Warschaupact vormt strijdmacht Onrust in over Willemstad gouverneurschap Ulbricht vermaant Brandt Israëlische vrachtauto in Eilat geëxplodeerd Supra-nationale eenheid onder Russisch commando ©ud Rijexamens 2,50 duurder Nederlander ontsnapte an de dood lustig weer Libanon weigert Iraakse troepen KINDEREN STOKEN VUURTJE: SCHADE 80.000 GULDEN Sprockel geschorst Dr. Jonckheer niet welkom leuwo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 26 JANUARI 1970 No. 33002 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Dlshoeck Hoofdredacteur: Drs. J R Soetemhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singe) 1 Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21&07 MOSKOU (AFP, AP) De Warschaupact-landen aan een gezamenlijke legermacht vormen. Deze supra- ationale troepeneenheden zullen bestaan uit de strijd- rachten van de zeven aangesloten landen en onder com- lando komen van generaal Sjtemenko, de Russische staf- lief van het Warschau-pact. Aan de nieuwe strijdmacht zullen zowel grondtroepen, luchtmacht i marine deelnemen. Bestaande troepencontingenten van de ver- j killende Warschaupactlanden zullen zo worden samengevoegd, dat j volledig in staat zijn onder leiding van eigen staf operaties uit te eren, te land, ter zee en in de lucht. Ze zullen van de modernste ipens worden voorzien behalve raketten met kernbommen die de wj et-Unie in eigen hand wenst te houden met uitsluiting van zijn ateuropese bondgenoten. De onthullingen over de nieuwe rteuropese strijdmacht werden ri iaan door generaal Sjtemenko zelf E het dagblad voor de Russische jjdkrachten „Krasjnaja Zwezda". )EN HAAG (ANP) Met in- van 28 januari 1970 worden de ihryfgelden voor de ry-examens de gehele linie met f 2,50 ver- gd. terwijl de prijs voor een for- ler „eigen verklaring", noodzake voor het verkrijgen van de ge- kundige verklaring, wordt ge- ;ht van f 2,- op f 2,25. m en ander werd door de minis- van Verkeer en Waterstaat vast- eld. De organisaties en instanties belang hebben bij deze wyzi- zyn reeds op de hoogte ge- cht, aldus een mededeling van het traal Bureau voor de Afgifte van aardigheidsbewyzen in Rijswijk J. iegtuig rongelukt m DELHI (RTR) De Neder- Oscar Holleman uit Den 5 gisteravond aan de dood apt, toen de Fokker Friendship Nepalese Luchtvaartmaat- waarin hij met zeventien passagiers en vijf beman- ileden zat tijdens slecht weer landing in New Delhi de baan en drie kilometer verder ver- nkte. eerste vlieger kwam bij deze landing om het leven. Van de inzittende moesten een be- ïingslid en een Nepalese passa- het ziekenhuis worden opge- I De heer Holleman, op weg Djakarta naar Brussel, zat op an de plaatsen voor in het toe toen het de grond raakte. Hij voorover geworpen, waarbij cht gewond raakte aan neus, en scheenbenen, het vliegveld zei de heer Hol- later, dat het toestel zeer *as gedaald, de grond raakte tt rechts van hem brand uit- ,Pe regen bluste het vuur ge- aldus de heer Holleman, Friendship, evenals de ande- ia een noodluik kon verlaten. de Nederlanders waren er ners, Britten, Australiërs en re in het toestel, dat uit de hoofdstad Katmandoe heer Holleman f38) was na ar aan de Nederlandse am- in Djakarta te zijn verbon- eweest, op weg naar Neder- verlof. Daarna zal hij een fin Brussel gaan bekleden. ADVERTENTIE ■-SrSlowÖORMEUBElEN TEL.(01710)- DERDORP 30797721561 tilt verwacht van heden tot lavondoverwegend droog "et in het algemeen veel be en op vele plaatsen mist. wind en ongeveer dezelfde hturen als vandaag. (opgemaakt te 12.40 uur) 08.2b uur, onder: 17.18 uur. «P: 22.57 uur, onder: 10.04 uur iter in Katwijk: 6.07 en 18.17 !agwater: 2.00 en 14.17 uur. tomer bestaat uit 16 pagina's Het besluit voor de vorming ervan werdt genomen in maart vorig laar in Boedapest waar de Warschaupact landen, de Oosteuropese tegenhanger van de NAVO bijeen waren. Een re den voor deze stap noemt Sjtemenko niet. Deze militaire conferentie viel echter samen met grote spanningen aan de Chinees-Russische grens. Speculaties lijken daarom gerecht vaardigd dat men van plan was in ternationale brigades aan de Rus- sisch-Chinesi grens te stationeren. Dit soort speculaties zijn nochvo- rig jaar noch op het ogenblik in Mos kou ontkend. Aan de andere kant zou een der gelijke strijdmacht bestemd kunnen zijn voor „herstel van de orde" in gevallen als Tsjecho-Slowakije in augustus 1968. Mogelijk is het besluit het gevolg van overwegingen van beiderlei aard. Hoe het ook zij. Westerse waarne mers in Moskou beschouwen dit als een belangrijk initiatief, dat stellig ;s genomen om dringende redenen. BEIROET f AP) —De Libanese regering heeft een aanbod aan Irak geweigerd zevenduizend militairen naar het land te sturen om bij de verdediging van de zuidelijke grens met Israël te worden ingezet. Het aanbod werd gedaan door de Iraak se minister van Defensie, generaal Takriti, die een bezoek brengt aan Beiroet, en is vermoedelijk bedoeld als antwoord op het Libanese verzoek om financiële steun voor defensie doeleinden. Prins Nicolaas, het derde kind van Koning Constantijn en Koningin Anne-Marie van Grie kenland, is gisteren in Rome door de Oostenrijkse Grieks-Orhto- doxe artsbisschop Chrisastomos gedoopt. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door (van links naar rechts) Koningin Ingrid en Koning Frederik van Denemar ken, Koning Constantijn (en Ko ningin Anne-Marie, op de foto niet zichtbaar) en Koningin Fre- derika van Griekenlend (geheel rechtsBij de dopeling de zus ter van Koning Constantijn. Prinses Sophie. Ook de andere kinderen van de in ballingschap levende Griekse Koning waren aanwezig: Prinses Alexia (op de foto achter het doopbekken) en Kroonprins Paul. Zoals in de Grieks-Orthodoxe Kerk gebrui kelijk, werd de kleine dopeling geheel ontkleed in het (warme) \vater ondergedompeld. WILLEMSTAD Er dreigen moeilijkheden op Curagao wanneer de opvolger van gouverneur Debrot, de huidige ge volmachtigd minister van de Nederlandse Antillen in Den Haag, dr. Jonckheer, naar het eiland zou komen. Dr. E. Jonck heer is inmiddels uit Nederland vertrokken en voert al enige dagen „dienstbesprekingen" in Curasao. In het politiekorps op Curasao heersen op het ogenblik al grote spanningen ten gevolge van deze af faire. De commissaris van politie J. Th. Sprockel is reeds voor onbe paalde tüd geschorst omdat hy in lichtingen over te verwachten onge regeldheden zou hebben aohterge- nouden. De eerste minister van de Antil len, Petronia en de minister van Financiën en Economische Zaken, Rozendahl, die vermoedelijk bespre kingen hebben gevoerd met dr. Jonck heer in New York zijn onmiddellijk na het bekend worden van de moei lijkheden bij de Curagaose politie teruggekeerd naar Willemstad. De moeilijkheden op Curagao wor den veroorzaakt door het feit dat gouverneur Debrot al geruime tijd geleden had moeten aftreden, maar het vertrouwen geniet van alle par tijen op de Antillen. Dr. Jonckheer wordt gezien als een typische par tijman van de Democratische Par tij. Het verloren vertrouwen in de De- Vijf kinderen hebben, toen zij op het Schouwburgplein in Rotterdam een vuurtje stookten, een schade van ruim 80.000 gulden aange richt. Zij speelden met vuur in de omgeving van het pa viljoen, dat daar ter geler- genheid van de manifestatie C'70 in aanbouw was. De vlammen sloegen op een gegeven ogenblik in het van plastic golfplaten opge trokken gebouwtje. De brandweer, die de fel om zich heengrijpende vlam menzee binnen een kwartier onder controle had, kon niet voorkomen, dat het gebouw tje bijna geheel uitbrandde. WEST-BERLIJN 'Reuter. AP) Oost-Duitsland heeft het afgelopen weekeinde de Westduitse regering be schuldigd van pogingen om de in spanning tot vermindering van de spanning in Centraal-Europa te dwarsbomen. Dit naar aanleiding van een bezoek van de Westduitse bondskanselier Brandt aan West- Berlijn voor besprekingen met de drie Westerse geallieerden. De Oostduitse aanval werd gelan ceerd door het persbureau ADN dat voorstanders „van deze politiek van inmenging en verstoring" waar schuwde de volledige verantwoorde lijkheid voor alle gevolgen te moeten dragen". Al na zijn aankomst in Berlijn voor zijn 24-urige bezoek meende Brandt dat aan het Oostduitse protest niet te veel aandacht moest worden ge schonken. Hy zei het de gewoonste zaak te vinden dat hij overleg pleegt met hen die de uiteindelijke verant woordelijkheid dragen voor West- Berlijn. Aan de belemmeringen die de Oostduitsers het verkeer van en naar West-Berlijn afgelopen vijf dagen by wijze van represaille in de weg heb ben gelegd, moest men niet te veel belang hechten, aldus Brandt. Brandt besprak met de Westerse geallieerden in Berlijn juist dit soort belemmerin gen die al vyf jaar lang een politiek wapen vormen in Oostduitse handen. Ook werd er van mening gewisseld over de onderhandelingen die de Sowjet-Unie, Amerika, Engeland en Frankrijk waarschijnlijk binnenkort over Berlijn zullen beginnen. Het Russische weekblad Nedelja sprak het afgelopen weekeinde over „nieuwe provocaties" van de regering Brandt-Scheel". Wie de rust in West- Berlijn denkt te verstoren moet niet hopen ongestraft te kunnen blyven", aldus het blad. Van Amerikaanse zijde wordt op het pgenblik sterke druk uitgeoefend op de Westduitse regering voor een groter aandeel van Bonn in de be taling van de 310.000 man sterke Amerikaanse troepenmacht. Brandt zal naar alle waarschijnlijkheid wor den uitgenodigd om begin april voor de commissie van de buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse se naat zijn politiek uiteen te zetten. Dit naar aanleiding van groeiende kri tiek in de Amerikaanse senaat op de stationering van troepen in West- Du itsland. Executies in Perzië —In Perzië zijn gisteren drie smokkelaars in verdovende middelen terechtgesteld die door een militaire rechtbank ter dood waren veroordeeld. Sedert half december zfjn in Perzië achttien smokkelaars in verdovende midde len geëxecuteerd. DR. E. JONKHEER mocratische Party is echter een be langrijke oorzaak geweest van de moeilykheden die zich vorig jaar voordeden in Willemstad. Vandaar dat. by de opppositie en ook binnen de Democratische Party zelf verzet rees tegen de komst van dr. Jonck heer als gouverneur van de Neder landse Antillen. Het bedryfsleven voelt er niets voor nieuwe moeilykheden te riske ren. Reeds vorig jaar zyn er ge ruchten geweest dat het interim-ka- binet-Sprockel druk zou hebben uit geoefend op dr. Jonckheer om van zyn benoeming af te zien. De Antilliaanse ministerraad heeft gisterochtend over 't probleem met gouverneur Debrot vergaderd. Over de besprekingen en de inhoud daar van is niets meegedeeld. Gouverneur Debrot, die op Aruba verbleef, was speciaal voor de spoedvergadering naar Curagao gereisd. De fractie van de Nationale Volks Party in de Staten heeft zondagmid dag 'n telegram gezonden aan de re gering van de Nederlandse Antillen waarin zy zegt ernstig bezorgd te zyn over de verwikkelingen rond het ge val van commissaris Sprockel en de mogeiyke repercussies hiervan op het politiekorps. DEN HAAG (ANP) De gevol machtigd minister van de Ned. An tillen in Den Haag, dr. E. Jonckheer, ziet geen enkele reden om zyn be noeming tot gouverneur van de Ned. Antillen als opvolger van mr. N. De brot niet te aanvaarden. Hy zei dit maandagochtend in Den Haag tegen over een verslaggever van het ANP, nadat hy per vliegtuig uit New York in Nederland was teruggekeerd. Sabotage of ongeluk? EILAT, JERUZALEM. CAIRO (GPD, AP) In de Israëlische stad Eilat is zaterdag een met springstof geladen vrachtwagen ontploft, waardoor negentien mi litairen en burgers-in-militaire- dienst werden gedood en 41 ge wond, van wie negentien zwaar. Volgens Israël is hier sprake van een ongeluk, een verklaring die in tegenstelling staat tot bewe ringen van „El Fatah" en het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina", die er zich beide op beroemen, dat zij hier de hand in hebben gehad. Volgens een El Fatah-bericht uit de Jordaanse hoofdstad Amman zou een sabotage-eenheid vrydagnacht de haven van Eilat zyn binnenge drongen en daar een tydbom heb ben geplaatst, die behalve de vracht auto ook een vaartuig vernietigde, dat aan de kade gemeerd lag. Am man sprak van één schip. Radio-Cai ro van twee of drie. Volgens de Is raëlische lezing reed de vrachtau to van een transportschip af. dat militair materieel —buitgemaakt op het Egyptische eiland Sjedoean vraowrde De wagen reed langzaam, maar raakte een steen en ontplofte onmiddellyk. Het schip werd nauwe- lyks beschadigd. Ook in het verle den, zo zegt men van Israëlische zy- de, zyn toevallige gebeurtenissen in het Israëlische leger ..geadopteerd" door een of meer Arabische sabota- ge-organisaties, die elk voor zich de eer opeisten. Nadat een Egyptische militai re woordvoerder zaterdag had ge meld, dat 's ochtends Egyptische vliegtuigen drie luchtaanvallen op Israëlische posities in de Sinai had den uitgevoerd, waarby artilleriestel lingen en munitiedepots werden op geblazen, werd gisteren door Israël bericht, dat de luchtmacht in de Golf van Suez een Egyptische be voorradingsschip had gebombar deerd, dat zwaar gehavend door Egyptische torpedoboten op sleep touw werd genomen. De Egyptische mededeling, dat een van de Israëli sche straaljagers was neergescho ten, werd door Israël ontkend. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Januari 1870: Op verlangen van vele ge neeskundigen, die ten vori- gen jare zijne voordrachten hadden bijgewoond, ving Prof. Heynsius 1.1. woens dag zijne voorlezingen over experimentele physiolo- gie in het physiologisch La boratorium alhier weder aan. 's Gravenhage. Z.M. de Koning zal zich, naar men verneemt, binnen eenige da gen naar Apeldoorn begeven ter bijwoning eener herten jacht. (Advertentie) Een kinder meisje benoodigd van de P.G tusschen de 14 en 15 jaar, op het RapenburgWijk 2 no 34 (thans 119).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1