Vigerië maakt geen haast PvdA -congres voor gekozen burgemeester Debre zet EEG de voet dwars Angst voor bewuste massamoord Kardinaal Alfrink naar Rome ontboden ai ns wil ^el naar Nigerië Lichte tot natige vorst AMATEURS AFGELAST Mijnwerkers betoogden Over celibaatsadviezen BBK BEZET STEDELIJK MUSEUM HUISMAN LEIDEN TEL. 34000 winterwarm bont bij van egmond breestraat 173 (9uc/ QÊiemvo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 17 JANUARI 1970 No. 32995 DAGBLAD jfrteur: E A E van Dishoeck DOfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (btf vooruitbetaling), losse nummers f0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 AGOS, GENEVE, OSLO (GPD, AFP, AP) Na wat ik derdag heb gezien durf ik te zeggen, dat er bewust genocide kenmoord) tegen Biafra wordt gepleegd, aldus Max Has- s, verslaggever van de Engelse Evening Standard. Duizen- Biafranen zijn stervende en nog vele duizenden zullen jen als zij voor hulp uitsluitend afhankelijk zullen blijven de regering in Lagos. Elke poging tot hulp, die vanuit La- wondt ondernomen, is te gering en verloopt te traag, zoals d alles in dit land langzaam op gang komt. paar energieke genie-soldaten en. aldus gaat Max Hastings er, in enkele uren een bailey- over de Niger kunnen slaan, door de snelheid van de hulp- ning sterk vergroot zou kunnen en. Maar van snelheid is geen ke. Ei' wordt gewerkt aan een maar het gaat pijnlijk lang- Lagos wordt er niet koud of van dat de enige verbinding de rivier de Niger nog slechts ondernouden door twee af- te veerbootj es, waarmee dan nog idien vrijwel uitsluitend voed- medicamenten voor de eigen len en de krijgsgvangenen wordt evoerd. burgers mogen kreperen. Lagos built zich achter het eindeloos lalde excuus van transportpro- en en intussen sterven de dui- n menselijke wrakken, die slagen van erf en familie door oormaiige Biafra zwerven. Hun ze dat nog hadden, is jeloos geworden sinds de rege- in Lagos de Biafraanse munt dig heeft verklaard. voor de brug over de Niger gaat ook op voor het vliegveld In een paar uur zou deze be- jjke aanvoerhaven voor voedsel- kunnen worden heropend. (Van onze elementaire redactie HAAG (GPD) Minister is is bereid naar Lagos te n om daar met de Nigeriaan- ïgering te spreken over de Dverlening aan de slachtof- van het Biafra-conflict. eelde gisteravond premier De E mee na afloop van de we- kse ministerraadsvergade- «s van mr. Luns naar Nigeria echter nog af van de goed- van de 14 landen van de amde „Haagse groep". De mi- van Buitenlandse Zaken zou jk in Lagos het standpunt k Haagse groep willen gaan en de jjroep komt vandaag léve bijeen. minister Luns inderdaad een it'vau de 14 landen krijgt, it dat vermoedelijk dat hij is naar Bulgarije, waarheen Urgen zou vertrekken, zal uit teken ct heeft donderdag de kamercommissie voor buiten zaken nog vergaderd over de e-Bia-fra. Tijdens deze verga- bleek dat de meeste kamer- üch op het standpunt stelden Nederlandse regering het niet laten oij het besluit van de anse nder Gowon om de ■lening op grote schaal niet tpteren lilt vei-wacht van heden tot svond: r bewolkt met plaatselijk nog ®eeuw. maar later ook hier opklaringen. Overwegend noostelijke wind. Vennacht ta her noordoosten van het toer en daar matige vorst, 1 overdag overwegend lichte (Opgemaakt te 9.00 uur). 18 JANUARI 1970 08 39. onder: 17.02. op: 12.50... onder 06.06. Ker in Katwijk: en 12.24. ter: 7.57 en 20.29. JANUARI 1970 08.3d; onder: 17.04. 9: 13 55; onder: 07.09. (er in Katwijk: 1.03 x 13.23; «r: 9.09 en 21.34. maar niemand maakt er haast mee Tot zover het verslag van de oog getuige Hastings. Secretaris-generaal Henrik Beer van de Liga van Rode-Kruisvereni gingen heeft uit Lagos laten weten, dat het Nigeriaanse Rode Kruis vol ledige verantwoordelijkheid heeft ge kregen voor onmiddellijke hulpverle ning op grote schaal en daartoe ook in staat geacht kan worden. De Ni geriaanse regering heeft voor dit doel al een miljoen pond sterling overge dragen. Bet Nigeriaanse Rode Kruis heeft thans 1200 man voor de hulp operatie aan het werk en krijgt over steeds meer bekwame krachten de be schikking. In elke staat is een gevol machtigde administrateur van het Nigeriaanse Rode Kruis aangewezen voor de coördinatie van het hulpver - leningswerk. Intussen dringt de voor hoede van de Nigeriaanse Rode-Kruis werkers uit het noorden en zuiden steeds verder in het noodlijdende ge bied door. Een IJslandse piloot heeft gisteren de Nigeriaanse blokkade van Biafra getrotseerd en kratten voedsel uitge gooid over een gebied, dat bezet is door de fedrale troepen. De piloot, die slechts als „Johnson" werd ge ïdentificeerd, steeg op van het Portu gese eiland Sao Tome. Het vliegtuig zou zijn teruggekeerd onder zwaar af weergeschut in de buurt van 't vlieg veld Oeli. Hoogstwaarschijnlijk gaat het hier om de Johnson, die vóór de capitu latie vele voedseMuohten tussen Sao Tome en het vliegveld Oeli op zijn naam bracht in opdracht van de ge zamenlijke kerken (Joint Church Aid). De allerlaatste voedselvluoht op Oeli werd ook door deae John son ondernomen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft vooruitlopende op de realisatie van een aantal financiële toezeggin gen aan do Liga van Rode-Kruis verenigingen in Genève een kwart miljoen gulden ter beschikking ge steld ten behoeve van de onmiddel lijke aankoop van vrachtwagens en landrovers voor direct gebruik door het Nigeriaanse Rode Kruis in het Biafraanse noodgebied. Ook gaat het Nederlandse Rode Kruis op het ogenblik de mogelijkheden na van de inschakeling van een schip voor transport naar het oorlogsgebied. Secretaris - generaal Thant van de Verenigde Naties heeft een officile uitnodiging aanvaard om Nigerië te bezoeken .Hij is gisteren te Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust, aange komen en zal zondag naar Lagos doorvliegen. Officieel was Ivoorkust het laatste land dat hij op zijn be zoek aan Afrixa zou aandoen. DEN HAAG De KNVB heeft voor morgen al het amateurvoetbal afgelast in verband met de gesteld heid van de terreinen. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Zonder dat het conflict al volledig naar bui ten is getreden kan toch even min ontkend worden dat de te genstellingen in de Franse rege ring ten opzichte van de toekomst van Europa de laatste dagen weer een scherp explosief karakter hebben aangenomen. Directe aanleiding tot de contro verse vormen de jongste besluiten die de EEG-ministers van Buiten landse Zaken, Financiën en van Landbouw op 22 december van het vorig jaar in Brussel hadden geno men. Besloten werd toen dat de Europese Gemeenschap met een eigen budget zal worden uitgerust. Tegen deze beslissingen, die even zovele etappes zijn in de richting van een supranationaal Europa, heeft, enkele weken geleden, de minister van Oorlog, Michel Debré, een fel protest aangetekend waardoor hij de oude wonde van de gaullistische af keer tegen elk offer van nationale souvereiniteit weer eens heeft open gereten. De topconferentie van begin de- I cember in Den Haag heeft ontegen- zeggenlfjk een wending in de Euro pese politiek van Frankrijk gemar keerd, die daarna in Brussel nog wat duidelijker naar voren kwam. Maar Debré beschouwt elke versterking van de bevoegdheden der Europese Commissie van het Straatburgse „parlement" nog altijd als een doods gevaar voor de souvereiniteit der vaderlandse staten, dat slechts tot een dictatuur der vaderlandsloze technocratie zal kunnen leiden. HASSELT Enkele duizenden mijnwerkers trokken gisteren door de binnenstad van het Belgische Has selt om kracht bij te zetten aan hun eisen voor loonsverhoging van 15 Eenderde van de betogers bestond uit studenten. Vijftienhonderd rijks wachters waren in en rond de stad samengetrokken met waterkanonnen en pantserwagensa Zij hoefden niet in actie te komen. Stakingsleider Siegers zei na af loop dat de Belgische ondernemers- bond druk had uitgeoefend op de busondernemingen, waardoor er te weinig bussen voorhanden waren om de stakers na/a: Hasselt te vervoeren. Siegers verzekerde dat volgende week een mars op Brussel zal plaats vin den. als de mij ncommissie niet te gemoet komt aan de eisen van de stakers. GRONINGEN (GPD) Het tweedaagse congres van de Partij van de Arbeid heeft zich gister avond in Groningen met overgro te meerderheid uitgesproken voor de rechtstreekse verkiezing van de burgemeester en commissaris der Koningin door de bevolking. Het recente verzet van de vijf tig PvdA-burgemeesters, onder aanvoering van de Rotterdamse burgemeester Thomassen, bleek In de partij weinig weerklank te hebben gevonden. Van de veront ruste burgemeesters voerde op het congres niemand het woord. Een tussenvoorstel om de kwestie van de gekozen burgemeester eerst nog eens te laten bestuderen werd verworpen. Ook een amendement van het gewest-Drenthe, waarin voorlopig niet verder werd gegaan dan de ver kiezing door de gemeenteraad kreeg te weinig steun. In zijn verdediging namens het partijbestuur zei kamerlid mr. M. Vrolijk dat een socialistische partij op het punt van de openheid van het bestuur niet achter mag blijven. Volgens hem is met de aanvaarding van het principe van de gekozen bur gemeester de positie van de burge meester in discussie gebracht. Hij meende dat de ontwikkeling op den duur zo moet zijn, dat de burgemeester als een soort eerste wethouder wordt beschouwd. Op welke manier de burgemeester en de commissaris der koningin moe ten worden gekozen heeft het PvdA- bestuur nog niet uitgewerkt, zei mr. Vrolijk. Het PvdA-congres, dat zich gis teravond bezig hield met het verkie zingsprogram voor de staten en ge meenteraden, besloot ook commissie vergaderingen en overheidsstukken in provincie en gemeenten zoveel mogelijk openbaar te maken. Ook de andere maatregelen om het bestuur te democratiseren, zoals adviesraden, wijkraden, volledige verantwoor dingsplicht van B. en W. en gede puteerde staten en modernisering van de politieverordeningen, werden aanvaard. Een amendement om ste- debouwkundige en andere plannen in een zeer vroeg stadium aan de bevolking voor te leggen haalde het eveneens. Ook tegen de huidige bestuurlijke indeling van ons land sprak het PvdA-congres zich duidelijk uit. Her verdeling van de taken van rijk, pro vincie en gemeente is nodig. Daarbij werd een motie aanvaard waarin werd gesteld dat bovengemeenteliJke taken ook bovengemeentelijk moe ten worden gefinancierd. Het congres ging verder akkoord met voorstellen tot democratisering en vernieuwing van het basis-onder wijs. Aanvaard werd een Drents amendement, waarin werd gepleit voor dagonderwijs aan bedrijfsjeugd. Voorts werd een motie aangeno men. waarin werd gevraagd om op voering van het bouwprogramma om lagere inkomensgroepen aan betaal bare woningen te helpen. Het PvdA- congres meende dat niet alleen ieder gezin recht heeft op een behoorlijk huls, maar ook de alleenstaanden van 30 jaar en ouder. Het congres wees met klem het onder andere door Nieuw Links ge wenste minimumprogram voor ge meenteraden van de hand. In een desbetreffende resolutie stond dat PvdA-wethouders alleen een benoe- ming mogen aanvaarden op basis van een minimumprogram. Zij zou den dan ontslag moeten nemen als het rijk de gemeenten financieel niet I voldoende tegemoet komt. j Deze kwestie lag in het paHybe- stuur zeer verdeeld. Namens een minderheid sprak vice-voorzitter j André van der Louw zich uit voor de resolutie. De meerderheid, onder wie mr. Vrolijk en drs. Eijsink, meen de dat op deze manier de PvdA de j kans loopt minder invloed op het plaatselijk bestuur uit te oefenen. bestaat uit 24 pagina's UTRECHT (GPD) Naar uit zeer welingelichte bron wordt vernomen, is kardinaal Alfrink naar Rome ont boden om met de Paus te spreken over de ingrijpende aanbevelingen van het Nederlands pastoraal conci lie tot ontkoppeling van celibaat en priesterambt. In het begin van de komende week moet de Nederlandse bisschoppen conferentie op dit punt een uitspraak doen. Het vertrek van de kardinaal naar Rome zal op korte termijn ge schieden. Het pastoraal concilie heeft zich in grote meerderheid uitgesproken voor: a. ontkoppeling van celibaat en priesterambt in het algemeen en b. mvoering van het instituut van de gehuwde priester in Nederland. Recentelijk heeft de paus geen ge- legeheid laten voorbij gaan om het /erzet van de wereldkerk te vertol ken tegen ontkoppeling van celibaat en priesterambt, een standpunt dat hü reeds had neergelegd in zijn en cycliek ..Sacerdotalis caelibatus" van 24 juni 1967. In een herderlijk schrijven aan de vooravond van het Nederlands pas toraal concilie had het Nederlandse episcopaat beklemtoond, dat beslui ten van het concilie dienden te wor den beschouwd als adviezen aan het episcopaat en als zodanig als een stuk informatie dat in Rome zou kunnen worden gedeponeerd, ter at tentie van de wereldkerk. AMSTERDAM (GPD) Een kfet» ne dertig kunstenaars hebben vrij dagavond, na de opening van een tentoonstelling van de Amerikaan Oldenburg, de hal van het Stedelijk Museum bezet. BBK-secretaris Ernst Vijlbrief zei, dat deze bezetting be doeld was als protest tegen het ver wijderen van de BBK-actiestand uit de tentoonstelling van de Amster damse kunstenaarswerkgroep in de nieuwe vleugel van het museum. Hy zei tevens niet te zullen ver trekken voor dat de BBK-stand weer op de tentoonstelling terug zou zyn. De groep protesterenden is geïsoleerd van de expositieruimte. Op verzoek van het gemeentebe stuur heeft de Amsterdamse politie zich tot nu toe onthouden van enige activiteit. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Café Rest. „DE ZWAAN" BOULEVARD KATWIJK <t o. de Vuurtoren) Tel. 01718-2064 a la carte keuken Bceiend uitzicht op zee Voor zaketilunehes. ditiers, recepties of uitstapjes. Onbeperkt^arkcren. Het gehele jaar geopend. ADVERTENTIE cubu y&uüju/nzz INTERIEURVERZORGING CPUNS6URGD MEER IGEUS IN 1 Voorzitter dr. A. Vondeling in gesprek met André van der Louw en mevrouw J. van den Heuvel (Vrouwencontact) tijdens het congres in Groningen. ADVERTENTIE PASSENDE OMGEVING OUDERWETS LEKKER Bont als kouverdrijver zijn we natuurlijk al lang vergeten. Hoeweldat heerlijke trant is inderdaad lekker warm, winterwarm. Maar in deze tijd is bont toch vooral modieus, volgens de lijn die in de grote mode-centra wordt aangegeven. Van Egmond volgt die lijn en past de creaties aan naar de Nederlandse smaak en mogelijkheden. Een bontmantel van Van Egmond is daarom altijd een winterwarme modemantel. Van Egmond Internationale bontmode Telefoon 01710-23337 - Leiden Uit het Leidsch Dagblad van 17 Januari 1870: Voor de verbetering van het rioolstelsel hier ter ste de zijn de middelen aangege ven in 'n rapport opgemaakt door den hoofdingenieur van den waterstaat J. F. W. Con rad en ingediend den 18den Maart 1869: Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 186 tot 209 volicassen personen en van 95 tot 103 kinderen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1