figerië won de oorlog aar verloor de vrede Massale executie in de Iraakse hoofdstad IDEE PALESTIJNSE STAAT WINT IN ISRAEL TERREIN Honger heerst nog steeds oppermachtig in Biafra ie arrestaties zaak-Yablonski Jare aanvallen n de Vietcong Lanceringen in Japan en Rusland „Bonn, Londen en VS achter staatsgreep"* ISRAËLIËRS BRACHTEN VEEL BUIT MEE (DERDAG 22 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 len Biafraantje: constant op de rand van de dood. HINGTON (AFP) -Het FBI. rikaanse federale récherche, isteren de arrestatie bekend- ;van drie mannen, die ervan verdacht betrokken te zijn bij de moord op Joseph Ya- een lid van het bestuur van (rikaanse mijnwerkersbond. lijk van Yablonski. dat van en van zijn dochter wer- 5 januari in hun woning in ille gevonden. Zij waren choten. De moorden zouden veek eerder zijn gepleegd, rscheidene kanten is de ver- geuit, dat de Yablonski's leven zijn gebracht omdat Yablonski de huidige voor- an de bond, Anthony Boyle, TUptie en verduistering van kgelden had beschuldigd. Bij lezing voor het voorzitter- n december was Yablonski ayle verslagen, maai- volgens was er geknoeid, ie arrestanten zijn Paul Gilly. een 37-jarige huis- Claude Edward Vealy, 26 zonder beroep alsmede de arbeider Aubran Wayne D?ze laatste zat al in hecH- 1 beschuldiging van inbraak. 'I wilde niet bekend maken bewijzen het tegen het (hikt. C ON (AP) Militaire zegs- m Saigon hebben gisteren f d. dat de Vietcong hun raket- en mortieraanvallen (r dar. twee weken hebben 11 en langs de grenzen van en raos gevochten hebben 'Uieerae strijdkrachten. Het ;a'ise bevel zegt, dat het deel van de nachtelijke ra- mortieraanvallen en de ge- 1 zich concentreerde in de zone van het derde mili- «Ps, welke zich uitstrekt van "oord .vaarts tot de Cambod- trens. Een zegsman zei dat toe v-in dit korps de vyan- fctivitea/t toeneemt. - dichten over de strijd zijn rolledig Tot dusver zouden Mvietramezen en Vietcong- ta een zestal botsingen ge- I In, De Amerikaanse verliezen Meenten te land bedroegen k den e acht gewonden: die Zuidvietnamezen vijf doden toonden. GEEN compromis van Paus verwacht VATICAANSTAD (Reuter) Men verwacht dat de Paus thans zeker geen enkel compromis zal sluiten over de kwestie van het verplichte celibaat voor de priesters ondanks het verzoek om afschaffing hiervan van de Nederlandse bisschoppen en priesters. Dit is gisteren van Vaticaanse zjj- de meegedeeld. Men wees erop dat de Paus als hij zijn standpunt zou wijzigen, de kans loopt zijn gezag te verliezen en dat niet alleen in Neder land maar in de hele kerk. Paus Paulus heeft het celibaat „de on vergelijkelijke schat van de Latijn se kerk" genoemd. De Paus. zo zei men. zal naar alle waarschijn lijkheid pogen een openlijk conflict over deze kwestie te voorkomen om de toestand nog niet erger te maken. Men wees er verder op. dat er steeds vaker en gemakkelijker dis pensaties aan priesters worden ver leend om in het huwelijk te treden. Maar deze dispensaties tasten de ce- libaatswet als zodanig niet aan. De wet zou alleen gewijzigd kun nen worden na een openhartige be spreking van de zaak, wellicht op de volgende bisschoppensynode, en een grondige bestudering van de ge dane voorstellen. MOSKOU/TOKIO (Reuter). AFP- De Sowjet-Unie heeft gisteren opnieuw twee kunstmanen gelan ceerd, de Kosmos 321 en de 322. al dus het persbureau Tass. De Kos mos 321 draait eens in de 92 minu ten rond de aarde op hoogten va riërend van 280 tot 507 km. De baan maakt een hoek van 71 graden met de evenaar. De Kosmos 322 heeft een omwentelingstyd van 89,7 minuten op hoogten tussen 200 en 337 km. De baamhoek is 65,4 graden. Alle appa raten aan boord werken goed, aldus Tass. De ruimtevaartdeskundigen van de universiteit van Tokio hebben gisteren met succes van het ruimte vaartcentrum in Oetyinoera, nabij Kagosjima, een waarnemingsraket gelanceerd. De Japanse hoop volgen de maand een kunstmaan in een baan rond de aarde te kunnen brengen, is hierdoor gestegen. De zestien meter lange drietrapsraket heeft de berekende hoogte van 1759 km bereikt en alles functioneert goed. Op 8 februari zal een kunst maan worden gelanceerd: vier vo rige pogingen in Japan om een kunstmaan in een baan rond de aarde te brenuen, zijn mislukt. DOOR ANDREW FY ALL OWERRI (Daily Express) Ni- gerië won de oorlog, maar verloor de vrede. De honger, het afschuwelijk ste wapen dat tegen Biafra werd ingezet, heerst oppermachtig en maakt nog steeds vele duizenden do den. Mannen, vrouwen en kinderen bijten, slaan en schoppen elkaar als beesten om een handjevol eten. De doodzieken en de ouden kunnen niet meer dan smeken en bedelen voor vechten ontbreekt hen immers de kracht. Jonge mannen zoeken op de vuilnishopen naar iets wat als voedsel kan dienen, wanhopige moe ders rouwen om hun dode kinderen. De harde realiteit is dat Nigerië een ramp van deze omvang niet al leen kan overwinnen, de mooie woorden en beloftes van generaal Gowon ten spijt. Owerri was de laat ste belangrijke Biafraanse stad die dooi- de federale troepen werd bezet. Het Nigeriaanse Rode Kruis is hier een paar dagen geleden aangekomen en doet wanhopige pogingen om de duizenden oorlogsslachtoffers van de hongerdood te redden. Go- wons soldaten intussen zoeken on verschillig voor de ellende om hen heen vertier in deze dode stad. Voor één van de voedseldistribu tiecentra van het Nigeriaanse Rode Kruis kom ik plotseling oog in oog te staan met de door honger veroor zaakte degradatie van mens tot dier. Eén van de rode kruishelpers laat op de veranda van het huis een zak met sojameel uit zijn handen vallen. De zak scheurt en vlak voor de uit mergelde wachtende honderden valt het voedsel op de grond. Een paar seconden duurt het voor tot de kapotte geesten doordringt, dat er eten voor hun voeten ligt zomaar voor het oprapen. Dan, als op een onhoorbaar gegeven bevel, komen de vluchtelingen overeind, de lege etensnappen in hun knokige handen geklemd. Een paar mannen zijn het eerst bij de kapotte zak. Zij duiken met het hoofd naar voren op het eten af en verstoppen mond, neus en oren in het bergje meel. Even la ter wordt er nog slechts gevochten .op leven en dood. Huilend én schreeuwend graaien ze na-ar de so ja. Kinderen proberen onder de wriemelende lijven dooi' te kruipen. Sommigen van hen hebben geluk zij kunnen de resten oplikken, maai de meesten worden vertrapt, en met hen de oude mensen, de mannen en vrouwen die niet kunnen berusten in een onvermijdelijke dood en met laatste krachtinspanning proberen iets van de soja te bemachtigen. Per soneel van het Rode Kruis probeert de kluwen vechtende en huilen de mensen uit elkaar te trekken. Sol daten komen aanrennen. Ze zwiepen met hun venijnige zweepjes en de menigte deinst achteruit. Een paar minuten later is de orde hersteld. Van de soja is niets meer over. geen kruimel. Geur van de dood Owerri, stad in het hart van het voormalige Biafra, is een stad van doden en half-doden. In de vernielde straten hangt de weeë geur van de dood. In het Okporo-ziekenhuis lig gen de zieken bij wijze van spreken „opgestapeld", negenhonderd dood zieke kinderen in een ruimte net groot genoeg voor een vierde deel van dit aantal. Een Britse arts, die zijn naam niet wil noemen („dat is te gevaarlijk. Ik heb hier nog veel te doen") probeert me de ernst van de situatie in zo rustig mogelijke be woordingen uit de doeken te doen. Het lukt hem niet. Na 'n paar zinnen barst hij in tranen uit. ,,'t zijn mon sters, die soldaten", stamelt hy ten slotte moeizaam. „Ze hebben voertui gen van het ziekenhuis gestolen, onze voedselvoorraden geplunderd. Weet je, dat ik hier niet meer als dokter bezig ben. Dat kan niet meer. Ik heb mijn stethoscoop omgeruild voor een eind hout om de enige auto die we nog hebben te kunnen bewaken. Toen Biafra in elkaar stortte, was ik hier pas twee weken. In die korte tijd heb ik zoveel ellende gezien, dat ik er mijn hele leven niet meer over heen kom. Hier vlakbij liggen zestig iwaargewonoe Ibo-soldaten. Alleen opereren kan ze nog redden. Die mensen zijn ten dode opgeschreven, want aan opereren hoeven we hier echt niet te denken". Omdat alle hulp via Lagos moet gaan is er een transportprobleem. Want van Lagos naar het oorlogs gebied is het honderden kilometers rijden. De Nigerianen tellen de do den niet niet die van gisteren, ook niet die van morgen. Voor de over winnaars telt alleen maar nationale trots en de in de ziel van deze natie ingebrande gedachte aan vergelding En ik denk aa*r verhalen van Ibo's in Owerri over verkra'chtingen en ranselpartijen. Eric Ajaca is een lbo: hij' werkt voor het Nigeriaanse Rode Kruis. „Wij hebben op het ogenblik niet meer dan drie transportwagens. Eén hebben we er aan de dokter gegeven en de andere twee gebruiken we voor het ophalen en uitdelen van voedsel Per dag kunnen we eten brengen aan zo'n 150.000 tot 200.0000 mensen Dat lijkt heel wat, maar iedereen schijnt- te vergeten, dat we eigenlijk een miljoen mensen per dag zouden moeten helpen Hele dorpen sterven die hongerdood. Wij kunnen ze niet bereiken. Alleen zy die nog de kracht hebben om onze distributieposten te (bereiken, kunnen wat krijgen .De an deren gaan dood". Waarnemers Het rapport, dat eind vorige week is uitgebracht door de internationale waarnemers In Nigerië en waarin de situatie in het oorlogsgebied als rooskleurig wordt afgeschilderd, is van alle kanten heftig aangevallen. Niet het minst door de internationale pee«vertegenoowrdiger in Lagos, die niet begrijpen hoe kolonel Douglas Cairns, de Britse afgevaardigde in het kleine team van waarnemers, zp optimistisch heeft kunnen zijn: „Er zal best hier en daar wel een vrouw worden verkracht. In welke oorlog gebeurt dat niet? Maar van verkrachting op grote schaal is mij niets ter ore gekomen", aldus de kolonel, die als hij dat werke lijk had gewild de verhalen over door federale militairen verkrachte vrouwen uit de mond van zeer ve le vernederde Ibo's ha dkunnen op tekenen. Gowons soldaten in Owerri waren zelfs zo brutaal, dat zy doorgingen de bevolking te molesteren, ook toen de internationale pers hen op de vin gers keek. Een paar collega's van mij moesten het zelfs voor enige vrouwen opnemen, die lastig geval len werden door de militairen. Een van angst trillende Ibo-verpleeg- ster zocht bescherming bij het groep je waar ik mee optrok. „We zijn doodsbang voor de soldaten. Ze wil len ons meenemen. Bijna alle meis jes zijn het oerwoud al ingevlucht", vertelde ze. Het is in deze rechteloze, wild west-samenleving dat de Ibo's on danks alles tekenen vertonen van een herlevende kracht om hun hui zen op te bouwen en te zoeken naar hun familieleden, van wie zij soms vanaf het begin van de burgeroor log gescheiden zijn geweest. Feest Em in Port Harcourt, nog geen tachtig kilometer van deze plaats van verschrikking, waar het leven is ge degradeerd tot zijn laagste vorm, worden de voorbereidingen getroffen voor een gigantisch feest: het hu welijk van luitenant-kolonel Albert Diet, gouverneur van één van de provincies. Een feest van geroos terd schapenvlees, van gestoofde kalkoen en champagne een feest waar honderden weldoorvoede gas ten welleven dmet elkaar zullen con verseren. Een vrouw houdt mij tegen. Zij heft haar kind naar mij op. Neem het mee, alstublieft. Ik kan er niet meer voor zorgen. Red mijn kind". Een paar straten verder is het een oude man, die me aanspreekt: „Me neer, help me. Ik ben te oud om voor het eten te kunnen vechten. Moet ik dan op straat sterven?" Dat is Owerri. Dat is Negerië, waar het politieke cynisme van La gos schril afsteekt bij het onmense lijke lijden veroorzaakt door een waanzinnige oorlog. Bij de oude Via Flaminia in i Rome ivordt op het ogenblik een olifanten fossiel opgegraven dat j vermoedelijk 250.000 jaar oud is. j Twee tanden van de mammoet zijn reeds te voorschijn gekomen. Zij zijn elk twee meter lang. Wat i van het fossiel behouden is geble- I ven, zal blijken bij de voortzetting van het graafwerk. De ontdekking iverd gedaan door een student van een kunst academie uit Rome die met mede studenten zocht naar restanten van vroeg-Romeinse beschavin gen. Hij vond een stuk van een tand en verzocht zijn medestu denten onmiddellijk met hem mee te graven. In de loop van het graafwerk vonden zij bovendien de schedel van een ander dier een Megace- ros" die vermoedelijk 200.000 jaar geleden heeft geleefd. De studen ten zijn voornemens ook dit tweede dier op te graven. j BAGDAD (DRA. AFP) Omdat zij deel zouden hebben uitge maakt van een komplot dat de omverwerping van het Bads-bewind in Irak beoogde, zijn gisteren 22 personen, in hoofdzaak officieren, door een speciale rechtbank ter dood veroordeeld en nog dezelfde dag terechtgesteld. Tegen twee anderen is bij verstek de doodstraf uitgesproken. Vanochtend zijn nog zeven personen terechtgesteld, waardoor het totaal steeg tot 29. Radio-Bagdad meldde, dat de ver oordeelden „met een buitenlandse mogendheid" hadden samengespan nen. De hoogste in rang onder de te- rechtgestelden was brigade-generaal El Nanabi. De anderen zijn officie ren en onderofficieren alsmede en kele burgers. De militairen zyn doodgeschoten, de burgers opgehan gen. Het persbureau voor het Midden- Oosten gaf de volgende lezing van het gebeurde. Enkele officieren had den zich in het komplot ingedrongen en hun inlichtingen aan de autoritei ten doorgegeven. Men zette toen een val voor de samenzweerders door I hen naar een legerkamp te lokken onder het voorwendsel dat zij daar de beschikking over tanks zouden I kunnen krijgen. In het kamp ont- I stond een vuurgevecht toen men de j samenzweerders wilde arresteren, j Daarbij werden twee militairen ge- I dood. Het groepje werd tenslotte j met steun van tanks overmeesterd. Tezelfdertijd was de leider van het komplot naar het republikeinse j paleis in Bagdad gelokt, waar men hem liet geloven dat hy president van het nieuwe bewind zou worden. Toen hij begon alvast bevorderingen en stukken land aan volgelingen uit te delen werd ook hij gearresteerd. In de Iraakse hoofdstad ging in middels het leven zyn normale gang. Slechts een verscherpte be waking van het vliegveld, de hoofd wegen, het radiostation en enkele belangrijke gebouwen duidden erop dat er iets bijzonders gaande was. Volgens Bagdad stonden West- Duitsland, de Verenigde Staten en Engeland achter de staatsgreep, die ook verband zou houden met recen te manoeuvres van de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee, alsmede met pogingen van de West- duitse regering, „de zuidflank van de NAVO te versterken." Eerdere bekendmakingen zeiden dat de regering van Perzië de sa menzweerders 3000 Amerikaanse machinegeweren en 650.000 kogels hebben geleverd. De wapens zouden Irak zijn bin nengesmokkeld in twee transporten die onder supervisie stonden van twee Amerikaanse agenten van de CIA de Amerikaanse Centrale In lichtingendienst. Het eerste wapentransport zou Irak binnen gekomen zijn via de Iraans-Perzische provincie Mahran en werden op 15 november van het vorig jaar in Bagdad aan de samen zweerders de wapens ter hand ge steld. Het tweede contingent volgde dezelfde smokkel weg en kwam op 15 december in Bagdad aan De verklaring zegt dat de eerste secretaris van de Perzische ambas sade in Bagdad. Daoud Taher, als verbindingsman heeft gediend tussen de samenzweerders en de Perzische regering. Irak heeft gisteren daarom de on middellijke terugroeping geëist van Swetlana en Moskou Swetlana Alliloewa, de dochter van Stalin, die een paar jaar geleden naar de Ver enigde staten vertrok is vorige maand bij decreet vervallen ver klaard van haar Sowjetrussisohe staatsburgerschap. Dit is gisteren van Officiële zijde in Moskou verno men. Verkeer opgehouden Waar schijnlijk als represaille tegen de Westduitse parlementaire verga dering, welke vandaag in West-Ber- lijn begon, hebben de Oostduitsers het vracht wagenver keer uit West- j Berlijn urenlang opgehouden. De i grote Autobahn naar het westen werd drie uur lang voor het vracht vervoer gesloten en een andere weg was een uur lang voor het vracht- I vervoer dicht. de ambassadeur van Perzië en diens voornaamste medewerkers in Bag dad. Het eiste voorts de onmiddellijke sluiting van de Perzische consulaten en het vertrek van het personeel bin nen vierentwintig uur. Taher zou in Koeweit een ontmoe ting hebben gearrangeerd tussen de samenzweerders en het hoofd van de Perzische inlichtingendienst, een ze kere dr. Serzin. Deze ontmoeting heeft volgens Irak op 28 oktober plaatsgevonden. Serzin zou de samenzweerders bij die gelegenheid hebben gezegd dat de regering van de Verenigde Sta-ten groot belang hechtte aan „een spoe dig verdwijnen van de huidige Iraakse regering." TEL AVIV, AMMAN (AP) Is raëlische militairen zijn gisteravond van hun langste inval op Arabisch gebied sinds de oorlog van 1967 te ruggekeerd met een grote krijgsbuit. Deze aanval duurde twintig uur. Meegebracht werden tanks, pantser voertuigen, jeeps en allerlei soorten vrachtwagens. Vol trots toonden de vermoeide militairen verder de ba zooka's, Kalatsjnikow geweren, een terugslagloze gemechaniseerde vuur mond en een Japanse jeep waarop nog de naam Toyota te lezen was. Journalisten mochten niet met de m-litairen spreken over bijzonderhe den van de inval, maar een woord voerder van het leger vertelde, dat men op weinig tegenstand was ge stuit by de operatie om de guer- rillabases bij Safi vier km. over de grens ten zuiden van de Dode Zee op te ruimen. De voornaamste reden voor de inval is geweest de herhaalde Ara bische beschieting van de .Bodlom" chemische en soda-fabrieken. Een jonge korporaal zei: „Ik hoop, dat wij er voor gezorgd hebben dat de mensen in „Sodlom" een rustige nacht hebben". TEL AVIV (AP) In kringen van de Israëlische regering wint het denkbeeld van een onafhankelijke Palestijnse staat terrein. Hiervoor zijn aanwijzingen ondanks het uitgesproken verzet van premier Golda Meir tegen hetgeen zij heeft ge noemd „nog een oorlogvoerende Arabische staat". Deze zijn: één van de machtigste figuren in Israël, de secretaris van de aan het bewind zijnde Arbeiderpartij. heeft aangedrongen op de oprichting van een Palestijnse staat. Arie Eliaw heeft gezegd dat dit ook de mening ls van „de zwijgende meerderheid van Israël". Moessa Al Alami, één van de be langrijkste Palestijnse figuren is uit zijn vrijwillige ballingschap in Lon den teruggekeerd naar zijn woning in het bezette gedeelte van Jordanië. Hij zou dit gedaan hebben op ver zoek van de vroegere Israëlische pre mier David Ben Goerion. vice-premier Jigal Allon heeft in een rede, welke weinig aandacht heeft gekregen, gezegd dat Israël zich afzijdig zou houden als de Pa lestij nen Koning Hoessein van Jorda nië ten val zouden brengen en een staat zouden vestigen. Sjimon Peres, minister zonder Portefeuille en vertrouweling van Mosje Dajan. heeft in privé-gesprek- ken zich uitgesproken voor een autonoom Palestina, mogelijk ge schoeid op de leest van de Canadese provincies. een kleine maar machtige groep in Israël de marxistische Mapam partij schynt steeds meer over te hellen naar een motie voor de op richting van Palestina. „Als de leiders op de westelijke oever van de Jordaan een Palestijnse staat willen en met deze opzet de Is raëlische regering benaderen, zal het voor haar moeilijk zijn ze weg te stu ren", zo stelde een Arabische deskun dige het. Hij noemde de terugkeer van Al Alami „zeer belangrijk" en gaf te verstaan dat dit mogelijk iets te maken had met de proefballonnen voor een Palestijnse staat. Al Alami weigert echter met journalisten te spreken. Oud Het idee van een Palestijnse staat is reeds meer dan 20 jaar oud. Een resolutie van de VN uit 1947 drong aan op een verdeling van een Joods° en Palestijnse staat. Maar de Ara- bisch-Israëlische oorlog van 1948 stak een spaak in het wiel en dui zenden Palestijnen werden vluchte lingen. Israël heeft geweigerd een onaf hankelijk Palestina te erkennen en gesteld dat het slechts met Arabische regeringen over vrede kan praten. Na de juni-oorlog van 1967 en de verovering van de westelijke oever van de Jordaan heeft het idee van een Palestijnse staat weer aan kracht gewonnen. Vrede Een groot gedeelte van de Arabie ren begon in een nieuw Palestina een mogelijkheid te zien om tot een stabiele vrede te komen. De mening heeft reeds zoveel aanhang gevonden dat volgens een welingelicht blad in Beiroet Koning Hoessein er by de burgemeesters en stamhoofden op de westelijke oever aangedrongen heeft het Idee van een Palestijns0 staat uit hun hoofd te zetten en trouw aan de monarchie te blijven. Weinig Israëliërs hebben vastom lijnde opvattingen over de vorm van een Palestijnse staat. Als grenzen is wel eens voorgesteld, dat deze staat de westelyke oever moet omvatten, maar een aantal deskundigen is van mening, dat dit gebied te klein en te arm is om op zich zelf te staan. Een ander voorstel is een Palestijnse federatie aan beide kanten van de rivier de Jordaan een voorstal, dat noodzakelijkerwijze de verdwij ning van Koning Hoessein zou In houden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9