Nieuw soort vakopleiding aan Leidse tuinbouwschool advies morgen in college GRAFISCH VAK IS BOEIEND VAK Kansen in de levensmiddelen LEIDSE AUTOMOBILIST VERONGELIJKT St. Franciscus filmfestival NOG 'N AVOND IJSREVUE Ruzie over treintoilet WAAROM GEEN WOON VERGUNNING? OE ZIT HET MET WOONVERGUNNING? Besneeuwd Leiden MAANDAG 26 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN De Leidse „tuinbouwschool" krijgt er na de grote rakantie een studierichting bij voor jeugd van de lagere school: een opleiding tot vakman in de levensmiddelenindustrrie, zo- ils de bier-, chocolade-, groente-, koffie-, suiker- en zuivel- ndustrie. Deze ondernemingen zitten te springen om vakkun- opgeleid personeel. Vooral, omdat een groot deel van deze ndustrie draait met een verouderde kern. Er is dringend be hoefte aan nieuw bloed. Directeur van de lagere land- en dnbouwschool, zoals de school aan Boerhaavelaan voluit heet, is de A. G. Klumpers. Hij zegt: „Er jtstaat een grote vraag naar jonge fnsen die technisch zijn én het pro- ikt dat de fabriek levert, goed ken- in. In het gebied van Leiden dat I n belangrijke uitloper heeft in Den i, iag is er zeker emplooi te vin- n voor leerlingen die de levens- ij iddelenopleiding hebben gevolgd uik bijvoorbeeld aan Nutricia, adse Sleutels conserven, de brood- ar brieken, de melkfabrieken enz. En n natuurlijk de nieuwe vestiging a Heineken in Zoeterwoude, een »le afnemer voor onze school." Programma b. De nieuwe opleiding staat open n M- jongens èn meisjes. Voorwaar- is dat men de lagere school met heeft afgemaakt. Wie met Ed gevolg één of twee jaar mid- Ibaar onderwijs heeft genoten, kan 'ijteen in de tweede klas van deze totaal vijf jaar durende opleiding gilden geplaatst. De eerste drie schooljaren zijn jrnamelijk theoretisch. In de eer klas wordt de algemene vor- l van de leerlingen bygespy- d. Klas twee brengt de invoering vakken, die duidelijk op de le- middeleivndustrie zijn gericht) warenkennis, scheikunde, bac- ïologie, kennis van de industriën). a], Iet programma van de tweede wordt het volgende leerjaar rtgezet en uitgediept. Bovendien 04 dt in de derde aandacht besteed u i bedrijfsleer en bedrijfsrekenen. iurende de tweede en derde klas j den o.m. excursies gemaakt verschillende bedrijven, het eind van deze theoretische 15. lerbouw wordt een eindexamen enomen. De leerling zal dan zo'n zestien jaar oud zijn. Met diploma op zak, kan de geslaag- uitmaken in welke richting hij __aef verder gaat. Hy kiest een van de levensmiddelenindustrie kan als leerling gaan werken fabriek. ijdens deze praktijkopleiding ver- de leerling al. Het is een oplei- die twee jaar duurt: vier dagen week werken, één dag terug school. Na afloop van dezepe- wordt nogmaals een examen M nomen verkrijging van het vak- an 15, ierb eno Ji lien IT u initiel 'l s-, grote industriën in en rondom tonen al veel belangstelling deze opleiding, verzekert de Klumpers. De plaatsing van ;en zal naar hy verwacht niet oeilykheden opleveren. Hy het erg belangryk dat lagere olhoofden en het bedryfsleven hoogte raakt van het bestaan nieuwe afdeling aan zyn de lofl it i Saper£ dat betreft verwyst de heer ;rs naar Alkmaar, waar een •Jgelyke school al enkele jaren nu met een aantal van 120 mgen. Van de ervaring die daar sin gedaan, hoopt hy in Leiden ook vojofiteren. is het opmerkelyk, dat de le- middelenschool nogal eens een i mst is gebleken voor jongens io Ervaring die op de lts minder konden aarden. Op de levensmiddelenschool wordt niet zo zwaar getild aan de ambach- telyke handigheid. „Op de lts wordt een jongen by voorbeeld opgeleid tot een volwaardig timmerman," licht de heer Klumpers toe, „terwyi hier een zelfgemaakt krukje by wyze van spreken best. een beetje wankel mag staan." De levensmiddelenschool is een initiatief van de stichting Beroepsop leiding levensmiddelenindustrie. De bedoeling is dat men een net op bouwt van zestien van deze scholen, systematisch over het hele land ver deeld. Plafond Met de voedingsmiddelenopleiding er by, komt de tuinbouwschool in Leiden wel aan het plafond van de bewegingsvrijheid in het schoolge bouw. Momenteel bezoeken 112 leer lingen de land- en tuinbouwschool. In wezen zyn we dus nog maar klein, vindt directeur Klumpers, met evenwel het voordeel dat je al je leerlingen nog persoonlyk kent. Hy constateert dat in de land- bouwopleiding flink de klad zit. De toekomst ziet er niet zo florissant uit voor het landbouwbedryf. Beter gaat het met de tuinbouw, een richting die hij weifelende leerlingen sterk aanraadt: „De tuinbouw blyft men sen vragen: hoveniers, de plantsoe nendienst. Vandaag de dag zou ik nog wel een tuinbouwbedryf durven beginnen, mits het up to date is. Dit werk blyft en breidt zich eerder uit. dan dat er sprake is van een terug gang. De recreatde-behoefte neemt nog toe. Vandaar ook, dat we by- voorbeeld mensen willen gaan oplei den die een sportterrein kunnen be heren en tevens een drankje in de kantine kunnen schenken." Tenslotte is er aan de tuinbouw school ook nog het individuele en praktisch gerichte MEL-leerplan, voor kinderen die de normale land- of tuinbouwopleiding wat minder ge- makkelyk kunnen by benen. Federaal stemreeht vrouwen nodig, zegt Zwitserse regering BERN (AFP) De Zwitser se regering heeft besloten op fede- raai niveau stemrecht en verkies- I baarheid voorvrouwen mogelyk te maken. Dit blijkt uit een rapport voor het parlement, dat zaterdag in Bern is gepubliceerd. I De federale raad had in 1959 al een dergelijk plan aan de bevolking I voorgelegd, die het heeft verworpen j met ruim 650.000 tegen ca. 320.000 stemmen. Tweeëntwintig van de 25 kantons verwierpen het voorstel. Om het succes van het regerings voorstel te verzekeren, zal het dit jaar nog niet in parlementaire be handeling worden gebracht, zo is in politieke kringen in Bern vernomen. Men wil eerst afwachten tot één van de grote kantons, Zürich of Bern, er toe is overgegaan, kantonale po litieke rechten aan de vrouw toe te kennen. LEIDEN Op de rijksweg 4 on der Leidschendam is zaterdagavond bij een auto-ongeluk de 37-jarige H. Frederiks uit Leiden om het leven gekomen. Hy sloeg met de auto over de kop doordat een wiel van zyn auto af liep. Het voertuig kwam tegen de vangrail tot stilstand. De bestuur der, die bekneld raakte, was op slag dood. Zeer zwaar gewond werden, zyn 31-jarige echtgenote en zijn 63-ja rige moeder naar de Wassenaarse St. Ursalakliniek vervoerd. Zyn 64-jarige vader uit Apeldoorn werd lichtgewond naar het Voorburg- se ziekenhuis St. Antoniushove over gebracht. LEIDEN „Jullie zyn in een boeiend vak terecht gekomen, waai de mens nog veel betekent. Ja, dat is de de charme van het grafi sche vak". Aldus de heer H. Schoon- derwoerd, voorzitter van de districts opleidingscommissie, die zaterdag in restaurant Bernsen aan zeven jong- gezelzetters en zeven jonggezeldruk kers het behaalde diploma uitreikte. „De nu geslaagde leerlingen zyn op hun 15de of 16 de jaar aan hun opleiding begonnen", zo zei hy, „maar sinds twee jaar is het nu ook in Leiden mogelyk direct van de la gere School naar de LTS aan de Haagweg te gaan om daar opge leid te worden in het vak grafische techniek". De diploma's werden uitgereikt door de heer Sjardin. secretaris van de commissie, en de directeur van de grafische School te Den Haag, de heer Hoefnagel. Voor het diploma jonggezelzetter zyn geslaagd: I. Boom, A. W. Co- pier, L. Jansen en J. A. M. van Wyk uit Leiden, A. C. van Wezel uit Warmond, S. C. van der Lans uit Voorhout en L. G. van Klink uit Roelofarendsveen. De laatste ont ving als best geslaagde tevens een boekenbon. Geslaagde jongezeldrukkers: uit Leiden J. L. Burgers, J. J. van Ful pen, G. Pouw en P. N. den Uyl. Ver der C. P. M. Blom uit Sassenheim, Droogte in Japan In Tokio en het oostelyke kustgebied van mid- den-Honsjce smeekt iedereen om re gen. De droogte duurt thans reeds 48 dagen. Sjintopriesters zeggen de traditionele regengebieden en vry- dag werden 500 ballonnen opgelaten om de goden om regen te vragen. Populaire Japanse zangers zongen een aantal regenliedjes. Alle smeek beden hebben echter geen regen ge bracht. M. G. M. Venne uit Voorhout en S. van der Plas uit Katwyk aan Zee, Zy allen hebben een leertyd van vier jaar achter de rug. Die tyd heb ben zy in verschillende bedryven ge werkt. Eén dag per week bezochten zy de Grafische School in Den Haag. Na de pauze, waarin er voor ie der gelegenheid was iedereen te fe liciteren, werden de geslaagden toe gesproken. o.m. door de heer E. A. E. van Dishoeck van de patroonsor ganisatie, consulent Van der Steen en de heer Hoefnagel. Jongens van de Leidse tuin bouwschool bezig met scheikun dige proefjes. Binnenkort krijgt hun school er een opleiding bij voor vakmensen in de levensmid delenindustrie. (foto LD/Holvast LEIDEN De staf van de ver kenners van de St. Franciscusgroep heeft zaterdag voor de tweede maal een groot filmfestival gehouden. Dit gebeurde ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Katholieke Verkennersbeweging in Nederland en om een hechtere samenwerking tussen de groepen in het district Leiden te bewerkstelligen. Byna 200 welpen, verkenners, ka bouters, leiders en leidsters woonden dit festival in de Romanuszaal by. Na een tekenfilm van Woody Wood pecker kwam Norman Wisdom op het doek in de speelfilm „By de ma rine is het zó." De coördinators van deze middag, de heren J. A. G. Naber en J. Riet bergen hebben met deze filmmiddag een goede start gegeven aan het ju bileumjaar van de Katholieke Ver kennersbeweging. Tevens bestuderen zy de mogeiykheid, dit filmfestival, in samenwerking met alle groepen in het district Leiden, uit te bouwen tot een jaarlyks terugkerend eve nement. Activiteiten in Groenoordhal LEIDEN Door de grote belang stelling zal de Weense IJsrevue a.s. zondag niet alleen de reeds aange kondigde matinée-, maar ook een avondvoorstelling extra geven. Voorts heeft de leiding van het gezelschap zich vastgelegd om over twee jaar -n de Groenoordhal terug te komen. Definitief is nu ook, dat op 25 april de finale van de NCRV-televisie- zeskamp in de Leidse hal zal worden gehouden. Voor Koninginnedag is een evenement aangetrokken in de vorm van klassementsproeven voor auto's (met eigen auto over wippen en planken ed.). Aanvankelyk was de hal in deze periode gereserveerd voor de nationale bevrydingsmani- lestatie, die niet doorgaat. Er is nu overleg met het plaatselyk comité om op 5 mei de Groenoordhal mid delpunt van feestelijkheden te maiken. UTRECHT (ANP) De rykspoli- tie in Driebergen heeft gisteravond met assistentie van leden van de ver- keersgroep op het station Driebergen tien reizigers uit de trein Utrecht- Arnhem gehaald. Het „gezelschap" bestaande uit vier Griekse echtpa ren (met een aantal baby's en kleu ters) en twee Nederlanders, was in een enorme vechtparty gewik keld geraakt door een ruzie over de vraag, wie het eerst van het toilet gebruik mocht maken De Grieken ontstaken helemaal in woede, toen één van de Nederlanders althans volgens hun verklarin gen een Griekse vrouw aan haar arm opzy trok. Voor de conducteur was er geen beginnen aan de vech tenden te scheiden. De Driebergse politie had hulp van haar collega's van de verkeersgroep nodig om hen uit de trein te halen en naar het bureau van de verkeersgroep te brengen. Ook de spoorwe^recherche werd ingeschakeld. De verhoren leveren nogal wat moeilykheden op, omdai ieder een ontkent met vechten begonnen te zyn. De politie in Driebergen hoopt, dat reizigers, die getuige wa ren van de ruzie om het toilet, zich zullen melden. De trein kreeg door deze mini-oorlog een vertraging van een half uur. Hy werd gecombi neerd met de volgende trein in de richting Arnhem. Wilson naar Amerika Premier Wilson is gisteren naar de Ver enigde Staten vertrokken voor be sprekingen met president Nixon. De Britse premier reist via Canada waar hy met premier Trudeau zou spreken. Italië's bevolking De Italiaan se bevolking heeft in 1969 de 54 mil joen overschreden. Volgens het Staatsinstituut voor statistiek telt Italië thans 54,3 miljoen inwoners, byna 400.000 meer dan 12 maanden geleden. Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Sommelsdyk R. C. Cuperus te Ede, te Lunteren: J. H. Vlym te Krimpen aan de IJssel, te Hasselt J. den Besten te Huizen. Aangenomen de benoeming van geestelyk verzorger voor het sana torium te Zeist. J. Voorsteegh te Utrecht, het beroep van de generale synode tot secretaris van de Raad voor zaken van overheid en samen leving, drs. J. Ervan Veen te Vlaar- dlngen. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Vennep P. Popma te Zutphen, te Urk, H. R. Groenevelt te Barneveld. Aangenomen naar Drachten D. D. 8oepboer, te Lutjesgast, die bedank te voor Den Ham. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Bedankt voor New Westminster en voor Toronto (Canada). W. Wieren- ga te Berkel en Rodenrys. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen aan den Ryn en te Nieuwpoort, T. Sneep, te Zaamslag. Bedankt voor Deventer, K. Boers- ma te Haarlem, voor Murmerwoude J. Westerink te Haamstede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veenendaal, P. Blok te Dirksland. na j! één onzer stadsredacteuren) leM IDEN Inhakend op de brief Jan en Gina Boer in „Lezers iren" hebben wy vanoch- de woning Rynstraat 26, hoek ivenstraat, bekeken en voorts wy het bureau voorlichting vt leraeentelyk standpunt in deze °rcrp fevraa8d- het huis betreft, het is een geverfd pand op de hoek van woningen, waarvan drie an- U onbewoonbaar zyn verklaard, iflis wordt bewoond door Anne- oozenburg, die er twee jaar ge- kwam en veel geld aan zoo pand heeft besteed. De eestd' tamer kreeg board tegen de mu le M daarin nergens tekenen van ^gij' ie te zien zyn. Volgens de be- 'itw fer is dat te danken aan het ht zy een nieuwe dakgoot liet ?en. De schoorsteen is goed. oen gerieflyke keuken, die groncj ap werd opgebouwd, ;Jk in dit geval, omdat op de l4* ifonkelyk aarden vloer een be vloert je werd gestort, bewoonster-eigenares van het a liet voorts op de zolder twee amers maken en liet de elek- Installatie en de gasleidingen t toen. Het huis maakt een goe- lik en lykt uitstekend bewoon bar voor een klein gezin. Wy hebben vooral in de Leidse binnen stad andere woontoestanden gezien. Waarom gaat mej. Roozenburg er uit? „In de eerste plaats, omdat ik naar Amsterdam ga verhuizen, waar ik een tweekamerflat in de vrye sec tor heb gehuurd, en in de tweede plaats, omdat ik voor dit huis geen woonvergunning kryg". Hoe zit dat? Twee jaar geleden vroegen Annelies en haar toenmalige verloofde een woonvergunning. Zy kregen een voorlopige vergunning en het huis werd betrokken. De verloving raak te uit en Annelies bleef alleen wo nen. Byna een jaar geleden vroeg zy een woonvergunning. Zy kreeg die niet, zo blykt uit een schryven van het bureau huisves ting, omdat zy als alleenstaande niet voor deze woonruimte in aanmerking kwam. Dit schryven eindigt met het advies: „U wordt in overweging ge geven het pand Rynstraat 26 te ver kopen". Mej. Roozenburg wil dat nu en de aspirant koper, de pas getrouwde Jan Boer dus, krygt geen vergun ning. Waarom niet? Volgens het bu reau voorlichting is er nog geen be sluit en is de zaak prematuur aange spannen. De betrokkene heeft alleen een mededeling van een ambtenaar van het bureau huisvesting gehad, dat er een afwyzend advies is op grond van de kwaliteit van de wo ning. Volgens de nieuwe rlchtiynen van minister Schut moeten alle afwyzende adviezen in 't college van burgemeester en wethouders komen en de zaak Boer komt morgen in het college. Volgens het bureau voorlichting wordt er na afwyzende adviezen nog vaak overleg gepleegd over de kwa liteitsgebreken van een woning en komt men met bouw- en woningtoe zicht nog tot een oplossing. Dat kan in dit geval ook mogelyk zyn. Tot zover het standpunt van de gemeente, waaruit blykt, dat deze zaak nog verschillende kanten uit kan. In dit stadium is het moeiiyk zich een oordeel te vormen. Voor die oordeelsvorming is het wel nodig om te weten, dat mej. Roozenburg ver klaart, dat haar huis niet is onder zocht door iemand van bouw- en wo ningtoezicht. Het huis is indertyd bekeken gelyk met de andere op de ry. Drie anderen werden toen on bewoonbaar verklaard, maar Ryn straat 26 niet. Annelies Roozenburg in haar gezellig ingerichte, gerieflijke huis Rijnstraat 26: Jk begrijp er niets van", (Foto LD/Holvast) De huisvestingscommissie is de in stantie. die in Leiden het schaarse woningbestand verdeelt onder de wo ningzoekenden. In deze commissie hebben een aantal eerzame burgers zitting zoals de heer Ravensteyn, de heer Meerburg, de heer Bik en de heer Lamers. De heren hebben de taak toe te zien dat woningvergun ningen volgens de voorschriften aan woningbehoevenden worden toegewe zen. Voor iedere woning, uitgezon derd de sector „vrye vestiging", is zo'n vergunning nodig. Ook ik was daarom genoodzaakt zo'n ding aan te vragen. Op de hoogte met het feit, dat het wel enige Jaren zou duren voordat Huisvesting my een woning zou aan bieden en ik voor de Merenwyk toch nooit in aanmerking zal komen, ben ik zelf op zoek gegaan naar een wo ning. En zie het wonder geschiedde, ik vind er nog een ook, wel een kleintje met de w.c. in de keuken, maar het is allemaal beter dan onder de Korenbeurs of inwoning. Op het bureau huisvesting werd ik geprezen, omdat ik tenminste niet iemand was, die ging zitten wachten maar zelf ooq wat deed. Als iedereen dat deed zou het allemaal heel was makkelijker gaan. Dus een vergunning aangevraagd. En na veertien dagen geïnformeerd hoe het er mee zat. Er werd my mee gedeeld: „dat vergunning niet kon worden verstrekt op grond van arti kel 9—1 sub E, wat betrekking zou hebben op ontoelaatbare woontoe standen ingevolge de woonruimtewet van 1957". Eerst dacht ik. dat men my niet in staat achtte om een huis te be- nische toestanden zou aanrichten wonen en bang was dat ik onhygië- (ik ben immers langharig). Dat was echter niet het geval, het had betrek king op de kwaliteit van de woning en niemand zou ervoor in aanmer king komen. Ontoelaatbare woontoestanden, dacht ik by mezelf, mooie toestand, als ze dat gaan doorvoeren kunnen we nog wat beleven. Ik schat dat 25% van de huizen in Leiden niet aan deze woonruimtewet voldoet, zo dat ik verwacht, dat in de toekomst de leefsituatie van heel wat mensen in Leiden ontoelaatbaar zal worden. Wat is erger een oud huisje wat je kan opknappen of inwonen of hele maal niks zoals als ik? Geen wonder dat zoveel mensen hier weg trekken of niet meer naar een woning zoe ken. Ik ben van mening dat we in Leiden ons nog niet de weelde kun nen veroorloven om de woonruimte wet op deze manier toe te passen. Het is dan ook nog nooit gebeurd of het moest wel heel erg wezen. Twee Jaar geleden werd voor het zelfde huis wel een vergunning af gegeven. Er was toen echter meer reden om te weigeren dan op dit mo ment. Inmiddels is voor f 4000 aan het huisje opgeknapt en verkeerde het een jaar geleden volgens bouw en woningtoezicht nog in een dus danig goede staat, dat het onmoge- lyk onbewoonbaar verklaard kon worden. Ik kan deze beslissing onmogehjk serieus nemen en vind het ontoelaat baar. Het zal wel berusten op een administratieve vergissing of zit er iets anders achter? Wil men dit ge bied ontruimen in verband met het aanleggen van parkeerterrein voor de Consumarkt? Of wil de gemeente dit gebied op een goedkope manier in handen krygen? Krotten zyn im mers goedkoper dan bewoonbare hui zen. Of wil men my alleen dwarszit ten, zodat ik naar elders vertrek. Ik ben immers een lastige burger. Of wil men alleen maar voorkomen, dat ik samen met de krotbewoners in die buurt nog een Waardgracht-aktie op touw zet? Of weet ik veel wat hen nu weer bezielt. Ik ben dan ook zeer be nieuwd wat de betreffende instanties hierover te zeggen hebben. In ieder geval weet ik wat me te doen staat. Jan en Gina Boer. Leden Leefbaar Leiden. Ak- tiegroep Creatief Centrum en Comité Woningnood. P.S. De brief is in de ik-vorm ge steld, doch Gina kan deze brief vol komen onderschrijven. Met belangstelling heb ik de in gezonden stukken gelezen van de heer De Groot en van een inwoon ster van het woonwagenkamp uit Leiden over de sneeuwopruiming in de Leidse straten. Myn commentaar is zeer kort, maar krachtig. Laat de directeur van de Plant soenendienst zyn manschappen 90 man) inzetten by sneeuwoverlast. Dat vind ik beter dan dat deze ge meente-ambtenaren de gehele dag zitten te kaarten en te luieren, om 's middags half vier weer naar huis te gaan, nadat zy zich 's mor gens om 9.30 uur gemeld hebben. J. CORNET. W. de Zwygerlaan 218, Leiden Reddingboot onderzeeërs Het eerste reddingsvaartuig voor onder zeeërsbemanningen. dat 24 man te gel yk uit een gezonken onderzeeër kan halen, is zaterdag te water ge laten in het Locheed Ocean La boratory op Harbor Island in Cali- fornië. Het reddingsvaartuig is ge bouwd door Lockheed en heeft 41 miljoen dollar gekost. Het kan per vliegtuig binnen 24 uur overal ter wereld worden ingeschakeld. Het schip kan 1524 meter diep duiken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3