Voor zoveelste maal spekglad 'Akkoord Verolme met Rijn-Schelde Situatie in Biafra erg slecht 0G 50 [IRAGI1S AAR IBIE morgen erwtensoep met kluif en worst Internationale journalisten melden: lijdelijk ijzel Politie in Milaan slaat betoging studenten uiteen TH TW ENTE JS BEZET Burgemeester van Alkmaar verlaat PvdA ESTA DIEPVRIESKIST RADIO PLEIN 16 (V)ucZ Qlte, teutvb gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 22 JANUARI 1970 No. 32999 EIDSCH DAGBLAD tfctèur: E A E van Dishoeck jofdredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f 4,1)5 per maand (bjj vooruitbetaling) los9e nummers f0.25 Witte Singel 1 Lelden - Giro 67065 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21607 RIJS (GPD) Tijdens een oeting met de gaullistische ka- actie hebben gisteren premier in Delmas en de minister van Michel Debré onthuld dat trijk, in weerwil van alle tegen- Jen in en buiten de grenzen, wapenleveranties aan Libië in «komst toch nog eens aanzien- al verhogen. alve de 50 Mirage-jagers die de ïpen weken al zoveel deining sn verwekt, zal Frankrijk nu nog dertigtal van deze jagers aan leveren, dat bovendien dan nog wintig Franse militaire lesvlieg- i, die ook voor verkennings inden kunnen worden gebruikt, wwachten. maal oorlogsmaterieel derhalve, iestemd is om de vijanden van te versterken dat zelf nog al- »n Franse wapenleveringen ver- n blyft ruil voor de te leveren vlieg- zal Libië niet langer de op- in Tsjaad steunen, welke leden bet Franse Vreemdelingenlegi- lelpen te bestrijden. Amerikaanse regering heeft «grote ongerustheid" uitgespro- wer het Franse voornemen een sdtal militaire vliegtuigen aan te verkopen. Een dergelijke ktle kan volgens minister van Blandse Zaken, Rogers, het Isevenwicht in het Midden-Oos- trstoren. Parijs zelf ziet men steeds meer es aan de muren die, uit naam oodse organisaties, fel proteste ren de regeringspolitiek waar- Ie toekomst en zelfs het voort- van Israël in toenemende bedreigd. groeiend verzet, dat president idou volgende maand bij zijn kofficiël° bezoek aan de Vere- Staten, waarmee hij de betrek- 11 zo graag verbeteren wil wel rauw op het lijf zou kunnen l Niet vergeten moet worden "een reeds New York méér Jo- wbergt dan in heel Israël wo- Bilt verwacht van heden tot igavond: veel bewolking met in Ml af en toe wat regen. Elders <land enige ijzel, overgaand in 1 zich langzaam uitbreidend bet noorden. Matige, aan de Du en dan krachtige wind tus- ®ld-oost en zuid. Vanuit het teten erder opdringende lich- *>1. maar in het noordoosten vorst tot temperaturen om het tot. (opgemaakt te 12.40 uur) 23 JANUARI jC" 8.33 uur; onder: 17.11 uur. '°p: 18.08 uur; onder: 9.20 uur. te Katwijk te 4.01 en r, laagwater te 12.13 uur. bestaat uit 24 pagina's LEIDEN Voor de zoveelste maal deze winter zijn de straten veranderd in „ijsbanen". Een plotseling optredende ijzel op het wegdek door onderkoelde regen maakte de wegen vrijwel onbegaanbaar. Een Leids automobilist moest dat tot zijn grote schade onder vinden. Met een ferme klap vloog hy vanmorgen met zijn auto tegen de gevel van een wo ning aan de Mauritssingel in Leiderdorp. Misleid door de gladheid slip te hij eerst tegen een geparkeerd staande auto en vernielde ver volgens, via een voor het huls gelegen tuin, de voorgevel van het huis. In de kamer werd een enorme ravage aangericht. De centrale verwarming alsmede een gedeel te van de inboedel werd ver nield. Beide auto's werden be schadigd maar de Leidse be stuurder bleef op zijn sliptocht ongedeerd. Onmiddellijk na de eerste be richten over de plotselinge glad heid is de gemeentereiniging in Leiden er op uitgetrokken om op de hoofdroutes in de stad te strooien. In het „strooiloze tijdperk" van tien dagen, dat we achter de rug hebben, was het gelukt een lege zoutkist voor een deel te vullen. Er is nu echter weer een riink gat geslagen in de voorraad. Gelukkig komt er volgende week maandag een nieuwe zen ding aan en zijn er besprekin gen gaande over aanvoer in gro ter verband volgende maand. Onze weerkundige medewer ker meldde vanochtend: een uit het zuidwesten afkomstig sto- ringsfront is bezig de vorst- grens, die morgen al een week lang boven ons land ligt, weer enkele tientallen kilometers naar het noordoosten te ver schuiven. Vroor het vanmorgen in noord-Nederland 9 graden, Vlissingen meldde 2 graden dool met regen. Het zwakke front gaf van morgen in het westen en zuiden van het land aanleiding tot yzel en regen. Het is waarschynlyk dat dit dooi en yzelfront niet verder dan ongeveer de lyn Arnhem-Afsluitdijk zal komen. Doordat de depressies weer wat actiever worden kan tijdens het wee/ceinde de zachtere lucht met neerslag opnieuw de strijd met het vorstfront boven ons land gaan aanbinden. Als gevolg hiervan blijft ook in de komen de dagen in een deel van ons land de kans op gladde wegen als gevolg van yzel of door op vriezen bestaan". (Foto LD/Holvast) ROTTERDAM (GPD) Mid den volgende week wordt het principe-akkoord van het Verol- me-concern en de Rijn-Schelde- groep over samenwerking ver wacht. De weg is dan vrij voor de commissie, die in opdracht van minister Nelissen (Economi sche Zaken) de mogelijkheden voor integratie van de gehele Ne derlandse scheepsbouw moet on derzoeken. Het principe-akkoord betekent dat Verolme en Rijn-Schelde als belang rijkste partners in het integratie- overleg volledige medewerking zullen geven aan de activiteiten van de llllllllllllllllllllllllllllllll! illllllllli In verband met de plotseling op tredende gladheid is het mogelijk dat de krant vandaag later bij u wordt bezorgd. Wij bieden u daar voor bij voorbaat onze excuses aan. De directie ^JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|ilHIIIIIIIII|ll|ll||llllllllllllllllllllllllllll MILAAN (AFP) Duizenden stu denten hebben gisteravond in Mi laan een verbitterd gevecht met de politie geleverd. Zij wierpen auto's ondersteboven om barricades tegen charges van de politie te bouwen. "Het verkeer in het centrum kwam volkomen stil te liggen en de win keliers lieten haastig de rolluiken voor hun uitstalkasten zakken. De incidenten begonnen toen stu denten in een door een linkse stu dentenvereniging georg andseerde be toging naar het paleis van justitie wilden marcheren. Nog voordat zij konden vertrekken greep de politie in en trachtte de betogers met traangas uiteen te jagen. Een groot aantal studenten vluchtte een uni versiteitsgebouw binnen waarvan zij de toegang barricadeerden. De betoging was op touw gezet om te protesteren tegen „justitiële on- derdrukiking", die. zeggen de studen ten. zijzelf, de arbeiders en de vak bonden stade de stakingsgolf van de „hete herfst" ondervinden. ENSCHEDE (GPD) Enkele tien tallen van de circa 1200 studenten van de Techn. Hogeschool Twente hebben vannacht omstreeks vier uur het bestuurspaviljoen van het gebouw voor bestuur en beheer bezet. Dat gebeurde door met behulp van een schroevedraaier één van de glazen deuren tussen hoogbouw en laagbouw te openen, waarna men de kamers van het bestuur en de gang in bezit kon nemen. De actie vond plaats na een vele uren durende discussie over het sys teem van uitsluiting van studenten van de hogeschool als tijdens de al gemene propaedeuse is gebleken dat zij ongeschikt zijn om verder te stu deren of onvoldoende vorderingen maken. Een voorstel van de studentenraad om hierin verandering te brengen is volgens de bezetters „getorpedeerd". We zitten hier omdat we voor de zo veelste keer hebben ondervonden dat aan onze hogeschool door een klei ne groep wordt beslist over de in richting van ons onderwijs, zo lieten de bezetters in de loop van de nacht weten. Nadat ze het paviljoen waren bin nengedrongen zorgden ze ervoor dat er slaapzakken kwamen, omdat een langdurige discussie nu eenmaal ver moeiend is. Tegen het ochtendglo ren lagen vele jongeren dan ook rus tig te slapen. Anderen zorgden zo lang de kantine in het bestuursge bouw nog niet geopend was voor eten en drinken dat via een raam werd binnengebracht. commissie. Bundeling van beide scheepsbouwbedrijven is de eerste stap naar complete integratie. Over de formule, die daarvoor ge vonden moet worden, wordt vrijdag in de ministerraad gesproken. De suggesties die in het rapport-Lang- man Biesheuvel zijn gedaan wil mi nister Nelissen. zoals bekend, in een bredere bundeling binnen de Neder landse scheepsbouw betrekken. Al eerder zijn pogingen ondernomen om voor onderhandelingen tussen Ver olme en Rijn/Schelde een opening te maken door aandrang uit te oefenen op de heer C. Verolme en op ir. K. van der Pols om uit de top van hun concerns te treden. Daardoor zou een klimaatsverbetering kunnen ontstaan, die het gesprek over samenwerking kan vergemakkelijken. De bereidheid van Verolme en Rijn-Schelde om aan de onderhan delingstafel te gaan zitten houdt niet als vanzelfsprekend in dat zij elkaar in een definitief akkoord zul len vinden. Het is bekend dat de Rijn-Schelde Groep er niets voor voelt de verliesgevende nieuwbouw- afdeling van Verolme in een samen werkingsverband op te nemen. Dit standpunt kan een groot struikelblok zijn bij de pogingen de integratie tot stand te brengen. „Het is een uiter mate moeilijke zaak", zei ir. K. van der Pols, topman van Rijn-Schelde. Morgen heeft de beleidscommissie van het Verolme-concern een gesprek met de vakbonden over de toestand van het bedrijf. Sinds het begin van de moeilijkheden heeft Verolme deze commissie, waarin vertegenwoordi gers van de ondernemingsraden zit ting hebben, voortdurend op de hoog te gehouden van nieuwe ontwikkelin gen. De commissie heeft ook mogen meepraten over op handen zijnde veranderingen in het concern. Het rapport-Biesheuvel/Langman dat gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden, noemt deelneming van de staat tn het aandelenkapitaal tot een bedrag van veertig miljoen gulden als een van de mogelijkheden om het Verolme-concern weer finan cieel gezond te maken. In opdracht van minister Nelissen en de heer Verolme hebben mr. B. W. Biesheuvel, voorzitter van het College voor de scheepsbouw en prof. mr. H. Langman, directeur van de stichting Nederlandse Scheepsbouwindustrie, een onderzoek ingesteld naar de po sitie en toekomst van het Verolme- (Van onze correspondent) ALKMAAR (GPD) De burgemees ter van Alkmaar, mr. H. J. Wytema (63) heeft besloten zyn lidmaatschap van de Party van de Arbeid op te zeggen. Reden is, dat het partijcon gres zich heeft uitgesproken voor de gekozen burgemeester en dat dit punt in het verkiezingsprogramma wordt opgenomen. .Aan zulk een verkiezingspunt kan ik naar eer en geweten niet mee werken" verklaarde mr. Wytema van middag in zyn nieuwjaarstoespraak tot de Alkmaarse gemeenteraad. „Deze uitspraak louter met het oog op de verkiezingen en in strijd met het advies van de Wiardi Beekman- stichting acht ik onvoldoende gemo tiveerd en hoogst voorbarig". Burgemeester Wytema zou zich 2» verklaarde hij onvrij en gebon den voelen als hij voor een verkiezing of herverkiezing afhankelijk zou moeten zijn van het oordeel van een meerderheid in de raad, van welk* politieke kleur ook. (ADVERTENTIE) Een goed stuk vlees hoort erbij een echte, stevige, lekkere je kunt T slechter treffenl Publicatie van de Stichting iteorSchfmgsbtjrea» Vlees. >Aeeswaren en V OWERRI (Reuter, DPA, AP, GPD) Journalisten die het voormalige Biafra de afgelopen dagen bezocht hebben, melden afschuwelijke toestanden. De si tuatie daar wordt gekenmerkt door honger, verkrachting en plundering. Negen dagen na de val van de Ibo-staat is de voed selvoorziening nog steeds niet op gang gekomen, incidenteel wordt eten verstrekt, maar iets wat lijkt op hulpverlening op grote schaal is niet van de grond gekomen. Duizenden sterven nu of zullen de komende dagen sterven, vooral de toestand van de vele kinderen zon der ouders is uitzichtloos. Biafraan- se meisjes vluchten de bossen in om te ontkomen aan Nigeriaar.se sol di ten. Vluchtelingen die langs de wegen trekken worden van hun be langrijkste bez.ttingen, als radio's, polshorloges beroofd. Hier en daar Ziet. men Nigeriaainse soldaten met vrachtauto's de huizen leeghalen. Het Biafraanse geld is waardeloos geworden zodat een financiële chaos bestaat. De mensen vechten om eten. Met deze conclusies logenstraffen de journalisten rapporten van de in ternationale groep waarnemers, dat de situatie in het bezette gebied „erg meevalt". Ook gisteren weer zei de Canadese generaal Drewry dat hy de beweringen over plunde ring en verkrachting niet al te ern stig opnam: „Verkrachting is iets dat in vrijwel elke oorlog voor komt". Iets dergelijks beweende ook de Britse coördinator voor de hulp verlening aan Nigerië, Lord Hunt, gisteren bij zijn terugkeer aan Lon den. H ijnoemde andersluidende be richten overdreven. Hunt ver klaarde onder de indruk te zijn van wat allemaal al gedaan was. „Het vervoer is het grootste probleem", aldus Hunt. De journalisten die het voorma lige Biafra de afgelopen dagen be zocht hadden konden gisteren niet vertrekken uit Port Harcourt. Hun zou gisteravond de toegang tot een gereedstaand vliegtuig zijn geweigerd, onder bewaking moesten zij naar hun hotel terug. De journalisten zien in de vertraging van hun vertrek een repressaille van de Nigeriaanse autoriteiten op de berichtgeving over de situatie in bezet gebied. Ameri kaanse diplomaten die bij de rege ring in Lagos informeerden kregen te horen dat de vertraging haar oor zaak vond in een verkeerde plan ning. De journalisten hebben echter hun verbazing over deze medede ling uitgesproken omdat zij gisteren nog een vliegtuig uit Port Har court hebben zien vertrekken dat voor driekwart leeg was. Een feit is dat het Andrew Fyall van de Engelse Daily Express, die voor ons blad de berichtgeving in Nigerië verzorgt, byma onmogelijk werd gemaakt zijn verhaal door te geven. Herhaalde pogingen vanuit Londen om Fyall zijn verhaal tele fonisch dooi te laten bellen faalden. De Nigeriaanse censuur greep elke keer opnieuw in. Hij slaagde er ten- Illiil&ËÉi N 1111 -* slotte in het met een naar Europa vertrekkend vliegtuig meo te geven. Kenmerkend voor de situatiefoto van vluchtelingen, Zie pagina 9: Nigerië won de oor- in het voormalige Biafra is deze j het oerwoud wee>r naar log maar verloor de vrede. (ADVERTENTIE) DIEPVRIESARTIKELEN (Grofco) ƒ125/" CHkf) GRATIS bij aankoop van een Nog steeds grandioze uitverkoop- grapjes. 5 MEIPLEIN 1 EN 16 LEIDEN - TELEF. 2516ft—43631 TEYLINGERLAAN 9A SASSENHEIM TEL. 02532—6398 die uitterugkeren, begeleid (of opge- Owerri I jaagd door vrolijke Nigeriaanse militairen. Uit het Leidsch Dagblad van 21 Januari 1870: Men verneemt dat op de nominatie voor predikant bij de Evangelisch-Lutherse ge meente te 's Hage is ge plaatst ds A. M. L. Rumke te Leiden. Als een groote zeldzaam heid meldt men uit Hoog- keppel, d.d. 18 Januari, dat dien dag een levende meike ver gevangen is. Men leidt daaruit af, dat de winter niet streng zal zijn. Advertentie. Tegen 1 April wordt te huur gevraagd voor een klein gezin een net bo venhuis of huisje, niet boven de f 150 per jaar). Aanbie dingen onder letter VD bu reau van dit blad.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1