BIAFRA IN DOODSSTRIJD Palestijns protest bij de Libanezen Spanje praat over relaties met de Russen F ranse midden-oostenpolitiek stuit steeds meer op verzet Generaal Ojoekwoe met onbekende bestemming vertrokken Kosmonaut Beljajew overleden Chaos ZUIDKOREANEN ONTKENNEN GRUWELDADEN IN VIETNAM Bewegingsvrijheid ernstig geschonden OP V1RRR ESSO! Bus tegen trein i Columbia: 40 dode „Kwade geest aan het werk" HERVATTING BETREKKINGEN NODIGE RESERVES T.A.V. WAPEN LEVERANTIES BIJ BEVOLKING ZELF PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 12 JANUARI 191 ADVERTENTIE LAGOS (Reuter, AFP, AP) De burgeroorlog tussen Nige- rië en Biafra, die in tweeëneenhalf jaar tijds volgens onofficiële ramingen alleen al door voedselgebrek aan meer dan twee mil joen mensen het leven heeft gekost, lijkt bijna ten einde. Biafra's tijdelijke hoofdstad Owerri is gevallen en het verzet tegen de snel oprukkende Nigeriaanse troepen brokkelt af. De Biafraanse leider, generaal Ojoekwoe, heeft het land zondag ochtend vroeg „voor vredesbesprekingen" verlaten. Men weet niet waar hij heen is gegaan. Volgens Biafraanse kringen in Libreville is de generaal met enkele leden van zijn regering veilig in Gabon aangekomen, maar dat kon niet bevestigd worden. Nigerië, in een eervolle situatie", zei hy De toestand in Biafra, althans wat daar nog van rest, is chaotisch. Het aantal vluchtelingen wordt op vijf miljoen geschat. Een van de laatste bolwerken van de Biafraanse troepen het vlieg veld Oeli, sinds lang de centrale aanvoerplaats voor hulpgoederen, is ook gevallen. Het laatste Vliegtuig vertrok er zater dagnacht onder hevige bombarde menten. Gisteravond al gingen geruchten, dat 't in Nigeriaanse han den was gevallen, maar de AFP-cor- respondent ter plaatse meldde dat dit niet het geval was. De Biafranen moesten in de zuidelijke sector van het hun resterende gebied ondanks verwoed verzet steeds meer terrein prijsgeven aan de oprukkende fede rale troepen, maar hielden in de noordelijke sector nog stand, werd in Oeli gezegd. Het Nigeriaanse staatshoofd, gene raal Go won, heeft de Biafraanse troepen tot capitulatie opgeroepen en zijn eigen legers op het hart gedrukt de discipline te bewaren en de bur gerbevolking te ontzien. Rode Kruis- ploege.n trekken vlak achter de Ni geriaanse troepen aan om zo snel mogelijk hulp te kunnen bieden. Paus Paulus heeft in een rede op het St.-Pietersplein verklaard, dat de strijd tot massaslachtingen zou kun nen leiden en dat er reden is om ge nocide (volkenmoord) te duchten. In elk geval is de toestand buitenge woon ernstig en geweld kan de mens verblinden. Ojoekwoe, Biafra's leider heeft, toen hij zijn land verliet, verklaard, dat hij ging om vrede te zoeken en dat hij spoedig zou terugkeren. Hij gaf zijn' leger opdracht pal te staan en de strijd voort te zetten. Van be trouwbare zijde werd echter verno men, dat hij zijn gezin en zijn witte Mercedes had meegenomen. - De Britse minister van Buiten landse Zaken, Stewart, verklaarde zondag er van overtuigd te zijn dat de oorlog alleen maar langer geduurd zou hebben wanneer Engeland Ni gerië niet zou hebben geholpen. „Al les wijst er op dat de Ibo's in vrede zullen kunnen leven in een verenigd Problemen Wanneer de burgeroorlog voorbij is, zullen de problemen voor de jonge staat Nigerië verbijsterende vormen beginnen aan' te nemen. Het land heeft door de dood en verwondingen bijna een gehele generatie ver loren. De miljoenen overlevenden dienen gevoed en verzorgd te worden. Een leger van 150.000 vechtlustige mannen moet. ontbonden worden. Daarna dient het burgerlijk bestuur hersteld te worden. Oost-Nigerië eens het ontwikkeldste gebied van zwart Afrika en thans niet veel meer dan een massa vernielde bruggen en zwaar beschadigde gebouwen dient herbouwd te worden. De olie-explo ratie en -winning moeten snel weer op gang worden gebracht, want de oli-industrie was de grootste bron van vreemde valuta. Niemand weet hoeveel duizenden of zelfs miljoenen de bossen zijn in getrokken. Zij leven daarvan wortels en vlinders en vertrouwen niets en niemand. Ontelbare kinderen hebben hersenletsel opgelopen door proteine- tekorten. Velen zullen wekenlang uiterst voorzichtig gevoed moeten worden om weer op krachten te ko men. Talloze gezinnen zijn door de burgeroorlog uiteengerukt. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin rairae onthulde gisteren, dat de Verenigde Staten berichten hebben ontvangen over gruweldaden die in Zuid-Vietnam vechtende Zuid- koreaan.se mi .tairen zouden hebben gepleegd. Laud zei, dat hij de aan dacht van de Zuidkoreaanse en de Zuidvietnamesc regeringen op de be richten had gevestigd. De Verenigde Staten konden er niets aan doen omdat er in Vietnam geen verenigd geallieerd opperbevel is. Laird, die sprak in een televisie-interview, wil de niet praten over de ernst van de beschuldigingen of zeggen in welke verhouding zij stonden tot die welke tegen een Amerikaanse inf anten e- eenheid inzake de gebeurtenissen in My Lai waren ingebracht. Een Zuidkoi eanise militaire woord voerder heeft intussen in Saigon ont kend, dat Koreaanse mariniers by een actie in centraal Zuid-Vietnam in 1966 tweehonderd Zuidvietnamese burgers hebben gedood. De Amerikaanse (Democratische) senator Eugene McCarthy, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Moskou, neeft zaterdag besprekingen gevoerd in de Noordvietnamese am bassade in die stad. De enigszins verrassende bespreking was gearran geerd door een Amerikaane advocaat, die in Moskou verblijft met de vader van een Amerikaanse piloot, die zich in Noordvietnamese krijgsgevangen schap bevind*. McCarthy weigerde r.a afloop van de bespreking com mentaar te geven. Men neemt aan dat hij met de Noordvietnamese am bassadeur gesproken heeft over de Amerikaanse militairen die in Noord- Vietnam gevangen worden gehouden. McCarthy neeft gisteren een on derhoud gehad met de Sowjetrussi- sohe premier Kosigin. Dit was de climax van hot bezoek van de sena tor, die giste en Moskou verliet op weg naar Parys. Biafraanse vluchtelingen met hun armzalige bezit op de vlucht voor Nigeriaanse troepen. Velen zijn op weg naar aangrenzende landen. MOSKOU (AP> De Russische kosmonaut Pavel Beljajew is op 44- jarige leeftyd overleden na een langdurige ziekte. Hij was in maart 1965 commandant van de Woshod-Ü tijdens welke zyn vluchtgenoot Leo- now het eerste menselijke ruimte wandelingetje maakte. Beljajew heeft samen met Leonow na zijn vlucht herhaalde malen andere lan den bezocht en internationale con gressen bijgewoond als een van de „paradepaardjes" van de Russische ruimtevaart. Belajjew overleed aan de compli caties van een maagzweer-operatie. Hy was in 1925 geboren, werd fa brieksarbeider en koos voor de ver vulling van zijn dienstplicht de lucht macht. In 1945 maakte hij enkele vluchten in de oorlog tegen Japan. Na de oorlog ging hij naar de lucht- machtacademie. voltooide daar zijn studie in 1959 en werd toen opgeno men in het kosmonauten-team. Hy was gehuwd en vader van twee dochters, Irma van 20 en Loedmilla van 14 jaar oud. Drie Russen, die ruimtevluchten hebben gemaakt, zijn thans overle den. Komarow kwam in april 1967 om het leven by een mislukte lan ding van een Sojoez. de eerste ruim terus Joeri Gagarin verloor in maart 1968 het leven by een vliegtuigonge luk. Onthoofding Gisteren zyn op het grote Bevrijdingsplein van de hoofdstad van Jemen. San'aa. twee personen in het openbaar onthoofd. Zy werden daarna gekruisigd en de lichamen werden opgehangen aan een van de zeven poorten van de stad. De twee mannen waren ervan beschuldigd landmijnen te hebben gelegd in wegen. Het was de eerste openbare onthoofding in San'aa sinds Felle tijgerbenzine tanken En gelijk meespelen in de Esso Maanrace. Met prijzen tot 1.000 gulden! Onbeperkte prijzenpot. SANTA MARTA DPA) In C lumbia zyn gisteren veertig m« sen om het leven gekomen meer dan dertig gewond toen e tjokvolle bus met dagjesmens door een trein werd gegrepen. A slachtoffers waren busreizige Het ongeluk gebeurde in de bui van de stad Santa Marta, in noorden van het land. Noorwegen en de Joden Noorwegen is een comité gevorw dat zich gaat wyden aan de mensA rechten van de Joden die in de AA bische landen wonen. Het staat on<J voorzitterschap van de architect C* Nansen. zoon van wylen de ver ma* de ontdekkingsreiziger en humai Fridtjof Nansen. BEIROET/TEL AVIV (DPA. Reu terDe kans op een gewapend conflict tussen Palestijnse guer rillastrijders en het geregelde Li banese leger, zoals enkele maan den geleden al plaatsvond, is weer toegenomen. Tien Palestijn se bevrijdingsorganisaties, waar onder de belangrijkste, hebben het afgelopen weekeinde een ver klaring uitgegeven, waarin zij Li banon ervan beschuldigen de in Cairo gesloten overeenkomst over de bewegingsvrijheid van de Pa- lestijnen te hebben geschonden. Volgens d e guerrilla-organisaties heeft de Libanese regering tal van maatregelen genomen die de vrij heid van handelen van de Palestijn- Agnew op Bali De Amerikaanse vice-president. Spiro Agnew, is zon- dagochend uit Singapore naar Bali vertrokken, waar hy een onderhoud had met de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken. Adam Ma- lik. In Singapore heeft Agnew an derhalf uur gesproken met premier Lie Kwam-joe en de minister van Buitenlandse Zaken, Rajaratnam. Noordwijkerhout VATICAANSTAD (AP) Het dagblad van het Vaticaan, „l'Os- servatore Romano", heeft zater dag een waarschuwing gericht tot rooms-katholieke bisschoppen die „niet in de pas lopen met Paus Paulus", en gezegd, dat er onder de rooms-katholieken,, een kwade peest" aan het werk was. Waarnemers te Rome zien het ar tikel, dat op de eerste pagina van het blad werd afgedrukt, als een indi rect antwoord op het besluit van het pastoraal concilie in Noordwijker hout om een eind te maken aan het verplichte vrygezel-zyn van de pries ters. De paus en de bisschoppen, aldus het artikel, hebben hun gezag recht streeks van God gekregen. „De macht om te regeren is van God af komstig, die haar heeft overgedra gen aan Petrus en diens opvolgers, aan de bisschoppen, in gemeenschap met Hem." Dit klinkt als een waarschuwing aan het adres der Nederlandse bis schoppen. Het blad herinnert hen er aan. dat hun autoriteit gold zolang zij leefden „in gemeenschap met de Paus." se verzetsstrijders beknotten. De Li banese minister van Binnenlandse Zaken Dsjeoenblat, die zoals hy zelf eens verklaarde sympathiek staat tegenover het streven van de Pale- stynen. heeft direct op de verkla ring van de organisaties gereageerd net de mededeling dat zyn land zich volledig door de akkoorden van Ca iro gebonden acht en dat hy graag met de Palestijnse leiders over deze kwestie wilde praten. Afspraak Zaterdag had Dsjoemblad na een reis in het Libanees-Israëlische grens gebied meegedeeld dat met de Pale- stynen was afgesproken dat zij in de toekomst minstens een kilometer uit de buurt van Libanese dorpen zullen blijven en dat zij vanaf Liba nees grondgebied geen Israëlische doelen meer zullen beschieten. Dsjoemblat maakte zijn reis nadat het Libanese parlement had aange drongen op bescherming van de Liba nese bevolking in het betreffende ge bied tegen Israëlische represailles na Palestynse raids. Verzoeken die ook resulteerden in de vervanging van de Libanese opper bevelhebber Boestani die destijds de akkoorden van Cairo met de Pale- stynen sloot. Een vervanging die over het algemeen gezien werd als een verscherping van de Libanees-Pale- stynse betrekkingen. C (Van onze correspondent) MADRID (GPD) - Emilio Romero, hoofdredacteur van de krant van de staatsvakbonden, directeur van de staatsschool voor journalistiek, par lementariër en vertrouweling van mi nisters, heeft in het laatste nummer van zijn avondblad „Pueblo" verze kerd, dat Spanje's nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Grogorio Lopez Bravo, besprekingen heeft ge opend met Russische diplomaten. Volgens deze en soortgelijke inlich tingen heeft minister Lopez Bravo tijdens zijn recent bezoek aan Manil la, met tussenlandingen in Rusland, een onderhoud gehad met Kowaliew onder- minister van Buitenlandse Za ken van de Sowjet-Unie. Hoofdonderwerp van gesprek zou zijn geweest de obstakels, die een her stel van normale betrekkingen tus sen beide landen nog in de weg staan. Hieronder vallen een goud schat ter waarde van meer dan 500 miljoen dollar en het offici61e niveau van de eerste vertegenwoordigers die beide regeringen zouden kunnen uit wisselen. Hoewel de ministeries van Buitel landse Zaken in Moskou en Madj nog geen officiële bevestiging rt dit gesprek hebben verstrekt, bek kent de publikatie van dit gespr? toch het einde van een historisl periode in de Spaanse politiek, fc periode van he»t militante anti-coL munisme als de ziel van de SpaJ se regeringspolitiek. t Madrid heeft in de afgelopen mai< den consulaire betrekkingen aanii knoopt met Roemenië. Polen, Hd garye en naar verluidt zullen spn dig besprekingen worden begonnc met Tsjecho-SIowakye en de andfi satellietstaten Eén van de kwesties die men l bij niet buiten beschouwing mag tl ten is dat Washington tot nu toe bondgenootschap en het anti-c< munisme van Madrid heel van; sprekend achtte en niet veel aan ten maakte om hiervoor harde i lars op tafel te leggen Op 2 februari zullen de Spai Amerikaanse onderhandelingen de voortzetting van het biiater pact en de overeenkomstige hulpv leningen aan Spanje opnieuw be# (Van onze correspondent i PARIJS (GPD) De Franse ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie Maurice Schumann en Michel Debré, zullen zich deze week. zowel voor de gaullistische kamer fractie als voor een parlementscom missie moeten verantwoorden over de wapenleveranties aan Libië die, zoals nu eindelijk officieel is toege geven, veel uitgebreider blyken dan aanvankelijk werd erkend. Dat de Franse regering zich niet al te zeker van haar eigen geweten gevoelt, blykt ook nog door de na druk die ze legt op een clausule in het contract dat een looptyd van verscheidene jaren heeft en dat Libië verplicht dit oorlogstuig nooit aan andere landen af te staan. Ook die verzekering heeft op de meeste Fransen echter weinig indruk kun nen maken, nu iedereen weet met welke intieme banden Libië vandaag al met Egypte is verbonden. Egyp tische militaire adviseurs maakten trouwens al deel uit van de Libische handelsmissie die de afgelopen we ken in diep geheim deze omvang rijke wapenstransactie in Parijs voor bereidde. Officieel verbergt de Franse rege ring zich ook nog altijd achter het formalistische argument dat ze trouw blijft aan haar oorspronkelij ke belofte geen wapens te zullen le veren aan landen die indertyd actief aan de „zesdaagse oorlog" hadden deelgenomen. Daarom zal. volgens die officiële versie, zowel Israël als Egypte van Franse wapens versto ken moeten blyven. Verspeeld Terwyl op Israël echter een totaal wapenembargo blyft rusten, zal Egypte zich via de Libische en ook de I raaks e achterdeuren in toene mende mate van Frans wapentuig kunnen voorzien. Dat Frankrijk nu bezig is zich tot het geprivilegeer- de wapenarsenaal der Arabische landen te ontwikkelen die met die wapens liever vandaag dan morgen de jonge Joodse staat zouden ver nietigen, is moeilijk langer tegen te spreken. En dat onder die omstan digheden Frankryk ook bijvoorbaat zyn laatste kansen verspeelt om in het Midden-Oosten nog eens. volgens het vroegere streven van De Gaul le, als bemiddelaar en vredesstich ting op te kunnen treden, is nauwe lijks minder evident. De verontwaardiging, die zich zaterdag in de Franse bladen afte kende over de Parijse wapentrans actie met Libië, is gisteren in Israëlische kranten en in politieke kringen in hevigheid geëvenaard. In een scherpe verklaring van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt Frankrijk ervan beschuldigd een nieuwe dimensie aan de bewape ningswedloop te hebben toegevoegd en de spanning in het Midden-Oos ten nog te hebben verhoogd. In Jeruzalem wordt de overeen komst beschouwd als een nieuw be wijs van de verraderlijke politiek, die de regering Pompidou volgt jegens een Israël, dat nog niet zo lang ge leden door niemand minder dan De Gaulle zelf „onze vriend en bond genoot" werd genoemd. Over de clausule in de overeen komst die doorverkoop van de ge leverde wapens aan derden verbiedt, hecht men in Israël geen waarde. Voor Israël is intussen deze zaak aanleiding geweest om te trachten van de Amerikanen gedaan te krij gen, dat zy wat meer haast zetten achter de behandeling van Gol- da Meirs verzoek aan Nixon om meer Phantoms. Men is hier algemeen van oordeel, dat Washington in deze opzettelijk talmt met de bedoeling Jeruzalem meer ontvankelijk te maken voor zyn wensen en het concessies af te dwingen, die naar Amerikaans oor deel, voor Moskou gemakkelijker ver teerbaar zyn dan wat men er be schouwt als onredelijk onverzettelijk heid van Israël. Washington De Frans-Libische wapentransac tie heeft ook zyn schaduw geworpen op het komende bezoek van Pompi dou aan de Verenigde Staten. Alhoe wel de Amerikaanse regering er be leefd, officieel het zwygen toe doet kan men onder de roos in F Amerikaanse hoofdstad vernemen men zich genomen voelt. Het gezaghebbende weekblad vertolkt dit onbehangen door erl een artikel op te wyzen dat de 1 sen Washington welbewust hel misleid toen zij by wyze van i mentaar op een bericht in de 1 York Times (over de mogelyke vering van 50 Mirages en tweehl derd tanks) de Amerikaanse ambl sadeur in Parijs Shriver rustig K loofden dat het slechts ging omE Mirages. F Time betracht echter ook de F dige terughoudendheid t.o.v. P Amerikaans misnoegen. Het schaP de commerciële motieven ook nietje waar het schrijft: „De bezorgdfcë* van Washington was niet alleen F gevolg van de mogelijke invloed de Franse verkoop op de bcwaj ningswedloop in het Midden-O zoals officieel werd aangegeven, i LD), maar ook van enige zuiver c merciële overwegingen Zowel def als Londen hoopten zelf wapens Libië te kunnen verkopen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6