Woningnood niet minder in Leiden Die auto's razen maar wat Woonsituatie wel verbeterdmaar HhsH Doorstroming Bijna 10 pet. van Leidse gezinnen is woningzoekend Grote gezinnen Sanering Katten in Brussel onderscheiden Vinger in de magere woningpap Verpleegtehuis zieke bejaarden FIETSER VOOR LEIDSE KANTONRECHTER: Merenwijk Niet billijk DINSDAG 20 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Hoewel de woonsituatie in Leiden in die zin is verbeterd, dat de bewoning van een aantal slechte panden kon worden beëindigd, blijkt niet, dat de woning nood afnemend is. Dit valt volgens de tweede huisvestings nota van burgemeester en wethouders, die komende maan dag in de gemeenteraad komt, te concluderen uit deze om standigheden het aantal ingeschrevenen in de urgente categorieën is na genoeg onveranderd gebleven; het kwantitatieve woningtekort (het aantal onvrijwillige inwoningen) is niet gedaald; in huur- en koopsector is nog geen sprake van enige woning reserve (0.95 tegen een gewenst percentage van 2 tot 3); ondanks een beperkte voortgang van de krotopruiming blijft het probleem van het objectieve kwaliteitstekort een zelfde orde van grootte behouden; de raming van de als het meest dringend aan te merken woningbehoefte blijft zich op een niveau van rond 4000 hui zen bewegen. Voor de opstelling van deze tweede nota inzake het huisvestings- vraagstuk is een andere werkwijze gevolgd dan voor de eerste in 1968. Er is nu een analyse uitgevoerd van het bestand van inge schreven woningzoekenden naar de toestand op 1 mei vorig jaar. Nota en de tabellen, waarop de analyse is gebaseerd, zijn als één geheel aan de raad aangeboden, die er a.s. maandag over gaat praten. B. en W. stellen, dat het kwan titatieve woningtekort (het aantal onvrijwillige inwoningen dus» pas een daling zal kunnen vertonen als het aantal inwonende gezinnen, dat een zelfstandige woning kan betrek ken, het aantal echtparen, dat na huwelijk noodgedwongen moet inwo nen overtreft. Dit betekent, dat de kwantitatieve woningnood zal blij ven voortbestaan tenzij bij de toewij zing aan de groep inwonenden een hogere prioriteit zou worden ver leend. Verruiming van deze normen achten B. en W. nog niet mogelijk. Bijna duizend op 1 mei vorig jaar 994 Leidse gezinnen zijn in wonend gehuisvest,, In categorie A staan hiervan 483 ingeschreven, wat betekent, dat de echtparen óf samen 52 jaar zijn óf tenminste drie jaar getrouwd. Een werkgroep is ingesteld voor woningherstel en -verbetering en re habilitatie van woonstraten. Het is noodzakelijk om de uitkomsten te analyseren om zodoende een gefa seerd krotopruunings- en sanerings schema te ontwikkelen. Voor het ge bied binnen de singel zijnde gege vens ebkend. Rond 1300 huizen beho ren tot de kwalitatief slechtste. Bui ten de singels wordt het geschat op 450. In de binnenstad zijn 1000 wo ningen onvolwaardig. Voor de overi ge stadsdelen wordt dit aantal op 900 geraamd. Ondanks de woningnood, die- I sfeervolle beelden als dit uit nen krotopruiming en sanering Leiden zullen verdwijnen, door te gaan, waardoor toch wel Foto LD Holvast» Dl Uit gegevens van de ge meentelijke bureaus huisves ting en statistiek blijkt, dat 9.7 pet. va?i het totaal aan tal in Leiden wonende ge zinnen als woningzoekend staat ingeschreven. De toe neming van het percentage (in 1968: 9,4 pet.) kwam tot stand in de categorie C (wo ningzoekenden)De percen tages in de als woning be hoevend ingeschreven ge zinnen in de categorieën A en B bleven vrijwel gelijk. De tweede huisvestingsno ta vermeldtdat het totaal aantal tussen 1 mei 1968 en 1 mei 1969 met 396 toenam tot 3986, in categorie A 1679, in B 1446 en in C 861. Van de 3455 in Leiden wonende ge zinnen zijn 1949 kostwinners hier werkzaam, terwijl 575 geen beroep meer uitoefenen. De overige 931 hebben eco nomische binding met een buur- of andere gemeente. Er staan er 225 ingeschreven, die werkzaam zijn in één van de agglomeratiegemeenten. Hiertegenover staan 531 in geschrevenen van elders, die zich in Leiden willen vesti gen. Het percentage ingeschre venen met een bruto inko men van f 1000 of meer steeg van 9 tot 15. De ingeschre venen behoren voor het overgrote deel tot de lagere inkomenscategorieënslechts 7.8 pet. zit in een huurklas van meer dan f 150 per maand. Van de ingeschreve nen is 11,3 pet. bereid een kale huur van meer da?i f 170 per maand te betalen. Onderwerp van studie en overleg is of herindeling van de in 1966 ingevoerde huur- klassen-indeling noodzake lijk is. In elk geval zal de mogelijkheid moeten worden bezien van optrekking van de minimumnorm van f43.50 per maand. De doorstromingsfactor in de pe- node tussen de opstelling van de no ta's blykt 0,55 te zijn. Dat betekent, dat per 100 primair beschikbaar geko men nieuwbouw- en vertrek-wonin gen 155 huishoudingen door hen ge wenste andere ("betere) huisvesting verkregen. Doorstroming is volgens het colle ge essentieel. Inwonenden en krotbe woners vooi' hen is oplossing van de woningnood alleen mogelijk door hieuwbouw behoren overwegend tot de lagere inkomensgroepen. B. en W. gaan ei-van uit, dat vertrek door zelfstandig wonende gezinnen van middelbare en hogere welstandsklas- ten als minder gewenst is. Het systeem, waarbij behalve naar urgentie ook indeling geschiedt naar inkomensgroep, blijkt goed te wer ken. B. en W. achten het noodzake lijk na te gaan in hoeverre het sys- steem moet worden aangepast aan ge wijzigde omstandigheden (stijging in komen, huurverhoging, grotere be reidheid om hogere huur te betalen). Als gevolg van het sterk gestegen vertrek van gezinnen uit Leiden was het aantal uit de bestaande voor raad beschikbaar gekomen huizen poter dan was geraamd, ondanks te optimistische ramingen van de nieuwbouw in' het afgelopen jaar. Voor dit jaar laat de toestand zich hetzelfde aanzien. gedifferentieerd en aantrekkelijk wijk juist ook in de binnenstad aan moeten zijn. De uitkomst van het woonwensenonderzoek is daarbij van belang. B. en W. zijn van plan de doorstromingsverordening aan te passen aan de nieuwe rijksregeling. Eenzijdige huuropzegging door ge meente of woningcorporaties acht het college onuitvoerbaar, omdat de levensomstandigheden van be jaarden aangepaste woningen kun nen worden gebouwd. Ten aanzien van huisvestingspro- passende vervangende woningen niet blemen is samenwerking tot stand voorhanden zijn. Wanneer dit wel het geval zou worden, achten B. en W. toepassing van een dergelijke maatregel in beginsel verantwoord als op basis van vrijwilligheid onvol doende doorstroming geschied. Naast en eventueel ook ter bevordering van doorstroming is het verstrekken van individuele huursubsidies noodzaak. gekomen tussen jen aantal woning bouwcorporaties. In overleg met deze corporaties zal worden verzocht door persoonlijke benadering gezinnen, die kleiner kunnen wonen, tot verhuizing te bewegen. Huizen, die geschikt zijn voor grote gezinnen (7 personen of meer) worden voor een groot deel bewoond door oorspronkelijk grote, maar inmiddels kleiner wordende ge zonnen. Het aantal ingeschreven gezinnen heeft een daling ondergaan: van 171 naar 129. De huisvesting van deze groep vraagt onverminderde aan dacht. OEGSTGEEST - Me.i J. Moor man uit Oegstgeest heeft met drie katten uit haar cattery «kattenfok- kerij) succes geboekt op een inter nationale tentoonstelling in Brussel. De lilac point Siamees Cattleya van Poelgeest verkreeg het predikaat Uitmuntend II in de kampioensklas- Bedrijfsgeneeskundige Dienst in Leiden LEIDEN Het werk van de Be drijfsgeneeskundige Dienst Leiden is door de toetreding per 1 januari 1970 van Vicon en Bols, beide te Nieuw Vennep, veel omvangrijker geworden. Het aantal werknemers bij de aangesloten bedrijven is thans gestegen tot ongeveer 4300. Mede in verband hiermede is het aantal artsen, verbonden aan de B.G.D. Leiden, uitgebreid. Naast dokter K. A. van Praag, di recteur B.G.D.werkt sinds enige tijd ook dokter J. H. Meissner als full time arts. terwijl naast dokter B. Sastrowyoto onlangs dokter Tan T. I. is benoemd tot part time lid van het medisch B.G.D.-team. Met ingang van 1 januari jl. zijn de heren G. Macovich (Sikkens. Sas- senheim), ir. M. C. de Jong (Grof smederij, Leiden) en W. D. Joekes (voorheen Rotogravure, Leiden) af getreden als bestuursleden; in hun I plaats zijn benoemd de heren Ir. K. se. Mon Blanc van Poelgeest eep i uman 'Grofsmederij), H. B. Haan- witte Pers behaalde eveneens aPPd (Touwfabrieken. Leiderdorp) Uitmuntend II en haar CAP in de drs- c- N Jansen van Rosendaal Leiden gaat als eerste gemeenl „nee" zeggen tegen het nieuw woningtoewijzingsbeleid van m nister Schut, als de raad althar verzoekt om buitenwerkingstellir j van nieuwe ministeriële voorschrifte en richtlijnen voor toepassing van d woonruimtewet 1947, zoals het offi j ciëel heet. j Het Leidse gemeentebestuur is ei I van overtuigd, dat in Leiden niet t I w erken is met dit vrijere toewij i zingsbeleid. En wie de arguments tie hoort, kan niet anders dan conclu deren, dat de woningnoodsituatie i Leiden inderdaad vereist, dat ee flinke vinger in de pap wordt ge houden. Heeft de minister voor des argumentatie? Dat is de grote vraag. Wethouder van huisvesting mevrou I Den Haan hoopt en geloof het en z I stoelt dat geloof op haar overtuiging j dat geen redelijk denkend mens d I gevolgen voor Leiden van de nieuw richtlijnen kan wegcijferen. I En als de minister „nee" zegt wat dan? Gaat Leiden dar. de bon en de minister laten „barsten"? He I gevolg zou zijn, dat de rechter zoi I moeten beslissen als een geweiger de voor een woonvergunning het ge meentebestuur uitdaagt. Het woor< van de minister is in deze zakei immers wet. Gaat een gemeentebe stuur zó ver in een noodsituatie? Die noodsituatie blijkt uit de twee de huisvestingsnota, die toevallig heel goed samenvalt met de nieuw» I ministeriële richtlijnen. Daaruit blijk in cijfers wat iedereen al wist: d< j woningnood in Leiden neemt niet af Wezijn vijfentwintig, jaar bevrijd maar niet van de woningnood. Wie dit „witboek" van huisves ting leest, ontdekt toch enkele din- j gen, die verheugend zijn. De woon- situatie is verbeterd doordat krotter zijn afgebroken en de gemiddelde woonbezetting kleiner is geworden De invoering van de huurquote, waar j mee Leiden in 1967 een modern wo- ningtoewijzingsbeleid ging voeren de minister brengt immers nu pas de verhouding tussen inkomen en huur in het geding-, heeft goede ge- volgen gehad. Bijna driekwart van I het aantal verstrekte woonvergun ningen viel toe aan mensen met een inkomen beneden de f800. En Juist daar is de woningnood het hoogst, by de laagst gesalarieerden. Het aantal bewoonde krotten wordt kleiner. Het gaat (te) langzaam, maar het gebeurt. Wat niet afneemt, is de inwoning, een nood, die min der aanspreekt dan krotbewoning, om dat je het niet ziet. De cijfers van de laatste maanden geven een ver lichting te zien door het gereedko men van woningen in het Mors- kwartier, maar ze blijven liggen rondom een sprekend percentage. Dit zijn die cijfers uit de nota: 50Vx pet. van de bij huisvesting inge schreven gezinnen woont in. Wie weet, dat bijna lOpct. van alle Leid se gezinnen staat ingeschreven, kan zo uitrekenen, dat één op de twin tig gezinnen in Leiden inwoont. Meer nieuwbouw moet uit de grond komen. Deze conclusie van B. en W. onderstreept de foto graaf met dit beeld uit het nieu we Morskwartier (Foto LD Holvast) kastratenklasse. Minette van Poel geest verwierf haar eerste internatio nale titel in de kampioensklasse. De ze blauwe Pers kreeg de CACIB-on- derscheiding. (Rotogravure). Tot het bestuur be horen verder de heren R. Riesling Voorzitter (Sikkens) en J. Rustige, secretaris-penningmeester (Reece, Leiden) LEIDEN De Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft zijn goedkeuring gehecht aan de plannen van het bestuur van de Stichting tot Verpleging van lang durig zieke Bejaarden te Leiden voor de bouw van een verpleegtehuis al daar. Het verpleegtehuis, dat zal wor den gevestigd aan de Aaltje Noor- derwierlaan te Leiden, krygt een capaciteit van 150 bedden, ten be hoeve van langdurig lichamelijk zie ken. Naar het oordeel van de staats secretaris wordt daardoor, rekening houdende met de reeds aanwezige of in de naaste toekomst te realiseren voorzieningen op dit vlak. het aan tal verpleegtehuizen in het verzor gingsgebied Rijnland op het voors hands noodzakelijk geachte niveau gebracht. Met de bouw van het verpleegte huis zal spoedig een aanvang wor den gemaakt. De nota acht voortgang van krot opruiming en sanering noodzakelijk. Het verkeerstracé Jan van Hout- brug-Oude Vest in de noord-zuidrou te kan door ontruiming van de hui zen aan de oneven kant van de Oranjeboomstraat spoedig worden verwezenlijkt. In het saneringsgebied Herengracht-Zijlsingel konden tussen september 1968 en november vorig j LEIDEN De Leidse kanton jaar 52 huizen worden ontruimd Er rechter, mr. W. de Koning en de of- resteren 142 te ontruimen woningen f icier van justitie, mr. J Wessel, De rijksbijdrageregeling voor ontrui- konden gisteren weinig waardering In de loop van volgend jaar zal de oplevering van huizen in de Merenwijk beginnen. Verwacht wordt een afremming van het ver- trekcijfer door toenemende nieuw bouw. B. en W. achten dit afrem mingseffect van betekenis voor de structurele opbouw van de bevol king en met het oog op het in- wonerta! ,dat onder de 100.000 dreigt te dalen. Opnieuw concludeert het colle ge, dat oplossing van de woning nood alleen mogelijk is door ver groting van de woningvoorraad. Derhalve dienen aan Leiden be langrijke contingenten voor nieuw bouw te worden toegewezen Om doorstroming te stimuleren fel het nieuwbouwpakket voldoende zorgvuldig of behalve in de Meren- ming is gunstiger geworden, reden waarom het college de raad spoedig zal voorstellen hogere gemeentelijke bijdragen te verlenen. B. en W. zul- ken alles doen om in de sanering juist de straatgédeelten, die bijna ontruimd zijn, helemaal leeg te ma ken. De Camp is met in nog 16 te ontruimen huizen meer een vraag stuk van bedrijfsontruiming dan van woningontr ui mi ng Voor de categorie bejaarden zal een nader onderzoek worden verricht. Het huidige bezit aan wo ningwetwoningen biedt beperkte mo gelijkheden voor verlichting van de bestaande nood. Aan nieuwbouw van voor bejaarden geschikte huizen zal veel aandacht moeten worden be steed. Verhuizing betekent voor be jaarden vaak losmaking uit sociale verbanden. Het college overweegt opbrengen voor de wijze, waarop een 27-jarige automobiliste uit Was senaar op 8 juli het verkeer op Rijks weg 4 onder Sassenheim in gevaar had gebracht. Na een voor haar rij dende auto te hebben ingehaald, stuurde zij namelijk te vroeg naar rechts. De bestuurder van de gesne den auto moest door krachtig afrem men en de wegberm in te sturen een fikse botsing vermijden. Twee getui gen verklaarden: „Zij sneed hem ge woon de weg af. Als hij niet zo snel had gereageerd, zou er absoluut een ernstige botsing hebben plaats ge vonden." Verdachte was het hiermee abso luut niet eens. Haar lezing van het geval kwam neer op: „Er was ruim te genoeg tussen onze auto's en ik kon dus gewoon naar rechts gaan. Hü ging echter ineens harder rijden en bezorgde aldoende zich zelf de gevolgde moeilijkheden."' Desgevraagd zeiden de getuigen nog, dat de automobilist absoluut niet harder was gaan ryden toen verdachte hem inhaalde. volgens hen lag de schuld geheel bij haar. Op grond van deze verklaringen achtte de officier het. bewezen dat verdachte zich inderdaad aan een zeer gevaarlijke manoeuvre had schuldig gemaakt. Hij eiste een boe te van f 100 subs. 20 dagen. Ook hierna hield verdachte vol, dat niet zij, maar „die ander" de schuld van alles droeg. De kanton rechter hield zich echter ook aan de verklaringen van de getuigen. Inhalen Op het moment dat een inhalende auto hem al zeer dicht was genaderd verliet een 25-jarige vertegenwoordi ger uit Breda met zijn auto een op Rijksweg 4 onder Rijpwetering rij dende file, om op zijn beurt een voor hem radende auto in te halen. Slechts door krachtig af te remmen kon de bestuurder van eerstgenoem de auto een botsing voorkomen. Verdachte liet verstek gaan. Zo niet verbalisant, een hoofdagent van de Amsterdamse politie, die toeval lig achter verdachte reed en dus de kantonrechter een waar ooggetui genverslag kon geven. Uit dit verslag trok de officier de conclusie, dat het een wonder kon worden genoemd, dat noodlottige ge volgen waren uitgebleven. Ook tegen deze verdachte eiste hij een boete van f 100 subs. 20 dagen. De kantonrechter kwam tot de zelfde conclusie en vonniste bij ver stek conform. Een 22-jarige metaalbewerker uit Nieuw-Vennep bleek ook al een ge vaarlijke inhaalmanoeuvre te heb ben uitgehaald. Hij passeerde name lijk met zijn auto op de Lage weg te Noordwijk zowel een bus als een auto. en dat terwijl een tegenligger zeer dicht was genaderd. Een bot sing met deze tegenligger was het gevolg. De getuigen waren verbaasd dat niemand ernstig letsel opliep. „Ik dacht dat ik het nog wel zou halen," verklaarde verdachte zijn stunt. Mede omdat verdachte al eens eerder voor een ernstige verkeers overtreding was veroordeeld, kreeg de officier de indruk, dat deze het met de verkeersveiligheid niet altijd zo nauw nam. Hij eiste zowel een geldboete van f 80 subs. 16 dagen als de voorwaardelijke intrekking van verdachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, met een proef tijd van 2 jaar. Nadat verdachte te kennen had ge geven dat hij niets meer te zeggen had. vonniste de rechter met f 75 en de geëiste voorwaardelijke ontzeg ging. Een 48-jarige stoker uit Warmond bezorgde destijds een automobilist de schrik van zijn leven door per fiets pardoes een kruispunt op de Herenweg in zijn woonplaats over te steken. De stoker werd door de auto geschept, maar kwam desondanks met de schrik vrij. Hij vond het niet billijk, dat hij schuldig werd verklaard. Zijn ver dediging kwam hier op neer: „Die auto's razen maar wat aan en gun nen een fietser niet eens even de tijd om rustig over te steken." Nadat de kantonrechter had gere pliceerd: „Maar u moest die auto toch voorrang verlenen," liet de sto ker met de opmerking: „Hij reed veel te hard, anders zou er niets zijn gebeurd" blijken, dat hy zich nog steeds allerminst schuldig voelde. De officier zei dan ook in zijn re quisitoir, dat hü even had overwo gen om verdachte een verkeerscur- sus te laten volgen. Hij beperkte zijn eis ditmaal echter tot een boete van f 15 subs. 3 dagen. „Ach, ik deed het ongemerkt," luidde verdachtes laatste woord. Na verdachte te hebben aangera den voortaan aan snelverkeer voor rang te verlenen en niet met zijn le ven te spelen, liet de kantonrechter het bij f 10 subs. 2 dagen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3