Vdviseur van Kosigin pleit oor beginsel van Rapallo VOO LANG HONGER 1NDER BIAFRANEN 100 miljoen voor softenon- slachtoffertjes Onderdruk vervangt uiteindelijk vuilnisman nu op: Gesprek van prof. Melnikow met „Der Spiegel Stuur jlpaal waarnemer generaal Said Uddin Khan De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog - AANBOD CHEMIE GRUNENTHAL NIEUWSTE SNUFJE OP HET GEBIED VAN DE MIL IEU-HYGIENE JJSDAG 27 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENT" (Van een medewerker) EN HAAG (GPD) „Ik ben voor de beginselen van Ra- Deze uitlating van de man, die geldt als de adviseur Duitse zaken van de Sowjetrussische premier Kosigin, :t dezer dagen sterk de aandacht getrokken. Prof. Daniel nikow van het Moskouse „Instituut voor wereldeconomie nternationale betrekkingen" verklaarde in een interview drie redacteuren van het Westduitse weekblad Der Spiegel hij een voorstander is van tweezijdige verdragen met alle !en van Europa tot het afzien van geweld. En het was in verband dat hij herinnerde aan het vriendschapsverdrag, in 1922 bijzonder onverwachts tussen Duitsland en de Sow- Inie werd gesloten in het havenplaatsje Rapallo aan de aanse Riviera del Levante. trtud heeft het verdrag van lo heel wat opschudding ver let onder de Westelijke idlieden, niet het minst omdat aistei*s van Buitenlandse Za- ie het verdrag ondertekenden tnau voor Duitsland en TSjit- voor de Sowjet-Uniei in die- weken rond Pasen 1922 de entie van Genua bijwoonden, Ój met de Amerikanen, de En- de Fransen, de Italianan en Igen van gedachten wisselden le moeilijkheden rondom de herstelbetalingen die in Versailles aan Duitsland waren opgelegd. In Rapallo (dat sinds 1926 tot de gemeente Genua behoort) ver klaarde de Sowjet-Unie plechtig dat ztf afzag van het in het vredes verdrag van Versailles voor haar en andere landen gereserveerde recht oorlogsschadevergoeding te eisen. De Duits-Russische betrekkingen werden hersteld. Dit betekende, dat Duitsland het toen nog nieuwe com munistische bewind erkende. Boven dien werd op het wederzijdse han delsverkeer het meestbegunstigings- recht van toepassing verklaard. „Rapallo" werd een mijlpaal in de geschiedenis tussen de beide oor logen, omdat beide partijen er voor hen doorslaggevende resultaten be reikten: de Duitsers zagen er de her vatting in van een zelfstandige po litiek in de betrekkingen tussen Oost en West; de Russen doorbraken er het isolement dat de eerste jaren na de revolutie gekenmerkt had. Vreemde vrees' De Russische hoogleraar Melnikow merkte nu o.m. op, dat in de bonds republiek „een vreemde vrees voor Rapallo" bestaat. Volgens de Spiegel verslaggevers doet die vrees zich ech ter niet zozeer voor bü de Duitsers alswel bü hun westelyke buren. Waarop de hoogleraar antwoordde: „Wü willen niet zoiets tls tweedracht teweeg brengen tussen de bondsre publiek en haar Westelyke vrienden". Het interview verduidelükte overi gens, dat de Russen nauw verband zien tussen de door henzelf, door andere communistische landen en door Finland voorgestelde Europese veiligheidsconferentie en de Duitse kwestie. Melnikow betoogde, dat de Westduitsers moeten begrijpen dat het bestaan van twee Duitse staten met verschillende systemen een his torisch feit is. „Al het andere is il lusie". Als „realist" zei hü ervan uit te gaan. dat de huidige bondgenoot- schappen in Europa nog kortere of langere tijd zullen blüven bestaan. Maar hü beschreef voor de vragen stellers als zün ideaal een Europa zonder-blokken. „Ons die is 32 bloei ende ook economisch nauw met el kaar vervl'ochten staten in Europa". Aambeeld Voorts hamerde hü op het aam beeld. waar de Russen tegenwoordig telkens op slaan: dat West-Duitsland de DDR „zonder voorbehoud volken- D aitsnognzepsk nfeetd rnjklaalre v rechtelük moet erkennen" en ook de bestaande grenzen in Europa als gel dig verklaart. Desgevraagd merkte hü op. dat naar zün mening bü een eventuele uittreding van de bondsrepubliek uit de NAVO „de vooruitzichten op boenadering tussen de beide Duitse staten 150 procent beter zouden wor den". Het beraad over een Europees vei ligheidsstelsel zou moeten leiden tot de erkenning van de huidige gren zen, gelüke rechten van de staten, onderlinge beloften tot afzien van geweld en „de verplichting tot collec tieve maatregelen tegen een even tuele aanvaller". „Als de Europese staten op een conferentie van alle Europese lan den besluiten, dat de Verenigde Sta ten moeten deelnemen, zou daarte gen naar mijn mening geen bezwaar zün. Natuurlük zün de V.S. in de hele na-corlogse periode betrokken geweest bij de Europese zaken. Maar misschien is de oplossing van de Eu ropese problemen met de Amerika nen moeilüker dan zonder hen", zo zei hü voordat „Rapallo" ter sprake kwam. De voormalige minister van Financiën Franz Josef Strauss verscheen op een carnavalsfestijn in Welheim als „hippie-fan" de intekenbon voor Naam, adres, woonplaats en uw handtekening niet vergeten en adresseer: Antwoordnummer 214 Leidsch Dagblad Leiden Ueen postzegel plakken DR ANDREW FY ALL) ii.)S (DAILY EXPRESS) „Nigerië zal nog maan- te kampen krijgen .i/an armoede en honger nde mensen in de her- Oost-provincie. Het aanse Rode Kruis en hulpverleningsorgani- mogen dan nog zo hun oen, hun werk zal on- nde blijken te zijn. Bia- jdt honger: het heeft [eld om voedsel te ko- het kan niet wachten en tot de volgende oogst veld staat." andere beschuldigingen teren openbaar gemaakt in x>rt, opgesteld door de verte- diger van de Verenigde Na- rigade-genera al Said Ud- Khan stelt zich volledig "'irmerende verslagen van nationale pers die vorige oorlogsgebied heeft be i-waarnemer, die van 17 tot het voormalige Biafra liste, schrijft in zün rapport het ongedisciplineerde ge- federale troepen, met na- verafgelegen gebieden. Hij van wangedrag, „ondanks dat hoofdofficieren nauwlet- ilen op het gedrag van hun thikten en. waar nodig, Btraffen uitdelen". Volgens zijn op zün minist twee geëxecuteerd wegens roof. tig verwond bij het onder- straf en veel soldaten opgenbaar gegeseld. Khan liter dat van systema- ird geen sprake is. maar stigt hü de berichten over ting van vrouwen. Voorbeelden •apport is ongetwüfeld het gesproken inzake de Bia- westie. Er worden in het ook voorbeelden genoemd: dag zag het Nigeriaanse lis kans in een bepaalde 000 sen te voorzien kopje sojameel. Daarmee beschikbare voedsel voor die dat betekende dat on- 10.000 hongerlüdende Bia- 1 het gebied in kwestie die aan voedsel konden worden I nenlandse problemen op te lossen. Er gaan in de Britse hoofdstad sterke geruchten dat enkele zendin gen hulpgoederen spoorloos verdwe nen zün voordat zü de hongerende Biafranen konden bereiken voor wie zü waren bedoeld. Piloten, die op Lagos vliegen, zün teruggekeerd met beschrüvingen van een to taal gebrek aan organisatie en bijna volslagen chaos op het vlieg veld. Eén van de vliegers uitte de ver denking dat zeven auto's (land rovers.) die hü eerder in Lagos af zette. waren gestolen: „Wü hebben ze vorige week maandagavond afge leverd en toen we woensdag terug kwamen stond er een gewapende wacht bij de andere voertuigen om dat degenen die wü eerst hadden gebracht ontvreemd waren". Nadat, de piloot, Mike Keegan. zün auto's, had uitgeladen is hü naar Oeganda gevlogen om er twintig ton goederen op te halen, die de re gering daar beschikbaar had gesteld. „Toen ik er mee aankwam", zei hü „wilde het Nigeriaanse Rode Kruis ze niet in ontvangst nemen omdat zij geadresseerd waren aan de Ni geriaanse regering. Ik heb uren doorgebracht met praten tegen func tionarissen, die niet de ministe be langstelling hadden en er niets mee te maken wilden hebben. Toen ik donderdagmorgen weer op het vlieg veld kwam stonden de goederen er nog steeds. Tenslotte heb ik ze zelf maar uit het vliegtuig gehaald en ze op het asfalt achter gelaten. Keegan zei, dat piloten uit de he le wereld dezelfde soort moeiljjkhe- den schenen te ondervinden. Hoe groot de voorraden die aankomen ook mogen zün, er lükt nog steeds niet de ministe zekerheid te bestaan over wat ermee gebeurt wanneer zü eenmaal zün afgeleverd. In Lagos wordt gesproken over diefstallen en corruptie op grote schaal. van lieden die zich met voedsel en uit rustingsstukken zouden verrijken, al dus de Engelse verslaggever, die gis teren met piloot Keegan heeft ge sproken. (van onze correspondent) ROERMOND (GPD) De raads leden van de farmaceutische fabrie ken Chemie-Grünentha lin Stolberg hebben opnieuw laten doorschemeren dat de fabrieksdirectie er veel voor voelt de slachtoffers van het thali- domidehoudende slaapmiddel „con- tergan" (in Nederland verhandeld als „softenon* i schadeloos te stellen. Di tkeer van 100 mil.foen gulden. De fabriek had daarvoor al lang ge leden een bedrag van tien miljoen marken gereserveerd. De directie van Chemie-Grünen- thal zou als voorwaarde willen stel len dat alle procedures tegen de on derneming ook het al büna twee jaar durende strafproces moeten worden gestaakt en dat uit de vrij willige schadeloosstelling niet mag worden geconcludeerd dat de onder neming schuld erkent. Gisteren beleefde het strafproces tegen zeven topfunctionarissen van de farmaceutische fabriek in Stol berg de 200ste procesdag. In de rechtszaal werd over het compromis niet gerept. Wel sloegen de verdedi gers en de vertegenwoordigers van het openbaar ministerie elkaar met verwijten over het opzettelük lange rekken van de behandeling om de oren. Algemeen wordt aangenomen dat de behandeling nog zeker 100 procesdagen dat is ongeveer 9 maan den) in beslag zal nemen. In april van het afgelopen jaar heeft het concern in Stolberg ook al zo'n zelfde bericht over een compro mis gelanceerd. De Duitse strafwet legt die oplossing heel wat moeilük- heden in de weg. In de praktük zal het moeilük zün dit proces af te ronden met het betalen van een som geld aan de slachtoffers zonder dat vooraf de schuldvraag wordt vastge- steld. De zeven verdachten allèn ver- antwoordehjk voor de produktie en distributie van het gewraakte slaap middel staan immers terecht on der verdenking van zeer ernstige schuldmisdrijven. De aanklacht ver-, meldt schuld aan het (in veel gevallen zelfs opzettelük) veroorzaken van lichamelük letsel bü volwassenen; schuld aan de dood van een groot aantal kinderen; ir schuld aan het veroorzaken van lichamehjk letsel bü zwangere vrouwen wat de geboorte van een nog groter aantal misvormde kin- deren tot gevolg heeft gehad: ir overtreding van verschillende pa ragrafen van de Westduitse ge neesmiddelenwet. Verlangens Vierhonderd softemon-saohtofferB zijn in het proces mede-aanklagers, maar er leven in verschillende lan den zeker nog enkele duizenden slachtoffers van het geneesmiddel. Tientallen deskundigen uit heel de wereld bestrijden in het proces in Alsdorf eikaars meningen over het verband tussen het gebruik van tha lidomide en de ernstige haast epide mische gevolgen die er tussen 1959 en 1961 aan werden toegeschreven. In Groot-Brittannië heeft het hoogste gerechtshof de fabriek die het slaap middel daar in de handel bracht, ver oordeeld tot het betalen van schade vergoeding aan de slachtoffers. De schadeloosstellingen bedragen daar 125.000 tot 200.000 gulden. De in de Westduitse Bond van Ouders van softenon-kinderen ver enigde en in het proces door mr. Karl Schülte-Hillen vertegenwoordigde mede-aanklagers hebben tot nu toe elk bedrag voor schadeloosstelling van de hand gewezen. Die bond ver langt dat het machtige en lucratieve familiebedrijf Chemie-Grünenthal wordt omgezet in een stichting en dat de baten van de onderneming bhj- vend voor de slachtoffers worden aangewend. (Van onze correspondent) Mannen zijn op de maan geland. Communicatie-satellieten maken het mogelijk, dat men overal op de wereld op een klein glazen paneeltje in zijn huiskamer kon zien hoe die mannen op die verre maan rondstapten. Twee van de vele technische wonderen, die ons leven in deze tweede helft van de twintig ste eeuw zo drastisch hebben veranderd. Bos* iit wordt dat Nigerië niet vee' aandacht aan het rap- Generaal Khan zal beste- len ovei ïeidsuitzending via lanse radio werd gisteren lemaakt. dat de inhoud van pport dan ook niet veel Ivasllkn hebben op de wüze Mgerië bezig is haar bin- rgeliil nu is ireeffl* branding In de Franse Dakke- I Marseille heeft gisteren e kre- jarige kweekschoolleerim% f zelfverbranding het leven als de in de afgelopen tien da- ,e yer-^n nu totaal zes jonge zich door zelfverbranding Jwen gebracht, een van hen euKew it tegen de noodtoestand in *lige Biafra. Wü raken er al aan gewend, dat. de grenzen aan het technisch kunnen j bhjkbaar onbereikbaar zün. Alles kan. Maar lang niet alles gebeurt. Ons j huisvuil bijvoorbeeld voeren we in feite nog op precies dezelfde wüze I af. als we dat eeuwen geleden al1 deden. Toch staat het als een paal boven water, dat er over vüftig jaar (of eerder) geen mannetje meer te vinden laat staan te betalen zal zün, die bereid is urenlang langs de straten te lopen om zware bakken huisvuil om te keren in een walmen de. stuivende vuilniswagen. Voor die logge kar de lucht verontreinigend en het overige verkeer hinderend zal in onze straten dan trouwens geen plaats meer zijn. Het kan heel anders. En veel beter. Alleen moeten we bereid zün ook op dit gebied iets geheel nieuus te aanvaarden. En er de kosten bü op de koop toenemen. Kosten, die overi gens op lange termün lager zullen blüken te zün dan het elk jaar weer duurder wordende apparaat van onze reinigingsdiensten. Dat het anders kan wordt momen teel in Zweden maar ook in het Westduitse Hamburg aangetoond In Zweden wordt de in, aanbouw zünde Stockholmse satellietstad Sundbyberg bü wüze van proef voorzien van een afzonderlük rioleringsstelsel voor huisvuil. Naast de normale riolerings buizen dus afzonderlüke buizen, waar het huivuil door verdwünt. Iedere bewoner gooit zün afval in een stortkoker en er hoeft verder nie mand meer naar om te zien. In Ham burg verkeert iets dergelijks in staat van voorbereiding. Pneumatisch Het systeem is een Engelse vinding. Het wordt in Zweden aangelegd door het Britse ingenieursbureau B.V.C. en het is niet eens zo'n technisch won der. Er wordt namehjk heel simpel ge bruik gemaakt van pneumatische krachten. Een luchtledig aan de ene kant, een hoge luchtdruk aan de andere. Een buizenpost. al tiental len jaren in grote bedrüfsgebouwen doodnormaal werkt niet anders. Het BVC-systeem zonder in al te technische details te treden werkt zo: het huisvuil valt via de stortkoker. die in elke woning een opening heeft, naar beneden en komt terecht in de rioolbuis. En door de geweldige luchtverplaatsing wordt het met enorme snelheid weggebla zen naar het eindpunt. Dat eindpunt ls een automatisch werkende verbrandingsoven. Die na tuurlük wel zodanig is geconstrueerd, dat het ons moderne huisvuil (ook de plastics) grondig kan vernietigen. En die bovendien de capaciteit heeft om een elektriciteitscentrale aan te drij- ven, die de woonwük van stroom kan voorzie»i. In dit „verbrandingshuis" staan turbines opgesteld, die voor de pneu matische kracht zorgen. Hun capa citeit kan worden afgesteld op een vuiltransport over 2% kilometer <of, bü iets meer vermogen over vier ki lometer). Wanneer de installatie dus in het hart van de woonwük wordt opgesteld, kan een gebied van vüf tot acht kilometer in doorsnee wor den bediend. Een elektronisch systeem zorgt er voor dat niet tegelükerrijd alle in- worpluiken in een stortkoker kunnen worden geopend. Dan zou er name- 1 lijk teveel luchtdruk verloren gaan. Maar wie gooit er precies op het zelf- de moment als zün buurman iets in j de vuilnisbak? Als een veertje De kracht van de luchtdruk is on voorstelbaar groot. Bü de ontwikke ling van het systeem heeft men proe ven genomen met het in de rioolbuis werpen van zeer zware voorwerpen Een zware auto-accu, die door een stortkoker in het riool verdween, werd daar als een veertje doorheen geblazen. Twee van de drie turbines zün voortdurend in bedrijf- De derde wordt automatisch ingeschakeld wan neer een zodanig zwaar voorwerp in de buis is gekomen, dat meer kracht is vereist. Natuurlük zou het aanlegggen van een dergelük rioleringssysteem in oude steden enorm kostbaar zün. Bü de bouw van nieuwe woonwüken of satellietsteden kan het echter gelyk gebeuren met de aanleg van het nor male rioolstelsel. Dat gebeurt dus thans in Sundy- berg. Zoals het eventueel ook zou kunnen in büvoorbeeld Zoetermeer. Er is echter één verschil. In Zoeter meer zou het de lasten van de ge meente zodanig verzwaren, dat men er zelfs al zou het op de lange duur de kostbare reinigingsdienst overbodig maken eenvoudig niet aan kan beginnen. Want Nederlandse gemeenten zijn straatarm. In Sundbyberg (als gemeente mis schien ook wel arm) is het vuilnis rioolstelsel echter een proefobject van de Zweedse regering, die zaken als milieuhygiëne en algemeen wel- zün als nationale zaken beschouwt. En daar investeringen tegenover wil stellen. Zo ver zal het in ons land ook nog wel komen. Al zou het alleen maar noodgedwongen zün. Want geen zin nig mens zal geloven, dat er over vüftig jaar nog vuilnisauto's door onze straten rüden en mannen zware emmers in die auto's moeten leeg- storten. Dat kan eenvoudig niet. Het Een schets van het Ham- burpse project Centraal de vuil- verbrandingsinstallatie met de turbines. De zwarte lijnen geven de weg aan die het vuil moet af leggen. is nu al bespottelük. Laat staan in het jaar 2020. Eerder is het mogelük, dan in dat Jaar het vuilni6riooi al weer antiek is.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9