K)EK OYER NIXONS CAMPAGNE VOOR HET PRESIDENTSCHAP Scotland Yard in actie na bezoek van Croiset 3-DAAGSE OPRUIMING! HASSELMAN PANDER Mes diep in Nasa Kwart personeel op straat BRANDT: NIETS IN VERDRAG VAN ULBRICHT DONDERDAG 15, VRIJDAG 16, ZATERDAG 17 JANUARI 9 UUR PRECIES REENS W00NK0LLEKTIE ,The selling of the president 1968" Dreggen naar mevrouw Mckay München wenst meer documenten over Defregger Antwoord Bonn aan Oostduitsers Voor afschaffing van celibaat Echtscheiding en de R.K. Kerk Ontslag De Saeger Mini-crisis in Belgische regering ENSDAG 14 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IT Van onze correspondent) ASHINGTON (GPD) De lag van „The selling of the ident 1968" vertoont een ty- lie reclamefoto van een ge ld pakje sigaretten met vier sr trapsgewijs uitsteken. Men lacht er een slagzin bij, zo als „een sigaret voor man- In plaats daarvan ziet men gezicht van Richard Nixon, oto is bekend het was de ver- Ings-poster die in de afgelo- presidentiële campagne werd ■uikt. Maar wat doet Nixon het omhulsel van een pakje retten? McGinniss, een jonge journa ille er geen geheim van maakt ojn voorkeur uitgaar naar de De- ratische partij, beantwoordt die g ln zijn boek „The selling of president 1968", dat nu al ruim leken op bestsellerlijsten in Ame- voorkomt. Het is een boek dat (rerhltte gesprekken op de tele- heeft geleid, want waar Mc- ilss' reportage op neerkomt is de Amerikaanse kiezers niet t-de-man hebben gekozen, r Nixon-de-image, een zorgvul- Edoor televisie-deskundigen uit- ode projectie van een Nixon, zo- ij zou moeten zijn. McGinniss nenteert deze waarneming met citaten, opgetekend uit de van Nixons reclame- en tele- experts en met gecopieerde me- nda, die deze deskundigen aan en aan Nixon schreven over mderwerp: hoe maakt de Re- keinse kandidaat voor het pre- tschap zich geliefd bij de Ame- nse kiezers? ligt voor de hand, dat Nixons eurs zich gegriefd voelen. Her- Klein. Nixons voormalige pers- die nu de titel heeft gekregen „manager voor communicatie", nlangs over McGinniss: „Zijn is onvolledig. Je moet hem lijken met een korporaal die in de stafkamer van de gene is geweest, en nu meent dat hij hoe de oorlog wordt gevoerd", dag voordat Richard Nixon tij de verkiezingscampagne in Phi- ihia een televisiegesprek zou ïi een van zijn „commu- e-experts" die belast was met wrbereidingen voor het pro- na: „Laten we er niet omheen en: een massa mensen vinden dodelijk saai. Ze beschouwen ils het jongetje dat altijd keu- |jn schooltas by zich heeft, id die 42 jaar oud was toen boren werd. Het soort jongetje Itijd zijn huiswerk deed en ind de kans gaf om te spie- Set diezelfde man nu op de te en je zit meteen in de pro- Hij ziet er een beetje gek ziet eruit alsof iemand hem lacht lang in een kast heeft langen om er de volgende och- met een gekreukeld kostuum uit ringen, rond te rennen en te ïiik wil president worden. Dit beeld dat sommigen van hem in. En dat is de reden waarom programma's belangrijk zijn. Ze de mensen deze dingen verge was, in wezen, de ongeschre- Dpdracht van deze experts: om iezers te doen vergeten welk zij zich in de afgelopen jaren Nixon hadden gevormd. De ex- die afkomstig waren van o.a. ide reclame-bureaus in New en van wie er een aantal later weg vond naar min of meer be- Üke posities in de regering, wa- niet alleen bedacht op een goe- ilichting en make-up die Nixon voordeligst zouden doen uitko maar ook op de indruk die hij wekken. McGinniss is vaak een wrede waarnemer. Hij beschrijft het pijn lijke ogenblik waarop mevrouw Nixon, gewend om met 't publiek mee te applaudiiseren tijdens 'n toespraak van haar man, tijdens deze mara thon-uitzending ook weer mee klap te, om tot de ontdekking te komen dat het publiek applaudiseerde voor iets dat zy zelf had gezegd. Hij be schrijft hoe Nixon in een studio in New York als de volleerde reclame acteur in korte tijd een aantal po litieke „boodschapjes" laat opnemen die tijdens de campagne zullen wor den uitgezonden, en hoe deze annon ces worden aangepast aan de plaats waar ze zullen worden uitgezonden, ook al blijken ze elkaar dan min of meer tegen te spreken. Critici van McGinniss" boek heb ben erop gewezen dat zijn reportage uiteindelijk meer zegt over de men taliteit van de public relations en reclame-mannen die deze program ma's voorbereiden, dan over Nixon zelf. Zij hebben er ook op gewezen dat McGinniss net zo goed (of slecht) een boek had kunnen schrij ven over wat zich in Hubert Hum phrey's campagne achter de scher men afspeelde. Maar Humphrey's re clame-jongens gaven McGinniss geen toestemming om in hun potten te kijken. In Amerika zijn presidentiële kan didaten al sinds 1952 per televisie aan de man gebracht, toen Dwight Eisenhower zijn entree deed in de nationale politiek. Het gevaar van misleiding schuilt misschien minder in het beeld dat de tv van iemand geeft, dan in de bereidheid van de televisiekijker om te geloven wat hy ziet. McGinniss schryft: „Amerikanen hebben het medium van de televisie nooit helemaal ver teerd. Het mystieke element dat steeds minder zou moeten worden, wordt steeds sterker, wy maken be roemdheden niet alleen van de men sen die gebeurtenissen veroorzaken, maar van de mannen die de berich ten daarover hardop voorlezen". Mc Ginniss heeft het hier over de fic tieve televisie-persooniykheid. Of, zoals Daniel Boorstin in zyn boek „The Image" zegt, over „de mense- ïyke pseudo-gebeurtenismet op zet gefabriceerd om onze overdreven verwachtingen over menselyke grootheid tevreden te stellen". Nixons nederlaag in 1960, toen hy tegenover John Kennedy stond, wordt door kenners zonder meer toe geschreven aan de televisie-debatten waarin Kennedy zich liet zien als iemand die zich op zyn gemak voel de, terwyi Nixon de indruk maakte van e enin het nauw gedrevene. Ri chard Nixon heeft, vermoedelyk met (Van onze oorrespondent) LONDEN (GPD) By het zoeken naar de sinds eind december ver miste mevrouw Muriel McKay en de jacht op twee inbrekers, die er van worden verdacht haar te hebben ontvoerd, is Scotland Yard gisteren begonnen met dreggen in vijvers in twee Londense parken. Een groep rechercheurs zou een inval hebben gedaan in een woning in een smal straatje in een van de Londense achterbuurten. Deze activiteiten volgden onmid dellijk op het bezoek van de Utrechtse paragnost Gerard Croiset, die het afgelopen weekeinde op uit nodiging van de familie McKay in Londen is geweest. Hy vreest, dat de vermiste echtgenote van de Londense krantenkoning niet meer in leven is en meent dat het stoffel yk over schot binnen veertien dagen uit het water zal borden opgehaald. De po litie dregt nu in een vyver vlak by de woning van de familie McKay en in de vijver van een park, waarvan Croiset meent dat de vrouw daar na haar ontvoering nog moet zyn geweest. Croiset .wees ook de woning aan van een van de mannen, die aan de ontvoering zou hebben deelgenomen. Het gerucht dat de politie er inmid dels een inval heeft gedaan wilde Scotland Yard niet bevestigen of ontkennen. „Ons commentaar is dat de politie aan een grootscheepse actie bezig is", aldus Scotland Yard. Mevrouw McKay is al zoek sinds 29 deecmber. Op de avond van die dag was ze alleen thuis in de luxueuze villa St. Mary House in de Londense voorstad Wimbledon. In de woning vond de politie later een kopje koud geworden thee, een verroest kapmes en een stuk pleister dat net groot genoeg was om er iemand de mond mee dioht te plak ken. De televisie stond nog aan, de hond jankte en er was voor vyf mille aan juwelen zoek. „Alleen thuis, heeft mevrouw McKay twee inbrekers op heterdaad betrapt", zei Croiset gisteren. De mannen hadden niet het plan de vrouw te ontvoeren, maar ze wisten doodeenvoudig niet wat ze met haar aan moesten en hebben haar daar om maar meegenomen in hun kleine grijze auto. De vrouw heeft beslist geen weerstand geboden. Ze heeft precies gedaan wat de mannen "naar vroegen. Het jweetal was overigens voor de tweede maal in de villa, want in september moet er ook al zyn ingebroken", aldus de Neder lander. „Inderdaad is in september in de villa een inbraak gepleegd, er werd toen voor ongeveer vijftig mille aan geld ontvreemd en de daders zijn nooit gepakt' bevestigde de politie. Naar Utrecht Schoonzoon David Dyer, ook mil jonair en mede-eigenaar van de scheermesjesfabriek Wilkingson Sword, heeft de Utrechtse paragnost ingeschakeld. Tot tweemaal toe vloog hy naar Nederland, nadat de familie een te lefoontje had ontvangen waarby een vrouwenstem zei „grijze Hillman". Geen woord méér. maar de mogeiyk- heid dat het de stem van de ont voerde vrouw is geweest, mag niet uitgesloten worden geacht. In Utrecht maakte Croiset situatie tekeningen en gaf die de schoonzoon mee. Onder leiding van de staff-re porter van de Daily Mail Geoff Bay- lis werkten drie groepen verslagge vers de schetsjes uit en speciaal voor dit werk vrijgemaakte persfotografen legden de gevonden punten vast. De familie vroeg Croiset naar Engeland te komen en bood een vorsteiyk ho norarium. Croiset sloeg het geld af. maar kwam wel. By de serie van de Daily Mail wa ren foto's van byvoorbeeld een kerk, een rotonde, een kantoorgebouw, een oud warenhuis, een aanplakbord en een hek. Croiset legde ze op volgorde, zette kruisjes op een plattegrond en zo ontstond een route door de stad van ongeveer twintig kilometer lang. Het spoor liep dood in een park. „Langs deze route is de vrouw ont voert", aldus Croiset. die ervaring in zyn verleden, in zyn laatste campagne geweigerd met Humphrey te debatteren, of zelfs maar met hem in hetzelfde televisie beeld te verschynen. McGinniss eindigt zyn boek met een opmerking van Richard Nixon: „Ik heb het advies van de reclame deskundigen in de wind geslagen, die zeggen dat ik mezelf urenlang op de televisie zou moeten bestuderen. Het is mogeiyk dat het Amerikaanse volk myn gezicht niet mag, maar ze zullen luisteren naar wat ik te zeg gen heb". „Als Prins Philip in zyn toespra ken geen grapjes maakt en nergens kritiek op heeft, dan is zyn publiek teleurgesteld. Hy heeft het daarom heel wat gemakkelyker dan ik in myn tyd", aldus verklaarde de 75- jarige Hertog van Windsor gister avond in een interview voor de BBC-televisie (op de foto: de Hertog en de Hertogin, zoals zy op het scherm verschenen). Zoals be kend deed de Hertog van Windsor in 1936 afstand van de Britse troon om met de gescheiden Amerikaanse mevrouw Simpson te huwen, pveri- gens bleek hy tydens het gesprek voor de tv van de BBC van me ning. dat hy toch met de gevestigde macht in Engeland in botsing zou zyn gekomen als hy mevrouw Simp son niet zou hebben ontmoet. „Als je nu terugkykt. zei ik destyds vre- selyke dingen over krotwoningen, so ciale onrechtvaardigheden enz". Als Prins van Wales had hy vaak ruzie met zyn vader Hy weigerde hoge hoeden te dragen of „valse onder scheidingen uit de eerste wereldoor log". Ook wilde hy niet in een Rolls Royce door een krottenwyk rijden, omdat hy dat niet gepast vond. Ook had hy voortdurend onenigheid met zyn koninkiyke vader over grappen, die hy in zyn toespraken maakte. In dit verband zei hy de woorden (uit de aanhef) over prins Philip. De hertog van Windsor, die samen met zyn vrouw uit het interview tevoor schijn kwamen als modern-denken de mensen, zei destyds het gevoel te hebben gehad niet echt tot de „es tablishment" »ae gevestigde orde van adel, geld, landgoedieren e.d.) te heb ben behoord. „Ik kwam er niet te gen ir. opstand, maar tot op zekere hoogte kwam ik ermee in botsing". Hy liet merken, dat hy geen spijt had van zyn toenmalige beslissing om te trouwen met de vrouw van wie hy hield en nog steeds houdt. ,Jk had graag koning willen zyn, maar dan koning op myn eigen voorwaarden". Het echtpaar houdt van Amerika, hoewel zy er zelden zyn. Overigens zou Groot-Brittannië naar hun mening veel van de Ver enigde Staten kunnen leren. voorganger van een religieuze sekte en de vrouw verkeert voortdurend in zyn gezelschap". Na een laatste rit ln de omgeving van het park, waar het spoor dood liep, liet Croiset zich naar een Lon dense achterbuurt ryden. In een smalle straat liet hy de auto even stilhouden. „In dat straatje, ln het huis waar de auto stopte, woont één van de in brekers", zei Croiset later. Hy gaf geen adres, maar wel duidde hy aan waar die mogelyk te vinden zou zyn. Behalve een signalement gaf de pa ragnost meer by zonderheden. Hy noemde de beroepen en hy wees een café aan. waar het plan voor de in braak in de villa zou zyn beraamd. „Ik vrees dat mevrouw McKay niet meer in leven is", zo besloot Croiset zyn aanwyzingen. Hy denkt dat het stoffeiyk overschot binnen veertien dagen zal worden gevonden en dat het waarschynlyk uit het water zal worden opgehaald, niet alleen omdat dan het ijs op de vyvers en meertjes ln Groot-Londen zal zyn gesmolten, maar ook omdat de politie dan één van de ontvoerders heeft gepakt en nadat deze kidnapper zal hebben be kend. Sekte „Op deze plek ln dit park moet de vrouw zyn geweest", zei de paragnost nadat hy de weg ook zelf had gere den. „Toen leefde ze nog en lk ben ervan overtuigd dat zy na de ontvoe ring behalve met de kidnappers, óók in contact is geweest met een man en een vrouw. De man lykt me de ADVERTENTIE MUNCHEN (DPA) Het open baar ministerie in München ziet in een rapport uit Italië over de rol die de Westduitse wybisschop Defregger zou hebben gespeeld by de executie in (je oorlog van zeventien Italianen geen basis bot vervolging. Het zal om uitgebreidere documentatie uit Italië vragen. In het rapport staat dat de terechtstelling is verricht on der het bevel van een Duitse offi cier die niet kan worden geïdentifi ceerd. Wel was gebleken dat Defreg ger op dat moment in het betrokken gebied was. WASHINGTON (AP. ANP) Geen landing van instrumen ten op Mars in 1973, maar pas in 1975, stopzetting van de Sa- turnus-produktie voor onbepaalde tijd, verdere ,,uitsmering van het maanlandingsprogramma en ontslag voor 50.000 van de 190.000 medewerkers van Nasa. Dat zijn de belangrijkste gevolgen van de zeer ingrijpende bezuinigingsmaatregelen die de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie zich moet laten wel- gevallen. De laatste weken waren reeds en kele ernstige consequenties van deze bezuinigingen uitgelekt. De directeur van de Nasa Thomas Paine heeft thans deze gevolgen nader gedetail leerd. Deze ontwikkelingen waren overigens reeds te verwachten nadat het gedurfde plan van Kennedy een maanlanding in de jaren zestig was verwezeniykt en prestige overwegingen derhalve niet meer een stimulans waren voor een koorts achtig hoog tempo in de ruimte-ex ploratie. De produktie van de Saturn usraket wordt voorlopig gestaakt zodra de raket voor de eerste voor 1971 gepro jecteerde maanlandingsvlucht (Apol lo 15) gereed is gekomen. Voor 1970 staan de Apollo-13 (april) en Apollo- (Van onze correspondent) BONN (GPD) West-Berlyn be hoort in de praktyk tot de Bondsre publiek, evengoed als Oost-Berlyn in de praktyk deel uitmaakt van de Oostduitse maatschappij. Dit is één van de Westduitse uit gangspunten bij toekomstige onder handelingen met de DDR. De rege ring in Bonn beschouwt de tegen stellingen, waardoor „de twee delen van Duitsland" thans gescheiden zyn, voor de afzienbare toekomst als onoverbrugbaar en van principiële aard. Zy meent aan het voortbestaan van de Duitse natie echter te moe ten vasthouden. Eveneens zal de eis worden gehandhaaJd, dat aJle Duit sers het recht op zelfbeschikking krygen. Gisteren heeft kanselier Brandt de parlementsleden een bylage gezon den, die behoort by de verklaring over de toestand ven het land welke hy vanmiddag in de Bondsdag heeft voorgelezen. In deze verklaring is zyn antwoord aan Ulbrlcht ver werkt. Het Oostduits ontwerp-ver- drag voor een overeenkomst tussen de Bondsrepubliek en de DDR zal Brandt verwerpen. Hy komt niet met een tegen-ontwerp. Streven 14 (herfst) nog steeds op 't program ma. Maan-expedities zullen geheel wor den opgeschort tydens de vluchten van het Apollo-applications ruimte station, die in 1972 beginnen. De vluchten van twee onbemande Mari ners in banen om Mars die voor 1971 zyn geprojecteerd zullen wel worden uitgevoerd. Maar de zachte landing op Mars van een Viking in 1973 niet. Er is niet voldoende geld om dat pro ject tydig te verwezenlyken. Men zal hiermee tot 1975 moeten wachten. Voor 1972 wordt wel gehandhaafd de vlucht van een onbemand ruimte vaartuig langs de planeet Jupiter. De beslissing over de „grand tour" langs vyf grote planeten in één vlucht is uitgesteld. Wel wordt in 1972 een on bemande vlucht uitgevoerd langs Ve- De Westduitse regeringsleider wyst er de parlementsleden op dat de DDR zich in haar grondwet wel iswaar heeft verplicht tot een stre ven naar hereniging, maar dat Ul brlcht vorige maand nog vaststel de: „een vereniging van de socialis tische Duitse staat met de nog onder heerschappy van het monopolie-ka pitaal staande Westduitse staat is onmogeiyk." Brandt heeft de voorstellen, die hy vanmiddag aan Ulbrlcht heeft ge daan, gistermiddag voorgelegd aan de leiders van de drie fracties in de Bondsdag. Na zyn verklaring werd hy in een parlementair debat fel aangevallen door CDU-voorzitter Kiesinger en CSU-voorzitter Strauss, die dus de feiteiyke oppositieleider in de Bondsdag, fractie-voorzitter Bar zei, voor deze byzondere gele genheid hadden afgelost. Gisteren al kreeg Bonn uit Mos kou de waarschuwing dat de Russi sche regering zich achter Ulbrichts standpunt stelt: een overeenkomst tussen beide Duitslanden kan alleen gebaseerd zyn op het algemeen er kende volkenrecht. Braziliaanse bisschoppen: RIO DE JANEIRO (DPA) De Braziliaanse oissohoppen en andere r.k. geesteiyken hebben zich een stemmig uitgesproken voor afschaf fing van het priestercelibaat. Dit gebeurde op een regionaal congres in Recife, waar de geeste- ïykheid uit de noordoosteiyke staten van Brazüië byeen was. Men be pleitte voorts de re-integratie van behuwde priesters in de zielszorg. Het noordoosten van Brazilië be hoort tot de economisch meest ach tergebleven gebieden van het land. De aartsbisschop van Refice. Dom Helder Caimara, verklaarde, dat daar ongeveer tien miljoen Brazilianen onder het menselijke bestaansniveau leven. Het tekort aan priesters is zeer groot. TURIJN (AP) In een slottoe spraak van een conferentie over godsdienst en huwelyk heeft de aartsbisschop van Turijn, kardinaal Pellegrino, gezegd dat er een ver zachting van het verbod der R.K. Kerk ten aanzien van hertrouwen na echtscheiding zou kunnen komen. Maar zeker nog niet in 1970. In Turyn wacht men nu af hoe het Vaticaan op deze uitspraak zou kunnen reageren Het gaat hierover een zeer gevoelige zaak en de Paus heeft ettelyke malen verklaard tegen echtscheidingen te zyn. nus en voor de eerste maal langs de binnenste planeet Mercurius. Er zullen geen reeds opgeleide as tronauten worden ontslagen. Maar t personeelsbestand van Nasa moet ln de perioden tot juni '71 worden terug gebracht van 190.000 naar 140.000. Dit is een zeer ernstige maatregel aangezien daardoor de mankracht Voor grootse projecten voor veel la ngere tyd zal ontbreken. Paine heeft verklaard, dat president Nixon binnenkort t belangryke ver klaring over de toekomst van het Am rikaanse ruimtevaartprogramma zal afleggen. Voor het thans lopend be grotingsjaar (tot juli) bedroeg het Nasa-budget 13,3 miljard gulden. Hoever dit besnoeid zal worden voor de komende jaren is nog niet bekend gemaakt. BRUSSEL (GPD) De Belgi sche minister van Openbare Werken De Saeger heeft gisteren by premier Eyskens zyn ontslag ingediend. In een brief aan de minister-president schynt De Saeger te hebben gezegd dat zyn havenpolitiek niet werd ge steund door de meerderheid van de regering. Een woordvoerder van de katholieke CVP waartoe De Saeger, die al sedert 1965 minister van Openbare Werken is, behoort, heeft gisteren gezegd dat de CVP meende dat het alle6 „een misverstand" was. Naar het schynt is de aanvraag tot ontslag van gisteren of gezien de vorm ervan de dreiging met ont slag het gevolg van de verklaringen van minister president Eyskens en minister van Buitenlandse Zaken Harmol maandag na de bijeenkomst van het ministeriële comité voor Economische en sociale coördinatie over de zeehavenproblemen. Het was al gebleken dat de Waal se economische raad weinig voelde voor de plannen van De Saeger. die overigens reeds anderhalf Jaar gele den zyn aangenomen. De raad had maandag zelfs gedreigd dat wan neer de plannen voor Zeebrugge zou den doorgaan men druk zal uitoefe nen op de Waalse ministers in het kabinet om dit te verlaten. De Saeger. die een impulsief man is, heeft daarop waarschynlyk weer eens duideiyk willen maken dat hy niet wenst dat wordt beknibbeld op de uitvoering van hetgeen waartoe men nu eenmaal heeft besloten. Po litieke kringen in Brussel verwacht ten gisteravond dat het allemaal weer met een sisser zal aflopen en dat vandaag of morgen het „misverstand" tussen De Saeger en de regering zal worden opgeruimd. Voor zoals als het duurt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17