PvdA WIL Geleidelijk verhogen tot DE A.O.W. peil van minimumloon 'N FLINK STUK OPTREKKEN Geertsema hoopt dat kabinet blijft zitten Schut denkt aan vergroting van de woningproduktie Rumoer in R.K. Kerk over 5 jaar voorbij elke2efles SiSi-sinas sinas ,Sporttribulle, verdwijnt van tv-scherm ONRUSTIGE AVOND OP AUTOMARKT Pater an Kilsdonk: Nieuwe c.a.o."s voor 900.000 werknemers Arrestaties na mishandeling van politie ct t\ lifter Mario drong paleis binnen: f100,- boete Den Uyl: „Anti-inflatiebeleid dreigt te mislukken JTOBN8DA O S8 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer wil de aow-uitkeringen voor gehuwden in de komende vijf jaar geleidelijk optrekken tot het peil van het netto minimumloon en de overige aow- en aww-uitkeringen even redig verhogen. Mr. Van Lier diende daartoe gisteravond bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken een motie in, die voorziet in een structurele verhoging van de uitkerin gen met 17 procent. Mr. Van Lier vroeg ook om een structurele verhoging van het mini mumloon en wilde de leeftijd waarop men op dat loon recht krijgt, ver lagen tot 21 jaar. Hij wilde ook ge scheiden vrouwen met kinderen een minimum-inkomen garanderen en üun rechte op alimentatie over nemen. Om ook de zelfstandigen, studen ten en gehuwde vrouwen van de wet te laten profiteren, moet naar zijn mening de arbeidsongeschikt heidsverzekering voor arbeiders worden uitgebouwd tot een volks verzekering. Mr. Van Lier vroeg in een motie om de rechten van oude en nieuwe invaliden op uitkering ge lijk te schakelen. De socialist wilde ook snel een definitieve regeling treffen voor het pensioenvraagstuk en vroeg minister Roolvink om een algemene volksverzekering tegen ziektekosten in te voeren als eerste stap op weg naar een nationale ge zondheidszorg met premie naar draagkracht. De loongrens in de zie kenfondsverzekering moet naar zijn 16.000 gulden. Mr. Van Lier zei te vrezen dat het weieens tot na de kamerverkie zingen van 1971 zal kunnen duren voordat de goede verhoudingen tus sen overheid en bedrijfsleven in de loonpolitiek zullen zijn hersteld als ook de Eerste Kamer de loonwet aanneemt. Dat kan vooral in 1971 nog grote moeilijkheden geven. Als het kabinet blijft vasthouden aan zyn standpunt, veroordeelt het zich zelf met vervroegd politiek pensioen te gaan, aldus mr. Van Lier. De liberale mr. Rietkerk toonde begrip voor het feit dat de regering de metaal-cao mat de loon-indexering vooraf heeft goedgekeurd, maar vond het wel nodig dat de SER over deze voor-indexering om advies wordt gevraagd om te voorkomen dat de lasten van de inflatie op een klein deel van de bevolking worden afgewenteld. Hij vond dat hogere lonen en collectieve voorzieningen niet tegelijk uit dezelfde ruimte kun nen worden betaald, maar eerst moe ten worden verdiend. Een structurele verhoging van de aow was voor de heer Rietkerk aan vaardbaar als tegelijkertijd wordt besloten tot beperking van de kin derbijslagen, tot de invoering van een eigen risico in de ziektekosten verzekeringen om de premiedruk be perkt te houden. De socialist Wieldraayer verweet minister Roolvink nog onvoldoen de bedacht te zijn op de sociale ge volgen van bedrijfssluitingen. Het ontslag van 600 man bij K.N.T.U. in Twente bewijst maar weer eens dat nog steeds vooral oudere werkne mers van dit soort bedrijfssluitingen de dupe worden. Drs. Nypels van D'66 stelde bij amendement voor de subsidie voor de beroepskeuzevoorlichting met een miljoen gulden te verhogen. Het debat over de begroting socia le Zaken zal vandaag worden voort gezet. HILVERSUM (GPD» VAR As Sporttribune, het wekelijke zater- dagavoodprogramma. gaat in zijn huidige vorm verdwijnen. De pro-- grammaleiding vond de inhoud van Sporttribune weinig indrukwekkend en heeft het voorlopig geschrapt. Mogelijk is dat Sporttribune na de zomer in gewijzigde vorm terug komt. De VARA zal in plaats hiervan voorlopig uitzendingen van belang rijke sportevenementen verzorgen, waarbij vooral wordt gedacht aan samenvattingen van voetbalwedstrij den uit de Duitse competitie en mo gelijk van Engelse bekerontmoetin gen. De VARA heeft deze bekerwed strijden gekozen om de AVRO, die in het programma Sportpanorama geregeld competitiewedstrijden uit Engeland uitzendt, niet dwars te zit ten. Het is de bedoeling dat de VARA met deze uitzendingen doorgaat tot eind mei. De VARA begint de serie samen vattingen van voetbalwedstrijden zaterdagavond aanstaande van 21.35 tot 22.25 uur met een uitzending van Israël-Nederland, die vanmiddag in Tel Aviv is gespeeld. Commentator is Wim Hoogendoorn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister ichut is niet ongenegen de woning- roduktie voor 1970 alsnog met 2 a woningen op te voeren. Dit erd gisteravond geconcludeerd uit et antwoord van de bewindsman ij de behandeling van zijn begro- mg in de Eerste Kamer. „Ik houd ernstig rekening mee, dat ik dit aar iets meer kan doen binnen het ider van mün begroting", zei mi- ister Schut, die verder op dat mo- teut niet op z'n plannen wilde in- aan. Minister Schut wil verder overleg- iii met het bedrijfsleven om het mpo in de bouw- de gemiddelde auwtijd is thans 14- 'A maand —te irhogen. Hij denkt in dit verband m stimuleringspremies voor aan- aners. Overigens wil minister Schut rst het rapport van het Centraal Sanbureau over de economische ge- Dlgen van opvoering van de wo- agbouw in enkele jaren tot 135.000 140.000 woningen, dat vol- nde maand verschijnt, afwachten. bewindsman meende gisteravond zich niet al bijvoorbaat vast kunnen binden op de conclusies t het rapport. linister Schut toonde zich optimis- Kher over de bouwperspectie- Q voor 1970 dan vorige week. Zo- i de zaken nu staan, komen de 3.000 geplande gereedgekomen wo ngen er in elk geval, zei hij. Het ntal begonnen woningen zal zelfs et sprongen stijgen, voorspelde de uister. De belangstelling in de par- tuliere sector neemt nog steeds toe. 8et PvdA-kamerlid ir. Visser, die een motie om 5.009 woningwetwo- ngen extra had gevraagd ver klaarde later „in blijde ver wachting" te zijn na 's ministers me dedeling over zijn plannen voor dit jaar. UTRECHT (ANP) Het is gis teravond op de wekelijkse automarkt in Utrecht erg onrustig geweest. De politie maakte 34 processenverbaal op, bracht een koopman uit Arn hem naar het politiebureau over en moest politiehonden inschakelen om de rust op de markt voor gebruikte auto's te herstellen. Daarbij liep een Utrechtse chauffeur een honde- beet op. Aanleiding voor deze onrust is het verzet van de handelaren in tweede hands automobielen tegen de nieu we plaats van de automarkt, het terrein van de medio januari ge opende nieuwe Utrechtse veemarkt. De autohandelaren beweren dat de toevoerwegen onvoldoende zijn om het wekelijkse aanbod van ongeveer 2.000 auto's te kunnen verwerken. Tot half januari werd de auto markt op het Veemarktplein aan de Croeselaan gehouden, waar de han del zich in strijd met de bepalingen vaak buiten het afgeschermde ge deelte afspeelde. Op het nieuwe vee marktterrein heeft de politie meer gelegenheid voor een nauwgezet toe zicht. Gistermiddag begonnen de moei lijkheden al, toen processen-verbaal werden opgemaakt tegen enkele au tohandelaren, die buiten het vee marktterrein handelden. HENGELO (GPD) Terwijl er binnen de R.K. Kerk vooral discussies gaande zijn over structuurvraagstukken, geloof ik dat dit eigenlijk smoesjes zijn om de belangrijkste vraag te ontwijken, n.L: hebben wij nog een taal over God. Daarbij moet wel opgemerkt wor den, dat er in zo'n 2000 jaar kerkge schiedenis nauwelijks een periode aan te wijzen is van veranderingen in de liturgische expressie, zoals die de laatste tien jaar in Nederland zijn voogekomen. Dit zei gisteravond pater Van Kils- dornk voor de Volksuniversiteit Hen gelo, waar hij sprak over aardschok ken in de wereld van het religieuze denken. Hij verdeelde dit onderwerp in een drietal hoofdstukken: een merkwaardig snelle overgang van uniformiteit naar pluriformiteit., een snelle verschuiving van hoogker kelijkheid naar laagkerkelijkheid.. en het zoeken naar een nieuwe taal over God. Over het eerste hoofdstuk merkte pater Van Kilsdonk op, dat vroeger alles binnen de R.K.-Kerk precies in regels was vastgelegd, terwijl dit nu duidelijk verandert in een grote re veelvormigheid. De „hoogkerk" noemde hij de groep mensen die niet aan de belijdenis en het ambt-type wil tornen, een volgens pater Van Kilsdonk duidelijk omlijnde groep. Onder de „laagkerk" verstond hij de mensen, die zich o.a. afvragen of de belijdenis in zijn huidige vorm nog wel functioneert. Pater Van Kilsdonk was van me ning, dat vooral de jeugdige mens zich een nieuw waardig systeem schept. Hij voorzag echter dat de huidige heftige reacties binnen de kerk over een jaar of vijf verdwe nen zullen zijn. UTRECHT (ANP) Eind vorige week waren de arbeidsvoorwaarden voor ruim 896.000 werknemers gere geld nieuwe contracten of in meerjarige collectieve arbeidsover eenkomsten, die al in 1969 van kracht waren. Op 21 januari waren CAO's afgesloten voor bedrijfstak ken met fcn totaal 753.475 werkne mers en voor ondernemingen met in totaal 145.266 werknemers, zo heeft het Christelijk Nationaal Vakver bond berekend. Voor de bedrijfstakken bedroeg de gemiddelde loonkostenstijging op ni veaubasis 7 procent. Daarbij komt dan nog 2.6 pet. ten gevolge van arbeidstijdverkorting en vakantieuit breiding. Voor de ondernemingen stijgt het loonkostenniveau met 6,7 pet., plus nog 0.4 pet. als gevolg van kortere werktijden en langere vakanties. De totale gemiddelde loonkosten stijging komt volgens het CNV daar door totnutoe op 6,9 pet., te ver meerderen met 22 pot. ten gevolge van de arbeidstijdverkorting en ver lenging van de vakanties. De kos ten van een indexering zijn voorzo ver bekend in de CNV-berekening voor het maximumpercentage opge nomen. De Amerikaanse ambasi- sadeur John William Midden dorp II heeft Prins Bern- hard gistermiddag een maansteen getoond, die werd meegebracht door de astro nauten van de Apollo 11. De steen weegt 34,1 gram. De steen zal te zien zijn op de Ruimtevaarttentoonstelling, die in de Rotterdamse Rivi- erahal wordt gehouden. V. I. n. r. ambassadeur Midden dorp II. Prins Bemhard en dr. Titulaer, astronoom bij de sterrenwacht in Parijs. DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft vijf personen ingeslo ten die verdacht worden op zater dag 17 januari *s avonds bij de dansgelegenheid De Eekhoorn po litiemannen te hebben mishandeld. In totaal waren 60 mensen in deze affaire gehoord, onder wie 23 getui gen. Er werd proces-verbaal opge maakt tegen 7 verdachten van wie er vijf zijn ingesloten wegens het gezamenlijk plegen van geweld. De politie was te hulp geroepen wegens ongeregeldheden in de dans gelegenheid. Twee politiemannen werden bij het verlenen van assis tentie en het herstellen van de orde zo zeer afgetuigd, dat zij zich we gens verwondingen ziek moesten melden. ADVERTENTIE Neem nu twee grote literflessen SiSi tegelijk mee. Lekker voordelig! AMSTERDAM (ANP) - De 39- jarige Amsterdamse kapper Mario drong op een nacht in oktober vo rig jaar de slaapkamer binnen van de dienstwoning van de opzichter van het Koninklijk Paleis op de Dam met een spuitbusje goudkleu rige autolak. Het was Mario's bedoe ling geweest om het beeld van At las. dat boven op het palels staat, met goudverf te bespuiten. Zo ver kwam hij niet want de opzichter, de heer A. Perfors, greep de indringer kordaat beet en zijn dochter waar schuwde de marechaussee, die het paleis permanent bewaakt. Zij gre pen Mario, die daarna door de poli tie werd overgenomen. De Amster damse politierechter veroordeelde Mario gistermiddag bij verstek we gens huisvredebreuk tot een boete van I 100, dat was vijf tientjes min der dan de officier had geëist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De liberale frac tieleider in de Tweede Kamer, mr. Geert sema heeft gisteravond de hoop uitge sproken dat het kabinet-De Jong tot de Kamerverkiezingen van 1971 zal kunnen blijven zitten en dat conflicten tussen de regeringspartijen zullen uitblijven. Hij zei, dat in de Tweede Kamer in reactie op opmerkingen van de fractie leider van de PvdA, drs. Den Uyl, die ver band zocht tussen de Rotterdamse uit spraken van de liberale fractieleider over de toenemende kans op vervroegde ver kiezingen en het anti-inflatiebeleid van de liberale minister van Financiën, dr. Witteveen, dat naar de mening van drs. Den Uyl volledig dreigt te mislukken. Mr. Geertsema zei dat de VVD zich niet door partijbelang laat leiden. Hij liet blijken zich te kunnen voorstellen dat de Statenverkiezingen tot verschui ving in de politieke verhoudingen leiden, die het nodig maken zich te beraden op de vraag of de Tweede Kamer nog wel representatief is samengesteld. De heer Geertsema vond het overigens zaak geen vervroegde verkiezingen te organiseren zolang er geen stembusakkoorden tot stand zijn gekomen, die de kiezer een werkelijke keuze mogelijk maken. Hij verwierp de stelling van drs. Den Uyl dat de kiezers ook zonder dergelijke akkoorden wel kunnen uitmaken wie het land moeten regeren. „Was het maar zo", aldus mr. Geertsema. „Het zijn nog altijd de partijen, die verantwoordelijk zijn voor de regeerbaarheid van het land". Kritiek De ontboezemingen van mr. Geertse ma in Rotterdam werden door drs. Schmelzer, de fractieleider van de KVP, aan een kritische beschouwing onder worpen. De heer Schmelzer zei verkie zingen geenszins te vrezen, maar toch niet goed in te zien waarom de uitslag van de Statenverkiezingen tot een tus sentijdse kabinetswisseling zouden moe ten leiden. Een kabinet treedt volgens hem alleen af of schrijft nieuwe verkie zingen uit als de kamermeerderheid geen vertrouwen meer in zijn beleid blijkt te hebben. Mr. Geertsema vond de uitslag van de Statenverkiezingen echter een belang rijke indicatie voor de richting waarin zich de gunst van het kiezersvolk be weegt. Hij vertrouwde er echter op dat de uitslag de huidige coalitie een werk bare meerderheid zal blijven verschaf fen. De woordenwisseling tussen drs. Den Uyl en mr. Geertsema vond plaats in het kader van het debat over de regerings verklaring, die premier De Jong gister middag aflegde over de ministerswisse ling op het departement van Economi sche Zaken. De premier liet in zijn zeer summiere verklaring weten dat de be noeming van mr. Nelissen als opvolger van mr. De Block de politieke formule, waarop dit kabinet is samengesteld, niet heeft aangetast. Later zei de premier te vertrouwen dat de inzichten van mr. Nelissen als kamer lid in het beleid van het kabinet geïn corporeerd zullen kunnen worden. De opvattingen van mr. Nelissen zowel als die van het kabinet zijn volgens de pre mier, voldoende waarborg voor canti- nuïteit in het beleid van mr. Nelissen als kamerlid en als lid van het kabinet. Inflatie Drs. Den Uyl greep het debat over de ministerswisseling aan voor een forse aanval op het kabinet-De Jong. HIJ be schuldigde minister Witteveen (finan ciën) ervan de inflatie aan te wakkeren door zijn begroting onvoldoende te dek ken en de lasten naar 1971 te verschui ven. Dat mr. De Block geen heil meer zag in de wijze waarop het kabinet de inflatie te lijf gaat, noemde de fractie leider van de PvdA een loodzware be schuldiging waarover de regeringspar tijen in alle talen zwijgen. „De Block is gemangeld tussen Roolvink en Witte veen", aldus drs. Den Uyl. „Het kabinet heeft hem als een baksteen laten vallen". De fractieleider van de regeringspar tijen spraken hun vertrouwen uit in de nieuwe minister. Zij waren goed te spre ken over zijn eerste optreden. „Soms kan de KVP over verschillende bekwame mi- nlsteriabele figuren beschikken", riep drs. Schmelzer trots uit. De AR-fractie- lelder mr. Blesheuvel noemde de benoe ming van mr. Nelissen politiek gezien een belangrijke versterking voor het kabinet. Hij wees de veronderstelling van de hand dat dr. Grapperhaus voor hem niet acceptabel was omdat minister Witteveen daarmee zijn greep op het beleid zou hebben versterkt. „Wij hadden de voor keur voor Iemand uit de eigen kring", aldus de AR-fractieleider.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7