Officier eist acht jaar en terbeschikkingstelling Nog meer militairen naar West-Duitsland Bedroefde terugkeer uit verslagen Biafra Milde eis tegen Riet Hna 5 uur durend requisitoir Schuldbelijdenis van Geref. Kerk afwijzen ^ademiserieg Biafra-eollecte in kerken De jongste Oordeel Gods Eenenzestig buitenstaanders in Academie DERDAG 15 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 de stormachtige gebeurtenis- 11969 in de universitaire wereld onrust nu duidelijk verplaatst hoger beroepsonderwijs, waar jcort geleden nog „leerling" maar thans allemaal „stu- is. Die wijziging in aandui- js geen ijdeltuiterij, maar een er van de wezenlijke proble- Vorige week vatte een di- van een onderwijzersoplei- die problematiek samen met „academisering." en vooruitstreven- van het hoger beroeps wijs willen dat de sociale en jgische academies, en de ho- echnische scholen verbindings- krijgen met het universitaire rijs. En niet alleen naar het als zodanig, maar ook daar geldende mogelijkhe- voorzieningen. Daarin zit veel is. Is ook vreemd dat iemand, die universiteit studeert, een rijksstudietoelage krijgt dan i, die aan een hts de cursus als omstandigheden en leeftijd I zjjn. In de toekomst, als de jddelen rijker voorhanden zijn zal dat probleem wel Staatssecretaris mr. J. heeft al getoond in die te streven door de rentelo- jng van f 41.000 aan de raad I raad, een overkoepelend or- (fan organisaties van HBO'ers, de lening voor het scheppen pi systeem van identiteits- p, dat duidelyk bedoeld is om tt'er meer status te geven en op het deelhebben aan moet worden gezegd hele bestaan van die raad wonder lijkt, daar de we- het hoger beroepsonderwijs Ertduring blijk geeft niet veel f te kijken dan het eigen on- bokje. Bij het HBO is het wat keft heel anders dan bij de ptaire studenten. Maagdenhuisbezetters hoorden par grotendeels tot bepaalde maar verder zat er van elkaar, daar in dat oude [aan het Amsterdamse Spui. p „hts'er" van vorige week |dat er een zekere vorm van Sak is tussen een hts en een [academie in Breda, dan is et minder dan miraculeus te i |es in het HBO, een ander is er niet voor. Dit verschijn- r» zich niet tot de diverse (hts'en, sociale acade- maar strekt zich uit tot bij- de sociale academies on- Van dit .aatste geeft Den voorbeeld. De beide socia- ies (de ene oecumenisch- :.-k., de andere r.-k.) zijn langdurig en moeizaam aan ïratiseren, maar enigerlei samenspraak ontbreekt, er, bij de ene misschien wat bij de ander, samen- [tussen studenten en bestuur, blijkbaar eerder dan samen- in studenten en studen- kehele tumultueuze wereldje lan elkaar van de paradoxen, piren bijvoorbeeld: bij de pe- fche academies is dat het ze- t (althans bij de bijzondere, lelijke en rijks-academies uiteraard geen bestuur). De kt met het noodlot verbonden Üioppelijke kweekschool in nk heeft er duidelijk wel een. sociale academies schijnt de kgheid van een bestuur lang root probleem niet te zijn. P het voorkomen dat zo'n be- met een democratiserings- komt. paradox: de enige duide- om binnen het HBO de te doorbreken is eigen- ten uit de kring vande van het protestants- onderwijs. bij monde van I B. Buddingh. Deze staat imelting van sociale en j academies voor. maar niet veel weerwerk gekre- niet van de staatssecretaris, sociale academies lijken de og het gunstigst te liggen en ook wel deze scholen zijn gericht op de gehele samen- In de kring van kweek- Udenten hoort men bij de verandering en vernieuwing eis. dat sociologie ei* een vak rden. de studenten zijn niet zover laaraan de logische conclu- nden van het scheppen van nenhang tussen sociale en sche academies. Men is nog aan het openzetten van deu- strijdt slechts voor (r)evo- uen het eigen hokje, fe verschijnselen vertonen pleidingen, eveneens nu in Ook hier de noodzaak ademisering," van door- aar universitaire gewoonte iu en ook hier het nog niet ajken dan de eigen kring. van het mo-gewoel der lagen wordt bijvoorbeeld een He van mo-studenten in de opgericht. ou hebben kunnen denken: on moment is waarop mo- n aller richtingen van teke- talen> de handen ineenslaan grote organisatie vormen, let nu. Maar nee, de mo'ers listorie trekken zich. zelfs bevorderen van de ver terug in een geheel nieuw tion. lerking tot het eigen hokje het hoger beroepsonderwijs yer doorgedreven dat stu- m/of docenten van een in- Ich zelfs afzetten tegen lan- otiviteiten op hun terrein. De jjveraars gaan inderdaad ver in hun uitingen, maar W toch wyzer niet afzijdig te faan. Andere opposanten v*el rumoer proberen zich In dat landelijk verband te zij geven daardoor geluk je kreten wat relativerend ht tegen extreem ge- DEN HAAG (ANP) De wereld- diakonaten van de N.H. Kerk en van de Geref. Kerken hebben in een brief aan de plaatselijke diakonieen van de Hervormde en de Geref. Ker ken dringend gevraagd a.s zondag 18 januari in alle kerkdiensten een speciale collecte te houden voor hulpverlening aan Biafra. DEN BOSCH (GPD) Officier van justitie mr. J. Booster heeft gisteren van de rechtbank in Den Bosch gevorderd Riet H. uit Schijndel te veroordelen tot een gevangenisstraf van 8 jaar en haar onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering te stellen. Bij het bepalen van de strafmaat hield hij vergaand rekening met de door de psychiater gerapporteerde in belang rijke mate verminderde toerekeningsvatbaarheid. quent toch een levenslange gevange nisstraf op te leggen. Stilte en snikken „Ik zou anders gezien de ernst van deze gruwelijke misdrijven en het ontbreken van verzachtende om standigheden een gevangenisstraf van 20 jaar hebben geëist," aldus mr. Booster woensdagmiddag aan het slot van zyn requisitoir. Mr. Booster meld zioh vast aan de conclusie van de psychiater dat Riet H. een psychisch gestoorde persoon lijkheid is en daarom onvoorwaarde lijk ter beschikking van de regering moet worden gesteld om verpleegd te worden. „Het is onze plicht daar bij de voorwaarde te stellen dat die verpleging zal geschieden in een in richting die voldoende beveiligd is om de maatschappij afdoende tegen deze vrouw te beschermen. Zij vormt immers gezien haar ge stoordheid een ernstig gevaar voor de maatschappij," zei mr. Boos ter. De enige goedbeveiligde kliniek voor zo'n verpleging in ons land is de vrouwenafdeling van de dr. Van der Hoevenkliniek in Utrecht. Maar dat is een particuliere kliniek die te zijner tijd de opname van Riet H. kan weigeren. „Dat houdt in dat er op dit ogenblik geen zekerheid be staat dat er na het uitzitten van haar straf een voldoende beveilig de inrichting is om haar te verple gen," beleerde mr. Booster de recht bank. „Is het verantwoord met deze on zekerheid op de achtergrond en met het dwingende vereiste van bescher ming van de maatschappij tegen de ze gevaarlijke vrouw op de voor grond de ter beschikkingstelling te eisen?" vroeg hij zichzelf en de rechtbank af. Hij koos tenslotte voor het vertrouwen dat de regering straks de verpleging van Riet H. zal weten te realiseren. „Ik spreek dat vertrouwen dan ook hier in het openbaar uit," bena drukte hy de door hem gestelde voor waarde. Hij meende dat vertrouwen te mogen en moeten hebben om de klok niet een volle eeuw terug te moeten draaien door aan een ver minderd toerekeningsvatbare delin- Ruim 'vier en een half uur is de of ficier van Justitie tweemaal door een lange pauze onderbroken aan het woord geweest. Gespannen luis terde een bomvolle zaal naar zijn betoog. Alleen het gesnik van Riet H. was tussen de woorden van mr. Booster door hoorbaar. Riet wekte gisteren haar totaal onverzorgd uiterlijk droeg daar nog toe bij de indruk door het marathonproces vol komen te zijn gesloopt. Het requisi toir van mr. Böoster ging aan haar voorby. Slechts eenmaal viel zfj de offi cier van Justitie en dan nog nau welijks hoorbaar in de rede. Niet tijdens de ernstige verwijten die mr. Booster haar deed, maar toen hy het er over had dat Riet haar vader had verboden nog andere kinderen te bezoeken. „Dat mocht hij gerust," zei Riet zachtjes. President mr. Th. Geense hield de voortdurend huilen de vrouw de hele dag scherp in het oog. Huiveringwekkend eentonig trok mr. Booster zyn conclusies. Zesmaal zei hy gisteren: ik acht wettig en overtuigend bewezen. Rustig, wel overwogen en vakkundig uitge splitst droeg hy de soms wel krampachtig bij elkaar geveegde bewijzen voor: de moord in jun 1962 op Riets eerste man in Schijndel. de pogingen tot moord op diezelfde man in 1959/1960 in Geleen, de pogingen tot moord op de vrouw van haar minnaar in 1959/1960 in Geleen. de pogingen tot moord op haar huidige man. Frans Sleutjes in 1964 in Schijndel, de pogingen tot moord op haar eigen vader Piet Hendriks in 1964 in Schijndel. Voor hy aan de bewijsconstruc- tie begon, wilde mr. Booster wel kwijt dat de zaak bewysrechterlijk beslist geen zacht eitje was. „Geen opgelegd pandoer", zei hy ©r nog bu Bewijsmiddelen Toch liet hij van meet af aan er geen twijfel over bestaan dat hy veroordeling van Riet H. voor alle tenlastegelegde misdrijven zou gaan vorderen. „Mijnheer de presi dent. heren rechters", zei hij, „Ik ben er mij wel van beust dat in- diendien de rechtbank tot een bevre digende uitspraak en dat is een ver oordeling moet komen u de be schikking over wettige en over tuigende bewijzen moet hebben. De bekentenis van Riet alleen is niet voldoende". Met meer dan ge wone inspanning beloofde hij de bewijsmiddelen bij de rechtbank op tafel te zullen leggen. Hij putte de bewijzen uit de vele verklaringen van getuigen en deskundigen, maar vooral u it de leugens die hij in Riets talloze verklaringen na het intrekken van de bekentenissen had ontdekt. „De schuldige heeft zich verraden. Leugens hebben korte be nen", zei hij en gaf met de ontra feling ervan de vroegere bekentenis sen weer meer houvast. De verdachte vrouw had naar de mening van mr. Booster geen rede lijke gronden om haar bekentenis sen te herroepen waardoor hij ze als wettige bewijsmiddelen bleef hante ren. Bekentenissen in het ene mis drijf legde hy bovendien nog als aanvullende bewijsmiddelen bij weer andere tenlastegelegde delicten neer. Waar de deskundigenverklaring van toxicologe dr. J. Janssen voor de be- wijsconstructie tekortschoot, herin nerde mr. Booster de rechtbank aan de onvolledigheid van het onderzoek door die deskundige. Het onderzoek was onvolledig omdat de aard van de te onderzoeken giftige stoffen niet of nauwelijks in het onderzoek aan het licht was gekomen. Schokkend „Schokte het u niet", gooide mr. Booster het meer op de overtui gende dan wettige boeg, „Toen u voor het eerst las, mijnheer de president en heren rechters, dat deze vrouw het hart in haar lijf had om haar overleden vader tot moordenaar te stempelen? Ze draaide er haar hand niet voor om om zelfs zijn nagedach tenis te vergiftigen". De officier van Justitie doelde op Riets gewijzigde verklaring dat haar vader haar hui dige man vergif had toegediend in plaats van zyzelf, zoals ze eerder had bekend. „Zulke wijzigingen in haar verklaringen hebben", mr. Booster herhaalde dat nog eens, „haar be kentenissen niet kunnen doorbreken of schenden". „Zij is geen chronische leugenares Zy liegt geraffineerd", zei hy. „Elke leugen heeft een doel". Eveneens om de overtuiging aan haar schuld te verstevigen zei mr. Booster ook„Met een van haat vertrokken gezicht is vaak slechts een gemeenplaats. Maar met echt. zo'n gezicht stootte Riet uit toen ze over haar huidige man sprak: i«c ben hem kotsmoe. En in haar bekentenis zei ze: „Ik i deed het echt met de bedoeling dat j hij de pijp uit ging. ik wil hem nooit meer zien, de vuilak". Mr. Booster hechtte er waarde aan dat rechters zulke verhoren en getuigenissen en ook reconstructies zelf kunnen mee maken. Tijdens het verhoor, vlak voor de bekentenis over haar lippen kwam, j had mr. Booster nog een keer zo'n I van haat vertrokken gezicht gezien. „Haar gezicht en haar ogen waren I een en al haat Die haat was niet 1 meer tegen mensen gericht, maar te- 1 gen gif. Het spul dat haar in het le ven de baas is geworden", aldus de vertegenwoordiger van het openbaar i ministerie. „Haast elke dag werd zij er naar toe getrokken". Ten onrechte schreef u gi«tér«« hi uw blad dat dr. Mansholt di« in 1945 op 37-jarige leeftijd minis ter van Landbouw werd in het kabi net Schermerhorn-Drees Neder lands jongste minister zou zijn geweest. Volgens myn informatie was dat prof. dr. J. E. Andrieasen van Economische Zaken. Hy zat namens de CHU van 1963 tot 1965 in het kabinet-Marynen en was by zyn installatie als minister 35 Jaar. J. Bokma, LEIDEN - (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Waar schijnlijk zullen er nog dit jaar vierhonderd Nederlandse militai ren meer worden overgeplaatst naar West-Duitsland. Op dit ogenblik is men in onderhande ling met Shape om de Neder landse brigade in West-Duitsland op sterkte te brengen. Materieel schijnt de brigade reeds op sterk te te zijn. Dit bleek o m. gisteren uit het ant woord van minister Den Toom van Defensie in de eerste kamer op een ongeruste vraag van dr. De Vries (CHU), wat er nu gaat gebeuren als de Canadese troepen uit Europa worden teruggetrokken Volgens mi nister Den Toom heeft een aantal landen zich reeds bereid verklaard de lacunes op te vullen met hun ei gen troepen. Het officiële Neder landse besluit hangt af in hoeverre er voldaan zal worden aan de wens dat gezorgd zal worden voor voldoen de woonruimte. In het debat over de begroting van Defensie, die later alleen dooi de PSP-fractie zou worden afge keurd. deelde minister Den Toom voorts nog mee dat de Nederlandse luchtmacht thans in onderhandeling is met Canada en Noorwegen over het opzetten van een gezamenlyk project voor de opvolging van de Starfighter. de F-104-G. Zoals bekend heeft Nederland de besprekingen over de fabricage van een Europees toestel, het zgn. MRCA-project, verlaten omdat dit jachtvliegtuig te duur en voor Ne derland onbruikbaar zou zyn. Vol gens de minister van Defensie heeft de Luchtmacht in Noorwegen en Canada „een willig oor" gevonden. De militaire arts van het Neder lands detachement in het rampge bied van Tunesië krygt op zyn ver zoek voor meer dan f 10.000,- extra geneesmiddelen. De arts wil deze ge neesmiddelen gebruiken voor de Tunesische bevolking. Dit zei de mi nister van defensie naar aanleiding van het betoog dat prof. Van Hulst (CHU) had gehouden over de hulp verlening van de Nederlandse mili tairen. Volgens de bewindsman ko men er op dit ogenblik ongeveer honderd mensen per dag by de arts voor medische hulp. HOOGEVEEN (ANP) De generale synode van de Geref. Kerken (vrijgemaakt) in Hoogeveen zal de schuldbelijdenis, die de Geref. Kerken in 1970 aan haar hebben gezonden, waarschijnlijk afwijzen. Dat is gistermiddag heel duidelyk geworden in de discussie waar alle sy nodeleden deze schuldbelydenis niet meenden te kunnen aanvaarden. In 1967 heeft de gereformeerde synode ln Lunteren aan de vrijgemaakte zusterkerken gevraagd haar te ver geven alles wat by de scheuring van 1944 en met name in de tuchtmaat regelen niet naar de geest van Chris tus was. De rapporterende commissie had een concept-antwoord opgesteld, waar in deze schuldbelydenis werd afge wezen, omdat ze niet concreet was. De commissie wilde in het ant woord duidelyk uit laten komen dat de Geref. Kerken een richtingenkerk waren geworden, waarin ook de vrij zinnige richtingen een legale plaats zouden kunnen vinden. Ds. D. van Houdt zag in de ont wikkeling in de Geref. Kerken een verblinding en een verharding. Het oordeel Gods voltrekt zich over deze kerken, ook in wat er met de jeugd gebeurt en daarby memoreerde ds. Van Houdt de demonstratie van de groep synoodkreet vorige week op de gereformeerde synode in Lunteren b;j de behandeling van het oorlogs- vraagstuk. De jeugd kwam toen met borden met opschriften binnen. De synodeleden werden in Lun teren wel boos. zei ds. Van Houdt, maar ze kunnen hier de giftige vruchten zien van wat ze 25 jaar lang hebben gezaaid. De praeses, ds. J. Kok, meende, dat God aan de-Geref. Kerken een kracht van dwaling had gezonden, zodat ze de leugen zyn gaan ge loven. Om de commissie gelegenheid te geven een nieuw concept op te stel len, heeft de synode de zaak nog aangehouden. BEVERWIJK (GPD) Terwijl de voormalige bezetters van de Katholieke Pedagogische Acade- i mie gistermiddag tot zichzelf kwamen in het vrijetijdscentrum „De Slof" kon de Beverwijkse po litie de balans opmaken van een drukke ochtend. Honderdacht processen-verbaal werden opge maakt. De 108 bezetters bestonden uit 47 voormalige KPAB-studen- ten en 61 „buitenstaanders". De „alternatieven" hebben gisteren in een communiqué laten weten dat sommige agenten onbehoorlijk en onnodig hard zyn opgetreden. Com- j missaris L. Molenaar en burgemees- ter J. G. S. Bruinsma waren vol lof j over de correcte wyze van optreden j door manschappen die aan de ont ruiming deelnamen. Commissaris van politie Molenaar: „Iedereen, ook de pers. heeft kunnen constateren dat correct is opgetreden. Natuurlijk moet je een man die zich wil laten slepen aan de arm trekken". De burgemeester heeft een verklaring doen uitgaan waarin hy hulde brengt aan de Beverwijkse politie, de man schappen uit de omgeving, de rijks politie en de mobile colonne voor het „byzonder tactvol, beschaafd en dis- I ciplinair optreden en voor de ver- 1 leende hulp". SCHIPHOL (ANP) stil en bedroefd zijn gisteravond per DC-6 machine van de Joint Church Aid uit Sao Tome een 37-tal Europeanen op Schip hol aangekomen die maanden of jaren in Biafra hebben ge poogd de nood te lenigen on der de bevolking. Onder hen waren vele Ierse en Schotse artsen en priesters, maar ook enkele artsen en verpleegsters uit Nederland en Denemarken, die door de stichting Terre d«*s Hommes naar Biafra waren ge zonden. Onder de laatsten bevonden zich de 30-jarige arts Henk Koppert en de 41-jarige Els van den Berg. Ze keerden samen te rug met de 44-jarige Brechtje Folkerts, die al vanaf 1964 in Biafra werkzaam is geweest. Eerst werkte ze in het zieken huis van dr. Middelkoop in Iti- gidi. dat twee jaar geleden we gens de nadering van de Nige- rlaanse troepen moest worden ontruimd, daarna meldde ze zich voor hulpverlening bij de Joint Church Aid rganisatie. Zaterdagavond zette deze ten gere vrouw, wier magere gelaat via de televisie bekend is ge worden in de Nederlandse huis kamers, noodgedwongen een streep onder haar verblijf in Biafra. Met Henk Koppert en Els van den Berg stapte ze in een der allerlaatste vliegtuigen, die van de gebombardeerde Uli- startbaan midden in Biafra op steeg naar Sao Tomé voor de kust. Een uur later arriveerde een tweede machine, diitmaal een DC-8 van Martinair regelrecht uit Sao Tomé, met 57 passagiers uit Biafra onder wie 14 nog zeer jeugdige z>eke en gezonde B'afraanse k'nderen met een maximum leeftijd van 6 jaar Twee van de jongens waren verlamd en een was blind Op Schiphol werd het groepje kinderen gesplitst: vijf zi°ken werden per ambulance naar Duitsland afgevoerd om in Miinster in een ziekenhuis te worden opeenomen door de Maltezer orde. de anderen ble ven voor de kommde nacht in Nederland. Twee kinderen werden door hun moeder begeleid, de vrouw van de Biafraanse hoge com missaris. genaamd Djanja. Ver- De Amerikaanse me vrouw Okonhwo, wier Bia fraanse man in het leger diende en nu via een andere route op weg is naar Ameri- moedelyk zullen zij morgen al len doorreizen naar Engeland. De 28-jarige Deense arts Jes- per Quist uit Kopenhagen ver telde, dat hij de laatste maand niets anders heeft gedaan dan zo goed en zo kwaad als dat kon 326 zieke Biafraantjes uit het hospitaal van de Nederland- ka. met haar kinderen na aankomst uit Biafra op Schiphol. Ben hostess heeft zich over het drietal ont fermd. se arts dr Vleer te evacueren naar Mpam. „Het was onmoge lijk ze allemaal naar Gabon te brengen", zo zei hij. Er was voor deze evacuatie slechts één Landrover beschikbaar, die plaats biedt aan 6 volwassenen, maar waarin nu tot 46 kinde ren tegelyk werden gepropt. Biafraanse kindertjes, die de afgelopen nacht in Ne derland verbleven na aan komst uit Sao Tome. In het toestel waren 14 zieke en ge zonde Biafraantjes, die door Terre des Hommes en een Duitse caritasorganisatie werden overgevlogen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7