pgave: Leiden n schoon I e houden berijdbaar Leids oud-hortulanus H. Veendorp overleden .I.A.M. VERDRIJF DIE KOU! leinigingsdienst kampt met ziekte Zilveren Kruis mag premies voorlopig met 20% verhogen MAANLANDINGEN UITGESTELD 'T e rfe P: ^W'e W ITTE EN ZWARTE PLUIMEN Scholieren op de schaats Sociolog en congresseren N. V. TEEKENS NEEMT KIPS OVER PIERROT tfJDAG 9 JANUARI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S ADVERTENTIE (Van één onzer redacteuren) EIDEN Het strooizout raakt op, de zandvoorraad neemt etye meldden dit gisteren. De man, die is belast met de lei- mi van de Leidse gemeentereinigingsdienst, waarnemend di- eur Van Overmeire, voegt er een derde facet aan toe in 1 winterse dagen: de mankracht neemt af. Hij pakt een lijst arzijn bureau: Kijk, vanmorgen meer dan dertig ziekmeldin- ec Van de tachtig mensen uit de buitendienst, die voor de 'ive staan de stad berijdbaar en schoon te houden. Ijdbaar is het meest actueel. De Fan Overmeire weet, dat er kri- t# op de toestand van de wegen j raten. „We krijgen nooit anders j kritiek, maar dat maakt het irp met deze dienst extra aan- l| n»iijk. Je moet er tegenaan. Mijn jn maken de laatste weken «end veel uren. Juist in een V dat anderen verlofdagen op- of zijn uitgevroren, is het lde reiniging druk". ►uw. yzel en vorst en dan terugkerend geven' veel werk. UJ van Leidse straten ligt mo ei een dikke ijskoek, waarin (>eweging is te krijgen. „Maar uifdroutes zijn bereidbaar", zegt ut Van Overmeire. En uit zijn rek aan de Noordestraat naar jrkant kijkend: „Zie je, het van de singel is zwart. En rHet in elk geval met de routes >t openbaar vervoer. Die hou- °6 bij. Daar maken we gladde iai schoon of we strooien er. "taft het bij. Met een dreigend aan strooimateriaal en een gemiliseerde ploeg kan het hders. Als er nieuwe sneeuw ijzel, dan gaan we er weer tenaan". over de bereidbaarheid, die irnemend directeur voldoende je kunt niet met zestig er over een kruispunt gaan, ils je dan remt, komen' er ji. Het verkeer moet zich zoals altijd trouwens aan- jaan de situatie". huisvuilophaaldienst Is de Dpelangrijke taak van de reini- 9.1e ook nu doorgaat. De grach ten grotendeels dicht en' daar- N irdt dus niets gedaan „Kijk miens op het ys, wat de Leide- "ëwoonlyk in het water gooit" straatveegwerk blijft bepaald ;ionsplein en een stukje bin- en de grofvuil-ophaaldienst, lende week weer zou starten, uitgesteld. „De kraakwagens teveel mankracht. Het moet :hten. Als betere tijden zijn ken', doen we het wel een ira. al is het tot in de avond". 1 Plastic zak cr| sommige taken is er hulp van zoals vandaag bij oonmaken van de Groenoord- lerde veemarkt. Maar de huis- .ldienst moet elke dag op ploegen hebben het in de dagen extra zwaar. Het is p de straten zijn vaak moei- ?n(aanbaar. En niet alleen de Wie doet er iets aan „zijn" Wie rondkijkt, komt tot de dat de meeste trottoirs zyn. lier Van Overmeire weet. dat defensen zwaar werk hebben. irBj is hij blij met het besluit ESraad om over te gaan op het van huisvuil in plastic zak- 'siek vraagt dat minder van ien. Nu moeten ze met een iimer (12 kilo) naar de wagen k een lege (6 kilo) terugsjou- an hebben ze alleen de rit nu wagen met een hoeveelheid sti la|en' eltuitg :ttevv. Achh roker r aalc iu) wie ltfe. da een niets wegende plastic wijze van spreken kun je zoveel doen. Dat geeft lastic zak zal op 1 maart de lij6 emmer verdringen in Lei- ju^ zaak is al helemaal georga- lag De verkoop van de zakken irflen' aan een rol van twintig richtprijs van f 2,25 ver- j gaat geschieden via de handel, in de eerste le melkhandel, maar ook door detailhandelaar, die het aagwaarom worden de niet verkocht tegen een prijs, waarin' meteen de zijn verdisconteerd? Een antwoord van de heer 'ermeire. Als je dat systeem detailhandel speelt, moeten ►ruikers ook BTW gaan be- op de rechten. En als je dat Joet, moet je zelf een distri- U.fepparaat in het leven roe- ldfcet een controledienst erbij, fs, men moet dan beslist een zak gebruiken, omdat men ells de reinigingsrechten ont- Nu wordt dat ook gevraagd Iviseerd, maar een zak met ►pen van Heilo om een bui- noemen, die ook van kwaliteit is daar gaat wordt niet geweigerd, silver van de Leidse reiniging door het gebruik van de niet, dat er meer vuil op it. „Dat wordt ook nu gs- 'Jverr tl «iet i fcruil; nu 4*dvj gfepe Jats te kwalib wc LEIDEN Maakt de over schakeling van het ophalen van huisvuil van emmer op plastic zak in Leiden en om geving iets uit voor de ver werking van het vuil in de vuilverbrandingsinstallatie? „Nee, de samenstelling van de plastic zakken is onder zocht en blijkt totaal geen invloed te hebben op de oven", zo luidt het antwoord van de heer Van Overmeire van de Leidse reiniging. Er zijn wel plasticsoorten, die moeilijkheden veroorza ken, omdat ze bij verbran ding niet verdwijnen, maar bepaalde bindingen vormen. Als de hoge pijp van de vuil verbranding zwarte wolken uitblaast, zit er iets moeilijks in de oven. De normale witte pluim is alleen water. De heer Van Overmeire acht de invloed van de zwarte plui men niet schadelijk, omdat de pijp tachtig meter hoog is en eventuele stoffen helemaal verspreid worden. Vroeger ktoam het méér voor, dat de pijp zwarte plui men blies en nu is het net andersom. De reinigings dienst zegt, dat dit te danken is aan een verandering in de installatie. Vroeger moest de oven eens in de maand wor den schoongemaakt. Dat is over. daan door q«- Leidenaars, die geen zin hebben zich aan de ophaaldagen te houden, of door stadgenoten, die aan grachten wonen en zeggen geen l.uisvuil te hebben en dus ook geen rechten betalenEn voor de twee de maal in net gesprek: „Kijk nu maar eens op het ijs, wat de Leide- naar gewoonlijk in het water gooit". Leiden is met de invoering van de plastic zak eén van eerste grotere plaatsen, die op het systeem over gaan. Om in die gebied te blijven, Oegstgeest (en Voorschoten gedeel telijk) zijn Leiden enkele maanden vóór. Leiderdorp wilde ook met het nieuwe jaar beginnen, maar hel wordt nu 1 april. In Oegstgeest Hoe zijn oe jonge van deze week ervaringen in Oegstgeest? Om met een negatief geluid te beginnen, er zijn bewoners, die de emmer ge makkelijker vinden dan de zak en die het als een bezwaar zien, dat de ophaaldienst nu maar één maal in de week komt (in Leiden zal dat niet gebeuren uitgezonderd misschien In dc zomermaanden). Anderen stellen daar tegenover, dat de zak wel een week bewaard kan worden als de op- 1 aaldienst een keer wordt gemist. Men gebruikt dan een nieuwe zak en de emmer is dus niet vol, zoals in het verleden. Van de zijde van de gemeente Oegstgeest wordt gesteld, dat de in het najaar grnouden proef zó bevre digend verliep, dat B. en W. snel n et een voorstel aan de raad kwa men de vuilnisemmer aan kant te zetten. Maandag is begonnen en de ervaringen zijn dus nog maar ge stoeld op drie dagen praktijk, maar bij de reinigingsdienst is men uiterst tevreden. Zowel de kosten- als de tijdsbesparing bedraagt 50%. Tn plaats van twee wagens, kan men het nu met één ophaalwagen af. De invoerir.g gaat vanzelfsprekend wel gepaard met enkele kinderziek ten. De gemeente heeft door de overgang van emmer naar zak voor bereid bij het publiek door huis aan huis een voorschriften-folder in de bus te gooien. Het blijkt, dat men toch nog pro beert om dozen mee te geven, maar dit neemt wel af als men merkt dat de ophalers de dozen gemoon laten staan. Ook lcopt er deze eerste dagen een ambtenaar mee, die aanbelt of een briefje in de bus gooit als er er gens fouten worden gemaakt. Zo wordt nogal eens verzuimd de zakkeo goed dicht te binden. In Voorschoten In Voorschoten haalden we dit ge meentelijk commentaar uit de (pla* - Wat anders in de gracht te recht komt en daar vrij snel door de reiniging wordt uitgevist, blijft nu op het ijs vastgevroren liggen. Een beeld van de Oude Rijn. (Foto LD/Holvast) VONDELLAAN 45 LEIDEN TEL.44545 LEIDEN De in Leiden geves tigde stichting Het Zilveren Kruis deelt mee van de ministers van Eco nomische Zaken, van Financiën en van Sociale Zaken en Volksgezond heid voorlopig toestemming te heb ben gekregen om met ingang van 1 januari j.l. haar premies voor ziek tekostenverzekeringen, zoals deze op 1 september vorig jaar golden, met een toeslag van 20 pet. te vermeer deren. Deze toestemming is als een voor lopige voorziening te beschouwen in afwachting van gegevens over voor Het Zilveren Kruis te verwachten kostenstijgingen in 1970 en van een beoordeling door de overheid van de resultaten van de stichting over het boekjaar 1969 alsmede van een defi nitieve beslissing van de betrokken ministers op het verzoek tot onthef fing in de zin van de prijzenwet. By definitieve vaststelling van de wijze, waarop de eventueel gediffe rentieerde verhoging van de verze keringspremies van Het Zilveren Kruis uiteindelijk haar beslag zal krijgen, zal de overheid rekening houden met de omstandigheid, dat de Stichting haar premies moeilijk met terugwerkende kracht kan ver hogen, omdat zij contractueel gehou den is premieverhogingen tenminste één maand vóór de invoering daar van aan haar verzekerden aan te kondigen. Indien en voor zover Het Zilveren Kruis daartoe rechtens gehouden zal blijken te zyn, zal het overgaan tot verrekening met de verzekerden van hetgeen deze inmiddels per 1 januari aan de stichting hebben voldaan. kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bruchem-Kerkwijki J. H. Vlijm te Krimpen a/de IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Halfweg-Zwanenburg. G. Snel te Oude en Nieuwe Bildtzijl. Aangenomen naar Bussum drs. W. H. Melles, te Amstelveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam: A. Hooger- land te Werkendam, die bedankte voor Poortvliet. tic) zak. In de „dreven", zoals men hier de flatwyken noemt, wordt he' vuil al enkel? maanden in plastic zakken opgehaald en de era ringen daarmee zijn .fantastisch goed". Het ophalen gaat veel vlugger, er komt minder vuil op de weg en men kan allerlei wagens gebruiken, die niet meer van speciale kantelinstallaties enz. voorzien behoeven te zyn. Men merkt op dat eigen plastic zakken van inferieure kwaliteit nogal eens willen scheuren. Deze zakken zullen de ophalers dan ook niet meer ac cepteren. Er komt één uniforme zac (rr»et het wapen van Voorschoten bedrukt) die via de detailhandel Een nieuw beeld in Oegst geest, dat over enkele maanden ook in Leiden te zien zal zijn: de reiniging haalt het vuil op in plastic zakken. (Foto LD/Holvast) i kruideniers enz.) te koop wordt aan geboden. De levering van nieuwe voorraden zakken laat momenteel nogal op zich wachten, omdat tal van Nederlandse gemeenten op dit systeem zijn over gegaan en de zakkenfabriek de vraag niet helemaal aankan. Op 1 april hoopt men in heel Voorschoten het huisvuil in zakken te gaan ophalen. LEIDEN Op ruim 71-jarige leeftijd is na een kortstondige ziekte te Leeuwarden overleden de heer H. Veendorp, die ge durende 32 jaar hortulanus is geweest van de Leidse Hortus Botanicus en zich in die tijd niet alleen een voortreffelijk be heerder heeft getoond van de plantentuin, maar ook ik binnen- en buitenland een naam als botanicus heeft verworven. HOUSTON (AP) De derde landing van Amerikanen op de maan is een maand uitgesteld. De Apollo-XIII zal niet 12 maart, maar 11 april a.s. starten. De vierde landing, die voor juli was geprojecteerd, zal pas in de herfst plaatsvinden. Dit dubbele uitstel past tn de on langs genomen beslissing het ge hele maanlandingsprogramma over een langere periode uit te smeren, namelijk niet tot en met 1972 maar 1974. Daardoor kunnen de technische voorzieningen die voor elke vlucht weer iets aangevuld moeten worden, beter worden uitgevoerd. Bovendien LEIDEN De leerlingen van de Prof. v. d. Leeuw-MAVO hebben gisteren schaatswedstrijden gehouden op de ijsbaan in Leiderdorp. De af stand bedroeg 120 meter. Uitslagen: meisjes 12 13 jaar: Mar- jolein Hoogeveen 17 sec.; 2. Karin Bergman 17,4; jongens 12 13 jaar: 1. Andries Osseman 15,2; 2. Joost Ras 15,4; meisjes 14/15 jaar: 1. Ingrid v. j Buuren 15.6; 2. Martine v. Delft 15,7; j jongens 14/15 jaar: 1. Martin v. d. i Veen 14,8; 2. Hans v. d. Kommer 15,4; j meisjes 16 jaar en ouder: 1. Jeannet- te v. d. Berg 15,4; 2. Ineke Vink 15.6; jongens 16 jaar en ouder: gedeelde I lste plaats: Arthur de Leeuw en Carl Knelange in 14g- kan het wetenschappelijk rendement van iedere landing worden vergroot wanneer de geleerden meer tijd heb ben de resultaten van de vorige landing te analyseren. De Apollo-XIII. die bemand wordt door Lovell, Mattingly en Hai- se. moet de eerste landing in een bergachtig terrein uitvoeren na melijk in de kraterformatie Fra Mauro nabij de maan-evenaar op de westelijke maanhelft, vrij dicht bij de landingsplaats van de Intrepid in november j.l. Inmiddels is Dale D. Myers van de North American Rockwell Corp. benoemd tot hoofd van de Nasa-af- deling voor bemande ruimtevluchten, waaronder uiteraard ook het Apollo- project valt. Hij volgt dr. George E. Mueller op, die op 10 december J.l. is afgetreden omdat hij zich niet met enkele essentiële punten van het Apollo-programma kon verenigingen. Voor hij naar Leiden kwam heeft de heer Veendorp in een grote ver scheidenheid van functies zyn kennis verworven, die hem later in staat zou stellen op zo onnavolgbare wy- ze zijn taak als hortulanus uit te voeren. Hy werd op 20 maart 1898 geboren in Arnhem waar hy in 1903 het einddiploma van de driejarige HBS behaalde. Drie jaar later be haalde hy het diploma van de G. A. van Swieten Tuinbouwschool te Fre- deriksoord. In 1916 ging hy naar Engeland waar hy werkzaam was by een gro te bloemistery te Hampton. In het voorjaar van 1917 werd hy benoemd tot chef van de universitaire bota nische tuin te Oxford. In zyn Engel se tyd verwierf hy als eerste Ne derlander het senior-diploma van de Royal Horticultural Sociëty te Lon den. In 1918 moest hy naar ons land terugkeren voor het vervullen van de militaire dienstplicht. Na zyn verlof in 1919 werd hy als bloemist verbonden aan de plante- tuin te Amsterdam en in 1921 volgde zyn benoeming tot chef de culture aan dezelfde tuinbouwschool te Fre- deriksoord waar hy zyn eerste bo tanische opleiding had genoten. Hy behaalde tydens het bekleden van die functie opnieuw enige vakdiploma's en werd met ingang van 1 januari 1925 benoemd tot hortulanus van de Rotterdamse Diergaarde. Tensloote aanvaardde hy op 1 april 1931 de functie van hortulanus te Leiden, welke hy tot 30 augustus 1963 heeft vervuld. LEIDEN (ANP) In aanslui ting op de volledige democratisering van zijn bestuursstructuur, totstand gekomen in mei 1969, houdt het Leids Sociologisch Instituut komende week een onderwyscongr# voor alle be trokkenen. Er zal gesproken worden over de inhoud en de betekenis van de sociologie, en de consequenties hiervan voor ae opieiding, teneinde beslissingen te kunnen nemen over een nieuwe onderwysopzet. Doelstel lingen van het congres zyn onder andere bezinning op de taken van de socioloog voor maatschappy en weten .schap, en het opzetten van een zo ver mogeiyk geliberaliseerde onder- wysstructuur. ADVERTENTIE Verwarm uw woning met elektrische of gasverwarming. NIEUWE RIJN 29—32 LEIDEN IELEFOON 24244* De heer Veendorp werd hortula nus onder prof. Baas Becking, zette deze functie voort onder het direc toraat van prof. v. d. Honert en leg de zyn werk neer toen de huidige directeur, prof. dr. W. K. Karstens, de scepter over de plantentuin zwaai de. Veendorps voortreffeiyke kennis van de Leidse Hortus leidde er in 1937 toe. dat hy by het 350-jarig be staan van de plantentuin in samen werking met prof. Baars Becking een in het Engels geschreven gedenk boek over de Hortus schreef. Dit standaardwerk wordt ook thans nog door velen in binnen- en buitenland geraadpleegd. Van zyn arbeid moet voorts ge noemd worden de voorbereidingen voor de Von Sieboldtentoonstelling in de Stadsgehoorzaal in 1932 en de reconstructie van de Clusiustuin in 1934 In zyn periode viel ook de bouw van het kassencomplex, dat eind 1938 in gebruik werd genomen. Een totale wijziging in de tuinaan leg werd in 1938 ter hand genomen en in de bezettingsjaren voltooid. Zyn zorgen in die jaren waren voorts vooral gericht op het in stand hou den van de collecties kasplanten on der dikwyls zeer moeilyke omstan digheden. De periode vanaf 1945 tot aan zyn heengaan uit de Hortus we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftyd was gekarakte riseerd door herstel van de geleden verliezen en stabilisatie. Een syste matische afdeling, zo belangrijk voor de op naamstelling van de Hortusge wassen, kwam tot stand, uitbreding en interne verbouwingen van kas sencomplex vonden plaats. Na 1 april 1963, de datum waarop hy feitelyk met pensioen had moeten LEIDEN De directie van Tee- kens' Slagerijen N.V. in Leiden maakt bekend 100% aandelen van de N.V. Vleeswarenfabriek Kips te Amsterdam te hebben overgenomen. De nieuwe directie wordt gevormd door de heren W. F. Kips en E. Tee- kens. De heer M. Kips is op me disch advies als directeur afgetreden. De N.V. Kips zal normaal biyven produceren, zodat de werkgelegen heid van de 35 personeelsleden ge continueerd wordt. Het ligt in de be doeling de produktie uit te breiden. Directeur E. Teekens heeft het plan de produktie van Kips' lever specialiteiten door marktvergro- ting verder uit te breiden. Thans fungeert Kips o.m. als toeleverings- bedryf voor de grootwinkelbedryven, de zuivelhandel en horecazaken. Te vens wordt geleverd aan slageryen, levensmiddelenzaken, scheepvaarton dernemingen e n luchtvaartmaat- schappyen. In de toekomst zullen nieuwe specialiteiten worden ontwik keld, omdat by het publiek een toe nemende vraag wordt gesignaleerd naar kwaliteii sJiapjes by de bor rel, televisie-kyken, partytje6 e.d. gaan, heeft de heer Veendorp nog enige tyd zyn krachten aan de Hor tus gegeven, totdat hy zyn ambt eind augustus van dat jaar kon overdra gen aan zyn opvolger. Een hartelyk afscheid werd hem, die zo byzonder veel van de Hortus hield, op 30 augustus 1963 bereid. Zyn grote ver diensten jegens de Hortus en de Uni versiteit werden officieël erkend door zyn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Gedurende vele jaren was de heer Veendorp mederedacteur van het weekblad der Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde en tevens adviserend lid van het hoofdbestuur dier maatschappy. Op het in 1930 te Londen gehouden internationale tuinbouwcongres werd hy benoemd tot lid van de studiecommissie voor internationale codificatie der kleuren. Vele jaren maakte de heer Veen dorp deel uit van het bestuur van de Leidse afdeling van Tuinbouw en Plantkunde en was hy penningmees ter van de Leidse afdeling van de Ned. Ver. van Suikerzieken. Voorts is hy lid geweest van de landeiyke commissie voor de benaming van siergewassen, lid van de vaste keu ringscommissie van Tuinbouw en lid van de redactiecommissie voor het jaarboek van de Ned. DendrolO- gische Vereniging. De crematie van het stoffeiyk overschot zal dinsdag om 11 uur plaats vinden in het crematorium ta Groningen. ADVERTENTIE VERLOVIWGSRIHBtll H.D.Z. JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel.2077B

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3