luitse generaals klagen WEER GESPREK I S - CHINA IN POLEN Parijs bezig met gordiaanse knoop ienst eer jontuur Rekenkamer in Bonn kritiseert slordige aankoop Starfighter V i LK MOET ENTHOUSIAST WORDEN VOOR WEHRMACHT Volk Onderzoek in zaak Kennedy gesloten KAPING UIT LIEFDE VOOR LIBANON Nieuw! Een nieuwe Pickwick thee: Pickwick Darjeeling! Douwe Egberts ENIGE OFFICIËLE CONTACT TUSSEN BEIDE LANDEN IN MONSTER-PROCES TEGEN MARSEILLAANSE BOEVENBENDE DAG 9 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent) JN (GPD) Helmut Schmidt, de Westduitse minister efensie, besteedt de tweede helft van deze maand aan 'ftal conferenties met militairen. Onderwerp van gesprek: gen die de Bundeswehr kwellen. In diezelfde tijd zal de i Bonner Almanakverschijnen, waarin de minister een anima voor modernisering en hervorming" van het leger idigt. Verwacht wordt dat Schmidt met die activiteiten prd neemt in een slepende discussie over de „burgers in ii", die de Westduitse strijdmacht bemannen. vindt dat de gebeurtenissen in Viet nam bewijzen dat vaandels nog altijd levende symbolen kunnen zijn (op de citadel van Hoeé stierven in 1968 Vietcongstrijders en mariniers om daar een vlag te hijsen) en wil via tele visie-films de goed kanten van de militaire dienst duidelijk maken, waarbij ook de militaire prestaties van vroegere Duitse legers dienen te worden getoond. „Met de groeiende welvaart en de verstedelijking nemen moed en waar dering voor de krijgstucht af", stelde Schnez in zijn eerste studie vast. De tweede, geheim maar al snel uitge lekt, geeft de oplossing van dat pro bleem: „alleen hervorming van Bun deswehr en maatschappij kan de Strijdkracht van het leger aanzienlijk vergroten". Volgens „Der Spiegel" verlangt Schnez van regering en par lement ongeveer 30 wetsveranderin gen. Daaronder vallen het weer in voeren van streng arrest en eventueel van strafbataljons en een grondwets wijziging waardoor alleen bij „ern stige gewetensnood" vrijstelling van dienst kan worden verleend. „Soldaat zijn is een roeping en geen beroep als elk ander, aldus Schnez". Rudolf Augstein, zich nu ook eens anti-militaristisch opstellend, vindt dat men hem en zijn collega's het spreken en schrijven per dienstbevel zou moeten verbieden. De voorstellen en opvattingen liggen echter ter ta fel en de innere Führung is volop in discussie. Minister Schmidt moet wel uitvoerig reageren. galopen jaar zijn een paar studies en verklaringen van ,cieren gepubliceerd, waar- ern was: onder invloed van ;e samenleving, van het ge- discipline onder de jeugd >n totaal ontbreken van ge- traditie is de Bunderwehr >e vertoning geworden, die moderne bewapening niet de gestelde eisen voldoet, open maand lekte een ge- jjort uit van luitenant-ge- bert Schnez, de inspecteur iger, waarin de Bundeswehr Bleken met het Frans leger ieenstorting in 1940. week gaf de bedachtzame Ir Allgemeine Zeitung in [entaar min of meer een ing van de conflictsituatie. 1 van tegenwoordig is het i deel van het volk", aldus „Als eenheid ziet het zijn i twijfel getrokken. Er is iingsveld ontstaan dat de van de gewapende macht taande orde bemoeilijkt", elkaar staan een deel van «militairen en de dienst- voor wie het militaire le- sterk in tegenstelling is ven dat zij achter de rug ;t militaire pathos (in één Idies worden officieren en bren aangespoord de ge it weer tot een avontuur spreekt hen niet meer aan. kfurter Allgemeine „neigt ilusie" dat enkele beroeps- jch door de dienstplichti- 'erdediging gedrongen voe- eenkomstig hun beroep met een psychologische 1 willen breken.. „Anders j onze veiligheid niet te .randeren", schrijft het Schmidt tenslotte vertelt: aan de beurt". Dit laatste vindsman al in vele pers en gezegd. Het publiek wil (elke richting de Bundes- r Schmidt marcheert, al- nfurter Rundschau. En de idtanzeiger vraagt zich af volk dan weer enthou- len gemaakt voor een aal, waarvan men de ont- der Schmidt verwacht, be- ir geleden. Toen verscheen van de „Wehrbeauftrag- )rt parlementaire ombuds- let leger) waarin de strijd- èrden aangespoord te rea-i e toenemende onrust on- jeren, die oproep was on- üet gevolg van talloze I vernielingen van militair Ichmidts voorganger, Ger- tier, gaf opdracht de zaak tudie te onderwerpen en iraals grepen hun kans. Fiihrung" oprichting, vijftien jaar rdt de Bundeswehr geleid principe van de „innere de soldaten dienen in de mechanisch reageren- en van weleer meeden- staatsburgers-in-uniform, et verantwoordelij kheids- jn. Er is over dat beginsel n jaren veel gediscussi- i echter is de kritiek van int zo scherp geweest als e studies en verklaringen, haakte het de plaatsver- egerinspecteur Grashey: jirung heeft als een soort lend om de sociaal-demo- irtijd het instemmen met pening te vergemakkelij- mdere woorden: laten we 1 een punt achter zettten. (leeft de consequentie ge- de komst van de sociaal- Bchmidt en is verdwenen. Dofd van het commando &n vorming staat echter p een even scherp criticus Iere Führung is. namelijk eraal Heinz Karst, de irnalisten, leraren, geeste- rofessoren verantwoorde- ior het feit dat de jeugd linacht, dat er voor een ld geen toekomst meer is. in de pers dat ook Karst Jet ruimen, zijn tegenge' In verdwijnen zou trou- inflict niet uit de wereld i meeste aandacht trekt loge generaal Schnez, „die ïering Kiesinger/Brandt itie werd geplaatst, nadat ling in een hoog NAVO- Joor verzet van de Neder- i voorkomen", aldus Ru- In in „Der Spiegel", jeft zich met twee studies Q als een generaal die Itiebewust is. Hij wenst (heidingen (ook die met ti) weer toe te laten, 99- EDGARTOWN, (AP) Het on derzoek en getuigenverhoor in de zaak-Kennedy is gisteren na drieën eenhalve dag gesloten. Of er een rechtszaak zal komen of niet ligt aan rechter Boyle die eerst alle stuk ken gaan bestuderen en dan een rap port schrijven, dat aan het „Supe rior Court" van de staat Massachu setts zal worden voorgelegd. De moeder van Mary Jo Kopechiie, de secretaresse die was verdronken na een ongeval met de auto van se nator Kennedy, heeft gisteren ge zegd dat zij en haar man „in de war waren" omdat zij niet aanwezig mochten zijn bij het onderzoek naai de dood van hun dochter. De vader van Mary Jo heeft een bericht ont kent dat hij een aanklacht tegen Kennedy zou overwegen. Politiek asiel De voormalige Poolse ambassadeur bij de Ver. Na ties en in India, prof. Julius Katz- Suchy, heeft in Denemarken poli tiek asirl verkregen. Hij is benoemd tot lector in de politieke wetenschap pen aan de universiteit van Aarhus. Katz-Suchy, die Jood is, werd vorig jaar zijn Pools staatsburgerschap ontnomen. Op kerstavond vluchtte hij naar Denemarken. In 1938 week hij via Tsjecho-Slowakije uit naar Londen, waar hij de oorlogsjaren verbleef. Schnez lüil lueer alle ordetekens dragen ROME (AFP) Een gewapende Fransman heeft een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaa! schappij TDA, dat op weg was van New York naar Rome, gedwongen naar Beiroet te vliegen. De overval gebeurde op het traject Parijs-Rome. Het toestel, een Boeing 707, landde de afgelopen nacht om half één in Rome. Een half uur later steeg het op met bestemming Beiroet. Ten tijde van de overval bevonden zich behalve de 8-koppige bemanning slechts negen passagiers aan boord. De kaper heeft onderweg naar Bei roet boven de Middellandse Zee een keer geschoten. De kogel boorde zich in één van de toiletten. Niemand werd getroffen. Nadat het enorme vliegtuig was geland vuurde de kaper een aantal schoten af od het instrumentenbord in de cockpit Niemand werd echter gewond. De passagiers en de beman ning trokken hun schoenen uit en verlieten het toestel na de landing via de nooduitgang. De kaper volgde hen en werd door Libanese agenten gepakt zodra nij de vaste grond be reikte. Hij kreeg een aantal klap pen en werd ontwapend. Hij bood geen verweer maai- protesteerde in het Frans. De kaper kreeg- van de veiligheids mannen geen kans te zeggen waar om hij het vliegtuig had gekaapt en of hij behoorde tot een Palestijnse guerrilla-organisatie. De kaper had j een diplomatentas bij zich. Bij ope- ning door de veiligheidsdienst oleek i dit koffertje een wit overhemd als mede camouflagekleding van een pa rachutist te bevatten. Volgens de directeur van het vliegveld van Beiroet heeft de kaper van het vliegtuig van de TWA, ver klaard, dat zijn daad een vergelding was van „de Israëlische actie tot ontvoering van 23 Libanese gijze laars".' „Mijn aaad sproot voort uit zijn liefde voor Libanon", aldus zou de luohtpirp.at, die de 20-jarige Fransman Christian René Belon bleek te zijn. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BONN GPDEen onder zoek van de Westduitse Reken kamer heeft uitgewezen, dat het besluit tot het aanschaffen van het ongeluksvliegtuig Starfighter F 104 G (tot dusver zijn reeds 101 toestellen van dit type van de Westduitse luchtmacht neerge stort) uitermate slordig tot stand is gekomen. Gebleken is. dat zo wel minister Strauss, de toenma lige minister van Defensie, als de desbetreffende parlementaire in stanties zich tien jaar geleden onvoldoende hebben laten inlich ten over dit toestel, dat tot dan toe slechts als „mooi weer jager" onder Amerikaanse omstandig heden dienst had gedaan. Voor dienst doen onder alle weersom standigheden moest de constructie worden aangepast, hetgeen in de praktijk neerkwam op een geheel nieuwe constructie, waardoor het op 130 miljoen mark geschatte bedrag voor de ontwikkeling van het gewens te type tenslotte tot 340 miljoen mark steeg. Er was een concurrerend toe stel, de Franse Mirage. Ten onrech te, zo blijkt achteraf, zou geconclu deerd zijn, dat het Amerikaanse toe stel het snelst met de gewenste be wapening kon worden geleverd. De kritiek van de Rekenkamer richt zich niet alleen op het feit, dat mi nister Strauss tegenover de finan ciële commissie van de Bondsdag de kenmerken van het Amerikaanse toe stel had verzwegen, maar ook op de manier van onderhandelen met de Amerikaanse Lockheedfabrieken. Van prijsvergelijking was geen sprake ge weest en een aanbod van het Ame rikaanse ministerie van Defensie om met het oog op de onderhandelings praktijken van de Amerikaanse in dustrie assistentie te verlenen zou door Strauss van de hand zijn ge wezen. Waarom, aldus de Rekenka mer, zijn de bezwaren tegen de aan schaffing van het vliegtuig niet tij dig onderzocht? De Starfighter had in 1962 in gebruik genomen moeten worden, maar in werkelijkheid kwam het toestel pas gedeeltelijk in 1964 in gebruik. Zelfs nu is een definitieve goedkeuring voor het gebruik onder alle omstandigheden nog altijd niet verleend. Afgezien van de zeer vele ongelukken en de daarbij te betreu ren slachtoffers hebben overheid en industrie in de Bondsrepubliek door het besluit van tien jaar geleden aan zienlijke schade geleden. Om vijf cent In een dorp in het noorden van Jamaica hadden twee mannen een twist om vijf cent Toen een agent erbij kwam om te proberen de mannen tot rede te brengen werd hem door een van de vechten met een hakmes het hoofd afgeslagen. Voordat de dader kon vluchten hadden tientallen dor pelingen zich op hem gestort en hak ten hem letterlijk in stukken. Deze exquise thee, die slechts gedurende twee korte perioden geoogst kan worden, is afkomstig van de lagere hel lingen van de Himalaya. Het is een bijzondere thee met 'n exotisch karakter, een verrassend rijke geur en een weelde aan smaak. Pickwick Darjeeling, de thee die de echte theeliefhebber zal weten te waarderen. Let op het donkerrode doosje met gouden band. Geurige Darjeeling Bladmelange Onopvallend WARSCHAU (RTR| De Chine se zaakgelastigde Lei Jang heeft gis teren de Amerikaanse ambassadeur in Warschau, Walter Stössel, in diens ambassade opgezocht, iets wat nog niet eerder is voorgekomen. Bei de diplomaten hebben langer dan een uur met elkaar gesproken. Later werd bekendgemaakt dat de Verenigde Staten en China hun be sprekingen op ambassadeursni veau in Warschau het enige contact De voorbereidingen voor de bij eenkomst gisteren zijn getroffen op een bijeenkomst tussen de Chinese zaakgelastigde. Lei Jang en de am bassadeur van de Verenigde Staten. Walter Stössel op 11 december in de Chinese ambassade. Een dag daarna liet een woord voerder van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken door schemeren dat daarbij een formele tussen beide landen, met ingang hervatting van de besprekingen op van 20 januari volledig zullen her- j niye*u van ambassadeurs was vatten. overwogen. Sinds het midden van de jaren vijftig waren de ambassadeurs eerst in Genève later in Warschau 134 maal bijeengeweest. Deze contacten hielden op 8 januari 1968 op. De re gering Nixon begon later onopval lend te trachten de betrek kingen met China te verbeteren. Vo rig jaar juli maakte Washington een verzachting van reis- en bepaalde handelsbeperkingen bekend en gaf Amerikaanse toeristen verlof tot hek kopen van Chinese goederen in het buitenland en het invoeren daarvan. De twee landen onderhouden geen diplomatieke betrekkingen. De VS hebben de bijeenkomsten in War schau aanvankelijk gebruikt om aan te dringen op vrijlating van Ameri kanen die in China gevangen aaten en dergelijke zaken. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Het jaar 1970 is voor de Parijse balie veelbelovend begonnen. Want in het paleis van justitie is deze week het proces be gonnen over de Marseillaanse onder wereld, die door vijf illustere figuren, de gebroeders „Mémé" en Pascal Guerini, de beide leiders van de Corsicaanse clan en nog drie hunner luitenanten, vertegenwoordigd wordt Vertegenwoordigers, die op hun beurt weer worden verdedigd door niet minder dan achttien van Frank- rijks knapste, befaamdste en duurste juristen onder wie de beroem de strafpleiter mr. Floriot, en diens even welbespraakte ambtsbroeder mr. Isorni, die na de oorlog naam verwierf in het proces tegen maar schalk Pétain. Dat dit festival van oratorisch en juridisch vernuft zich in Parijs en niet in Aix-en-Provence, in welks dis trict het „arbeidsveld" der vijf be klaagden tenslotte geleden was, vol trekt, is op zichzelf al een gedenk waardig feit in de geschiedenis dei- Franse rechtpieging. De minister van Justitie was echter van oordeel dat het klimaat in Parijs zich beter dan aan de Middellandse Zee leende voor een beoordeling der feiten. Om zo dan tevens, hopelijk, voor nieuwe wraaknemingen van andere leden van de clan gespaard te kunnen blijven. Geen overbodige luxe inderdaad, Want drie dagen vóór het begin van het proces hebben in een ziekenhuis bij Marseille twee onbekende uezoe- kers de pleegzoon van de hoofdver dachte Guerini. Mondalini, met dolk- sceken op zijn ziekbed vermoord. Een zoveelste moord met spoorloze da ders die het dassier voor het Parijse proces nog wat volumineuzer maak te Knooppunten voornaamste lmet In elk geval Is het een heel war net van moorden en andere misda den die Parijse rechter nu mag po gen te ontwarren. Op 23 juni 1967 werd op klaarlichte dag in het hart van Marseille de 65-jarige Antoine Guerini, broer van het beschuldigde tweetal, door twee onbekende man nen op een rode motorfiets over hoop geschoten. Guerini was de chef van de ge lijknamige clan die zich in zijn lan ge carrière in Marseille een soort onschenbaarheid verworven had. On der de bezetting was hij de leider van het kamp der Marseillaanse on derwereld, dat partij tegen de Duit sers had gekozen, en op grond van die patriottische houding had hij, na de bevrijding, allengs een plaats ver overd onder de notabelen van de stad. Hij stond aan het hoofd van een hele keten van bars, hotelletjes en bordelen, die even zovele knoop punten waren van zijn ondergrond se rijk. Zijn dood werd door zijn talrijke onderdanen dan ook als een nationa le trouw ervaren, en bij tientallen verdrong men zich rond zijn graf, in zijn Corsicaanse geboortedoi-p Ca-, lenzana. Van die uittocht van zijn aanhang meenden twee nieuwelingen in de Marseillaanse onderwereld, een Spanjaard en een Armeniër, mis bruik te kunnen maken, door op die zelfde dag Guerini's prille weduwe in haar verlaten huis van haar vele kostbare edelstenen te beroven. Een even laffe als misplaatste daad. die uiteraard rechtstreeks indruiste te gen de Corsicaanse erecode, en die dan ook om vergelding schreeuwde. Hartelijk in ,^an het Pra**De besprekingen zijn gisteren vormt. Over bewijzen van schuid I hartelijke sfeer gehouden. De her van de resterende gebroeders Gueri- vatting van de bespreking is eigen - ni en hun adjudanten beschikt de ïyk het gevolg van een ontmoeting procureur van de republiek echter I op de stoep van de Joegoslavische niet en de hele strategie van de mas- j ambassade in november tussen Stös De dreiging van die wraak kwam de beide debutanten al spoedig ter ore, en met de duidelijke bedoeling alsnog eieren voor hun geld te kie zen. bezorgden ze de gestolen waar eigenhandig terug bij de al of niet eerlijke —eigenares. Nog niet hele maal zeker van zijn toekomst ver dween de Spanjaad vervolgens toch maar liever weer achter de be schermende wal der Pyreneeën, maar de Armeniër die zo'n voor zorgsmaatregel verzuimde, moest zijn overtreding, ondanks de latere correotie, betalen met de dood. Zijn Antoine Mondilini, pleegzoon van één van de hoofdverdacht en, die door dolksteken in zijn bed in een ziekenhuis om het leven kwam. lijk werd enkele dagen later aan het strand ontdekt Inzet Het is de dood van die Armeniër, Claude Mandrojan, die officieel de sale verdediging is dan ook gericht op de bestrijding van de schijn, dat er tussen de diefstal der later ge restitueerde juwelen en de dood van de dief, een verband van oor zaak en gevolg zou bestaan, waar voor bovendien de vijf beklaagden aansprakelijk zouden zijn te stellen. Officieel werden ze ook niet op die „verdenking" gearresteerd, maar vanwege een arsenaaltje van vuur wapens dat in hun Marseillaanse hoofdkwartier in beslag kon worden genomen. Ook wegens handel in ver dovende middelen hadden Guerini en zijn metgezellen al eens enkele jaren achter de tralies gezeten, maar op grond van deze moord hoopt de justitie deze opperhoofden van de Marseillaanse Mafia nu voor veel langere tijd uit de circulatie te kunnen nemen. En misschien zelfs wel definitief, want het openbaar ministerie heeft in zijn acte van be schuldiging niet verzuimd het Da mocles-zwaard van de doodstraf bo ven de hoofden der Guerini "s en hun knechten op te hangen! Maar hun escadron van achttien advocaten vormt aan de andere kant tot dusver ene stevige ver schansing en of het ministerie zijn beschuldiging met vuurvaste bewij zen zal kunnen waar maken, is nog allerminst te bezien. En lukt dat niet, dan valt voor Marseille te vre zen. dat de Corsicaanse boeven bende zich op kortere of langere termijn opnieuw met terreide onderwe reld zal weten te installeren. sel en 'n Chinese tolk. Stössel vertel de hem. dat president Nixon graag zou zien, dat het overleg in War schau heropend zou worden. Er wordt rekening mee gehouden, dat de spanning tussen Peking en Moskou over de grensproblemen een rol heeft gespeeld bij de Chinese bereidwilligheid de besprekingen te hervatten. De bijeenkomsten zullen in de toe komst in de wederzijdse ambassade» worden gehouden. Vroeger ontmoet ten de beide diplomaten elkaar in een Pools gebouw. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade zei dat beide partijen overeengekomen zijn niets mee te delen over de in houd van de besprekingen. Botsing —Eenentwintig personen hebben het leven verloren door ev>q botsing, die zich gisteren in de Bra züiaanse stad Belo Horizonte heeft voorgedaan tussen een met benzine gevulde tankauto en een personen wagen. Direct na de botsing vloog de inhoud van de tankauto in brand en stroomde over de staat. Marijuana verbrand De Zuid- afrikaanse politie heeft bij een groot scheepse actie in de omgeving van Durban 500 ton marijuana, ter waarde van 75 miljoen dollar, in beslag genomen en verbrand. De marijuana was tussen andere ge wassen aangeplant op een aantal be drijven in het Drakensgebergte ten noorden van Durban.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9