Cees Varkevisser zoekt Katwijkse klederdracht Krekelplaag in De Zilk Buclelse moordenaar nog meer op kerfstok? Samenwerking Snelheids beperking KOUDEKERK%RUN Hazerswoude krijgt een jeugdraad IETS VAN HET OUDE MOET BEW AARD BLIJVEN PvdA, PSP, PPR u Zuid-Holland deel van Hoogewaard in Stella Maris zong voor bejaarden Titel voor Ashe Museumbezoek met prof. Hoenderdaal WK9DAO 2T JANTJAJW 1^70 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S (Door Cees Combee) KATWIJK AAN ZEE Cees Varkevisser (23) weet heel veel van klederdrachten. Hij is er „weg" van. Deze geboren en getogen Katwijker staat er mee op en gaat er mee naar bed. Het bestuur van het Genootschap „Oud-Katwijk" heeft hem niet voor niets benoemd tot commissaris voor de kleding- en sieradencollectie, die deze zo populaire en bijna 750 enthou siaste leden tellende vereniging rijk is. Varkevisser is ook de man, die een zeer belangrijk aandeel had in het tot stand ko men van de door de filmende gemeenteambtenaar Jan van der Plas vervaardigde kleurenfilm „Herleefd verleden". Deze avondvullende kleurenfilm beleeft 19 maart de première. Cees Varkevisser Is een bescheiden man. Toen wij hem in zijn ouder lijke woning pa en ma zyn al even enthousiast bezochten was hij maar moeilijk aan de praat te krijgen, ,,'t Is niets bijzonders wat ik heb gedaan op dit gebied. Ook niet het werk voor de film over oud- Katwijk. Wanneer ik niet zoveel me dewerking had ondervonden, was er niets van trecht gekomen", zegt hij heel bescheiden. In Katwijk weten ze beter. Ze weten, dat de „jonge" Cees, de man is geweest, die er voor heeft ge zorgd, dat al die figuranten er kwa men als er opnamen gemaakt moes ten worden. Ook. dat hij het is ge weest, die Katwijkse dames achter de naaimachine heeft doen plaatsne men om voor die figuranten oude kledingstukken getrouw na te maken Honderden uren zijn daarin gaan zitten. Door/,ettertje Maar doorzettertje Cees heeft het 'm geflikt. Ze zeggen in het zee dorp: Wat hij in zijn hoofd heeft zitten, zit niet ergens anders en als Cees er zich voor inzet, dan komt het voor elkaar. Mevrouw W. Varkevisser- de Rid der behoeft beslist niet te zeggen „Het zal je kind maar wezen, het zal je kind maar zijn. Ze heeft met haar zoon plezier, dat alles, wat die kledingstukken en sieraden voor de film betreft, zovlot is verlopen en ze heeft er zelf ook haar steentje toe bijgedragen. Trouwens vader Varkevisser blijft ook niet achter. Ook hij leeft voor „Oud-Katwijk"! Na een (voortreffelijk) kopje kof fie een „bakje doen", zeggen ze in het vissersdorp en wat gepraat over al dat oude, dat verdwijnt of op het punt staat te verdwijnen, sta Cees Varkevisser op zijn praatstoel. Hij vertelt, dat hij van jongs af aan interesse heeft gehad voor kleder drachten. Foto's, ansichtkaarten en tekeningen van in klederdracht ge stoken mensen boeiden hem. In zijn verzameling kan men er naast uit Katwijk vinder, uit Scheveningen, Urk, Zeeland en noem maar op. Met me de-verzamelaars legde hy ruiltjes, waardoor zijn collectie steeds maar groeide. Cees Varkevisser bescheiden: Drie jaar geleden 2 januari 1966 ben ik lid geworden van „Oud-Kat wijk". Gewoon omdat ik van harte kon instemmen met de doelstellin gen van dit genootschap, dat juist een dag voordat ik lid werd het le venslicht zag. Dat doel is: de her innering aan het verlden van de ge meente Katwijk te bewaren. Lang zamerhand nam ik actief deel aan de activiteiten van „Oud-Katwijk", hetgeen resulteerde in mijn aan deel in de film. Daarom heb ik het ook te danken, dat ik nu benoemd ben tot commissaris voor de kleding en sieradencollectie". Hoe is da, met dde klederdrach ten eigenlijk begonnen? Varkevis ser: In november 1968 was er in het bejaardencentrum Salem een avond voor het inwonende personeel en toen werd er een voordracht in Katwijkse klederdracht gehouden, 'k Was er helemaal weg van. 'k Zei toen tegen Jan van der Plas kun nen we rond die oude dracht geen film maken. Natuurlijk, zei Jan, ik film wel. als jij maar voor de rest zorgt. Akkoord was mijn antwoord, mij daarbij niet realiserende, dat er zoveel werk aan vast zou zitten. „Oud-Katwijk" was direct enthou siast en wilde de kosten dragen. Zo zijn we begonnen en.we hebben het karwei, ondanks veel moeilijk heden, tot een goed einde gebracht. 'k Geloof wel, dat deze kleurenfilm zal aanslaan. 't Is allemaal heel gemakkelijk ge zegd. Er komt echter heel wat kij ken voor alles gereed is voor het maken van opnamen: een kerk dienst in de Oude Kerk, een doop- gang, boeten op het veld, een brui loft in het huisje van Aaitje Klok aan de Zuddstraat, de badscènes van rond 1900 enals hoogtepunt een ouderwets koninginnefeest. Voor waarde was dat alles in kleder dracht geschiedde. Er „zat" natuur lijk hier en daarnog wat kledij, doch er moest ook veel bijgemaakt wor den om alle figuranten echt te kle den. Fantastisch Cees Varkevisser daarover: Fan tastisch die medewerking. Toen onze plannen bekend waren, kwamen ze van alle kanten naar me toe met de mededeling wel te willen helpen. Er werden kledingstukken en siera den aangeboden aan het genoot schap, er waren heel veel dames die wilden assisteren bij het maken van de kledij en er kwamen aanbiedin gen voor het beschikbaarstellen van de requisieten (van paard en wagen tot wieg en doopjurken). Ook de her vormde gemeente is ons zeer behulp zaam geweest door het beschikbaar stellen van de oude kerk voor de doopgang en de kerkdienst, waarin ds. Bouman voorging en waarin de heer L. van Beelen als voorlezer fungeerde. 'k Zou heel wat namen kunnen noemen, vervolgt Cees de kleder drachten specialist. Misschien zou ik er dan enkele vergeten. Voor één wil ik een uitzondering maken. Op een gegeven moment moesten er kanten mutsen worden gewassen. Geen nood, zei iemand tegen me, ga naar mevrouw Remmelzwaal- van der Marei aan de Tademastraat, die wil vast wel helpen. En ja, deze 82-ja rige Katwijkse was direct bereid te helpen. Ze heeft alle mutsen gewas sen en gesteven, zodat ze er weer als nieuw uitzagen. Er zijn nog maar weinig Katwijksen die dat kunnen Wat ga je nu na de film doen? Dat is nogal vanzelfsprekend, merkt Varkevisser op. Ik ga werken aan de verzameling van „Oud-Katwijk" en zal zoveel mogelijk oude kleding stukken in mijn bezit proberen te krijgen en natuurlijk ook gouden Mevrouw Remmelzw aal-V an der Marei (82) heeft getoond een mutsenspecialiste van formaat te zijn .Zij heeft met grote zorg de honderden mutsen geioassen en gesteven. Een iverkje, dat nog maar weinig dames in Katwijk haar kunnen nadoen. (Foto LD/J. v. Duijn, Katwijk a. Z.) HAZERSWOUDE - Tijdens een openbare vergadering, op donder dag 12 februari acht uur zal, in het gemeentehuis de jeugdraad worden opgericht. Uitgenodigd voor deze bijeenkomst zijn: burgemeester en wethouders, de bestuursleden van al le jeugdverenigingen, de vertegen woordigers van de sportraad en de besturen van buurt- speeltuin-, cul tuur- en ontspanningsverenigingen. Tijdens een vergadering op 3 juni 1969 kreeg de werkgroep jeugdwerk de taak, om de voorbereidende werk zaamheden voor haar rekening te ne men betreffende de oprichting van een jeugdraad. Uit de werkgroep is een commissie van deskunsigen ge vormd. die de conceptstatuten heeft samengesteld. Deze zullen op de ver gadering van 12 fecruari ter bespre king worden aangeboden. Doel van de te vormen „Stichting WEERT (GPD) De gerechtelij- I ke politie van het parket in Hasselt ral vandaag in Weert de 17-jarige Harry H. uit Budel. die vorige week het 16-jarige meisje Lenie van Deur- sen uit Hamont met een spiegeltje de keel afsneed, verhoren over de in de nacht van 2 op 3 september vorig jaar gepleegde moord op een 22-jarig meisje in Leuven. De 22-jarige Roberta Meys werd toen, naakt en gewurgd, gevonden In een akkerland, vlak bij haar ou derlijke woning aan de rand van Leuven. Het meisje had 's avonds een cursus bezocht en na afloop met enkele vriendinnen nog koffie ge dronken in de stationsrestaura tie van Leuven. Daarna ging zij met de fiets naar huis. Samen met vertegenwoordigers van het parket in Den Bosch gaan de Hasseltse politiemannen van daag in Weert, waar Harry H. is in gesloten, na of de Budelse jongen iets met deze m<:>ord te maken kan hebben. Zij zullen ook nog bij de werkgever van Harry, aanne mer Seutens uit Hamond, moeten onderzoeken of Harry begin septem ber aan een karwei in of bij Leuven heeft gewerkt. De jongen zelf heeft al een aan deel in deze moord ontkend. Het is nog niet bekend of de aanwijzingen van de gerechtelijke politie sterk genoeg zijn om Harry H. ook voor de moord op Roberta Meys in staat van beschuldiging te stellen. Jeugdraad Hazerswoude" is. het jeugdbeleid te bevorderen. Zij tracht dit, aldus de conceptstatuten te be reiken door: overleg en beraad over de plaatselijke jeugdsituatie inven tarisering van de bestaande jeugd- voorzeningenadvies aan gemeente lijke overheid, particulier initiatief en plaatselijke organen op het ge bied van het welzijn; stimulering van jeugd- en jongerenwerk: coördinatie van plannen en werkzaamheden op het terrein van het plaatselijk jeugd- en jongerenwerk; verstrekken van informatie en voorlichting: overleg met de jongeren; uitvoering en be heer van objecten. Het bestuur zou moeten bestaan uit drie leden uit het gemeentebe stuur, zes leden uit rk, Nederlands hervormd en' Gereformeerd jeugd werk, zes leden uit andere vereni gingen. Cees Varkevisser (23) in Kat wijkse klederdracht. Hij heeft gezorgd voor de aankleding van de kleurenfilm Herleefd verle deri" en doet als commissaris voor de kleding^ en sieradencol lectie belangrijk werk voor het Genootschap „Oud-Katwijk". (Foto LD/J. v. Duyn, Katwijk a. Z.) hoofd- en oorijzeirs. parelspeden, 4- 5-snoerige halskettingen van gra naat kralen met gouden slot en gou den oorbellen. Trouwens er is nog veel meer, wat. myn belangstelling heeft en ik weet, dat veel van die waardevolle voorwerpen in het be zit zijn van Katwijkers .Ze kunnen er mee bij mij terecht. Niet voor mij zelf, doch voor het genootschap „Oud Katwijk". DEN HAAG (GPD) De provin ciale afdelingen van de PvdA, PPR en PSP in Zuid-Holland zullen geza menlijk optreden bij de statenver kiezingen in maart. Het is de bedoe ling tot één fractie te komen. De drie groeperingen zullen wel met aparte lijsten de verkiezingen in gaan. PvdA, PPR en PSP in Zuid- Holland omvatten ruim een kwart van de landelijke ledentallen der drie partijen. Het samenwerkingsverband, dat al volledig door de PvdA is goedge keurd, is bijzonder snel tot stand ge komen. Verwacht wordt dat ook de PSP akkoord kan gaan, omdat het niet tot een officieel Progressief Ak koord (PAK) is gekomen. De eigen identiteit van de betrokken partijen blijft bewaard. Een van de eisen die de nieuwe combinatie stelt is, dat zij, als zij de meerderheid van de zetels in provinciale staten behaalt, ook de meerderheid in Gedeputeerde Sta ten krijgt. WASSENAAR In het Jeroenhuis is tijdens een ontspanningsavond van de Katholieke Bond van Be jaarden in Wassenaar de zangvere niging .Stella Maris" onder leiding van de heer Ad de Groot opgetre den. De drukbezochte ovand werd geopend door voorzitter G. A. van Leijenhorst, die o.m. begroette het bestuur van de Algemene Bond van Bejaarden, waarmee een goede sa menwerking ontstaat, pastoor Went- holt, de geestelijk adviseur, en de dames Van Zanten en Van Ruth, leidsters van de twee Wassenaarse be jaarden koren Stella Maris bracht gisteravond een zeer gevarieerd programma. Omdat het de bedoeling was geweest deze avond wat dichter bij Kerstmis te organiseren, ademde het eerste deel van het programma de kerst sfeer. Na een pauze voerde Stella Maris, aan de piano begeleid door de heer A. Beuk, een drietal koren uit „Die Jahreszeiten" van Haydn uit, het lentekoor, het jachtkoor en het wijn koor. De avond werd besloten met een zestal liederen van Orlando di Lasso, Heinrich Isaac en Felix de Nobel. Vooral de twee laatste Ne derlandse liederen, Schotse trye en Ik heb mijn wagen volgeladen, oogs ten bij de bejaarden veel succes. De heer Van Leijenhorst sprak aan het slot van de avond een welver diend dankwoord aan dirigent en koor. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Sinds enkele dagen is in Koudekerk voor het gedeelte Hoogewaard van de brug op de grens met de gemeen te Alpehn aan den Rijn voor mo torvoertuigen een maximumsnelheid ingevoerd van 60 km. per uur. Tot voorheen mocht men dit weggedeel te tot de bebouwde kom (een paar honderd meter westelijk van de be- tonfabriek van Bos en Zn.) met ongelimiteerde snelheid rijden. Het gemeentebestuur is van me ning. dat het gezien de talrijke uit ritten van de industrieën, die op de Hoogewaard utkomen, verplicht was ten behoeve van het verkeer in te grijpen. Het gemeentebestuur is tot de nog al wat ongebruikelijke snelheid 60 km/u overgegaan, omdat men zelfs een snelheid van 70 km/u nog te hoog vond. Voor zover bekend wordt deze snelheid van 60 km per uur nog in geen enkele gemeente in de Rijnstreek toegepast. De klaver jas vereniging „Sport na Arbeid" Noordwijk speelde een competitiewedstrijd, waarvan de uit slag als volgt luidde: 1. M. de Rid der 5260 p. 2 W. P Smit 5065 p. 3. Harry Slagwyn 5006. Waarschuioingsborden aan de grens van de gemeenten Kou dekerk en Alphen aan den Rijn. (Foto Leidsch Dagblad) SYDNEY (ANP) De Ameri- kaan Arthur Ashe is vandaag in Sydney winnaar geworden van dt heren enkelspeltitel van de open Australische tenniskampioenschap* pen. In de in motregen gehouden eindstrijd versloeg hij de Australiër' Dick Crealy met 64, 97, 62, Crealy had in de halve finale de Britse prof Roger Taylor verslagen, De Australische Margaret Court veroverde voor de negende maal de titel bij de dames door in de finale gemakkelijk van haar landgenote Kerry Melville te winnen. De cij« fers waren 63, 61. Ashe verdien» de met zijn zege f 12.000. Ook de eindstrijd van het dames- dubbelspel was een geheel Australi sche aangelegenheid. De titel ging naar Margaret Court en Judy Te- gart-Dalton die de combinatie Kerry Melville-Karin Krantzcke met 61, 63 versloegen. LEIDEN Prof. dr. G. J. Hoen derdaal verzorgt vrijdagavond 8 uur een speciale rondleiding door De Lakenhal, waai* de tentoonstelling 350 jaar Remonstrantse Broeder schap" wordt gehouden. Moboetoe in Lagos De Kongo lese president Moboetoe is gisteren in Lagos aangekomen voor een twee daags staatsbezoek. Hij heeft eerst een bezoek gebracht aan president Bongo van Gabon. Moboetoe. het eerste staatshoofd dat een offi cieel bezoek aan Nigerië brengt sinds het einde van de burgeroorlog, zou volgens welingelichte bronnen de breuk tussen Gabon en Nigerië trachten te helen. De twee landen zijn elkaar vijandig gezind, wegens de steun van Gabon aan Biafra. (Door Jan Westerlaken) DE ZILK/NOORDWIJKER- HOUT Bewoners van het buurtschap ,,De Zilk", in de ge meente Noordwij kerhout, hebben te kampen met een krekelplaag. Overdag hebben zij zo goed als geen last van de dieren, maar 's nachts liggen zij wakker, om dat de krekels dan het hoogste lied zingen. De buurtbewoners weten er geen raad meer mee. De dieren zijn soms wel drie tot vier centimeter groot en springen in alle woningen rond. In augustus van het vorig jaar is het allemaal be gonnen. Maar toen werd er niet zo heel veel aandacht aan besteed. De krekels bezorgden de mensen in dit stadium geen overlast. Enkele maan den later, in november, was het voor de „Zilkers" bijna niet meer uit te houden. Als zij 's avonds naar de t.v. keken klonk het getjilp boven het geluid van de beeldbuis uit. Ten einde raad hebben zij het gemeente bestuur een brief geschreven waar in zij een beroep op burgemeester en wethouders deden de beesten te verdelgen. Mevrouw H. W Sanders-Aalders: „We hebben geprobeerd met gif mid delen de krekels te doden, maar dat lukte niet. Ja, we verjoegen ze wel. maar een dag later hoorden we dat de buren er weer een paar hadden gevangen. Op deze wijze verjoegen we ze alleen. Het is in huis een vie ze bedoening. Ze springen in de gootsteen, in de wasbak, in het toilet en noem maar op." „Ik durfde er eerst niet met mijn buren over te spreken. Je weet hoe buren over te spreken. Je weet hoe dat gaat als je ongedierte in huis hebt, dan houd je dat liever voor je zelf. Het lekte tenslotte toch uit en toen kwamen we te weten dat de he le buurt er door werd geplaagd." „Op de brief, die wij 9 december aan het college richtten, is in het ge heel niet door het gemeentebestuur gereageerd. Mijn man heeft toen de burgemeester gebeld. Deze verwees hem echter naar de woningbouwve reniging St. Antonius van Padua, onder wiens beheer de woningen staan. Ook hier kregen we echter nul op het request." Pantoffelheld Mevrouw Sanders toont een van de door haar onschadelijk gemaakte krekels. Foto LD/Holvast) „Het is bij ons nog niet eens zo erg. Een buurman, die schuin achter ons woont, ving er op één avond maar liefst vijftien. Hij maakte ze alle met een pantoffel onschadelijk Wie ons hiervan moet afhelpen weet ik niet. Of het nu de gemeen te of de woningbouwvereniging is, doet er eigenlijk niet veel toe als er nu eindelijk maar eens iets gebeurt" „St. Antonius van Padua is name lijk wel tegen ongedierte verze kerd. Maar over krekels schijnt er niets in de polis te staan. Iemand van de verzekering, die poolshoog te kwam nemen, beloofde wel dat er iets aan gedaan zou worden. Sinds dien hebben we nog niets van hem gehoord." Toen *"ij de voorzitter van de wo ningbouwvereniging, de heer J. J. Duivenvoorden, trachtten te berei ken bleek deze afwezig te zijn. Burgemeester H. J. M. Bosnia was wel bereid hierover iets te zeg gen. „Ik geloof dat het allemaal niet zo heel erg is. Ook in mijn ambts woning springen enkele krekels rond. Maar dat is toch geen aanlei ding om direct naar de gemeente te gaan en te vragen of zij deze dieren willen bestrijden? Ik heb er vrywel de hele zomer last van gehad. In eens waren ze echter verdwenen. Met gifmiddelen ben ik de krekels te lijf gegaan maar dat hielp bij mij ook niet." „Als er nu bijvoorbeeld eens een waterleiding zou knappen dan zou den deze mensen recht van spreken hebben. Moet de gemeente hier wel wat aan doen. Wat heb ik er in he melsnaam mee te maken? Het eni ge dat ik voor deze mensen kan doen is de Landbouwhogeschool in Wageningen bellen om hier een op lossing te vragen. De enige erva ring die ik heb met het bestrijden van ongedierte is dat er vroeger met blauwzuur werd gewerkt. Dan moeten de woningen worden dicht geplakt en zullen de bewoners hun huizen uit moeten." Slagvaardig Noordwijkerhouts eerste burger toont zich slagvaardig. Hij vraagt het telefoonnummer van de Land bouwhogeschool op en gaat aan het bellen. Na enige telefoontjes komt hij bij de dienst voor verdelging van ongedierte. De heer Berger van de ze dienst adviseert hem eerst de bron op te sporen en daarna de hoofdinspecteur van milieuhygiëne te waarschuwen. Tevens moet hij enkele levende dieren aan deze dienst opzenden, zodat zy een mid del kunnen produceren om de kre kels te vernietigen. Daarna kan men de dieren effectief „de nek om draaien." Men dacht dat de bron bakkerij Pompe wel eens zou kunnen zijn. Toen wij hier een bezoek brachten bleek dat dit onmogelijk is. De bak kerij is minstens vijfhonderd meter van de „geteisterde" huizen gelegen en met de kou gaan de krekels be slist niet de straat op. Woordvoer der bakkerij Pompe: „Als het nu zo mer zou zijn dan zou 't niet zijn uit- Burgemeester H. J. M. Bol ma in gesprek met de afdelini bestrijding van ongedierte de Landbouwhogeschool in Wfl'] geningen. (Foto LD/Holva gesloten dat de dieren een dergelü' ke afstand overbruggen. Maar nu üj dat gewoon uitgesloten. Het vree® de is dat het woonhuis by de bal rij helemaal geen last van de i kels heeft." Het zou niet onmogelyk zyn als dl bron in een garage is, waar de ver# warmingsinstallatie voor de centra-I le verwarming van de huizen _is gHi huisvest. Deze ligt slechts op ènkelJJ meters van de huizen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8