Christa y. Santen houdt niet van kunst met hoge hoed Fleurige „Knollentuin" van Rients Gratama Luns protesteert bij de Vara - voorzitter Presentatrice van Openbaar Kunst bezit: ^programma g en gióteren BOETE VOOR MICK JAGGER CONFLICT IN TONEELGROEP STUDIO DINSDAG 27 JANUARI IB70 LSniSCH DAGBLAD PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) Christa van Santen zet twee flessen op een lege tafel. Ver uit elkaar. Tafel, flessen, so what? Dan schuift ze de flessen langzaam naar elkaar toe en op een zeker moment „klikt" het: twee flessen „maken" ruimte. Daarmee demonstreert Christa van Santen haar „doen en zien"-principe. Ze zit nu een seizoen als actieve uitsmijtster aan de tv-pro- gramma's van Openbaar Kunstbezit. Haar optreden is zo goed gevallen i dat ze nu een blok van vier uitzen- j dingen 'doen-en-zien' krijgt. Zondag j fing de eerste de lucht in. „Mens en beeld" en „Mens en architectuur" tullen de thema's zijn. die ze om speelt met haar glasheldere teksten, geslepen in 7 vrije expressie cur sussen, die ze in het Haagse Gemeen temuseum geeft. Geen mens weet hoe Christa in de ïondagmiddagse huiskamers aan komt. Gaat „Mens erger je niet" aan de kant? Wordt het mercantiele Mo nopoly daarvoor onderbroken? Legt men het klaver jasje even weg? Zijn er mensen, die met de cursisten mee doen en meekijken? Christa weet al leen van horen zeggen dat er een groep Friezinnen is, die alle opgaven keurig nawerkte. Het nieuwe van het komende kwartet uitzendingen zal het ontbreken van cursisten zijn. Het experimentele van deze reeks ls het uitproberen of mensen ook ronder exacte voorbeelden tot crea tiviteit te bewegen zijn. De enige con crete respons kan komen uit de laat ste uitzending (15 februari), waarin de kijkers gevraagd zal worden een kijkdoos te produceren en op te stu ren. Het begon voor Christa van San ten allemaal in het Haags Gemeente museum waar ze voor drs. Hein van Haaren de inmiddels befaamde kin derwerkplaats van de grond hielp. Daaruit vloeide de cursus vrije ex pressie voort, die onder geen voor vaarde een handenarbeidclub mocht vorden. „Die cusus is waanzinnig (verschreven. De mensen staan er roor in de rij", zegt de kunstenares haar Amsterdams pied a terre, een souterrain aan de Passeerdersgracht. is moeilijk te bereiken, want ze leeft het druk. Openbaar Kunstbezit „vreet" haar ip, de cursussen, dan is er nog de )elftse Technische Hogeschool waar aan de afdeling bouwkunde vorm- tudie doceert en voor 'De Groene' evert ze elke week trouw de pagina Mensen van Morgen". Daarnaast indt ze nog tijd om met vrienden «n pilsje te pakken en voor Rotter- lamse kleuters een speelplastiek te aaken. Voor tweeën ziet ze haar bed looit. Openbaar Kunstbezit richt zich tot en groot publiek en dat ligt haar el. „Doodgewone mensen de omrin- ende wereld als inspiratiebron laten ien, de materialen tonen en die la in beleven, ze het essentiële, ele- lentaire begrip van een kunstwerk ijbrengen. Daarbij heb ik een vre- eljjke pest aan die hoge hoed op kunst". Oomdat ze zich ergerde aan de linsthistorische dikdoenerij van zo- iel professionele rondleidingen zocht 1 naar klare wegen om de essen- èle grammatica van de beeldende ial verstaanbaar te maken. „Je oet laten zien waar de kunstenaar lee heeft gezeten, wat de problemen aren en hoe hij die heeft opgelost, wordt dikwijls zo ingewikkeld over ©st gedaan. Daar staat je mond an open. Je moet schilderij en beeld gebrul- i om naar je omgeving te kijken, heb wel eens mensen in mijn endje", die als we ergens tussen *n Haag en Amsterdam rijden be- onderend „ooh" roepen als ze het adschap zien. Net Van Gooyen ggen ze dan. Dat bedoel ik nou: kunstenaar leert ons de buitenwe- 4 weer zien. Voelen Een sterk hulpmiddel zijn je eigen handen. Voelen is een belevenis, die voert tot nadenken. Daarna zie je het kunstwerk anders. In de liefde speelt het voelen, tasten en strelen toch ook een grote rol? Het mag nu allemaal. We hebben ons eigen li chaam ontdekt. Daarom heb ik ook in een van die uitzendingen dat danseresje van Degas gebruikt. De mensen laten voelen hoe zacht de buik en hoe hard het scheenbeen is. Een klein kind ervaart de wereld door te pakken en te voelen. Dat be wust pakken leren we af. We zijn zo intellectualistisch geworden. Wat waarlijk menselijk is raakt op de ach tergrond. Vorm begint by het eigen lichaam. Het is toch fün om elkaar aan te raken? Vorm ervaren is myn doel". Wie bewondert u het meest? Wie zyn by dit werk voor u de belang rijkste mensen? In de beeldhouw kunst Brancusi en voor de schilde- ryen Braque. De grootste vormgevers van de twintigste eeuw. En dan zyn er de Amefskanen. die in myn gebied ook veel doen. Met visual design zyn ze daar heel ver. Er is zo'n groot ver schil. Zet een Nederlander aan vrije expressie en hy gaat een olifant of een hondje knippen. De Amerikaan begint meteen non-figuratief te wer ken, ruimte te vereren". Toen ze met een beurs van de Ne derlandse regering een zomercursus op Harvard volgde ontmoette ze daar in de States Stewart Kranz, die op precies dezelfde toer bezig was als Christa. Amerika is het helemaal voor haar. Er zyn invitaties, maar ze wil niet definintief naar de overkant. Ze volstaat met af en toe eens over te wippen om bij te laden, want „je moet zo oppassen dat je> geen lesboer wordt, die altyd gelijk heeft. Middelmatig Er is hier nog zoveel te doen. Haar Amerikaanse professor Filipowski van Christa van Santen (tweede van links) in actie voor het Rem- brandt-programma dat Open baar Kunstbezit vorig jaar uit zond. het Masachusetts Institute of Tech nology (de wieg van NASA.), komt binnenkort naar Europa. „Dan komt hy by my logeren en dan sleep ik hem mee naar de T.H. Dan kan hy die jongens daar eens wat laten ho ren en zien". Een Amerikaanse hoog leraar gaat na zeven jaar werken een vol jaar met verlof „om nieuwe in- drukken op te doen". Die Amerikaan- se inbreng acht Christa van Santen heel gelukkig „want Europa is aan het giyden". De middelmatigheid is byna angst wekkend groot. Er zitten zoveel men sen aan de top, die door gebrek aan gewicht boven zyn komen dryven. Ik heb heel dikwyls te maken met men sen van middelmatige capaciteit, die op grote stoelen zitten. Dat werkt remmend op de ontwikkeling. Het griezelige van Nederland is dat iemand stygt tot de plaats waar hij het niet meer aan kan. Christa van Santen wil geen kunst met een hoge hoed. „Ze moeten de musea zoveel mogeiyk omgooien. Een musea is een dienstbaar middel om je oog te scherpen. De kunstenaar maakt zichtbaar wat onzichtbaar was. Daarom heb ik zo'n bewonde ring voor vakmensen als een metse laar en een tegelzetter. Die zyn net zo goed kunstenaar". Christa van Santen houdt veel „open". Ze kan naar Amerika, ze kan ook voor het j nieuwe Ryksmuseum Vincent van Gogh de creatieve werkplaats op po ten zetten, nadat ze voor hetzelfde instituut, een dergelyke ruimte runde op Musement. Ze zou ook wel naar het Amsterdamse „Stedelijke" willen, maar „De Wilde heeft er geen oren naar. Hy krygt al genoeg mensen zegt-ie". Op kunstprogramma's van de televisie komt doorgaans weinig res pons. Tot nu toe kreeg Christa heel sympathieke reacties. Meneer Groen uit Geleen belde haar op in Den Haag omdat hij zo genoten had. Als ze benzine tankt of een flesje melk haalt wordt zeh erkend. Er zal ech ter meer moeten gebeuren om „Doen en zien" onder leiding van Christa van Santen tot een blyvertje te ma ken. De hoed op kunst is hier nu eenmaal erg hoog NEDERLAND I 6.45 6.55 7.04 7.30 8.00 8.20 9.10 9.50 10.40 1045 1050 NEDERLAND II 6.45 6.55 7.04 7.30 8.00 8.20 9.10 10.00 10.50 De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Geen zee te hoogtv-serie, In kleur (KRO) Verslag op dinsdag (KRO) Journaal (NOS) David Frost-show, in klt-ur (KRO) Vanavond in Nieuwspoort (KRO) De Wrekers, tv-serie, in kleur (KRO) Journaal (NOS) Studeren: informatief programma (Teleac) Schaken voor beginners les 15 (Teleac) De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Scala: informatief programma (NOS) Peyton Place, tv-feuilleton (AVRO) Journaal (NOS) The Survivors, tv-film, in kleur (AVRO) AVRO's Sportpanorama. in kleur (AVRO) AVRO's Televizier (AVRO) Journaal (NOS) Cabaretpremière in Drachten Het is al te goedkoop om het samenvallen van de eerste af levering van VARA's serie ..Sherlock Holmes" en de uit voerige babbel die de NCRV over recreatie had georgani seerd. af te doen met de kreet „gebrek aan coördinatie. Toch hebben ze beiden met ontspan ning op lange termijn te maken en dat noodzaakte tot een beet je heen en weer zwerven tussen Nederland 1 en 2. Om te beginnen dan Sherlock Holmes, wiens naam bekender is geworden dan die van zijn schepper. Die roem deelt hy met onder meer Gulliver, Klein Duimpje, het Vryheidsbeeld en zelfs de Eiffeltoren. Dat is op zichzelf dan ook niets byzon- ders, maar de uiterst heldere heer Holmes heeft model ge staan voor de lange rij speur ders die na hem kamen. Lord Peter, Francis Durbrid ge's Paul Vlaanderen, maai-ook Ironside en de wat op de ach tergrond geraakte Dick Bos zyn niet denkbaar zonder het voor beeld van de stylvolle Brit. Zijn opvolgers hebben één voor één wat persoonlijke trekjes meege kregen, maar Edgar Allan Poe buiten beschouwing gelaten zyn ze allemaal opgeleid in de school van Sir Arthur Conan Doyle. Met de doorgewinterde rot Peter Cushing die U vast wel eens in één van zijn vaak „en ge" filmrollen heeft gezien als Sherlock Holmes, was al goeddeels de garantie binnen dat het een serie zou worden die aanslaat. Bovendien, dat mengsel van fin-de-siècle-at- mosfeer en misdaad ls een op het ogenblik heel succesvolle formule. Daarby gerekend de zorgvuldigheid waarmee de En gelsen zo'n geschiedenis inbeeld brengen en liet heeft weinig van koffiedik kijken om te voor spellen dat Sherlock Holmes een hernieuwe populariteit te wach ten staat. De recreatie werd door de NCRV via Nederland 1 aan de orde gesteld in het team van speurder Godfried Bomans, op zoek naar jonge mensen die Straks richting kunnen geven aan nieuwe ontwikkelingen op dit gebied. De bioloog-auteur Dick Hillenius en de directeur van de Stichting Recreatie. J. Swart, stopten een aantal inte ressante vragen in de kandi daten. De antwoorden daarop waren eerder kras dan praktisch uitvoerbaar. maar dat pleit vooral in hun voordeel. Hillenius kreeg byvoorbeeld slechts weinig weerwerk op zyn vraag hoe het zou kunnen ko men dat mensen die de stad ontvluchten, in de „vrije na tuur" toch bij voorkeur op een kluitje kruipen. Het programma zou er aanzienlyk interessanter op worden wanneer, desnoods nadat het sollicittaiegesprek is afgesloten, op deze zaken nog wat werd doorgepraat. Vooral by een onderwerp als dit is het vervelend wanneer na afloop de kyker met meer vragen dan antwoorden blijft zitten. INVALLER. GRONINGEN (GPD) In Drachten ging gisteravond de première van Knollentuinhet nieuwe cabaretprogramma van Rients Gratama. Het is geen pa radijs, de knollentuin die Gra tama heeft aangelegd. Het mees te gewas is kloek van vorm, zeer Nederlands van structuur, met slechts1 hier en daar een mi nuscuul hoekje, dat gereserveerd is voor een subtiele collectie. Maar er woekeren vrijwel geen distels en al zal hij nog wat die nen te schoffelen en enig uitdij end gebladerte moeten snoeien, het geheel ligt er fleurig bij. Na de toch duidelijke mankemen ten van zyn vorige programma, „Vingertjes in de pap", heeft Rients Gratama met behoud van zyn over rompelende presentatie, dit maal be wezen „erbij te horen. Hy moet 'interview onjuist beknot' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Luns van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een brief gezon den aan de heer J. B. Broeksz, de voorzitter van de VARA, waarin hij heftig protesteert tegen de beknotting van een interview dat door VARA-verslaggever De Graaf was afgenomen. Minister Luns meent dat door de ingrij pende beknotting het regerings standpunt „zeer onvolledig en derhalve onjuist wordt weerge geven". De bewindsman had vorige week vrydag telefonisch zyn reactie gege ven op beschuldigingen die dr. Mid delkoop die dag voor de VARA-radio aan zyn adres had geuit. „Slechts een tweetal opmerkingen mynerzyds werden uitgezonden", aldus mr. Luns, „terwyl men by de aanvang wederom de beschuldigingen van de heer Middelkoop heeft herhaald. Daarin wordt onder meer gesteld dat ik my niet naar Bulgarye had mo gen begeven en dat Nederland thans niets meer doet ter leniging van de nood in het voormalig afgescheiden gebied van Nigeria (Biafra, red.). Beide beschuldigingen heb ik weer legd, doch uw diensten vonden het blykbaar niet nodig dit deel van myn uiteenzetting uit te zenden. Ook myn betoog dat Nederland en voor wat betreft internationale ac tie en voor wat betreft de aan het toenmalige Biafra verstrekte hulp meer heeft gedaan dan andere lan den, was weggelaten. Eveneens myn verwyzing naar het door my op 28 juli 1969 in Lagos met myn Nige- riaanse ambtgenoot bereikte akkoord ten bate van een sterk verhoogde voedselhulp door middel van dag vluchten, dat garanties van onpar- tydig onderzoek bevatte, doch dat door Ojoekwoe onmiddeliyk van de hand werd gewezen. Zo zou ik meer voorbeelden kunnen geven". - „Het ware juist geweest", zo zegt de bewindsman verder, „indien de heer De Graaf my zou hebben mee gedeeld dat niet meer dan enkele minuten voor my beschikbaar waren en my zou hebben gewaarschuwd dat slechts een door hemzelf uit te kiezen fractie van myn uiteenzetting zou worden uitgezonden. Ik zou dan of het interview alsnog hebben kun nen weigeren of een afspraak heb ben kunnen maken over de inhoud van de uitzending". goede adviseurs hebben gehad. Men sen die hem byvoorbeeld hebben aangeraden wat minder conference in zyn optreden te doen en voor meer variatie te zorgen. De „Knol lentuin", zoals gisteravond voor het eerst te bezichtigen viel, was uiter- iyk nauwelijks aangekleed, maar in- houdeiyk zat het programma uitge kiend in elkaar Dat wil niet zeggen, dat alles muurvast geklonken zat. Maar wat wil men bij een première? Het voor naamste was wel, dat Gratama die typisch regionale (meer specifiek Friese) trekjes had weggewerkt. Hy moet hard aan zijn dictie hebben gewerkt, wani deze was aanzienlyk beter geworden Hy is nu een caba retier die op nationaal niveau mee mag tellen. Ook was sfeer betreft. Was er in zyn vorige programma nog de wat keutelige burgermanshumor, hy heeft .naast alle af en toe zware vrolyk- heid die op zo'n avond niet mis staat", ook een wat meer geënga geerde toets weten aan te slaan. Hy brengt geen hooggestemd caba ret. maar wel is er buiten een reeks verrassende vondstjes, nu ook de wat hardere noot van deze tyd. De viermanscombo, gevormd door Joop Verbeke, Karst de Groot, Jacques Sambrink en Harry Hart- mans, behoefae zioh niet tot brave muzikale stukjes te beperken, het geen dit zeer plezierige programma een extra winstpunt verleende. In feite bevat het in opzet zo weinig tekortkomingen, dat Gratama er een paar seizoenen mee vooruit kan. Schaatsen Het beroemde Rus sische paar Ljoedmilla Belousowa en Oleg Protopopow zal niet deelne men aan de Europese kampioen- schappen kunstryden op de schaats welke van 48 feb. in Leningrad worden gehouden. Het paar is deze maand by de Sowjetkampioenschap- pen op de vierde plaats geëindigd. Boksen De Oostenryker Hans Orsolics heeft gisteravond in de Weense Stadthalle voor 11.000 toe schouwers zyn Europese bokstitel in het weltergewicht met succes verde digd tegen de Westduitser Klaus Klein. In de negende ronde werd de stryd door een k.o. beslist. Tennis De Australiër Dick Crea- ly heeft gisteren de eindstryd heren enkelspel van de Open Australi sche tenniskampioenschappen be reikt door een zege in de halve fina les op de Britse prof. Roger Taylor. De uitslag was 6—3, 9—11, 8—6, 3—6, 8—6. Crealy zette hiermee zyn verrassende overwinningenreeks voort. In voorgaande ronden had hy de Amerikaan Stan Smith en de Ne derlander Tom Okker uitgeschakeld. RIENTS GRATAMA LONDEN (AP» Mick Jagger, de zanger van de Britse pop-groep The Rolling Stones, is tot een boete van 200 pond veroordeeld wegens het bezitten van verdovende middelen. Een dergelyke beschuldiging tegen zyn oud-vriendinMarianne Faith- full, werd meetrokken. Jagger. die ontkende marihuana te hebben bezeten, moest ook de kos ter van het proces betalen, die 50 pond bedroegen. Dit is de vveede veroordeling van de zanger voor hetzelfde feit. In 1967 werd Jagger veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf we gens het bezitten van pep-pillen, maar hy werd in hoger beroep vrij gesproken. VOOR DINSDAG 27 JANUARI Hilversum I 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radlojourn 18.25 Wie waagt die zingt: in ternationale volksliedjes. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Voor de kind. 19.00 Trefpunt: dlscussie-rubr. voor act zaken. 19.30 Nws. 19.35 Vanavond: vrolijkheid, muz. act. en wetenswaar digheden 22.00 Gonk: Satirisch pro gram. 22.30 Nws. 22.38 Med. 22.40 Ra dlojourn. N.O.S.: 22.55 Zin Tuig nr. 9 kunstkroniek 23.55-2400 Nws Hilversum II 298m. KRO: 18.19 Uitz. van de Katholie ke Volkspartij. 18.30 Nws. 18.41 Act 19.00 (N.O.S.): Het Hoogovenschaak toernooi ln wyk aan Zee 19.03 Licht ork. met sol. 19.40 Conclllepostbua (herhaling) 19.45 Wie ls in godsnaam Jezus Christus?, lez 20.00 Mod. ork. muz. en semi-klas. lied. (opn.) 20.45 Uitgeschakeld?, beschouw, over ouder worden en ouderdom. 21.00 Strykages klas. en mod. muz. voor strijkers opn. 21.30 Babel: kunstkroniek. 22.25 Over weging. 22.30 Nws. 22.38 Parlements- overzicht. 22.45 De zingende kerk. muz lez. 23 00 Kontekst: magaz waarin op de dingen wordt doorgepraat 23.30 Stereo: lichte gram. muz. 23.55-24.00 De toueelschryver Eugene Ionescu is gekozen tot lid van de Academie Fraugaise. Hy kreeg al by de eerste stemming 18 stemmen van de 34 aanwezige leden van de aca demie. VOOR WOENSDAG 28 JANUARI Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7 11 Ochtendgymn 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Stereo: Lich te gram. muz. (7.30-7.35 Van de voor pagina) VPRO: 17.54 Deze dag. VARA 8.00 Nws 8.11 Act. 820 Stereo: Lichte gram. muz. (8.30-8.35 Van alle mark ten thuis, praatje voor de hulsvrouw) 9.00 Stereo Klas. symfonische ork. muz (gr 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio Klas. symfonische ork. muz. (gr.) 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10.00. lichte gram. muz. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nws. 11.03 Voor de vrouw 11.40 Stereo: Kerkorgelconcert: oude muz. 12.00 Stereo: Èerlijns Filharmo nisch Ork: semi-klas. en mod. muz. 12.25 Stereo: Promenadeork. en Mari nierskapel: walsen en Marsen. 12 54 Voor het platteland. 13.00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Licht orgelspel. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Stereo Operette- klanken (gr.) 15.15 In de Toonzaal: mod. muz. progr. voor de Jeugd met com. 16.00 Nws. 16.03 Stereo: Nederl chansons met ork. begeleiding 16.20 Muz. en brlevbn, muz., lez. 17.20 stereo Viool en cello: mod. muz. 17.55 Med. Hilversum II 298m. NCRV: 7.00 Nuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Op het eerste gehoor: klas sieke muz (gr.) (7.30 Nws. 7.32-7.50 Act). TROS: 8.00 Nws. 8.11 Luister uit..én thuis: verz. pl. progr. voor de militairen. (8.30-8.32 Nws. 9.00 9 10 Gymn. voor de hulsvr.) 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Van 1685 tot van- Nws. 11.03 Plek uur wedstrijd - 11.45 Act. 11.55 Med. KRO daag: muz. lez. 10.15 Voor de vrouw 11.00 progr. 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee, ge- var. progr. (12.22 Wy van het land: 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nws. 12.41 Act. 13.00-13.05 Raden maar..NCRV 14.15 Omroepork. en sol (opn.) mod. muz. 15.00 In 't zilver een progr. voor oudere luisteraars 16.00 Nws. 16.03 Stereo: Voor de Jeugd. 17 00 Stereo: Twien-Popradlo: licht pl. pro gramma. 17.50 Overheidsvoorlichting Samenwerking met ontwikkelingslan den. Samelnstelllng en presen tatie: Thon Raes. Hilversum III 240 m. NCRV: 9 00 Nws. 9.02 Zing. zing. zing!; lichte voc. muz. 10.00 Nws. 10.03 iMengelmuze: nieuwe langspeelplaten, i voorzien van crltisch com. N O S 11.00 Nws. 11.03 Muz. lezen (12.00 Nws.) I AVRO: 13.00 Nws. 13.03 Radlojourn i 13.06 Zet 'm od: licht Dl. nroo-r. nann Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvitami nen: pop. verzoekpl progr. 16.00 Nws. 16.03 Gimmick: licht pl. progr. 17.00 Nws. 17.05-18.00 Toppoppology licht platenprogr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. N.O.S./ N.O.T.: 11.10-12.00 Schoolte levisie AVRO: 17.00-17.30 Voor de kind. N.O.S 18.45 Kleur: De Fabel tjeskrant. N.O.S.18.55 Journ. N O S. 19.04 Scala: Inform, progr. IKOR 19.30 Kenmerk: de wekeiykse Inform, rubr. over kerk en samenleving N.O.S. 20.00 Journ 20.20 Uitzend, van het Geref. Politiek Verb. 20.30 Sooutera. N.O.S.: 20.35 Allotria, speelfilm. (Rijkskeuring: 18 Jaar) 22.10 Eigen tijds: progr. rond de Argentijn se componist/regisseur Maurlclo Ka- gel. 22.40-22.45 Journ. Nederland II. N.O.S.: 1845 Kleur: De Fabeltjeekr. N.O.S.; 18.55 Journ. AVRO 19 04 Kleur: Aubudon Natuurlheater: Na- tuureiland (Wildlife Island), fllmre- portage 19.30 Info: maandeiykse ad vies en informatlerubr. N.O.S.: 20.00 Journ. AVRO 20.20 Jonge men sen op weg naar het Concertpodium: muz. progr. 21.10 Kleur: Lunchpau ze, eenakter van John Mortimer 21.40 spreekuur: medische rubr. N.O.S, 22.10 Journ. TELEAC: 22.15-22.55 Cur sus Spaans voor beginners les 2 (herh.) AMSTERDAM <GPD) Toneel groep Studio heeft op het ogenblik ernstige moeilykheden. De gehele artistieke leiding, onder aanvoering van artistiek directeur, tevens eer ste regisseur, Kees van Iersel, die met ingang van het nieuwe toneel- seizoen (in september van dit jaar) het gezelschap zal verlaten. Met Van Iersel mee gaan mevrouw E. L. Verkade Catier Van Dissel, dra maturge, Lodewyk de Boer. vast re gisseur, en Edwin Prins, produktie- leider. De heer Van Iersel is al acht jaar aan studio verbonden. Sinds november waren er al wat spanningen tussen Kees van Iersel en zakelyk directeur, tevens oprich ter van Studio, Han Surink Die spanningen kwamen onder andere aan het licht, toen Van Iersel het artistiek beleid voor seizoen 1971 ging bepalen. De heer Surink achtte die plannen zakelyk gezien niet haal baar en kwam dit weekeinde onver wachts met alternatieve voorstellen, die echter door de artistieke leiding niet geaccepteerd werden, geschaad door deze gang van zaken als men nu eenmaal het vertrouwen achtte. Zondagmiddag hebben de heer Su rink en de acteurs van Studio verga derd met het stichtingsbestuur. Be sloten is onder andere over te gaan tot medebeslissingsrecht van de le den van het trezelseh&r»

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5