Israëlisch - Jordaanse slag jj» bij de Dode Zee Werkgevers werknemers maken front en Rel over gedrag Brown in Jeruzalem Aanval op Arabische guerrillabasis Vuurtje voor een soliste Elevator gezonken STAATSGREEP IN IRAK VERIJDELD lekker lui fa Treffer byrie boos op Nederland teuwb TEKEN IN T anks Vrees voor inflatie Zonnig winterweer Een greep uit onze vakantie gidsen Een man vermist twee gewonden (9urJ Pudeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs J. R Soetenhorst WOENSDAG 21 JANUARI 1970 No. 3299J LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bjj vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Witte Singe) 1 Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie eD Administratie 25041; Redactie: 21507 Jacky, de fikse vrouwtjes- ipansee van de Weense IJs- e, heeft zich gistermiddag it vermaakt in de Groenoord- waar de solisten van het mtsgezelschap, dat vanavond voorstellingen in Leiden be- i!, even de sfeer kwamen proe- En de behendige Jacky be- irt tot de sterren van de shotv. mnd hield haar dan ook te- ii, toen zij in de bar zich te- i deed aan het voorradige ije en droogje. Zij at niet alles ra netjes op, zij gooide wel i$ wat om, maar dat hinderde i, En zoethouder P. S. Harmsen Financiën was graag bereid vuurtje aan te bieden, toen een sigaret had gepakt, n natuurlijk kon Jacky het laten het internationaal be te gebaar te maken (zie in- Dat doet hij altijd als er vermakelijkheidsbelasting t gesproken", zei perschef Kersten. or meer over de IJsrevue zie n -pagina 7). (Foto LD/Holvast) AMMAN, TEL AVIV (AP, AFP) Ten zuiden van de Dode Zee heeft een Israëlische strijdmacht die gisteravond om streeks 18 uur voor een aanval op een Arabische guerrillabasis de grens met Jordanië was overgetrokken de gehele nacht en ochtend slag geleverd met Jordaanse eenheden en Arabi sche verzetsstrijders. Omstreeks het middaguur werden de zuiveringsoperaties der Israëliërs, welke toen reeds achttien uur duurden, nog steeds voortgezet. De troepen zouden pas naar Israël terugkeren wanneer de operatie voltooid was, al dus maakte Tel Aviv bekend. De Israëlische aanval werd inge leid door vliegtuigaanvallen op de dorpen Safi, Kifa en Noemeira en werd gesteund door zware artillerie en veertig tanks. Genoemde dorpen 1AARLEM (GPD) Werkge- i en werknemers hebben op- openlijk front tegenover ar gemaakt. Uit hun argu- aten blijkt, dat beide partijen acht zijn voor ontsporingen ie prijsbeheersing. De werk- ers hebben aangekondigd een antieregeling te zullen ge iten als wapen tegen onver soord hoog geachte loon- Zulke eisen zijn een ge- rvoor de werkgelegenheid en orderen de geldontwaarding, ben zij in een nationaal com- aiqué gezegd. drie vakcentrales hebben te ier tijd een verklaring uitgege- waarin zij zich uitspreken te- loonversieringen, die buiten het rvan de contracten worden aan- tcht om op de gespannen ar- imarkt krachten te lokken, i de opstelling van beide partij- sordt duidelijk, dat nu al ge- tsd wordt voor ongewenste ont gingen, waartoe het systeem van wtomatische 'oonaanpassing in Mnaangevende :a.o voor de groot- lal aanleiding zou kunnen geven. Werkgevers zijn niet bereid voor 'ooneisen door de knieën te gaan. werknemers willen duidelijk dat zij in het komende jaar te boek willen staan als gang ers voor de geldontwaarding, teer eenmaal aangepaste lonen 1 Bilt verwacht van heden tot dagavonddroog weer met bewolking Zwakke tot mati- Moosteiijke wind. Lichte tot ?e vorst. (Opgemaakt te 12.40 uur) 22 JANUARI °P: 8.35 uur; onder 17.09 uur. "op: 16.54 uur; onder: 9.01 uur. frater te Katwijk te 3.24 en 'lur, laagwater te 11.36 en 23.53 bestaat uit 20 pagina's weer in nieuwe prijsverhogingen zou den worden uitgedrukt. Het is duidelijk, dat lonen en prij zen uitsluitend in de hand kunnen worden gehouden als ook de rege ring zijn aandeel in de inflatiebe- strijding levert. Dat betekent: reser ve ten aanzien van maatregelen die kosten van levensonderhoud kunnen opjagen en: het uitgaven-niveau zo laag mogelijk houden. De vakbeweging zou intussen meer begrip kunnen bevorderen voor het spaarloon, dat niet direct klinkende munt oplevert, maar toch een posi tieverbetering voor de werknemers kan inhouden. De werkgevers zouden op hun beurt een contructieve bijdrage kun nen leveren, door het personeel direct te betrekken bij een billijker in komensverdeling. ADVERTENTIE Ziet u maar: Per K.L.M. MALLORCA 8-15-22 dg. (vliegreis appart.) v.a. 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a. 318,- per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar hotel) v.a. 225,- DE MAGNEETn.v het meest complete reisbureau Leiden, Stadhuisplein 3, tel. 01710- 32222/32422; Alphen a/d Rijn, van Boetzelaerstraat 7, te'. 01720-3658/4909. Reis- en Passagebureau MIDDELHOEK STADHUISPLEIN LEIDEN TELEFOON 32222—32422 I waren ook vorige week het doelwit van Israëlische luchtaanvallen. Van uit dit gebied werden begin deze week de beschietingen op de Israëli sche potasfabriek nabij Sodom uitge voerd. Bij de aanval van vannacht en vanochtend zouden vijf verzetslie den zijn gedood en werden verschei dene voertuigen vernield Het betreft hier de eerste inval van Israëlische troepen sinds de slag van Karamah op 21 maart 1968. Toen overschre den de Israëliërs de bestandslijn om guerrilla-bases aan te vallen in het dorp, dat ten oosten van de rivier de Jordaan ligt. Volgens een Jor daanse militaire zegsman namen van- ohchtend ook Saoedi-Arabische troe pen die in 't gebied van Safi en Kifa gelegerd zijn, aan de gevechten deel. Gisteren hebben Arabische guerrilla eenheden vanaf Jordaans gebied ook Israëlische vooruitgeschoven posten langs de Jordaan in de Bei- sanvallei beschoten met mortieren en bazookas. Er werd geen schade aangericht en niemand werd gedood of gewond. De Israëlische minister van Defensie, Dajan, heeft gisteren in gezelschap van de stafchef van Kort na een tweetal bomaanslagen op Israëlische bussen in de bezette strook van Gaza hield een Israëlische patrouille gisteren een verdachte Arabier op straat aan. Er vielen bij deze aanslagen geen slachtoffers, wel werd een van de voertuigen zwaar beschadigd. ROTTERDAM f ANP) Op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij is vanmorgen een drijvende graanelevator na een botsing met het leger, luitenant-generaal Bar Lev, een Engels zeeschip gezonken, een inspectietocht ondernomen langs Van de drie opvarenden van de I Israëlische posities bij het Suezka- Elevator wordt een man vermist I naai. De andere twee moesten met ver wondingen in een Rotterdams zie kenhuis worden opgenomen. Volgens de Rotterdamse rivierpolitie is de vaart op de rivier door het zinken van de elevator gestremd. De aanvaring gebeurde tij dens vrij dichte mist. Het Britse schip dat bij het ongeluk betrokken was is het ms „Hardwicke Grange" van de rederij Houlder Bros in Lon den. Het ongeluk zou, zijn gebeurd doordat de combinatie misleid door de mist uan de verkeerde kant van het vaarwater voer. De vermiste opvarende van de ge zonken elevator is de 35-ja- rige havenarbeider C. Saarloos uit Rotterdam. Gewond raakten de 61- jarige machinist H. Eikemans uit Rotterdam en de 42-jarige schipper P. H. Stroomberg uit Papendrecht BEIROET (Libanon) (AP) In juli 1968, die clc socialistische Baath- Irak is gisteravond een staatsgreep party aan de macht had gebracht, verijdeld. In een verklaring van de De vijftien man sterke revolutionaire Iraakse revolutionaire raad werd raad, onder hiding van president Al meegedeeld dat vele van de samen- Bakr, bestaat geheel uit Ba ath-led en. zweerders „personen die een an dere koers wilden inslaan en agen ten van het imperialisme" gear resteerd zijn en voor een tribunaal moeten verschijnen. Het komplot was gericht tegen de revolutie van ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE weekenders en shirts DE GESCHIEDENIS VAN DE TWEEDE WERELDOORLOG Zend uw opgave met naam, adres, woonplaats en handtekening aan Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Geen postzegel plakken Uit de bewoording van het com muniqué zou volgens waarnemers in Beiroet kunnen worden opgemaakt dat de samenzweerders leden van de Baath-partij zijn. Zij werden ervan beticht zich „door haat en egoïsti sche machtswellust te hebben laten leiden". Zij werden gesteund door buitenlandse agenten. Het regime was echter op zijn hoede en slaagde erin „hen te vernietigen". Volgens ge ruchten zou de regering de grenzen van het land hebben gesloten. Op de luchthaven van Beiroet werd evenwel vernomen, dat het vliegveld van Bag dad vanochtend geopend was. Jeruzalem (GPD, AP) - G. Brown vice-voorzitter van de Britse Labour- party en oud-minister van Buiten landse Zaken heeft niet de reputa tie een tactvol persoon te zijn. Die dubieuze reputatie heeft hij de af gelopen dagen tijdens een verblijf in Israël bevestigd, zelfs zó dat de Is raëliërs blü waren dat hy weer ver trok. Brown zou tijdens één van zijn ge sprekken met de Israëlische premier hebben gezegd: „U bent niet meer dan een Russische Jodin die via Amerika hier is gekomen". Volgens de Israëlische bladen vond het toppunt van Browns overtreden van welke vorm van etiquette dan cok, plaats tJ.iaens een diner dat mi nister van Buitenlandse Zaken, Eban, zijn Britse gasten aanbood. Het be gon al meteen bij de binnenkomst van George Brown, die volgens ken ners al te veel in het glaasje had ge keken. De hoge Britse gast weigerde plaats te nemen naast mevrouw Eoan. Hij argumenteerde: „Ik zit lie ver op een makkelijke plaats waar ik kan praten met mensen die me in- teresseren" Hij ging zitten in de buurt van generaal Chaim Herzog, de in Ierland geboren chef van de Israëlische inlichtingendienst, met wie hij een gesprek begon over de situatie in het Midden-Oosten en de middelen om ontspanning te berei ken. Gebruikelijk Brown kreeg op zijn vragen echter alleen de gebruikelijke Israëlische standaard-antwoorden en op een ge geven moment liet hij zich ontval len: „Dat is een onzinnig antwoord". Waarop Herzog antwoordde: „On zinnige vragen kunnen alleen onzin nige antwoorden uitlokken". Brown bracht het gesprek met Her zog vervolgens op de vraag wanneer „dat oorlogsgedoe in het Midden- Onsten afgelopen zou zijn" Ook de Israëlische minister van Buitenled- se Zaken Eban trachtte zich in de discussie te mengen. Brown negeerde echter Eban en ook anderen onder wie de Britse ambassadeur Barnes. Toen Eban hem desondanks op een gegeven moment schertsend vroeg: „Wist u dan tijdens de Tweede We reldoorlog wanneer de gevechten zouden worden beëindigd", viel Brown uit: „Ik heb het niet tegen u". Het gesprek tussen Brown en Her zog ging verder. Herzog noemde op een bepaald moment, toen hij het had over de Israëlisch-Arabische sa menwerking, de naam van Koning Abdoellah, de in 1951 in Jeruzalem vermoorde vader van Koning Hoes sein. Brown: „Die jullie vermoord hebben". Hei-zog: „Och kom, dat is een dwaasheid". De atmosfeer tijdens het diner was volgens de Israëlische kranten drukkend. De Britse ambassadeur, m? nister Eban en Browns echtgenote trachtte het gesprek te redden. Toen de Britse ambassadeur Barnes een mening van Hei-zog onderstreepte voegde Brown hem toe: ,,Hou jij je bek". Jij moet alleen maar alles wat ik zeg ondersteunen. Barnes stond op en zei: „Nu is het genoeg. Zwijg". Browns vrouw trachtte tevergeefs tussenbeide te komen om haar echt genoot te kalmeren. Het was niet de eerste maal dat zij als vredes- stichtster optrad. Een paar dagen te- tevoren had zij eveneens 'n twist tus sen Barnes en haar man willen sus sen, maar Brown zou haar toen af gesnauwd hebben met: „Hou je kop dicht". Nadat Barnes was opgestaan liep Brown op Eban toe en nam afscheid en verliet met Barnes het huis. De ambassadeur bracht hem naar zijn hotel en keerde later terug om zijn verontschuldigingen aan te bieden. De heer Brown was doodmoe, zei hij, na zjjn tournee door het Midden- Oosten. Mevrouw Brown was inmid dels In huilen uitgebarsten en moest door mevrouw Eban worden getroost Schreeuwen Ook bjj andere gelegenheden heeft Brown woorden gehad met zyn gast heer of genodigden. Onder meer moesten de ministers Begin en Weiz- man het ontgelden. Begin voegde Brown zelfs toe: „U bent niet de enige, meneer Brown, die schreeuwen kan. Ik kan het ook" Het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de incidenten officieel ontkend. In een communiqué zegt het dat „tydens het diner een pittig en fors gesprek plaatsvond in een goed geluimde stemming". Al hoewel dit er op zou kunnen wyzen dat de Israëliërs de zaak niet zo zwaar opnemen, raken de kranten er niet over uitgesproken. Israëls meest gelezen dagblad Maariw noemde Brown „overbodige import." Brown zelf zei er in een tv-inter- view he tvolgende van: „Belachelyke nonsens. Tydens dat diner hadden we in particuliere, byna familiaire sfeer een bespreking. Dan heeft men ruim- Wegens inzameling voor Israël C DAMASCUS (Reuter) Syrië zal by de Arabische economische raad een nota indienen over het feit dat in Nederland geld ingezameld wordt voor Israël. In de nota wordt de Arabische lan den gevraagd hun economische be trekkingen met Nederland te her zien wegens een campagne die bur gemeester Samkalden van Amster dam zou hebben gelanceerd om een miljoen debar voor Israël in V zamelen. De Syrische minister van Economi sche Zaken en Buitenlandse Han del had gisteren een gesprek met drs. Heyneai de Nederlandse han delsattaché In Damascus, die zou hebben toegegeven dat „dit al de vierde maal was dat een derge- lyke inzameling werd gehouden". George Brown: goedgeluimd in familiaire sfeer. te voor uitdrukkingen die men tegen over dezelfde mensen in het open baar nooit zou gebruiken" Brown ontkende tegen Barnes te hebben ge zegd. „Hou jy je bek" maar weigerde commentaar te geven op berichten dat hy generaal Herzog had toege voegd: „Haal die domme gryns van je gezicht". Uit het Leidsch Dagblad van 20 Januari 1870: Bij breed gemotiveerd vonnis heeft de arrond- rechtbank in Goes, den di recteur-Generaal der Staats spoorwegen vrijgesproken wegens het te laat aanko men der treinen, als zijnde hij niet de daarvoor aan sprakelijke persoon. Heden had alhier plaats de aanbesteding van een ge bouw tot uitbreiding van de broodfabriek. Het werk iverd gegund aan W van der Hey- den, aannemer alhier voor de som van f 11.111.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1