LEIDS „NEEN" TEGEN SCHUT „Central" sluit op 1 februari Bonn: deur met de DDR op kier DE EERSTE GEMEENTE, TEGEN NIEUW TOEWIJZINGSBELEID Schut in '71 bouw opvoeren J Stu ur de frrtelcenBon voor - op! Franco redde leven van 60.000 Joden 140.000 HUIZEN CHTE VORS! JTeer een restaurant dicht in de Leidse binnenstad Brandt schrijft Stoph nog deze week De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog ©ud §)lteutvb Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 20 JANUARI 1970 No. 32997 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1 Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 k MEVROUW DE HAAN wethouder van Leiden k MINISTER SCHUT van Volkshuisvesting DEN HAAG (GPD) Minis ter W. F. Schut van Volkshuis vesting denkt aan opvoering na 1970 van de woningbouw met 3000 tot 5.000 woningen per jaar tot een hoogte van 135.000 'i 140.000 woningen. Zijn „pro- nmma" is nu nog afgestemd op 125.000 woningen per jaar. Het Centraal Planbureau zal binnenkort een rapport aan de «gering uitbrengen over het fcnderzoek naar de gevolgen van ipvoering van de bouwproduk- oe voor de hele economie. Na ^tvangst van dit rapport zal de regering zo spoedig mogelijk «kijken wat er kan worden ge- I De minister heeft dit meege- fild in zijn memorie van ant- >rd aan de Eerste Kamer r zijn ontwerp-begroting. Hij t daar in ook, dat hij het nog verantwoord acht om het sel van bouwsuteidies nu al vervangen door individuele wrsubsidies Zijn plan om te il de helft van dit jaar een steem in te voeren waarbij de hit van mensen die „te duur" men, moet worden bijgepast or anderen die gezien hun in- men „te goedkoop" wonen, is larmee niet van de baan. Het Landelijk werkverband Bvestingsnood heeft inmid- ls de manier waarop de be- udsman zijn cijfers „uit- eelt" sterk gehekeld. Het rkverband een groep par- ulieren die willen dat het op- lisme van de heer Schut ten nzien van de oplossing van woningnood plaats maakt ar realisme dringt aan op er duidelijkheid bij de inter- tatie. Het mag, wordt ge il, niet voorkomen dat de in- ik wordt gewekt alsof er in 9 ruim 128.000 huizen werden louwd, terwijl er in werke- heid misschien nog geen .000 kl ar kwamen. 3y het ministerie is verder a herziening van de huidige thode van verdeling van de aingcontingenten over de pro xies in beraad. Er wordt srwogen om op basis van [evens over de woningbehoef- en de reëele bouwmogelijkhe- d per gemeente, agglomera- of regio te komen tot een deling op grond van een «•jaren-planning. Daarin zou- i factoren als spreiding van bevolking en werkgelegen- U tot gelding moeten komen. In overleg met het ministerie n Sociale Zaken en Volksge- idheid zal worden nagegaan er een onderzoek moet wor- i ingesteld naar de mogelijke loed van hoogbouw op de ge beid. Uit een onderzoek achtergrond van de toe- mng van het percentage igbouw is opnieuw de grote oorkeur voor eengezinshuizen voren gekomen. Oudere nsen en gezinnen met kinde- i boven de lagere school-leef- hebben nog de meeste trdering voor flatwoningen. verwacht van heden tot tagavona wee. met veel bewolking, i tot vnj krachtige zuidooste kind. Temperaturen om het tot tot lichte vorst,, maar in Welen in de nacht en ochtend i vorst (Opgemaakt te 12.40 uur). op: 08.36: onder: 17.07 uur. op: 15.41 onder: 08.36 *ter in Katwijk: 2.43 en 14.55 tor: 10.55 en 23.11 LEIDEN Als eerste gemeente heeft Leiden geageerd tegen de nieuwe ministeriële voorschriften en richtlijnen voor de toepassing van de woonruimtewet 1947. Burge meester en wethouders hebben „nee" gezegd tegen minis ter Schut. Dit in afwachting van een nader gemotiveerd definitief ver zoek om ontheffing, dat het college nu aan de raad ter vast stelling heeft aangeboden. Burgemeester Van der Willigen en wethouder van huisvesting mevrouw Den Haan hébben in middels persoonlijk de Leidse argumenten tegen het vrijere toewijzingsbeleid bij de minister op tafel gelegd. Burgemeester en wethouders zeg gen niet „nee" tegen alle nieuwe punten van de minister, deels omdat ze kunnen meegaan, deels ook, omdat nieuwe richtlijnen in Leiden al worden toegepast. Bezwaar heeft het Leidse col lege in de eerste plaats tegen het vervallen van de eis van economi sche binding. Het is in de Leidse si tuatie onaanvaardbaar, dat de ze weigeringsgrond voor het verstrekken van een woonvergun ning zou vervallen. In de uitwijkmogelijkheid naar het agglomeratieverband wat de eco nomische gebondenheid betreft zien B. en W. niets voor de Leidse agglomeratie. Leiden heeft eén be langrijk aantal goedkope woningen gebouwd, maar de Leiden omrin gende gemeenten hebben zich uitge breid in voornamelijk de sectoren van niet-woningwetwoningen. Er zijn daar onvoldoende woningen in de lagere huurklassen en dat zou be tekenen, dat de woningzoekenden in deze categorie de Leidse toestand zouden verzwaren. B. en W. achten dit alleen mogelijk als binnen de agglomeratie op zeer ruime schaal sociale woningbouw zou worden ge pleegd. Onaanvaardbaar wordt ook de be paling genoemd, dat een woonver gunning moet worden verleend aan de eigenaar van een leeg staande woning. Deze bepaling bete kent, dat de markt van koopwonin gen volledig zou worden geliberali seerd. Vooral in een stad met stu denten, die alleen of gemeenschap pelijk een huis kunnen kopen in een prijsklas die betaalbaar is voor Leidse woningzoekenden, wordt dit onmogelijk genoemd. Nu wordt ge val voor geval bekeken en voortdu rend de vinger aan de pols ge houden. Tegen de nieuwe „verhuizings bepalingen heeft Leiden ook be zwaar, omdat de mogelijkheid ontbreekt een woonvergunning te weigeren, wat een doelmatige ver deling van de woonruimte in de weg kan staan. Het bezwaar geldt voor al het feit, dat de huurquote, de De supertanker John Mc.- Cone van de oliemaatschappij Chevron is vanmorgen vastgelo pen in het Calandkanaal Rot terdam-EuropoortDe ruim 200.000 ton metende tanker was met een lading ruwe olie op weg naar de raffinaderij in Euro poort. Even voor een uur slaag den zes slepers van L. Smit en Co. erin de tanker vlot te trekken. De tanker zal door de slepers naar zijn bestemming (Chevron) worden gesleept. verhouding tussen inkomen en huur, en de gezinsgrootte ten opzichte van de woning geen rol spelen. Het zou kunnen betekenen, dat een al leenstaande kan verhuizen naar een huis. dat voor een groot gezin ge schikt is. In deze gevallen willen B. en W. een vinger in de pap houden. Vordering Bezwaar bestaat ook tegen het bepaalde, dat woning vorderingen zo spoedig mogelijk moeten worden beëindigd. De kans is groot, dat an dere woonruimte beschikbaar moet worden gesteld en de vraag rijst of daarvoor een ander huis moet worden gevorderd. B. en W. ontkennen tenslotte de conclusie, dat de nieuwe voorschrif ten inhouden, dat inschrijving als woningzoekende geen betekenis meer zou hebben. Zij achten in schrijving volgens het huidige sys teem naar urgentie en huur- draagkracht van belang voor toe wijzing van woningwetwoningen en het volledig geinformeerd blijven over de ontwikkeling van de huis vestingssituatie. Naast het voorstel tot het ver zoek aan de minister vragen B. en W. de raad in te stemmen met de conclusies van de tweede huisves tingsnota. Zie daarvoor de stadspa- gina. LEIDEN Uit de Breestraat gaat wederom een horeca-bedrijf ver dwijnen: met ingang van 1 fe bruari as. wordt het café-restau rant van hotel „Central" gesloten. Het hotel blijft evenwel geopend tot half september. De huidige exploitant, de heer W. Boer (64), heeft tot deze sluiting besloten omdat "t café-restaurant gedeelte niet meer exploitabel is. Het bezoek is in de laatste tijd sterk teruggelopen, hetgeen hij me de toeschrijft aan de invoering van de b.t. v (12%) in *t horeca bedrijf en de kijkdichtheid van de t.v. in de avonduren. Het hotel (40 bedden) wordt op 15 september ge sloten. de datum waarop het con tract afloopt. Gelet op zijn leeftijd is de heer Boer niet van plan op nieuw een contract voor vijf jaar aan te gaan. Sinds 1938 is de heer Boer in de Leidse horeca-sector werkzaam. In dat jaar kreeg hij de leiding van „Schuttershof" aan de Stations weg, welk bedrijf na het bombar dement van 1944 moest worden ge sloten. Al spoedig na de bevrijding opende de heer Boer café-restau rant „Het Gulden Vlies" aan de Breestraat, waarvan de exploitatie in later jaren werd overgenomen door de heer Kouwenberg van „In den Vergulden Turk". Sinds 1955 het jaar waarin de heer De Min- jer zich uit het horeca-bedrijf te rugtrok is de heer De Boer ex ploitant van „Central". Met de sluiting van „Central" ver dwijnt than, t vierde café-restau rantbedrijf uit de Breestraat. „Het Gulden Vlies" sloot het eerst zijn poorten, waarna de verplaatsing van „In den Vergulden Turk" volgde naar de Steenstraat. Eind vorig jaar volgde tenslotte de sluiting van café-restaurant Van der Heijden en nu dan weer „Cen tral". Een veeg teken voor het Leids horeca-bedrijf. Op dit moment valt nog niets over de toekomstige bestemming van „Central" te zeggen. Wellicht, dat universiteit, gezien haar expansie drang in de binnenstad (restau rant Van der Heijden) voor dit pand, dat zich uitstrekt van Bree straat tot Langebrug, belangstel ling toont. (Foto LD/Holvasfc) (Van onze correspondent) BONN (GPD) De Westduitse regering heeft uit de verklaringen, die Walter Ulbricht gisterochtend in Oost-Berlijn aflegde, de conclusie ge trokken dat Oost-Duitsland bereid is te onderhandelen. Daarom zal Bonds kanselier Brandt nog deze week de aangekondigde brief aan Oost-Duits- lands premier Stoph schrijven en het begin van onderhandelingen voorstel len. De regering in Bonn gaat er vol gens woordvoerder Ahlers van uit dat Oost-Berlijn geen andere houding zal aannemen dan Moskou en Warschau. Alhoewel Ulbricht heeft gezegd niet onmiddellijk te zullen ingaan op het voorstel van Brandt om over het we derzijds afzien van geweld te onder handelen. Hij wil afwachten hoe de onderhandelingen over dit onderwerp tussen Moskou en Bonn zich ontwik kelen. Wij hebben voor een verdrag over het afzien van geweld dezelfde belangstelling als de Sowjet-Unie, aldus Ulbricht. Als bedenking tegen de Westduitse houding in deze kwes- I- b ©staat alt 18 pagina'* w* tie voerde hij aan dat de Bondskan selier op het voornaamste punt in ge breke is gebleven: de basis voor het afzien van geweld is erkenning van eikaars grenzen. In zijn verklaring over de toestand van de natie heeft Brandt vorige week met geen woord over de grenzen gesproken. De regering in Oost-Berlijn ver wacht van Bondskanselier Brandt een officieel antwoord op haar ont werp-verdrag over het opnemen van gelijkgerechtigde betrekkingen tussen beide staten. Gevraagd of het Oost- duitse ontwerp het onderwerp van onderhandelingen kan worden, ant woordde Ulbricht gisteren: „Er staat ontwerp boven. Het is dus een uitste kende basis voor onderhandelingen". Ulbrichts voorstellen zijn door woordvoerders van de Westduitse op positie als onaanvaardbaar van de hand gewezen. Rainer Barzel, voor zitter van de CDU/CSU-fractie in de Bondsdag, is echter van mening dat de regering toch zal moeten onder zoeken of Ulbricht louter propagan da bedrijft of uiteindelijk bereid is tof een gesprek over onderwerpen die voor een gezamenlijke regeling vat baar zijn. ADVERTENTIE Naam, adres, woonplaats en ovr handtekening niet vergeten en adresseen Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden Geen postzegel plakken Geweld Nu Ulbricht een eventueel gesprek over het afzien van geweld, dat door Brandt zal worden voorgesteld, van de hand wijst in afwachting van het verloop der Westduits-Russische on derhandelingen over dat onderwerp, wordt in Westduitse perscommenta ren gesuggereerd dat Brandt er ver moedelijk toch goed aan zal doen het Oostduitse ontwerp-verdrag voor re geling van de betrekkingen tussen beide staten met een tegenontwerp te beantwoorden Vooral door Ul brichts opmerkingen over dat ont werpverdrag werd namelijk duidelijk dat de deur voor onderhandelingen, wat de DDR betreft, op een kier staat. JERUZALEM (GPD> Volgens een Amerikaanse rabbijn-journalist zijn tenminste 60.000 Joden tijdens de Tweede Wereldoorlog door Franco van de ondergang gered. Rabbijn Chaim Lipschitz, hoofdre dacteur van het Amerikaans Joodse weekblad „Jewish Press" van wiens hand binnenkort een boek „Franco en de Joden" zal verschijnen, is kort geleden teruggekeerd van een acht daags bezoek aan Spanje als gast van de Spaanse regering. In een in terview met de „Jerusalem Post" verklaarde hU, dat zijn onderzoek van de Spaanse staatsarchieven hem o.m. „het onweersprekelijke bewijs" had geleverd, dat Franco op 8 ja nuari 1941 een telefoongesprek met Hitier voerde, waarin hy eiste, dai 1242 Joden, die op het punt stonden naar het concentratiekamp Bergen- Belsen te worden vervoerd, naar Spanje zouden worden gezonden. Ze kwamen inderdaad aan (op 18 februari) en werden persoonlijk door Franco begroet Toen de gene raal van hen hoorde, dat zij a) hun persoonlijke bezittingen hadden ver loren, telefoneerde hij Hitier nog maals en vroeg hem opdracht te ge ven een bedrag van 44.000 dollar als compensatie voor de gedeporteerden over te maken. Dat gebeurde korte tijd later en het geld werd onder de gedeporteerden verdeeld. Rabbyn Lip schitz zei, dat dit niet het enige ge val van dien aard was, dat hij in de archieven opgetekend vond. Uit het Leidsch Dagblad van 19 Januari 1870: Men meldt aan het ütr Dbl.: Naar wij vernemen, zal de spoorweglijn Gouda— 's Hage met 1 Mei voor het publiek verkeer geopend wor den. 's Hage. De netto-opbrengst der door de Rederijkers Ver- eeniging Entre-Nous ten voordeele der nagelaten be- rekkingen van verongeluklt visschers te Katwijk en Noordwijk gegeven toneel voorstelling bedraagt f 20620

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1