VdA GRAAG REGEREN Vijanden in Lagos verzoend HELP KEEU7 KNTU600 ontslagen Sneeuw en vorst opnieuw op komst Kennedy wordt niet verder vervolgd j Partijvoorzitter Vondeling: We zoeken niet de oppositie ITS KOUDER alles Vlieland (DREVAARGARAGE n.v. Hulpwerk komt op gang Geen bewijzen volkerenmoord Academie gesloten Honderdduizend Marokkanen door water dakloos (Sue/ QlteuWO Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 16 JANUARI 1970 No. 32994 EIDSCH DAGBLAD rfcteur: E. A. E van Dishoeck icteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 9? 95 JRONINGEN (GPD) PvdA-voorzitter dr. A. Vondeling ift zich vanmiddag in Groningen fel gekeerd tegen de be- iuldiging van andere partijen, dat zijn partij het land on eerbaar zou maken. „Wij zoeken allerminst de oppositie", Vondeling aan het begin van het tweedaagse congres over staten- en raadsverkiezingen en over de inkomens- en ver- gensverdeling willen de maatschappij her- uen. Wy hebben daarover ideeën, hebben de mensen om die ideeën te zetten in de werkelijkheid, hebben de wil om Nederland te (ren. Zodra ons de macht wordt tven gaan we aan de slag. Als moet morgen. Graag!" Vondeling zei zich goed te re- iren dat de PvdA de beste ver ingen maakte toen zij nog in de ring zat. Wij hebben heel veel jeld moeten betalen, meende de A-voorzitter. Hij doelde daarbij 958 en 1966 toen de PvdA door regeringspartners in de steek gelaten. Voor losse, onverplich- spraakjes zijn de socialisten dan niet meer beschikbaar. „Wij wil- jjn, niet schijnen," aldus Vonde- hervormingen die de Partij van rbeid wil doorvoeren zijn alleen tand te brengen wanneer er een vooruitstrevende kamer- derheid komt, die een bekwaam ninisters krachtig steunt, meen- e PvdA-voorzitter. Daar is een essief akkoord voor nodig. Vondeling zei er begrip voor ibben dat partijleden die met jen ziel aan de partij verknocht 5het wel eens moeilijk kunnen tin met 't PAK. „Waar wij echter begrip, ja zelfs geen woorden hebben Is een verzet omdat de kandidatuur of het eigen ze- ermee gemoeid is." ideling waarschuwde voor de eke versplintering in ons land. mdernemingen fusioneren en de eke partijen versplinteren zich. conomie balt zich samen in en- krachtcentrales. Over dertig zijn het er over de hele wereld schijnlijk nog maar 100 200 e totale dienst uitmaken als de eke partijen en de wereldbe- ng zich verder opdelen in rein- ren van cellen", zei dr. Vonde- de kansen van een PAK ging eling niet dieper in. Ook over zweeg hij. Hij meende alleen, er talloze politici zijn die om ten die wij moeilijk kunnen be- n, geen lid zijn van onze partij, die in grote trekken en op be- ijke punten eenzelfde mentali- 9 opvatting hebben over wat er in de komende 5, 10, 15 jaar gebeuren". Bundeling van pro- ieve krachten was, meende dr. eling, al een voorschrift toen de werd opgericht. PvdA blijft böj de weigering a de volgende verkiezingen sa- werken met de KVP. Volgens eling is er een steekje los aan art ij die zich lang heeft verzet ADVERTENTIE HAT tfSO Sport <woupé f 7000,— IncL B.T.W. Showroom KOREVAARSTRAAT 19 6IDEN TEL. 01710—42146* Bilt verwacht van heden tot dagavondin het noorden van and plaatselijk sneeuw. Matige machtige wind tussen oost en toost. Temperaturen om het punt tot lichte vorst. In het u van het land tijdelijk regen lotregen en plaatselijk mist. die tot matige wind tussen loost en noordwest iets kouder. (opgemaakt te 12.40) op: 8.40 uur; onder: 17.01 uur 11 op: 12.18 uur; onder: 4.52 uur feater te Katwijk te 11.12 en uur, laagwater te 6.48 en 19.17 tege n echtscheidiing maar tegelij kertijd zo gemakkelijk partnerruil bedreef. „Dat zal ons, als het ook maar even kan, niet een derde keer gebeuren". Behalve de KVP, die volgens Von deling het hardst afbrokkelt moesten ook de andere drie regeringspartij en het ontgelden. De P.v.d.A.-voor- zitter verweet hen eveneens dat ze het kabinet-De Jong (Vondeling be diende zich hardnekkig van de term kabinet-Witteveen) door dik en dun steunen. Hü stelde de heren Schmelzer, Biesheuvel, Mellema en Geertsema verantwoordelijk voor het falen van het kabinet. Zij hebben de politieke macht in handen. Over de ARP zei Vondeling: „Bies heuvel had 't kabinet-Witteveen ten val kunnen brengen toen de belas tingvoorstellen aan de orde waren. Hij deed het niet, omdat hü wilde dat Witteveen minister van Finan ciën en stuurman van het kabinet bleef". Over de CHU „Natuurlijk is Mel lema tevreden met het beleid dat broeder Beernink volgt bü de finan ciering van de gemeenten. Hü, Mel lema, zou dat beleid kunnen ombui gen want hü heeft er met zijn frac tie de macht toe. Maar hü doet het niet, want hü wil het niet". En over de WD: „Ons standpunt (geen belastingverlaging, red.) is weinig populair, maar de goedkope verkiezingsdemagogie die de WD in 1967 bedreef kunnen wü ons niet veroorloven. De belastingdruk en de overheidsuitgaven slaan alle be staande records met stukken. En ik ben benieuwd wat Witteveen ons over drie weken kan vertellen over de ontwikkeling van zün wrakke be groting voor het lopende jaar". Als voorbeeld dat Nederland in vloed kan uitoefenen op de wereld politiek noemde P.v.d.A.-voorzit- ter Vondeling zün partügenoot Van der Stoel en diens actie tegen Griekenland. „In al die lange ja ren van zün ministerschap heeft Luns niet één zo'n teken in dienst van de democratie willen op richten", voegde hü eraan toe. LAGOS (Daily Ex-press, AP, Reuter, GPD) In Nigeria heerst op het ogenblik ten opzichte van de voormalige Biafranen een sfeer van verzoening. Het Nigeriaanse staatshoofd heeft gieteravond, na de officiële ondertekening van het document waarmee Biafra ophield te bestaan, voor de radio opgeroepen tot eenheid: „In de Nigeriaanse federatie kan geen sprake zijn van tweederangs bur gers". (Van onze weerkundige medewerker) In het komende weekeinde mag worden verwacht dat heel Nederland iveer in zijn winterjas zal zijn weggedo ken. Een sterk hogedrukge- bied boven Scandinavië blaast met een krachtige noordoosten wind vorstlucht uit Denemarken via noord- west-Duitsland naar het zuidwesten. Vanmorgen bereikte de vorstgrens de omgeving van Hamburg en in de loop van zaterdag kan de koude lucht het noordoosten van ons land gaan binnendringen. Het viel ons op dat het KNMI vanmorgen in zijn overzichten over deze nade rende kou nog niet repte terwijl de driedaagse ver wachting voor zondag al doet vermoeden dat ons hele land dan in de vorst zal zijn gele gen. In Denemarken werd vanmorgen 10 graden vorst, in zuid-Zweden 12 tot 15 gra den vorst gemeten. De mist blijft hier en daar nog hardnekkigDe zachte lucht heeft het bij ons onge veer een week volgehouden. Dat het nog te vroeg is voor lenteweer zal iedereen van daag, op de eerste dag van de tweede winterhelft, wel duidelijk zijn. ROTTERDAM (GPD) De peda gogisch e academie Koningin Wil- helmina in Rotterdam is vandaag gesloten. Deze maatregel volgde op net besluit van het academie-bestuur de zes studenten van de actiegroep, die de dag tevoren één dag naar huis waren gestuurd, voor onbepaal de tijd te schorsen. De zes mogen pas naar school te rugkeren wanneer zü toegeven dat zü verkeerd hebben gehandeld. Een belangrijke ontmoe ting vn de Nigeriaanse hoofd stad Lagos. Het staatshoofd generaal Gowon (links) ontving één van zijn voornaamste tegen standers, g ener aal-majoor Effiong, die hem de formele opheffing van de staat Bia fra kwam mededelen. Vanavond brengt AVRO's Televizier een extra-bulletin met generaal Gowon na de capitulatie van Biafra. De uitzending begint om 21.14 uur op Nederland II. Alle Ibo-ambtenaren moeten on- middellük in hun ambten worden hersteld wanneer zü hun schuil plaatsen hebben verlaten. Gowon voegde er echter aan toe dat „straf maatregelen tegen afzonderlüke per sonen binnenkort bekend zullen wor den gemaakt". Hü deed een beroep op de bevolikng zich als vrüwilliger te melden voor het hulpwerk. Nttmer bestaat uit 26 pagina's HENGELO (GPD) De sane-, ringsmaatregelen bij de Konink lijke Nederlandse Textielunie in Hengelo zullen tot gevolg hebben dat, zoals we vorige week al heb ben aangeduid, 600 personeelsle den zullen moeten afvloeien. De ontslagen die zich over enkele maanden zullen uitstrekken zul len vallen bij J. F. Scholten en Zonen N.V. in Enschede en in Haaksbergen, waar het concern een drietal fabrieken heeft en die technisch één geheel vormen. De uitvoering van dit sanerings plan is nodig, ongeacht of de rege ring met een krediet wil komen. Er bestaat hoop dat Den Haag via de Nationale Investeringsbank daartoe bereid is. Zou dat niet het geval zün dan kunnen „aanvullende maat regelen" worden verwacht waarbü de raad van bestuur echter niet denkt aan ontslagen. Zou het aantal van 600 ontslagen iets uitlopen, dan be staat het vertrouwen dat dit via het norma1 p verloop kan worden opge vangen. Ruim 75 procent van de produktie van de Y ninklüke Nederlandse Textielunie die in de afgelopen jaren zeer grote verliezen heeft geleden doch in 1969 duidelük op de goede weg was, is rendabel. In de eerste helft van he* vorig jaar had het be- drüf gedacht dat deze sanering langs lünen van geleidelükheid kon verlo pen. In de tweede helft van 1969 bjeek echter dat in de sectoren nuishoudtextiel en overhemdenstof- fen er toch weer moeilijkheden kwamen. Toen, aldus de heer J. Soholten, hebben we geredeneerd: nou moet het eens en voor altüd uit zün, met geleidelükheid komen we er niet. We dienen rigoureus in te grüpen terwille van de rest. De huidige plan nen voor de piekfinanciering in het komende half jaar kan aan het eind van 1970 worden terugbetaald. De KNTU heeft net een loonsverho ging achter de rug (het produktie- personeel ontving per 1 januari een kwartje per uur verhoging). Boven dien zün er extra kosten omdat er straks schade gaat ontstaan aan de lopende produktie. De overbrugging die moet worden betaald aan de men sen die dienen af te vloeien vergt eveneens geld. Bovendien treden er en dat is normaal fluctuaties op in het textieljaar. Van de regering wordt gewaagd de pieken in deze financiering tijde- lük voor haar rekening te nemen. Indien dat het geval zal zün dan is de KNTU van oordeel dat in het laatste kwartaal van 1970 met winst kan worden gedraaid. Op gang Het hulpwerk schijnt langzamer hand op gang te komen. Volgens de Zweedse secretaris-generaal van Ro de-Kruisverenigingen, Beer, kan het Nigeriaanse Rode Kruis het werk aan. De toestand in de gebieden is niet zo slecht als over het algemeen werd aangenomen, zo wordt bericht. Buitenlanders d<p Biadra willen ver laten kunnen een wügeleide krij gen. Het aantal vluchtelingen valt mee. Hun toestand is echter kritiek. Op verscheidene plaatsen delen fe derale troepen voedsel uit. Het is ech ter een probleem om hen die de bos sen zün ingevlucht te bereiken. Kenmerkend voor de ontspan ning die ook in het voormalige Bia fra zelf is ingetreden, is de houding van de Nigeriaanse regeringsfunc tionarissen tegenover him voormali ge vijanden. Gewon ontving de voormalige Biafraanse algevaardigde Effiong met de woorden: „Welkom in ons midden, Philip". Daarop volg de een bewogen omhelzing. Hoewel de de Biafraanse ambas sadeur in Gabon, gisteren verklaar de dat de houding van Effiong c.s. niet in strijd is met de door gene raal Ojoekwoe gegeven instruc ties, blükt uit een gisteren tegelük- tüdig in een aantal Europese en Afrikaanse steden gepubliceerde verklaring van Ojoekwoe een tegen stelling. Het Biafraanse staatshoofd wiens verblüfplaats nog steeds on bekend is zei in zün eerste levens teken na de Biafraanse nederlaag. „Ik heb Biafra verlaten, wetende dat, terwül ik leef, Biafra ook leeft". De generaal roept o.a. op tot de vor ming van een neutrale macht waar door genocide zou kunnen worden voorkomen. Internationale waarnemers heb ben geen enkel teken van volkeren moord waargenomen en daarover ook niet horen spreken in de gebie den die zaj bezocht hebben. Dit bhjkt uit een rapport dat een aantal Ca nadese waarnemers hebben i nge- diend. Zü wüzen er op dat ze vol ledige bewegingswüheid hebben ge noten. Vandaag is in Genève op Neder lands initiatief de zogenaamde „Haagse groep" büeengekomen om een plan op te stellen voor hulp aan de Nigeriaanse slachtoffers. De tien landen van deze groep zullen het plan aan de regering in Lagos voor dragen. GENEVE (Reuter) Overstro mingen in vier Marokkaanse pro vincies hebben honderdduizend per sonen dakloos gemaakt. Er zouden zeker twaalf doden zün gevallen. Er is, vooral in het dal van de Se boe ten noorden van Rabat, grote be hoefte aan tenten, dekens, kleren, voedsel en geld. De schade aan de oogst is aanzienlük. Intussen is een vertegenwoordiger van het Interna tionale Rode Kruis in Casablanca aangekomen om de hulpverlening te coördineren met de Marokkaan se Halve Maan (zoals in Arabische landen de naam luidt van de „Ro de-Kruisverenigingen") WASHINGTON (Reuter) Zoals de zaken er nu voor staan zal er volgens de Amerikaanse columnist Jack Anderson geen verdere vervol ging tegen senator Edward Kenne dy worden ingesteld inzake het on- Naar scnatting vijf a zesduizend studenten en werkende jongeren hebben vanmorgen op het Binnen hof geprotesteerd tegen de toestand in Biafra. Ze wilden minister Luns een petitie aanbieden, waar in om voedseldroppings ivordt gevraagd. Een poging om het gebouw van de Tweede Kamer binnen te gaan werd door de politie verijdeld. ADVERTENTIE ONS RUIMTE MAKEN HONDEMAND. 55 cm 7,95 KATTEKRABPAAL van 6,95 nu 3,95 SNEEUWSCHUIVER van 8,75 nu 5,95 WINDWIJZER 12,50 nu 6,95 PAPEGAAI ENKOOI f 15,— korting. GOUDVIS KOM nu 2,95 VOGELVOEDERHUISJE nu 12,95 PL ANTENSPUIT JE 5.50 nu 8.97 VERDER: Vissen vogels aquariumartikelen vogel- en hondenartikelen, STERK AFGEPRIJSD BIJ: weet heeft Nieuwe Rijn 50 Ito 20624 0)1710) geval met en de dood van Mary Jo Kopechne. Districtsrechter Edmund Dinds heeft, volgens schrijver, te gen verscheidene personen gezegd dat de getuigenis die Kennedy tüdens het onderzoek in Edgartown heeft afgelegd hem tevreden heeft gesteld en dat op grond van dat onderzoek geen enkele beschuldiging meer kan worden ingebracht. Dinis zal de grand jury verzoeken de bevindingen van het onderzoek in Edgartown te aanvaarden. Anderson, die de af faire-Kennedy op de voet heeft ge volgd, voegt daar nog aan toe dat de senator in Edgartown hetzelfde verhaal heeft verteld als vorig jaar kort na het ongeluk tegen de poli tie. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Januari 1870: Gouda. Het is onbegrijpe lijk welk een volkshaat hier tegen het bestuur van den Rijnspoorweg bestaat en wel ke vreugde de tijding ver wekte dat die maatschappij een proces heeft verloren. 's Gravenhage. Hedenmor gen heeft men op het Buiten hof tegenover het Halstraat je alhier een aanvang ge maakt met het opzichten van stadswege van een pomp die vervaardigdis in de fa briek van de heeren Schret- len en Co te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1