door het roken, blykt steeds r. Ook emoties welke de aan- nde moeder te verduren heeft, vloeden haar baby en kinderen moeders die tydens haar zwan- chap zeer sterke spanningen en it hebben moeten verduren, hui- veel meer en krygen ook vaker gdarmstoornissen dan kinderen moeder dergeiyke spanningen te verwerken had gekregen, ik by dierproeven heeft men ïen aantonen dat de vrucht zeer elig is voor psychische invloe- die het moederdier ondervindt. :e ratten, die geboren werden uit moederdier dat gedurende haar ht veel aandacht en liefkozingen ing. verschillen sterk van de s wier moeder haar zwanger- p in totale afzondering had gebracht. De jongen van deze ite groep ratten bleken in hun ag minder activiteit te vertonen, i het jaarlykse congres van de ■ikaanse vereniging voor weten- jpelyke vooruitgang heeft de ;teur van het „Fels onderzoek tuut" te Yellow Springs, dr. L. jontag, gewaarschuwd tegen de ieiyke invloed van sterke ge- bronnen in de omgeving van de taande moeder, die hy met de „noise-pollution" aanduidt, voor onze uitdrukking „geluids- er" misschien als een zwakke staf kan dienen. Gehoorsver- ering. toegenomen geeestelyke 5s" en zelfs hartaandoeningen en reeds in nauw verband ge it met de invloed van deze e pollution" op de mensen, die gelmatig aan blootgesteld staan, ar volgens dr. Sontag is ook roeiende menselyke vrucht in moederlichaam zeer gevoelig de schadelyke invloed van te geluiden in haar omgeving, ude opvatting dat de baarmoe- oldoende bescherming biedt te lle onaangename omstandighe- n de buitenwereld, is achter haald door diverse feiten die dit te genspreken; de vrucht leeft beslist niet zo afdoende geïsoleerd als dee- tyds werd gemeend. Zy reageert blykbaar op dezelfde manier als de moeder op deze uitwendige, schade lyke invloeden, aldus dr. Sontag. Ditmaal worden de supersonische vliegtuigen in het geding gebracht, die de .noise pollution" versterken. Men schat dat in de Verenigde Sta ten één supersonisch vliegtuig, dat dwars over dit land vliegt, voor de 50 miljoen mensen die binnen 60 ki lometer aan weerszyden van de baan van dit toestel wonen een erns tige lawaaibron betekent, ook voor de groeiende vrucht der zwangere vrouwen in dit gebied. Wanneer men deze schatting op Nederland zou be trekken, betekent dit dat de 120 ki lometer van deze geluidshindercor- ridor by na ons hele land beslaat. Het is niet eenvoudig om het geluid als een beslissende factor te isoleren by het ontstaan der gedragsstoor nissen van kinderen, zei dr. Sontag, omdat er zovele andere factoren waaraan het kind na de geboorte blootstaat, een rol spelen. Men kan het ontwikkelingsproces van mensen in dit opzicht niet zonder meer met met dat van dieren vergeiyken, maar onderzoekingen hebben aangetoond dat jonge ratten van moeders die tijdens haar dracht aan „noise pol lution" hadden blootgestaan in hun reacties achterbleven by ratten van moeders, die niet aan deze sterke geluiden blootgesteld waren geweest Ook de menselyke vrucht reageert op geluid. Wanneer men luid in de handen klapt, veroorzaakt dit bewe gingsreacties by het kind dat zich in de baarmoeder bevindt. Men heeft zwangere vrouwen gedurende tien Snelle vrouwen In Marie Claire staan foto's van twee snelle Franse vrouwen: Daniel le Bancel en Jacqueline Dubut. Da nielle Bancel <26, kastanjekleurig haar, bruine ogen; is tot nu toe de enige vrouwelyke coureur in Frank- ryk. In het dagelyks leven is ze mannequin en hostess, maar het geld dat ae daarmee verdient gaat grotendeels op aan haar passie voor racewagens. Ze is geschieden en zegt: „hoge snelheden zyn onverenigbaar met het huwelyk". Jacqueline Dubut, 29 Jaar. is de eerste vrouwelyke lynpiloot in Frank- ryk. Hoewel iedereen haar voor spelde dat ze als vrouw geen enke le kans maakte, haalde Jacqueline (die een ingenieurstitel heeft) haar brevet en vlcog in 1968 voor het eerst als tweede piloot. Ze is nu getrouwd met de man die haar de eerste vlieglessen gaf. minuten naar haar lievelingsmuziek laten luisteren en constateerde dat zowel de hartslag van de moeder moeder als van de vrucht daardoor versnelde, waarschyniyk via de psychologische reactie van de moe- j der op muziek. Zo kunnen ook an dere factoren in de omgeving der aanstaande moeder langs de weg van haar eigen emotionele reacties op de situatie de vrucht beïnvloeden, al dus dr. Sontag. Hy meent dat er voldoende bewijzen bestaan over de beïnvloedbaarheid van de mensely ke vlucht op de „stress" waaraan de moeder blootstaat of de moge lijkheid dat de vrucht door „noise pollution" beschadigd wordt onder ogen te zien. Tot slot merkte hy op, dat niet al- leen volwassenen bezwaar maken te gen deze overmatige .stress" die het gevolg is van sterke geluidshin der. Toen en nu zyn moeiiyk te ver- geiyken, vyfendertig jaar geleden was 't gastvrouw zyn nummer 1, nu staat de materiële verzorging voor op. Een praatje is er niet meer by. Die goede materiële verzorging is natuuriyk een enorme vooruitgang. Wij hadden alleen die onnozele kan netjes koffie en wat sandwiches en die moesten de passagiers ook nog betalen. We kenden nog geen druk- cabines en moesten met zuurstof flesje rennen als we boven de Alpen vlogen. Er waren altyd eigenwyze mensen die dat niet nodig vonden, die werden dan op zeker ogenblik helemaal blauw. Wy trouwens ook, omdat we maar achter de passa giers moesten aanhollen. Ik vlieg nog altyd graag, maar dan als passagier Vorig jaar heb ik I myn oude uniform nog eens als stewardess mogen meevliegen naar Rome. Ik mocht het helemaal op de oude manier doen. met het praat je en het persoonlyk contact. Laat ik eeriyk zijn. Ik zou als stewar dess in deze tyd de mensen voor de voeten lopen. Die geweldige haast en perfectie hebben wy niet gekend. Als we ergens op zaterdag aankwamen gin gen we pas 's maandags weer te rug omdat er zondags niet gevlo gen werd. Nee, met het zware be roep van stewardess in deze tyd zou ik niet willen en kunnen ruilen. In onze tijd zei Plesman als hij je toe vallig ergens tegenkwam: „hoe is het. Juffrouw De Vrieze? Kun je 't werk aan? Doe maar goed je best". Ach, hy had er toen ook nog maar vier". Van Saturnus naar Venus: De in Turkije geboren Amerikaanse mannequin Sheile toonde op een show in Parijs sieraden, vervaardigd door Mare Pessin. Deze moderne versierselen werden gemaakt van een lichte metaalsoort, „Covart" genaamd, welke gebruikt wordt bij de vervaardiging van interplanetaire raketten. ADVERTENTIE WASHANDEN. RUWE HANDEN.\NINTfflHANotU? Als zelfs het beste afwasmidde! uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dèt doet 'tl U hebt al een tube voor 11,70 bij uw drogist of apotheker. Sfl.H maakt uw handen handcröme jj^^^^p^^pweer gaaf en zacht. Part-time werk Part-time werk waarmee, ondanks de beperkte werktyd, toch een re dely k honorarium kan worden ver diend, is volgens „Elle" een wens droom van veel vrouwen. Zowel van hen die de hele dag werken, als van vrouwen die helemaal niet buitens huis werken. Het aantal part-time werksters neemt niet alleen in Frankrijk maar ook in andere wes terse landen toe. In Frankryk gaan meer en meer verkoopsters, secre taresses, typistes en verpleegsters op deze basis werken. Hun aantal is in de afgelopen Jaren naar schat ting byna verdubbeld. In de Vere nigde Staten is het aantal part-time werkende vrouwen in tien jaar tyds met byna zeventig procent toegeno men. In Zweden werkte enkele jaren geleden dertien procent van de vrou wen op deze basis en hun aantal groeit voortdurend, evenals in Duits land waar vooral in de industrie part-time werkende vrouwen worden aangetroffen. In Engeland heeft by na de helft van de werkende ge trouwde vrouwen een part-time baan, evenals in Denemarken. Zomerstof jes Al is het nog voornamelyk winter mode wat de klok slaat, over de zomerstoffen voor 1970 is al een en ander bekend. De Europese stoffen- fabrikanten beloven ons onder meer klassieke blokdessins in heldere kleuren voor tuniekbloezes, over hemdjurken en broekrokken, en kleu- ADVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... I BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN ran links naar rechts op bij- de foto: Platte ronde schou- s van speciaal gelooid rund met bijpassende sandaal owel door mannen als vrou- gedragen kan wordenf Hïl- Heerlen). Buideltasje met éllen opgezette lakleerrond- met een uni-seks-ceintuur a. Heerlen). Avondtasje van leer in een omhulsel van en schakels (Kamermans, rdam). UTRECHT (GPD) Voor het ko mend voorjaar kozen de tassenont- werpers als devies: tas is gelyk berg ruimte. Zo konden wy constateren by het bezichtigen van de collecties van de Nederlandse lederwarenfa- brikanten die onlans in het Beatrix- gebouw aan de Croeselaan te zien waren. De tasjes waarin alleen een lip penstift en poederdoos paste, heb ben duidelyk het onderspit gedolven. Meer nog dan het afgelopen jaar zyn het de ruime vry sportieve mo dellen die overheersen. Een zaligheid voor de werkende vrouw die er niet alleen haar toilettasje, maar ook si garetten, agenda en pakje brood in kwyt kan. Drie kleuren springen onmiddel lyk in het oog: wit, rood en zwart, lichte kleuren zoals gebroken wit, beige en geel nemen daarnaast een belangryke plaats in. Crushlak en gladlak zyn nog steeds favoriete ma terialen. Een firma uit Oosterhout lanceerde tassen van zogenaamd schorslak, een kunstvezel met een nog grovere kreukel dan crushlak en die dan ook iets duurder zyn omdat er meer materiaal in verwerkt wordt. Inhakend op de cowboy-rage die de Westerns „Easy rider" en „Mid night cowboy" veroorzaakt hebben, stopten byna alle leerfabrikanten tassen met franje in hun collectie. Modellen met kopergarnering zoals knoppen, schakels, riem en gespen blyven de komende lente gehand haafd. De jonge Heerlense ontwerper Jo Kuckelkorn koos een speciaal gelooid rundleer, oliepellami. voor zyn voor jaarscollectie. Van dit doffe stevige leer in roestbruin marron, oranje, geel en rood, liet hy buideltassen met lange hengsels en franje, of opge zette leerrondjes maken, platte ron de schoudertassen met kleppen en vakken en cylindervormige „vakan tie" tassen die ook in canvas uitge voerd kunnen worden. By Kuckelkorn's collectie ontwierp een jonge Amsterdamse leerbewerker ceintuurs van hetzelfde leer met ko pergarnering voor man en vrouw en unisex-sandalen. Ook door de afde ling avondtasjes woei een frisse wind. Voor ruim dertig gulden levert een Rotterdamse leerfabrikant een avondtasje van zwart, goud of zilver leer gevat in een kunstig netwerk van gouden of zilveren schakels. rige Afrikaanse dessins voor over- hemdbl'Dezes, mini jurken en strand- pantalons. Verder allerlei jerseys en stoffen met zyden of linnen effect voor polojurkjes en strandkleding en de aloude madrasruiten voor blazers, chemisiers en pantalons. Kind en TV Zit er teveel geweld 111 de televl- sie-programma's voor de Nederland se kinderen? Ook de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen houdt zich met deze vraag bezig en dat werd aanleiding tot het vormen van een aantal „televisiekykgroepen". samengesteld uit leden van de bond in diverse provincies. Deze groepen keken gedurende een bepaalde tyd. zo mogelyk met kinderen, intensief naar alle kinderprogramma's. Ook de uitzendingen tussen zeven en acht uur 's avonds werden bekeken om dat veel kinderen op dat tydstip nog even mogen blyven kyken. Be halve een lystje van uitzendingen die unaniem als .slecht" werden ge kwalificeerd, kwam ook een aan tal wensen uit de bus. Men wil meer informatieve en doe-programma's die het kind tot zelfwerkzaamheid prikkelen (Oebele, de Verrekyker, Nattehis worden als verbeelden ge noemd). Documentaires over vreem de landen en volkeren zouden moe ten worden uitgezonden op uien waarop kinderen kunnen en mogen kyken. Op middaguitzendingen zou meer tyd moet worden uitgetrok ken voor de zeer i Jonge kinderen. Men gelooft dat er niet zozeer be hoefte is aan meer kinderprogram ma's dan wel aan uitzendingen die ook voor kinderen interessant kun nen zyn. „Playmate" Fotografen en redacteuren van Play boy, het tydschrift voor mannen, dat zoveel mooie blote meisjes fo tografeert, vertellen in Nova een en ander over de ..playmates", de jongedames die geheel ontkleed een dubbele pagina van dit blad plegen te vullen. „Je krygt alle soorten meisjes", zegt een fotograaf. „Som migen vinden het gewoon leuk om hun kleren uit te trekken. Die komen meestal uit het midden-west van Amerika en je krygt ze haast niet meer aangekleed als het foto graferen klaar is. Maar de meeste meisjes doen het voor geld, of om dat ze denken dat het een aanloop kan zyn tot een filmcarrière". Sommige vrouwen sturen foto's van zichzelf; plaatjes van gezellige huisvrouwen in lingerie of panty nylons. lui uitgestrekt op een sofa, in de hoop dat de grote bazen van Playboy hun charmes zullen her kennen. Maar de meeste modellen komen via agentschappen of fotogra fen die geloven dat ze een playmate hebben ontdekt. Trouwpartyen leve ren de grootste oogst op; steeds weer worden nieuwe playmates ontdekt tussen de bruidsmeisjes en de brui loftsgasten. Volgens de Playboy-jon gens is het de kunst om meisjes uit de omgeving van de westkust aan te trekken: in Californië trekt men veel gemakkelyker de kleertjes uit dan in, by voorbeeld, New Yersey. De playmates zyn overigens op papier mooier dan in werkeiykheid. Litte kens en slechte proporties worden dcor geraffineerde camera-opstellin gen verdoezeld, vlekken en sproeten verdwynen onder een dikke laag make-up en speciale lampen geven de huid de vereiste perzikkleur.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19