Tserniks val was onvermi jdelijk Tal van contacten Bonn met Oostblok Missionarissen worden Nigerie uitgewezen ilson ezorgd t'er VS ïonomie Erkennen DDR best mogelijk O INCIDENTEN IN ISRAEL MINDER Duitsland wijkt voor EEG-protest Economische liberalisering alleen parallel met politieke O' VOLGENDE WEEK GESPREK MET POLEN Man met derde hart overleden Britten zouden er de hand in hebben gehad DE LAATSTE TIJD OVER CONTAINERVERVOER Voortbestaan van Mickery Theater nu zeer onzeker OENSDAG 28 JANUARI 1970 PAGINA 9 [Van onze correspondent) T)ON (GPD) In een moge- erkiezingsjaar heeft premier is bezoek aan president Nixon teren begonnen is en nog an- ve dag besprekingen omvat, fjfeld eon zekere propagandis- waardo voor Engeland vooral Ie televLsierepDrtages via de it. srs dan in februari 1968 toen president Johnson bezocht a de devaluatie van het pond Britse besluit om het Verre militair de rug toe te keren t voor de Amerikanen het ensief nog vers in de herin- is er aan beide zijden een ntspannen atmosfeer dan toen. ;ns hebben de president en de r elkaar vorig jaar reeds twee rn Engeland gesproken. Een- n Downingstreet en eenmaal militair vliegveld, m, als altijd behept met een ;ven, hoewel aanstekelijk op- e, arriveert dit keer niet met d in de hand. Integendeel, hy e Amerikanen als een opgeto- ïooljongen vertellen dat Enge- economische sommetjes ein- cloppen. de goedkeurende knikken die mag verwachten wegens zyn financiële economische maat- houden het gevaar in dat lilde voor de Britten een ave effect kan meebrengen indien ik de Verenigde Staten, ge- un eigen economische zorgen op diens tot nu toe bewandel- latiepad zullen volgen, het- >or Engelands nog maar wan- ïerstel rampzalige gevolgen ibben. Want Amerika is En- i grootste klant. >n zou 2>o goed als zeker de huwing laten horen dat al gaande Amerikaanse deflatie de onderontwikkelde derde in het hart zal treffen. Wilson over de Amerikaanse ële plannen te horen krijgt belangrijke factor vormen Ie bepaling van de datum i Britse algemene verkiezin- elke politiek gesproken niet ter dan oktober van dit jaar tunnen worden gehouden, geen twijfel aan dat de ge il vlot zullen verlopen niet zo- nwege de zogenaamde speci- skkingen tussen beide Angel- ie landen, die allang niet i erg speciaal zijn, maar om- op het ogenblik feitelijk wei- jfpumen tuss enhen bestaan. Midden-Oosten werken En- de Verenigde Staten nauw het zelfde is het geval by verlening in Nigerië. ïieuws is echter dat na de swisselingen in Parijs en bepaalde onzekerheden wei meebrengen. Engeland vol- theorie van sommige diplo- waamemers voor Washing- erom als de enig betrouwba- genoot zou gelden, met na- er een Conservatieve rege- het verschiet opduikt. Hoe- over de pro-Amerikaanse die Wilson tegen de eigen ugel in doorzette, geen kla- ADVERTENTIE Oldrich Tsemik: de laatste maanden alleen nog maar ja knikker. (Van onze correspondent) WENEN (GPD) Premier Tser- nik van Tsjecho-Slowakye zal waar schijnlijk vandaag worden gedwon gen af te treden als lid van het Cen trale Partijcomité. Al sinds 1963, dus nog in het kabinet-Lenart, was Ol drich Tsernik als voorzitter van de staatsplancommissie en vice-premier één van de leidende economische ex perts en als zodanig maakte hij al deel uit van de economische commis sie van het Centrale Comité. In de jaren 1966-'67 heeft hij de hervor- ningsplannen van professor Ota Sik voor een liberalisering en een grote re marktoriëntatie van de economie mede helpen verwezenlijken. Sik heeft nu asiel aangevraagd in Zwitserland. Net als Sik stond hij be kend als een tegenstander van No- wotni, als een progressief denkend politicus en reeds toen werd hy als één van de komende leiders be schouwd. Op 8 april 1968 tot minister-pre sident benoemd, stond hy met hart en ziel achter het nieuwe economi sche concept van Doebtsek. Tsernik stond dan ook na de invasie op de lyst van diegenen, die de nieuwe Russische machtshebbers tot iedere prijs uit het partij-presidium en uit de regering wilden verdwijnen. Naar Tserniks motieven om zich desondanks in zyn leidende positie te handhaven en zichzelf langzaam maar zeker tot een marionet te de graderen, kan men slechts raden. Vast staat dat hij in de laatste maanden alleen nog maar een ja knikker is geweest en dat hfj al by het begin van deze winter aan het eind van zijr fysieke morele krach ten scheen te zyn. Datgene, waaraan hij al zijn krachten heeft gegeven, de herstruc- tuering van de nationale produktie cp wetenschappelijke grondslag schijnt hem thans de kop te gaan kosten. Het officiële verwyt, dat ge bruikt wordt om hem tot aftreden te dwingen, luidt, dat het hem niet BONN (GPD) Het Westduits-Poolse gesprek over het wederzijds afzien van geweld begint volgende week donderdag in Warschau. De Westduitse delegatie zal onder leiding staan van staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken Duckwitz. Een twee de staatssecretaris, Brandts adviseur voor Oosteuropese kwes ties, Bahr, reist vandaag naar Moskou om de leiding op zich te nemen van het op 7 december begonnen gesprek over het zelfde onderwerp met de Sowjet-Unie. zal overigens weinig goe den over hebben voor het oppositieleider Heath voor taire macht in Zuidoost-Azië mogendheden. Wilson acht voor Engeland onbetaalbaar idien een paradox omdat de J wacht zouden gaan be- het moment dat de Ame- weggaan. Maar Washington .betrouwbare" Aziatische een militaire aanwezigheid vestigen of te behouden, psychologisch „lekkerder" rmeer Britten, Australiërs ren eveneens in het gebied zouden blijven, is een activist die vaak de fkekt alle pannetjes tegelijk uur te willen zetten, ook als kans is dat er iets aan de kt. Maar het borrelt ten- rat betreft Engelands aan- ijj deEEG. f nse minister van Buiten- iken Maurice Schmnan was ««ons vertrek zeer be'moedi- er valt ook enige beweging M louding tussen Oost en West emen. ontspanning Oost-West be- Londen en Washington het kleine voorzichtige stapjes Aderlijk moeten worden ge- plaats van een grandioze yjie ter handhaving van de To waaraan trouwens toch woruen getornd, gelooft overigens niet, dat ke vaart zal lopen met even- 4 erikaanse isolationistische ten opzichte van Europa, «ft president Nixon er niet ertuigen dat een plotselinge erugtrekking van Ameri- IH oepen uit Europa funeste zou hebben. Londen ver- rjérchts geringe troepenver en in het midden van 1971 militair evenwicht niet zul len. Ook wanneer Ameri- rotere defensie-inspanning W Europese NAVO-bondge- 441 wacht, zou dit waarschijn- voor Engeland gelden. Al- t dat het zijn Europesp de omzwenking van de 1 emec best defensiepolitiek en dwars vervult en zelf in aanmerking komt voor noieie en fysieke verlich- Deze nieuwe stappen in het stre ven naar toenadering tot de Oost europese landen zijn gistermiddag bekendgemaakt door minister van Buitenlandse Zaken Scheel tijdens een gesprek met leden van de bui tenlandse persvereniging in Bonn. De bewindsman verklaarde dat staatssecretaris Bahr ambassadeur Allardt tydelyk aflost als gespreks partner van de Russische minister Gromiko om na de inleidende be sprekingen over te kunnen gaan tot werkelijke onderhandelingen. Waar nemers in Bonn houden inmiddels ook rekening met de mogelijkheid dat Bahr vry plotseling naar het Oosten vertrekt, omdat het gesprek dreigt te verzanden. Enthousiasme Egon Bahr (47 jaar), een voor malig journalist, werkt sinds 1960 nauw samen met Willy Brandt. Als perschef van Westberlijns regeren de burgemeester Brandt kreeg hy indertijd de bijnaam „regerende perschef" vanwege het enthousiasme waarmee hy een betere verstandhou ding met Oost-Europa bepleitte. Een even fervent strijder voor toe nadering tot het Oosten is Georg Ferdinand Duckwitz (65). In de ja ren vyft-ig verliet hy de buitenland se dienst uit teleurstelling over Ade nauer's buitenlandse politiek. Brandt haalde hem terug naar het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Van be tekenis voor het contact met de Po len is dat Duckwitz al in de oorlog naam maakte door zyn verzet bin nen het nazi-regime. Als deskun dige voor scheepvaartaangelegenhe den in de Duitse ambassade te Ko penhagen hielp hij duizenden Deen se joden het land ontvluchten. Voor de contacten met de DDR heeft Bonn vorige week minister Franke van Intern-Duitse aangele genheden als eerste onderhandelaar by Oost-Berlyn aangemeld. Het gaat om contacten die in Bonn als van „intern-Duitse" aard worden be schouwd en slechts bepaalde facet ten betreffen van het buitenlandse beleid. Dit is bijvoorbeeld het geval wan neer Berlyn in het geding komt Berlijn staat onder geallieerde ver antwoordelijkheid en de gespreks partner van de geallieerden in Bonn is de minister van Buitenlandse Za ken. Bcrlij Inmiddels is nog niet duidelijk of door de Senaat <het gemeentebe stuur) van West-Berlyn zelf een ini tiatief zal worden genomen om ook contacten met de Oostduitse regering te leggen. Burgemeester Schütz heeft het afgelopen weekeinde laten weten na Brandt eveneens een brief te zul len schrijven aan de Oostduitse premier Stoph. Hy zal onderhande lingen aanbieden over de Berlynse problematiek. In Oost-Berlyn vindt men nu eenmaal dat de regering in Bonn elke bevoegdheid ten aanzien hiervan mist. Naar verluidt voelen de Westerse geallieerden echter niet veel voor het initiatief van de bur gemeester. Na een vergadering van de Senaat werd gistermiddag mee gedeeld dat een eigen actie pas zal worden ondernomen als Oost-Berlijn zijn bereidheid tot praten heeft ge toond. Verdeeldheid De verdeeldheid die in Bonn over de benadering van de DDR bestaat, is duidelyk gebleken door de reac ties op een interview van Herbert Wehner, fractieleider van de SPD in de Bondsdag, met het weekblad „Der Spiegel". Wehner verklaarde daarin dat besprekingen met de DDR niet zullen vastlopen op de kwestie der volkenrechtelijke erkenning. Hy sluit die erkenning, wanneer zich in de DDR veranderingen voordoen, zelfs niet uit. Gistermiddag stelde staatssecretaris Ahlers, de woord voerder van de regering, zich ach ter Wehner's verklaring. De oppositie van CDU en CSU heeft nu aangekondigd de begro tingsdebatten van komende maand in de Bondsdag te zullen gebruiken om de regering verduidelijking van de Oo6t-politiek te vragen. De kern daarvan zal zyn: is erkenning van de DDR nog altijd uitgesloten? is gelukt de zware economische crisis na de invasie het hoofd te bieden. Nu. een man als Tsernik heeft zich van het begin af aan zeker geen enkele illusie gemaakt over de kansen op een werkelyke sanering onder Hoesak. Hij heeft onder No- wotni van vlakbij kunnen gade slaan waar een centralistisch-eco- nomisch beleid, waar het staatsplan en de kerncyfers alles waren en de vraag op de markt, de consument niets, toe heeft geleid. De totale stag natie van de produktie en de export in de eerste helft van de jaren '60 hebben immers juist de beslissende stoot voor de hervorming en voor de val van Nowotni gegeven. Maar Tsernik weet ook. beter waarschijnlijk dan Hoesak die zich nooit diepgaand voor economie heeft geïnteresseerd, dat een economische liberalisering alleen parallel met een binnenlandse politieke liberalisering verwezenlijkt kan worden. Met an dere woorden, nu er opnieuw een sta linistisch regime heerst, is een fundamentele sanering uitgesloten. Men kan alleen nog met lapmiddelen zien te redden, wat er te redden valt. Die lapmiddelen zyn de laatste we ken al overvloedig door de Tsjecho- slowaakse pers gepropageerd. Ze lui den: terugkeer naar het volledige dirigisme, waarbij de bedryven iede re zweem van autonomie weer wordt ontnomen, een bevriezing van lonen en pryzen en afschaffing van de premies om de inflatie af te remmen, drakonische strafmaatregelen om de produktie op te voeren en zuivering van alle progressief-denkende men sen uit de bedryfsleiding. Twijfelachtig Deze richtlijnen zouden op de van daag begonnen plenaire vergadering van het Centrale Comité als officieel saneringsconcept worden aange nomen. Er schynen hieraan storm- jchtige (interne controverse» vooraf te zyn gegaan, die in werkelijkheid niets anders zijn dan een strijd om de macht tussen Hoesak en de ultra linkse vleugel onder mannen als Indra, Kempni. en Koutski. Maar aangezien over zulke controverses al lang niet meer in Praag, maar in Moskou wordt beslist, is de uitkomst nooit twijfelachtig geweest. Evenmin zyn de consequenties ervan twy- felachtige. Diegene, die de nieuwe oude koers niet voor de honderd procent zullen ondersteunen, zullen hun bie zen moeten pakken. Of een man als Oldrich Tsernik, die één van de grootste aanhangers van de hervor ming is geweest, zon ondersteuning geloofwaardig zal kunnen presen teren, zal op deze plenaire vergade ring moeten blyken. ANNARBOR (Michigan) Reuter» De 44-jarige Gerald Rector, de derde man ter wereld met een „der de hart", is gisteren overleden. Hy kreeg zyn eerste nieuwe hart in maart 1969 overgeplant en op 16 ja nuari kreeg hy weer een nieuw hart. Zij toestand bleef achteruitgaan sinds deze laatste operatie en hy is nimmer meer volkomen by kennis geweest. Rector kreeg een tweede hart ingeplant omdat het eerste in geplante tekenen vertoonde, dat het afgestoten werd door het lichaam van Rector. Schip in brand gestoken Het ruim 2000 bon metende Joegoslavi sche koelschip „Cavtat" dat een la ding gesmokkelde sigaretten aan boord had, is gisteravond v ooi- de kust van Palermo op Sicilië door de bemanning in brand gestoken toen het achtervolgd werd door boten van de Italiaanse douane. Nadat zy de brand hadden gesticht, sprongen de dertig opvarenden in het water. Zy zyn door diverse schepen opgepikt. TEL AVIV (Reuter) Het aan tal incidenten langs de bestandslijn tussen Israël en de Arabische lan den is, evenals het aantal aanvallen van Palestijnse commando's in de bezette gebieden, verminderd, aldus Asiel gevraagd Zes leden van verklaarde gisteren een woordvoer- het balletgezelschap van de Roe- der van he* Israëlische leger. Met mee use stad Timisoara hebben in Italië politiek asiel gevraagd. I name langs de bestandslijn met Egypte is het rustiger. In oktober I was het gemiddelde aantal inciden- j LAGOS (AP) De 32 Ierse mis sionarissen die in Port Harcourt worden vastgehouden en naar Lagos zullen" worden overgebracht zullen bijna zeker uit Nigerië moeten ver trekken. Katholieke gezagsdragers beschuldigden de Britse Hoge Com missaris de hand te hebben in de uitwijzing. De commandant van de derde di visie mariniers, kolonel Obasanjo had de missionarissen het werk on mogelijk gemaakt, ondanks protes ten van een afgevaardigde van de Ierse ambassade. Andere nonnen en missionarissen zyn naar Port Har court overgebracht voor nader on derzoek. De eerste divisie daarentegen had de missionarissen gevraagd te bly- ven en te helpen by de hulpverle ning in dit gebied, ao verklaarde deze zegslieden. Volgens een r.k. woordvoerder be tekent dit dat de missionarissen en nonnen, die werken ten noorden van december. Langs de grens met Syrië ^eit vliegveld Oeli op hun post zul- was er daarentegen een lichte sty- jen blyven, ten minste voor zolang ging van het aantal botsingen: ge- het duurt. middeld zes per week. tegen vier of De r.k. autoriteiten hebben nu vyf december. Het aantal incidenten weinig hoop, dat de 100 Ierse mis- lang de grens met Libanon bleef sionarissen en nonnen die in de ten per week 160, in december 110 en in de eerste twee weken van januari waren er slechts 55 inciden ten per week. Langs de bestandslijn met Jorda nië waren er in januari 50 inciden ten per week vergeleken by 90 in diegenen die in het gebied tu het voormalige Biafra waren en dit^nimmer verlieten; zy die op verlof waren gegaan en naar de Biafraanse enclave waren teruggekeerd; ztj die tevoren nooit ki Niger* waren geweest, maar naar het afgescheiden Biafra waren ge gaan. „Men beschouwde de laatste twee categorieën als illegaal het land bin nengekomen", aldus deze zegsman. .Minder dan 10 van de 100 Ierse missionarissen die in Biafra waren toen dit zich overgaf vielen in de eerste categorie. R.k. autoriteiten zeiden, dat Engelse weerstand tegen de Ierse missionarissen al dateert, van de eerste stappen van Nigerië naar onafhankelijkheid. waarbij de Engelsen de Ierse missionarissen van de Heilige Geest ervan beschul digden de onafïiankeiykheidastryd aan te wakkeren. ADVERTENTIE constant. De commando's in bezet Jordaans gebied hebben ongeveer twee aanvallen per week uitgevoerd, behalve in de Strook van Gaza. waar het gemiddelde op twee per dag ligt. In totaal is volgens de w»oordvoer der het aantal incidenten in 1969 met procent gestegen vergeleken bij voormalige Ibo-staat werkzaam wa ren. uitwijzing zullen kunnen ont lopen. Akkoord Zy zeiden, dat Lord Hunt op een bijeenkomst van hulporganisaties be kend had gemaakt, dat er tussen de (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD> Na een krachtig protest van de zijde van Benelux by monde van de Neder landse staatssecretaris, waarby zich Frankrijk en Italië hebben aangeslo ten, is Duitsland gisteren wel ge dwongen geweest de gereduceerde tarieven van de Duitse Bundes- bahnen voor het containervervoer nog zes maanden te handhaven. Eerst wanneer in die periode een oplossing wordt gevonden voor de problemen van de spoorwegtarieven zal het mogelijk zyn dat de EEG- verordening die de steun van de zes landen aan hun vervoer regelt, in werking zal kunnen treden. De kennelyk door de strijd wat vermoeide staatssecretaris Keyzer sprak gisteravond na afloop van de zitting van de ministerraad van een „aanvaardbaar compromis." Tot voor enige dagen bestond er tussen de spoorwegen van de landen van intercontainer en van Duitsland een reductie-overeenkomst voor de tarieven voor het containervervoer. De Duitse spoorwegen hebben die per 31 januari a s opgezegd en de vervoerspryzen zouden dus gaan worden. Het gevolg zou kunnen zyn dat verladers er de voorkeur aan zouden gaan geven hun contai nerschepen naar Duitse havens te zenden voor het lossen van contai ners met voor Duitse en eventueel verder gelegen steden bestemde goe deren. 1968. In 1968 vond slechts acht pro- Engelse en de Nigeriaanse regering cent van de incidenten plaats langs een bilaterale overeenkomst was ge- de bestandslijn met Egypte, maar sloten, dat de Britse Hoge Commis- in 1969 steeg dit aantal tot 55 pro- sie op zou treden als de enige ver cent. Volgens officiële Arabische communiqués hebben de Israëliërs sinds de juni-oorlog 311 vliegtuigen verloren, terwyl Israël in werkelyk- heid, aldus de woordvoerder, slechts zestien toestellen heeft verloren. Ingrijpen in Belfast Britse troe pen hebben gisteravond in Belfast inbegrepen om een vehetparty tus sen protestanten en rooms-katholie- ken te voorkomen. Een groep van rond 500 protestanten was naar een wyk getrokken waar voornameiyk rooms-katholieken wonen. Op de grens van deze wyk vonden zy daar Britse militairen tegenover zich met de bajonet op het geweer. AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de Stichting Mickery Workshop heeft vandaag voor het eerst het bedrag genoemd, dat nood zakelijk wordt geacht voor het voort bestaan van het theater in Loener- sloot. Dit bedrag groot fl 154.000 is eveneens genoemd by de aan vraag voor een garantiesubsidie bij het ministerie van CRM. Het bedrag is gebaseerd op de pre- hoger sentatie van minimaal 15 groepen en 240 voorstellingen in het theater, alsmede minimaal 10 exposities en of andere activiteiten in de sector beeldende kunst. Op grond van de telefonische ge sprekken met het ministerie naar aanleiding van een noodtele- gram van het bestuur vorige week verwacht men, dat het rijk een aan zienlijk lagere subsidie overweeg. Het bestuur is van mening, dat exploi tatie op basis van enige continuiteit onhaalbaar wordt geacht als het ge noemde bedrag niet in zyn geheel op tafel komt. Niettemin wordt getracht het overleg met het ministerie open te houden. Opnieuw is een dringend tegenwoordiger van buitenlandse hulporganisaties. „Sinds die tyd". aldus de woord voerder. „zijn de katholieke organi saties die 33 van de 96 verbannen artsen en verpleegsters die aan de federale zyde werkten, hebben uit gestuurd. niet in staat geweest om naar de vluchtelingen gebieden te gaan om daar bijstand te bieden. Te gen de plaatselijke organisaties heeft men gezegd, dat men niets samen actiecomité „oude stadskern Het co- moet doen met de katholieke orga- mité wil ageren tegen nodeloos slo- nisatie6 pen in de oude wijken van de Schel- Bij het onderzoek In Port Har- destad en voor een zinvolle restaura- court, aldus deze zegsman, werden tie en gebruik van oude gebouwen de missionarissen in drie groepen en huizen. opgesplitst: Stadskern Antwerpen Een vijf tiental verenigingen heeft zich in j Antwei-pen aaneengesloten in een De komiek Bob Hope uw de leider van een feestelijke bxjeeir- kovist in het Waldorf-Astoria- hotel ter herinnering aan icijlon president Eisenhower. Van links naar rechts: Bob Hope, mevrouw Eisenhower, mevrouw Julie Ei senhower-Nixon, haar echtge noot David Eisenhower klein zoon van wijlen de president) en Susan Eisenhowerzuster t»on David. Aan het diner werden fondsen verzameld voor het Ei senhower Medical Centre. Staking Asturië In de kolen mijn van Asturië zyn gisteren onge veer 2.500 mijnwerkers in staking ge gaan. Juist één dag nadat er een ein de scheen te zijn gekomen aan een i beroep gedaan op de minister alsnog stakingsactie van drie weken. Een gehoor te geven aan het verzoek van j groep r.k. geestelijken heeft in een plaatselijk blad in een manifest haar sympathie met de stakers betuigd, die oorspronkelijk hun actie waren be gonnen uit protest tegen een huns- inziens te lage kersgratificatie. het bestuur om op korte termijn een persoonlijk onderhoud toe te staan alvorens het bestuur zich geroxxi- zaakt zou zien zich uit te spreken voor liquidatie als enige mogelyke oploesuig.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9