MAXI'S WINNEN TERREIN Tomaten en toneel De gestrafte leerlinge Zelfs maxi-badpakken in Rome 595 sfe Staatsloterij JSLAM MAAKT ZICH STERK IN PAKISTAN Vier inbraken in Sassenheim Het bollenland in ró óckrijven De mondigheid van de priester ^AUiiNA b LkiDhCHDAGBLAD DIN BP AO 20 JANUARI \m (ADVERTENTIE) Door onze moderedactrice, Jos Hagers) ROME (GPD) Wat niemand had verwacht is er toch van ge komen. De maxi's winnen in Ro me zoveel terrein, dat de vrouw, vooral wat Barocco betreft, deze zomer weinig kans krijgt om bruin te worden. Barocco liet zijn mannequins zelfs maxi-badpak- ken dragen en die vielen niet eens uit de toon na een dag waarop de Italiaanse couturiers tot na middernacht voor zeker 50 procent aan maxi's lieten showen. De inkopers van 's werelds groot ste confectiefabrieken hebben nog geen orders geplaatst, omdat ze eerst gelijkheden van de maxi's willen overleggen. Er zijn eigenlijk maar twee mo gelijkheden: of de Italiaanse mode koningen blijven met al hun maxi- creaties zitten, of u moet, wanneer ook Parijs het met Rome eens wordt, nu alvast voor een compleet nieuwe- maxi-wintergarderobe gaan sparen, want het is wel duidelijk, dat Rome het bepaald niet alleen bij zomer- maxi's houdt. In een van de mooiste Romeinse patriciërshuizen aan de Via Con- dotti lanceerde Fabiani de medium mode als de beste oplossing. Rokken met de zoom op of een fractie boven de knie. zoals nog het meest in Ne derland wordt gedragen, namen de belangrijkste plaats bij hem in. Fa biani is in zijn monumentale 18-eeuwse salon vol fresco's en blad gouddecoraties eigenlijk de enige ontwerper, die zich met recht een modevorst kan noemen. Sinds de beroemde Rose Bertin, die in 1775 als minister van de mode de jurken van Marie Antoinette ont wierp, heeft geen couturier zich in zijn salon meer zoveel luxe kunnen permitteren. In de zaal waar eens Frans Liszt voor een Italiaanse ba ron kamerconcerten gaf, flonkerde gisteren voor een paar miljoen gul den aan diamanten. Kostbare siera den van Bulgarie waren nonchalant op met pantalons gecombineerde zeer wijd vallende tuniekjakken gespeld. Fabiani. die in Parijs een boetiek naast de modehuizen van Balmain en Courrèges heeft, zocht overigens duidelijk naar een compromis tus sen de klassieke en de zogenaamde astronautenmode. Er was dan ook weinig oorspronkelijks in zijn col lectie te bespeuren. Fabiani koos bei ge, aubergine en zacht rose tot zijn favoriete zomer-modekleuren. Evenals bij Barocco namen combi naties va nzijden blouses met bole ro's en gerende rokken een belang rijke plaats bij hem in. Maar jur ken zijn uit de gratie. Daarentegen kwam Fabiani wel met een nieuwe vondst: broeK.pakk.en met een maxi male split in de beide pijpen, waar door de benen toch nog blijven te zien. De bescheiden in München geboren Mila Schoen, die al jarenlang een modehuis in Milaan heeft, slaagde er op de vierde dag van de Romeinse modemarathon in, om een haute- couturecollectie van wereldklasse te lanceren. De prachtigste uiterst vrouwelijke mouwloze v-hals-jurk- jes met buitengewoon geraffineerde gestroomlijnde coupe, liet zij in het Romeinse Grand Hotel in het ta baksbruin, zonnebloem-geel, oranje rood, vergeet-me-niet-blauw en het zwart lanceren. Mila, die vrijwel al haar twee handbreedtes boven de knie vallende rokken plisseerde, combineerde die met knjooploze spenoers. Zelfs aan haar iets getailleerde zomermantels komt geen knoopje te pas. Jurken, jassen en pakjes gaan bij Mila Schoen vrijwel alleen met kleine, door balijnen bol staande kraagjes en ho rizontale of verticale brievenbuszak- ken de deur uit. Mila Schoen, die er wonderwel in slaagde om het meest ideale boektiekjurkje te maken, zorg de echter voor weinig nieuws, omdat haar creaties wel bijzonder chique, maar zeer onopvallend waren. Mila Schoen, was gisteren eigen lijk de enige Italiaanse ontwerper die de mini-rok onverbiddellijk trouw bleef. Ogibene, die wanneer het om de roklengte gaat geen kleur durft te bekennen, kwam met een over een minirok gedragen maxi-jurk met een maxi-mouwsplit voor de dag. Een op lossing die ook bij Forxuet wel in sloeg. Forxuet die als couturier van de Griekse Koningin Annemarie waar schijnlijk zijn langste tijd wel heeft gehad, deed al zijn inspiraties op in de nieuwe Givenchy-boetiek aan de overkant. Givenchy's stokpaardje, het bermuda-pakje, gebruikte hij als enige afwisseling voor zijn aximale aantal in new look uitgevoerde maxi creaties. Tarlazzi, de jonge veelbelovende ontwerper van Prinses Giovan- na d'Avellino Ginnetti van het huis Carosa zorgde voor een teleurstelling. Van zijn Patou-flair is bij de voor malige assistent van dit fameuze Pa- rijse modehuis niets meer overgeble ven. Daarentegen kwam de new look nergens zo duidelijk in een collectie terug als bij hem. Kostschoolpakjes met lange jasjes, de taille door brede ceintuurs ingesnoerd, liet hij op wijde klokrok- len dragen en dat alles zou nog aan vaardbaar zijn geweest als hij in plaats van zwart en grijs wat fleu riger kleuren had gekozen. Bij Carosa kunt u voor rokken iets over de knie. halverwege de kuit en bijna tot op de grond terecht. Omdat de klokrok vooral 's avonds alleen wat te prozaïsch zou zijn, zorgde hij voor patticoatrokken met aangerimpelde stroken. Prinses Irene Galitzini, die vrijwel alle jurken voor de Belgische Prinses Paola maakt, kan nog steeds niet ge noeg van de Isadora Duncan-look krijgen. Dat bleek tenminste toen zij gisteravond voor de in gala uitgedos te romeinse high society haar nieu we rijkelijk met shawls gecombineer de zomerzollectie showde. Voor de in Rusland geboren joyeu ze Prinses Galitzini z'n smaragdgroen saffierblauw en beige de ideale zomer Kleuren. Om het mini-.maxi-probleem een beetje te omzeilen liet ze haar mannequins over zijden mini-jurkjes linnen, van voren geheel open- knoopbare. maxi-overgooders dragen. De plissé's. die in Rome toch al fa voriet zijn. gebruikte zij niet alleen voor rokken maar ook voor de pijpen van haar kleurige terraspyama's en de mouwen van haar gedecolleteerde avondgewaden. 20 JANUARI 1970 EERSTE KLASSE Prijzen van: f 10,zijn gevallen op nummers eindigende op: 4 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 39 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 90 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 517 f 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: 759 f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op: 081 f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op: 165 f 1000,zijn gevallen op nummers eindigende op: 0057 Een prijs van: f 2.000,is gevallen op het nummer: 091091 f 2.000,is gevallen op het nummer: 080840 f 2.000,is gevallen op het nummer: 035488 f 2.000,is gevallen op het nummer: 039026 f 2.000,is gevallen op het nummer: 075643 De prijs van: f 5.000,is gevallen op het nummer: 096545 f 25.000,is gevallen op het nummer: 091612 De extra prijs van f50.000,is gevallen in de serie C op het r>ummer: 092717 En de troostprijs van f 1.000,op nummer: 092717 van elk van de andere series. DACCA (Reuter) Een oproerige menigte heeft gisteren in Dacca auto's in brand gestoken om kracht bij te zetten aan een algemene stu dentenstaking van zes uur ,die na straatgevechten van zondag was uit geroepen. Zondag waren aanhan gers van de rechtse islamitische partij met hun tegenstanders slaags geraakt. De spanningen tussen de rechtse is lamitische partij, „Jamiat - I - Is lam!" en haar tegenstanders zijn op gelaaid nadat op 1 januari van dit jaar politieke activiteit in Pakistan weer werd toegestaan. De Jamiat- partij is direct begonnen met een krachtige campagne. De Jamiac-l-lslami wil in de grondwet vastleggen dat Pakistan volgens de leerstellingen van de Is lam moet worden geregeerd: ban-., ken zouden geen rente meer mogen vragen en bedwelmende dranken zouden moeten worden verboden. De Jamiat-partij behaalde on langs twee opmerkelijke successen. Op de universiteit van Karatsjie wonnen door de partij gesteun de kandidaten alle sleutelposities bij de verkiezingen voor de studenten unie .Bovendien heeft een nieuwe vakbond van personeel bij de Pa kistaanse internationale luchtvaart maatschappijen, die door de Jamiat- I-Islami wordt gesteund bij de strijd tegen de gevestigde linkse vakbond, onlangs 7.000 van de 9.800 arbeiders achter zich verenigd. In het verkie zingsmanifest van de Jamiat staat dat de pairtij boven alles „economi sche rechtvaardigheid" wil voor de Pakistanen wier hoofdelijk jaarin komen niet veel meer dan 260 gul den is. SASSENHEIM In het afgelopen weekeinde werden in Sassenheim vier inbraken gepleegd. De buit was niet groot, maar de wijze waarop de in brekers te werk zijn gegaan is meer dan ergerlijk. Er werd door het ver breken van kasten, bureaus etc. zeer grote schade aangericht. De politie meent, dat het dezelf de personen geweest zijn, die zich schuldig hebben gemaakt aan deze inbraken. Ze werden gepleegd in een aardewerkfabriek, de werkplaats van mindervaliden, het drukkerijbedrijf De Gruyter en het bloembollenbedrijf Warnaar. De rijkspolitie in Sassenheim stelt een uitvoerig onderzoek in naar de daders van deze inbraken. Tot nu toe ontbreekt van hen elk spoor. Links een vindingrijke op lossing van Ognibene: een mini- maxirok. Rechts: Deze maxi-jurk met gele en lila bloemmotieven iverd in Rome gepresenteerd door de ontwerpster Lancetti. NOORDWIJK Een personenau to slipte gistermiddag, omstreeks 4 uur. op de Nieuwe Zeeweg in Noord- wijk. De auto met vijf inzittenden kwam totaal vernield in het naast de weg gelegen teelland terecht. De bestuurder, een 18-jarige jonge man uit Sassenheim, moest plotse ling afremmen voor een inhalende tegenligger, waarbij zyn wagen slip te. Rakeling lang een boom, scheer de auto over een sloot het bollen land in. Twee passagiers, een meis je en een jongen, braken een sleu telbeen en moesten voor behandeling naar het Diaconessenhuis in Leiden worden overgebracht. De bestuurder liep onbetekendend letsel aan de hand op, terwijl de beide andere in zittenden ongedeel d uit het geheel vernielde voertuig kropen. Ver weg van de Afrikaanse misère spelen twee Biafraanse vluchteling et.j es, Tsjaka en zijn broertje Oechenne, m de sneeuw van Dahn, een Duits plaatsje in de Pfalz, ten westen van Karls ruhe, waar zij zijn onderge bracht in een tehuis van Caritas, een r.k. hulporganisatie. De goe de verzorging weegt blijkbaar wel j op tegen het gemis aan zonne- warmte. Tomaten zijn gezond, maar ook na de morele steun die de heer Hogendoorn aan de tomaten- gooiers heeft gegeven (L.D., 9 jan.), geloof ik niet dat zij een remedie zijn voor de kwalen van ons toneel. Ik heb ook iets tegen gooien met eten. De actie is niet gericht tegen de spelers, zegt de heer H., maar tegen het bestel. Is het dan niet doeltreffender de actie ook tegen het bestel te rich ten, in plaats van de tomaten op de hoofden van de spelers te laten neerkomen? Of verwacht men dat de tomaten de spelers zullen inspireren tot de enorme inzet die de heer H. bij onze beroepsacteurs mist? Aan de bedor ven voorstellingen tilt hij niet zo zwaar. Ik vrees dat een deel van het publiek wegblijft, en dat betekent dat de gemiddeld halflege schouw burgen nog leger worden. Daarmee bewijst men de toneelsituatie in ons land geen dienst. Het bedroevendste is evenwel dat de tomatengooiers geen alternatieven noemen. „Oplossingen moeten maar van binnen uit komen". Is er een goedkopere manier mogelijk om zich van de zaak af te maken? En dat is dan een actie die uitgaat van stu denten in de dramatische kunst- en van leerlingen van de toneelschool. Als tomaten de beste vruchten van het onderwijs zijn, getuigt het wel van bescheidenheid als de heer H. het eindelijk op gang komen van een protest tegen ons toneelbestel toe schrijft aan de omstandigheid dat er voor het eerst een generatie van dra- maturgie-studenten is. De heer H. kan met „het vernieuwingsstreven van de actie Tomaat meegaan". Maar als er geen alternatief gebo den wordt, is het dan een vemieu- wings- of een vernielingsstreven? Gelukkig heeft de heer H. wel wat suggesties om tot verbetering te ge raken. „Het toneel zou gepolitiseerd moeten worden. Daarmee wordt be doeld dat het vooral maatschappe lijke interessante onderwerpen zou moeten behandelen". Die toelichting is niet overbodig, want volgens Van Dale betekent politiseren iets heel anders. Misschien had er nog bijgezegd moeten worden dat die maatschap pelijk interessante onderwerpen door een heel speciale bril bekeken moeten worden. Het gebeurde bij de voorstellingen van „Toller" is in dit opzicht uiterst leerzaam voor ieder die het wel meent met de de mocratie. Ik pleit niet voor een waardenvrij toneel, maar dat is nog iets anders dan toneel in dienst van één politieke opvatting. Dat laatste is alleen mogelijk onder de dictatuur, maar ik geloof niet dat dictaturen ooit erg inspirerend hebben gewerkt op het toneel, noch op andere vor men van kunst. Natuurlijk legt de heer H. ook de vinger op wonde plekken die alle to neelliefhebbers graag géheeld zouden zien: het grote aantal voorstellingen (het ministerie studeert al geruime tijd op verbetering), te weinig ruimte voor experimenteel toneel, de onkri- I tisohe houding van het publiek. Er zijn nog wel meer kwalen, maar ik kan niet inzien dat tomaten ook maar iets bijdragen tot genezing. De heer H. is ook tegen ondoelmatige acties. Ik hoop nu maar dat hij dan tenminste precies weet bij de hoe veelste tomaat het vernieuwings streven eindigt en de weg naar de chaos begint. Dat hij tijdig bezwe rend zijn hand opheffe. Waarom gaan de studenten in de dramaturgie en de leerlingen van de toneelschool niet eens de boer op om op scholen, jeugdclubs, volksuniver siteiten te vertellen wat goed toneel is, hoe men het moet bekijken en waarderen? Daarmee zouden zij ons toneelleven een oneindig grotere dienst bewijzen dan met het gooien van tomaten. AART BROUWER OEGSTGEEST. De ouders vonden de straf te zwaar. Ze klagen ten onrechte. Dat er op het gepleegde feit een zware straf zou kunnen volgen, had het meisje kunnen weten voordat ze het gedicht schreef. De schuld ligt dus geheel bij haarzelf. Mijn 46-jarige onder wijservaring nopen mij hierbij enige opmerkingen te maken. 1. Dat de verwijdering van de school voor een periode van 14 dagen de leerlinge een jaar zou kosten, is na tuurlijk schromelijk over da-even. Een inzender heeft terecht opgemerkt dat ieder kind, dat eens 14 dagen ziek zou zijn, dan zou blijven zitten. Als die 14 verzuimde dagen deze leerlin ge een jaar zouden kosten dan is dit een bewijs dat de leerling het onder wijs moeilijk kan volgen en hoort ze dus niet op een gymnasium thuis. Maar in die 14 dagen zdu de leer linge toch ook thuis kunnen werken? Dan zou de schade maar heel gering zijn. 2. Wanneer een leerling gedwongen is om de een of andere reden te verzuimen, zijn er altijd klassegeno ten bereid zo'n leerling te helpen met het werk. Voor mij is het echter de vraag of in dit geval, gezien de stem ming in de klas. de medeleerlingen tot helpen bereid zouden zyn. Bij wie de schuld? 3. Maai- was de straf wel een nood zakelijk uitvloeisel van het gepleegde feit? Als de leerlinge na afloop van de schooltijd eens tot inkeer geko men was en aan de lerares haar spijt betuigd had, haar excuses had aangeboden en het papier had terug gevraagd? Heeft het meisje berouw getoond en de oprechte wens geuit het begane kwaad, inclusief de gevol gen ervan voor de lerares, ongedaan te maken? De lerares zou daar gaar ne op zijn in gegaan en de straf zou in zo'n geval klein of nihil geweest zijn. Had het meisje niet de moed om naar de docente te gaan, dan had zij zich ook tot de rector kunnen wenden en zijn bemiddeling kunnen vragen. Deze zou die zeker gegeven hebben. Heeft het meisje dit gedaan? 4. Toen de ouders van het gepleegde feit op de hoogte kwamen, hebben zij zich toen naar de lerares gehaast om hun verontschuldigingen aan te bieden en verzachtende omstan digheden te bepleiten voor hun doch ter? Ik meen van niet. Ze maak ten alleen ijlings bezwaar tegen de straf. Voorwaar, een fraaie houding en een goed voorbeeld voor de doch ter! En nu de straf. De straf op een school is een pe dagogische; een kwestie alleen tussen opvoeder en kind. Hier kan geen enkele autoriteit, zelfs de hoogste niet. zich tussen stellen, ook geen commissie. De straf op school aan een leerling gegeven is een tegen maatregel door de opvoeder genomen tegen het foutieve gedrag van de leerling, waarbij de laatste natuur lijk een bepaald leed wordt toege bracht. De zwaarte van de straf wordt bepaald door het motief van de leerling, hier het toebrengen van psychisch letsel aan de lerares. De straf is hier bedoeld als afschrikking, om te verhinderen, dat de leerling met sociaal schadelijke gewoonten opgroeit. Het is n.l. in het belang van het kind zelf, dat het de erva ring opdoet, dat wangedrag tot straf leidt. De leerling moet leren waar de grenzen van het toelaatbare liggen en het inzicht krijgen gefaald te heb ben door haar optreden. Daai* het hier een uiting van een ernstige karakterfout betreft, was ook een gevoelige correctie op zijn plaats. Hoe kon het meisje anders tot zo'n daad komen? De verantwoorde lijkheid toomt geheel voor rekening van die ouders. Ook wat na de straf Ls ondernomen, is tot nadeel van het kind gebeurd. Met haar optreden heeft het meisje tegen de klasse geest gezondigd. Ook hiertoe diende de straf. De wethouder wil de macht van de rector inperken. Waartoe? De leider van een school moet over voldoende Van het ingezonden stuk van de heer H. J. H. Montfrooy sr in het „Leidsch Dagblad" van vrijdag ben ik wel een beetje geschrokken. Wan neer men bepaalde problemen histo risch bekijkt komt men tot de vol gende conclusies: De priester van tegenwoordig zal zeker weigeren aflaatbrieven te ver kopen, ofschoon dit in de Middel eeuwen gebruik was; Hij zou pertinent weigeren andere christenen op de brandstapel te zetten of ook maar de schijn wekken daarmee in te stem men, terwijl dit een paar honderd jaar geleden wel zonder nadenken werd gedaan. De oorzaak van deze evolutie is duidelijk: de priester is mondiger geworden. Christenen-zijn betekent ook: je afvragen „wat doe ik, doe ik het goed en waarom doe i k dit?" Wat nu het celibaat aangaat, als de priester getrouwd is kan hij zijn ambt onverminderd uitoefenen. De heer Montfrooy vreest, dat het dan een „heidense boel" wordt. Een domi nee mag toch ook trouwen en is het om die reden een heidense boel in de protestantse kerken? Kardinaal Al- frink heeft het erg moeilijk met dit probleem. In zijn hart is hij het waarschijnlijk eens met wat de pries ters willen, maar als hij dat ronduit toegeeft, raakt hij in conflict met Rome. Gaat men echter op de oude voet voort, dan zal het de R.K.Kerk moeilijk vallen in stand te blijven, Uit de jongste ontwikkelingen zal ze ker iets te voorschijn komen wat eerlijker en christelijker is dan wat we tot nu toe hebben gekend. De priesters zijn ook op dit punt kriti scher, mondiger geworden. En ge looft de heer Montfrooy niet. dat ook de gehuwde priester God wil blijven dienen en wil meehelpen het Evangelie te verkondigen? Intussen de heer Montfrooy dankende, dat hij dit belangrijke probleem, dat zove- len bezighoudt, heeft aangesneden, en u, redactie, voor de verleende plaatsruimte, A. W. van der Leek Leiden (Van redactiewege bekort) macht beschikken om de, soms on hebbelijke leerlingen te straffen op dat er orde en rust heerst. Dit in het belang van de overige leerlingen. De wethouder heeft in zijn 7 jarige wet houderschap nog nooit zo'n conflict, meegemaakt. Ik ook niet in mijn jarige loopbaan by het onderwijs; niet aan het instituut Wullings, niet in de 12 jaar bij Mathesis noch aan de Haanstra school. Na het boven-, staande zal het duidelijk zyn, dat van een beroepsinstantie geen sprake kan zyn. Voor welke school? Allee® het gymnasium? Of ook voor de HA-I VO of MAVO school? Waarom niet1 voor de lagere en de kleuterschool® Als een vader zijn kind straft, is dan cok een beroepsinstantie Hetj raadslid kan overigens gerust züaj De hoofden van onderwijsinrichtin gen hebben alleen een instructie die zij nauwkeurig kennen en waaraan: ze precies de hand houden. Ach, die vragen. Een mode-verschijnsel D. Janssen, oud-hoof.d ener school, Leiden

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6