j^eel acties .oor Biafra Koortsachtig overleg na nederlaag Biafra Grapperhaus minister Verolme treedt dit jaar af Er is voor u een bontmantel Bij Witteveen tustig weer VOEDSELHULP EN TOEZICHT WAARNEMERS OP FEDERALE TROEPEN NU VAN BELANG GEBREK AAN ALTERNATIEF Honderd miljoen om bedrijf te redden HERSTEL Amerika: meer troepen terug (3uc/ gericht 1 maart 1860 MAANDAG 12 JANUARI 1970 EIDSCH No. 32990 DAGBLAD teur: E. A. E. van Diahoeck redacteur: Drs. J. R. Soeteohorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f17,25). f4,95 per maand (bU vooruitbetaling:), losse nummers f0,25 Witte Singel 1 Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 overwonnene. Biafra's generaal Ojoekwoe. tie •1AG, BOLSWARD. BEESEL *PD) Het tweede-kamerlid A. Bos (CHU) heeft de rege- Iraagd alles in het werk te om de aanvoer van voedsel t oorlogsgebied in Nigerië te lorgaan. Den Haag dient zo mogelijk contact op te nemen Ver. Naties om een zo groot aantal VN-waarnemers naar ebied te zenden. Dit laatste si punt in een verzoek van D'66 regering. Daarnaast wil D'66, Haag de regering in Lagos te voorkomen, dat de bevol- i Biafra het slachtoffer wordt presailles van Nigeriaanse ik de PSP heeft de wens uit- ïi dat Den Haag by Nigerië land met klem aandringt op ;e6ten van zoveel mogelijk on- ::.e waarnemers, het zo spoe- •'^lijk stationeren van een vre- tet en onmiddellijke massale |nvoer. en is de regering aan boven- tyiwensen reeds tegemoetgeko- ministerraad vergaderde he md over de tragische situatie. ienruil Oost-Duitsland en iitsland hebben zaterdag vier teers, onder wie een vrouw fr zuigeling, uitgewisseld te- Oostduitsers. De Westduit- in in de DDR gevangen op _Jging van spionage en de aers waren ervan beschul- juten van de Oostduitse ge- ienst te zijn. ADVERTENTIE It verwacht van heden tot wond- hall tot zwaar be naar geen regen van oete- teatse'ijke vorming van mist. tot matige wind uit zuide- fctingen Dezelfde tempera- s vannaag of iets lagere (Opgemaakt te 12.40 uur) •nier bestaat uit 16 pagina's Op de regering van Kameroen is een beroep gedaan de vluchtelingen uit Biafra asiel te verlenen. Nederland zal bijdragen in de verzorging dezer vluchtelingen. Ook in Lagos worden stappen ondernomen om de hulp aan en de bescherming van de Biafranen veilig te stellen. Met de VN en Ni gerië is overleg gepleegd om het aantal buitenlandse waarnemers in het oorlogsgebied uit te breiden. Er Is een bedrag van drie miljoen gul den te beschikking gesteld voor voed selhulp. Van vele zijden blijkt men bereid tot hulpverlening. Drie buschauffeurs van de HTM zijn vanochtend in Den Haag een 24-uursrit door Nederland begonnen om geld voor Biafra in te zamelen. De bus is ter beschikking gesteld door de directie. De burgerij van Bolsward zamelt gelden voor Biafra in. In de gemeente Beesel- Reuver in Limburg heeft het ge- meentepersoneel een carnavalsavond afgelast het vrijgekomen bedrag van f 800 overgeschreven op giro Biafra- hulp. In Enschede zijn scholieren in actie gekomen voor hongerend Biafra. De overwinnaars. Nigeriaanse troepen voor de beslissende aanval op Biafra. LONDEN/WASHINGTON/PARIJS (AP, Reuter, GPD) Nadat vanochtend het vliegveld Oeli door de Nigeriaanse troe pen werd veroverd is Biafra, afgezien van enkele beperkte schermutselingen, onder de voet gelopen. Hoewel van Bia- fraanse zgde een totale nederlaag nog niet is toegegeven spre ken gevluchte functionarissen van hulporganisaties van een Nigeriaanse overwinning. Nu het Biafraanse staatshoofd generaal Ojoekwoe gisteren zijn land heeft verlaten lijken de Biafraanse troepen volkomen gedes illusioneerd bij duizenden de strijd te staken en het oerwoud in te vluchten. De verblijfplaats van Ojoekwoe is nog onbekend. Alle aandacht van de wereld richt zich op de problemen die door de Nigeriaanse overwinning zijn ont staan: de honger onder de vluchte lingen en het gevaar van volken- moord. In Washington, New York. Parijs, in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos, in Genève waar het Interna tionale Rode Kruis gevestigd is en in Stuttgart bij de Joint Chruch Aid (de kerkelijke hulporganisatie) trachten diplomaten en hulpfunctio narissen maatregelen uit te werken om de nood van de Biafraanse be volking te lenigen en een moord op het zieltogende volk te voorkomen. Het belangrijkste probleem bij het op gang komen van de hulpverlening is de coördinatie en de mogelijkhe den van vervoer; bij de volkenmoord is het de instelling van een korps van neutrale waarnemers. Liquidatie Berichten van het front bevestigen het vermoeden van de Biafraanse re gering dat de Nigeriaanse troepen, althans al in incidentele gevallen overgaan tot liquidatie van Biafra nen. Prinses Cecil Bourbon de Par ma, zuster van Prinses Irenes echt genoot Carel Hugo, die gisteren uit Biafra in Parijs aankwam, schetste gisteren tegen onze redacteur Jan van Beek de situatie achter de Nigeriaanse linies als volgt „Achter het front worden mannen, vrouwen en kinderen van elkaar ge scheiden. Mannen worden geliqui deerd, de vrouwen verkracht en de kinderen weggevoerd". President Nixon en premier Wil son hebben tijdens een reeks van telefoongesprekken die zij het afge lopen weekeinde over deze kwestie hebben gevoerd, besloten hun hulp acties te coördineren. De Britste re gering heeft bij wijze van een eers te maatregel een Hercules-vliegtuig met 9.000 kilo geneesmiddelen naar het strijdgebied gestuurd. De Britse regering zal de komende dagen nog meer van dez~ initiatieven nemen. In de Verenigde Staten staan een groot aantal vliegtuigen met voedsel en medicamenten gereed om naar Nigerië te worden gevlogen. Londen heeft inmiddels de Vere nigde Naties verzocht een vredes macht naar het betreffende gebied te zenden. Hoewel de Britse rege ring van Nigerië de verzekering heeft gekregen dat de Biafraanse vluchte lingen geen haar zal worden ge krent, acht zij een dergelijke macht noodzakelijk. Volgens berichten uit de hulpbasis Sao Tomé zouden Bia fraanse vluchtelingen door vliegtui gen worden beschoten. Het Rode Kruis heeft beslo ten haar hulpverlening té"cbncentre- ren achter de Nigeriaanse linies. Omdat het vliegveld Oeli niet meer te bereiken is na de zware ge rechten (vannacht kon geen toestel meer landen) ziet het er naar uit dat de Gezamenlijke Kerken (Joint Church Aid) hetzelfde zullen moeten doen. In een gisteren uitgegeven verkla ring schetst deze organisatie de toe stand in Biafra, waar nog maar nauwelijks voedsel is en honderd duizenden dreigen te verhongeren. Enkele Afrikaanse staten hebben zich bereid verklaard om vluchtelin gen uit Biafra op te nemen Men schat hun aantal rond de vijf mil joen. Joint Church Aid heeft aange drongen op internationaal toezicht over Oeli om de hulpverlening snel op gang te laten komen. De organi satie vraagt ook garanties voor de veiligheid van hulpmedewerkers en missionarissen die in Biafra zijn achtergebleven. Een groot aantal functionarissen heeft in het zieltogende gebied giste ren geweigerd hun post te verlaten. Dramatische situaties ontstonden op Oeli, toen zij die wel vertrokken een keuze moesten maken uit de Biafraantjes, die met ben konden meevliegen. In Jaoende, de hoofd stad van Kameroen, voeren secreta ris-generaal Oe Thant van de VN en zijn collega van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, Dialo Telli, op het ogenblik besprekingen. Thant wilde geen commentaar geven op verzoeken om een VN-vredesmacht. Zie ook pagina 6: Biafra in doodsstrijd. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister president De Jong zal waarschijnlijk vandaag nog dr. Grapperhaus, staats secretaris van Financiën, voordragen als minister van Economische Zaken. Oudminister Van den Brink, direc teur van de AMRO-bank. op wie alsnog een beroep werd gedaan het kabinet uit de moeilijkheden te hel pen heeft geweigerd, evenals drs. Schmelzer, de fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer Drs. Schmelzer kon niet op de uitnodi ging van de premier ingaan wegens zyn bindingen met Verolme. Daar door kwam men vanzelf weer bij dr. Grapperhaus terecht. ARP en CHU gaven dit weekeinde nog steeds de voorkeur aan een an dere kandidaat Verwacht wordt ech ter dat hun beide fractieleiders bij gebrek aan airernatieven hun verzet zullen opgeven. De kans werd echter met geheel uitgesloten dat men het alsnog eens zou kunnen worden over de kandidatuur van mr. R. J. Nelis- sen, de economische specialist van de KVP-Tweede Kamerfractie, die ech ter niet staat te trappelen van on geduld om minister te worden Het ministerie van Financiën zal gten struikelblok vormen voor de huurheffings- en subsidieplannen van minister Schut. Hieruit kan wor den afgeleid dat er geen nieuwe mi nistercrisis in de lucht zit. Het mi nisterie van Volkshuisvesting wenste vanmorgen geen commentaar te ge ven op geruchten dat ook de heer Schut erover zou denken af te tre den. Minister Schut wil gezinnen, die te goedkoop in huurhuizen wonen extra laten betalen. Hij heeft laten berekenen dat dit minstens 25 mil joen per jaar oplevert. Van dat geld zouden dan de gezinnen die de huur voor een bepaald type woning niet kunnen opbrengen subsidie van het rijk krijgen. ROTTERDAM (GPD) Scheeps bouwer Verolme overweegt af te treden. Hij is bereid zijn functie van president-directeur neer te leggen onder voorwaarde, dat een „nieuwe sterke man" de leiding van het concern kan overnemen. In het gezelschap van driehon derd koperen jubilarissen en een delegatie van de ondernemings raad heeft hij letterlijk gezegd: „Ik kan de leiding met een ge rust hart overlaten aan het di rectieteam". Als datum voor zijn afscheid denkt Verolme aan 4 september: de dag waarop hij zeventig jaar wordt. Hij heeft dan 24 jaar aan het hoofd van zijn concern gestaan. De zaken rond het V erolme - concern blijken overigens niet zo goed te gaan als werd verondersteld. Zo spoedig mo gelijk zal Verolme weer enkele mil joenen krediet krijgen van de rege ring. Met dat geld kan hy dringende zaken financieren, zoals de lonen voor het personeel van zijn werven. Krijgt Verolme het geld niet, dan is het bedrijf gedwongen surséance van betaling aan te vragen. Inmiddels is uit het geheime amb telijke rapport, dat de AR-fractie- leider mr. Biesheuvel samen met prof. H. Langman in opdracht van de regering heeft samengesteld, uit gelekt. dat er tenminste honderd miljoen krediet nodig zal zijn om het bedrijf te redden na de verlies gevende activiteiten in de sector van de mammoettankers. De berichten over het aftreden van C. Verolme komen niet als een vol slagen verrassing. Al geruime tijd speelt de scheepsbouwer met de ge dachte de directie van zijn bedrij ven uit handen te geven. In toespra ken heeft, hij er enkele malen cp gezinspeeld en in zijn jaaroverzicht over 1969 is eveneens tussen de regels te lezen, dat hij niet nog onbeperk te tijd aan de leiding blijft van het concern, dat hij van de grond af heeft opgebouwd. C. VEROLME aftreden Verolme's grootste zorg is, dat zijn levenswerk in stand blijft. Daarom neeft hij zijn voornemen ook afhan kelijk gemaakt van de positie van hef bedrijf. „Eerst moet mijn con cern veilig zijn gesteld; als het schip eenmaal uit de branding is, wil ik me wel terugtrekken", zegt Verolme met nadruk. Van diverse kanten is de afgelopen maanden sterke druk op de scheeps bouwer uitgeoefend om zijn functie ter beschikking te stellen. Aangeno men mag worden, dat die aandrang mede van invloed is geweest op zijn nu min of meer definitieve besluit de dagelijkse leiding neer tt leggen. In kringen var de oppositie werd zelfs de eis gesteld, dat Verolme moest aftreden, toen het er in sep tember om ging het concern voorlo pig aan de gang te houden met een overbruggingskrediet van 25 miljoen gulden. ADVERTENTIE SCHMELZER geweigerd Nu bij Witteveen de hele collectie bontmantels met kortingen van 20% tot 30% vanaf 15 januari net even anders HOE tragisch de militaire ne derlaag is van het dappere volk van Biafra, uit menselijk oogpunt kan het einde van de strijd slechts toegejuicht worden. De hulpverlening aan de honge rende bevolking kan nu immer» op grote schaal worden aange pakt, omdat zij niet langer af hankelijk is van min of meer clandestiene voedselzendingen. Generaal Gowon mag dan als overwinnaar uit de strijd zijn ge komen, dit betekent allerminst dat hij rustig op zijn lauweren kan gaan rusten. Integendeel, de Nigeriaanse rege ring staat thans voor een giganti sche taak, niet alleen en zelfs niet ln de eerste plaats omdat het ma teriële herstel een enorme in spanning eist, maar bovenal om dat zij alle denkbare medewer king dient te verlenen aan de ge teisterde bevolking. Van Nigerië mag worden verwacht, dat het zonder enige terughouding en zonder enige discriminatie de deur opent voor diegenen buiten zijn grenzen, die de menselijke nood. vooral onder vrouwen en kinderen, op de kortst mogelijke termijn willen beëindigen. Daar bij mogen de Biafranen, al zijn zij militair overwonnen, onder geen geding worden achterge steld. Voor een doeltreffende uitvoering van die hulp is scherp internatio naal toezicht bij voorkeur mèt sancties dringend noodzake lijk, opdat elke kans op genocide (volkenmoord) bij voorbaat is uitgesloten. De strijd is zo goed als ten einde. De vluchtelingen moeten snel naar hun woonplaat sen kunnen terugkeren, zonder enige achterstelling voor de ver slagenen. Generaal Gowon heeft de broederstrijd gewonnen, maar hij staat nu voor de moeilijke op gave zijn door stam twisten ver scheurde volk te herenigen. Een opgave, die alleen verwerkelijkt kan worden als hij begint op royale wijze grootscheepse hulp van buiten toe te laten. SAIGON, DA NANG (AP) Het Amerikaanse commando heeft vanochtend bekendgemaakt dat de eerste infanteriedivisie, welke viereneenhalf jaar geleden als eerste legereenheid naar Viet nam werd gezonden, en het 26-ste regiment mariniers, bekend door de verdediging van Ke Sanh, uit Vietnam worden teruggetrokken. Deze twee eenheden zijn de eerste troepen die naar huis worden ge stuurd in de derde terugtrek kingsfase van Nixon van nog 50.000 man tegen 15 april. Als <f» terugtrekking tegen 15 april voltrok ken is. betekent dit, dat sinds Juli van het vorig Jaar 110.000 Amerikanen in drie fases teruggetrokken zijn. Dan zullen er nog 434.000 man in Viet nam achtergebleven zijn. Uit het Leidsch Dagblad van 11 Januari 1870: Noordwijk. De afdeling Noordwijk der Vereeniging ter bevordering van fa- brieks- en handwerksnijver- heid in Nederland, heeft deze week een ambacht- en tee- kenschool geopend met 15 leerlingen. In den zoölogischen tuin te Londen bevindt zich een exemplaar eener nieuwe aap soort. Het Londensch exem plaar is van het vrouwelijk geslacht en heeft een innige vriendschap gesloten met een jonge haan. Vaak neemt zij den haan op den arm en wandelt met hem rond. evenals een vrouw die een kind draagt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1