Giften zeker naar Biafra Iod Biafraanse delegatie voor beraad in Lagos Stichting zegt ..nee' Felle uitval Eban A ABE ONTSLAAT 200 WERKNEMERS (f)ucJ Qlteuwo Geen reden acties te staken r<v 'i,. eventien en in rkeer jdelijk regen HULPVERLENING ALLEEN DOOR VRIENDEN Tegen Frankrijk GEEN HERSTEL LOONOVERLEG pi Orkaan teistert antentuin Bogor ericht 1 maart 1860 DONDERDAG 15 JANUARI 1970 No. 32993 EIDSCH DAGBLAD E. A. E van Dishoeck icteur: Drs, J. R. Soeteohorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25). f4,95 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers f0,25 Witte Stage) 1 Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DEN HAAG (GPD) Van verschillende zijden bereikt ons de vraag wat er gaat gebeuren met het geld van het Biafra- comité, giro 400 In Utrecht, nu de Nigeriaanse regering bjj mon de van generaal Gowon alle ver dere hulp geweigerd heeft van die hulporganisaties die recht streeks Biafra hebben geholpen, o.a. de r.-k. organisatie Caritas en de protestantse Wereldraad van kerken, samenwerkend in de Joint Church Aid. Vele acties in het land zijn er namelijk speciaal op gericht de kerkelijke organisaties van middelen te voorzien. In" een ge sprek met mr. G. van Walsum, voorzitter van het Biafra-co- mité, heeft hij verzekerd dat het geld altijd terecht zal komen bij degenen waarvoor het bestemd is, de hongerende mensen in Biafra. Wanneer de kerkelijke organisaties niet langer hulp mogen bieden, dan zijn zty.T be reid om hun middelen ter be schikking te stellen aan diege nen die nog wel humanitair werk in Biafra mogen verrich ten. Dat is in elk geval het Rode Kruis, nu de regering in Lagos het Nigeriaanse Rode Kruis heeft opgedragen alle hulp te coördineren en te leiden. Er is dus geen enkele reden om de acties te staken, integen deel, de bevolking van Biafra lydt nog steeds. De School voor de Journalis tiek heeft inmiddels de Biafra- actie overgenomen van het Ca- nisius-college in' Alkmaar om morgen in Den Haag te demon streren voor stappen van de Ne derlandse regering tegen Nige- rië. Een lokaal van de school is ingericht als actie-centrum. Van hieruit zullen in de loop van de dag zoveel mogelijk scholen in en buiten Utrecht worden opge roepen met de actie mee te doen. De leerlingen hebben voor hun actie hun medewerking gekre gen van de leiding van de school. Volgens een woordvoer der zou de Utrechtse wethouder H. van der Vlist er geen bezwaar tegen hebben als ook de leerlin gen van Utrechtse gemeente scholen morgen in Den Haag gaan demonstreren. Uit Alkmaar zouden morgen ongeveer 3.000 scholieren naar Den Haag reizen. Vanuit het actiecentrum in de School voor de Journalistiek worden van daag niet alleen scholen maar ook de universiteiten en even tueel de vakbonden opgeroepen de demonstratie te steunen. Een van de initiatiefnemers uit Alk maar zou in de loop van van daag naar Utrecht komen. OEN HAAG Do vasxe Kamercom missie voor Economische Zaken Is vanmorgen om kwart over tien bijeengekomen om de kwestie Ver- olme te bespreken met minister Nelissen. Daarbij is bovendien het rapport van de commissie Bies- heuvel/Langman, die een onder zoek bij het Verolme-concern heeft ingesteld, ter sprake gekomen. Commissie-voorzitter Nederhorst (PvdA) beloofde de wachtende journalisten na afloop van de ver gadering enkele mededelingen te verstrekken. Het actualiteitenpro gramma „Scala" van de NOS zal vanavond van zeven tot half acht geheel gewijd zijn aan deze kwes tie. Minister Nelissen heeft beloofd een verklaring te zullen geven. Deze foto werd genomen vlak voor het begin van de vergadering van de vaste commissie van Economi sche Zaken. Voorzitter Nederhorst begroet minister Nelissen (links), die rapport over de zaak Verolme komt uitbrengen. ADVERTENTIE f HAAG i ANP) Mede als van gladheid van de wegen oosten heeft het autoverkeer m een ongewoon groot aantal rffers geëist. Zeventien men- ffamen als gevolg van ver- ïgelukken om het leven. Vier zeventien slachtoffers waren en, die door auto's werden den. In acht gevallen was er i ongeval sprake van een glad t Het ernstigste ongeval ge in Deventer. Door nog niet Aderde ooi-zaak zijn gisteren ersonenauto' op. de rijksweg «r-Olst onder de gemeente leen met elkaar in botsing Daarbij zyn twee inzitten- o het leven gekomen en één gewonde opgenomen in het ïph-ziekenhuis te Deventer. Bilt verwacht van heden tot avond: In het algemeen veel ing met nu en dan' regen maar ikele opklaringen. Plaatselijk Zwakke tot matige wind uit ke richtingen. Ongeveer de- temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 12.40 uur) 16 JANUARI I: 8.41 uur: onder: 16.59 uur. 'p: 11.54 uur; onder: 3.34 uur. Iter te Katwijk te 10.00 en "I laagwater te 5.38 en 18.08 r bestaat uit 22 pagina's) LAGOS. LONDEN (Reuter, AP, AFP) Een Biafraanse delega tie van vijf man is vanochtend vroeg uit Port Hareourt per vliegtuig in de Nigeriaanse hoofd stad Lagos aangekomen voor wapenstilstandsbesprekingen met de regering-Gowon. De Biafraan se leider generaal Effiong heeft meegedeeld, dat de delegatie be reid is te onderhandelen over een regeling voor de komende tweeënhalf jaar op grondslag van de voorwaarden, die federaal Nigerië heeft gesteld. Inmiddels zijn ook de eerste col- lonnes met gevangen genomen Bia fraanse soldaten in Lagos aangeko men. Zij zijn ondergebracht in een grote gevangenis in het centrum. Sommigen waren in lompen gehuld, anderen droegen hun schamele bezit met zich mee. Een grote menigte Nigerianen keek zwijgend naar de vermagerde Biafranen. Er werd niet gejuicht, niet gescholden of gede monstreerd. Intussen hebben de fe derale troepen in Biafra opdracht ge kregen hun opmars te staken. Vol gens goed ingelichte kringen in Lagos bestaan onder de Nigeriaanse offi cieren twee stromingen: een gema tigde groep wil Biafra een zekere mate van zelfregering verlenen, in clusief een leger waardoor de Biafra nen niet bevreesd behoeven te zijn voor vergeldingsacties van andere stammen; een andere groep officie ren is echter van mening, dat het Biafraanse leger en het huidige be stuursapparaat m>oeten verdwijnen, omdat die anders een blijvende be dreiging voor de eenheid van Nigerië zouden blijven. Wat de hulpverlening betreft: Ni geriaanse regeringsfunctionarissen hebben er gisteren in Lagos de na druk op gelegd, dat generaal Gowon zich niet tegen alle buitenlandse hulp heeft gekeerd, wél tegen hulp van organisaties, die, door hulpverlening buiten Nigerië om, hebben bijgedra gen tot verlenging van de burgeroor log. In het verleden zijn de „Joint Church Aid" en de r.k. Caritas her haaldelijk door Lagos beschuldigd van „medeplichtigheid aan de bur geroorlog". Lagos heeft thans een verbod uitgevaardigd voor alle hulp uit Frankrijk, Portugal, Zuid-Afrika en Rhodesië. Het personeel van de hierboven genoemde organisaties is „onge wenst" verklaard. Wanneer zy Nige rië moeten verlaten is niet medege- deeld. Een woordvoerder van „Joint Church Aid" heeft verklaard, dat het „verachtelijk" van de Nigerianen zou zijn als zij geen gebruik zouden maken van de zeventien vliegtuigen van de organisatie. Van Engelse en Joegoslavische zijde (in het laatste geval bij monde van maarschalk Ti to) is druk op Lagos geoefend om de hulpverlening zo snel mogelijk op gang te brengen. Lagos heeft nu vijftien artsen, twintig verplegers, tachtig vrachtwagens en een schip van 800 ton gevraagd. Lagos is niet voornemens toestemming te geven tot luchtbruggen naar de vroegere Biafraanse landingsbaan Oeli, maar geeft de voorkeur aan bevoorrading j over de weg en de rivier. Aan le- I vensmiddelen Is geen gebrek, men heeft voornamelijk transportmoei lijkheden. Lagos wenst, dat de hulp acties onder leiding staan van het Internationale Rode Kruis. De hulpdiensten in Lagos hebben gisteren meegedeeld, dat de toestand van de vluchtelingen in de gebieden van Aba, Oemoeahia en Itoe op 8 ja nuari minder slecht was dan men had aangenomen. Volgens een me disch rapport, dat gisteren in Lagos is gepubliceerd, lijden deze vluchte lingen niet aan ondervoeding. De toestand van 80 procent is zelfs goed te noemen, aldus dit Nigeriaan se rapport. DEN HAAG (GPD) Het be stuur van de Stichting van de Arbeid heeft nu definitief „nee" gezegd op het verzoek van mi nister Roolvink (Sociale Zaken) om suggesties te doen voor een herstel van het centrale loon politieke overleg in de Stichting van de Arbeid en de Sociaal- Economische Raad. Kort na de aanvaarding van de nieuwe loon wet door de Tweede Kamer heb ben NVV en NKV hun medewer king aan dit overleg gestaakt. De twee vakcentrales hebben gro te bezwaren tegen artikel 8 van de jMÊ nieuwe loonwet, dat een ingrijpen 1 ln afzonderlijke cao's mogelijk W. maakt. Zij menen dat by een vrije ':-.i loonpolitiek alleen een globaal ta- grijpen in de loonvorming wan- neer het sociaal-economisch even- wicht dreigt te worden verstoord past. Suggestie Nadat de Tweede Kamer de Loon wet had aanvaard, waarbij de re gering het nodig oordeelde met een kabinetscrisis te dreigen, deed de se naat de bewindsman van Sociale Za ken de suggestie via hernieuwd over leg het gehele bedrijfsleven achter de loonwet te krijgen. Een loonwet, die niet op de medewerking van het gehele bedrijfsleven kan rekenen, heeft weinig zin, zo meende de Eer ste Kamer. Minister Roolvink richtte eind no vember een schrijven aan de Stich ting van de Arbeid met het ver zoek eventueel suggesties te doen voor een herstel van het centrale loonpolitieke overleg. Tegelijkertijd liet hy de stichting echter weten dat hy niet van zins was wijzigingen aan te brengen in de loonwet. Ondanks pogingen van de zyde van de werkgevers tot bemiddeling was het daarna spoedig duidelijk dat een herstel van het centrale loonpolitieke overleg niet te breiken was omdat NVV en NKV vasthiel den aan het verdwijnen van artikel 8. Geen verandering Het afwijzende antwoord van de stichting, gisteren aan minister Roolvink verzonden, brengt geen we zenlijke wijziging in de situatie rond de loonwet. Verwacht moet worden dat de loonwet de komende maand een meerderheid zal krijgen in de Eerste Kamer. In Haagse kringen verwacht men dat minister Roolvink tijdens de behandeling van de loon wet in de senaat met enkele toezeg gingen zal komen. Zo zou hij willen toezeggen dat de bevoegdheid om in te grijpen in afzonderlijke cao's slechts by uit zondering zal worden gebruikt en dat na anderhalf jaar opnieuw zal worden bekeken of aan de verlan gens van NW en NKV kan worden tegemoet gekomen. MINISTER ROOLVINK JERUZALEM, CAIRO, HAIFA (AFP, AP, Reuter) De Franse regering volgt in het Midden- Oosten een politiek van volledig gebrek aan moreel gevoel, tekort aan eerbied voor het internatio nale recht en gemis aan belang stelling voor de vrede, aldus zei de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Eban gisteren in het parlement naar aanleiding van vragen over de verkoop van Franse wapens aan Libië en Irak. De houding van Parijs wordt be paald door financiële en oliebe- langen. De geschiedenis zou wel eens kunnen uitwijzen, dat de zesdaagse oorlog een gevolg is geweest van het Franse wapen embargo tegen Israël. In Caïro zei de woordvoerder van de Egyptische regering, dat leveran tie van Britse wapens aan Israël waarvan sprake is beschouwd zal worden als „een Britse vijandige daad Jegens de Arabieren, die de Israëli sche agressie zou kunnen verhogen". In Haifa is gisteren een spion age- komplot voor Egypte opgerold: er werden twee Palestij nen gearresteerd, die via de radio Egyptische instruc ties kregen en inlichtingen doorga ven. Er werd een radiozender in be slag genomen. Een Israëlische krijgsraad heeft gisteren in Jeruzalem vier Arabische vrouwen tot gevangenisstraffen tus sen een half jaar en vijf Jaar ver oordeeld, omdat zy vergiftigde koe ken en whiskey hadden gezonden aan vooraanstaande Arabieren, die zij verdachten van samenwerking met de Israëliërs. Een van de Ara bieren is overleden. Voorts is te Chan Joenis, in de bezette Gaza- stnook, een Arabier door schoten ge dood toen hij naar zyn auto liep. Dit was de vierde aanslag met dodelijke afloop in een week tyds. DJAKARTA (ANP) Ongeveer één derde van de plantentuin in Bo- gor, de grootcte van Z.O.-Azië, heeft schade geleden door een orkaan. De tuin, bij een vorige generatie bekend als ,,'s lands plantentuin te Buitenzorg", is voor het publiek ge sloten. Het Indonesische persbureau Antara bericht, dat deskundigen van het Britse museum en van het Landbouwkundig Instituut te Bog or een onderzoek instellen naar de om vang van de schade en naar de wijze waarop die kan worden her steld. Prinses Margaret van Engeland (gekleed in een jas en hoed van leer en bont) met haar echtgenoot en kinderen Sarah (5) en Linley (8) op een internationale botententoonstelling in Londen. India nationaliseert India zal binnenkort alle verzekeringsmaat schappijen nationaliseren, heeft minister Menon meegedeeld. Dat zal gebeuren ofwel op presidentiëel bevel of bij een wet, die op de komende parlementaire zitting die in februa ri begint wordt ingediend. De verze keringen zyn in handen van meer dan 140 maatschappijen, waarvan 60 buitenlandse. De helft van die bui tenlandse maatschappijen is brits. TILBURG (ANP) De NV Koninklijke Aabe wollen stoffen en deken fabrieken in Tilburg gaan ongeveer 200 werknemers op korte termijn ontslaan. De aanzeggingen zullen vrijdag plaatsvinden. Het bedrijf blijft op basis van een nieuw produk- tieplan met ongeveer 600 werk nemers doorwerken. De reorganisatie van de fabriek is nodig geworden door de felle con currentie op de internationale markt. Het plan voor de reorganisatie is opgesteld door de heer T. Feenstra. die -onlangs v*n de Koninklijke Ne derlandse Textielunie is overgestapt naar Aabe D- heer Feenstra heeft bij de Koninkijke Nederlandse Tex tielunie drie bedrijven gereorgani seerd en gesaneerd. De reorgan^-atie levert de basis voor een produktieplan en de nood zakelijke personeelsbezetting. Het hele studiepaket is voorgelegd aan de kredietvers trekkende instellingen van de NV. De vakbeweging is over de ontslagen ingelicht. Het bedrijf zelf heeft maatregelen genomen, zo dat vrijwel 90 procent van alle ont slagenen onmiddellijk elders werk kan vinden. Uit het Leidsch Dagblad van 14 Januari 1870: (Advertentie) Breuken Volkomen genezing door den bandage régulateur van Waersegers, begreveteerde Breukmeester der Hospita len, commandeur in Ridder van verschillende Ordens. 25 Schoenmarkt, Antwerpen Leiden en de zorg voor de algemeene gezondheid. Welke plannen bestaan er om onze stad te bevrijden van de schadelijke invloeden, die én ophooping van fecale stoffen en het gebruik van slecht ivater uitoefenen? De heer N. H. Henket, hoogleeraar te Delft, heeft daarover rappor ten uitgebracht.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1