Vliegtuig van ALM gekaapt a Vrouw gedood in Rotterdam Nederlands schip vervoert hulpgoederen naar Nigerië helpt tegen griep Eerste staking van kleimnetaal in Hoorn Na kort bezoek aan Cuba weer terug op Curacao Roofoverval in Voorburg BEROEMDE KAPITEIN OVERLEDEN en gisteren MAANDAG 26 JANUARI 1970 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 5 WILLEMSTAD (ANP, AP) Een jonge Cubaan, gewapend met een pistool en een handgranaat heeft zaterdagmiddag een passagierstoestel van de Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij (ALM) gekaapt. Het vliegtuig was uit Santo Domingo vertrok ken met bestemming Curasao, maar werd vrij kort na de start gedwongen koers te zetten naar Cuba. Op Tahiti moest het vliegtuig, met 31 passagiers een tussenlanding ma ken om te tanken. Het toestel kon echter geen brandstof innemen en 6teeg na anderhalf uur weer op. Om streeks kwart voor twee landde het gekaapte vliegtuig in Santiago de Cuba. Zondagochtend om kwart over een is het vliegtuig weer uit Cuba ver trokken op weg naar Curagao. De ge zagvoerder van het vliegtuig, de 54- jarige David Taber verklaarde bij zijn terugkeer in Willemstad, dat een man van omstreeks 25 jaar de ste wardess met een pistool had bedreigd. „Toen de deur van de cockpit open ging en ik het pistool in de rug van mijn stewardess Marchen^f en de waanzinnige grijns op zijn ge zicht zag, begreep ik dat de man naar Cuba wilde", aldus de gezag voerder. De kaper werd te kennen gegeven dat het vliegtuig niet voldoende brandstof aan boord had om Havan na te bereiken, waarna besloten werd naar Port au Prince te vliegen om benzine in te nemen. Onmiddellijk na de landing op het Haïtiaanse vlieg veld werd de ALM Fokker Friend ship omsingeld door politie en mili taire eenheden, waarop de kaper, die in gezelschap reisde van zijn vrouw twee kinderen opdracht gaf om naar het nabijgelegen Cubaanse vliegveld Santiago de Cuba te vliegen en dreigde dat hij een handgranaat zou laten ontploffen indien iemand het vliegtuig zou proberen te verla ten of binnen te komen. Bü aankomst op Santiago de Cuba werd de kaper, die naar vernomen werd Gonzales heet en de Cubaan se nationaliteit bezit, door de politie ontwapend. De bemanning en passa giers kregen een gastvrij onthaal. Zij werden getracteerd op rum, sigaret ten en een Havannasigaar. „wy zaten wel rustig in onze stoe len, maar allemaal beefden en trans pireerden we van angst", aldus een der passagiers, de heer Oscar Jansen uit Curacou die eerlijk toegaf doods bang te zijn geweest. „Je weet nooit wat zo'n gek wil. en een geladen pis tool plus een handgranaat zijn geen prettige dingen in een vliegtuig. Ik hoop nooit meer zo iets mee te ma ken", zei hij. Vermoedelijk is de kaper, naar schatting 25 jaar, geschrokken van de politiemacht op Haiti, zodat hij maar besloot de gezagvoerder op dracht te geven te vertrekken en een landing te maken op het vliegveld van Santiago. Aanvankelijk verkeer de de gezagvoerder, die geen Spaans spreekt, in de veronderstelling dat de man naar Havanna wilde vliegen, waarvoor het vliegtuig echter niet voldoende brandstof had. NEDERLAND I 6.45 6.55 VOORBURG ANPi —Vanmor gen om vijf uur is een overigens mislukte-roofoverval gepleegd op de kassier van he taxibedrijf Ho- tam in Voorburg. De dader had zich schuil gehouden tussen in het bedrijf geparkeerd staande auto's. Toen de kassier, de zestigjarige H Pouw arriveerde met 'n tas met 2000 gulden bij zich werd hij aangeval len. De heer Pouw verweerde zich echter zodanig, dat dc overvaller de vlucht nam. De kassier werd vrij ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. De politie van Voorburg is een onder zoek begonnen en heeft goede hoop de dader spoedig in de kraag te kun nen grijpen. 7.30 8.00 8.20 8.45 9.10 10.15 10.35 NEDERLAND II 6.45 6.55 7.04 7.30 8.00 8.20 De fabeltjeskrant (NOS) Journaal (NOS) Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal (NCRV) De waaier van Sevilla, familie-feuilleton, In kleur (NCRV) Tweekamp: quiz tussen studententeams (NCRV) Journaal (NOS) Actualiteitenrubriek (NCRV) Please Sir, een luchtige t\-serie. In kleur (NCRV) Gevraagd: een recreatiedc>kundige (NCRV) Beeldlijnen, documentaire (NCRV) Journaal (NOS) HOORN (GPD) De eerste sta king in de sector klcinmetaal als pevolg van het afbreken van de cao- onderhandelingen mede om de wei gering van het zogenaamde „vak bondstientje" is vandaag ontstaan in Hoorn. Het door de bonden aan de direc- tie van de machine- en apparaten- I fabriek „Lomefa" gestelde ultima- turn is verlopen zonder dat uitzicht 1 op een akkoord werd bereikt. Vrij dagavond werd op een bijeenkomst van werknemers van de „Lomefa" besloten, dat de actie zou doorgaan. Ook bij het Haagse installatiebe drijf Van Swaaij dreigt een derge lijke staking. Een gesprek dat vrij dagavond plaatsvond tussen directie en vakbonsmensen had geen resul taat. Zaterdag werd een conceptac tieplan opgesteld. Dit concept zal vanavond op een bijeenkomst van de georganiseerde werknemers van het bedrijf worden besproken. ROTTERDAM (GPDi In de nacht van zaterdag op zondag is de 32-jarige mevrouw Z. in Rot terdam met messteken om het le ven gebracht. Op verdenking van doodslag is aangehouden een 34- Jarige zeeman, geboren te Cura cao. Hij heeft een bekentenis af- gelegd. j Zaterdagnacht om half vijf kwa- men de twee zoons (8 en 10 Jaar) van mevrouw Zuidmeer bij het po litiebureau Sandelingplein vertellen dat hun moeder neergestoken was. Uit het verhaal bleek wie de dader moest zijn. Een uur later werd de man aangehouden in zijn pension in de Wapenstraat. Mevr. Z.. die vorig jaar geschei den was, heeft een verhouding gehad met de man, een verhouding die ze enkele maanden geleden had verbroken. Toch kwam hij geregeld terug. Steeds evenwel werd hy af gewezen. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de man zich met geweld toegang verschaft t»ot de wo ning door het verbreken van een ruit. De zeeman moet enige tijd met mevr. Z.. hebben gesproken, voor dat er ruzie ontstond, waarbij mevr. Z.. van de man die een dolkmes te voorschijn haalde, zes dodelijke ste ken in hals en hartsbreeks kreeg De man is vervolgens naar zijn pension gegaan. De inmiddels wakker geworden Jongens hebben de politie gewaar schuwd. De kinderenn zijn onder de hoede van de kinderpolitie ge steld. Huwelijk Barnard De hart chirurg prog. Christiaan Barnard i47) zal op 14 februari in het huwe lijk treden met de 20-jarige Barbara Zólkier. onderdeel van de actie tot het behoud van de lijn Apel doorn—Winterswijk is zater dagmiddag te Ruurlo een trein aangehouden. Bij de „overval" werd vuurwerk af gestoken door een groep in dianen, aangevoerd door Winnetou, met de mannen te voet en te paard. Op de over weg moest de personentrein vol passagiers stoppen. Duizenden belangstellenden uit Ruurlo en omgeving de monstreerden hierbij met honderden spandoeken waar op allerlei leuzen tot behoud van de treinen. Van alle kan ten werd de trein hiermee be hangen. Het spoorwegperso neel nam de zaak gemoedelijk op. Nadat de trein tot stilstand was gebracht, werden de be stuurder en de conducteur gedwongen een proclamatie te tekenen, dat de spoorlijn tot in lengte van dagen be houden, bewaard en bereden blijft voor het volk van Ruur lo en wijde omstreken. N.a een oponthoud van een half uur vertrok de trein richting Winterswijk. Er zul len nog meer acties volgen. BALTIMORE (Maryland) <AP> Kapitein James Brummelen, die Nederland het levenslicht aan schouwde. is gistermorgen vroeg de ouderdom van 73 jaar over leden. Brummelen werd in 1896 te Rotter dam geboren en ging naar zee, toen hij 15 jaar oud was. In zijn kleurrijke leven werd hij tot buiten- gewoon Amerikaans burger benoemd nadat hij in de Eerste Wereldooi-- log als kanonnier aan boord van de j -Mongolia" had deelgenomen aan j het tot zinken brengen van de eerste duikboot. Brummelens schip was het eerste dat door het Suezkanaal voer nadat het door Egypte was overgenomen. Hij was kapitein van het laatste Amerikaanse schip, dat uit Noord- Vietnam vertrok nadat de Fran- sen dit land in 1952 verlieten. Hij hracht zijn lading naar Singapore ■n plaats van haar aan de commu nisten te leveren. Nadien werd Brummelen commo dore van de koopvaartdij vloot van de Isthmian lines. Voor reddingen op fe en veiligheid kreeg hij een aan- &1 onderscheidingen van de Ame- dkaanse kustwacht. Communisten in Indonesië De tfficiële woordvoerder van het In- bnesische leger in Djakarta, briga de-generaal Nawawi Alif, heeft mee- fedeeld dat het leger in Djok- Ikarta een ondergrondse commu nistische beweging heeft ontdekt, die óch de „indonesische Rode Nationa- ttlsche Partij" (Part ai Nasio- $1 Merah Indonesia) noemde. Hij dat een aantal bij de partij be- tokken personen is gearresteerd. ROTTERDAM (GPD) Zater dagmiddag is vanuit Rotterdam het Nederlandse schip Breewijd van N.V. Van Es en Co. naar Ni gerië vertrokken. De Breewijd, die onder Rode Kruisvlag vaart, zal voorlopig worden ingezet bij het vervoer van hulpgoederen in het noodgebied. Het schip is ter be schikking gesteld van het Nige- riaanse Rode Kruis en wordt be taald uit de giften aan het Ne- derlandsche Roode Kruis. Aan boord van de Breewijk be vindt zich 60 ton zout. een geschenk van de NV AKZO. Hieraan bestaat in de geteisterde gebieden een gro te behoefte. „De voedselvoorraad is wel voldoende, maar een groot pro bleem is het vervoer. Wanneer al les te lang blüft opgeslagen, is het in het tropische klimaat snel be dorven. Daarom nemen we op de Bree wijd geen voedsel mee. Bovendien zouden we dan een paar dagen ver liezen met het inladen en hoe eer der we daar zijn, hoe beter." aldus kapitein Jan Kist. De 56-jarige kapitein is geen on bekende in Nigerië. want vorig jaar heeft hij met het schip „Im- ber" daar acht maanden gevaren Hij was bijzonder tevreden over de toen behaalde resultaten. „We heb ben nooit last gehad, ondanks dat het toen oorlog was. Vandaar dat ik ook geen protest heb laten horen, toen ik vrijdag bericht kreeg, dat ik weer weg moest," zo zegt hy. Ver der heeft hy vier jaar op de kust van Nigerië gevaren. Thans vaart hij meestal met de Imber op Ame rika. De Breewijd zal heen en weer varen tussen Lagos en de Nige- riaanse havensteden Port Harcourt en Calabar. In Lagos zal men de ruimen met voedsel vullen en vrachtauto's op het dek plaatsen Tijdens de tocht naar Port Har court laadt de bemanning (vijf Ne derlanders en vier Spanjaarden; zo veel mogelyk de vrachtwagens, zo dat ze by aankomst meteen weg- kunnen naar o.a. Aba en Owerri. Voorlopig heeft het Nigeriaanse Rode Kruis voor vier maanden de beschikking over de Breewyd. Ka pitein Kist verwacht in totaal 16 tochten te kunnen maken. Dat be tekent 16 maal 700 ton voedsel. Na die vier maanden wordt al naar gelang hoe de situatie dan is. beslo ten of de Breewijd langer blyft. Henrik Beer, secretaris van de liga van Rode Kruisverenigingen, is onlangs tien dagen in Nigerië ge weest, waarvan vier dagen in de noodlijdende gebieden. Hij ver klaarde. dat de hulp zeer goed op i gang komt. Van het Nigeriaanse Ro- de Kruis zijn 1200 mensen in actie. In elke provincie bevinden zich een administrateur. 20 Ibo-doktoren en 50 Ibo-verpleegsters. Verder deelde hij mee, dat er veel verschil tussen de situatie in' de plaatsen is. In het ene dorp is wel gebrek aan voedsel, maar wordt geen honger geleden, terwijl ln een ander dorp de bevolking van uitputting sterft. De heer J. W van Esveld, pers- I chef van het Nederlandse Rode 9.10 10.00 10.25 11.05 De fabeltjeskrant (NOS) Jr.urnaal (NOS) Scala: informatief programma (NOS) Coronation Street, tv-ferilleton (VARA) Journaal /NOS) Indisch ABC. deel 4: Het Rijk Overzee, poging tot herstel (VARA) Sherlock Holmes: De taeede vlek. tv-serie, in kleur (VARA) Beroemde dierentuinen: San Diego, filmreportage, in kleur (VARA) Achter het nieuws (VARA) Journaal (NOS) W Hoe is het gegaan dit week einde? Alles ontregeld? De lunch verschoven naar vier uur, de koffie koud, de vermi celli als een melige koek op de bodem van de pan. Het was het. waard, zullen we maar denken, want er is uit Innsbruck wel een beetje sensatie gekomen. Die ontzagwekkende rit van For- naess bijvoorbeeld. Geen won der dat daardoor de regelmaat var) het huishouden werd ver stoord. En dan hoor je de man. die voor minuten van panische angst in de Nederlandse huiska mers heeft gezorgd, zeggen dat hij zichzelf geen kans gaf op die 10 kilometer Gelukkig konden de Neder landers tenslotte toch het triomfantelijke „Ard heeft ge wonnen de zilver vlo-ho-ho-ho- hoot" aanheffen en te oordelen naar de kracht waarmee het uit. de luidspreker kwam, moeten er heel wat landgenoten op de tri bunes hebben gezeten. The;» Koomen deed zijn uiter ste best om van de ritten van de mindere goden zondagmiddag toch iets aantrekkelijks te ma ken, door die en gene voor zijn microfoon te halen, maar de spanning was eruit. Volgens hem hebben de organisatoren in Innsbruck wel een paar steken laten vallen, maar het wed- strijdschema werd gelukkig vlot genoeg afgewerkt om in de laat ste stralen van de zon de onder- scheidmgsceremonie nog t» kunnen zien. De reportages uit Innsbrudc waren een waardige vervanging voor de vele afgelaste voetbal wedstrijden. Wat dat betreft, kwam het net goed uit, want een weekeinde zonder sport is toch geen echt weekeinde. Van de overige programma's was „Zaterdagavond-akkoorden" één van de aantrekkelijkste, vooral dankzij het prachtig gek ke tweetal Frans Halsema en Ferd. Hugas (van Pepijn). Brandpunt kwam met een paar soüde tegenhangers van dit KRO-plezier: het conflict Rusland-China, Biafra en vlak bij huis (hopenlyk niet in huis) het gevaar van hartin farcten. Dan denk je: moet dat nou, op zaterdagavond. Maar goed. actualiteit en plezier lig gen nu eenmaal doorgaans ver uit elkaar. David Frost h eeft zich een naam verworven als uiterst scherp, desnoods zelfs stekelig ondervrager, maar in het sprek met de 70-jarige Noel Coward kwam liy niet verder dan de rol van de man, die de vragen aan geeft. Superieur en zelfverzekerd kwamen Cowards antwoorden, met een zorgvuldig afgewogen mengeling van ernst en humor. Verscheidene van zyn stuk ken zyn nogal gedateerd, maar dat is hijzelf ook: een man uit een voorgoed voorbije periode, uit een tyd van sprankelende conversatie op galante parties. Juist daarom was het heerlijk dit monument van Britse geest nog eens te zien. VARA's ombudsman Marcel van Dam gaat zich inzetten voor opvangcentra voor kin deren van boven de 6 jaar. die als ze uit sch'Dol thuisko men, daar geen moeder vinden. Van Dam is te weten gekomen dat 17.000 alleenstaande vrou wen van de bystand leven, om dat de zorg voor jonge kinderen het haar onmogelijk maakt te werken. Hij knoopte daaraan vast dat het ontbreken van over heidsgeld nooit een argument kan zijn. Daarnaast toont dit cijfer aan hoe mxjdzakelyk het is dat er op dit ten-ein iets gebeurt, ze ker als men er de vrouwen bij telt. die wel werken, maar met de angst in hun hart zitten van wat zullen de kleintjes nu weer uitvoeren? Het aanstellen van die ombudsman was een uitste kend idee De bemanning van het schip Breedwijd, met de Rode Kruis vlag. Kruis, was bijzonder verheugd, dat deze reis zo vlug kon beginnen. Binnen een week was men met Ni gerië tot overeenstemming geko men en was de reis geheel georga niseerd. Het was de tweede gift van het Nederlandse aan het Nige riaanse Rode Kruis. De eerste gift bestond uit een bedrag van een kwart miljoen gulden voor de aan schaf van Landrovers en vracht auto's voor het transport van hulp middelen. VOOR MAANDAG 26 JANUARI Hilversum I. 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radlojourn. 18.30 Stereo: Promenade-ork. Radio koor en zangsol amusem. muz 19.30 Nws. R V U.19 35 De vuuraanbidders, door Prof. Dr L. Van den Berghe NOS. 20.05 Komt u maar act. Sevar. muz 22.30 Ultz. Bond Zonder 'aam. N.O.S.: 22.30 Nws. 22.40 Med 22,55 Stereo; Jazz in aktie. 23.55-24.00 Nws. Hilversum IL 298 m. NCRV: 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht lnstr. sext. 18.19 Ultz. van de Po litieke Party Radlkalen. 18.30 Nws. 18 41 Act. 19.00 (N.O.S Hoog- evenschaaktoernool ln Wijk aan Zee. 19.03 Literama radiokroniek over boe ken. schrijvers en toneel, 19.18 Muz en dienst: inform, over kerklied en kerk- muz. 19 48 Stereo: Metropole ork en zangsol amusem. muz. 20.10 Stereo: lichte gram muz. 20.25 Op de man af. praatje 20.30 Stereo Concertge- bouwork. en sol.: klas. muz, 21.40 Her vormd geref. op weg naar eenheid lez 22.05 Stereo: Lichte gram muz.. 22 20 Avondoverdenking 22.30 Nws 22 40 Voorrang: een artistiek voor- keursprogr. 23 30 Stereo: Mod. kamer- muz. (opn.) 23.55-24.00 Nws. VOOR DINSDAG 27 JANUARI Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gram. muz. 8.00 Nws. 8.11 Radlojourn. 8.20 Stereo lichte gram. muz. (8.30-8.33 De groen teman) 8.50 Morgenwijd. NO.S.: 9.00 Uitgebreide report, of herhaling N.O.S progr. 9.35 Waterst. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.) AVRO. 10.00 Voor de kleuters 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00- 11.02 Nws.) 11.30 Rondom 12: progr. voor de vrouw (11.55 Beurs berichten) Overheidsvoorl 12 30 Ultz. voor de landbouw. AVRO: 12 40 Top pers van toen (gr 13 00 Nws 13.11 Radlojourn NOS.: 13.30 Spiegel van België: Muz en nws. van onze zuider buren. 14.00 Stereo Klein Chanson. 14 40 Jazz uit het historisch archief. AVRO: 15.10 Nederl componistenpor tretten Daniel Ruyneman 16.00 Nws. i 16 03 Inleiding tot muz.begrlp. muz. lez 16.25 Stereo: mod kamermuz. opn. 16 45 Land der Muzen: kunstkron.. 17.15 Stereo: Jazz Spectrum: oude en mod. Jazz. 17.65 Med. Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Het levend Van twaalf tot twee, gevar. progr. (12.22 Wil van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb 12.30 Nws. 12.41 Act 13.00 13.05 Raden maar....) 14.00 Conclllepo6tbus. 14.05 School radio. 14.30 Pizzicato: muz middag- mag. (16.00 Nws.) 17.00 Overheidsvoor lichting: Nws. uit de Nederl Antillen Spreker: Henk Dennert 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Hal, famllleprogr Hilversum III 240 m. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevar. visite.. (12.00 Nws.) 13 00 Nws. fws.) 13.00 13.03 Ekspres dv Becker Show 15.00 Nws. 15.03 Drie- draal 16.00 Nws 16.03 18 00 Mix, licht I pl. progr. (17.00 Nws.) TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. NO.S./ NOT 10.45-12 00 School televisie NOS 1845 Kleur: De Fa beltjeskrant. N O.S 18.55 Journ. KRO 19 04 Kleur: Geen zee te hoog... The Queen and I. tv-serie (afl I) 19.30 Verslag op dinsdag N O.S 20.00 Journ KRO: 20.20 Kleur: David Frost-Show (Frost on sunday) 21.10 Vanavond In Nieuwspoort 21.50 Kleur De Wrekers tv-serle NOS 22.40 Journ Teleac: ,22 45 Studeren: Inform, progr 22.50- 23 20 Schaken voor beginners les 15 (herh.) Nederland II. NO.S.: 18 45 Kleur: de Fabeltjeekr. N O.S. 18.55 Journ. N O S 19 04 Scala inform, progr. AVRO: 19.30 Peyton Place tv-feullleton N O S 20 00 Journ AVRO. 20.20 Kleur: The Survivors (de Overlevenden) tv-fllm. 21.10 Kleur: AVRO's Sportpanorama 22.00 AVRO's Televlzler. NOS: 22.50-22 55 Journ ADVERTENTIE woord 7.16 Stereo: Op het eerste ge hoor: klas. muz. (gr.) (7.30 Nws. 7.32 -7.50 Act.) 8.00 Nws. 8.11 Te Deum uuidamus: gw. muz. (gr 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Voor de hulsvr. (9.00-9 10 Gymn voor de hul6vr.) 9.35 Schoolra dio. 10.00 Koren op de molen, gods dienstige lez 10 15 Operamuz. (gr). 1100 Nws. 11.03 Ferdinand Huyck (deel 15) seriehoorspel. 11.25 Voor de zieken. 11.56 Med. KRO: 12.00 Stereo: verpakking; M en 40 tabletten

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5