a-reserves: les èn lof IN) 2-6 voor AZC ging bad dicht ZWEEDSE ZEGE IN AMSTELVEEN Kostbare winst TOV en treffers Leidse teams goed van start in waterpolocompetitie GERARD BAKKER NA FEL PRESTIGE-DUEL (10-0): "BONA STARS KAN VOORBEELD NEMEN AAN MENTALITEIT VAN DEZE JONGENS' OVERZICHT Mentaliteit Reacties Wil de echte Vürputip griepbestrijder VÈ2 "Kf Wil Burgmeyer tegen de zin van Broekman uit kernploeg fcAUINA a MAANDAG U JANÜAÜJ LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD (door Cees Onvlee) LEIDEN „Als deze jongens", loofde Scylla's trainer en aanvoerder van het kampioensteam Gerard Bakker (30) na de prestige-triomf op het tweede team (100), „de rijpheid krij gen om op het juiste moment door te hakken, toe te slaan, zullen ze binnen twee jaar een bedreiging vormen voor alle topteams." En, met een niet overdreven chauvinistische hoop: „Hunter en zelfs NedLloyd zullen dit seizoen al voor die jongens moe ten oppassen Scylla 1Scylla 2 is zaterdag avond in de militaire sporthal géén onderonsje geworden. De voor het Nederlandse tafeltennis unieke openingswedstrijd van de kampioensgroep om de nationale titel werd een bitter prestige gevecht, waarin de jeugdige re serves Ed Fallaux (19), Anton- Wül van Zoelen (16) en Peter van (door Pieter Taffijn) LEIDEN Zoals te voorzien was krijgt Doe os het heel zwaar in de promotiegroep van de hoofdklasse. De eerste ontmoeting tegen Victory '55 leverde dan ook een 3—7 neder laag op. TOV en de Treffers, beiden uitkomend in de degradatiegroepen van de hoofdklasse, startten met rui me zeges. Docos had niet veel in te brengen tegen Victory. De Volendammers bouwden een 40 voorsprong op, voor zij hun Leidse collega's de eer ste punten lieten scoren. Van Veen en Van Paridon verloren in twee ga mes van Kouter en Sier, 1'Ami bracht het tot drie tegen Gimbel, de dub bel ging in tweeën verloren. L'Amie kwam hierna beter voor de dag tegen Kouter. Na een zege van 21—19, werd het gelijk door 18—21, maar in de beslissende game drukte de Leidenaar door: 21—17. Ook Van Veen boekte winst in drie games, en wel tegen Sier: 21—18, 15—21, 22—20. Van Paridon deed het nog duidelijker en wees Gimbel in twee games terug: 2113, 2113. Hierna maakten de Volendammers echter geen fouten meer. De nederlaag was bijna iets kleiner geweest, maar in de laatste partij tegen Gimbel schoot Van Veen iets tekort: 14—21, 21—10, 22—24. Het Noordwijkse TOV heeft in de Philips Jubileumhal een duidelijke zege op PSV behaald. Koploper was Peter Turk, die alle drie partijen wist te winnen, terwijl Rudy Alkemade en Theo van der Ploeg ieder twee pun ten op hun naam brachten. Dat de dubbel verloren ging was niet zo be langrijk meer: de 7—3 zege was bin nen. De Treffers hebben in eigen huis het Tilburgse Luto met forse cijfers bedwongen. Zeer opvallend was het spelen van Jos van der Veer, inval ler voor de zieke Jacques van Ruiten. Hij wist alle drie partijen (Van Dijk, Schuurman en Leenhouwers) tot een goed einde te brengen. Bert Aker boom en Kees Vesseur moesten alle bei een verloren party van Van Dijk incasseren, de dubbel eindigde in een Veense zege. De Treffers hebben door deze 8—2 overwinning een goede stap gezet op de weg voor het behoud van het hoofdklasserschap. Scylla heeft met zijn reserve-teams goede resultaten geboekt: vijf punten in drie wedstrijden. Door de dames- interlands kwamen de reserves van' de Treffers niet achter de tafel, het derde team moest de meerdere er kennen in TOGB. Het Alphense ATTC/Boot opende met een ruime zege. ATTC/Boot heeft de eerste stap gezet naar het kampioenschap van de overgangsklasse J. Men deed dit door in eigen huis Wibats 4 met 73 te kloppen, een fraai resultaat. Of de Alphenaren erin zullen slagen ook de volgende wedstrijden tot een zo gun stig einde te brengen valt echter nog wel te bezien. Het derde team van Scylla had een zeer goede start in de overgangs klasse L. In deze promotiegroep kwa men de Leidenaars tot een 64 zege op NOAD. Grootste tegenstander in deze afdeling zal ongetwijfeld het Haagse Steeds Hoger/TSB 2 worden. De Treffers 3 kon het niet redden tegen TOGB. In Roelofarendsveen moesten de Treffers genoegen nemen met een 3—7 nederlaag, promotie naar de hoofdklasse lijkt dan ook niet tot de vooruitzichten te horen. in de degradatiegroep van de over gangsklasse N begon Scylla 4 met een niet onverdienstelijk gelijk spel te gen de reserves van het Rotterdamse Twenty One Up, Scylla 5 wees Elan met 6—4 terug. Schie (17) een brutale aanval de den op de gevestigde posities van veelvoudig Nederlands kampioen Bert van der Helm (21), routinier Gerard Bakker (30) en de steeds beter in vorm komende Ed van den Berg (23). Een prestige-strijd waarin de nog te weinig gerouti neerde jeugdspelers wel punt loos, maaar beslist niet roem loos ten onder gingen. „Vier partijen willen ze winnen", schamperde Gerard Bakker na zijn eerste felle prestigeduel met de hoofdman-van-de-rebellen, Ed Fal laux. „En als ze met vier-drie voor staan geven ze de wedstrijd verder weg. Dat hebben ze overal lopen te verkondigen". En later, veel later, met een tevreden glimlach genietend van een verdiend pilsje: „En die Jongens méénden het nog ook. Het Jeugdige reserveteam van Scylla, dit seizoen even fraai als verrassend doorgedrongen tot de nationale tafeltennistop, heeft za-1 terdagavond voor een handjevol toe- schouwers de Grote Broers bestre den met alle wapens. Met alle sla gen, waarover zij beschikten, met al le trucjes, die zij van hun Grote Broers hadden geleerd. Maar vooral met het fanatisme, waarmee iedere speler bij Scylla is besmet. Besmettingsbron Gerard Bakker over het alom gevreesde virus, de knokmentaliteit: „Je moet twee din gen: willen winnen en nóóit wil len verliezen. Ten koste van al les. Dat is de enige topsport-menta liteit. Anders kom Je er nooit". Bakker, niet voor niets de Ge vreesde Man in het Nederlandse ta- feltenniswereldje. zoekend naar een voorbeeld: „Ik heb dit seizoen Bona Stare eens een keer zien spelen. Een leuke ploeg met leuke Jongens. Ze spelen allemaal erg m ooi-en-zo. Maar: ze zijn veel te lief. Ze knok ken nooit dóór. Ze zijn veel te lief voor de tegenstanders. En daar schiet je niets mee op als Je werke lijk wilt wimien. Dan moet je zeg gen „We vreten ze op. we hakken ze in de pan". Met goed spel als het kan. Maar als dat niet kan met wilskracht. Zolang die jongens dat fanatisme niet hebben, worden ze nooit Nederlands kampioen. Zolang die Jongens er niet helemaal tegen aan gaan, knokken ze nóóit die ge vestigde topploegen plat. Géén winstpunt, maar toch veel bewondering na afloop voor het jeugdige drietal van de Grote Broers. Reageerde Bert van der Helm vergelij kend: „Ze komen alleen de erva ring tekort. Dat was. als het er om ging, alles. Toen ik tegen Anton-Will twee punten achter stond, bleef ik rustig. Ik had het gevoel, de overtui ging, dat ik toch wel zou winnen. En Anton-Will werd door de voorsprong juist nerveus. Hij wilde met alle ge weld dat laatste punt hard en mooi maken. En dat ging niet. Internatio naal heb ik precies hetzelfde Ed van den Berg relativerend: „Vier punten halen was natuurlijk absurd. Dat heeft ons alleen maar extra geprikkeld om er geen-één te verliezen." Gerard Bakker bewonderend: „Toch vind ik dat die jongens lef hebben om gewoon de oorlog te verklaren. Het was een gekke erva ring om tegen broekies. die je zélf tafeltennissen hebt geleerd, er echt voor te moeten gaan staan Die wil-om-te-winnen, dat gaan- tot-het-uiterste, toonde Ed Fallaux in de openings- party tegen Gerard Bakker. Pas bij de stand 18—19 in de tweede game wist de grieperige Leidse routinier een dreigende sensatie te voorko men (2321), maar zelfs bij de stand 166 in de derde game gaf Fallaux de moed nog niet op. Het werd zelfs 1718 voordat Bakker kon doordrukken (2119). Ook tegen de bijzonder sterk verdedigende Ed van den Berg en Bert van der Helm bracht de niet aflatende, maar soms toch tè onbeheerst aanvallende Fal laux het met zijn looping-drives tot een derde game. Na 164 bracht hij het in de tweede sensationele game tegen Van den Berg via 2021 toch nog tot een beslissing (2527), maar daarin beukte hij tevergeefs op vas te forehand van de Heemsteedse stu dent: 2114 na 188. Tegen Van der Helm werkte Fallaux na een lesje (218) in de tweede game een 1812 achterstand weg (18—21) en leek hij toch de eer te zullen gaan redden: 914. 14—18. Toen veegde de ervaren Van der Helm echter de laatste hoop van Fallaux geconcen treerd van tafel: 2119. Scylla-meester Gerard Bak ker moest zich in alle bochten wringenom tegen zijn pupillen ongeslagen te blijven. Foto LD/ Holvast Anton-Will van Zoelen na zijn kansloze nederlaag tegen Van den Berg (14 en 15) vooral tegen Van der Helm. De jeugdige Noordwijker kwam in de eerste game op game- point (1820). maar wilde toen de strijd teveel forceren. Dat kostte hem met 2220 nog de game en via 21—13 de partij. Ook tegen Gerard Bakker mistte Van Zoelen de rust èn de overtuiging om in de tweede game zijn kans af te wachten: 2321 en vervolgens 2114. Peter van Schie vooral tegen Bakker en Van den Berg na zijn les je tegen Van der Helm (11 en 13). Tegen leermeester Bakker vocht hij in de tweede game fel en succesvol terug, maar op het beslissende mo ment (20—20) deed het gebrek aan routine en rust hem de das om: 22 20. Tegen de koele Van den Berg overkwam de 17-jarige Leidenaar hetzelfde ADVERTENTIE pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets DEVENTER (ANP) Een com promis is het hoogst bereikbare ge bleven voor dames-coach Kees Broekman in het prestigeduel tussen de kernploeg en de afvaardiging uit Friesland. Klaas Visser („Ik ben in het bezit van drie KNSB-diploma s. wat heeft Broekman"?) infiltreerde met twee mensen in de nationale kernploeg: Attje Keulen-Deelstra en Akke Falkena. Kees Broekman moest zeer tegen zijn zin Willy Burgmeyer uit de van Piet Zwanenburg geërfde forma tie schrappen. Het argument dat hij bewust een te vroege top heeft wil len vermijden in verband met het verlengde seizoen (nu voor het eerst zowel een Europees- als een wereld kampioenschap op het programma staat) sloeg bij de nationale Tech nische Commissie niet aan. Het kostte Broekman ook bijzon der veel moeite te bereiken dat Rie- neke Demming alsnog in de ploeg werd opgenomen. Na afloop van een bijna drie uur durende vergadering gaf hij toe dat hij daarbij zijn positie als coach op het spel had gezet. De uitein delijke oplossing: het reduceren van de ploeg van zeven tot zes meisjes na de Europese kampioenschappen, was een voor alle partijen bevre digend resultaat. „Ik hoop dat Broekman nu met mij in contact zal treden", zei Klaas Visser. De Friese trainer heeft het voorstel gelanceerd om in de nabije toekomst te komen tot drie of vier regionale kernploegen. „Dat idee juich ik toe", sprak Kees Broekman. „Op de lange duur is het huidige systeem niet te handhaven". AMSTELVEEN (ANP) Het Zweedse dames-tafeltennisteam heeft zaterdag in Amstelveen de vierkamp gewonnen met Denemerken «derde), het Nederlandse team (vierde» en het Nederlandse jeugdteam «tweede). De Zweedoe dames. Birgitta Rad- berg en Lena Anderson, verloren slechts n party: het dubbelspel te gen Nederlano. Ellen Klai: en Veronique van der Laan behaalden van de Nederlandse speelsters de beste resultaten. Zij kwamen beiden zses keer achter de tafel, drie keer in ht enkelspel en orie keer in het dubbelspel. Zowel in dividueel als gezamenlijk wonnen z;1 twee partijen in de Amstelveense sporthal De Kamphaan. In het Ne derlandse senioren team speelde Ma ry van Ruiten vijf enkelspelen. Zy won één keer. Sonja Heltzel stapte vier keer met een nederlaag van Je tafel en won met Mary van Ruiten twee van de drie dubbelspelen. Uitslagen: Nederland—Zweden 1-3, Nederland junioren—Denemarken 3-0 Nederland—Nederland junioren 0—3, DenemarkenZweden 0-3. Nederland -Denemarken 2-3, Nederland junio renZweden 0-3. Peter Joëls en Henny Stolk zorg den zondag in Amstelveen voor een cnverwacht resultaat, door het Deen se koppel Ramberg-Pedersen in de finale van net herendubbelspel te verslaan. Dit gebeurde tijdens een gioot in ternationaal tafeltennistoernooi van de vereniging REA, waaraan tal van binnen- en buitenlandse prominen ten deelnamen. Dat vooral het bui tenland sterx vertegenwoordigd was. bleek wel uit de verdeling van de ereplaatsen. Bij de heren was het de Deen Pedersen die de eerste prijs on- eiste, bij de dames was het Zweed se meisje Lena Anderson de sterkste Het damesdubbelspel werd een zege voor het Zweedse duo Anderson- Radberg, het gemengd dubbelspel eindigde in een overwinning voor Pamberg-Cliristensen uit Denemar ken. Bij de heren had een achttal spe lers zich geplaatst voor de eindron den. Hierbij waren twee Scyllanen: Bert van der Helm en Ed Fallaux. Van der Helm kampte met moeilijk heden: in verband met de ernstige toestand van zijn moeder reed hij cp en neer naar Zoeterwoude. Tegen de Deen Pedersen kreeg hij zo niet veel kans: 12-21, 15-21, waarbij wel dient te worden opgemerkt dat hij ook in normale omstandigheden niet zuu hebben gewonnen. Tegen Peter Joëls werd het een niet al te moei- Mary van Ruiten t Treffers Roelofarendsveen en Sonja Heltzel in actie U Zioeedse meisjes Anderi Radberg. De Nederlandse wonnen dit dubbelspel met 18—21 en 22—20. Het was ge verliespartij van de 1 meisjes in de vierkamp. lyke zege. Omdat het toen i was dat Pedersen zich had g voor de finale werd de wedsh sen Van der Helm en Bert niet meer gespeeld. In de andeie eindgroep sp( Fallaux Henny Stolk naar i derlaag21-13. 19-21, 21-11 Trans Schoot s kon de L< echter niet voor een sensatie zoals hy had gedaan in de i de door de Deen Ramberg 1 pen. Het was tenslotte Ni Slobbe die in de finale kwa Pedersen, maar veel kans niet. De uitsdag bewees dal 2i-13Bert van der Helm e Schoofs eindigde samen op piaats. Bij het herendubbel ging i fmale tussen Van der H« Schoofs en Ramberg /Pede)| makkelijk gewonnen door de 19-21. 16-21. De andere hall ieverde een zege op voor Joi op het koppel Frans Schoof si be: 21-14. 21-13. De eindstrij de weinige toeschouwers op uur veel spanning. Tot vele 6_>ng waren het tenslotte Pe en Henny Stolk die aan he emd trokken: Ramberg en verloren met 20-22, 21-13, Bij de dames had Ellen de halve finale niet veel te tegen de Zweedse Andersc daar stond tegenover dat van der Laan de Zweedse twee Radberg terugwees. In kon Veronique echter niet Lena Anderson: 21-10, 21-: De finale dames-dubbel zi coach Tigerman ongetwijl aantal onplezierige moment ben opgeleverd. Ellen Klatt I Heltzel kregen een lesje j Zweedse meisjes Anderson berg: 21-16 en 21-8! Het dubbelspqel leverde ook al j tenlandse zege op. In de fifl men Frans Schoofs en El^ voor de zoveelste maal acht) fel, tegen Ramberg en Chj De eerste game ging met ffrs verloren: 10-21. De twee) heel wat meer spanning, S zelfs 20-20. Tweemaal maf Klatt echter een fout. en dl de winst by het Deense duif «door Pieter Taffijn) KATWIJK/ROTTERDAM De waterpolocom petitie is goed begonnen voor eersteklasser AZC en de drie Leidse tweedeklassers. In Rotterdam kwam AZC tot een 62 voorsprong op Rotterdam, de laatste periode kon echter niet worden ge speeld omdat het personeel het bad ging sluiten. In Katwijk eindigden De Zijl en Sleutelstad hun thuiswedstrijden in een overwinningLZC kwam tot een puntenverdeling. In het Rotterdamse Sportfondsenbad-Noord aan de Van Maanenstraat kwamen de spelers van Rotterdam en AZC en scheidsrechter Van dei- Velde voor een verrassing te staan: met nog één periode te spelen ging het licht uit. Eerst dacht men nog aan een storing, na boegeroep en ge schreeuwde opmerkingen klonk het echter door de luidspreekinstallatie: „Hoogste tijd heren, het bad gaat sluiten". Het personeel van het bad bleek tot half elf dienst te hebben, en de tijd reikte op die manier maar voor driekwart van de wedstrijd. Iedereen probeerde er wat aan te doen, ook voorzitter Goossen van de Rotterdamse polocommissie. Deze trad in contact met de voorzitter van de afdeling Rotterdam van de stichting Sportfondsen, maar deze verklaarde dat hij het personeel niet kon dwingen langer te werken. „Als ik dat doe raak ik al mij mensen kwijt", verklaarde hij. Het gevolg zal waarschijnlijk zijn, dat AZC en Rotterdam de laatste vijf minuten op een andere avond zullen spelen. Het was ln het gedeelte dat wél was gespeeld niet slecht gegaan voor de Al phenaren. Na een wat afwachtend begin, dat een 20 achterstand opleverde, kwam AZC er beter in. Wim Verhagen en Rudy de Hey zorgden er voor dat de eerste rust met een 2—2 gelijke stand inging, in de tweede periode zou deze score nog oplopen. Eerst leek het daar niet naar: beide teams speelden snel, maar zonder treffers. Vooral voor de Rotterdammers was dit een teleurstellend resultaat, omdat zij niet wisten te profiteren van een minuut straftijd van Rudy de Hey. Grootste hinderpaal bleek de uitstekend keepende Wim Meyerink te zijn. Zo was het AZC dat scoorde, dank zij een penalty die door Hans 't Hart werd benut. In het derde spelgedeelte gaf vooral de grotere conditie van AZC de doorslag. Rotterdam kon het niet meer bijbijnen, zodat Cees van der Broek, de Hey en Verhagen 26 op het scorebord konden brengen. Goede tactiek De Zijl Een knieblessure belette Frits Welling zijn mid- acliterplaats in te nemen in de wedstrijd van de Zijl tegen WDR, maar ook zonder hem draaide de roodwitte motor goed. Na de eerste periode met een 01 achterstand te hebben afgesloten won nen de Leidenaars met 72. In de eerste speeltijd lukte het de Zijl niet de goede combinaties te vinden. Wel was de achter hoede goed verzorgd, door Jan Sint met twee man in bedwang te houden, maar in de aanval liep het nogal zwak. En toen Albert Spijker ook nog uit het water werd gestuurd was de maat vol: met een schot van zeker tien meter afstand ver raste Sint keeper Uittenhout. Na de eerste hervatting liep 't beter, en dit resul teerde al snel in een tegendoelpunt. Albert Spijker kreeg een vrije worp. plaatste op Kees Pont en deze gaf de zwakke Haarlemse doelverdediger het nakijken. Kees van der Moolen (na opbrengen van Pont) en Albert Spijker verhoogden de score binnen luttele minuten tot 31. Een WDR-doel- punt scheen hierna onvermijdelijk te zijn, door dat Van der Moolen uit het water werd gezonden. Theo Uittenhout verdedigde zijn doel echter met bijzonder veel enthousiasme, zodat de Haarlem mers niet van hun meerderheid konden profite ren. In de derde periode was het Jacob Spijker die met een ver schot 4—1 scoorde, waarna Loek Van Kampen een schot afvuurde dat werd ge stopt. De keeper had de bal niet onder controle, zodat Wim Bergman het werk kon afmaken: 51. Éénmaal begreep DWR dat het met 2 man verde digen van Sint een vrije man moest opleveren en profiteerde daarvan: 5—2. Opnieuw wisten de Haarlemse spelers even later echter geen gebruik te maken van het feit dat Pont uit het water was gestuurd. In de laatste minuten voerde de Zijl de voor sprong nog wat verder op, Albert Spijker en Ja cob Spijker brachten de eindstand op 7—2. Benauwde zege Sleutelstad De Sleutelstad slaagde er slechts in een zeer be nauwde overwinning op ZLJV uit Den Bosch te boeken. Na keer op keer tegen een achterstand te hebben aangekeken besloten de Leidenaars de wedstrijd met een gunstig saldo van 54. Een overtreding van Co Oudshoorn leverde in de eerste periode een strafworp op, die door de Bosschenaren goed werd benut. Even later moest Cock van der Wilk het water uit, en ook dat le verde een doelpunt op voor de gasten: 02. Vrij kort tegen het einde van de eerste speeltijd moest een speler van ZIJV eruit, en dat gaf Aad Kapaan de gelegenheid het eerste Leidse doelpunt te laten aantekenen. De achterstand werd echter weer groter. Aan voerder Wim van Zijl kwam ook voor een minuut op de kant terecht, en een snelle korte combinatie bracht 1—3 op het scorebord. Nadat Sleutelstad niet had weten te profiteren van een nummerieke meerderheid, kwam er toch een doelpunt: Cock van der Wilk schoot vanaf de helft raak, Van Zijl maakte er 33 van. In de derde periode ontstond enige verwarring. De scheidsrechter had niet ge zien of een schot van ZIJV ook een doelpunt was. De grensrechter zei van nee, het publiek te recht van ja. Op het advies van de toeschou wers werd de treffer tenslotte goedgekeurd. Het was Oudshoorn die hierna de ploegen weer in evenwicht bracht, dank zij een „klassief" voor-doelpunt. De laatste periode was a oud, toen Van Zijl profiteerde van een n rieke meerderheid en 54 scoorde. Na da fer werd niet meer gescoord, maar ontstof nog wel een aantal operette-achtige Achter elkaar vlogen spelers van beide zi water uit, op het laatst zelfs zoveel dat meer duidelijk was wie er mocht spelenl niet Ongelukkig öf LZC veroverde op wat ongelukkige wi punt uit de wedstrijd tegen de IJsel. Oni omdat de Leidenaars een 42 voorsproi veranderen in 44. Het begon goed voor witten. Een snelle combinatie van Hans en Joop Siera gaf de laatste de gelegei score te openen, enige momenten later wi verantwoordelijk voor de inleiding van treffer. Na zelf een vrije worp te hebben bracht hij de bal op, plaatste op Jan Wi laart die met een slimme boogbal de keeper verraste. Hierna werd het druk op het strafbanl werd de tegenstander van Bert Soet uit 1 gestuurd, even later Henk Soet, hierna we Versluis en zijn opponent. Een doelpuit er tenslotte voor de IJsel uit een stf waarvoor de verdienstelijk keepende Janr man moest zwichten. In de tweede periode werd de stand gaj dat Jan Brak voor een zware overtrediiP kant was terechtgekomen. Een nummerielr derheid gaf Bert Soet echter de gelegenlf1 te scoren, een mislukte terugspeelbal vanP ten bracht de stand op 42. In de derdf kostten twee fouten in de Leidse defensie]* winning: het werd 44. Hoewel de Lq hierna nog wat aardige kansen kregen, 1» niet hieruit te scoren. p.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8