Enthousiast over moeilijk Dr. De Booy te vinden Groenoordhal dient aanklacht in tegen Luns Man vermoordt echtgenote en verdrinkt zich Solisten XVeense IJsrevue in Leiden Hebt u uw SJaatt -+totcr kruisjes al achter derug? Neemertoch een kolommetje Binnenkort hoeven kinderen niet meer te blijven zitten Dat was al lang zo bij 'kaas uit het vuistje'. Onjuiste voorlichting in Tweede Kamer ui in iweeae Kamer Drama in Oosterhout Landelijke 5 meiviering in Leiden gaat niet door Zeer strak prijsbeleid noodzakelijk" Anderhalf jaar voor doden van „Bloemetje" Grafici gaan korter werken WOENSDAG 21 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van één onzer redacteuren) LEIDEN De eerste indruk, die de meeste solisten van de Weense IJsrevue gisteren van Leiden hebben gekregen, was niet onverdeeld gunstig. Zij konden de weg naar de Groenoordhal maar met veel moeite vinden. Enkelen waren zelfs een kwar tiertje of langer door de stad aan het rondrijden geweest, na dat zij bij het station voor een afgesloten toeg over het Schut tersveld hadden gestaan. En er was geen bord te zien om hun igwijs te maken. Maar gelukkig was het gemeentebestuur in de )ersoon van de wethouders larmsen en Menken gisteren aanwezig op de kennismakings ontvangst. Misschien wordt er voor de première vanavond nog aan gedaan. Voor het overige waren de sterren van de ijsgladde piste (behalve oud- Europees kampioenen Ingrid Wendl waren ze er allemaal) vol lof over de grootse accommodatie, welke zij in de Leidse hal vonden. Waarnemend-di recteur Daey Ouwens had wel de ver warming moeten laten uitdraaien omdat de machines anders het beno digde ijs niet konden produceren, maar niemand van het revuegezel schap twijfelde eraan of deze moei lijkheden zouden gemakkelijk worden overwonnen. „De apparatuur heeft in de tropen wel eens voor hetere vuren gestaan", lachte Emmy Putzinger, een van" de oude getrouwen van de Weense IJsrevue. Ook haar partner, de voormalige Belgische wereldkampioen rolschaat sen Fred Leeman, was enthousiast over de gigantische hal, welke slechts voor een klein deel door de ijsrevue beslag is genomen. Daarnaast kon ten gistermiddag de tennissers nog zes banen het hart ophalen. Wat 'n ruimte .Enorm, enorm", bewonderde Lee man. „Wat een enorme ruimte. Dat kom je niet vaak tegen. En ik reis nu al achttien jaar met de Weense IJsrevue". Hij spreekt zijn Vlaams als het ware met een Weens accent. Het bevalt hem opperbest bij dr show. Volgens zijn zeggen zou hij ge makkelijk ergens als schaatsleraar een baan kunnen vinden. „Maar dat mij te saai. Zo noemen jullie dat ;och? Geef mij dan maar dit harde beroep. Want dat is het. Hard wer ken en als het je tijd is ga je eruit. Vrijwillig of niet. Als solist komt dat tijdstip sneller dan wanneer je zo als ik met een partner rijdt, maar het einde komt toch op vrij jonge leeftijd. Gelukkig verdienen we wel zo ;oed, dat je je daar geen zorgen over behoeft te maken. Maar ik wil nog graag wat jaartjes meedoen. Overi gens, het is voor ons op dit middag uur wel ongebruikelijk om op te zijn. Meestal slapen we dan. Dat is geen moetje, maar we doen het gewoon. Het wordt immers elke avond laat. zeven uur moeten we present rijn voor de show. En na de voorstel- gaan we dan nog gezamenlijk eten". Chimpansees Ons gesprek werd onderbroken door de komst van de twee chimpan sees uit de revue. Ze zorgen daarin foor het nodige vuurwerk. Kennelijk behoeft men daar de dieren niet voor un te sporen, want ook in de bar an de Groenoordhal hadden zij gis teren in een mum van tijd de boel op stelten gezet. Tenminste, de grote Jacky, De jonge Mickey nog maar set twee jaar had het niet zozeer op al dat drukke geroezemoes begre pen. Hij zocht snel een beschut plek- je in hem bekende armen en liet de loeren graag over aan zijn oudere ja Jackey, terwijl hijzelf tevre den nipte aan een voorgehouden glaasje jus d'orange. Maar Jackey ging als een kostelijke wildeman le ieer Hij sprong bij diverse mensen op de schouders, ging om de nek hangen, klauterde bij herhaling op sen barkruk, gooide wat glaasjes drank om of naar binnen en hapte saar hartelust in de stukjes kaas, die uitnodigend lagen te wachten. De sigaretten in een glaasje ontkwamen wk niet aan zijn grijpgrage vingers on hij was graag bereid voor zich zelf luidruchtig te applaudiseren. Jacky is een fiks uit de kluiten ge wassen chimpansee, die echter niet zo lang meer deel kan uitmaken van het gezelschap. Binnenkort wordt zij zeven jaar (n dan is deze vrouwtjes-aap vol umen rijp. Dan is zij niet meer te hanteren. Waarsohijnlijk gaat zij dan dezelfde weg op als een collega, die kortgeleden een permanent ver blijf in een Zwitserse dierentuin •heeft gevonden. Daarvoor is de tteine Mickey in de plaats gekomen, teg wel jong en nog wat schuw, ®aar al flink op weg om een gave artiest te worden. Meer plaatsen Een groepje solisten van de Weense IJsrevue met op de ach tergrond de ijsvlakte en de cou lissen in opbouw in de Groen oordhal. In het midden achter chimpansee Jacky, de Belg Fred Leeman en zijn schaatspartner Emmy Putzinger. Hoog boven het gezelschap torent de donkere kop van drievoudig wereldkampi oen Emmerich Danzer. (Foto LD/Holvast) kocht. En voortdurend staan er men sen aan de kassa om kaartjes te kopen. De caissière, die de IJsrevue overal begeleidt, had zo'n drukte in de voorverkoop in lange tijd niet meer meegemaakt. Dit uiteraard tot grote voldoening van waarnemend-directeur Daey Ouwens. Het 'ijkt wel of alles, wat naai' de Groenoordhal komt, van succes is verzekerd. De bezetting van de veemarkt groeit zienderogen. Als het kortgeleden niet zo spekglad was geweest, had men gegarandeerd een record-omzet behaald. De inschrij ving voor de vobrjaarskermis over treft alle verwachtingen. Wat wel te verklaren is na het ongehoorde succes van de kermis op drie oktober. Gisteren was juist een contract getekend vour acht stockcarraces, waarvan de eerste op 15 maart zal worden gehouden. De andere ciata zijn: 19 aprii. 24 mei, 21 juni. 19 Juli, 23 augustus, 20 september en 18 oktober. Volgend jar.r wilde men graag de Europese indoorkampioenschappen atletiek in de Groenoordhal organi seren. Maar dat betekent twee week- eoinden. En hoe greaag de heer Daey Ouwens het ook wil, hij heeft ze niet ter beschikking. Hfj is gewoon volgeboekt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Dr. T. de Booy uit Baarn, weten schappelijk medewerker van de universiteit van Amsterdam, heeft bij de hoge raad een aanklacht ingediend tegen minister Luns van Buitenlandse Zaken. Dr. De Booy, één der oprich ters van „Geopol", een particuliere instelling die zich bezig houdt met documentatie op geologisch-politiek gebied, meent dat mr. Luns de Tweede Kamer niet de juiste inlichtingen over het handels- en wapenembargo voor Nigerië heeft gege ven, zoals hij dat volgens de grondwet had moeten doen. Vorige week publiceerde „Geopol" een speciaal Biafra-bulletin waarin met name werd bestreden de in- en exportcijfers tussen Nederland en Ni gerië, zoals mr. Luns die in de Tweede Kamer had verstrekt tijdens het debat over Biafra op 22 decem ber vorig jaar. Volgens „Geopol" zou de bewinds man alleen cijfers hebben genoemd die afkomstig zfjn van Shell. In te genstelling tot wat Luns zei, meent „Geopol" dat onze export naar Ni gerië vorig jaar niet minder was dan in 1968, maar nog veel groter. „Geopol Men kan zich afvragen of de Nederlandse regering, en in het bijzonder de minister van Buiten landse Zaken. mr. Luns, hier de le den van de Tweede Kamer. c.q. het Nederlandse volk misleid heeft door de wijze waarop hij de belangwek kende vragen tijdens het debat heeft beantwoord en of dat komt omdat hij onvoldoende geïnformeerd of dat de minister te oppervlakkig van de materie heeft kennis genomen". En verder: „Is de Nederlandse Vakcentrales: 7T De charmante Tsjechische Alena Augustova („al weer drie ënhalf jaar bij de revuewat gaat die tijd snel") was gistermiddag gaarne bereid op de nog lege stoeltjes te gaan zitten. Terwille van het plaatje natuurlijk. Maar dan proef ik toch al iets van de sfeer in die grote hal". (Foto LD/Holvast) De Leidse Groenoordhal gaat een spectaculaire ge beurtenis missen. De natio nale manifestatie, die ter gelegenheid van het 25- jarig bevrijdingsfeest zou worden gehouden, gaat niet door. omdat de organisato ren het niet aandurven. Er was een programma opgezet met zulke aantrekkelijke punten, dat Leiden bijna de hele dag via radio en tele visie in de lucht zou zijn ge weest op 5 mei. Er was optie op de Groenoordhal. die een dag of tien voor dit doel was vrijgehouden. Het zal moeilijk zijn de hal nu nog te verhuren in deze dagen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN Aanna Maria Theodora, d. v. P W. G. Vlasveld en M. A. Bentvelzen. Fe- renc, z. v. J. Tóth en C. A. van Dijk, Edward Robert Leonard, z. v. L. A Heemskerk n J Hoek. Catharina. d. v C. van Duijn en L van der Plas, Mlchlel Franciscus. z. v. G. E Lager- weij en B. P. M van der Werf. Pe trus Theodorus. z. v. H. C. van Haas- tregt en J. M T. Hensing. Aleida Jo- sephina. d v. G H Moespo en E. M. Kroezen. Miranda Maria. d. v. L. J. M Kerkvliet en C. J M. van Veld huizen. OVERLEDEN H. Tollenaar, man, J Hijneman. e v. J. den Houdijker. A M. Brieër. wed. v. B. van Donkelaar. J. van Putten, man. UTRECHT (ANP) Een strak prijsbeleid kan in de eerstkomende periode niet worden gemist. In de eerste plaats moet voor alles worden voorkomen, dat de prjjzen evenals in 1969 nit de hand lopen. Er is sprake van zich verder verscherpende infla toire ontwikkelingen sinds het veer tiende halfjaarlijkse economische rapport van de Sociaal-Economische Raad. Onder deze omstandigheden ach ten wij het onmogelijk dit jaar de inflatiespiraal te doorbreken (wat toch een primaire opgave is voor 1970) zonder een strak prijsbeleid. Dit hebben de vertegenwoordigers het het NW. NKV en CNV in de prijs- en overlegcommissie geschre ven aan de minister van Economi sche Zaken, mr. A. P. L. Nelissen. Volgens de vakcentrales moet een stringent prijsbeleid op de tweede plaats voorkomen dat de werkgevers allerlei Joonversieringen" buiten col lectieve contracten om in de prij zen gaan doorberekenen. De werk gevers zijn op het ogenblik geneigd in de heersende krappe arbeidsmarkt deze „versieringen" aan te brengen. Naarmate het prijsbeleid meer ruimte voor doorberekening toelaat, zal deze neiging toenemen. Ten der de blijft een strak prijsbeleid nood zakelijk omdat anders een groot aantal werkgevers te gemakkelijk prijsverhoging kan doorvoeren, waardoor geen aanvaardbaar mo tief bestaat en die dadelijk in strijd is met de afgesproken rgels voor het prijsgedrag. De praktijk heeft dit he- I laas aangetoond, aldus de vakver- I bonden. minister van Buitenlandse Zaken te kort geschoten in zijn zorgvuldig heidsverplichting tegenover zijn ambt om zich op de hoogte te stel len van feiten uit bronnen, die al gemeen toegankelijk zijn? Waarom moest deze minister zich verschui len achter onjuiste gegevens en een machteloosheid voorwenden van de Nederlandse regering in een zaak van leven en dood in Biafra? (ADVERTENTIE! DEN HAAG (GPD) Met een vrijspraak van de primair tenlaste- gelegde doodslag, is de 52-jarige pros tituee Paula uit Den Haag gisteren door de Haagse rechtbank wegens het doodsteken van haar collega en bovenbuur „Bloemetje" veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Paula werd schuldig verklaard aan zware mishandeling, de dood tenge volge hebbend. De rechtbank achtte niet bewezen dat zij de opzet heeft gehad „Bloemetje" te doden. Zoals bekend had de officier van Justitie wegens doodslag vijf jaar gevange nisstraf geëist. Bij het vaststellen van de straf maat heeft de rechtbank er reke ning mee gehouden dat de verdach- te door haar vijandin Bloemetje in hoge mate is gesard en dat haar messteek daarop een onbeheerste, emotionele reactie is geweest, zo zei vandaag de president van de Haag se rechtbank, prof. mr. Van Hattum, d»e hiermee het pleidooi volgde van advocaat mr. Huygens. ADVERTENTIE OOSTERHOUT (GPD) lil de nacht van maandag op dinsdag heeft oen 37-jarige man uit Oosterhout zijn 38-jarigr vrouw vermoord en is vervolgens in het Wilhelminakanaal gesprongen. Het lichaam van de vrouw werd rond twaalf uur dinsdag middag gevonden door haar 15-ja- rige zoon. d»c argwanend gewor - den was gaan zoeken. Na zijn af- schuwclijke ontdekking waarschuw - di hij de politic, die rond half twee in het Wilhelminakanaal ging dreg gen. Een uur later vond men het lichaam van de man, waarmee de moord op de vrouw opgelost was. Het echtpaar, dat vijf kinderen heeft, was maandagavond rond half elf thuisgekomen. Hun oudste zoon zat t.v. te kijken. Zijn ouders gin gen meteen naar bed, een half uur later gevolgd door hun zoon. Enige uren later hoorde hjj zijn moeder aan haar man vragen hoe laat het v as, waarop het antwoord „kwart voor drie" volgde. Wat later vroeg zijn vader of zijn moeder mee naar beneden wilde gaan om koffie te zet ten, omdat hij niet kon slapen. De /iouw weigerde dit omdat zij lievev wilde slapen. Daarna hoorde de jon gen niets meer en is in slaap geval len. Toen hij rond tien uur dinsdag morgen wakker werd, was het bed van zijn ouders leeg. Beneden in de kamer speelden zijn drie zusjes van tien, vijf en anderhalf jaar. De jon gen kreeg echter argwaan toen een tante een bezem kwam lenen en de keukendeur naar het buitenplaatsje op slot bleek. Aangezien in het gezin al meer malen spanningen tussen de ouders waren voorgekomen. Via een raam in de woonkamer klom hij naar bui ten, waar hij bij het schuurtje on der een oude deken het lichaam van zijn moeder die haar nachtkle ding aanhad vond. Enige uren la ter vond de politie het lichaam van de man. ENSCHEDE (GPD> De werk nemers in het grafische bedrijf zul len met ingang van 1 februari een kwartier per dag korter werken. De ze toezegging was reeds vorig jaar vastgelegd en wordt nu doorgevoerd, hoewel de onderhandelingen over de nieuwe grafische cao's die per 1 fe bruari van kracht moeten worden, nog niet zijn afgerond. Omdat dc. cao-onderhandelingen pas zijn voltooid als de huidige loon- en salaristabellen in de cao's zullen worden aangepast aan de arbeids tijdverkorting dient voor alle werk nemers tot nadere aankondiging ook r.a 1 februari het huidige inkomen te worden gehandhaafd. De werknemers die geen arbeids tijdverkorting krijgen zullen hiervoor ten looncompensatie ontvangen als er overeenstemming is bereikt over de cao's tussen werknemers en werk gevers. De stichting „Opstaan tegen blijven zitten" wil een school zonder zittenblijvers. Geen klassen meer, maar groepen van leerlingen met hetzelfde leertempo. „Kaas uit het vuistje" is eigenlijk net zo: er is geen manier van kalk toedienen die meer aangepast is aan het springerige van kinderen. Ze hoeven niet te blijven zitten, ze kunnen een reep kaas meekrijgen als ze wandelen, spelen, naar school gaan. Belangrijk hoor, want de behoefte aan kalk gaat nooit over. (Feiten: kalk is onmisbaar voor groeiende botten en tanden. Alleen melk en dus kaas bevatten j genoeg makkelijk opneembare kalk.)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7