Irene in het gieken- nis Verolme commissaris van z'n eigen concern in groeit klein-metaal naar „climax" filosoof schotel iiivering raagse artijtop Veto van Nixon Bakker naar de Antillen l( aatselijk mist Twee broers neergeschoten bij overval Benelux-protest tegen Duitse spoorwegactie KIP BRAADSTUKKEN GEHAKT 25 cent GE VERHOOG pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 JANUARI 1970 No. 33003 LEIDSCH Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,96 per maand (btf vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel l Leiden Giro 57055 Telefoon Directie ec Administratie. 25041; Redactie: 21507 NIJMEGEN (ANP) Prin- Irene is vanmorgen rond iit uur voor haar aanstaande falling in het St. Radboud- kenhuis in Nijmegen aange- nen. werd vergezeld door r echtgenoot, Prins Carel go van Bourbon van Parma. hk val Tsernik 3RADO f AP) Het Joegosla- che persbureau Tan joeg meldt Praag dat morgen tydens de üng van het Tsjechoslowaakse ntrale Partijcomité dat morgen lint, Oldrich Tsernik zijn ont- als premier en als partijfunc- aaris zal indienen, persbureau citeert doorgaans lingelichte bronnen in de Tsje- Klowaakse hoofdstad die er de oplegden dat tien tot leden van dit comité tot af- den zullen worden gedwongen hen behoort ex-partijleider xander Doebtsek, die. vooruit- op de bijeenkomst, zijn ;brief al heeft ingediend. Tanjoeg stond Doebtsek, gisteren in Ankara als ambas- is aangekomen, voor de zelf ontslag te nemen of het gen. meent te weten dat Tsernik de economische besprekin- van het allerhoogste belang, op het ogenblik worden ge- ti, voortdurend zijn mond dt, terwijl de andere hoge par en regeringsfunctionarissen actief zijn. Blow Viruk lalf Bilt verwacht tot woensdag- ïurjj ot zwaar bewolkt met plaatse list en aanvankelijk nog hier ar een bui. Weinig wind. On- dezelfde middagtemperaturen Jtdaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 28 JANUARI 1970 08.27 uur; onder: 17.20 uur. op: uur; onder: 10.14 uur. 'ster in Katwijk: 6.39 en 18.53 kagwater: 2.28 en 14.48 uur. bestaat uit 16 pagina's (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De heer C. Verolme wordt commissaris van zijn eigen concern, aldus deelde vanmorgen drs. Neder- horst (PvdA) mee na afloop van de vergadering van de vaste ka mercommissie voor Economische Zaken over de moeilijkheden in het Verolme-concern. Minister Nelissen, van Economi sche Zaken had tevoren de commis sie zijn plannen met betrekking tot de raad van commissarissen bekend gemaakt. Naast de heer Verolme zal in de raad nog één persoon na mens het huidige concern als com missaris worden aangesteld. Verder worden vier commisaris- sen op voordracht van de overheid benoemd en één persoon op voor dracht van de vakorganisaties. Bo vendien zal er een waarnemer, zon der stemrecht worden aangesteld, die namens de minister de vergadering van de raad van commissarissen zal bijwonen. Commissie In de commissie, die volgens drs. Neaernurst spoedig advies zal moe ten uitbrengen over de mogelijkhe den van samenwerking in de scheeps bouw, zullen zitting hebben leden van de directie en raad van commissa rissen van het Verolmen-concern, on der wie waarschijnlijk de heer Ver olmen j, van Rijn/Schelde en van de vakorganisaties. De taak van de commissie zal in de eerste plaats zijn de mogelijkhe den te onderzoeken van een zo ver mogelijke samenwerking tussen Ver olme en Rijn/Schelde en daarnaast van de nieuwbouw in samenwerking met andere scheepsbouwbedrijven. D lij Geen eisen Voorts had minister Nelissen mee gedeeld dat er een tydelyke voorzie ning zal worden getroffen voor de dagelijkse leiding van het bedrijf. De heer Verolme zal geen president-di recteur meer kunnen zyn als hij in de raad van commissarissen wordt benoemd. Over de leiding van Ryn/ Schelde kunnen geen eisen of voor waarden worden gesteld door de overheid, omdat dit bedryf een open n.v. is. Het ziet er ook niet naar uit dat de minister hieromtrent een niet- binnend advies zal uitbrengen. Nieuwe orders Volgens drs. Nederhorst bestaat er een reële kans, dat als minis ter Nelissen slaagt in zyr reorgani satieplannen er nieuwe orders zul len afkomen voor de bouw van mam moettankers. Evenals de heer Bies heuvel en Langman, die een rap port over het bedryf hebben opge steld, komt minister Nelissen tot de conclusie dat de nieuwbouw niet moet worden afgeschreven, maar er integendeel goede mogelijkheden zijn op dit gebied. Naar wy vernamen zouden moge lijke orders ongeveer 70 miljoen gul den belopen. Verder is er vanmorgen in de commissie-vergadering nog gesproken over het afstoten van bepaalde be drijfsonderdelen. Vrijwel algemeen pleitte men ervoor deze afstoten zo voorzichtig mogelijk te laten plaats vinden om de werkgelegenheid niet in gevaar te brengen. Zo stelt men voor vooral de zgn. niet-bedryfsge- bonden onderdelen te proberen over te doen aan andere gegadigden. Onder de niet-bedryfsgebonden onderdelen worden voornamelijk ver staan de gordijnfabriek en bijv. de deelneming in de werven in Por tugal. Wel zouden in het concern moeten blijven de bedrijven in Heus- den en Alblasserdam. BRUSSEL (ANP) Staatssecre taris Keyzer heeft vandaag in de Europese ministerraad in Brussel namens de drie Beneluxregeringen sterk geprotesteerd tegen Duitse maatregelen, die de concurrentie positie van het containervervoer per spoor ernstig dreigt te verzwakken. De Duitse spoorwegen hebben na melijk een afspraak met de Neder landse Spoorwegen en andere Euro pese spoorwegmaatschappijen over tariefreducties voor containerver voer opgezegd, maar die reducties voor Duitsland (by voor het ver voer van Hamburg naar het Duitse binnenland) gehandhaafd. DEN HAAG (GPD) De strijd van de metaalvakbonden tegen de werkgevers in de metaalnijverheid groeit naar een hoogtepunt. De laatste ontwikkelingen zijn: De directie van de machine- en apparatenfabriek Lomefa in Hoorn heeft vandaag een kort geding aan gespannen tegen de vakbonden, die de staking bij dit bedrijf leiden, de Bovag, de sterke organisatie van garagebedrijven (50.000 werkne mers). heeft tegen het eind van deze week een oriënterend gesprek met de vakbonden, de werknemers van Van Swaay N.V. in Den Haag hebben gister avond op een bijeenkomst in Utrecht per telegram een laatste be roep gedaan op de directie om een ondernemings-cao af te sluiten. Reeds meer dan honderd bedrij ven in de klein-metaal hebben nu met de vakbonden een onderne mings-cao afgesloten. Enkele grote bedrijven hebben daarbij bedongen dat hun namen niet bekend zulltn worden gemaakt; ze vrezen moei lijkheden met hun organisaties. Zo- bekend sluiten de vakbon den ondernemings-cao's af nu er geen nieuwe cao voor de klein-me taal tot stand is gekomen door de weigering van de werkgevers het „vakbondstientje" te betalen. Actiepl, an Vrijdagmiddag vindt een laatste ge sprak tussen vertegenwoordigers van de vakbonden en de directie van Van Swaay N.V. (350 werknemers) plaats. Zaterdagmorgen is er op nieuw een bijeenkomst van de geor ganiseerde werknemers van het Haagse bedrijf. Wanneer het resul taat negatief is zal een actieplan worden uitgevoerd. Tot een algemene staking, zoals bij de Domefa in Hoom, zal het bij het Haagse bedrijf, dat een aantal vestigingen heeft, niet komen. Zo houden de vakbonden er rekening met dat deze onderneming het on derhoud van een aantal installaties in ziekenhuizen en bejaardentehui zen heeft, waarin geen stagnatie kan optreden. „Voor een eventuele staking bij j het Haagse bedryf is een verrassings pakket met een oplopend karakter samengesteld", aldus een woordvoer- I der van de metaalvakbonden. ADVERTENTIE Tot 31 januari heeft u nog de tijd om uw Esso Maanrace-kaartjes met 3, 4 of 5 manen in te leveren bij uw Esso dealer of op te zenden aan Esso Nederland. En denkt u ook om de EXTRA WEDSTRIJD. Het woord ESSO nog niet compleet? Dan snel nog even 'n paar kaartjes in huis halen. Tot 10 februari kunt u namelijk de 4 kaartjes die het woord Esso vormen met het extra wedstrijdformulier inzenden. Het is uw laatste kans op een leuk opblaasbaar tijgertje of op het winnen van één van die geweldige prijzen! En die kans laat u zich toch zeker niet ontgaan. Op naar Essol WASHINGTON (Reuter. AP) President Nixon heeft gisteravond zyn veto uitgesproken over een wetsontwerp, waarin byna twintig miljard dollar wordt gevraagd voor de volksgezondheid, het onderwys en de sociale zorg. Voor hy hiertoe overging hield hy voor de televisie een toespraak waarin hy zei, dat het wetsontwerp, als het wet zou wor den, de stryd van zyn regering te gen de inflatie in gevaar zou bren gen. Hy noemde het wetsontwerp „het verkeerde bedrag voor het ver keerde doel op het verkeerde ogen blik". Het zou tot gevolg hebben, dat de pryzen en belastingen omhoog zullen gaan, aangezien het 1.26 mil jard dollar hoger is dan de aan beveling in de begroting van Nixon. Democratische leiders van het Huis van Afgevaardigden zyn intussen be zig genoeg stemmen by elkaar te krygen om het veto van de presi dent te niet te doen, waarvoor een meerderheid van tweederde nodig is. het kleine Overijsselse grens- plaatsje Overdinkel is gister- li avond door nog een onbekende dader een roofoverval gepleegd op twee bejaarde landbouwers, jj Het zijn twee broers die met ernstige verwondingen in een |i ziekenhuis in Losser moesten jj worden opgenomen. De dader is II gevlucht zonder enige buit te hebben kunnen meenemen. De overval vond plaats om on geveer half negen maandag avond. Een gemaskerde man drong de boerderij (foto) bin nen en schoot zonder een woord te zeggen de 76-jarige B. Keiser in de buik. Op het hulpgeroep van de gewonde man kwam diens broer, de .73-jarige Her- manus Keiser, de keuken bin nen en ook hy werd zonder enige waarschuwing bescho ten en getroffen in het hoofd. De dader maakte gebruik van een 7 mm. vuurbuks. Na deze schoten verdween de overvaller onmiddeliyk. De toe stand van de 76-jarige man is zeer kritiek. De jongste broer is er wat beter aan toe. Ondanks de ernstige buikwond een ver wonding aan het hoofd is de oudste broer erin geslaagd de ruim 400 meter verder wonen de buren te bereiken. Zij alarmeerden op hun beurt de politie. De rijkspolitie in Losser gaf onmiddeliyk groot alarm, waarschuwde de Duitse collega's en de douaneposten en riep de hulp in van de techni sche recherche in Arnhem, de districtsrecherche in Zwolle en een speurhond met begelei der uit Balkbrug. ADVERTENTIE lekker eten tips Doe een laagje uien In een vuurvaste schotel. Daarop plakken gebraden gehakt, daarop weer ui, daarop aardappelpuree. Bestrooien met paneermeel en een paar klontjes boter erop. In de oven tot goudbruin korstje is gevormd. een goed stuk vlees hoort erbij Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven ADVERTENTIE Woensdag aanbieding uw slager - uw poelier per 500 gram voordeliger DOEZASTRAAT 39—41 TELEFOON 21415—23456 Gouverneurskwestie SCHIPHOL/WILLEMSTAD (ANP) „Aan de kwestie van het gouverneurschap der Antil len zit een zorgelijk aspect. Het is duidelijk, dat dit niet alleen voor dr. E. Jonckheer een pijnlij ke zaak is met gevoelige kanten", aldus vice-premier Bakker, die vanmorgen naar Curasao vertrok in verband met de moeilijkheden rond de gouverneurszetel. Dr. Jonckheer werd byna een jaar geleden onder het bewind van de vorige regering der Antillen en nog voor de rellen op Curacao bij Ko ninklijk Besluit tot opvolger be noemd van gouverneur Cola Debrot. Later is gebleken dat deze benoe- ming in de Antillen op weerstanden is gestuit, met name binnen zijn ei- gen Democratische Partij. J De schorsing van politiecommis- j saris Sprockel, die moeilykheden voorziet als dr. Jonckheer als gou verneur naar de Antillen komt, bracht de sluimerende weerstand tot een uitbarsting. „Ik wil in deze kwestie eerst precies het oordeel ho ren van de nieuwe Antilliaanse rege ring", vervolgde minister Bakker. „Wij proberen nu eenmaal gouver neurs te benoemen in zo groot mo gelijke harmonie met de betrokken landen". Op de vraag of niet de beste op lossing zou zyn dat dr Jonckheer van zijn benoeming zou afzien ant woordde vice-premier Bakker: „Wan neer de benoeming van een ambte naar gebeurt zonder de instemming van grote groepen van de bevolking is het uiteraard de meest elegante oplossing, wanneer hy van die posi tie afziet". Het eventueel ongedaan maken van de benoeming zal niet op staatsrechterlyke moeilykheden stuiten. De gouverneur is by K.B. benoemd. Zo'n besluit kan worden ingetrokken. De minister legde er op Schiphol de nadruk op dat de kwestie van het gouverneurschap in feite niet de aanleiding is geweest van zyn reis naar de Antillen. Het werkeiyke doel van de reis is volgens hem om met de premiers van Suriname en de Antillen, resp. dr. Sedney en de heer Petronia, in de geest van een ko- ninkryksconferentie van gedachten te wisselen over de vraag of de rechtsorde moet worden gewyzigd, of de verhouding moet worden ver diept door gebruik te maken van de mogelykheden die het statuut al biedt en die tot nu toe onvoldoende zyn uitgebuit Minister Bakker, die zaterdag op Schiphol hoopt terug te keren, werd by zyn vertrek uitgeleide gedaan door dr. J. Polanen, gevolmachtigd minister van Suriname, maar de ge volmachtigd minister van de Antil len, dr. Jonckheer, liet verstek gaan. Overigens werd het vertrek nog ver traagd door een technische storing aan de DC-8 van de KLM. Het vlieg tuig dat al op de startbaan stond, moest terugkeren naar het platform. Inmiddels heeft de Antilliaanse minister van Justitie meegedeeld dat hangende het onderzoek van een commissie naar de schorsing van Sprockel geen nadere inlichtingen door de ministerraad zullen worden verstrekt. Afrikaanse conferentie In Chartoem Is gisteravond een topcon ferentie begonnen van staatshoof den van Oost- en Centraalafrikaan- se landen. President Kenneth Ka- oenda van Zambia en de voorzitter van Soedans revolutionaire raad, generaal-majoor Nimeiry, richt ten een appèl tot de Afrikaanse lan den om zoveel mogelyk steun te verlenen aan de bevrydingsbewegin gen in Afrika. ®ue/ ^ïlteuWö Uit het Leidsch Dagblad van 26 Januari 1870: De Courier de la Muse meldt, dat de heer P. Regout, te Maastrichthet loffelijk besluit genomen heeft om voortaan geene kinderen op zijne fabrieken toe te laten dan nadat zij hunne eerste H Communie gedaan heb ben, alzoo niet vóór den leef tijd van elf d twaalf jaar. In eene op heden gehou den vergadering van het Leidsch Studentencorps is besloten om de viering van het 25-jarig besteaan der Leidsche hoogeschool te doen plaats hebben op Dinsdag Juni a.s. bij welke gelegen heid een gecostumeerde op tocht zal gehouden worden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1