inus Michelsj„He£ was een gok IATTRICK SUURENDONK „Ook even met Buckingham praten k op de schouder Ruud Suurendonk (25): Ajaxmanusje-van-alles ?5> „Het zal je kind maar wezen Swift - renners strijden om veldrittitels GVAV iii weken niet op voetbalschoenen Korfbalteams naar Spanje d.4. JflilUAfti IV M> rAuü^n is fIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Door Hans Rombouts) ^RDAM (GPD) Nadat een nationale beklemming de 50.000 toeschouwers in het ich Stadion steeds vaster in zijn greep had gekregen omdat Ajax Napoli maar niet i begen de beijzelde grond kon drukken; nadat Johan Cruijff, de voorlopig nog I re miljonair, tevergeefs zijn kapitaal had lopen waar te maken; nadat de vrieskou ids vaster had afgezet in de betonnen kuip, nadat een van de Oostduitse grensrechters iLontsteking steeds had voelen verhevigen, toen hij langs de lijn ijsbeerde; nadat de jechter bij een stand van 10 de verlenging had moeten aankondigen op dit emotie- tfbalavondje in Amsterdam, werd Ruud Suurendonk, Nederlands kostbaarste inval ide vlakte opgestuurd in plaats van Dick van Dijk (indertijd voor vele tonnen aan- om goals te maken). co ter wereld nam en zich als een kamikaze-piloot naar voren stortte by een corner, viel er een gat in de Napolitaanse muur. Swart gleed de bal. zijn maillot (ik heb toch al zo'n hekel aan zon ding") scheu rend. achter die wonderman in het Italiaanse doel, Zino Zoff: 10. Swart had dan gedaan wat de op dringende Hulshoff („Ik had op dracht veel naar voren te gaan om hoge ballen in te koppen"), de ver geefs knokkende Van Dijk („Ik werd steeds uit die muur van spelers geduwd"), de gretige Cruijff (..Ze tikten steeds tegen mijn benen") en de slimme Keizer („We hadden die scheidsrechter niet tegen") niet had den kunnen forceren: een doelpunt maken. Coach Chiapella besloot tijdens de rust de nerveuze Libro Vianello er uit te halen en de falende Bosdaves te vervangen door Improta. beurde met een tik op de schouder door Rinus Michels, die negde: Maak 't Ruud." En Ruud Suurendonk maakte het. veerde drie glasheldere goals in een tijdsbestek van 11 mi- iarmee Ajax in de kwartfinales van de runners up-compe<- iend. Geprikkeld de weldadige warmte ^dcabines gaf Michels toe: niet normaal wi lluik- e wel wat gaan doen. Ik irendonk erin. Het is een doorstoomt. Het is een pt op effect. Soms lukt en het lukte vanavond Op mooi spel kon je niet .Er moesten goals ko- arendonk maakte ze" tilde Ajax. dat vanaf tnuut had moeten teren chuifdoelpunt van Sjaak de misere. Geen loting, i een uitslag met glans, iazoen van Ajax voor de weer oppoetste: 4—0. teriyke voetbalavond was Ij Imsterdamse stadion. Na- lx tegemoet getreden met H verzwakt team. Altafini turlini waren in de Na- ïarmte gebleven en enke- or het duel moest Kurt it een blik op de koorts- len dad; hy met griep in óotel inoest achterblijven. zyn 10 voorsprong Ügen wist wat haar te y alleen maar het in Ita- clubs geliefde catenaccio een muur optrekken en laten stukspringen. Het I: de Napolitanen bleken zijn in het opmetselen ensieve wal. Een ma nals K)k liep er zich tegen ka- na 90 minuten ver lopen de vlag overdragen odonk. Ook een Johan zich bespied wist door (a nieuwsgierigen die een Een greep in het haar van Nederlands duurste voetballer, Johan Cruijff. Bianchi is hier de niet bestelde coiffeur. toekomstige miljonair dan ook wel 1 eens kritisch onder de loep wilden 1 nemen en die zich eveneens bespied wist door Vic Buckingham, de nieu we voetbalbaas bij FC Barcelona, kon geen opening vinden in de I muur. \A1 zyn sluwe wendingen ten spijt. kundig 'ji (ie 1 tfise Napoli ving Ajax op. Maakte zelfs bij een uitval een doelpunt dat ech ter terecht door de alsmaar fluiten- de Oostduitse Glöckner werd afge keurd wegens buitenspel. Glöckner deed nog meer dan fluiten. Hij schreef ook aanvoerder Juliano en plaatsvervanger Libro Vianello op in zijn boekje, zonder dat dit overi gens ernstige gevolgen had voor de Italiaanse squadra. Pas toen Sjaak Swart het wach ten op de eerste goal moe. alle risi- Michel6 handhaafde zyn formatie, waarvan verscheidene spelers ande re schoenen hadden aangetrokken. Ajax kreeg opnieuw van Michels het motto mee: „Zoveel mogelijk hoge ballen door het midden en dan maar reageren als er een fout ge maakt wordt. Steeds maar weer on der druk zetten dan moeten er goals komen". Maar er kwamen maar geen doelpunten by. Michels daar over: „Als je de bal mooi gaat brengen dan ben je hem zo weer kwijt want een pass hoeft op zo'n veld maar een centimeter onzuiver te zijn en dan kun je niet meer wen den of je herstellen. In zulke situa ties moet je het nu eenmaal van rammeldoelpunten hebben. Als voor hoedespeler ben je op zo'n moeilijk veld vrij machteloos." En dan gaf Michels alle lof aan Zino Zoff „Wat die man niet voor zyn ploeg betekent. Geweldig zoh brok doel man. Geen wonder dat Napoli zo weinig doelpunten tegen heeft in de competitie." De defensieve tactiek van Napoli, dat praktisch niet naar voren kwam. scheen succes te gaan opleveren want Ajax liep ook in de tweede helft vergeefs storm. Wel maakte Keizer een prachtige goal maar die werd afgekeurd wegens buiten spel. Wel kregen de twee uitblin kers op het middenveld. Mührer („Ik heb nog nooit zo lekker ge speeld") en Rijnders alle gelegen heid om de voorhoede va nammuni- tie te voorzien, maai* Zoff bleef overeind. Ook bij kogels van Suur- bier, Mlihren en Keizer. Schoenen Ajax raakte er toch wel door ge prikkeld. Zo kreeg Keizer het aan de stok met de „uitsmijter" Bian chi. die speciaal Cruyff en als het even kon ook Keizer met wat voor middelen dan ook moest afstoppen. Keizer en Bianchi deden meer dan praten. Ze gebruiken de vuisten. Scheidsrechter Glöckner. zich de af faire Cruyff herinnerend, liet het tweetal op het veld hoewel hy ge rust naar de kleedkamer had mo gen wyzen. Dezelfde Bianchi nam even later ook Cruyff nog onder handen. Napoli hield intussen de stand in evenwicht. In de eerste verlenging was er op nieuw weinig hoop op een beslissen- AMSTERDAM (ANP) Het was de bedoeling dat in de rust van de ontmoeting AjaxNapoli de cast van de naast het sta dion optredende musical .Hair", die een gedwongen vrije avond had. op het middenterrein enige I songs uit de musical ten beste zou geven, maar de jongens en meisjes hebben het moeten af leggen tegen de onwil van het legioen. Nog voordat zy hun eerste lied konden inzetten lie ten de toeschouwers op de ere tribune in een eendrachtig „Het zal je kind maar wezen" blijken de opvoering van de zeer hip geklede hairvertolkers zeer ma tig op prijs te stellen. Ze kregen geen kans om hun kwaliteiten te tonen, want het publiek bleef hen overstemmen met spreek koren en zanguitbarstingen. de Ajax-treffer. Ajax bleef maar ho ge ballen in Napoli's centrum drop pen. Het mortiervuur tastte de Ita liaanse verdedigers niet of nauwe lijks aan. Daar waren andere midde len voor nodig en die kwamen dan toch van Johan Cruyff. Ineens lukte het met de dribbels en paniekzaaien de activiteiten en ineens in de tweede verlenging was er een kristalheldere één-twee Cruyff-Kei- zer, die uitmondde in een tikje naar Suurendonk die geweldig uithaalde: 20. Suurendonk; „Een fijne goal, maar toch niet de prettigste uit mijn Dino Zoff, heel lang het for midabele sluitstuk vn de verde diging van Napoli, toont hier overduidelijk ,#r ook niet meer in te geloven carrière, dat was twee jaar terug te gen Feyenoord toen ik er ook tegen het einde ingezet werd en ik het win nende doelpunt maakte." Klasse Napoli stortte in elkaar. Coach Chiapella: „Toen kwam de klasse van Ajax boven. Het harde veld en het koude weer waaraan myn spe lers niet gewend zyn gingen hun tol eisen. De moed was er ineens uit." En Suurendonk zorgde er tenslotte voor dat de Italiaanse squadra de zwaarste nederlaag van dit seizoen te verwerken kreeg: 40. Chiapella tenslotte: „Dit Ajax zal het ver brengen in de runners-up-competitie. De ploeg verdient dat ook. Jammer dat wy niet volledig hebben kunnen Ruud Suurendonk (geheel rechtsheeft uitgehaald voor zijn eerste doelpunt. uitkomen. Johan Cruyff haastte zich even later naar de bestuurska mer van het stadion, waar hy Vlc Buckingham niet toevallig trof. Zei Suurendonk: „Misschien kan ik ook by Barcelona komen voor een half miljoen of zo. Drie goals maakt niet iedereen in een wedstryd." LEIDEN Op het zware duin- parcours in Noordwykerhout gaan de renners van de Leidse Swift-com binatie zondag met elkaar aan de slag in het clubkampioenschap cy cle-cross. Meervoudig kampioen Cok v. d. Hulst moet daarby de titel verdedigen en dat zal hem waar- schynlyk niet al teveel moeilykhe- den opleveren. De 27-jarige renner uit Zoeterwoude is momenteel als veldrijder weer voortreffelyk op dreef. De meeste tegenstand kan Van der Hulst verwachten van Ton v. d. Valk. Mogelyk dat ook Hans en Wim v. d. Berg nog een woordje meespre ken op het voorplan. In de kampioensrace van de nieu welingen zal het vermoedelyk gaan tussen Albert Meskers, Gys Zand bergen en Kees Akerboom. Bij de aspiranten zyn Jan Jansen, Cees Valentyn en Arie v. d. Voet voor de titel. Het aantal af te leggen rondes zal zondag voor de start rtien uur) be paald worden aan de hand van de weers- en terreinomstandigheden. Na afloop van de strijd in bos en duin volgt in het café „De Duin* rand" de huldiging van de kampioe- GRONINGEN <GPD> —GVAV. dat sinds 7 december van het vorig jaar niet meer in actie is geweest, gaat zich in Heiloo voorbereiden op het toornende duel tegen Ajax. De Groningers vertrekken reeds vrydag naar het groene westen en zullen op het veld van de ama teurclub HSV voor het eerst sinds vele weken weer op gras aan hun vorm kunnen schaven. Elftalleider Menno Boon: „We heb ben in weken niet op voetbal schoenen gestaan. Er is ook in de omgeving van Groningen ner gens een goed terrein te vinden. Met zaalvoetbal en conditietrai ning op het Rono-strand by Roden zyn we wel in beweging gebleven, maar dat is uiteraard een surro gaat mi zeker geen voldoende voor bereiding op een wedstryd tegen Ajax". By GVAV, dat in Egraomd aan Zee overnacht, wordt gevreesd dat het met sneeuw en ys bedekte Oosterparkstadion in de huidige omstandigheden nog enkele we ken onbespeelbaar zal zyn. De achterstallige wedstryd tegen Fey enoord zal waarschyniyk op vrij dag 13 februari worden gespeeld, terwijl voor het bekerduel GVAV- Feyenoord voorlopig eveneens een vrijdagavond (27 febr.) is gereser veerd. By een langere vorstperiode zullen eventuele andere nog uitgestelde wedstryden eveneens by kunstlicht moeten worden ingehaald. ROTTERDAM (ANP) Op ini tiatief van de in Spanje wonende Nederlander Kees Terol gaan twee Nederlandse korfbalteams van 31 januari tot 8 februari een demon- stratie-toernee maken door Spanje. Het doel van deze toernee is het korfbal, dat op het ogenblik in Ne derland, België en op zeer beperkte schaal in West-Duitsland en Enge land wordt gespeeld, meer bekend heid te geven. Onder de namen Las Golondrinas 'De Zwaluwen; en La Holanda spe- ien de teams zeven wedstryden in Malaga, Fuengirola, Torremolinos, Nerja en Estapona. 1 WVS MICHELS: I tod, maak 't (door Cees Onvlee) AMSTERDAM Ruud Suurendonk, de goed koopste speler in de miljoenenformatie van Ajax, lachte na afloop in de feestelijke Amsterdamse kleedkamer zijn gouden hattrick vrolijk weg. „Ik denk", gekscheerde de 25-jarige Amsterdammer, vijf jaar geleden voor drieduizend luttele gulden tjes naar de Meer gelokt, „dat ik straks ook maar eventjes met Buckingham ga praten. Misschien wil Barcelona voor mij wel een miljoen-of-wat op tafel leggen. Want spelers, die er achter elkaar drie inschoppen, zijn er toch niet zoveel Stevige Ruud Suurendonk. het manusje-van- alles bij Ajax, bleef erg nuchter onder zijn succes. „Ben ik nu recordhouder van de snelste hattrick in Europa Cupvoetbal", vroeg hij zich quasi zor gelijk af, zonder zich daar ook nog maar een ogenblik zorgen om te maken. Want Suurendonk was geen triomfantelijke matchwinnaar maar ge woon een blij glimlachende Ajacied, die voldaan stelde: „Op zoiets hoop je natuurlijk zelfs niet dat je in de verlenging wordt ingezet en er dan eventjes drie maakt Ruud Suurendonk, Rinus Michels' Geheime Wapen, deed tevreden alle vragen af. De vreugde van-het-moment niet overschaduwend door de verbittering-van-vroeger. „Dat ik juist op dat soort ogenblikken wordt ingezet, doet me weinig", weerde hij af. En met het besef om straks weer, als de killer-van-Napoli weer als een naamloze op het reservebankje naast een Heinz Stuy, Tom Söndergard, en een Bennie Muller te zitten: „Ik heb vanavond mijn werk gedaan. Het is vaker gebeurd dat ik achter de hand werd gehouden om de zaak te redden. Maar dat vind ik helemaal niet erg." En verder, zonder opsmuk de zaken relative rend: „Het gaat er bij mij om, net als bij de rest, om zoveel mogelijk geld te verdienen. En dat kan ik* het best bij Ajax. Natuurlijk, als het moet zou ik geloof ik, echt wel iedere week eredivisie kun nen spelen in een andere vereniging. Maar ik wil bij Ajax gewoon niet weg. Waarom zou ik? Ik hoor toch bij de groep-van-zestien? Bij de kern groep van de beste club in Nederland? Dat geeft mij genoeg voldoening, al zit ik dan vaak op het reservebankje. Ik hoor er bij. En als ik dan zo'n ondankbare taak-als-vanavond krijg om de zaak te „maken", vind ik dat fijn. Vooral als het nog lukt ook..." Verklaarde Rinus Michels, geen stoïcijnse veld heer, maar een temidden van de feestvreugde „ontdooide" trainer, trots en gelukkig: „Ruud is een typische jongen. Hij is een harde, die altijd door stoomt. Eén. waarop je op zo'n moment a 11 ij d een beroep kunt doen. Verdedigend èn aanvallend. Natuurlijk is en blijft het een gok. Je hoopt op effect, op goals. Iemand moet de zaak toch forceren? Want dadr ging het om. Er moest worden doorgedrukt. En dan gok je op Suurendonk. Het is hem meer gelukt. En nu lukte het wel meer-dan-geweldig Michels verder: „Mooi spel, mooi voetbal was op het laatst niet meer belangrijk. Want, dat was wel duidelijk geworden, daarmee zouden we het niet hebben gered. Daar rekenden die Italianen op het laatst gewoon op. Ze stonden er op te wachten. Om terug te slaan, te counteren". Waarderende woorden ook van Amsterdamse Rinus vooral voor de Italiaanse verdediging. Ter wijl Napoli-tralner Chiapello later hoofdschud dend zou toegeven dat er „tegen d 11 Ajax-geweld geen club in Italië bestand zou zijn", loofde Mi chels: „Toch kunnen die mannen wel iets van verdedigen. En er staat een „brokkie keeper in dat hok". Het gemak èn de rust waarmee die Zoff ballen pakt, is volgens mij de verklaring, waarom dit Napoli zo weinig goals tegen krijgt en de laatste tijd zo goed draait". Gaf nationaal doelman Dino Zoff later, terwijl hij met zijn ontgoochelde medespelers in de bus vluchtte, ontdaan en de klap-van-vier-treffers nog nauwelijks te boven toe: „Dit Ajax zal ik mij lang blijven herinneren. Ik weet niet hoelang ge leden ik zoveel doelpunten heb moeten doorlaten. Maar ik weet wel, dat ik nog nooit in tien minu ten uit mijn doel ben geschoten En, mèt trai ner Chiapello het moreel wat opvijzelend: „Voor mij wint Ajax de beker. Dat kan niet anders." Temperde Michels welbewust alle verwachtin gen: „De volgende tegenstander? Die laatste acht ploegen zijn stuk voor stuk goede ploegen. Maar het liefst zou ik Arsenal of Anderlecht willen lo ten. Dat kunnen goede wedstrijden en kasstuk ken worden." Glimlachte matchwinnaar Ruud Suurendonk achterom, tevreden zijn koffertje dichtklappen: „Een Spaanse ploeg zou voor Johan natuurlijk het leukste zijn. Dan kan hij eens wat laten zien

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19