Jlbricht is niet fan plan water n wijn te doen Verolme negeert advies Langman-Biesheuvel Westerse betoging in Moskou LUNS NIET NAAR LAGOS sraëlische fabriek jij de Dode Zee met iketten beschadigd w n.v. v. d. velde Citroën Weinig erandering Duitse carnavalsorde voor Britse minister VOOR VRIJLATING RUSSISCHE INTELLECTUELEN ad in Hongkong eldt gevechten nssen-Cliinezen Toch uitbreiding werf in Alblasserdam Aanslag Vietcong op kadetten in Zuid-Vietnam Buit (§uct Qïteuwó jgericht 1 maart I860 MAANDAG 19 JANUARI 1970 No. 32996 EIDSCH DAGBLAD ((teur: E A E van Dishoeck ifdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). (4,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers (0,25 Witte Singel 1. Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 RLIJN (AP) Het Oost partij- en staatshoofd Ulbricht acht volledige matieke betrekkingen tussen en West-Duitsland een ver voor vreedzame betrekkin lussen beide delen van Duits- Hij zei dit vanochtend op JGKONG (Reuter, AFP) n Sowj etrussische troe- jjn onlangs enige malen slaags it aan de grens, in hetzelfde als vorig Jaar", aldus meldde Dehtend het onafhankelijke d Hongkong „Ming Pao", dat richt vernam van een Chinese Voorts doen in Hong- leruchten de ronde, dat in de- r vorig jaar aan de Mongoolse eveneens gevochten is. D-Peking meldde zaterdag dat het Chinese leger, waar- aanvalskracht het vorig jaar versterkt, zich op het ogen- een periode van „volledige reiding op eeen aanvalsoor- ■vindt". Het moreel en de st van het leger zijn nog nooit it geweest, aldus een commen- an de radio, die de campag- l vorig jaar in herinnering welke tot doel had „elke com- te laten uitblinken in de po- ideologie en de dagelijkse dis- Deze campagne omvatte nheden van het leger, waar- iie welke staan aan het „voor hoven front van het anti-im- me en anti-revisionisme". een persconferentie in Oost- Berlijn, zijn eerste in negen jaar. Ulbricht zei. dat zijn voorstellen aan bondspresident Heinemann voor normalisering van de onderlinge be trekkingen „zeer serieus" bedoeld waren. „De historische noodzaak van vreedzaam samenleven van beide Duitse staten en de ervaringen van de afgelopen 20 jaar vereisen een contractuele overeenkomst voor nor male en gelijkwaardige Internationa le betrekkingen vrij van elke vorm van discriminatie," zo zei Ulbricht tot zijn gehoor, bestaande uit err ge honderden journalisten uit Oost-, maar ook uit West-Europa. Ulbricht vond het „erg jammer" dat bondskanselier Brandt afgelopen woensdag in zijn boodschap aan de bondsdag het denkbeeld van diplo matieke betrekkingen tussen beide Duitslanden had verworpen. ULBRICHT AVIV (Reuter) Israëlische iegtuigen hebben gisteren e installaties en munitie-op- tsen in de buitenwijken van angevallen, zo heeft een mi- roordvoerder in Tel Aviv be- aaakt. Het was, volgens hem ie actie ver op Egyptisch bied in veertien dagen tijd. he militairen zeiden dat de the luchtmacht niet tussen- *am en dat het luchtdoelge- ilechts zwak en ondoeltref- ageerde. De aanval, die on een half uur duurde was ge- gen militaire opslagpaatsen tl Choeds, op 15 km ten zui- Ïhet centrum van Cairo, en i grote militaire basis te i, nabij het internationale van Cairo op ongeveer 20 de Egyptische hoofdstad, r het eerst sinds de zes- )riog de alarmsirenes loei- g jl had premier Meir ver dat het voornaamste doel Israëlische luchtacties is, verwacht van heden tot ivondoverwegend droog en *eer met wolkenvelden, maar ltselijk opklaringen, zuidoostelijke wind. Tempe- om het vriespunt, maar in Wen en oosten merendeels irst. (opgemaakt te 12.40 uur). 20 JANUARI 8.37 uur; v>nder: 17.06 uur. c 1433 uur; onder: 7.59 uur. te Katwijk te 1.55 en v. Laagwater te 10.07 en v bestaat alt 18 pagina's de Egyptische leiders er van te over tuigen. dat zij moeten afzien van een nieuwe oorlog tegen Israël. De Israëlische potasfabriek te So dom. in het gebied van de Dode Zee. is vanaf Jordaans gebied met Ka- tioesja-raketten bestookt, aldus een Israëlische militaire woordvoerder in Tel Aviv. De Israëlische strijdkrach ten hebben het vuur beantwoord. De elektrische installatie van de fabriek is beschadigd, waardoor het werk stil ligt. Er zijn geen gewonden. De potasfabriek is een van de belang rijkste ondernemingen van het land en de uitvoer van de produkten neemt een grote plaats in bij de Israëlische buitenlandse handel. De fabriek is al herhaaldelijk met ra ketten en mortiervuur aangevallen, tot zondagavond zonder succes. Brandt had gestold dat hij welis waar het bestaan van twee Duitse staten erkende en met het Oosten besprekingen wilde voeren over vele onderwerpen, o.a. een verdrag pver wederzijds afzweren van geweld, maar nooit Oost-Duitsland diploma tieke erkenning zou kunnen verle nen. waardoor het „buitenland" zou worden. „Ik heb met belangstelling uitge zien naar de verklaring van bonds kanselier Brandt in de bondsdag," aldus Ulbricht. „Jammer genoeg ontbrak aan de redevoering de grote historische toetssteen die nodig zou zijn geweest, 25 jaar na de overwin ning van de anti-Hitlercoalitie." „Het was een redevoering met diepe tegenstellingen. Brandt ba seert zijn rede niet op de voorwaar den van werkelijke ontwikkelingen, maar eerder op speculaties. En hij maakte gedeeltelijk gebruik van een woordkeus, die de ouderen onder ons onaangenaam treft." (Van onze correspondent) ALBLASSERDAM (GPD) Verolme blijft dwars liggen. De scheepsbouwer is niet van plan zijn werf in Alblasserdam uit het Verolme-concern te lichten, zoals hem in het doorlichtingsrapport Langman/Biesheuvel werd gead viseerd. Verolme zei zaterdag bij het te water laten van een bulk carrier in Alblasserdam, dat hij zijn werf daar gaat uitbreiden. Hij moest daar toch wijzigingen laten aanbrengen ln verband met de veranderde waterstand als ge volg van de Deltawerken. De uitbreidingswerkzaamheden op de werf in Alblasserdam zullen met spoed worden uitgevoerd, zodat er straks grotere schepen kunnen worden gebouwd, aldus Verolme. Hij zei desgevraagd het advies tot ophef fing van de werven in Heusden en Alblasserdam te negeren, omdat hy het daarmee niet eens kan zijn. Een advies is nog geen plicht, zo redeneert de scheepsbouwer. Hy zegt van Rijkswaterstaat toestemming te hebben gekregen voor het wijzigen van zijn werf, maar daarbij gaat het alleen om aanpassingen die nood zakelijk zijn voor de Deltawerken. Wil hij de werf in Alblasserdam werkelyk geschikt maken voor grote re schepen, dat moet hij ook toe stemming van minister Nelissen van Economische Zaken hebben. Of die I toestemming is verleend is niet be- geest, echtgenote van de chef tech nische dienst S. H. de Goede van de Amsterdamse redery VEROLMB. kend. De heer Verolme maaKte de tegen de achtergrond van de jongste ontwikkelingen opzienbarende uit breidingsplannen bekend nadat de 183 meter lange bulkcarrier, gebouwd in opdracht van de n.v. redery Amsterdam, te water was gelaten. Dat geschiedde in aanwezigheid van een beperkt aantal personen van de Amsterdamse rederij en de Verolme- werf. Er waren op verzoek van de opdrachtgeefster geen uitnodigingen verzonden. De doopplechtigheid ver richtte mevrouw W. de Goede-Oude- SAIGON (AP) Achttien per sonen zyn vandaag gedood en 35 ge wond toen een met kogeltjes gela den „Claymore" mijn van de Viet cong in een kolonne van Zuid Viet namese officierskadetten ontplof te. Tot de slachtoffers behoorden 16 kadetten, één afficder-ïnstruc- teur en één burger. De kadetten van de militaire aca demie van Thoe Doec, even buiten Saigon, waren in een compagnie van tussen de 150 en 200 man juist aan de ochtendoefeningen begonnen toen de myn in hun midden ontplofte. Aan de academie van Thoe Doec worden Jaarlyks ongeveer vierdui zend cadetten opgeleid. De Britse minister van j Defensie, Denis Healy is za terdagavond in Aken onder- I scheiden met de orde tegen de dodelijke ernst", die jaar lijks wordt toegekend aan I vooraanstaande personen „met zin voor humor in hun I ambt". Healy is hiermee on der de twintig ridders van I acht landen de eerste minis ter van Defensie en de twee- I de Brit. die deze onderschei- I ding heeft gekregenBij zijn „installatie" merkte Healy op. dat ministers van Defen- I sie tot de „treurigste klasse" in het politieke leven beho ren, „en socialistische minis- ters van Defensie helemaal Healy gaf daarmee blijk van I begrip voor de tegenstelling j tussen de ernst van zijn ambt en de carnavalsvreug de. Vóór het begin van de I plechtigheid lieten tweehon derd demonstranten, voor- I namelijk studenten, met spandoeken en spreekkoren roeten, dat zij het met de on derscheiding niet eens waren en dat zij Healy medeschul dig achtten aan de tragische I gebeurtenissen in Nigerië". Zeelieden verdronken In de nacht van vrijdag op zaterdag is het 3.000 ton grote Italiaanse vracht schip Fusina ten zuid-westen van Sardinië gezonken. De enige over levende van de negentien opvaren den. de kok. heeft dit gisteren aan de politie gemeld nadat hy volko men uitgeput het eilandje St. Peter had bereikt. ADVERTENTIE v. ZUYLEN V. NIJEVELrSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 MOSKOU (AP, Reuter, AFP) Drie Westerse jongeren hebben het afgelopen weekeinde in Moskou ge protesteerd tegen de gevangenhou ding van Russische schryvers en in tellectuelen. Gisteravond strooide in Operet tetheater in de Russische hoofdstad de Belg Viktor van Brantegem pam fletten uit over het publiek. De vlugschriften bevatten een open brief aan de componist Sjostakowitsj en andere Russische intellectuelen voor de vrylating van generaal Gri- gorenko, de Oekraïnse historicus Mo- roz, de schryver Galenskow, de dichter Gabai en de intellec tueel Kadajew. Viktor van Brantegem begon met zyn protest toen de lichten aangin gen na het eerste bedryf van de Russische versie van My Fair Lady. Voor de ogen van de toeschouwers riep hy „burgerrechten" en „laat Grigorenko vry". Vervolgens ke tende hy zich met handboeien aan de balustrade. Het duurde even voordat enkele agenten in bur ger er in slaagden Van Brantegem los te maken en weg te voeren. Inmiddels had het personeel van het theater er by het publiek op aangedrongen de pamfletten af te geven. Een vrouw van middelbare leeftyd die aan dit verzoek weiger de te voldoen werd, net als Van Bran tegem, weggevoerd. Het is niet be kend of deze contacten onderhield met twee Italianen die zaterdag in het warenhuis Goem tegenover het Bolsjoi-theater zich eveneens in de boeien sloegen na vlugschriften te heb ben uitgedeeld. De pamfletten van de 22-jarige Teresa Marnuzzi en de 23-jarige Waltenio Tachi waren on dertekend door de Italiaanse organi satie Europa Civilta, die van Van Brantegen door het Vlaamse actie comité voor Oost-Europa. Tot de Europa Civilta, behoorden ook twee studenten die vry dag in Athene pro testeerden voor de vrylating van de componist Mikis Theodorakis. Vyf Westerse journalisten die naar de demonstraties in Goem waren ko men kyken zyn byna drie uur door de Russische politie vastgehouden. Zy werden een uur na sluitingstyd vry gelaten. Teresa Marinuzzi ver telde een van hen toen zy aan de balustrade vast zat: „Dit is de eni ge manier om het Russische volk in beweging te orengen." Ze had honderden pamfletten kunnen uitde len. Een Russische vrouw die er by stond zei: „Wy spuwen op jullie vlugschriften. We kunnen wel voor ons zelf zorgen. Veel anderen ston den echter stil om de vlugschriften te lezen of staken ze in hun zakken. Ooggetuigen vertelden te hebben ge zien dat drie Russen door de politie werden weggeleid omdat zy gewei gerd hadden de vlugschriften af te geven. Wat het lot van de drie Jongeren zal zyn is nog niet bekend. De Belgische en Italiaanse ambas sades hebben getracht met hen in contact te komen. Hetgeen echter nog niet is gelukt. Twee jonge Zwe den die in oktober van 't vorig jaar een soortgeiyke demonstratie in Mos kou op touw zetten werden toen het land uitgezet. Leden van de steeds kleiner wor dende Moskouse groep andersdenken de intellectuelen hebben de Verenig de Naties een brief gezonden waarin zy zeggen dat er in het afgelopen jaar in de Sowjet-Unie 62 perspnen, die het niet met de gang van zaken eens zyn, werden vervolgd. In de brief die door zeven leden van de oorspronkelyk vyftien leden tellende groep werd ondertekend, wyze de ondertekenaars er op dat de vervol gingen steeds voortduren. De groep herhaalt haar oproep voor een on derzoek van de VN naar de nale ving van de „rechten van de mens" in de Sowjet-Unie. De 18-jarige Alexander Daniël zoon van de tot vyf jaar dwangarbeid veroordeelde Russische schryver Joe- ri Daniël heeft in een in de Times gepubliceerde brief een beroep op de Engelse schryver Graham Greene gedaan voor een zo groot mogeiyke publiciteit aan het lot van zyn va der. Alexander Daniël gelooft dat de Russische autoriteiten de straf te gen zyn vader willen verlengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Ofschoon minister Luns zich vrijdag nog bereid had verklaard om naar Nigerië te gaan om te praten over de hulpverlening aan de slachtoffers van het Biafra- conflict. is de bewindsman gis terochtend van Schiphol ver trokken voor een bezoek aan Bulgarije, zoals hij oorspronke lijk ook van plan was. Mr. Luns had, zo werd vrijdag avond bekend gemaakt na het ka binetsberaad. naar Lagos willen gaan als de veertien landen van de zo genaamde Haagse groep hem hiervoor een mandaat wilden geven. Als de Haagse groep het nodig had gevon den. zou de bewindsman het stand punt van deze groep ter kennis wil len brengen aan de Nigeriaanse re gering. Andere landen echter bleken tij dens de bespreking ln Genève juist waardering te hebben voor wat de regering in Lagos gaat doen en heeft gedaan, m deelde mr. Luns gisteren mee. De Haagse groep vond het daar om niet noodzakeiyk dat er een mis sie op hoog niveau, byvoorbeeld in de persoon van de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, naar Lagos werd gezonden. Minister Luns wilde verder op de details van de be sprekingen in Genève niet ingaan. In de laatste dagen, so deelde mr. Luns verder nog mee, heeft e* verscheidene malen bilateraal overleg plaatsgevonden tussen de Nederland® Be regering en de Nigeriaanse rege ring. In Lagos vond men het echter beter dat minister Luns niet alleen als vertegenwoordiger van de Neder landse regering kwam. De minister van Buitenlandse Za ken heeft gisteren naar aanleiding van het overleg een vertrouwe- hjke brief gezonden aan de voorzitter van de vaste kamercommissie van Buitenlandse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer. fractievoorzitter van de KVP. Overigens wees de bewindsman er op dat volgens zyn inlichtingen er voor de hulpverlening geen grote be dragen meer nodig zyn. Er staan duizenden tonnen voed sel gereed voor de Biafranen. Hel probleem is alleen hoe de hulpverle ning georganiseerd moet worden en daarvoor spannen zich nu de regerin gen van de Verenigde Staten en En geland en het internationale Rode Kruis in, aldus mr. Luns. De Party van de Arbeid wil dat de Britse regering druk uitoefent op de Nigeriaanse regering om de hulp aan Biafra te organiseren door het zen den van voedsel en medicamenten naar het door de oorlog getroffen gebied. Op het zaterdag in Gronin gen gehouden partycongres werd een miotie aangenomen, waarin de Engel se Labour party wordt gevraagd dat te bevorderen. De socialistische inter nationale zal worden verzocht een zelfde aandrang op de Labour party uit teoefenen. Een voorstel uit het congres om in de motie ook de verontwaardiging uil te spreken over de Britse wapenle veranties aan Nigerië werd door hel partybestuur ontraden en daarna in getrokken. Het congres droeg de ka merfracties van de PvdA in de eer ste en tweede Kamer op te bevorde ren dat ook de Nederlandse regering maatregelen neemt voor een onmid- dellyke en effectieve hulpcampagm^ zo nodig tegen de wil van de Nige riaanse regering in. Uit het Leidsch Dagblad van 18 Januari 1870: Zondagmiddag, ongeveer te vier uren, is in de Haag- sche Trekvaart bij Leiden, het lijk gevonden van een onbekend vrouwspersoon, in staande houding Dit lijk, reeds in staat van ontbin ding verkeerende, is door de zorg der politie onmiddellijk naar het Caecilia Gasthuis vervoerd. Geveilde perceelen. Ge houden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag IS Januari: 4 huizen en erven gelegen aan het Vrouwen kerkhof (thans no 9, 11, 13. 15). Kooper G. J. van der Blij voor f 1464.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1