Parijs: strijd tussen maxi en mini Geld voor een kostbare studie? Geld voor u: Geld voor een auto? Herziening van concordaat? HELIKOPTER REDTJAPANNER VAN DE EIGER Nieuwe uitgaven Aardgas aangeboord in Noordzee Rijker na de overval DEFENSIE WIL AF VAN CELSriUFFEN atomft- - Molyneux houdt 4 in het midden AMRO-Lening (voorbeeld: f3500.- lost u af in 18x f 217.26 of 24xf 169.57) AMRO-Lening (voorbeeld: f 1500.- lost u af in 18x f 93.50 of 24x f73.10) AMRO-Lening Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. AMRO-Lenmg (voorbeeld: f4500.- lost u af in 18 x f279.32 of 24xf 218.02) AMRO-Lening (voorbeeld: f6000.- lost u af in 18x f367.81 of 24 x f285.71) (Door onze moderedactrice, Jos Hagers) PARIJS (GPD) Churchills charmantste dochter, de met de Engelse ambassadeur in Parijs getrouwde mevrouw Soames, is blij dat er nog modehuizen zoals Molyneux bestaan. Toch werd er na afloop van de show van de oude Britse zeekapitein, die in de jaren dertig het idool van miljoenen vrouwen was, maar heel even geklapt. Bij Molyneux vielen vrijwel geen mini's en raaxi's te bekennen, want vrijwel alle rokken vielen op of een fractie boven de knie, maar Moly neux is dan ook altijd het modehuis voor vrouwen geweest die voor geen prijs willen opvallen. Er waren keurige boothalsjurkjes te zien, met iets aangerimpelde rok ken in de lievelingskleuren van de hertogin van Windsor: tabaksbruin, fondant-rose en zachtgeel. De her togin van Windsor, die tot grote er gernis van de mannequins altijd haar twee hondjes meeneemt, die dan na afloop door Molyneux ook gul op champagne worden getrakteerd, kon jammer genoeg niet komen. Veel heeft ze er niet aan gemist, in feite waren zonder chauvinisme alleen de mooellen van Molyneux' Nederlandse ontwerper, de 32-jari- ge Hans Vermeulen, de moeite waard. Zijn collega's John Tullis en Mario Biancbetti maakten zulke ho peloze ouderwetse craties, dat geen hoogbejaarde dame ze op een af gelegen Engelse kasteel zal willen dragen. Bij het huis Moyneux. dat vlak boven Maxims, de beroemdste nachtclub van Parijs. ligt, kant men dit voorjaar voor typische Engelse PARIJS Van de Italiaanse prinses Irene Galitzine is de wyze uitspraak, dat de maxi's op het ogenblik expres als een extreem voorbeeld worden ge toond om alle vrouwen in de he le wereld ertoe te bewegen geen ultra-korte, maar een tikkeltje langere, toch nog boven de knie blijvende rok te gaan dragen. Of ze gelijk krijgt zal de ko mende maanden moeten blijken maar na een aantal telefoontjes II met de bekendste Parijse mode- ii ontwerpers kwam voor de I shows de volgende rokkenbaro- ij meter uit de bus: Balm am: de rokken alle maal één handbreedte over de knie; Courrèges: alle rokken twee of drie handbreedtes boven de knie. alleen voor 's-avonds een nekele maxi-cocktail mantel; Jean Patou: 50 procent maxi. 30 procent kort en 20 procent broekpakken; Louis Peraud: 65 procent maxi en 35 procent mini; Carven: alle rokken op de knie; Cardin: 50 procent maxi en 50 procent mini; Dior: 100 procent kort viDor overdag en alleen maxi's voor de vrije tijd en 's avonds; Nina Ricci: 80 procent kort en 20 procent maxi; Yves Saint-Laurent: 20 pro cent mini en 80 procent maxi. mantelpakjes in 1956-stijl met eng- gesnoerde taille maar ook voor ma rineblauwe diagonaal gesloten man- telts en v-halsjurkjes met klokrok- ken terecht. zat geen uitgespro ken lijn in de Molyneuxcreaties, of het zouden de pastel kleurige satij nen avondjurken moeten zijn, met een tussengezettte maagband van broderie anglaie. Om ondanks alles toch bij de tijd te blijven was er bij Molyneux de allereerste zwarte doorkijkblouse te zien. Boze tongen beweren, dat die al aan de dochter van onze Neder landse ambassadeur in Parijs, Hen- riëtte, baronesse Bentinck van Schoonheten, is verkocht. Paco Rabanne, de voormalige ga ragemonteur, die een paar jaar ge leden van de ene dag op de andere mode-ontwerper werd, stak gister morgen een riem onder het hart van alle mini-rokkendraagsters. Bij hem verschenen alleen maar mannequins in uiterst minimale minijurkjes op het plankier. Het waren meisjes in een soort pailletten en metalen on derjurkjes Stuk voor stuk creaties, die wel op een amusante manier sexy. maar omdat ze zo zwaar wegen, knellen en striemen, bepaald niet zo gemakke lijk te dragen zijn. Maar.zo zegt Paco Rabanne er eerlyk bij: .Mijn jurken zijn ontworpen om ze uit te trekken. I Het kost u ongeveer 2000 gulden I om u uit een vrijwel doorzichtig Paco Rabanne-jurkje te laten be vrijden. Overigens zijn de vroegere Paco Rabanno- zo geliefde metalen en plastic padletten een beetje op de achtergrond geraakt. Hij heeft nu voor het voorjaar mini-jurken van door metalen ringetjes aan elkaar bevestigde uiterst simpele platte zil ver en goud metalen herenpyama- knopen. Met ter afwisseling voor de avond mini-jukjes van flonkerende machi naal op gaas geplakte mozaïek steentjes. Noormannen hel in Voor het geval dat het van de zo mer heel erg warm mocht worden, heeft Rabanne ook nog een aantal aardige combinaties van een soort Noormannenhelmen. uitsluitend en alleen met mini-rokjes in voorraad. Voor het eerst maakte de Parijse mo deontwerper. de enige die in Mont- martre zijn modehuis heeft, ook een herencollectie, die voornamelijk uit tot op de grond reikende badstof kaftans in pyamastrepen bestond. Serge Lapage. een nieuwe ster aan het Parijse modefirmanent, die zijn creaties tot sinds kort „houte-cou- ture" mag noemen, een benaming die in Nederland jammergenoeg niet beschermd is, was het wat de rok- lengte betreft roerend mat Paco Ra banne eens, maar wat zijn vrij klas sieke prince-De Galles en marine blauwe ruitdessins betreft hadden de creaties m eer van die van Molyneux weg. Madeleine de Rauch met Co- co Chanel en Arlette Nastatt van Real de enige vrouw in de Parijse modewereld, blijft voor het voorjaar trouw aan haar klassieke lijn. Ze is nog steeds dol op geplisseerde over hemdjurkjes in marineblauw en wit. Bij haar kwam de rok tot iets over de knie. Philippe Venet, de bescheiden cou turier die een goede kans maakt om binnen niet al te lange tijd tot de Parijse top-contwerpers te gaan be horen, showde de mooiste voorjaars mantels die er tot dusver in de Ro meinse en Parijse salons waren te zien. Venet boedt keus uit korte, tot iets boven de knie vallende en lan ge ruim één handbreedte over de knie vallende mantels, vrijwel alle met een ronde half of een napoleon tische maarschalkskraag -Vennet, die voor de zomer pastel- oranje, fuchsia-roze en violet als zijn meest favoriete kleuren uitkoos, zorgde voor een grote verscheiden heid aan mantelpakjes met geplis seerde rokken en kraagloze jasjes met grote zakken. Voor 's avonds geeft hij de voor keur aan organza terras-pyama's. Een van knopen en ringen gemaakte minijurk van Paco Ra banne. VATICAANSTAD (AFP) De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Gregorio Lopez-Bravo heeft gisteren een onderhoud van drie kwartier met Paus Paulus gehad, al dus Spaanse kringen in Rome. Vol gens deze zegslieden is gesproken over de „betrekkingen tussen de Spaanse staat en de kerk, en in het bijzonder over de herziening van het concordaat van 1953. Het bezoek van minister Lopez-Bravo is opmerkelijk omdat de kerk in Spanje onder het ministerie van Justitie ressorteert. Onder dit concordaat heeft het Spaanse staatshoofd rechten, die door velen als anacronistisch be schouwd worden, zoals het vetorecht by de bisschoppenbenoemingen. Ma drid weigert van deze rechten af stand te doen, zolang de kerk haar privileges op belastinggebied en haar kerkelijke bevoegdheden wil behou den. De onderhandelingen tusseil kerk en staat zijn een jaar geleden begonnen. Als gevolg van de huidige impasse in de besprekingen hebben zeven diocesen op het ogenblik geen bisschop. Zy worden bestuurd door hulpbisschoppen, of door een aposto lisch administrator. KLEINE SCHEIDEGG (Zwitser land (AP) Een Japanse berg beklimmer die bij een val een enkel had gebroken op de gevreesde noord wand van de Eiger, is gisteren in een spectaculaire reddingsoperatie veilig naar de top van de 3.970 me ter hoge berg gebracht. De 22-jarige Kenji Kimoera, een civiel ingenieur uit Tokio, was zon dag gevallen door het losschieten van een piton. Zijn vier metgezellen bleven 's nachts bij hem op een smal le richel. Gisterochtend werd een reddings- groep van 35 gidsen naar de top van de Eiger gevlogen, waar zij met be hulp van een takel en staalkabel ook Kimoera naartoe wisten te halen. De Japanner werd met een helikopter naar het ziekenhuis van Interlaken gebracht Voor zover bekend maakt hij het goed. Melinda. Gaia Servadio. t^tgave Br una. Utrecht. I Tussen thriller en belleterie. een mengelmoes van alles wat met een pseudo-pornografisch sausje over- goten dat is het uitterlijk kenmerk j van het boek Melinda. dat Gaia Ser vadio in lichtvoetige stijl in het oog springend door zijn directheid, het I leven liet zien. I Melinda staat niet alleen en in de identificatie met andere verschijnse len op dat gebied, die uitgever en schrijver gaarne zien, schuilt al een soort van oordeel. Op de flap staat er het één en ander over. Vergelij kingen met Modesty Blaise, Jodelle en Barbarella worden getrokken. Wat niet op de flap staat is dat die vergelijkingen door te trekken vallen naar andere (Paren) toestan den: James Bond, Updike en ver der Candy, om nog maar wat te noe men Het Land Coita, voor Neder land Dimitri Frenkel Frank. „De bleeke dijen van Beebie". Van binnen zien die zaken d'r na tuurlijk een beetje anders uit dan een lichtelijk geamuseerde lezer zou vermoeden. Laten we het houden op wat onlangs werd beweerd, namelijk op een tweede fase in de vrouwen emancipatie. Bedoeld wordt het be- wustworden van de eigen lichame lijkheid en het niet meer schuwen daarvan. Werkjes als Melinda zouden dan de symbolisch, technocratische uitwas daarvan zijn. Ietwat afge zaagd overigens na alles wat er al geweest is. Aardige verhalen voor vermoeide mensen, Martha Gelhorn. Uitgave Wereldbibliotheek. Amsterdam Over bloot maar dan maar fi guurlijk gaat ook dit onderhavige werkje. Respectabeler en pretentieu- ser. directer etc. formuleert Marta Gelhorn haar visie op mannelijke en vrouwelijke werkelijkheid door beider werelden te laten botsen in eenheid. Sommigen mogen haar stijl verfrissend, bondig en pittig noe men. Voor ons volstaat de karakte ristiek, aardig die de schrijfster trou wens zelf ook aanhoudt. Voor iets dat wat stijl betreft erg dicht staat bij sommige oer-Engelse verhalen met al dat verborgen feminisme of anti-fe- minisme. Dat figuurlijk in het hemd zetten van de nette kringen waarin Gelhorn zou slagen valt dan ook best DEN HELDER (GPD) BIJ een voorlopige test van de boring in blok L-10 op het Nederlandse con tinentale plat heeft Placid Interna tional Oil (Den Haag) aardgas aan getroffen. De betreffende boring be vindt zich op ongeveer 70 kilometer noordnoordwest van Oen Helder. De onderhavige boring is de twee de die door het booreiland Penrod 58 voor Placid op het Nederlandse plat wordt, verricht. De eerste boring leverde geen gas of olie op. Men deelde ons me° dat de gegevens die hij het testen zijn verkregen nog in detail moeten worden bestudeerd. Er zullen ai verse extra boringen moeten worden gedaan voordat de commerciële waarde van de ontdek king kan worden geschat. Placid heeft voor 1970 nog vier baringen op het Nederlandse plat op het programma staan. De L-10 eén boring wordt over enkele dagen beëindigd. De mijd-jurk, die Hans Ver meulen maakte voor Molyneux. BRUSSEL (ANP) De Brusselse eigenaresse van een radio- en televisiezaak is in het afgelopen weekeinde rijker ge worden van een overval, niet alleen in ervaring maar ook in contanten toen twee jonge lui haar winkel binnen kwamen met de bedoeling de kas te ro ven. Een van hen legde, om geen argwaan te wekken, een briefje van 1000 Belgische franks op de toonbang, zogenaamd om iets te kopen. Daarna bedreig den ze de vrouw met een luchtdrukpistool en sommeerden haar het geld uit de kassa af te geven. De 54-jarige vrouw werk te het tweetal echter met vuist slagen de winkel uit. Na dat karweitje geklaard te hebben ontdekte ze dat de 1000 franks nog op de toonbank lagen. DEN HAAG (GPD) In defen siekringen wordt overwogen, als een van de maatregelen tot herziening van het straf- en tuchtrecht binnen de strijdkrachten, de mogelijkheid van het opleggen van een geldboete te introduceren. Licht arrest zou daarnaast als strafmogelfjkheid gehandhaafd blij ven. maar liet opleggen van streng arrest en ook voor wat „verzwaard" betreft: opsluiting in een cel, zou niet langer tot de bevoegdheden van juridische cngeshcoolde comman danten mogen behoren. Ook de tuchtklasse Nieuwersluis zou uit het arsenaal van straffen moeten worden verwijderd. Een en ander staat in het rapport, dat de commissie-Lagerwerf, die deze zaken in opdracht van de minister van Defensie drie jaar lang bestu deerde, binnenkort aan de bewinds man zal aanbieden. Uiteraard is daarmee nog niet gezegd, dat de mi nister deze aanbevelingen zal over nemen, maar gelet op het klimaat, dat onder zijn leiding de laatste jaren is gegroeid, menen deskundigen te mogen aannemen dat de kans daar op wel zeer groot is. Een belangrijk punt van overwe- ging bij het beschouwen van deze materie vormt de vraag hoe het weg- vallen van cellulaire straffen moet I worden gecompenseerd als de strijd krachten onder oorlogsomstandighe- I den komen te verkeren. Brandweerman in arrest De po litie in Straatsburg heeft een 34 ja rige Elzasser gearresteerd, omdat hij bij een poging tot brandstichting, op heterdaad betrapt kon worden, toen hij bezig was een aantal lucifers af te strijken bij een stapel oude kran ten. die hij eerst speciaal voor dat doel in een fabriek in zfjn woon plaats Hagueneau had gedepo neerd. De brandweerman gaf toe de laatste maanden in de omgeving drie branden te hebben gesticht, die hij daarna hielp blussen Veertig doden by oliebrand Veertig mensen hebben het afgelo pen weekeinde het leven verloren door een brand in een olieopslag plaats van de Pertamina. de olie maatschappij van de Indonesische staat, in Semarang op midden-Java verscheidene tanks raakten in brand. Het vuur kon worden geblust, i ADVERTENTIE De befaamde Engelse acteur Sir Laurence Olivier heeft in Los Angeles de opening bijgeiooond van het Nationale Theater van Groot-Brittannië. U ziet op deze foto Laurence Olivier rechtstn gesprek met de bekende Ameri kaanse komiek Jack Benny en diens vrouw.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6