Man (46) slaat slapende vrouw Radio Nordsee in de luchtmet hakbijitje Vijf jaar geëist in hoger beroep Roolvink houdt vast aan nieuwe loonwet We gaan alles overstemmen KOFFIEBARS ^EREN DE AMBONEZEN „Leeuwenhorst'' scheidt school en internaat Roethof niet eens met arrest mr. Hiltermann Akkoord over nieuwe c.a.o. streekvervoer Kardinaal Alfrink naar Suriname SNIJKOEKEN WABEN NIET INOBDE DINSDAG 27 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) Op de Noordzee verrijzen de studio's. Vrijdagnacht koos de Zwitserse piratenschuit Mebo 2 domi cilie op amper 10 kilometer afstand van Veronica en voor w ie gisteravond op het nieuwe zendstation sprak met de hip pe heertjes Meister (32) en Bollier (33) bestond er geen twijfel meer: het al veel besproken zendstation van Radio Nordsee International gaat in wijde kring zijn hit-werk be drijven. Daarover wil het in doorgaans fleurige dracht immer zU aan zij voor de Europese publiciteitsmedia paraderende Zwit serse duo geen enkel misverstand laten bestaan. „We heb ben", zo laat Edwin Bollier weten, „al gehoord dat de eerste uitzendingen op de korte golf in Zwitserland, Italië en Oos tenrijk zeer goed ontvangen zijn. En dat terwijl de belang rijkste zender nog niet eens werkt. Dat is die we op 186 meter op de middengolf gaan inzetten. Het vermogen van die zen der is 105 kilowatt. Nederland, maar ook Warschau. Madrid en Helsinki zullen dan onze programma's kunnen ont vangen. Eind deze week gaan we ermee beginnen. Die zender heeft een enorme kracht, we gaan alles overstemmen." Wie de afgelopen dagen Radio Nordsee al op de korte golf heeft mogen beluisteren zal het niet ontgaan zijn dat het hier nog om proef-uitzendingen handelt. In de in Walstudio (Zü- rich) ingeblikte programma's worden de dienstdoende disc- jockeys niet moe deze wetenschap over te brengen. „De grote moeilijkheid is", zegt Bollier, „dat we alles op zee moeten testen. „Shocking Blue bevalt mij persoon lijk zeer goed". Meister: „En dan is er natuurlijk ook nog de Tee Set". Bollier: „En dan nog een Engelse groep". Daarom hebben we voor de proef- jitzendingen een periode van veer tien dagen genomen. We vragen de luisteraars ook naar Zürich te schrij ven hoe ze ons ontvangen. Die ge gevens gaan in een computer, zodat we onze adverteerders exact op de hoogte kunnen brengen van de mo gelijkheden die ze bij ons hebben". Meister en Bollier zouden gaarne zien dat de adverteerders in de ko mende veertien dagen veel duidelijk wordt over de commerciële deugde lijkheid van een contract met de RNL „We hebben", licht Meister toe, „in ons project 4,5 min. gulden geïnvesteerd. Het meeste is eigen geld. Het andere gedeelte is al door adverteerders toegezegd. Als de anderen voldoende meelopen hebben we iets minder dan drie jaar nodig om economisch helemaal goed te zitten". Schuiniblusser De ontvangst op de met een 46 meter hoge zendmast uitgeruste Mebo 2 is allerhartelijkst. Zaterdag avond toen een aantal Duitse jour nalisten bij de voormalige, toen Sil- vretta geheten, Nederlandse kust vaarder aanlegde was dat even an ders, kapitein De Bruin van het be voorradingsschip Mebo 1 vertelt daar op de mistige Noordzee onder weg naai- het studioschip iets meer over: „De radio van de Mebo 2 zei al: als een van jullie aan boord komt krijgt hjj een schuimblusser op zijn neus. Die mensen hadden het veel te druk. Ik geloof niet dat het iemand gelukt is". De Bruin, die Meister en Bollier als „net twee vlinders" om schrijft, ontvangt op de late maan dagavond gelukkig minder agressie ve boodschappen. De veertien op de Mebo gestationeerde werknemers 6taan vrolijk wuivend, veelal in Zwitsers dialect onbestemde groe ten uitwisselend, aan de railing als de 1 langszij komt. „U merkt wel", zegt Meister. ..hoe vriendelijk en gezellig de sfeer is". „Waarom ook niet" vindt Bollier „iedereen is doordrongen van het tucces. Binnenkort wordt onze tota- staf, die voornamelijk in Zürich gestationeerd blijft, uitgebreid tot 50 man. De groei zit er nu al in". Beide vrienden staan even peinzend voor rich uit te staren. „Is het niet ge weldig" zo overweegt Meister, „We komen uit het hoogland, ineens zit je hier met een internationale radio op zee". Bollier: „We zijn al tien jaar samen. We kennen elkaar van de school in Zürich. Tien jaar gele den begonnen we met het verkopen van radio's. We hebben nu een enorme groothandel. Nog geen an derhalf jaar geleden kwamen we op óe gedachte om een Europese pop iender te beginnen". Meister: „Of re geïnspireerd zijn door het suc ces van Veronica? Helemaal niet. Wij willen veel groter worden" Geen politiek In de RNI-prospectus wordt ge sproken over „een programma voor at jonge Europeanen. Muziek van tandaag en niet van eergisteren: pep, beat, soul, hot, cool, hits. Een lieuwe, heel andere muziek". Het nendelijke tweetal wil daarop best en aanvullüig verstrekken. Bollier: Muziek die is afgestemd op men sen tussen 15 en 35. De nieuwe mu- aek". Meister: „De moderne amu- ementsmuziek. Alles wat de jeugd nteresseert. Maar politiek brengen 1 ie niet". Is naar hun ervaring de jeugd dan 1 net ui politieke vraagstukken gein- eresseerd? Meister: „Er zijn genoeg aderen die dat brengen". Bollier: Er zijn grenzen. We zijn een com- aerciële zender". Meister: „Zo is iet. En bovendien, wij interesseren os er niet voor". Veel muziek dus, die 90% van de iet Europese luchtruim in te zenden rogramma's gaat innemen. Enige oorkeur bij de in alle voorbije pu- ilikaties zonder uitzondering als hip inschreven eigenaars zelf? Beide rille dertigers denken even diep na. \ch", zo stelt Bollier de Nederlan ds onder zijn gehoor dan gerust, ALMELO (GPD) De Almelose iffiebars .Puntje rood" en „Elcker- c" zyn sinds het afgelopen week- nde gesloten voor Ambonese jon- ns. Aan de ingangsdeuren hangt n bordje met de volgende tekst: •untje rood" en „Elckerlijc" zijn, toestemming van de Wierdense ijkraad van Ambonezen, gesloten »r Ambonese jongens". Meisjes Dgen dus wel naar binnen. De groep die niet welkom meer is staat voornamelijk uit lts-ers uit 'ierden die vorige week moeiiykhe- a hebben veroorzaakt in „Elcker- c". Ze hebben de inboedel daar nüeld. Beginfoutje Een wandeling benedendeks biedt uitzicht op talrfjke uiterst luxueus uitgevoerde vertrekken. De in zacht roze tinten gedompelde gang mondt tenslotte uit in de twee zeer modern ingerichte studio's. Vanuit een van deze apartementen vol gloednieuwe en spijkerdure apparatuur, meters hoge luidsprekersboxen, en honder den platen en banden verricht de RNI voor de derde avond zijn pira- tenarbeid. Ingebouwd tussen de luisterrijke bureaus prijkt hier met wilde haar dos en rode coltrui Horst Rainer, de eerste van de zes disc jockey's die zijn plaats op de Mebo heeft gevonden. Ook hij is overtuigd van het succes oat de RNI in Europa oogsten zal. „Maar", zo moet hjj toch zijn trots op de omvangrijke zenderkasten wij zende broodheren meedelen. ,De bandjes die uit Zürich zijn gekomen zijn technisch slecht". „Als dat waar is hoort het alleen bij de beginfout- jes", zegt Meister. Bollier verkondigt iets meer van het rotsvaste vertrouwen dat de RNI-leiders in hun project hebben. „Alle grote moeilijkheden zijn al overwonnen. De problemen die er zijn en die er komen zullen niet zo groot zijn dat ze niet op te lossen zijn". Na middernacht op de kade in Scheveningen prutst Meister tever geefs aan het zakradiootje dat hem dezen- dagen niet verlaat. Radio Nordsee is niet meer te ontvangen. Ook dat hoort bij een proefperiode. NOORDWIJKERHOUT (ANP) Op het diocesaan college „Leeuwen- torst" in Noordwijkerhout hebben zich in de laatste jaren minder leerlingen aangemeld dan voorheen. Dit kleine aanbod heeft geleid tot een situatie van onderbezetting, waardoor belangrijke exploitatiekos ten worden veroorzaakt. Om tot een gezonde situatie te geraken, met name om de toekomst van de school veilig te stelien, is besloten inter naat en school te scheiden. Voor het internaat is vastgesteld, dat met ingang van augustus 1970 geen nieuwe internen zullen worden aangenomen als eerstejaars. Voor de aanwezige internen blijven de vorming en verzorging dezelfde. De school zal ziah ontwikkelen tot een open pvogrammaschool voor atheneum en havo. De gymnasium afdeling zal worden overgedragen an het Fioretti-college in Lisse. DEN HAAG (GPD, ANP) Mi nister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid is niet van plan om terug te komen op zijn besluit aangaande de loonwet. Wel hoopt hij dat het overleg met de Stichting van de Arbeid over de Wet op de loon vorming binnen afzienbare tijd zal worden hersteld. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over dit wetsont werp heeft hfj zich bereid verklaard daartoe, alles te doen dat redelijker wijze van hem mag worden ver wacht. De bewindsman zegt dat hij bij de totstandkoming van het wetsontwerp het vrijwel unanieme advies van de Stichting van de Arbeid heeft ge volgd. Minister Roolvink betreurt, dat de overeenstemming, die binnen de stichting was bereikt na verloop van betrekkelijk korte tijd niet meer aanwezig bleek te zijn. De regering ging er bij de voorbe reiding van het wetsontwerp van uit dat het bedrijfsleven erkende, dat het instrument der onverbindendver- klaring in de wettelijke regeling niet zou kunnen worden gemist. Begrip heeft de minister voor de opvatting van veel eerste-kamerleden, die de voorkeur gegeven zouden hebben aan schorsing van de beraadslaging tijdens de behandeling van het wets ontwerp in de Tweede Kamer. Ook nu echter een zekere afstand van de gebeurtenissen kan worden genomen, meent minister Roolvink na zorgvuldige overweging van deze opvatting en gelet op het geheel van omstandigheden dat schorsing geen uitweg had kunnen bieden. Ten over vloede wijst hü er nog op dat het overleg tussen regering en kamer tot een aantal belangrijke wijzigin gen in het wetsontwerp heeft geleid. De wijze waarop de behandeling van de aangelegenheid in de Eerste Kamer tot nu toe heeft plaatsgevon den geeft de minister geen aanlei ding tot beduchtheid voor staats rechtelijke gevaren, zoals sommige leden die in het voorlopig verslag koesterden. Verder heeft de be windsman, zo schrijft hij, kennis ge nomen van het standpunt van enke le leden die verklaarden tegen het wetsontwerp bezwaren te koesteren. Minister Roolvink kan er in het al gemeen wel mee instemmen, wan neer deze leden stellen dat over heidsbemoeiing met het bedrijfsle ven zo veel mogelijk dient te worden vermeden. Dit sluit naar zijn mening de wenselijkheid en, in bepaalde ge vallen, de noodzaak van wettelijke regelingen op sociaal-economisch terrein niet uit De heren Meister en Bollier en de discjocskey aan het werk aan de draaitafel van het nieuwe piratenschip. DEN HAAG 'GPD» Het socia listische tweede-kamerlid, mr. dr. H. J. Roethof, is het kennelijk niet eens met het arrest van het Amsterdam se gerechtshof in de zaak van „De Volkskrant" tegen mr. G. B. J. Hil termann. Met name ziet hij het op leggen van de verplichting om een mening in het openbaar te herroe pen in strijd met de Europese con ventie van de rechten van de mens. Aan de minister van Justitie stelt de heer Roethof de vraag of de mi nister niet var- mening is, dat ern stig betwijfeld mag worden of het door een hof aan een gedaagde op leggen van de verplichting om een mening, waarin een bepaalde waar dering tot uitdrukking komt hoe onzorgvuldig, grievend of beledigend ook in het openbaar te herroepen, j wel in overeenstemming is met ar tikel 10 inzake de vrijheid van me ningsuiting van de Europese conven tie van de rechten van de mens (conventie van Rome), onverlet la tende uiteraard ieders eventuele strafrechterlijke verantwoordelijk heid voor de geuite mening. VENLO (GPD) Met een bijl heeft een 46-jarige leraar uit Best zijn negentien jaar jongere echtgenote de schedel ingesla gen. Gevreesd wordt, dat de vrouw de aanslag op haar leven niet zal overleven. De man verraste zijn vrouw in de nacht van zondag op maan dag in haar slaap. Hij wilde van haar af, sinds zij te kennen had gegeven van hem te willen scheiden. De in Amsterdam geboren leraar leerde zijn deirde vrouw kennen op de Academie voor industriële vorm geving in Eindhoven, waar hy les geeft. Uit het huwelijk van de le raar en de leerlinge werden een jon- UTRECHT (ANP) Vertegen woordigers van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Tourwa- genondernemlngen en de drie ver- voersvakbonden hebben gisteren in Utrecht overeenstemming bereikt over de nieuwe c.a.o. voor de 11.000 personeelsleden in het streekvervoer, die een looptijd zal hebben tot 1 ok tober 1971. Per 1 maart as. Is een loonsver hoging van 7,3 overeengekomen en voorts een extra loonsverhoging van f28.per maand als voorschot op het loonsiructuurrapport, dat over enkele maanden wordt verwacht. De heer J. C van der Doef, secre taris van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel, noemde dit ak koord van grote betekenis, omdat daardoor de gelijkstelling van werk nemers in het streek- en stedelijk vervoer (inclusief die in Amsterdam) oen feit kan worden. Deze ongelijk heid is jarenlang een twistappel ge weest tussen werkgevers en werkne mers en leidde vorig jaar met name in Friesland tot enkele stakingen. De arbeidstijd in het streekvervoer zal dit jaar tot 42 Vt uur per week «thans 43 3/4 uur per week) worden verkort. Over verdere verkorting van de arbeidstijd in 1971 wordt een afwachtende houding aangenomen. De bonden wensten In dat jaar een a rbeidstij dverkorttng tot rond 40 uur. Vakantierechten worden dd-t jaar met een dag uitgebreid. PARAMARIBO (ANP) Kardi naal Alfrink zal in verband met de bisschopswijding van pater Zichem naar Suriname reizen. Ook de bis schop van Willemstad, mgr. Hol ter- man, zal de plechtigheid, die op fs februari in de kathedraal Petrus en Paulus te Paramaribo zal plaats vinden, bijwonen. gen en twee meisjes geboren. De oudste is nu zeven, de jongste twee. Sinds kort boterde het niet meer zo best tussen man en vrouw. Bei den sliepen in afzonderlijke kamers. Zondagavond hadden ze weer woor den gehad. Toen de leraar tegen half 5 nog niet de slaap kon vatten, ging hU naar buiten, waar hij een bijltje greep. Daarmee sloeg hij zijn sla pende vrouw de schedel in. Bij zijn zuster in Best klopte hij vervolgens aan om haar op het bloedbad te at tenderen. De rijkspolitie van Best vond de vrouw roerloos, badend in bloed. Zij leek overleden, maar een dokter stelde vast, dat de levensgeesten nog niet geheel waren geweken. On middellijk werd de deerlijk toegeta kelde vrouw naar het St - Elisabeth - ziekenhuis in Tilburg overgebracht, waar meteen operatief werd inge grepen. Voor het leven van de vrouw wordt gevreesd. De man is ingesloten op het poli tiebureau van Best. Volgens buurt bewoners deed de leraar de laatste tijd erg vreemd. Hij blindeerde alle vensters van zijn tussen Best en Oir- schot gelegen boerderijtje. DEN BOSCH (GPD) De pro-1 cureur-generaal bij het Bossche gerechtshof, mr. Pfeil, heeft gis- j teren na een hele dag vergende j behandeling in hoger beroep van de zaak betreffende de in 1967 gepleegde moord op de Oirschot- se caféhouder Jan Schoenmakers, tegen de 49-jarige zwerver J. V. uit Dordrecht, wegens doodslag in paniek gepleegd vijf jaar ge vangenisstraf geëist en ter be schikkingstelling van de rege ring. V. was op 24 oktober 1968 door de Bossche rechtbank vrijgesproken nadat de officier van Justitie tegen hem 15 jaar gevangenisstraf had ge- eist. Het ontzielde lichaam van het slachtoffer werd op de morgen van 8 augustus 1967 in zijn café „De Oase" aan de Eindhovensedyk in Oir- schot gevonden met ingeslagen sche del. Enkele dagen daarna werd V. gearresteerd als zijnde de laatste be zoeker die op die avond van 7 augus tus in het café werd gesignaleerd werd. Voor zyn schuld pleitte een aan tal gegevens zoals de vingerafdruk ken op de laatste gebruikte glazen in het café, de sorteerproef met een speurhond die verdachte nadrukke lijk heeft aangewezen in verband met de bijl waarmee de moord moet ge pleegd zijn, bloedspatten die op zyn kleren zijn gevonden en het feit dat hij na de moord ook over merkwaar dig veel geld beschikte. Ter zitting van het hof verklaarde psychiater dr. Lely wiens onderzoek overigens door verdachte was gewei gerd dat hij over een zwakke labiele structuur beschikt en zeer zwak be gaafd is. Omstandigheden waarbij een groot alcoholgebruik na verloop van jaren kan leiden tot een zodanige karakterafbraak dat agressieve nei gingen mogelijk worden en ook pa niekreacties gemakkelijker kunnen optreden. Verdachte wees er daarbij echter op dat hy van dat grote aantal jaren er twaalf in de gevangenis heeft doorgebracht waar toch geen alcohol wordt verstrekt. Verdachte bleef ontkennen dat hij de laatste is ge weest die het café heeft bezocht. Er zouden toen hij wegging nog twee personen binnen zyn geweest terwijl hij bij het weggaan nog twee perso nen tegenkwam die voor een nade rend onweer kwamen schuilen. Dat hy over nogal veel geld be schikte kwam omdat hij pas een mo torboot met aanhangmotor had ge stolen en verkocht. De bloedspatten weren volgens hem afkomstig van een vechtpartij in Dordrecht enkele weken voor de moord. Hy kon echter niet verklaren waarom er ook bloed spatten zyn gevonden op zijn over hemd dat hij pas na die vechtpartij gekocht heeft. Bewijs geleverd Verdachte houdt vol dat hy tegen tien uur 's avonds uit het café is vertrokken, maar een getuige heeft tegen elf uur de bromfiets nog voor het café zien staan. Dat zijn jekker door en door nat was verklaarde hij uit het feit dat hy door de stro mende regen naar Breda is gereden. Dit feit en dat zyn broek niet nat was is men eerder geneigd terug te brengen op de omstandigheid dat de jekker achterop zyn brommer ge bonden zou hebben gezeten toen hy na tien uur nog in het café was. Want toen is het op die avond pas net gaan onweren en regenen, meldt het KNMI. Uit al deze omstandig- I heden achtte de advocaat-generaal het bewijs van een in paniek gepleeg de doodslag geleverd. Hy wees er nog op dat er in het café geen andere ge bruikte glazen zyn gevonden dan die van de verdachte en een buurman van de kastelein, waarmee hy heeft zitten praten. Alleen de stoel waarop verdachte heeft gezeten stond niet op haar plaats. Omdat de advocaat-generaal wilde aannemen dat verdachte in j paniek heeft gehandeld, wilde hy j niet meegaan met de eis van de of- j ficier van Justitie en kwam hy tot i bovengenoemde strafmaat. Dat is bewezen door het feit dat verschillende sporen by het onder zoek geheel verwaarloosd zyn. Ook betreurde hy dat men volkomen is voorbygegaan aan de verklaring van een getuige die op de late avond van 7 augustus nog een auto voor het café heeft zien staan. Uit de handel genomen DEN HAAG (ANP) De fabrieken van Verkade in Zaandam en van Bussink in Deventer hebben, in overleg met de Keuringsdiensten van Waren in Amsterdam, Alk maar en Zutphen, bekend ge maakt dat een party snijkoeken van deze fabrieken minder ge schikt is voor consumptie. Het eten van deze koek veroorzaakt een gevoel van missel ykheid. dat na ongeveer vier uur voorby is. Overigens heeft het eten van de koek, voorzover bekend, geen ern stige gevolgen. Het gaat om een in de fabriek te De- t -ui ter vlak voor kerstmis ge maakte party van ongeveer 15.000 stuks. die. voorzover ze van een Ver kade wikkel is voorzien, de co de 954 draagt en in een wikkel van Bussink de code 53. De koeken die zich nog in depots bevonden zyn door de fabrieken teruggenomen, verder is aan winkeliers verzocht eventueel met de genoemde code» gemerkte koeken terug te zenden aan de fabriek. By enige Keuringsdiensten van Wa ren in het land waren meldingen binnengekomen van mensen die na het gebruik van de koek mis sel yk waren geworden, om. wer den enkele tientallen personeelsle den van het Wilhelminagasthuls in Amsterdam onwel nadat ze de koek hadden gebruikt. De directie van Verkade deelt mee, dat een en ander het gevolg is van een fout in de samenstelling van een by derden betrokken grondstof. Met koeken die een andere code dan de genoemde dragen is niets aan de hand. Een cameraploeg van de Duitse televisie heeft dezer da gen opnamen gemaakt in Voor schoten. Dit als onderdeel ixin een toeristisch programma in kleurendat door de zender Wies- baden zal worden uitgezonden. De camera's teerden vooral ge richt op het nationaal automu seum in Leidschendam en de schilderachtige huizen en stra ten in de naaste omgeving. Op de foto twee cameramensen in ac tie in de Voorschotense Voor straat, jonglerend op het spat bord van een geelzwarte Rolls Royce uit 1934. Kritiek Mr. M. Mol uit Den Bosch, verde diger van V., achtte het bewys niet j geleverd en vond het zelfs logisch dat V. de moord niet heeft gepleegd. Over het feit dat hy betrokken was by de vechtparty in Dordrecht is al voor de moord gesproken. Mr. Mol had kritiek op de proeven met de speurhond met name dat die in het byzyn van de speurhondgeleider zyn genomen. Hy sprak van een goed willend intensief amateurisme. Ook meende hy dat de recherche van de rykspolitie niet over voldoende ge specialiseerde krachtan beschikt om een dergeiyk onderzoek te kunnen uitvoeren.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7