Riet blijft iog steeds onschuld volhouden westriklEo Eredoctoraat voor Sijes Bezwaren tegen dr. AR en CHU Grapperhaus Jk heb t vergif nooit in handen gehad Jongeren verstoorden gereformeerde synode B&O-voor hen '\die kwaliteit Jen stijl stellen boven de prijs BEOMASTER 3000 Luchtvervuiling boven Den Haag zeer ernstig Mr. Hiltermann vermoedelijk niet in cassatie IACHT ANTI-RADICALE STAKING AAN UNIVERSITEIT VAN BERLIJN Leek curator VRIJDAG 9 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 advertent t Een complete HiFi-installatie De Beomaster 3000 betekent een revolutionaire ontwikkeling op het gebied van geluidsweergave. De Beomaster 3000 is een complete, compacte en volmaakte HiFi-installatie, die internationale bewondering en erkenning heeft gewekt. Ge avanceerde techniek gecombineerd met zuivere, strakke vormgeving. Opgebouwd uit een HiFi- stereoversterker van 2x30 Watt (muziekuitgangs- vermogen 2x60Watt!) en een hoogselectieve FM-stereo tuner die tot nu toe ongekende ont vangstkwaliteiten garandeert. Prijs f1255,-. Laat een B&O-dealer u adviseren of vraag B&O- kleurenkatalogus M27 aan. U ontvangt dan tevens een lijst van B&O-dealers in uw omgeving. Beomaster 3000 Bang Olufsen Nederland - Postbus 8 - 's Graveland. )EN BOSCH (GPD) Uit de registratie van het ziekte- fzuim van Jo van Eijndhoven bij de mijn Maurits in Geleen 1959 en 1960 distilleerde gerechtelijk-geneeskundige dr. J. Iman uit Maastricht aanwijzingen voor de schuld van de pijndelse Riet H. (46) aan verschillende pogingen tot moord haar man. Hij legde zijn bevindingen donderdag bij de htbank in Den Bosch op tafel. aar vooral uit de verklaringen enkele in Limburg wonende fa- feleden kon de rechtbank donder- opmakcn hoe Jo van Eijndhoven Se jaren enkele keren ternauwer- aan een aanslag op zyn leven toediening van gif ontkwam, r er intussen geestelijk en licha- jk door werd gesloopt. Het gif k de ene keer niet sterk genoeg te doden, dan weer eens werd door de man tijdig onderkend, jet H. zelf blijft intussen steeds tarriger ontkennen de gifbeker ebben aangewend om haar man pden ook al droegen de familiele- len de deskundigen steeds nieu- tenen voor de constructie van bewijs aan. Bossche rechtbank ontrafelde jen een tweetal mislukte pogin- yan Riet om haar man met rat- kruit en insektenverdelgingsmid- ji uit de weg te ruimen. Daarbij nen ook heel even acht andere jigen tot moord (door ddt poeder _2 „koeltult" te doen) ter sprake. Bijn Riet wel niet ten laste ge- door officier van Justitie J. Booster wel als aanvullend s voor de wel tenlaste gelegde moorden en zes moordpogingen et dossier gevoegd, oei betekent kolenmijn en tuit, dies," vertaalde president mr. lïeense daarbij bereidwillig, it H. zelf schreeuwde gisteren aar harder in de haar door een ketwachter voorgehouden micro van de geïmproviseerde ge- Installatie: „Ze hebben van liets gehad." Ze houdt vol al het [re tot in de kleinste by zon der- p gedetailleerde bekentenissen tover de Schijndelse politie te én verzonnen. Zij deed toen die penissen dat wordt nu lang- jrhand wel duidelijk omdat 'icht dat in de kort tevoren op- lijken van haar man en vader toch wel de sporen van jif zouden zijn gevonden. Iteren verklaarde pathaloog- pom di-. J. Zeldenrust uit Den ai dat geen onkel spoor van ver- yas gevonden. Riet kreeg daar dens de behandeling gisteren tot een uitbarsting. An was toen al eens hui lend de zaal uitgevlucht. „Smeerlap, leugenaar", schold ze naar Riet. En tegen de president zei ze huilend „Ik zou haar en die Mieke M. en Gerrit V. wei aan spekhaken wil len ophangen en ze van boven naar onder openscheuren". Die Mieke M. en Riet waren door Toon al eens betrapt bij een vrijerij. Kleermaker Mieke M. was als kost ganger bij Jo van Eijndhoven in huis gekomen, maar nam al spoe dig in het echtelijk bed de plaats van Jo in. Later werd hij opgevolgd door Gerrit V. uit Geleen. Riet en die Gerrit V poogden toen samen Gerrit's vrouw ook met gif uit de weg te ruimen. Met die moordpo ging hield de rechtbank van Den Bosch zich vandaag bezig. „Het waargenomen complex ver schijnselen rond de dood van de man past ongedwongen in een para- thionvergiftiging", verklaarde giste ren dr. J. Zeldenrust. Stuk voor stuk (hevige transpiratie, krampen, hoofdpijn, schuim op de mond en een stroom vocht uit de neus) kun nen ze echter ook wel bij andere doodsoorzaken optreden". Vond de deskundige. De anders zo schreeuwende Riet H. bleek aan het slot van de be handeling plotseling veel last van haar gebit te hebben by het praten toen mr. Geense haar zelf de pas sage uit het proces-verbaal van het verhoor door de politie wilde laten voorlezen. Hy bereikte er in elk ge val mee dat Riet toegaf het ratten- pasta wel eens in de handen geno men te hebben. Mr. Booster bracht tegen haar nog een nieuw (achtergehouden) wa pen in stelling. „De vergiftigde bo terham was voor de ratten in de schuur bestemd, maar de poli tie heeft uitgezocht dat Riet in haar woning of rond haar woning nooit last van ratten kan hebben gehad". Mr. Booster ontfutselde ook dr. Hollman nog een belangrijke by- drage voor de constructie van het bewijs: „Is de normale temperatuur tas énige tijd na haar arresta- bij een leverkwaal niet een positie- DEN HAAG <GPD» Drie maal zo vaak als volgens TNO maximaal toelaatbaar is, komen in westeiyk- Den Haag winterdagen voor, waar op de lucht meer is vervuild dan volgens diezelfde TNO-maatstaven goed is voor de menselyke gezond heid. Dat blykt uit de luchtmetingscy- fers, die de Haagse werkgroep „Mi lieuhygiëne" verzameld heeft in de winter 1968-1969. Men houdt er by deze werkgroep rekening mee, dat de luchtvervuiling boven Den Haag deze winter weer ernstiger is dan een jaar geleden. Grootste veroorzaker van de lucht verontreiniging boven Den Haag is het tuindersgebied in het Westland. Berekend is, dat het Westland per maand 7000 ton zwaveldioxide in de lucht blaast. Dat is een hoeveelheid, die verge- lykbaar is met de luchtverontreini ging die een industriestad van byna een miljoen inwoners produceert. ADVERTENTIE radio Jo van Eijndhoven, de eerste man van Riet. AMSTERDAM (ANP) De AVRO-radiocommentator mr. G. B. J. Hiltermann die gisteren in ho ger beroep door de civiele kamer van het Amsterdamse gerechtshof ver oordeeld werd om zyn uitlating dat De Volkskrant antisemitisch is ge worden, in zyn radiorubriek „De toestand in de wereld' 'terug te ne men, zal vermoedeiyk niet van dit arrest in cassatie gaan by de Hoge Raad in Den Haag. Dit heeft zyn advocaat mr. F. W. Goudsmit gistermiddag medegedeeld. eet van en trok in januari 1969 de rechter-commissaris haar itenissen al in. „Ik heb het llf nooit in handen gehad .Ik hier zwart en vals gemaakt, jolitie heeft me als een varken ndeld", riep ze uit. Iter was de getuigeverklaring yAn van Helvoert-Van Eyndho- "de schoonzus van Riet, uit Els- ^,Jo heeft een beestachtig leven laar gehad. Slechter kon het zei ze. Doodziek is haar broer i960 by haar binnen komen V durf thuis geen kop koffie te drinken", zei hy toen, maar rerbood zyn zus opnieuw na- er met anderen over te jen. „Hy nam vaker brood van naar het werk nadat hy Je boterhammen van thuis de ïje uitgeslagen worst had ont- zei An nog. b broer Toon uit Stein wist ook die vreemde boterhammen. „Ik te by Jo in de mijn. Mynwer- vergelyken met elkaar graag de gen op hun brood. De een komt lel eens wat beter vanaf dan .hdere. Eenmaal zag ik een bo- van Jo met worst die een nde groene schyn had. Jo stak jaastig weg Later liet hy het nog eens zien. Ik wist dat fy Jo thuis niet goed ging", al- jet verhaal van Toon. J zei", ging hy door. „misschien je wel kapot hebben. Ik raad- ïm aan het orood door de myn- (je te laten onderzoeken. Dat wil- t> niet en hy wierp het brood zo nogelyk weg zodat ik er niet by 1 van Eindhoven is toen ook naar de politie gegaan. Dat de president ook wel vreemd. brood was ongrypbaar. Ik had jtoch geen enkel bewys meer", menteerde Toon dan zwygend. je dood van Jo in 1962 is in de wel over al deze vreem- iken gepraat. An uit Elsloo heeft öe politie van Elsloo deelgenoot die gedachte gemaakt toen die I van de dood van haar broer i hoogte kwam stellen, fesen Riet en An kwam het ty- aanwyzing voor vergiftiging? „Positief, neen. Zo sterk niet. Maar die aanwyzing is wel van be lang, van groot oelang", antwoord de dr. Hollman. „Van groot belang dus, dank u", antwoordde mr. Booster. Minister Witteveen kwam gistermiddag per regerings- Friendship op het vliegveld Val kenburg aan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Premier De Jong is op moeilijkheden ge stuit bij het aantrekken van een nieuwe minister van Economi sche Zaken. De fractieleiders van ARP en CHU hebben bezwaren gemaakt tegen de kandidatuur van dr. F. H. M. Grapperhaus, de huidige staatssecretaris van Fi nanciën, die door de premier als opvolger van mr. De Block naar voren is geschoven. Zy geven de voorkeur aan mr. R. J. Nelissen, de plaatsvervangend fractieleider in de Tweede Kamer. Ook circuleert de naam van prof. dr. R. M. v. d. Brink, president-di recteur van de AMRO-bank en oud minister van Economische Zaken in het eerste kabinet-Drees. Verwacht werd dat de minister raad vandaag in zyn wekelykse ver gadering een keuze zou doen uit beide kandidaten, die gisteravond nog niet officieel gepolst waren. De bezwaren van de heren Biesheuvel en Mellema gaan niet zover dat zy zich tegen een benoeming van dr. Grapperhaus verzetten, maar zy zien liever een figuur op Economische Zaken die wat meer by de zaken is betrokken en die ervaring heeft met het prysbeleid. Dr. Grapperhaus is belastingdes kundige, terwyl mr. Nelissen kan worden beschouwd als de economi sche specialist van de KVP-fractie. Bovendien wordt gevreesd dat de li berale minister van Financiën, prof. Witteveen. een te grote greep op het kabinetsbeleid krijgt als zyn onder minister op Economische Zaken komt te zitten. De fractieleiders hebben gistermid dag twee uur lang met de minister president over de opvolging van mr. De Block gesproken. Na afloop werd het gesprek als „vryblyvend gepraat" gekarakteriseerd. De fractieleiders hebben de uiteindelijke beslissing aan de premier gelaten, die tenslotte zyn kabinet ook heeft geformeerd. Eer der had de premier een gesprek met minister Witteveen, die hy per rege ringsvliegtuig uit Marseille terug had laten komen. Dr. Witteveen liet by zyn aan komst op het marinevliegveld Val kenburg weten, dat hy het als minis ter van Financiën zeer zou betreuren als hij dr. Grapperhaus als mede werker zou verliezen, omdat deze een voortreffelyk staatssecretaris is. Hy voegde er later echter nog aan toe, dat er geen betere voorbereiding op het ministerschap is dan een staats secretariaat. De minister zei dat zyn staatssecretaris op meer gebieden deskundig is dan alleen maar op het fiscale vlak. Minister Witteveen, die zich in ge zelschap bevond van zyn echtgenote, werd op het vliegveld afgehaald door staatssecretaris De Koster van Bui tenlandse Zaken. Overigens scheen de minister niet erg teleurgesteld te zyn over het feit dat hy zyn vakantie moest onderbre ken. „Het schynt dat er altyd als ik op vakantie ga byzondere dingen ge beuren", zo zei hy lakoniek toen hy juist weer voet op Nederlandse bo dem had gezet. Zoals bekend had dr. Witteveen al eerder een vakantie moeten onderbreken in verband met de Franse devaluatie in augustus van dit jaar. Hij was maandag op vakan tie gegaan, toen minister De Block j weer teruggekeerd was. Premier De Jong heeft geweigerd nader in te gaan op de motieven van AMSTERDAM (GPD) Ter ge legenheid vaar* de 338ste dies nataiis van de Universiteit van Amsterdam is gistermiddag een eredoctoraat in de sociale wetenschappen verleend aan de heer B. A. Syes wetenschap- peiyk medwerker aan het Ryksinsti- tuut voor Oorlogsdocumentatie. Aan mevrouw Jeanne Lampl- De Groot, zenuwarts te Amsterdam, werd even eens een ere-doctoraat verleend, na mely k in de geneeskunst. De heer Syes is al sinds 1945, vlak na de bevrijding van ons land, ver bonden aan het Ryksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Voor de twee de wereldoorlog studeerde hy enige jaren Indisch recht, hield er echter voortydig mee op omdat de politiek hem meer trok. By het uitbreken van de oorlog werkte hy als arbeider in Amsterdam-Noord. Hy maakte op die manier van zeer dichtby de fe bruaristaking in 1941 mee en kwam zo vanzelf in het verzet terecht. Belangrijk is de rol die de heer Syes heeft gespeeld in het samen stellen van dossiers tegen oorlogs misdadigers ten behoeve van de Ne derlandse, Westduitse en Oostenryk- se justitie. Officiële publikaties van ziin hand zijn o.a. „De februarista king 1941" en „De arbeidsinzet". Deze laatste werd in 1968 bekroond Melaatste vluchtelingen De po litie van Hongkong heeft 21 vluchte lingen aangehouden, die over zee uit China naar Hongkong waren ge komen. De medische autoriteiten hebben ontdekt, dat zich onder hen zeven melaatsen bevinden. Deze zyn onmiddellyk in een ziekenhuis op genomen en geïsoleerd. met de Henriëtte Roland Holstprys, Op de fotot wensen de beide ere- doctores elkaar geluk met hun on- dei cheiding. BERLIJN (AP) De hoogleraren en lectoren van de economische en soc ia al - wetenschappel y ke facultei ten van de Vrye Universiteit van Berlijn zyn gisteren een staking van een week begonnen, om te pro testeren tegen de „vernietigende tac tiek" van de radicale studenten. Het hoofd van de faculteit, pnaf. Wolfram Fischer, verklaarde tegen over een journalist, dat het onderwy- zend personeel had besloten tot sta ken over te gaan, toen radicale studenten een college van professor Bernh. Bellinger hadden verstoord. De nieuwe rector magnificus van de universiteit, Rolf Kreibich, is het niet eens met de staking. Volgens hem moeten dergelyke acties van radicale studenten discussie, tot ge volg hebben, geen stakingen. Krei bich, die pas 31 jaar is en nog niet gepromoveerd heeft veel kritiek moe ten doorstaan van hoogleraren, omdat zy menen dat hy niet erva ren genoeg zou zyn om de leiding van de universiteit op zich te ne men. LUNTEREN (ANP) De verga dering van de gereformeerde synode is gisteren verstoord door een groep jonge demonstranten. De synode was juist begonnen met de behandeling van het vraagstuk van oorlog en vrede, toen de be togers de veigaderzaal binnenliepen. Zy droegen borden met anti-milita- ristische leuzen. De praeses, dr P. G. Kunst, schorste onmiddellyk de zit ting en verzocht de demonstranten de zaal te verlaten, zy bleven ech ter in de zaal aanwezig. Oud-minister, prof. dr. I. A. Die penhorst, die ook in de synodeverga dering aanwezig was. sprak daarop de demonstranten toe. Hy zei, dat de verontrusting over de moderne bewapening in de synode niet min- minister De Block om af te treden. Hy verwees gisteravond de plaatsver vangend fractieleider van de PvdA. mr. Vrolyk, die hem schrifteiyk had gevraagd de Kamer „zo volledig mo- gelyk" in te üchten, daarvoor naar de reeds gepubliceerde onslagbrief van mr. De Block. oer groot is dan onder de jongeren, en hy verzoent him de zaal te verla ten en vervolgens de vergadering op rustige wyzc by te wonen. Daarna verlieten de jongeren de zaal. De svnode hoopt binnenkort een verkla ring te formuleren over haar stand punt ten aanzien van de moderne bewapening. De synode heeft het mogeiyk ge maakt, dat mr. J. C. van der Sys, rdvocaat en procureur te Enschede, secundus curator wordt van de Theo logische Hogeschool in Kampen met de mogelykheid, dat hy de primus curator ook eenmaal vervangt. Tot nog toe was het niet mogelyk, dat een niet-predikant curator was van de Theologische Hogeschool. De particuliere synode van Overyssel heeft mr. Van dei' Sys voorgedra gen maar daarvoor moest bij de ge nerale synode eerst de bestaande re gels worden veranderd. Dat is nu gebeurd zodat het de bedoeling :s dat mr. Van der Sys curator wordt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7