bezorgd over dagelijkse luchtaanvallen bijna Spanning op Cyprus groeit zienderogen 'ra/ico blikt zeer hoopvol naar Oost-Europa OOK VOOR HOGE SPAARRENTE 2 dagen gratis reizen Povere prestaties van Egyptische piloten gametmctgdmee-ganaardeimi „Zuivering" Jaarkaart of 3-maandskaart 65+? voordelig uit met NS Uithollende geest in R.K. Kerk Watersnood in Portugal/Spanje en in Marokko DE SAEGER KOMT TOCH NIET TERUG Intelsat - 3 orische koerswijziging van autoritaire Spaanse regime „Enosis"-aanhangers roeren zich DERDAG 15 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II ADVERTENTIE Het Is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen, waaronder 8% NMS-Spaarbrieven, garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst (Van onze correspondent) RUZALEM (GPD) Volgens hier ontvangen inlichtin- doen zich in Egypte symptomen van ernstige bezorgdheid over de bijna dagelijkse Israëlische luchtaanvallen in de alzone. Die verontrusting geldt kennelijk ook andere ac- uit de laatste tijd, zoals de aanval van Israëlische straal- •s'op doelen, niet meer dan dertig kilometer van Cairo, en iraëlische commandoraid, waarbij een hypermodern radar- on van Russische fabrikaat werd gedemonteerd en buit- lakt. gerust is men ook over de povere prestaties van de Egyp- ie luchtmacht, die óf verstek liet gaan óf als ze al in kwam tegen de Israëlische piloten niet opgewassen c. Dat alles schijnt het moreel van de Egyptische strijd- hten sterk hebben aangetast en ook in burgerkringen ing te hebben veroorzaakt. de Israëliërs beschouwt. Onder de kleurige kop „Hebt geen medelij den met hen. maar laat hen naar de bliksem lopen" publiceerde „Al-Ach- bar" een uitvoerig artikel, waarin betoogd wordt, dat „onder de om standigheden. waarin wij verkeren, geen sprake kan zijn van inacht neming van de gebruikelijke morele standaard". Wat een blad als dit er toe bracht een dergelijk artikel te pu bliceren is hier niet duidelijk, maar men zou eruit kunnen afleiden, dat er in Egypte iets aan het verande ren is. De bedoeling van de onop houdelijke Israëlische aanvallen op doelen in Egypte is het regime-Nas ser ten val te brengen. Politieke waarnemers in Jeruza lem stellen zich voor, dat dit de vre- deskansen zou vergroten. De juist heid van die opvatting wordt door ve len in twijfel getrokken, maar de re gering schijnt zeker van haar zaak. De tyd zal leren wie geiyk heeft. Maar de ontwikkeling van zaken in Egypte en de berichten, die daar over ook door buitenlandse corresponden ten zijn gelanceerd, geven wel steun aan de stelling, dat het onophoude lijk gebeuk van de Israëliërs op de deur van hun zuiderburen niet zon der uitwerking op het Egyptische mo reel kan blijven. bespreking van deze beroering wordt hier althans veronder- - riep Nasser zondag j.l. de Iers van de Socialistische Unie uge partij in Egypte) bijeen gaderde maandag het kabinet zijn voorzitterschap met als agendapunt de mislukking van ferentie van Rabat. zou men zich niet verwonde- i er een of meer hoofden zou- illen by het opperbevel van ptische strijdkrachten en meer bijzonder bij het commando luchtmacht, al betwijfelt men raan voorlopig publikatie zal i gegeven. rblijkelijk om de bevolking te beuren bevatten de in Caï- chijnende bladen maandag be- i over de levering van „verbe- Migs-21. Men neemt hier aan, t om toestellen van het type aat, de beste Jager-bommen- die de Sowjet-Unie produ- Militaire commentators hier n aan deze aanwinst weinig che betekenis, omdat naar eggen de Egyptenaren hun n de lucht niet te wijten heb- n minderwaardig materiaal ichines. waarover zij beschik- ïoren tot de beste ter wereld), lan hun eigen vliegtechnische tand. mber van het vorige jaar i paar honderd Egyptische pi- een intensieve opleiding in [jet-Unie naar him vaderland id. Men vreesde aanvan- Jeruzalem dat zij een be- aanwinst voor Nassers tit zouden blijken en dat zij che vliegers wel eens han- werk zouden kunnen geven, ërs hebben sindsdien ech- hun blijde verrassing ervaren, Egyptische tegenstanders hun training in de Sowjet- Israëlische peil niet halen i bij luchtgevechten spoedig in rdediging lieten dringen of dig het hazenpad kozen. Over toeging van Migs-2 S aan de jjche luchtvloot maakt men jer dan ook weinig zorgen. Val van Nasser? eel gelezen Egyptische dag- Ü-Achbar" trekt intussen van i een geestesgesteldheid, die fc misplaatste sympathie voor ADVERTENTIE Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houders van een 65 -kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65+,-kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. Jaarkaart: prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-. 3-Maandskaart: prijs f 20.- p.p. - echtpaar f30.-. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft een beroep gedaan j op alle rooms-katholieke priesters weerstand te bieden aan de „uithol lende en vernietigende kritische geest", waarmee de kerk wordt be dreigd. Deze geest zou volgens de Paus „de gehoorzaamheid uitdagen en een gemakkelijke opvatting van de kerk koesteren, die meer in overeenstem ming is met de geest en de gebrui ken van de wereld dan met het bo vennatuurlijke karakter van de kerk". Hoewel hij hen niet met name noemde, lijkt het alsof de rebelle rende Nederlandse priesters het doel wit zyn van zijn woorden. De pries ters willen afschaffing van het ce libaat en andere drastische hervor mingen. De Paus liet verder de klacht ho ren dat „een zekere verwarring het religieuze leven binnendringt". LISSABON (Reuter) Het Ibe rische schiereiland heeft te lijden van ernstige overstromingenhet Portugese gebied langs de Taag ten noordoosten van Lissabon staat onder water, dat hier en daar 17 me ter boven het oorspronkelijke peil staat. De oogsten zijn vernield, hui zen zyn beschadigd en verbindingen zyn verbroken. Ook in het zuiden en midden van Spanje staan grote ge bieden onder water. In Almeira wordfc de schade op vier miljoen gulden geschat. In Sevilla, waar in de afge lopen twaalf dagen meer regen is ge vallen dan anders in zes maanden, zyn honderden personen dakloos. Ook in het noorden van Marokko staan 250.000 hectaren bouwland onder wa ter. Tal van steden zijn door het wa ter van de buitenwereld afgesloten. Het Deense koningspaar brengt een officieel bezoek aan de Oostafrikaanse staat Tanza- nië. Op de foto: Koning Frederik bij aankomst op het kleine vlieg veld van Maniri in het noorden, waar hij hartelijk door de bevol king werd verwelkomd. Geen kabinetscrisis (Van onze correspondent) BRUSSEL (GPD) Er is wat meer duidelijkheid gekomen met be trekking tot het aftreden van de hui dige Belgische minister voor Openba re Werken De Saeger. Hij heeft zyn ontslag gisteren bü de koning inge diend. Minister De Saeger die eergisteren niet te bereiken scheen, is gisteren weer opgedoken en hij was zelfs nog al spraakzaam over zijn besluit. De minister heeft ook nog verklaard dat hy niet van plan is zichzelf op te KAAP KEENEDY (AP) Vanaf Kaajp Kennedy is gisteren met suc ces een raket gelanceerd die een commerciële communicatiesatelliet van het type Intelsat-3 in een baan om de aarde moet brengen. De eerste drie trappen van de ra ket werkten feilloos. Morgen moet de vierde en laatste trap worden ontstoken om de satelliet een sta tionaire baan op ongeveer 35.680 ki lometer boven de Atlantische Oceaan te laten aannemen. Zij moet voor telefoon- en televisieverbindin gen tussen Noord- en Zuid-Ameri ka. Europa en Afrika zorg dragen. volgen als minister van Openbare Werken. Dat gerucht deed namelijk gisteren met enige hardnekkigheid de ronde in Brusselse politieke kringen. Daar houdt men het trouwens niet voor uitgesloten dat er binnen 't ka binet een portefeuillewisseling zou plaats hebben. In een Interview voor de Vlaamse televisie heeft minister De Saeger nog gezegd dat 't er naar uit ziet dat in België heden ten dage geen enkel probleem meer kan wor den besproken, laat staan opgelost zonder dat op een of andere manier het „virus van de Vlaams-Waalse relaties" er bij te pas komt. (Van onze correspondent) gen hun eigen Griekse landgenoten rechtstreeks de Turkse minderheid I gericht. Het zogenaamde „Nationaal bedreigen, toch de onderhandelingen ISTANBOEL (GPD) Van- j Front" wil ook nu nog „enosis" met die nu al meer dan een jaar aan daag. 15 januari, is het precies 20 Griekenland. de gang zijn tussen de Griekse en jaar geleden dat de Grieks-ortho- Het is vandaag dan ook een kri- Turkse leiders op het eiland in ge- doxe kerk op Cyprus het referen- tieke dag geweest op Cyprus/ waar vaar kunnen brengen. dum organiseerde, waarbij 96 pro- de sfeer steeds onbehaaglijker wordt Dictator Papadopoelos heeft dezer cent van de Grieks-Cyprioten Dezer dagen is de eerste stap gezet dagen de terroristen veroordeeld, zich uitsprak voor de „Enosis". de OP de weg naar een soort „staat van maar hun ideologische leidraad, de aansluiting bij Griekenland. beleg": er is een wet ingediend die enosis kan hij niet veroordelen en de politie het recht geeft, personen het lustrum van het refenrendum is Cyprus was op die 15de januari die worden verdacht van terraria- vandaag dan ook in Griekenland ge- 1949 nog een Engelse kolonie. In tische activiteit drie maanden vast vierd. President Makarios heeft zijn 1960 is het onafhankelijk gewordente houden. grote Afrikaanse tournee zo uitge- de „enosis" is sindsdien een beetje De terreur van één of enige stiPPeld dat hÜ dan net n°S n*et op de achtergrond geraakt, degenen Griekscypröche organisaties gold tot1 terug zUn' zodat hy 8«paard die haar voor in de gedachten hou- nu toe Oriekscyprische ot Brits.- wordt v00r de noodzaak, zich in een den weten zich langzamerhand een doelen maar de laatate da-en is rede of boodschap over het netelig kleine minderheid geworden en heb- (>ok van Turkscvprische zijde uiting «eworden «'oord "it te spreken, ben nu andermaal naar het middel gegeven aan onbehagen. De voortdu- Terwul hij op safari wilde dieren van de terreur gegrepen, ditmaal te- I rende aanslagen zouden, zo ze al nietgadeslaat, houdt zijn plaatsvervan- ger Kliridis zich op Cyprus bezig met RID (GPD) „Wij heb- n belangrijke vooruitgang in de onderhandelingen - Europees Economische Maar Europa is der begrip dan hetgeen de 19. waaraan wij sinds de wereldoorlog gewoon zijn. denken. Onze contacten naties van het Oosten ver- fen. Wij onderhouden -onsulaire en handelshe ren niet Roemenië, Polen fjarije, landen waarmee ivij °op der geschiedenis altijd ietrekkingen hebben on- \en en aan wier isolatie kunnen bijdragen". paragraafje ging by na de twintig minuten lange I generaal Franco die onder van een nieuwjaars bood- en soort politieke biecht van iwe kabinet betekende Niet- faren het historische woor- mond van dezelfde „gene- die dertig jaren tevoren geroorlog tegen een rode re- ^d gevoerd onder de naam uistocht tegen het commu- en die sindsdien van het mi- ^ti-communisme het credo II regime had gemaakt. Het 'getwijfeld de eerste maal dat 11 Franco in zijn traditionele de drempel van het nieuwe Izende woorden over commu- e landen uitsprak. In Madrid historisch tijdperk besloten eert men hoopvol nieuwe deu- r het Oosten te openen. Angstvallig Deze baanbrekende diplomatie, die echter in de Spaanse berichtgeving angstvallig werd gekleineerd om een frontale botsing met de oude heilige huisjes te vermijden, begon in 1967 met de uitwisseling van consuls-ge neraals tussen Madrid en Boekarest, hoofdstad van het weinig orthodoxe Roemenië Maar eind 1969 volgden twee soortgelijke overeenkomsten met staten die zelfs meededen aan de aanval op Tsjecho-Slowakije: Polen in september en Hongarije in decem ber. Men verwacht in de komende maanden diplomatieke betrekkingen op consulair niveau met Praag en Sofia, terwijl de Roemeense vertegen woordiging in Madrid misschien nog dit jaar tot de rang van ambassade verheven zal warden. Op de achter grond, maar reeds in zicht, staan overeenkomsten met Joegoslavië en Rusland. De spectaculaire klap op deze di plomatieke vuurpijl was het gesprek van enkele uren dat Spanjes nieüwe minister van Buitenlandse Zaken. Don Gregorio Lopez Bravo, op 26 december voerde met de vice-minis ter van Buitenlandse Zaken Kowali van de Sowjet-Unie, tijdens een on voorziene tussenlanding te Moskou op weg naar de Philipijnen. Weinige dagen voordien had senor Lopez Bra vo in Madrid verklaard: „Men kan niet half Europa negeren. Ik geloof dat de landen van de Comecon onze uitvoer goede uitbreidingsmogeUjk- i heden b 'r 1 Eenvoudiger Spanje heeft goede redenen om de betrekkingen met de landen achter het IJzeren Gordijn te normaliseren Men zoekt nieuwe exportmarkten en het is voor Madrid ongetwijfeld een voudiger te onderhandelen met de autoritaire en streng gecentrali seerde communisten, dan met de Westeuropeanen en hun ingewikkelde ruggespraak en onderlinge compro missen. Hoewel de handel met het Oosten ln verhouding weinig is ver geleken by de handel met de EEG (2V2 procent tegenover 35 procent van het geheel) stijgt het volume van het wederzijdse verkeer de laatste jaren toch sterk en bedraagt dit nu rond de 120 miljoen dollar per jaar Over andere onderhandelingen (en dat maakt deze zaak zo interessant) verklaarde de Spaanse regering be gin december: „Als het Spaans-Ame rikaanse verbond (het bijstandspact niet wordt vernieuwd, zal men dat kunnen uitleggen als een stap op de weg naar de neutralisering van Span je. hetgeen ongetwijfeld het politie ke evenwicht in Zuid-Europa en in de Middellandse Zee zal ontwrich ten." Eind december sprak deze mi nister over het evenwicht in de Mid dellandse Zee met de diplomaten van Moskou: men kan veilig aanne men dat een goed verstaander in Washington met een half woord vol doende heeft. Vandaar dat men vei lig kan aannemen dat een succes in Moskou Spanjes troeven voor de on derhandelingen met „andere landen" I zal versterken. Oud zeer Natuurlijk is het herstel vajn nor male betrekkingen tussen Spanje en de Sowjet-Unie ook weer niet op slag kinderspel geworden en zal men nog heel wat moeilijkheden uit de weg moeten ruimen. Een „oud zeer" dat hierby een belangrijke rol zal spelen en dat door Emilio Romero zelf op I de eerste plaats werd genoemd, is 1 de kwestie van het Spaanse goud. Deze geschiedenis is als volgt. Op 13 september 1936 ontving Juan Ne- grin, minister van Financiën van de „rode republiek", het volgende de creet van de president: „De ongewo ne toestand waarin het land verkeert tengevolge van de militaire opstand, maakt het raadzaam dat de regering die voorzorgsmaatregelen neemt die zij nodig acht om de reserves van i de bank van Spanje in veiligheid te bengen De aard van deze maatre gel en de reden waarom men hier toe overgaat eisen dat dit decreet ge heim blijft. Op grond van deze over wegingen, Ln overeenstemming van de ministerraad en op voorstel van de minister van Financiën, geef ik de volgende geheime opdracht. De minis ter van Fin p-"Men wordt bevoegd om het bevel te geven dat het goud, zil ver en nieuwe biljetten die zich op dat moment in de bank van Spanje bevinden, overgebracht worden naai de plaats die hy het veiligst acht. De regering zal tezynertijd het par lement over dit decreet inlichten". Terwijl Franco oprukte naar Ma drid. gaf Negrin reeds de volgende ochtend het bevel om te beginnen met het vervoer van de staatsschat naar de militaire haven van Cartag- gena, zwaar bewapende konvooien waren daar mee bezig tot 10 oktober Op 10 januari 1937 verlieten drie Russische schepen de Spaanse haven de torpedoboot jagers „Kine" en „Ne- vek" en het vrachtschip „Worgoles" Zij vervoerden vier kassiers van de Bank van Spanje en 550 miljoen gram goud. Niemand behalve de kapitein van één der jagers wist waar het kleine konvooi naar toe kruiste en pas toen dertig agenten van de Russische geheime militaire dienst begonnen waren met het los sen van het goud hoorden de Spaan se kassiers dat zy zich in Odessa be vonden. Vyf dagen later kwamen zij per trein aan in Moskou, waar zy in de kille kluizen van de Sowjet- Russische staatsbank 90 dagen en nachten doorbrachten met het tellen van duizenden goudstaven. Met het aftellen van de laatste baar goud te kenden zij ook hun eigen doodvonnis: de operatie moest geheim blijven en nooit keerden zij naar Spanje terug. Men verhaalt dat er na de aankomst van het Spaanse goud een briljant feest plaats vond ln het Kremlin, waar Stalin onder algemene hilari teit de volgende toast uitbracht: „zo waar als de Spanjaarden nooit hun eigen oren kunnen zien, zo zien zij ook dit goud niet meer terug!" En voor eenmaal heeft de historie de „rode tsaar" gelijk gegeven. Kwitantie Het enige dat Madrid tot nu toe van zyn schat teruggezien heeft is een kwitantie .gedateerd februat 1937 waarbij de Russische staatsbank er kent het goud als deposito te heb ben ontvangen. Deze kwitantie werd op 15 november 1956 door een be rouwvolle Juan Negrin op zyn sterf bed overhandigd aan de Spaanse ambassadeur in Parijs. Maar daar mee had men nog geen gram goud terug, want de navraag die via der den in Moskou plaatsvond, ontving als enig antwoord de mondelinge ver klaring: „De Spaanse staatsgelden zijn al lang door de republikeinse regering opgemaakt als betaling voor de diensten die wij haar tijdens de burgeroorlog hebben verleend". De juiste omvang en waarde van die „dienst" zijn echter nooit met docu menten gestaafd. Dit zal zeker een van de eerste punten zijn op de agen da van toekomstige onderhandelingen tussen Moskou en Madrid. Per slot van rekening is de schat die Juan Negrin naar Moskou „in veiligheid" liet brengen, door de huidige goud- koers ronde de 55 miljard peseta's of wel 2.750.000.000 (2 3/4 miljard) gul den waard. minder zichtbare, lokale \yilde die ren, die de indruk maken zich hon- geris voor te bereiden voor de aan val op hun prooi. De laatste weken zijn grote hoeveelheden dynamiet uit een mijndepot ontvreemd (genoeg om een hele stad op te blazen, schrijft de Cyprische pers opgewekt). Bij een avontuurlijke overval op het dorp Omolos hebben gemasker- den alle wapens en munitie buitege- maakt en er is geen twijfel aan dat de bedrijvers rondlopen met de ge dachte aan het beginnen van een „tweede ronde" om de Enosis af te dwingen. Het onverkwikkelijkste is dat nie mand weet hoe diep de bedrijvers ervan, en sympathisanten met deze terreur in het Cyprische gezagsappa- raat zyn gepenetreerd. De Cyprische nationale garde staat onder comman do van Griekse junta-getrouwe offi cieren die zelf in de enosis-sfeer zijn „grootgebracht" en dat op hun beurt ook hun manschappen trachten te doen. De politiek die tot nu toe machteloos bleek is dezer dagen ver sterkt met de door de junta gezon den heer Sakellarioe, voormalig po litiechef van Athene. Afgewezen Makarios begon overigens deze reis met een ingelast bezoek aan Athene en zal haar ook weer daar mee afsluiten (nadat hy in Rome nog even Koning Constantyn zal hebben opgezocht, iets waar weer andere speculaties over gaan). Geruchten over een ophanden zynde staatsgreep doen op Cyprus de ron de, maar niet voor de eerste keer. voor de junta wegen op het ogen blik de goede betrekkingen met Turkije die onder nieuwe ongere geldheden op het eiland zouden ltf- den het zwaarst. Maar heeft ztf al haar aanhangers op Cyprus in de hand?

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11