Keukenhof maakt zich op Groente kweken zonder chemie Raad van Noordwijk zoekt oplossing voor het parkeerprobleem Directeur Willem van der Lee: We hebben het hele jaar druk werk om de bloementuin gereed te maken Auto gestolen Dief kreeg berouw TIENTJE WAS TE WEINIG Vrouwelijke tuinder Willy Schilthuis uit Nieuwe Wetering stelt natuur eentraal Provinciale wegen Nüordwijkerhout worden verlieht Vragen over sten induct in W assen aar DINSDAG 20 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Door Cees Combee) LISSE Keukenhof-directeur Willem van der Lee (63) blikt wat somber door het brede raam van zijn directiekantoor de \Toegere hof van Jacoba van Beieren in. 't Is er nog een trieste, kale bedoening. Op de vijver ligt zelfs nog een ijslaagje. Hij ;t: Als je dit ziet, dan begrip je niet, dat de Keukenhof over ruim twee maanden de poorten weer opent. Je kunt het je ge woonweg niet voorstellen. Toch is het al twintig jaar goed ge daan. Waarom zal het dan de 21ste keer niet lukken? We hou den er de moed maar in. Bolbloemen zullen er zijn. In de tuin en in het bijzonder in de verwarmde kas. In de Keukenhof wordt keihard pwerkt. Door de dertig medewer kers van de heer Van der Lee in de tuin en de zes op het kantoor. Ze tebben maar één doel: Keukenhof toet er kort voor Pasen piekfijn jtóen en de bezoekers moeten dan iets van de kleurenpracht kunnen nronderen. Willem van der Lee is nog één jn de weinige mannen van het Keukehof-uur. Die pioniers l op de vingers van een hand te Hu heeft de lusthof zien en een toeristische attractie i worden van de eerste orde. Het kersaantal nam in die twintig r toe van zo'n 50.000 tot rond de De buitenlanders —vooral Westduitsers zijn dol op al die npracht. Daarom is de Keu- ïhof een propaganda-object van teerste orde voor de Bollenstreek Ivoor de bloembol en bolbloem. Troetelkind [Wanneer je met de heer Van der i spreekt, blijkt duidelijk, dat leenhof zijn troetelkind is. Hoe i het ook anders. Hij heeft nu a 21 seizoen lang gestalte mogen n aan deze bloemenlusthof en als architect heeft hij er zün ziel kunnen leggen. Er moest ieder r wat nieuws worden gebracht, i de bolbloemen moesten blijven toeren. Dat was de opdracht. h\j kreeg toen hij nu 21 jaar het directeurschap aan- i der Lee zeer beslist: Wanneer ïelk jaar met hetzelfde komt is aardigheid er snel af en blijf Je bezoekers trekken. De wijze p de bolbloemen worden gepre- I moet steeds anders zi.in. Dat t heel wat tijd en arbeid, 't Is 5 geen eenvoudige opgaaf. Ge- j zijn we daarin, als ik het in I bescheidenheid mag zeggen tot jtoe wonderwel geslaagd Dat merk wel uit de reacties van de be- i en van de exposanten. Keu hof bleef dè toeristische trek- Nationaal en internationaal. blijkt vooral uit de steeds toe belangstelling voor dit e evenement. het algemeen wordt er ge- t. dat. als de toegangspoort van kenhof na zo'n acht weken van oemenweelde gesloten wordt, het i voor de meesten is gedaan en [|te dan een week of wat voor het li van het nieuwe seizoen weer 1 opdraven om snel iets van mentuin te maken. Zo is het r niet. Directeur Van der Lee. t we deze mening van buiten- hebben gelanceerdHet jaar door werken we met zo'n l man in de tuin en bovendien jt kantoor bevolkt door zes vaste (aten. Wat dacht je. zo eenvou- aat het heus niet. We kunnen i toveren. Er moet het hele jaar hard. heel hard worden ge it om Keukenhof acht weken l^l'ijd hangt ook al weer af van uur een bloemenparadijs te Vzjjn. gelukkig niet te klagen. Zelf ben ik altijd enthousiast en door dat ent housiasme sleep je je medewerkers mee. De heer Van der Lee vertelt ver der dat de medewerkers in de tuin, nadat eind juli. begin augustus de „oude hap" eruit is. direct beginnen met het eventueel verversen van grond en het vernieuwen van het gras en dat steeds op de eerste maan dag in oktober begonnen wordt met het planten van de bollen. Deze worden geleverd door de bol len bedrijven, die deelnemen aan de Keukenhof-expositie. Van de Keu kenhof-directeur krijgen ze de aan tallen en de kleuren op. Omstreeks Sinterklaas is men in Keukenhof ge reed met het planten van de inzen dingen. Dan begint het afdekken van de boiders met tulpenbollen tegen de vorst en daar tussen door worden de kleine bolsoorten geplant. Aan een vroege bloei van dit kleingoed heeft men geen behoefte. Dat planten van die kleine bollen heeft nu wel enige moeite gekost, want eerst moest de harde bovenlaag idoor de vorst» er worden afgehaald. NOORDWIJK In een uitvoerige nota gaan B. en W. in op het par- keervraagstuk in Noordwijk. Daarbü wijst het college op het meermalen in de raad gedane verzoek om het par keren op de terreinen aan het Pa- laceplein. de Koningin Astrid Boule vard ende Golfbaan vrij te geven. Tot nog toe werden deze terreinen geëxploiteerd door de heer P C. van Na ampele overweging van alle voor- en nadelen komt het college met enkele voorstellen, welke als een compromis kunnen worden be schouwd. Daarbij gaan B. en W. uit van de gedachte, dat in de nabije toekomst het streven dient te zijn ge richt op vrij parkeren op de parkeer terreinen aan de Golfbaan en de Ko ningin Astrid Boulevard. Op de ter- I»w* Dam' die hiervoor aan de gemeente re,nen welke door hun llgglng „n een pachtprijs van f 30.000.- per jaar functie kunnen vervullen betaalde. het winkelende publiek en de B. en W. herinneren er aan. dat oori het college de laatste jaren bijzonder P855 hevor aandacht heeft besteed aan de par- doorstroming d.ent te worden bevor- keerproblemen in de badplaats en dat belangrijke aantallen nieuwe par- derd daarbij wordt gedacht aan het Palaceplein, de terreinen aan de keer plaatsen konden worden ge- Jan Kroonsweg en de Schafferstraat creëerd. Toch kan zeker niet worden en aan diverse parkeerplaatsen na u gesteld, dat daarmee de problemen j Hoofdstraat, Schoolstraat en Noord zijn opgelost. In de zomer van 1969 is zeestraat zou nen graag parkeer- dan ook nog herhaaldelijk van een meters zien. ware noodtoestand sprake geweest. Gelet op de organisatorische pro- Miljoenen bollen Vele miljoenen bollen zitten nu in de Keukenhof grond. Straks wanneer de temperatuur wat milder wordt zul len ze hun neusjes aarzelend tonen en weer wat weken later zullen ze hun ware kleurenpracht laten zien. Maar dan schrijven we eind maart. En.het zijn dan pas de eersten. Zoveel mogelijk heeft men er reke ning mee gehouden, dat de Keuken hof gedurende de weken, waar op deze bloementuin is geopend, de bezoekers een waar kleurengamma biedt. Daarom komt niet alles tege lijk in bloei. Ieder jaar weer een hele zorg. Dat er bü de opening vroe ge tulpen en hyacinten zijn staat vast. Bovendien heeft men bollen in kistjes geplant, die in de kas wor den getrokken. zodat men, als de weergoden het af laten weten, al tijd nog bolbloemen voor de tuin heeft. De hof van Jacoba van Beieren is nu 28 hectare groot men heeft er namelijk twee hectare bijgekregen en op dat nieuwe stuk grond is een koude kas geplaatst, die bijna driemaal zo groot is als de oude. Daarin zullen naast tulpen ook nar cissen en tulipa's te zien zijn. Dat met die narcissen is een (kleine» proef en als het lukt, zal men in 1971 een groter aantal plaatsen In het kleine koude kasje hoopt men in de toekomst iets te kunnen doen op het gebied van de huisbroei en het tonen van boo m k wek er ij prod u kten Bijna een jaar lang heeft men no dig om de Keukenhofexposities voor te bereiden en gereed te maken. De buitenstaanders hebben er geen weet van wat er moet gebeuren voor de bloemenpracht werkelijkheid is. Eind maart gaan de poorten weer open. Dan hoopt men de honderd duizenden te confronteren met din gen, waarvan ze veelal het bestaan niet weten en laten zien. wat door samenwerking tussen kwekers en we tenschapsmensen bereikt kan wor den op het gebied van het brengen van nieuwe soorten bolbloemen. Want ook die komen er dit jaar weer! De Keukenhof wordt jaar lijks door honderdduizenden be zocht. Voor de tuin gereed is komt er heel wat kijken. Zelfs enkele uren voor de opening in de tuin bloeit dan nog niet zo veel is men bezig met het planten van voorgetrokken tul pen en hyacinten in de bloem bakken. (Foto LD/Holvast) ALPHEN AAN DEN RIJN Een van de bewoners van de Wilhelmina- laan wilde gisterochtend zoals altijd met zijn auto. die hü 's-nachts al tijd geparkeerd had onder de oprit van de Koningin Julianabrug naar zijn werk gaan. Hij deed toen echter de vervelende ontdekking, dat z'n wa gentje, een Ami-6 ter waarde van f 1800, was gestolen. De wagen is grien gelakt en draagt het kenteken F. R. 37—37. ALPHEN AAN DEN RIJN Eind vorige week werd de vermissing ge melde van ongeveer 15 sierstenen ter waarde van f 600 bij een bouw werk aa.n de Kennedvlaan. Waar schijnlijk heeft de dief berouw ge kregen van zijn daad. want gister morgen lagen de stenen weer netjes op de plaats waar hij ze enkele da gen eerder had weggehaald. ZWAMMERDAM Terwijl de be woners op de bovenverdieping lagen te slapen wist, een dief zich via het bovenlicht boven de voorkeur toegang te verschaffen tot de drogisterij van de familie Koster in de Brugstraat. Na eerst de gehele voorkamer over hoop gehaald te hebben werd hetzelf de gedaan in de achterkamer. Na dat hij ook daar geen geld had ge bonden volgde 'n bezoek aan de win kel. Ook daar haalde hij veel over hoop echter zonder resultaat. De kas sa werd tenslotte nog opengebroken maar het daar aanwezige wisselgeld ten bedrage van tien gulden was de dief kennelijk te gering. Via de voor deur verliet de dief het pand weer. De familie Koster had van het on gewenste bezoek niets gemerkt. aldus het college. Over de vraag op welke wijze een zo nuttig mogelijk gebruik kan wor den gemaakt van de reeds genoemde, grotere parkeerterreinen met een plaatsingsmogelijkheid van ruim 1000 auto's kunnen de meningen sterk uiteenlopen. Dit was wel heel duide lijk gebleken uit het overleg in het college zelf als uit het zeer uitvoe- blemen en de financiële consequen ties. die van deze ontwikkeling het gevolg zijn, zou het college een en ander in twee fasen willen doorvoe ren. Dit voorjaar zouden dan par- keermeters worden geplaatst op de terreinen aan de Jan Kroonsweg en de Schafferstraat en op de beschik bare plaatsen op het tracé van de Parallel-boulevard. Op het Palace- rige overleg met de commissie voor I plein mu dan de mogelijkheid wor- openbare werken. Daarbij kwam nog, den geopend tot kortparkeren tegen dat B. en W. niet onverschillig kon den staan tegenover de financiële uitkomsten van de verschillende mo gelijkheden. Los van de financiële kant, zien B. en W. drie mogelijkheden: verpach ten op de gebruikelijke wijze, het plaatsen van parkeermeters of vrij parkeren. Van elke mogelijkheid wor den de nadelen en voordelen in de nota opgesomd. Zo worden bij ver pachting beschadiging, vernielingen en diefstallen tot het uiterste be perkt en het is ook financieel zeer aantrekkelijk. Een nadeel is, dat heel veel automobnisten de terreinen ont wijken omdat parkeergelden impopu lair zijn. Parkeermeters bevorderen een vlotte doorstroming, doch de parkeerduur nu nog 2 uur, maar na wetswijziging straks maximaal 4 uur is voor de gasten en strand- bezoekers te kort. Het vrij parkeren zal door het overgrote deel van de automobilisten worden gewaardeerd. Het parkeren op andere plaatsen zal sterk terug lopen, waardoor de doorstroming van het verkeer zal worden bevor derd en het zal een bijzondere recla me voor de badplaats zijn. Er is ech ter geen toezicht en daardoor aan zienlijk meer kans op vernielingen en diefstallen, terwijl de parkeer- aangepast tarief. In 1971 zouden daar dan parkeermeters worden geplaatst, terwijl de parkeerterreinen aan de Golfbaan en de Koningin Astrid Boulevard in dat jaar vrijgege ven zouden worden. Voor 1970 zouden genoemde ter reinen nog aan de heer Van Dam worden verpacht, onder meer onder voorwaarde, dat het terrein aan de Golfbaan gedurende drie door B. en W. aan te wijzen dagen gratis ter be schikking moet worden gesteld, ter wijl aan ingezetenen van Noordwijk en hier verblijvende gasten de gele genheid moet worden geboden op de parkeerterreinen aan de Golfbaan en de Koningin Astrid Boulevard een of meer parkeerplaatsen te reserve ren tegen een vergoeding van f 15 per seizoen. De heer Van Dam heeft zich bereid verklaard de terrein onder deze en enkele andere voor waarden voor één jaar te pachten voor de som van f 35.000. De voorstellen van b. en w. voor zien verder in een zeer aanzienlij ka verruiming van de gelegenheid tot kortparkeren. In totaal zullen ruim 250 parkeermeters worden geplaatst. De tijdsduur hangt af van het terrein waar de parkeermeters staan. Op sommige terreinen blijven zij het ge hele jaar gehandhaafd, maar aan da Schafferstraat en de Schoolstraat plaatsen in belangrijke mate wor- Zldjen tmi'en het seizoen worden den bezet door langparkeerders. Fi- verwyderd. Bij een zo grote uitbrel- nanciëel levert het vrij parkeren de ding van het aantal parkeermeters. gemeente niets op en het zal haar zeker enkele duizenden guldens per jaar kosten voor het schoonhouden van de terreinen. denkt men aan het aanstellen van speciale controleurs. B. en W. delen aan het eind van hun toelichting nog mede. dat om trent dit voorstel in de commissie voor openbare werken geen eenstem migheid bestond. Op grond van het gevoerde overleg is het college er echter van overtuigd, dat de meer derheid van de commissie zich met I het voorgestelde kan verenigen. Aan genomen mag worden dat hierover vanavond in de gemeenteraad het laatste woord nog niet is gezegd. Ontwer) pen :enhofs „opperhoofd" staat van j#oel op. loopt achter zijn bu- vandaan en troont ons mee een tafel, die in de andere hoek EJiet kantoor staat. Daarop lig- ■Berlei tekeningen. Van elk st.uk- Ipikenhof. Hij zegt: Als de laat- «zoekers hun hielen hebben ge de hekken op slot zijn ge- y. gaan we direct aan de slag [het volgende seizoen. De men de tuin gaan aan het maaien de bollen uit de grond yi twee haakjes, dat is nog een [»erk, want eerst eind juli, be- ustus zijn ze er mee klaar r in het kantoor gaan we de gingen maken voor de (ongeveer pendingen voor het volgend Aan de hand van deze teke- kun je zien hoe Keukenhof het nieuwe seizoen uit gaat bekeken er enige en vergele- 8 met die van vorig jaar. Heel lik werd, dat de borders an- len hadden gekregen en at er een geheel gewijzigd npalet zal ontstaan als in het de bolbloemen in al hun voor de honderdduizenden te mllen staan. I 4JK W "f( ïormi lat 1 (f tra van der Lee, die de helft van tven dit werk het ontwer- bloemenobjecten heeft ond 1 in binnen- en buitenland en il 21 jaar lang de Keuken- ow fleur geeft, is een man van op dit gebied. Overtui gt hij voort: Zoiets is alleen dl dken als er een goed samen- tussen de ontwerpers en de "i die het ontwerp tot wer- ig« moeten maken. Over ge- 4,1 teamgeest hebben we hier NIEUWE WETERING In duizenden Nederlandse gezinnen wordt dagelijks de tafel gedekt. Huisvrouwen hebben tevoren het menu samengesteld: verse groenten, salades en vruchten vormen er een essentieel onderdeel van. „Het is gezond de kin deren tijdens de winter ook fruit te geven" redeneren zij en een extra appeltje in de schooltas is dan ook altijd welkom. Fruit is belangrijk in de voeding, melk onmisbaar en ook groente mag niet ontbreken. Dat zeggen velen. Maar er zijn ook ande- r e geluiden te horen, steeds sterker! „Welk nut heeft sla, die groeit bij de gratie van chemische meststoffen? Wat is er waar van giftige bestrijdingsmiddelen waarvan altijd resten zouden achterblijven op produkten, die voor de consumptie bestemd zijn. Kunnen we in Nederland nog wel veilig eten of nodigen wij ongemerkt aan iedere maaltijd nog een gast erbij: het gif?" In de venen van Nieuwe Wetering woont een slanke vrouw, die daar haar eigen antwoord op geeft Willy Schilthuis <49zegt dit: Met al die giftige middelen hebben we in ons lano het paard van Troje binnen gehaald. Telkens zün er moeiiükhe- den en niet a"een in de groente- en fruitsector. Wat te denken over het kalfsvlees afkomstig van dieren, die met hormoner.behandelingen zün ge fokt? En meJK die zo'n hoog stik stofgehalte nee ft. dat het bepaald gevaarlijk werdt die te drinken? Maar het ergst zijn de bestrijdings middelen in de tuinbouw. Die maken niet. alleen heJ. produkt zwak doordat een plant niet meer in staat wordt gesteld zelf ziekten te overwinnen, maar ze hebben ook een ongunstige invloed op de consument". Mej. Schilthuis is er zich van be wust. dat een tuinbouwbedrüf uit deze eeuw het. heel moeilijk zonder chemische hulp kan stellen. Toch heeft zij een paar jaar geleden een begin gemaakr met het leveren van het bewijs, dat dit toch mogelijk moet zün. Haar tuin is niet alleen een kwekerü maar ook landbouw bedrijf en ze vat haar methode sa men met de owee letters BD, voluit gezegd Biologisch Dynamische land bouw. En haar klantenkring (ze zet haar produkten niet af via een vei ling) zegt hei eenvoudiger: in de tuin van Wuly Schilthuis wordt kunstmest nooit gebruikt en giftige bestrijdingsmiodelen vindt men er evenmin. Op Kwekerij Warmonderhof maak te ze kennis met deze methode Die stelt de natuur centraal in de werk wijze op de tuin. Vier jaar geleden kreeg Willy Schilthuis de kans zélf een bedrijf te beginnen. Ze nam oen oude boerderij over. waarbü weilan den behoorden die door de rüksweg 4a in tweeën gedeeld werden. Er bleef nog ruun zeven hectare grond over, genoeg voor haar om met het experiment te beginnen. Een lang gekoesterde wens voor de vrouwelüke tuinder. Groei Kan dat, chemische middelen zonder meer Duiten sluiten op een tuinbouwbedrüf? „Kijk eens", zegt Willy Schilt ïuis. „mijn groeiende klantenkring oewüst het. Telkens weer melden zich particulieren, die deze groenten willen kopen. Er zijn contacten met speciale consumenten groepen en reformwinkels, die uit sluitend deze produkten verkopen". Het is een werkwüze, die vakgeno- ten als een omstreden zaak beschou- wen. Er zü*« meningen, die het systeem „overderven" vinden. Men kan niet buiten chemie, evenmin zonder kunstmest, is de algemeen 1 gehoorde uitspraak. Anderen vinden: het is niet haalbaar voor de hele Nederlandse tuinbouw. Waar kan men anders nog bedrüven opzetten van 7 hectare groot, terwül voor een doorsnee-tuin niet meer dan 1 Hec tare beschikbaar is? En het combi neren van landbouw met tuinbouw is misschien wel ideaal, maar moei- lük overal te verwezenlüken. Lang niet iedere kweker is in staat er ook nog koeien op na té houden. Voorstanders van biologisch dyna- mische landbouw laten zich echter dooi- die argumenten niet weerhou- I den. Willy Schilthuis' „Natuurlijk is 1 j er controle v\n staatswege op be- I strüdingsmidcelen, maar dat neemt j NOORDWIJKERHOUT Langs vele provinciale wegen, verspreid over de gehele provincie, zal in 1970 verlichting worden aange bracht. Het verlichten van deze we gen zal niet beperkt blüven tot de daarvoor in aanmerking komende kruispunten en aansluitingen. Boch ten. met een klein straal en zeer drukke weggedeelten, zullen ook van verlichting worden voorzien om de verkeersveiligheid te verhogen. Een aantal plannen is op het ogenblik gereed of in een zodanig stadium van voorbereiding, dat kan worden verwacht, dat het in de eerst komende jaren zal kunnen worden uitgevoerd. Tot deze plannen behoort onder andere het verlichten van het gedeelte Herenweg, Rijnsburgerweg, Zwarteweg in Noordwijkerhout. niet weg dat hiermee tooh de natuur verstoord wo.--at. Planten moeten in staat zün zelf ziekten te ovenvinnen, dat bereiken ze door een gezonde groei, waarvoor stalmest nodig is èri j door het achterwege laten van spuit bussen". Vandaar, dit op de tuin van Willy Sohilthuis eer groot assortiment van groenten te vinden is. Winterworte len, bieten, koolsoorten, sla. prei en bladgroenten. Omdat ze geen specia liteiten kweelt heeft ze meer grond nodig en zün de produkten ook wel wat duurder. Ze verkoopt aan par tioulieren, maar ook aan winkels. De veilingprüï is voor haar niet haalbaar Hel blükt eohter voor de klanten geen bezwaar, die hogere prüs. Biologisch dynamische landbouw j kan dus in Nederland wel degelük bestaan, maar hoe is de praktijk Haalt het op net totale voedselpak ket wat uit als men groente eel j die volgens dit systeem zün ver bouwd. terwül ook andere voedings middelen niet vrij zijn van chemi sche middelen? Dat zün vragen die de vrouwelüke tuinder uit Nieuwe Wetering vaak te horen krijgt. Ze heeft er snel een antwoord op. „BD werkt niet alleen in de tuin. er wordt volgens deze methode ook fruit gekweekt en steeds meer schrikt men ervoor terug geforceerde foksystemen te gebruiken voor slachtvee, zodat in de nabije toekomst ook wel in deze sector omwentelingen te verwachten zijn. In Zeeland is een bakkerü die met zuivere oabuurgranen werkt en natuur luk zün er de conserven, limo nades en jams Als het aa.i mej. Schilthuis en haar geestverwanten ligt zal straks op elke tafei in Nederland gifvrü voedsel staan De Nieuwe Weteringse tuindster twijtelt geen moment »an het suoces van BD. „Na vier laar loopt mün tuin", zegt ze. „en ik oen ervan overtuigd dat men in de toe- „Dit is het bewijs", zegt de vrouwelijke tuinder uit Nieuwe Wetering, „op dit bedrijf groeit i alles als kool komst de pluspunten van natuurlüke kweekmethode gaat onderkennen, ook in vakkringen Willy Schilthuis: „Ik heb voor de door Rudolf Steiner gestimuleerde denkwüze gekozen uit overtuiging. Tooh kan ik me voorstellen, dat an deren bedenkingen hebben. Niet de consument, maar de vakgenoten. Er zal veel moeten gebeuren om BD in Nederland overal te introduceren. Zelf zie ik alleen maar pluspunten voor dit systeem. Ik zit niet vast aan hoge investeringen, omdat ik geen geforceerde methoden gebruik door koolzuurgas in de kassen e.d En de klanten zün bereid de iets duurdere produkten graag te beta len, dèt is me ln de loop van de tüd wel duidelük geworden J" (Van onze correspondent) DEN HAAG <GPD» Het socia listische tweedekamerlid drs. E. van Thün vraagt of minister Bakker (verkeer en waterstaat» op de hoog te is van het commentaar van bur gemeester Geertsema (Wassenaar) op de ministeriële beslissing om het sterviaduct op het grondgebied van Wassenaar aan te leggen overeen komstig het plan van rükswaterstaat. Het kamerlid vraagt verder, of minister Bakker niet zwaar tilt aan het feit, dat mr. W. J. Geertsema, voorzitter van een der regeringsge zinde fracties in de Tweede Kamer (WD), hem de minister er van beschuldigt, dat hü door ..slaafs" het advies van de raad van water staat te volgen niet is opgetreden als „de kroon", maar als „de baas v&a het ministerie".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9