Dokter P. Vermet stelde zich in dienst van kind Steekterweg Alphen vrij gevaarlijk W. Tli. P. M. Rovers directeur van de V.V.V. in Noordwijk EERSTE DISTRICTS-SCHOOLARTS AT VAN WELVERDIENDE RUST GENIETEN Woonwagens in Bodegraafse „Dronenwijk" MAXIMUM SNELHEID KAN VERBETERING BRENGEN Jeugdwerk drukt zwaar op budget LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS (Door Cees Combee) OORSCHOTEN/KATWIJK Nederlands eerste districts- jolarts, dokter P. Vermet (66) uit Voorschoten, gaat van welverdiende rust genieten. Hij nam vanmiddag in het aurant van de Katwijkse sporthal afscheid van de districts- „Katwijk". Dokter Vermet heeft in al die veel en belangrijk werk gedaan op het gebied van de geneeskunde, in het bijzonder in het belang van schoolgaande kind. Bijna 40 jaar lang is hij op dit terrein kzaam geweest. Het mag gerust gesteld worden, dat deze lolarts in hart en nieren baanbrekend werk heeft verricht, a hij begon kon men nog niet terugvallen op psychiaters, maatschappelijk werksters, tandartsen en logo sten. De schoolartsen moesten toen meestal zelf zich voor- problemen oplossen. Vermet is in Zeeland ge en getogen. In Oud-Vossemeer it eiland Tholen, waar zijn va- rts was, stond zyn wieg en na tudie in Utrecht en het vervul- an zijn militaire dienstplicht enige jaren werkzaam als en gemeentearts in Nieuw-Vos- In dit Brabantse Vossemeer (jn vader ook praktizerend arts. Vermet nam dit praktyk- Ite van zijn vader over. En eft daar van 1928 tot 1 septem- 130 met veel genoegen gewerkt, e de Jong, de vader van de A. M. de Jong (bekend om „Merijntje Gyzen"). was an zyn eerste patiënten. Arts „Wat was Melske trots als een boek van zijn zoon was Hij kwam het me dan en lachend gezicht vertellen", scheidende schoolarts: „Reeds n kinderjaren als huisarts had ,te belangstelling voor de pre- ve geneeskunde. Ik kreeg er in rabantse dorp alle gelegenheid me daarin te verdiepen. Heel hadden daar te met voedingsstoornissen. De rs gaven ze geitenmelk met be- Dat was natuurlijk verkeerd, eeft me heel wat moeite ge in hen te bewegen met die ge- t te breken en andere voedings toe te passen. Tenslotte is1 gelukt". I NOORDWIJK Noordwijk heeft j een nieuwe directeur van de VW. Het algemeen bestuur van de Stioh- ting VW Noordwijk heeft besloten de heer W. Th. P. M. Rovers met I ingang van 15 februari a.s. als zoda nig te benoemen. Hij volgt de heer R A. Dekker op. die directeur van de Leidse VW is geworden. Drie jaar bleef dokter Vermet in Lekkerkerk werkzaam, daarna in 1933 vertrok hij naar Rotterdam om daar inspecteur te worden van het Gemeentelijk Geneeskundig Schooltoezicht en op 1 april 1939 werd hij arts van de op 1 januari 1931 opgerichte districts-school - artsendienst „Katwijk", waarbij nu zijn aangesloten de gemeenten Kat wijk, Valkenburg, Voorschoten, Leid- echendam, Zoetermeer en Zoe ter woude. Vroeger hoorde ook Oegst- geest erbij. Is het een wonder dat „Katwijk", waar hij ruim 30 jaar werkzaam was, de liefde van zijn hart heeft. Toen hij er kwam waren er in het district zo'n 6.000 kinderen, die op geregelde tijden door de schoolart- sendienst onderzocht moesten wor den. Nu, bij zijn afscheid, zijn het er een kleine 24.000, Het zal niet zo heel erg lang meer duren voor een vierde districts-schoolarts moet worden aangetrokken. Alle scholen in het gebied, uitgezonderd de mid delbare. behoren tot het werkterrein van de dienst. Oogklachten Dokter Vermet, op een vraag van ons over de meest voorkomende af wijkingen, zonder aarzeling: „Onge twijfeld die van de ogen. Opmerke lijk daarbij is, dat het percentage by ulo-leerlingen veel hoger is dan by jongelui, die de technische school bezoeken. Enige cyfers: by de kleuters heeft 3 tot 4 procent een mankement aan de ogen, by de leerlingen van de eerste klas van de lagere school 6 procent, by die van de zesde klas 17 tot 18 procent en by de overige jongeren 25 tot 50 pro cent". Over Katwyk, waar dokter Vermet het meest werkzaam is geweest: „Van het gemeentebestuur krügt de dienst alle medewerking Het is geweldig. Enkele voorbeelden wil ik wel noemen. In 1954 onder zocht ik 130 leerlingen of zyn In aanmerking kwamen voor plaatsing op een blo-school. Het resultaat was, dat 80 kinderen, waarvan 40 uit Katwyk, beter blo-onderwys konden ontvangen. Dit is het begin geweest van de stichting van een school voor deze kinderen in Kat wyk". Niet zonder enige trots vertelt dok ter Vermet, dat een onderzoek naar schildkliervergroting by de jeugd in 1956 by 40 procent van de kin deren in Katwyk werd dat geconsta teerd ertoe heeft geleid, dat de toenmalige minister van Sociale Za ken de gemeenten in het district op droeg. dat de bakkers alleen brood mochten verkopen, gebakken met Jo- dium-houdend zout. Ook het onderzoek op schoolryp- heid by kleuters, die nog maar am per 6 jaar of het nog niet waren en de lagere school zouden gaan bezoe ken heeft steeds de volle aandacht van dokter Vermet en zyn collega's gehad. In 1968 byvoorbeeld wer den 80 kleuters onderzocht. In 21 ge vallen werden geadviseerd nog een jaar op de kleuterschool te blyven, terwyl in 12 dubieuze gevallen de be slissing geheel aan het inzicht van de kleuterleidster of aan de ouders werd gelaten. Door te vroeg naar de lagere school te gaan zouden er al lerlei nervosi teitsversc "lij naelen op treden. Dokter Vermet sluit een belangry- ke periode in zyn leven af. Hy had graag nog meer willen doen. Een van zyn wensen is, dat er nog eens een adviesbureau voor tieners komt. Hy acht het dringend noodzakelyk, dat de jongeren vertrouwelyk over allerlei zaken kunnen spreken met een arts. De scheidende schoolarts: „Er zyn zo veel problemen dat de tieners er beslist wel eens behoefte Dokter P. Vermet bij zijn boekenkast in zijn woning aan de Papelaan in Voorschoten. (Foto Leidsch Dagblad i aan hebben er over advies in te winnen by deskundigen, zonder ge remd te worden door de aanwezig heid van ouders" Misschien gaat ook deze wens van dokter Vermet nog eens ia vervul ling. BODEGRAVEN Opnieuw zyn enkele woonwagenfamilies in Bode graven neergestreken. Dinsdagmor gen verscheen er eerst één op de nieuwe Markt, maar nadat men verzocht had hun wagen daar weg te ryden, gebeurde dat ook. Later verschenen er twee aan de Groene Zoom in de Dronenwyk. Deze wa gens hadden al eerder in Reeuwyk gestaan, maar waren daar verdre ven. Net als in Reeuwyk was er I echter ook in Bodegraven geen plaats I voor hen. Zoals bekend namen op 18 december de gemeenteraden van Bodegraven, Driebruggen en Reeu wyk het besluit om gezamenlyk één kamp in te richten en wel in j Bodegraven. Dit besluit, dat inmid dels door G.S. is goedgekeurd, heeft tot gevolg dat in deze drie gemeen- ten op geen andere plaats woonwa- gens geplaatst mogen worden dan op het kampje in Buitenkerk. Daar kun nen echter maar twee wagens een plaatsje vinden. Dat kampje is vol. De politie heeft de woonwagenbewo ners aangezegd te verdwynen, wat later schriftelyk door b en w werd herhaald. Zouden ze niet verdwynen dan zouden maatregelen volgen. Die maatregelen zouden dan zyn het weg slepen van de wagens naar een kamp waar wel plaats is. Woensdagmor gen vertrokken de families daarop inderdaad vrywillig. Enkele uren la ter kwamen ze echter terug, verge zeld van nog drie wagens. Ze ston den er gisteravond vyf wagens aan de Groene Zoom. Politie en B en W volgen dezelfde procedure. Als de wagens in de loop van vandaag niet vrywillig vertrekken zullen ze zon der twyfel worden weggesleept De heer Rovers is geboren in 's-Hertogenbosch en thans 40 jaar oud. Hy woont in Heer by Maas- triohit en is momenteel werkzaam als directie-secretaris by de Eurohal N.V. in Valkenburg <L.), een onder neming bekend om de jaarlijkse or ganisatie van vak- en consumenten beurzen. Tevens is hy secretaris van de Stichting Bouwinformatiecentrum Zuid-Nederland, eveneens in Val kenburg. Daarvoor was de heer Rovers di rectie-secretaris van een dochterbe drijf van een grote Belgische waren huis-onderneming. Na zyn middel bare opleiding is hy by na tien jaar in dienst geweest van de Neder landse Pfaff-organisatie, in welke periode hy als afgevaardigde van zyn bedrijf een half jaar doorbrahet op de Wereldtentoonstelling in Brus sel in 1958. De nieuwe directeur heeft goed® contacten in het bedrijfs- en open bare leven en veel praktische erva ring op net gebied van organisatie en publiciteit Hy komt half februari, of zoveel eerder als het in zyn tegenwoordige werkkring mogelijk zal zyn, met zyn vrouw en twee kinderen naar Noord- wyk. Voordien zal hy één of meer dagen per week naar de badplaats komen teneinoe zich op het WV- kantoor in te werken. De nieuwe directeur van de VVV in Noordwijk, de heer. W. Th. P. M. Rovers. (Foto LD/Holvast) De eerste )r Vermet had wel in de gaten jn zoon zich op andere wyze s huisarts in dienst wilde stel- ii de mensheid. Op een dag liet n zoon een advertentie lezen, de eerste districts-schoolart- in ons land, \,,Lek en IJs- als centraal-punt Lekker- arts vroeg. De toen 28-ja- Vermet solliciteerde en 1 iber 1930 trad hy in dienst. Hy zich de eerste schoolarts van ad noemen. ter Vermet zeer beslist: „Als ik j eens aan het begin van myn stond zou ik weer schooi Het is boeiend werk. te vereiste is echter, dat je en in het byzonder van houdt. Er was vroeger nog- i tegenstand te overwinnen. De li waren nu niet bepaald zo isiast voor het werk van de krts. Moeilijkheden zyn er ech- i te overwinnen. Als eerste taak altyd beschouwd als ik een met een kind in myn spreek- kreeg, ze op hun gemak te De spanning moest wegge- worden. Dat lukte meestal In vriendelyk woord, een grap- ien klopje op de schouders de- onderen. Een boeiend beroep. Tassingen. kan dokter Vermet ver- I over zyn belevenissen als Niets dan prettige herin- en heeft hy er aan overge- Tienduizenden kinderen 1 hij voor controle in zyn kamer gehad. Vaak met ern- kwalen of afwykingen. Hy Ir in samenwerking met de jsen toe mogen by dragen, dat over hun kwalen heen en als gezonde jonge- het leven mochten gaan. maar weer studie boeken van binnen- en 'andse kindergeneeskundigen bben hem gemaakt tot een trts van gezag, voor wiens te men in medische en on- krtagen grote achting heeft. minister Premier Cae- Portugal heeft by een reor- van zyn kabinet de porte- Buitenlands® Zaken diie hy ie, gegeven aan Rui d'Espiney o, die tot dusver staatssecre- an Buitenla*dse Zaken was. in Guatemala Het van de Guatemalteekse veilig- «nst is doodgeschoten toen hy auto door de hoofdstad werd het slachtoffer machinegeweeraanval door ptal terroristen. lilicht voor artsen De West- automobielclub, Adac, heeft gemaakt, dat het ministerie irkeer het gebruik door artsen geel -waailicht op het dak auto heeft goedgekeurd. De is aan andere weggebrui- [Jidelyk te maken dat de arts t is naar een spoedgeval. Er beroep gedaan op alle pihaten voorrang te verle- auto's met een dergelyk eht. ALPHEN AAN DEN RIJN „Waarom past men op deze van Gouwsluis tot Zwammerdam ui- Philatelica Noordwijk bijeen NOORDWIJK Tydens de jaar vergadering van de Internationale Ver. Philatelica. afd. Noordwyk aan Zee. die gisteren in De Rank werd gehouden, liet penningmeester C. van der Zwan zich somber uit over de financiële vooruitzichten. De uit gaven waren dit jaar aanmerkeiyk groter geweest dan de inkomsten, als gevolg van de bestedingen, die de clubs had moeten doen voor het Jeugdwerk. Er waren ook meer optimistische geluiden. Philatelica Noordwyk aan Zee verheugt zich in een gestadige groei en telt thans ongeveer 76 leden meldde secretaris H. J. Nieuwstraten die verder vele activiteiten releveer de, zoals gezamenlyke ruilavonden met de Noordwykse Vereniging van Postzegelverzamelaars, de ten toonstelling en examens voor jeugd leden. Voorzitter G. J. van Houten ver welkomde de landeiyk voorzitter van de Int. Ver. Philatelica, de heer He- deman, tevens hoofdredacteur van „Ons Stokpaardje". Deze feliciteer de de afdeling Noordwyk aan Zee met haar 18e verjaardag, een leef- tyd waarop zy de kinderja ren reeds ver is ontgroeid. In de vergadering gingen stemmen op om voortaan op de jaarvergade ringen, welke een feestelyk karakter plegen te dragen, ook de dames van de leden uit te nodigen. Daartoe werd met algemene stemmen beslo ten. By de bestuursverkiezing werd in de vakture van de heer D. Du- rieux, die zich wegens drukke werk zaamheden niet herkiesbaar stelde, de heer S. A. van den Oever be noemd. Hy zal tevens optreden als veilingmeester. Nadat nog een uitge breide verloting was gehouden met vele pryzen, amuseerde men zich nog enige tyd met het bingo- spel, dat op bekwame wyze door mevr. Crama werd geleid. terst gevaarlijke rijksweg 11 j (Steekterweg) geen maximum snelheid toe van 70 km per uur?" was de reactie van de heer C. B. de Groot (31), eigenaar van de pleisterplaats „Winkel" aan deze weg, nabij het Goudse Rijpad, toen wij hem gistermorgen ver telden, dat de plannen voor in voering van een wachtverbod voor auto's langs de Steekter weg in een vergevorderd stadium verkeren. De verzoeken daartoe, met rapporten van de politie, zijn reeds in Den Haag gedeponeerd. Dit wachtverbod zou dan gelden voor het gedeelte Steekterweg tot vyf honderd meter westelyk en oos- telyk van het bedryf van de heer De Groot en wel voor beide zyden van de weg. De heer De Groot, heeft drie jaar geleden het bedryf overge nomen. In deze tyd heeft hy kans gezien er een keurige pleisterplaats voor beroepschauffeurs, vertegen woordigers en doortrekkers van te maken. Voor de verbouwing en ver nieuwing van het interieur legde hy een bedrag van rond f 50.000 op ta fel. Men kan niet ontkennen, dat er dagelyks. door de aan weerszyden van de ryweg geparkeerd staande vrachtauto's vaak een uiterst gevaar - ïyke situatie ontstaat. Dit is mede een gevolg dat het restaurant juist In een flauwe bocht staat, terwyl de T-kruising met het Goudse Rypad de zaak ook al niet beter maakt. Toe gegeven moet worden, dat dit zelf de Goudse Rypad, na de in gebruik neming van de provinciale weg Gouw sluis-Boskoop, langs de Gouwe, tot een simpele landweg is gedegra deerd. De ANWB heeft zelfs het ver keersbord met de aanduiding naar Boskoop en Waddinxveen laten weg halen. Opperwachtmeester J. J. Baart uit Woubrugge wordt met ingang van 1 februari overgeplaatst naar de ge meente Bergen (N.-H.). De heer De Groot vertelde voorts, dat hy byna dagelyks, vooral onbe kende, chauffeurs by het wegryden en weer invoegen in het verkeer be hulpzaam Is. Hy zou ook graag een betere situatie zien, waaraan hy wil meewerken. Daarby gaan zyn gedachten uit naar een groot par keerterrein waarvoor een zuideiyk van de weg gelegen welland uitste kend geschikt is. Dat het bedryf van de heer De Groot by de beroepschauffeurs enorm populair is bewijst duidelyk het feit, dat het aantal vaste bezoe kers nog steeds toeneemt. En kele van deze beroepschauffeurs die wy gistermorgen aantroffen, ver telden, dat dit een van de gelief- ste pleisterplaatsen is, die by alle weggebruikers een goede weerklank heeft". Wy zouden deze plaats niet graag willen missen, dit i6 echt een zaak voor de mensen die snel even iets willen gebruiken. Ja, na- tuuriyk is het parkeren langs de drukke ry banen verre van ideaal en zou een flinke gemakkeiyk op te ryden parkeerplaats een aanzienlij ke verbetering betekenen, maar laat men het eerst maar eens met een maximum snelheid proberen". Deze beroepschauffeur noemde het onbegrypelyk. dat op een slechts uit twee rybanen bestaande weg waar dagelyks duizenden auto's over ryden en tientallen uitritten op uit komen, niet alleen van veeh ouders- bedrijven, maar ook van fabrieken en zelfs een asfaltmengBedryf. men nog steeds maar raak kan ryden met ongelimiteerde snelheid. „Het is toch zeker al lang bekend dat de ze weg reeds levensgevaarlyk is?" Parkeerterrein De heer De Groot zei nog, dat hy graag bereid is financieel bij te dra gen in de kosten van het creëren van een groot parkeerterrein. „Het parkeerprobleem is immers wk myn probleem". Hy verzekerde dat hy zo spoedig mogeiyk met de betref fende instanties in contact zal tre den, voor het treffen van de i gevaar zo veel mogeiyk te beperken, nodige maatregelen. „Een maximum toelaatbare snel- De politie zei dat dit punt inder- heid van 70 km. per uur zou zeker daad gevaariyk is. Men was er ech- al veel tot beveiliging van deze weg ter ook van overtuigd, dat de heer bydragen", aldus de mensen van de De Groot al het mogelyke doet het I verkeerspolitie. mè Hoe druk het op de Steekter. Waarom dit hier nog steeds niet is I =1„ren ^en,te ,oto Groot toch wel in spanning af tot. wefoto onder pleisterplaats ,,De welke maatregelen men in Den Haag Winkel". zal besluiten. (Foto Leidsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13