%E.R. ontwerpt ode voor fusie y'isf Mijnwerkers in Kempen slaags met rijkswacht Tekort op btw half miljard? 0 oningnood drijft twee mannen tot wanhoopsdaden Parkeer garage in Leicis- centrum? (Ê)ucJ ^ïlteutvo TER BESCHERMING BELANGEN VAN WERKNEMERS EN AANDEELHOUDERS V ideelhouders Werknemers tselijk mist Geheimhouding Aan Breestraat SOEKARNO GESCHEIDEN winterwarm bont/ bij van egmond 4 breestraat 173 HUISMAN LEIDEN ipgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 24 JANUARI 1970 No. 33001 Krfcteur: E A E vaD Dishoeck jofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f0,25 Witte Singel 1 Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie eo Administratie: 25041; Redactie: 21507 )EN HAAG (GPD) De Sociaal Economische Raad heeft code ontworpen, die by fusies de belangen van werknemers aandeelhouder moet veilig stellen. Een speciale commissie volgens de S.E.R. controle moeten houden op de naleving die gedragsregels. Eind januari zal de S.E.R. zich over deze iecode buigen. npanten van deze informele, niet-wettelijke fusiecode zijne 'aal en perk stellen aan „overvallen" op ondernemingen. Het zal niet inger mogelijk zijn zonder voorkennis van directie en commissarissen (tn bod op een N.V. uit te brengen. Foordat het fusieoverleg geheel is afgerond moet uitvoerige Informatie ian de vakbeweging worden gegeven. Daarbij wordt echter wel een ge heimhoudingsplicht opgelegd. S.E.R. heeft In dit «Interim) es gekozen voor 'n nietwetteiy- sgeling. Dat geeft de mogelijk- ervaring op te doen, terwijl op oudige wijze veranderingen len worden aangebracht wan de toepassing van de gedrags- 5 in de praktijk dat nodig zou sn. Bovendien is een niet-wette- regeling op veel kartere ter tot stand te brengen dan een iiyke. Dat acht de SER van ent belang gezien de verwach- i/t het aantal fusies zal toe totstandkoming van deze in regel ing vereist géén ha.n- I optreden van regering en l-Generaal. Het is de bedoeling S.E.R. het beraad over deze voort te zetten. Het zal uit- i in een nader advies, waarin gelijkheden van een wettelijke zullen worden onderzocht. lt de bescherming van de bel an- i de aandeelhouders betreft: de S.E.R. meent, dat de sfeer van de gedragsregels voor de ze categorie beperkt kan blijven tot de „open' N.V.'s. In dat geval is het openbaar aanbod het middel, waar voor aandelen ver werving kan plaats vinden, die een fusie' tot stand brengt. Ook voor de overige N.V.'s is echter, zo zegt de S.E.R. een handelen in de geest van de gedrags regels gewenst. De S.E.R. heeft in totaal negen gedragsregels opgesteld om de belan gen van de aandeelhouders by fu sies te beschermen. Bij de gedragsregels ten behoeve van de werknemers gaat het erom, dat: by fusieoverleg de nodige aan dacht wordt besteed aan het werk nemers belang en dit ook by de be oordeling van fusie een iol speelt, en HAAG—ZWOLLE (GPD) wanhoopsdaden door de nood. )en Haag dreigde een man |e negende etage te springen, ilitieman kon hem na an- uur praten ternauwer- van dat fatale voornemen Qgen. Zwolle veranderde een wan- eman zijn voor de sloop he le woning tot een ruïne. Het ff moest worden omgeleid. 25-jarige Haagse opperman gisteren de ellende van in- een zieke vrouw en zyn twee en in een tehuis niet langer t kunnen. „Wekenlang heeft «r m'n kop gemaald. Of ik ga het stadhuis en steek mezelf ad. Of ik ga naar het Tran en, klim zo hoog ik kan en vertelde hy gisteren na mg avontuur, waarby hy aan verwacht van heden- tot algemeen veel bewolking ikelyk weinig wind en mist. Morgei af en toe een tot matig of krachtig 'i zuidoostelyke wind. Wei- in temperatuur, om 9 uur), f: 8.31 uur; onder: 17.14 uur 20.33 uur; onder: 9.45 uur ter te Katwijk te 5.07 en T, laagwater te 1.05 en 13.21 ''1 hoogwater te 5.38 en 17.46 •gwater te 1.36 en 13.49 uur). bestaat uit 24 pagina's een regeling tot stand komt van de eventuele gevolgen van de fusie voor de werknemers. Informatie aan de vakbewe ging zal moeten geschieden voordat het fusieoverleg geheel is afgerond. In het beraad met de bonden zal aandacht moeten worden gegeven: aan de motieven voor de fusie en de economische en sociale gevolgen, de grondslagen van de maatregelen om nadelige gevolgen voor werkeners te voorkomen of te verminderen, de ba sis van het na de fusie te voeren sociale beleid, de informatie aan de ondernemingsraad en het personeel. Voortydige publlkatie van fusiebe sprekingen moet evenwel worden voorkomen. De S.E.R. meent dan ook, dat de bestuen van de betrok ken ondernemingen slechts gehou den zyn tot inschakeling van de vak organisaties als deze zich tot ge heimhouding hebben verplicht. Op heffing van deze plicht kan slechte geschieden door het bestuur van de betrokken onderneming. De fusie commissie moet waken tegen mis bruik en overtreding van de geheim houdingsplicht. De 58-jarige Prins Bertil van Zweden, van- ivie men aannam dat hij een „eeuwige vrijgezel was, heeft gisteren de verrassende mededeling gedaan, dat hij het voorne men heeft te huwen met de Britse mevrouw Lilian Craig, een gescheiden vrouw, die hij tijdens de Tweede Wereld oorlog leerde kennen toen hij marineattaché was in Lon den en zij danseres in een nachtclub. Het huwelijk zal waarschijnlijk volgend jaar plaatsvinden wanneer zijn neef Prins Carl Gustav 25 jaar ivordt en daarmee offi cieel kroonprins van Zweden wordt. Prins Bertil is regent van Zweden wanneer de ko ning ziek is of in het buiten land verblijft. Hij heeft zich verdienstelijk gemaakt door het ondernemen van reizen ter verbetering van de han- delsbetrekkingen. BRUSSEL (GPD, ANP) By de mynen in de Belgische Kempen, waar reeds drie weken een wilde staking gaande is, is het gistermiddag tot vry ernstige ongeregeldheden gekomen. De rykswacht heeft op verscheidene plaatsen Waterschei, Zolder en Winterslag traangas gebruikt om grote groepen stakers uiteen te drijven, die de myngebouwen bestormden. Vyf politiemannen werden gewond door stenen. Oorzaak van de onlusten was het besluit van de regering om de nieuwjaarspremie ten bedrage van 400 gulden gisteren uit te Keren, doch alleen aan degenen die het werk hadden hervat: De anderen zouden moeten wachten tot de normale vervaldag, 15 februari. Vooral in Zolder kwam het tot een zwaar treffen en werd veel schade aangericht. De stakers wierpen barricades op, die later in brand werden gestoken. Ook een autobus en een brandweerjeep gingen in de vlammen op. waarna de rykswacht waterkanonnen gebruikte. Er werden enkele arrestaties verricht. De vakbonden hebben gisteren in een telegram aan de regering gevraagd om uitbetaling aan alle mynWerkers. maar de regering bleef by haar eis van werkhervatting. De stakers houden intussen ook vast aan hun eis van een onmiddellyke loonsverhoging van vyftien prooent. Een beeld van de onrust bij de mijnen in Waterschei, Belgi sche Kempen, waar de rijkswacht met traangas optrad tegen met stenen gooiende stakers. ADVERTENTIE OPROEP Getuige gezocht i.vjn. auto-ongeluk op Churchilllaan (tussen 5 Meilaan en Corn. Schuytlaan daterend dins dag 6 jan. '70 om 6 uur 's avonds, waarby Austin in een slip op lan taarnpaal botste. Telefoon 01710—62683. ADVERTENTIE LEIDEN Er bestaan plannen om op de plaats van het oude postkantoor en het belastingge bouw aan de Breestraat ln Lei den een parkeergarage voor onge veer vijfhonderd auto's te bou wen. Gelijkvloers is een winkel galerij in de plannen opgenomen. Meer nieuws over dit object valt te lezen op onze stadspagina. TOKIO (AP) Oud-president Soekarno van Indonesië heeft een verzoek tot echtscheiding van zyn Japanse vrouw RatnaSari Dewi aan vaard, zo meldt het persbureau Kyodo in Tokio. Soekarno heeft op haar verzoek de vereiste documenten getekend en toegezonden. Op het ogenblik woont Dewi in Parij6. Zy heeft het voorne men in het huwehjk te treden met een jonge Japanse zakenman. ADVERTENTIE cbj U&caiy/n m INTERIEURVERZORGING CPUN55URGD HEER KEUS IN1 PASSENDE OHGEVINfi ADVERTENTIE die laatste mogelykheid de voorkeur had gegeven. Hy woont met zyn zieke vrouw op één kamertje. Voor de kinderen is er geen plaats. „Ik krijg maar geen huis", aldus de op perman, die langs de brandladder aan de buitengevel van het Tran- sistorium aan de Haagse Zwarteweg tot de negende etage was geklom men. Beneden stond toen de brand weer met een vangzeil gereed. Maar het behoefde niet gebruikt te wor den. Inspecteur J. J. Th. Stoutjes- dyk opende een branddeur, ging naar buiten hangen en praatte, praatte „Je hebt publiciteit. Je hebt nu een kans op een huis. Kom binnen en probeer het", smeekte hy. De opper man reageerde tenslotte. „We zullen het relaas onderzoeken. Binnen een week weet de familie waar zy aan toe is", zei het Haagse bureau huis vesting. In Zwolle ook een huisvestings drama. Een overspannen man (32), die de boel in zyn huis kort en klein sloeg. Sinds vorig jaar was de wo ning eigendom van de gemeente. In september kreeg de familie bericht, dat het huis zou worden gesloopt. Hy zou een andere woning toegewezen krijgen, maar zover was het nog niet gekomen. Omstreeks half vier begon de man vrouw en twee kinderen konden de woning tydig verlaten meubilair naar buiten te smyten. Hy sloeg met een byl de deur eruit en tenslotte begon hy dakpannen naar beneden te gooien. Het verkeer over de Wilhelminasingel moest worden omgeleid. Het dakhout hakte de man kapot. De schoorsteen stond juist op het punt te bezwyken, toén zyn huisarts hem kon tegenhouden. Zwaaiend met een indrukwekkend bestempeld papier: de toewyzing van een andere woning. Eenmaal op straat nam de man de benen. De politie kon hem echter spoedig over meesteren. Hy bleek niet tot een ge sprek in staat en is naar een inrich ting overgebracht. I Bont als kouverdrijver zijn we natuurlijk ai lang vergeten. Hoeweldat heerlijke bont is Inderdaad lekker warm, winterwarm. Maar in deze tijd is bont toch vooral modieus, volgens de lijn die in de grote mode-centra wordt aangegeven. Van Egmond volgt die lijn en past de creaties aan naar de Nederlandse smaak en mogelijkheden. Een bontmantel van Van Egmond is daarom altijd een winterwarme modemantel. s Van Egmond - Internationale bontmods Telefoon 01710-23337 - Leiden A DVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Witteveen van Financiën komt volgens het landelijke ochtend blad „De Volkskrant" van van daag ruim een half miljard tekort in de geraamde opbrengst van de btw over het afgelopen jaar. Het blad meent, dat de krappe kaspositie van de staat en dat mi nister Witteveen nu reeds een dub bele staatslening heeft aangekondigd, symptomen zyn van deze tegenvaller in de belastingopbrengst. Overigens zyn de juiste gegevens over het af gelopen jaar nog niet bekend. Volgens „Dg Volkskrant" is het gerechtvaardigd te verwachten, dat de regering snoedig met een verho ging in de belastingsfeer zal komen om het tekort op te vangen". Wel licht zai dr Witteveen dit reeds aankondigen ijdens het kamerdebat over de begroting van Financiën dat voor begin februari op de agenda van de Tweede Kamer staat. Zoals bekend zyn enkele maanden geleden nog de plannen van de re gering door her parlement aanvaard om een correctie van de inkomsten belasting in -je voeren van 600 mil joen gulden. Tydens de debatter hierover liet ur Witteveen reeds bly- ken dat er vrijwel geen reserves meer zijn, temeer niet toen op aan drang van de Kamer een verhoging van de btw werd uitgesteld TEL. 34000 ADVERTENTIE Café Resf. „DE ZWAAN" BOULEVARD KATWIJK (t.o. de Vuurtoren) Tel. 01718-2064 a la carte keuken 'Boeiend uitzicht op zee t Voor zakenlutiches. diners, recepties of Uitstapjes. Onbeperkt parkeren. Het gehele jaar geopend. MINISTER WITTEVEEN erg krap bij kas Uit het Leidsch Dagblad van 24 Januari 1870: AdvertentieHet Be stuur der L. Schouwburg- Vereeniging heeft besloten, dat, bij wijze van proef, door niemand meer dan vijf plaatsen tegelijk zullen kun nen worden besproken. Namens het bestuur: L. Driessen, secretaris. fAdvertentieMuziekuit voering in de kerk der Doopsgezinden alhier, op 24 Januari 1870: 's namiddags te twee uren, door L. H. van Dijken, van Appingedam kaarten a 49 cents. Aanbe veling om deze ongelukkige blinde te helpen. Boekhandel Jac. Hazenberg, Rapenburg.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1