Lagos ontkent wandaden van de marini ersdivisie Es ter el tooit man met maxi-jurken Het Vaticaan weigert vrouwelijk diplomaat „Joods" verwijst naar nationaliteit Oogst in Biafra moet voor de lente woj'den ingezaaid anders NIET NAAR EEN GODSDIENST Uitstel conferentie deeltjesversneller Doebtsek moest vluchten voor de Turkse pers Slachting My Lai een vergissing? Hess moet vrij zegt de cipier van Neurenberg' Weer onrust in Noord-Ierland Geen executies meer in Irak Chinese boeren vallen silo aan PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 26 JANUARI IC LAGOS (AP, GPD, Reuter) De Nigeriaanse regering heeft berichten ontkend over verkrachting, plundering en on gedisciplineerd gedrag van de derde mariniersdivisie. In een gisteren uitgegeven communiqué wordt gezegd dat deze divisie werd vervangen door de eerste, omdat bevelhebbers in Lagos veranderingen willen aanbrengen in de gebiedsafbakening. Volgens ooggetuigen in voormalig Biafraanse gebied is de teyugtrek- king nagenoeg voltooid. De derde di visie zou bijna geheel zijn terugge trokken op Port Harcourt. De eerste divisie, die wordt beschouwd als het meest gedisciplineerde deel van het Nigeriaanse leger, zou haar posities nagenoeg volledig hebben ingenomen. Deze divisie die na de val van Oe- mahia in april 1969 bijna geen suc cessen heeft geboekt, bestaat uit ge regelde troepen die voor de burger oorlog de kern van het Nigeriaanse leger vormden. De derde divisie geldt als één van de meest agx*es- sieve onderdelen van de Nigeriaanse leger. Onder kolonel Obasanjo zou zij de Biafranen de beslissende slag hebben toegebracht, hetgeen echter in Lagos wordt ontkend. Daar zegt men dat Biafra's val werd bewerk stelligd door een offensief op drie fronten. De mariniers van .Obasanjo, onge veer 40.000 man, genoten ook al eer der onder kolonel Aaekoenle (bijge naamd „de schorpioen") die inmid dels is vervangen, een twijfelachti ge reputatie. Moeilijkheden Naar verluidt zouden er moeilijk heden zijn ontstaan tussen een groep je onafhankelijke militaire waarne mers in Nigerië en de Nigeriaanse regering. De waarnemers zouden een onverwachte inspectie in IBO-ge- bied willen ondernemen of al zijn vertrokken. De moeilijkheden zou den met name het gevolg zijn van de eis* van de waarnemers voor ga ranties voor hun persoonlijke veilig heid. De leider van een Britse mis sie die vorige week bezet Biafraanse gebied bezocht, Lord Hunt, heeft in zijn rapport toegegeven wangedrag bij de Nigeriaanse soldaten te heb ben geconstateerd. Enkele dagen te voren bekritiseex-de Lord Hunt be richten in de pers uit Biafra die hij als overdreven karaktiseerde. Over het perspectief van de be strijding van de honger in bezet Bia- fraans gebied bericht de verslagge ver van Associated Press in Lagos, Hugh Milligan, het volgende. De dak loze Ibo's moeten voor het begin van de lenteregens hun dorpen zien te be reiken, anders zou de tragedie van de Palestijnse Arabieren weieens in Nigerië kunnen worden herhaald. Mulligan citeert een Amerikaan die bij de hulpverlening is betrokken, die zijn naam echter niet bekend wilde PARIJS (AFP) De Geneefse conferentie over de vestigingsplaats van de nieuwe Europese deeltjes versneller, de grootste ter wereld, is op verzoek van West-Duitsland uitgesteld. Zij zou oorspronkelijk woensdag en donderdag as. gehou den worden. Het uitstel is nodig ge worden omdat Duitsland en België, die ieder het miljardenproject binnen de eigen grenzen willen hebben, in onderlinge besprekingen niet tot overeenstemming zijn gekomen Duitsland heeft de hoogte van zijn bijdx-age (bijna 40 procent van de kosten die door zes landen gedragen worden) afhankelijk gesteld van de beslissing over de vestigingsplaats. België wil het project in Wallonië verwezenlijkt zien als tegenhanger van eigen miljardeninvesteringen in het (Vlaamse) Antwerpse havengebied. ISTANBOEL (AP) De afgezet te Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Doebtsek is gisteren Turkije aangekomen om zijn taak als ambassadeur in dat land te aanvaar den. Hij ontkwam aan de nieuwsgie righeid van een grote zwex*m jour nalisten en fotogx-afen door zich een kwartier lang op een toitlet schuil te houden. Het was het eei'ste „contact" van Doebtsek met de Westerse pers in zijn nieuwe functie. Na eeix korte komische holpartij tussen de twee uitgangen van het vliegtuig verscheen Doebtsek terxslot- të in de deur van het vliegtuig. Hij werd omniddellijk omzwermd door een groep schreeuwende, duwende Journalisten. Doebtsek zei geen woord, maar liep x-echt op een wachtkamer voor vips toe, waarin hij zich omniddellijk op een toilet opsloot. Een twintigtal journalisten slaagde er tezamen met de diplomaat in de wachtkamer bin nen te dxnngen. Anderen sloegen een x-uit in en klommen zo de kamer binnen. Tenslotte slaagde de Turkse poli tie ex-in een kordon om Doebtsek te vormen. Deze kwam uit het toilet te vcox-schijn en kwam binnen het kor don veilig en wel in een wachtende auto. Daarmee reed hij naar Is tan- boel vanwaar hij vandaag naar An kara zal vertrekken. maken omdat tot nu toe de federa le regering de vluchtelingen in de rimboe juist aanraadt daar te blij ven, tot dat hun hulp bereikt. „Voor de lente moeten de jam's worden geplant. Als de zaden niet voor de regentijd in april in de grond zijn, zullen de Ibo's uit de oorlogs gebieden tot de herfst van 1971 afhankelijk blijven van de hulpver lening. Als de mensen nu hun ge wassen kunnen inzaaien, dan zullen zij in september de oogst kunnen binnenhalen en zichzelf van eten voorzien. Als het nu niet lukt, dan zullen zij twintig maanden afhan kelijk van de hulpverlening blyven. Tegen die tijd zou een soort vluch- telingenpsychose zich kunnen ont wikkelen, zodat Nigerië met een her haling van de Palestijnse tragedie te doen zou krijgen". De jam, een eetbare wortelknol, vormt het hoofdbestanddeel van het Nigeriaanse dieet, vooral in de af gelegen dorpen. In de Ibo-gebieden voorbij de rivier de Niger, in de door de oorlog totaal verwoeste noordoost hoek van de oostelijke provincie, deed men veel aan jamteelt. Voorzieningen Ondanks de onophoudelijke vluch telingenstroom langs de wegen van het vx-oegere Biafra, blijft het inwo nertal van de meeste steden en dor pen ver onder het oorspronkelijke. In Enoegoe woonden voor de oor log 180.000 mensen, maar hoewel de stad reeds anderhalf jaar in federa le handen is, heeft het inwonertal de 4.000 nog steeds niet bereikt. Ge meentelijke voorzieningen zijn er niet. De sfeer van broederlijke omar mingen en verzoening die tekenend was voor de eerste dagen na de oor log is wat vei-zuurd. In de Ni geriaanse dagbladen wordt meer op geschept over de overwinning dan tot wederopbouw en verzoening aange spoord. Sommige kranten raden aan de Ibo's in het openbaar een eed van trouw aan de federale regering te la ten zweren, voordat zij in hun oude regeringsfuncties worden hersteld. JERUZALEM (Reuter) Het Israëlische hooggerechthof in Je ruzalem heeft in een uitspraak ge zegd dat het woord „Joods" verwijst naar een nationaliteit en niet nood zakelijkerwijs naar een godsdienst. Met een meerderheid van vijf te gen vier stemmen kwam het hof tot deze uitspraak als antwoord op de netelige vraag „wie is Joods? waarover juridische en religieu ze deskundigen in Israël zich het hoofd gebroken hebben. De vraag werd gesteld door kapi tein ter zee Benjamin Sjalit, die negen jaar geleden in het huwelijk was geti-eden met een niet-Joods meisje van Frans-Schotse afkomst, bij wie hij thans twee zonen heeft. Volgens de Joodse kerkelijke wet geving worden alleen kinderen gebo ren uit een Joodse moeder of een vrouw die is overgegaan tot de Joodse godsdienst als Joden be- j schouwd. Op deze gronden heeft het Israëlische ministerie van Binnen landse Zaken geweigerd beide kin deren als Joden in te schrijven, daar hun moeder niet tot de Joodse godsdienst behoort. Gezien de belangrijkheid van de uitspx-aak was het voor het eerst in zijn geschiedenis, dat alle negen le den van het hof aanwezig waren. Kapitein Sjalit had gesteld dat zijn zonen door geboorte Joo dis zijn en niet door godsdienst. Hij verzocht het hof daai-om het ministerie te gelas ten zijn zonen in te schrijven als zijnde Joods van nationaliteit. Tot dusver heeft het ministerie kinderen van niet-Joodse moeders als volgt ingeschreven: „Vader: Joods, moeder niet-Joods: nationaliteit (open)." Traditie NEW YORK (Reuter) De Ame rikaanse journalist Richard Hammer die een boek schrijft over de inci denten in My Lai, heeft in een ar tikel in My Lai, heeft in een ar- klaard ervan overtuigd te zijn dat de Amerikaanse militairen, die in maart 1968 in het Zuidvietnamese gehucht My Lai een massamoord begaan zouden hebben, bij vergis sing het verkeerde dorpje hebben aangevallen. Hammer die de zaak in Vietnam zelf onderzocht heeft, zegt dat het aan te vallen doel, waar men krachtig verzet van een Vietcong bataljon verwachtte, op de Ameri kaanse kaarten als „My Lai I" of „Pinkville" stond aangegeven. Maar niet dit gehucht, doch het op de kaart als „My Lai 4" vermelde werd verwoest. Dit ligt rond 5 km. van „My Lai 1" en hier hadden de Amerika- nog geen last gehad. Bij de Viet- namezen staat dit gehucht bekend als Xom Lang. Hammer heeft ter plaatse in Zuid-Vietnam Ameri kaanse soldaten en officieren geïn terviewd en ook vraaggesprekken ge voerd met tenminste 50 Vietname- zen. Volgens hem is de tragische ver gissing voor een deel te wijten aan het opnieuw in kaart brengen van Vietnam door Amerikaanse carto grafen. r- 1 O TACOMA (AP) Rudolf Hess, I de laatste Duitse oorlogsmisdadiger die nog in de gevangenis van Span- ROME (GPD) Het Vaticaan heeft een vrouwelijke diplo maat de accreditatie geweigerd. Het gaat om de 44-jarige me vrouw Elizabeth Müller, die door de regering van de bonds republiek Duitsland was benoemd tot ambassaderaad (tweede klasse) op de Westduitse ambassade bij de Heilige Stoel. Voor zij naar Rome zou komen was mevrouw Müller drie jaar lang hoofd van de Westduitse handels missie in Praag. Dit was een be langrijke post omdat de Bondsrepu bliek geen diplomatieke relaties met Praag onderhoudt en in zo'n geval de handelsmissie de belangrijkste schakel vormt. Het vaticaan had niets tegen mevrouw Müller persoonlijk, maar wel tegen het feit dat zy een vrouw was. Men huldigt er de me- LONDEN (DPA - Zaterdag is het in in de Noordierse stad Londonderry op nieuw onrustig geweest, nadat de beweging voor burgerrecht met een protestmars tegen postcensuur had gedemonstreerd. Vierhonderd solda ten van het Britse leger verhinderden o.m. door het aanbrengen van prik keldraadversperringen, grotere bot singen tussen de rk. en de prote stantse bevolking. Een groep beto- gei*s marcheerde naar een politiebu reau waar enkele ruiten werden in gegooid. Vijf demonstranten werden aangehouden. Gewapende Britse troepen hebben gisteren in Belfast een menigte van ongeveer 60 protestanten uit elkaar ejaagd, die flatgebouwen waarin rooms-katholieken wonen met stenen bekogelden. De protestanten scadeer- den anti-katholieke leuzen en bega ven zich en masse naar de flatge bouwen. Een woordvoerder voor het leger zei: „Het was spannend, maar het is niet uit de hand gelopen". BAGDAD (AFP DPA i Met de ning dat het niet. „opportuun" is, dat vrouwen regelmatig contacten hebben met het staatssecretariaat van de Paus, wat wil zeggen dat zjj frequente bezoeken brengen aan de hoogste gezagsdragers in het Vaticaan. De relatie tussen het Vaticaan en het zwakke geslacht blyft gespan nen. Afgelopen vrijdag viel in de „Osservatore Romano" te lezen, dat er geen sprake van kon zijn dat een vrouw tot de ambtsbediening zou worden toegelaten. Het artikel was geïnspireerd op de ontwikkeling in Nederland, waar op de recente pastorale conferentie in N oor dwij kei-hou t de meerderheid van de deelnemers zich voor toela ting van de vrouw tot de ambtsbe diening had uitgesproken. Een crêpe georgette avond jurk heelt Esteiel voor man en vrouw. De Poolse minister van Bui tenlandse handelBurakiewicz (midden) bezocht zaterdag in Düsseldorf de Poolse tentoonstel ling, die daar gehouden wordt naar aanleiding van de Poolse „Wirtschaftstage". De minister nam een hapje en een glaasje Poolse wodka aan een stand, ivaar hij werd bediend door meis jes in Poolse klederdracht. Betere economische betrekkingen tussen Polen en West-Duitsland kunnen een begin zijn van verbeterde re laties op politiek gebied. Procureur-generaal Meir Sjamgar, die pleitte voor het ministerie, zei dat volgens Joodse traditie de be grippen nationaliteit en godsdienst voor zover het Joden betreft niet ge scheiden kunnen worden. Hij wees erop dat de uitspraak van het hof verstrekkende gevolgen zou hebben, niet alleen voor de Joodse gemeen schap in Israël, maar ook voor die daarbuiten. Kapitein Sjalit, die zijn eigen zaak verdedigde, zei dat het minis terie als volgt zou moeten registre ren: godsdienst: Joods, nationaliteit: Hebreeuws en burgerschap: Israë lisch. Hij- deed een beroep op het hof „onze kinderen niet van hun volk te vervreemden". In zijn uitspraak ge lastte het hof het ministerie van daag de kinderen in te schrijven als zeer groot belang geacht ten aanzien van het grote aantal kinderen uit gemengde huwelijken die afkomstig zijn uit Oosteuropese landen. „Joods". De uitspraak wordt van Egypte en Libië. HONGKONG (AP) Volgens rei zigers uit China, die in Hongkong zijn aangekomen, hebben uitgehongerde Chinese boeren een aanval gepleegd op een staatssilo in de buurt van Sjanghai. Zij zouden slafe hebben geleverd met de troepen die onmid dellijk bij de silo in actie kwamen. Een aantal militairen zou zijn ge dood. Volgens reizigers verrasten de meer dan duizend boeren de wacht bij de silo. Verder vei-telden zij, dat vijanden van partij-voorzit ter Mao Tse-toeng in de afgelopen maand bij vele incidenten in de buurt van Sjanghai betrokken zijn geweest. Reizigers uit de provincie Kanton meldden, dat anti-maoisten de pro vinciestad op 21 januan hebben aan gevallen en een gevecht van een uur met maoistische kaders hebben ge leverd. Een aantal personen zijn ge arresteerd, op verdenking anti-maoist te zijn. Volgens de reizigers zijn vele onschuldige mensen om deze reden in de stad Kanton door het leger terechtgesteld. Weer zelfverbranding Een 17- jarig Frans meisje heeft zich zater dag met bezine overgoten, daar een lucifer bijgehouden, en is vervolgens uit een raam op de derde etage van haar school in het Parijse district Auteuil gesprongen. Zij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij en kele uren later aan haar verwon dingen overleed. Dit was het vierde geval van zelfverbranding in Frank rijk binnen tien dagen. Tito naar Afrika President Tito van Joego-Slavië is zondag uit Bel grado vex*tx*okken voor een grote rondreis die ten doel heeft de poli tiek van niet-verbondenheid te be vorderen. Zyn speciale vliegtuig ver trok in een dichte mist van het vlieg veld van Belgrado. Het eerste land dat Tito gaat be zoeken is Tanzania, waar hij van daag zal aankomen. Van Tanzania gaat hij achtereenvolgens naai? Zambia, Kenia, Ethiopië, Soedan, Esterel lanceerde zijn maxi-jurken voor mannen niet als een grapje voor 'jet-set'-parties, zoals zijn Ita liaanse collega Valentino het vorige seizoen heeft gedaan, maar introdu- dau zit, wordt op onwettige wyze ge- terechtstelling van drie personen is straft en dient onmiddellijk te wor den vrijgelaten, zo meent de Ameri kaanse kolonel Burton C. Andrus, de „cipier van Neurenberg". zaterdag de golf van executies in Irak voorlopig afgesloten. Na de mis lukte staatsgreep tegen het bewind van de Baas-partij zijn sedert De nu 75-jarige Hess lijdt aan een I woensdag 21 januari 44 perso- chronische maagkwaal. Hij werd nen doodgeschoten of opgehangen door het tribunaal van Neurenberg tot levenslang veroordeeld. „Al meer dan twee jaar is Hess rle enige gevangene vanSpandau ge weest", aldus Andrus in een inter view in Tacorna. „De rest van de nazi-oorlogsmisdadigers is dood of vrijgelaten". „Het tribunaal heeft nooit de be doeling gehad dat Hess zijn straf in eenzaamheid zou uitzitten", aldus Andrus die in 1952 ontslag nam uit militaire dienst na 35 jaar in het leger te zijn geweest. Dit jaar pu bliceerde hij het boek „Ik was de cipier van Neurenberg." Andrus zei dat Hess. die onlangs in een ziekenhuis is opgenomen ter behandeling van zijn maagkwaal, wordt bewaakt en naar zijn cel zal worden teruggebracht als hij her steld is. De bijzondere rechtbank sprak twee verdachten vrij. Er zijn 37 terecht- gestelden schuldig bevonden aan de staatsgreep. Onder hen zyn 30 offi cieren. Bovendien zyn 7 doodvonnis sen uitgevoerd, die vorig jaar zijn uitgesproken wegens spionage voor Amerika. De bijzondere rechtbank heeft meegedeeld, dat zij nu alleen nog zal bijeenkomen als er gevluch te samenzweerders worden gepakt,. Voorts heeft de regering van Irak een algemene amnestie afgekondigd voor alle burgers en militairen die betrokken zijn bij de strijd van de Koerden. Tezelfdertijd heeft de raad de verplichting opgeheven dat de betreffende burgers en militairen de in hun bezit zijnde wapens af geven. Ook zullen alle ambtena ren die er bij betrokken zijn in hun functies worden teruggeplaatst. PARIJS (GPD) De grootste sensatie van deze eeuw, werd zonder enige overdrijving de show van Jacques Esterel ge noemd, waarmee de Parijse modemarathon vannacht is begon nen. Toen in een nachtclub aan de Champs-Elysées om even voor half twee de lichten boven het plankier aanflitsten, maak ten vier mannen inmaxi-jurken hun entree. ceerde ze als een werkelijk serieuze dracht voor elk uur van de dag. Vandaar dat er voor heren keus ls uit kleurige grijze overhemdjur- ken van jersey ideaal voor naar kantoor maar ook uit luchtige blauwe linnen tuniek japonnen voor de vakantie en snoezige paarse crê pe georgette maxi-jurken voor als meneer er 's avonds op zijn voorde ligst uit wil zien. Esterel, die voor de gelegenheid ook een jurkje had aangetrokken, vindt dat de vrouw zich door het dragen van broekpakken zo heeft geëmancipeerd, dat de man niet achter kan blyven. Hoe vreemd het ook klinkt, Esterel's show had dan ook niets weg van een travestie, maar veel meer van een soox*t fol klore - presentatie van oriëntaalse kaf tans en kimono's. Toch had niemand op een derge lijke sensatie bij Esterel, die met Courreges de enige getrouwde Fran se couturier Ls. gerekend. Hoewel Es terel mij vlak voor zijn show ver telde. dat het hem er om te doen is alle taboes te breken en een wei-kelijke nieuwe wind door de he renmode te laten waaien, verdenk ik hem er toch meer van dat hij, al leen maar uit is op publiciteit. Een reden waarom zijn nieuwe mode veel nieuws tut de herensector valt er ook wel aan, want rond de eeuw wisseling durfde geen man een smo king aan, omdat ongure boeven die ra derdei'angs-oasino's droegen. Maar de kans dat 'het gewaad voor mannen weer in de mode komt, is wel heel klein, wamt ze worden sinds 1350 niet meer gedragen .maar voor wie het nu eens wil pi*oberen is er in de Esterel-boutique-series txxssen de 200 en de 1000 gulden keus uit wel dertig verschillende maxi- modellen. Estei-el, die al jarenlang een voor stander van de unisex-mode is, heeft het zich bij het ontwerpen van zijn nieuwe voor ja ars- en zomercollectie niet al te moeilijk gemaakt. Zijn creaties zijn voor man en vrouw ge woon hetzelfde. Maxi-overhemdjur- ken voor man en vx-ouw, dus met, de zoom ongeveer 20 centimeter van de gx-ond. Creaties die Esterel vam beige, bor deauxrood, goudgele, zachtgroene, rose en rode jersey maakte. De grote zwarte sombx-oro's staan bij Esterel' nog steeds hoog genoteerd. Al6 nieuwtje heef-r Iiy nu schoudertassen met uitermate lange riemen. Het besluis van Jacques Esterel om ook mannen deze zomer jurken te laten dx*agc-n. heeft bij zijn col- e' lega's heftige reacties uitgelokt. Phi- r? lipp Venet, die vainavonid zyn col- r> lectie toont, heeft direct een foto E van een kort voorjaarsensemb 1 e vrü- gegeven om aan te tonen, dat er ook nog een Parijse mode voor fat soenlijke mensen wordt gemaakt. Dat er de komende week overigens vannacht dan ook niet al te serieus werd genomen. Vier jaar geleden liet Esterel, tot opperste verontwaardiging van heel Parys, speciaal voor zyn show, de hoofden van al zijn mannequins kaal scheren. Die stunt leverde hem zo ontstellend veel publiciteit op. dat hij zich kort daarop de officiële staats-modeadviseur van Bulgarije en de Sowjet-Unie kan noemen. In elk geval staat het vast, dat Esterel zich bij het ontwerpen van zyn collectie door de gewaden van Oosterse priesters liet inspireren, aangezien hij een groot deel van de j Sadmngen eveneens een rookvet' te verwadhtenblijkt wel uit het feit- dat de Cardin-boutique vol kleu rige vinyl-kostuiums is gehangen en er bij Dior na alle doorkijkblouses voor vrouwen nu voor honderd gul den de eerste doorkijkshirts voor mannen te icoop zijn. Roken verboden De bestuurt- J raad van de Wereldgezondheidsorga- nisatie in Genève heeft eenstemmig' I besloten het roken te verbieden. Aan alle andere afdelingen van de or ganisatie is aanbevolen bij hun ver winter in zijn nieuwe boutique in Bangkok heeft doorgebracht. bod in te voeren. De oi'ganisati! wil in de strijd tegen het roken en 19 Na afloop van zyn shows, die door het bijziender in de stryd tegen vrijwel alle belangrijke personen uit de Franse showbusiness werd bijge woond, zei Esterel dan ook: „Ik be grijp niet waarom wij priesters, ad vocaten, professoren en Maltezer ridders eerbiedwaardige mensen vin den, maar het voor een gewone za kenman gek zou zijn om een jurk te dragen". Om in elk geval het taboe van zijn de diplomaten veitrokken. daar net woord japon' bij mannen te zij anders het gevaar liepen tot per- /ermijden, noemt Esterel ze ,sume- j soria non gx-ato vex-klaard te wor- riennes'. En wie weet wennen wij I den. sigax-et een voorbeeld geven. Amerikanen uit Bolivië Vijf Amerikaanse diplomaten hebben Bo livia vei'laten na door de regering beschuldigd te zijn van werk voor de Amerikaanse Centrale Inlichtin-i gendienst CIA). Namen zijn me'i genoemd. Maar volgens de zegslieden

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6