LUB-redactie heeft niet ian verwachting voldaan Conflict in fractie in besloten kring BUS EN TRAM M. Dubbeldeman 1111 officieel schoolhoofd Prof. Beerling in een commentaar idA HEEFT NU GROSLIJST 'Nooit een mini-rok en nimmer kaas uit het vuistje Maar kijk nu eens in Wassenaar. Besneeuwd Leiden Van nieuwe Apolloschool HETE KOFFIE OVER JONGEN WOENSDAG 28 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE Prof. dr. R. F. BEERJLING (Foto LD /Holvast) (Van één onzer stadsredacteuren) LEIDEN „De heer Vink begrijpt hoewel hij filosofie studeert enige dingen niet of wil ze niet begrijpen", aldus prof. dr. R. F. Beerling, voorzitter van het LUB-stichtingsbe- stuur, in een commentaar op de ontslagaanvrage van de voltal lige redactie van het Leids Universiteits Blad. digde advertenties wel degelijk als advertenties en niet als ingezonden brieven, zoals de redactie voorgaf. Prof. Beerling meent derhalve het recht te hebben om in te grijpen: „Dit heeft niets met de vrijheid van de redactie te maken. Die hebben we vrij genoeg gelaten, misschien wel té vrij". Hij vertelt nog. dat het bestuur na het voorlaatste LUB (waarin hoofd redacteur Hein Vink de sex-adver- tenties aankondigde) een brief heeft geschreven, waarin de redactie werd medegedeeld, dat het LUB niet ten volle aan de verwachtingen beant woordde. „Wij vonden wel dat het blad inderdaad teveel de spreekbuis was van een bepaalde groep die be paalde ideeën aanhangt. Ook von den we, dat er soms taal werd uit geslagen die zacht gezegd disfunctio neel was. de perken te buiten ging". ,3ovendien", stelt prof. Beerling: „De richting die het LUB uitging, kwam het blad niet ten goede. Uit kringen van het wetenschappe lijk korps kwamen talrijke bedank jes. Het blad staat er financieel niet best voor. (Gesproken wordt van een verlies van f20.000 Red.). Het aantal abonnes is aanmerkelijk ge daald. In mijn eigen wetenschappe lijk korps zegt men: „Als je 't een maal gelezen hebt, weet je 't wel, allemaal underground". Met een vergadering van het stichtingsbestuur in zicht (morgen ochtend), staan er volgens prof. Beerling drie mogelijkheden open in deze fase van het LUB: er komt een nieuwe hoofdredac teur. Een besluit dat formeel zonder meer genomen zou kunnen worden, omdat de vorige hoofdredacteur zichzelf op straat heeft gezet. „Maar bedenkt prof. Beerling, „dat is ook zo'n rompslomp en wie heeft er nog zin in om in de redactie te zitten?" totale opheffing van het LUB. Een besluit dat ook tot de mogelijk heden behoort. De financiële situa tie van het LUB is précair een fusie van het LUB met Acta et Agenda. Dat zou het terugdraaien van de klok betekenen. Drie jaar ge leden werden het LUB en Acta naast elkaar gevormd, waarbij Acta een mededelingenblad zou zijn, en het LUB het opiniënerende orgaan van de universiteit. Het is een mogelijk heid. bevestigt prof. Beerling, maar één waar nog niemand zich werkelijk over heeft beraden. „Hij is tot hooofdredacteur be noemd onder bepaalde voorwaarden. Het bestuur van de stichting heeft bepaalde verwachtingen geformu leerd aangaande het karakter, dat het LUB als universiteitsblad zou moeten vertonen". Aan die verwach tingen is volgens prof. Beerling niet helemaal voldaan. „Het LUB zou niet alleen de idee- en van één bepaalde groep moeten lanceren. De redactie moest een breedheid van samenstelling verto nen, dus niet uitsluitend uit studen ten bestaan. Er moest in het LUB discussie worden gevoerd over pro blemen, die voor de universiteit van belang zijn", zo zegt prof. Beerling in een toelichting op die voorwaarden. „Als hoofdredacteur had de heer Vink niets met advertenties te ma ken. Toen hy aankondigde dat hij sex-advertenties dacht te plaatsen, heeft het bestuur van de LUB-stich- ting eenstemmig besloten daar een stokje voor te steken. Ook als de hoofdredacteur zou proberen min of meer gecamoufleerd deze adver tenties in de redactionele kolommen onder te brengen. „Het bestuur" vervolgt prof. Beerling, „staat op het standpunt dat men daarvoor gebruik kan maken van Vrij Nederland en de sex-bladen als Chick, daar zie je nog foto's bij ook". Dit heeft dus niets te maken met inmenging in de redactionele zaken, vindt prof. Beerling. Een inmenging die niet geoorloofd zou zijn, omdat tussen stichtingsbestuur en hoofdre dacteur is vastgelegd dat ieder zich op zijn eigen terrein zou houden. Dat wil zeggen: het stichtings bestuur neemt de exploitatie voor zijn rekening, de redactie stelt de in houd van het LUB samen. Prof. Beerling beschouwt de aangekon- Het Leidse PvdA-„feuilleton" over de uittreding Ie raadsfractie van vier van de twaalf leden wordt een ge il boek. De ledenvergadering er was in zaal Merkel j ravond veel meer belangstelling dan anders besloot op i stel van het bestuur een advies van partijvoorzitter Von- ig en gewestvoorzitter Boerman op te volgen en de „na- houwing op de begrotingsbehandeling en alles wat daar- samenhangt" te behandelen in een op 23 februari te hou- besloten vergadering. lampiosn en slingers was en levendige, vaak rumoerige lering met soms geprikkelde jj aing. De gasten zaten steeds sj op de wip, want telkens kwam aag terug: vergadering open- of besloten? Zij bleef tot het einde toe openbaar. Voor van orde waren aan de orde av»ond. Voorzitter Dirks moest aaien met een luid „partij- partijgenoten, partijgeno te gemoederen kalmeren, vas meer spanning dan vorige mede veroorzaakt door het 'ijat nu ook verscheidene oude- len a&nwzig waren wat ook uit opmerkingen als „vroe- '?f en „jaren terug.Het kost- 'u moeite de zaken gescheiden Aden, het conflict in de hui- fractie en het toekomst beleid licht van het Progressief Ak- advies van de heren Vondeling en Boerman, die verscheidene gesprek ken hebben gevoerd, om de moeilijk heden in de raad in een besloten vergadering te behandelen, schrifte lijk voorbereid met uiteenzettingen en te leiden door een onpartijdige voorzitter. Het had heel wat voeten in de aarde voordat de vergadering besloot gisteravond wel de groslijst voor de komende raadsverkiezing op te stel len. welke zaak eerder deze maand was uitgesteld om het bestuur gele genheid te geven te Informeren naar de PAK-gezindheid van de 78 door de leden gestelde kandidaten. Het advies van Vondeling en Boerman zorgde voor een extra lange discus sie. omdat zij de mogelijkheid open lieten ook deze zaak uit te stellen, omdat er verband is met het con flict. PAK-sezind Het bestuur bestreed dit. omdat de gezindheid ten aanzien van het PAK van vijf fractieleden onder wie de vier uitgetreden en bekend is. Zij hebben immers tegen het Pro gressief Akkoord gestemd, omdat zij niet kunnen meegaan met twee pun ten in de overeenkomst tussen PvdA, PSP, PPR en D'66. Hun namen wel door leden ingediend —kwamen dus niet op de lijst. Van de overige twaalf raadsleden kwam de naam van de heer Hewitt niet op de groslijst voor. De andere zes staan er wel op: mevr. Kerling- Simons, en de heren Van Aken. Van Baaren, Den Dubbelden, Gransch. van der Horst. Van hen heeft de heer Gransch aangekondig niet meer in de raad te willen. Van alle an deren op de groslijst is dat niet be kend. Het bestuur zal dat in de ko mende tijd vragen en naar aanlei ding daarvan de volgorde bepalen, die in een vergadering op 13 maart aan de orde komt. Van de 78 ingediende namen zijn er 67 overgebleven. Naast de vijf fractieleden, die tegen het PAK heb ben gestemd, verklaarden twee zich tegen dit samenwerkingsverband en twee bleken er geen mening over te hebben. Ten overvloede werd uit de vergadering gevraagd naar de'wel in de raad moet komen. opstelling nu ten op-iohte van het PAK van de vijf fractieleden. Eén was aanwezig (de heer Versnel) en gaf als zijn eigen mening dat dit scandpunt niet gewijzigd is. Ei- werd nog uitvoerig gediscus sieerd over *en vraag van het be stuur of het wenselijk is in ver band met de voorbereiding van de raadsverkiezing lijstaanvoerder eer- aer te kiezen. Het bestuur voegde er aan toe, dat het voor de komende raadsverkiezing al niet meer mo gelijk is. maar dat deze mening er dan is voor over vier jaar. Er bleken voor- en tegenstanders, maar toen het op voorstellen en stemming aan kwam, was de vergadering tegen. Parkeergarage In de rondvraag werd de fractie via het bestuur gevraagd naar haar mening over het zaterdag in het, Leidsch Dagblad gepubliceerde plan van Vroom en Dreesmann en een oliemaatschappij om in de Bree straat een parkeergarage te maken. Uit de vergadering kwam een af wijzing van dit plan. Fractievoorzit ter Van Aken deelde mede. dat de fractie er nog geen standpunt over heeft bepaald, maar dat het plan Bij de deftige Nederlandse families duurde het even. Ze zagen de mini rok het eerst bij de dochters van hun tuinlieden en vonden het maar ordinair. Het idee om een stuk kaas met de vingers - stel je voor! - beet te pakken was ondenkbaar. Maar ja, de nieuwe tijd was niet te stuiten. Al gauw waagden hun eigen dochters zich aan de minirok. Toen wandelden hun zoons 's avonds binnen met een forse reep kaas in de vingers. Nu ziet men in Wassenaar douairières met tweed boven de knie en diplomaten met kaas uit de vuist. We willen niet zeggen dat alle klasseverschillen j verdwenen zijn. Maar de kaas- verschillen zeer zeker. Woningnood schept veel ellende De aanleiding tot de zoveelste (re)aktie mijnerzijds, kan misschien gevonden worden in het feit dat persoonlijk gevoelsleven niet is aan te duiden met woord of beeld. Weliswaar beschikt het „Comité Woningnood" over een schat van in formatie, dit neemt niet weg dat wij lang niet alles weten. Inmiddels zijn ons de meest af schuwelijke woningproblemen ter ore gekomen. Wij weten gevallen van miskraam, opname in Endegeest en zelfmoord die alle zijn oorzaak von den in de woningnood. Realiseren wy ons, dat deze on menselijke toestand met 125.000 wer kelijk gebouwde woningen per jaar pas over 42 jaar zal zyn opgeheven? Minister Schut beloofde, dat deze ellende zou zijn opgeheven over 4 jaar er waren al 5 voorgangers vóór hem die dit verhaaltje vertelden (de eerste was in 1948.) Het Leidse col lege van B en W durft cyfers te pu bliceren, welke naar zijn goeddun ken gunstig zijn. Het cijfer van een teruggang van het L.O. bezoek met 5 kan te vin den zyn in het feit, dat onze gemeen te (in de periode '66—'69 is afgeno men met ong. 1400 personen. Een toename van 30 van in Lei den studerenden zou daarmee veref fend zijn, maar we zien voor de rest een toeneming van 15 b.l.o. be zoek. Voor de resterende incidenten(w.o. een Merenwijk bouwen voor de weg trekkende beter betaalden, een aardig argument), maar we zien dat er maar 0,0 Leidenaren van 1—5 '68 tot 15'69 ingeschreven woning zoekenden zijn vertrokken. Daaraan kan ik toevoegen, dat zelfs niemand is overleden die in de te bouwen wo ningen in de Merenwijk, op grond van het huurpercentage terecht zou den wonen Ik zal morgen wel weer een druk ke dag krijgen als ik de mensen, met zelfmoordideeën vraag naar mij toe te komen, ik heb het ervoor over. George of Koos „Comité Woningnood" Witte Singel 18, Rampstad. (Leiden) Tel. 34285. LEIDEN In onze rubriek „Le zers schrijven" van j.l. maandag uitte de heer J. Cornet, Willem de Zwijgerlaan 218 Leiden, onder de kop „Besneeuwd Leiden" zijn bezwaren, dat het personeel van de Plantsoe nendienst niet w>3Tdt ingeschakeld by het sneeuwruimen. Bovenstaand adres is echter niet juist. Teneinde deze bezwaren in een per soonlijk gesprek te weerleggen ver zoekt een personeelslid van deze dienst bekendmaking van het ware adres via de redactie van ons blad. LEIDEN „Er staat u nog veel te wachten", waarschuwde gis teravond wethouder S. Sannes van onderwijs, bij de installatie van het hoofd van de laatste school, die in Leiden Zuidwest wordt gebouwd: de heer M. Dub beldeman. „Het baantje van schoolhoofd is niet eenvoudig. Het hele onderwijs is in bewe ging, van kleuterschool tot uni versiteit." De man die nu hoofd van een la gere school wordt, krijgt veel werk te verzetten, hield de heer Sannes voor. Men staat op het punt het jaarklassen-systeem te doorbreken en aan de vooravond van de invoe ring van de speel /leerklassen. Met veel studiezin en organisatievermo gen moet een nieuw schoolhoofd zich er echter wel door kunnen slaan, dacht de wethouder. Hy meende, I dat de heer Dubbeldeman deze ei genschappen in zich bergt. Wethouder Sannes had het opge zocht in zyn archiefde heer Dubbel deman heeft 12 van de ongeveer 20 Leidse scholen van binnen gezien, al was dat in de meeste gevallen maar voor 'n paar dagen als tijde lijke leerkracht. Hij meende dat het nieuwe schoolhoofd mede gezien de ze praktijk-ervaring, zijn taak wel aan zou kunnen. Nieuwe school De heer Dubbeldeman hoewel een tijd geleden al benoemd werd nu pas officieel geïnstalleerd. Wet houder Sannes vond. dat dit in ieder geval moest gebeuren voordat de nieuwe Apolloschool is afgebouwd. De heer Sannes hoopte, dat op 1 augustus de schooldeuren open kun nen gaan. Rijksinspecteur A. Boogaard wees de heer Dubbeldeman eveneens op de noodzaak om bij te blijven in de ver nieuwing die het onderwijs heden ten dage tekent. Hoofd van de school die het laatst in de wyk wordt ge bouwd, brengt veel zorgen mee, al dus de rijksinspecteur: „Je moet eerst aantonen dat de school niet overbodig is." Met een anecdote schetste hij „het hart voor kinderen" van de heer Dubbeldeman. Het hoofd van de nog in aanbouw zijnde Apolloschool, de heer M. Dubbeldeman, gefotogra feerd bij zijn installatie. deze man, vond hij: schoolhoofd, or ganisator, ODnciërge en inkoper te gelijk. Leerlingen van de school (die nu nog tydelijk is gevestigd in de Ber- lagestraat) uit de vierde en vijfde klas voerden daarna voor de ouders en genodigden de musical „De tijd machine van professor Knap", die gehoord het gulle applaus bij zonder werd gewaardeerd. Musical Namens de vereniging voor het openbaar onderwijs, maar meer als vriend, richtte vervolgens de heer D. Cossee het woord tot de heer en mevrouw Dubbeldeman. De ge meente had het maar getroffen met LEIDEN Een achtjarige jongen heeft gisteravond in de keuken van de ouderlijke woning aan de Ryns- burgersingel een pot hete koffie over zich heen gekregen, toen hij struikel de en tegen het gasfornuis viel. Hij kreeg ernstige brandwonden en is per EHD naar het Diaconessenhuis vervoerd. Na behandeling kon hij naar huis vertrekken. LEIDEN Op verscheidene plaatsen in Leiden wij korv- digden het onlangs aan ko men nieuwe wachthuisjes voor buspassagiers. De fotograaf bracht gisteren het plaatsen van een abri bij de drukke halte op de Boommarkt in beeld. De andere foto geeft een beeld van werk op het Stationsplein, waar in de middenstrook wordt herstraat. De tramrails worden niet zoals velen denken iveggehaald (dit gebeurt pas bij een algehele reconstructie van het plein), maar er wordt aan sluitend aan het werk aan Schut tersveldwegen en Rijnsburgerro- txmde eon rijbaan gemaakt. (Foto'f LDfHolwuéJ

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3