Positie Schut onhoudbaar' Slechte cijfers door lange bouwtijd Fiscus gaat werkende gehuwde vrouw minder zwaar belasten L.I.A.M. Kamerlid Van den Doel: TEGELZETTER BEKENT MOORD OP MEISJE (16) SCHUT TH TWENTE ONTRUIMD Ionesco lid van Academie Frangaise Voor handhaving celibaat Staatssecretaris Grapperhaus ontvouwt plannen: JfRIJDAO is JANUARI I two IBmSCR DAGBLAD PAGINA I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Schut (Volkshuisvesting) is voorzichtig geworden. Nog maar nauwelijks bekomen van de kater die de slechte woningbouwcijfers over 1969 van het Cen traal Bureau Statistiek hem hebben bezorgd, wilde de bewinds man gisteren op een persconferentie liever zo weinig mogelijk zeggen van zijn verwachtingèn voor dit jaar. Het streefgetal is weer 125.000 woningen, maar of ze deze keer gehaald worden? DRS. J. VAN DEN DOEL „Ik rie niet in dat de omstandig heden ongunstiger worden", aldus minister Schut, die de slechte resul taten van vorig jaar onder andere weet aan de geringe animo in de woningwetbouw, het sterk toegeno men ziekte- en ongevallenverzuim by de bouwvakkers en het slechte weer, die de gemiddelde bouwtijd hebben verlengd. Denkt de bewindsman aan stimu lerende maatregelen voor de bouw dit jaar? Minister Schut: „Ik zou ze niet eens kunnen bedenken". Con clusie van PvdA-kamerlid drs. Hans v. d. Doel. een van 's ministers fel ste opposanten.: „Dit is voor mij het duidelijkste bewijs dat de positie van Sohut onhoudbaar is. We zijn nu in twee jaar 4000 woningen achterop gekomen, omdat het programma niet gehaald is. Dat betekent dat 16.000 mensen langer op een huis moeten wachten. Je hoeft niet te vrgaen hoeveel huwelijken daardoor kapot dreigen te gaan. Dat blijkt trouwens uit. reacties aic ik de laatste dagen heb gekregen". De inzinking zat vorig jaar vooral in de woningwetbouw. aldus minis ter Sohut. Van den Doel: „Dat is juist. De kern is de inzinking in de woningwetbouw. Maar hoe komt dat? Door het huurbeleid van deze mi nister worden de woningwetwonin gen steeds duurder. Minister Schut had al veel eerder moeten komen met een stelsel van individuele huur subsidies. Het past helemaal in de grond- filosofie van dit kabinet. Het plan Joekes van 1966 wordt helemaal uit gevoerd. De woningwetbouw wordt steeds verder teruggedrongen. Dat er te weinig aanbiedingen zijn komt doordat de gemeenten zich, op ad vies van Schut, zijn gaan concen treren op de particuliere bouw. Schut heeft dit klimaat gecreëerd". sprake is van een tijdelijke inzin- Doel: „Een eventuele opvolger zal king, gelooft ook Van den Doel niet toch in elk geval de garantie moe dat KVP, ARP. CHU en WD Schut ten hebben dat het beleid ten aan- in de steek zullen laten. zien van de woningwetbouw wordt En als het debat toch slecht af- omgebogen. Anders zit hij met pre- loopt voor de minister? Van den I oies dezelfde problemen als Sohut". Krampachtig BUDEL (GPD) Een 17-jarige tegelzetter uit Budel-Schoot heeft gisteravond bekend de 16-jarige Lenie van Deursen uit het Bel gische grensplaatsje Hamont 'oensdagavond te hebben ge- 'urgd. Op een eenzaam grens- weggetje nabij een beek die Bel gië van Nederland scheidt, had hij het meisje dat verkering met tiem had gehad, willen aanran den. Toen het meisje, dat van de dans- es in Budel kwam, zich daar tegen rerzette kwam het tot een handge- neen waarbij de jongen het meisje tij de keel greep. Met een spiegeltje lit haar handtasje sneed hy zijn ex- [eliefde de keel door. sleepte haar ia een slootje naar Belgisch gebied, raama hij op de bromfiets vluchtte. Johan Claessen uit Hamont, die weg was naar de stortplaats in ludel, ontdekte gistermorgen 'n tas- met inhoud dat in de modder lag. Imdat hij niet durfde te kijken klop- hij bij landbouwer Thijs Meurkens an. Met een zaklamp ging draad- rekker Wiel Meurkens. die op het unt stond om naar zijn werk te aan. met hem mee terug. Op de ilek vond men het ontklede be- loede lichaam van het meisje, tamiddellijk werd de rijkswacht van lamont van de lugubere vondst in ennis gesteld. Daar had vader Van (eursen in Hamont al aangifte ge- aan van het feit dat zijn dochter iet van de dansles in Budel was te- uggekeerd. Krabwonden In overleg met het parket in Has- tlt en Den Bosch werd het onder- Daar is-ie dan: John-Len- ion-nieuwe-stijl. Hier samen lef zijn vrouw Yoko Ono, die ich ook heeft laten „kortwie- en". Te oordelen naar de foto, ie in een boerderij op het Deen<- Jutland joerd gemaaktkan et tweetal er nog niet zo erg m wennen. zoek gecoördineerd. Spoedig kwam I vast te staan dat 't meisje het laatst j was gezien met de 17-jarige Harrie H. uit Budel-Schoot. met wie zij en kele maanden geleden verkering had gehad. Op aandrang van haar ou ders had het meisje de verkering uit gemaakt. Omstreeks kwart voor elf woens dagavond was Harrie H. hevig bloe dend en met modder besmeurd de Lu- ck--bar tussen Budel en Hamont bin nengekomen. Tegen barkeeper Wim van Buul, zei hij met zijn brom- j fiets te zijn gevallen. In de ouderlijke woning werd zyn kleding gistermiddag in beslag ge nomen waarna het onderzoek zich naar Leuven verplaatste. Daar werk te Harrie H. In verband met tijd rovende uitleveringsmoeilijkheden werd besloten om hem in Nederland te arresteren. Toen hij in de Mer cedes van zijn werkgever stapte werd hij in dichte mist en over gladde kasseien tot aan de grenspost Zwar- teweg bii Budel door de gerechtelij ke politie gevolgd. Om kwart voor zeven viel hij daar by deze weinig gebruikte grensover- j gang in handen van een daargeposte politiepatrouille. Aan zijn neus en aan zyn hand had hij krabwonden. Na twee uur bekende hy op het po litiebureau van Budel dat hij die had opgelopen in een gevecht met Lenie van Deursen. Toen hij werd geconfronteerd met enkele stille ge tuigen viel de jongeman spoedig door de mand. Onrust in Djarkarta De mili taire bewaikng van de voornaamste regeringsgebouwen in Djakarta is versterkt naar aanleiding van de toenemende protesten van studenten en scholieren tegen de verhoogde pry zen van benzine en petroleum. Gis teren hebben in Djakarta 6.000 jon geren een protestmars gehouden. Zy eisten een verbod van de commu nistische partij, een nieuw kabinet en verlaging van de prijzen. Volgens minister Sohut zou zijn voorganger Bcgaers voor precies de zelfde moeilijkneden staan. „Bogaers aait nog in de tijd van de jeugd. Hy had geen zorgen over de afzet. Nu gaat alles veel moeizamer", aldus de huidige bewindsman. Volgens drs Van den Doel houdt minister Schut veel te krampachtig vast aan het maximum van 125.000. „Schut geeft heel voorzichtig vergunningen af. Hij wil geen huis meer dan de 125.000. Maar daar loop je Wel het risico dat er minder gebouwd wordt". Minister Schut heeft zich beroe pen op overmacht. „Ook al zou ik minister van De Bilt zijn dan zou ik het weer nog niet in de hand heb ben. En als ik minister van Finan ciën of Economische Zaken zou zyn, zou ik niets aan de hoge rentestano kunnen doen", zei de bewindsman op de persconferentie. Kamerlid Van den Doel noemt drie maatregelen die de minister zou moeten nemen om de woningbouw- produktie dit jaar beter in de hand te houden. In de eerste plaats wil hij dat het streefgetal op 130.000 gebracht wordt, wat volgens hem de garantie oplevert dat de 125.000 in elk geval ruimschoots gehaald wordt. Van den Doei verwijst in dit ver band naar een motie van de PvdA fractie, waarin om opvoering van de produktie met 5000 huizen per jaar is gevraagd. Minister Schut moet niet langer dogmatisch vasthouden aan 45.000 woningwetwoningen, meent Van den Doe verder. Het socialistische kamer - id wil een flexibeler beleid: dieigl de woningwetbouw achterop te ko men dan moet de minister het gat stoppen met de extra capaciteit uit de particuliere bouw. In elk gevai moet minister Sohut van colega Wiüteveen van Financiën waarbor gen eisen dat het geplande aantal woningen gehaald wordt, zegt Van den Doel. Tenslotte moeten er met spoed aanvullende individuele huursubsidies komen. Van den Doel: ..Daar is meer voor nodig dan de f 10 milioen die de minister neeft aangekondigd. Ik ben trouwens voorstander van een huurbelasting op alle woningen, in clusief de koopwoningen. Je zou be ter kunnen spreken van een woon belasting. Als maatstaf zouden Tiuur- som en inkomen moeten gelden. Als voorbeeld van individuele subsidies zou ik de bewoners willen noemen die beneden de weistandsgrens zitten en meer dan 10 procent verwonen". Minister Schut rekent bij het ko mende kamerdebat naar aanleiding van de interpellatie, die Van den Doe heeft aangevraagd, op de steun van de regeringspartijen ...Men kan niet om de externe constellatie van 1969 heen", otelde hij gisteren vast. Hoewel de VVD'er Wiegel inmiddels a lheeft later, weten, dat de minis ter zal moecen aantonen dat er Volgens minister Schut (Volkshuisvesting) zyn de langere bouw tijden er de voornaamste oorzaak van dat de woningbouwproduktie vorig jaar bijna 2000 onder het streefgetal 125.000 is gebleven. Het slechte weer, de spanning op de arbeidsmarkt en het „beduidend hoger" ongevallen, en ziekteverzuim in de bouw hebben de gemid delde bouwtijd In 1969 op 14,5 maand gebracht .aldus de bewinds man. Minister Schut ontkende dat zyn ministerie met het bericht van begin januari, dat het streefgetal ruimschoots overschreden zou zyn. zich bewust aan misleiding zou hebben bezondigd. „Op het ministerie hebben we tot het laatste toe gedacht dat we de 126.000 zouden halen. Pas uit de C.B.S-cyfers bleek dat het er minder wa ren", zei minister Schut gisteren op een persconferentie. Minister Schut had zyn hoop gebaseerd op dc afgifte van ver gunningen: uiteindelijk zijn in 1969 105.600 vergunningen afgege ven. Volgens de bewindsman Is het lage aantal huizen, waarvan de bouw vorig jaar begonnen is (buna 121.000 tegen 127.000 in 1968 en 135.000 in 1967), te wjjten aan het slechte weer in december. Janu ari heeft tot nu toe een weinig optimistischer beeld gegeven, aldus minister Schut, maar verderop in het jaar zal het hoge aantal vergunningen toch zyn vruchten moeten afwerpen. Minister Schut wees erop dat de inzinking in de bouw vooral voor rekening komt van de woningwetsector. „Er is voldoende voorraad particuliere gesubsidieerde woningen. We zitten nog steeds boven de 40.000", zei hy. Overigens meende de minister dat het bouwen in ons land van dag tot dag moeilijker wordt. Gebrek aan bouwgrond in de stedelyke agglomeraties en de beperkte mogelijk heden binnen de ruimtelyke ordening noemde hy als voornaamste oorzaken. Het zal vooral op intensieve samenwerking en planning aan komen, aldus de bewindsman. Uit door het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening verstrekte cyfers blijkt dat vorig jaar in de maanden fe bruari, maart en december door het slechte weer in totaal byna 6000 woningen minder in aanbouw zyn genomen dan in de over eenkomstige maanden van 1968. De belangrijkste cyfers over 1969 luiden als volgt: 1967 1968 1969 begonnen woningen 134.733 127 653 120.754 l| voltooide woningen 127.438 122.773 123.079 in uitvoering zijnde woningen 145.016 148.880 145.400 ENSCHEDE (ANP) Gistermid dag heeft de politie van Enschede het bestuurspaviljoen van de Technische Hogeschool Twente ontruimd, waar ongeveer 50 jongeren waren doorge drongen. Het hogeschoolbestuur heeft zyn bereidheid te kennen gegeven om ruimten beschikbaar te stellen voor die onderwerpen welke de stu denten en anderen belangrijk vin den. De rector magnificus, prof. dr. ir. J. C. Vlugter, was echter van oor deel, dat de werkzaamheden van hem en zyn medebestuurders niet in de war moesten worden gestuurd door het voortdurende in- en uitge loop in het bestuurspaviljoen. De bezetters hebben daarop werk groepen ingesteld, die in verschillen de zalen van het bestuursgebouw bijeen kwamen. Dit zijn zalen bui ten het bestuurspaviljoen. Een coör dinatiegroep bleef evenwel de ver gaderzaal in het paviljoen gebruiken. De rector magnificus heeft daarom na overleg met het gemeentebestuur van Enschede, de officier van Jus titie in Amelo en de hoofdcommis saris van politie in Enschede, con tact opgenomen, waarna de ongeveer 20 personen die nog in de vergader zaal aanwezig waren, door de politie werden gesommeerd het gebouw te verlaten. De meeste studenten verheten vrij willig het gebouw. Ongeveer 15 stu denten werden meegenomen naar het politiebureau, waar hun namen werden genoteerd, evenwel zon der dat proces-verbaal werd opge maakt. Zy boden geen tegenstand. PARIJS (GPD) De wereldbe roemde 58-jarige Franse dramaturg van Roemeense oorsprong Eugène I Ionesco is gisteren toegetreden tot de Academie Francaise. het selecte genootschap van 40 leden die 6edert I de oprichting door Richelieu offi- j cieel de onsterfelijkheid deelachtig heten te zyn geworden. Het toetraden van Ionesco, die een twintig jaar geleden, met stukken als „De kale zangeres" en „De stoe len" zich aan het hoofd had gesteld van de avant-garde in het Europese toneel tot dit illustere gezelschap dat eerder als een bolwerk van de bour geoisie en van net conservatisme mag worden beschouwd, heeft in de Par ij se kunstwereld dan ook niet nagelaten enige deining te verwek ken. Een deining die Eugène Ionesco zelf daarentegen nogal koud heeft gelaten. Een echte knoopjes jurk van de Franse modeontwerper Paco Rabanne. De knoopjes zijn bevestigd op een tule ondergrond De minijurk werd getoond op een modeshow in Parijs. AMSTERDAM (ANP) „Wetend dat zij namens grote aantallen Ne derlandse r/katholieken spreken", zo zeggen ze, hebben mgr. H. Bemel- mans. voorzitter van „Katholiek Le ven", deken Th. Joosten, voorzit ter van „Waarheid en Leven", Lu- ois Knuvelder, secretaris van het Michael-legioer. en dr. H. J. van Dyk. S. C. J., docent te Nijmegen, een verklaring uitgegeven, waarin ze dui- delyk wensen vast te Stellen dat zy het ontkoppelingsproces der Neder landse bisschoppen in geweten moe ten afwijzen. Ze verzetten zich te gen de beweging dat als zou „de" Nederlandse geloofsgemeenschap die ontkoppeling eisen. Ze zijn er, al dus de verklaring, integendeel van overtuigd, dat grote delen der Ne derlandse geloofsgemeenschap hand having van het celibaat verlangen. ADVERTENTIE VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44545 DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris dr. F. H. M. Grapperhaus (Finan ciën) is voorstander van een vernieu wing van de fiscale tegemoetkoming aan de werkende gehuwde vrouw. Naar zijn mening lijkt een uniform aftrek percentage van twintig procent voor al le werkende gehuwde vrouwen verant woord met een minimum-aftrek van f 1.000 benevens twintig procent van het meerdere met een maximum van ƒ4.000. Een dergeiyke aftrekregeling wordt gepresen teerd in de gisteren aan de Tweede Kamer aan- j geboden discussienota over de fiscale positie van j de werkende gehuwde vrouw. Een dergelijke ver. j ruiming van de aftrek leidt tot een belasting derving, die geraamd wordt op 60 i 70 miljoen gulden. De nota dient ter voorbereiding van de besluitvorming over dit onderwerp. Staatssecretaris Grapperhaus schenkt in de nota ook aandacht aan de invoering van een andere mogelijkheid, die neerkomt op een- her stel van de reële betekenis van de aftrekrege ling zoals die in 1962 werd ingevoerd. De „aan gepaste regeling" (aangepast aan de gevolgen van de prijsstijgingen') zou er als volgt uitzien: een aftrek percentage van 331/3 pet. met een minimum van f 750,en een maximum van f 3.000,—. (De huidige regeling luidde van 1962 tot en met 1969: aftrek 33 1/3 pet. met een mini mum van f 500.— en een maximum van f 2000. van L januari 1970 af zyn deze beide bedragen verhoogd met 11 pet, dus tot f 555,en f 2.220,— Beide oplossingen, die in de nota ter discus sie werden gesteld, bieden een vergroting van de aftrek voor vrouwen met geringe arbeidsin komsten. In de aangepaste regeling is deze ver groting beperkt tot de vrouwen, die meer dan f 500,maar niet meer dan f 2250,arbeids inkomsten genieten. In de vernieuwde regeling krygen ook de inkomensklassen van f 2.250.— tot f 6.000,enige verlichting, terwyi de ver groting van de aftrek voor de inkomensklasse f 750 tot f 2.250.— iets meer bedraagt dan in de aangepaste regeling. De staatssecretaris geeft de voorkeur aan de vernieuwde regeling onder meer omdat deze be ter past in de tariefstructuur, voor vrouwenin komens tot f 6.000,iets voordeliger is en door haar hogere maximum betere perspectieven biedt voor de vrouwen met hogere arbeidsin komsten. Verder geeft het hogere maximum van de vernieuwde regeling wat meer ruimte, waar door zy langer bevredigend kan werken. In de discussienota wordt ook aandacht ge schonken aan de mogelijke invoering van an dere systemen, te weten het zogenaamde .split singsstelsel" (man en vrouw worden gezamen lijk belast als waren zy twee ongehuwden met ieder de helft van het totale inkomen), het op leggen van afzonderlijke aanslagen voor man en vrouw over hun eigen inkomen en/of de af zonderlijke aanslagen met samenhangende be lastingheffing. Het splitsingsstelsel wordt in de nota niet aanvaard, voornamelyk omdat dit systeem niet aansluit by de in ons land heersende maat schappelijke toestand, waarin' nog slechts be trekkelijk weinig (ca. 600.000) gehuwde vrouwen in het arbeidsproces zyn ingeschakeld, terwijl van deze vrouwen slechts een kleine groep gehe le dagen werkt. De andere systemen' worden op soortgelyke overwegingen, maar ook evenals een beperking van de belastingheffing van de gehuwde vrouw tot de loonbelasting op prak tische gronden onjuist geacht. Dr. Grapperhaus ontwikkelt ook een belas tingsysteem voor de vrouw, die meewerkt. Hier voor wordt in de discussienota de volgende op lossing aan de hand gedaan, die „tydschryvery* zoveel mogelijk voorkomt. De redelijke beloning voor de meewerkende vrouw wordt gesteld op een vast percentage van de bedrijfswinst, echter na aftrek van 25 pet, die geacht mag worden geen arbeidsinkomen te zyn' (noch van de on dernemer noch van de meewerkende echtgenote) maar een beloning voor ondernemersrisico en het in de onderneming gestoken kapitaal van de overblijvende 75 pet. van de bedryfswinst geldt dan 40 pet. (dus 30 pet. van de totale winst) als het arbeidsinkomen van de meewer kende vrouw, indien zij hele dagen in de onder neming werkzaam is. Indien zy halve dagen ("..grotendeels") mee werkt wordt de beloning van de vrouw gesteld op 25 pet. van 75 pet. afger ond 20 pet van de bedryfswinst. Werkt zij korter in het bedrijf van de man maar niet in onbetekenende mate, dan krijgt zy de minimum-aftrek.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5